VROUW W/X\ODL Glaswerk. Een Blanke Vrouw verwerft het Stamtotem. Een eeuwenoud materiaal, waar van de moderne kunstenaar een steeds grooter ge bruik maakt. Wanneer wij een glasblazerij bezichti gen, dan valt ons onmiddellijk een tegen stelling op tusschen werkruimte en pio- duct en kunnen wij ons nauwelijks voor stellen bij bet zien van de groote, bijna angstwekkende vuren der smeltovens en do stoere, donkere figuren der blazers, dat bet uiterst subtiele en ragfijne glaswerk "t resultaat van dezen harden arbeid is. Want is zoo n kogelronde glazen vaas niet net een ijle zeepbel gelijk, verstard, om ons als gebruiksvoorwerp te dienen? Het lijkt meer een sprookjesachtige too- verkunst, die glasblaaskunst en daarom doet daarbij het beeld van een forschen arbeider, die in bet zweet zijns aanschijns aan de blaaspijp blaast, ons eigenlijk wat tegenstrijdig aan. Het glas is een eeuwenoud materiaal, dat reeds bij de Egyptenaren bekend was. Op hun muurversieringen kwamen voor stellingen van de bewerking van het glas met smeltovens en blaaspijpen voor. De Phocniciërs, aan wie ten onrechte wel eens de uitvinding van het glas wordt toege schreven, namen de techniek van de Egyp tenaren over, terwijl de glasblaaskunst daarna in Griekenland en Italië bekend werd. Zij bereikte haar hoogsten bloei in de eerste eeuwen van den Romeinschen keizerstijd. In de 15e en 16e eeuw had de glasfabricage der renaissance baar hoofd zetel in Venetië, tot dit Veneziaansche glas in de 17e eeuw verdrongen werd door bet Boheemsche, waarbij in de 19c eeuw nog het Engelsche kwam. Het Boheem sche glaswerk, dat in den beginne in fijn heid en elegance niet voor het Veneziaan sche onderdeed, is later met den overgang naar do 19c eeuw als het ware ontaard. De vormen werden smakeloozer en boven dien overladen met decoraties valt bloe men, vruchten en zelfs geheele landschap pen, waardoor deze soort van glasfahricn- ge in verval raakte. Ludwig Lobmeyer gaf in do tweede helft van de 19e eeuw weer een artistieke richting aan het Boheem sche glaswerk, terwijl de Italianen hem, gezien de opleving van de glasindustrie te Venetië (de bekende glasblazerijen op het eiland Murano) onder leiding van Salviati, daarin reeds waren voorgegaan. Beide kunstenaars namen de 16e eeuwsche vor men en methoden tot voorbeeld en werk ten die op eigen manier uit, wat kleur en .versiering betrof. Moderne glaskunst. Zoo heeft deze Industrie ook haar „ups" en „downs" gekend, tot tenslotte de 20e eeuw ops grootendeels glaswerk laat zien zonder ecnige ornamenteering, waarbij de ontwerpers uitsluitend het devies voor oogen hebben: „edele vormen uit edel ma teriaal". En in dezen tijd van nieuwe za kelijkheid, waarin er een streven is naar het gebruiken van het materiaal óm het materiaal, hebben wij de schoonheid van het glas zonder meer met zijn prachtige spiegelingen en reflexen leeren waardee- ren. Alleen in de lijn en vooral ook in de kleur b.v. het groen of het zonnige goud geel en het koelere paars, ligt de charme van liet hedendaagsche glaswerk, dat, zoo als ik reeds zeide, geheel zonder eenige de coratie is. En zouden wij ons nog een rijk versierd „stuk" in een modem interieur voor kunnen stellen? Ik geloof het niet. Gelukkig hebben dan ook de nieuwere producten de oude zoo goed als verdron gen, waartoe in ons land fabrieken, die steeds haar fabrikaten door kunstenaars van eersten rang laten ontwerpen, een ge heel groot deel heeft bijgedragen. En om te beginnen met het glas zelf In wijnglazen, waterglazen, bitterglazen, kortom in drinkserviezen, zoo uitgebreid, als ieder dat denkt noodig te hebben, wor den zooveel modellen van een fijngevoeli ge en doordachte vormgeving gebracht, dat een keuzo dikwijls een probleem kan worden. Steeds is bij deze glazen en karaf- ONDERJURK VOOR MEISJES 510 jaar. Nr. 2096. Gekleurd of Jaeger flanel kan gebruikt worden voor deze meis jesonderjurk, die aan hals en armen met een feston of smal wollen kantje afgewerkt wor den kan. Het lijfje is glad, ter wijl het rokje op tail le-hoogte aangezet wordt, zonder ruimte, waardoor de jurk beter blijft zitten. De onderkant wordt met een zoom afge werkt. Het lijfje en het rokje worden met een flinken inslag aan el kander gezet, waardoor men het later eventueel kan verlengen. De prijs bedraagt f 0.40 en kan worden aange vraagd onder no. 209G. fen niet alleen aan een mooien vorm, ntaar ook aan een praktischcn vorm ge dacht. Dit valt eveneens op bij de moderne bloemvazen. Bloemen spelen een belang rijke rol in ons Hollandsch interieur en er zullen maar weinig vrouwen zijn, die niet houden van het schikken en verzorgen van deze kleurige noot in haar kamers. Het schikken van bloemen kan meer zijn. dan ze eenvoudig in een vaas te zetten. Een verzorgde bouquet kan een persoon lijk karakter dragen, maar het is dikwijls moeilijk voor de juiste bloem de juiste vaas te vinden. Daarin zijn ons de glas kunstenaars, om ze zoo eens te betitelen, tc hulp gekomen. Zij ontwierpen vazen, als het ware gedacht voor verschillende soorten bloemen, soms lage bolvormige modellen, soms hooge cylindervormigen, doch tegelijkertijd zoo, dat mochten de bloemen er in ontbreken, zij toch ons in terieur kunnen sieren. Het zijn geen pronkstukken, maar nuttige en mooie ge bruiksvoorwerpen. Het ondoorzichtige wit te of zwarte satiné glas, is ook een prach tig materiaal voor bloemvazen, vooral wanneer de bloemen minder mooie stelen hebben of bij een paar uur staan reeds groezelig water achterlaten. Behalve aan het drinkservies en de vaas. hebben de moderne kunstenaars hun aan dacht gewijd aan alle mogelijke andere glazen gebruiks1voorwerpen. Zij hebben er naar gestreefd betere vormen tc brengen in stellen om gebak, fruit en ijs te presen teeren en wij zien het glas, dat door zijn karakteristieke eigenschappen steeds boeit, toegepast voor artistieke roomstclletjes. of hors doeuvreschalen, jampotjes, kaasstol pen voor de koffietafel, kandelaars voor den Korstdisch. Een uitgestrekt terrein dus. Zelfs zien we heele serviezen van bet z.g.n. geperste glas. Leerdam brengt het onder den naam van colopal. Het is on breekbaar en in een helgele kleur en nog al forsch van lijn, wat bij het materiaal past, als koffieservies werkelijk heel aar dig. En welke huisvrouw ken niet het vuurvaste, geperste glas (pyrex), waarin z.'i een smaakvol warm schoteltje kan op dienen? Als een kleine wenk voor ieder, die haar glaswerk graag steeds als nieuw be houdt, moge nog het volgende dienen: om n.1. nooit wijn rest en in karaffen en wa tt-rresten in vazen te laten staan. Zij tas ten het edele materiaal gauw aan. Boven dien mogen karaffen en vazen nooit gerei nigd worden met zand of schuurmiddelen, n.aar met zachte stoffen, als theebladeren ol papiersnippers en moeten steeds na het «schoonmaken ook van binnen zorgvuldig worden afgedroogd. MIEP BERLAGE. De ecnige vrouw ter wereld, die zich be roepen kan op de onderscheiding van een bloed-broederschap, kan nu C. B. E. achter haar naam zetten. Mrs. Daisy Bates, die merkwaardige vrouw, die gedurende der tig jaar onder do Australische inboorlin gen heeft geleefd, ze heeft bestudeerd, lief- gekregen en beschermd, kwam dit jaar op de lijst voor eeretitels. Het is interessant om haar levensge schiedenis te lezen. Geroemd door ethnolo- gen al? de meest betrouwbare levende autoriteit voor het leven en de gewoonten der Australische inboorlingen, heeft Daisy Bates in een kleine huf, temidden vuil struikgewas te Ooldea in Zuid-Austrnlii1, geleefd, in een betrekkelijke afzondering. Gedurende 20 jaar is dit optrekje van tak ken en jonge hoornen haar woning ge weest, waarheen zij telkens weerkeerde van haar zwerftochten met de nomaden. Gedurende dezen tijd heeft zij 115 stam- dialecten geleerd en een groot aantal aan- teckeningen gemaakt, terwijl zij een ver zameling inheemsche legenden heeft van unieke authropologisehe waarde. Zij heeft ceremoniën gezien, waar geen andere blan ke man of vrouw ooit getuige van is ge weest en 25 jaar geleden te Souderup in West Australië werd zij als lid van de Bibbulman-stam ingewijd, waarbij zij het recht kreeg om het stamtotem te dragen. Zij vestigde zich te Ooldea tijdens den aanleg van den transcontincntalen spoor weg, opdat zij de inboorlingen zou kun nen beschermen. Van heinde en ver ko men deze tot haar om gevoed en gekleed te worden, en wat zij zeer betreurt om de gewoonten der blanken te leeren. In Augustus 1933 keerde Mrs. Bates voor het eerst na 20 jaar terug in de beschaaf de wereld, op de dringende uitnoodiging van het Bonds-ministerie, om besprekin gen te houden over een probleem in Arn hem Land. Dank zij de vestiging van een missietehuis in Ooldea hoopt zij spoedig meer tijd te kunnen wijden aan het uit werken van haar notities. Alleen al door hc.ar geschriften is haar naam beroemd; brieven bereiken haar van professoren en uitgevers van naam uit alle deelen der wereld. Zij was een ontwikkelde kleine Ierscho met een voorliefde voor Latijnsche poëzie en vol geestigheden, toen zij in 1899 naar Australië werd uitgezonden door dc Lon- densche staf van de „Review ol Reviews". Courantenartikels over de slechte behan deling der inboorlingen deden haar naar het verre Noord-Westen trekken. Hier be taalde zij 31/2 PO°d Per week om onder htauwe dekens op den aarden vloer te kunnen slapen in het oude hotel te Hed land, terwijl 's nachts de hermiet-kreeften aan haar teenen knabbelden. Hier was 't, dat voor het eerst haar belangstelling in het leven en de legenden der inboorlingen ontwaakte. Nadat zij eerst te Vullaginc '11 goed had gekocht, verkocht zij dit later weer en werd journaliste, reizende be schermster en ambtenares van het Inboor- lirgendepartement en daarbij hulp-ethno- loge bij de wetenschappelijke expeditie van Cambridge in 1914. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f0.58 in postzegels voor Japonnen en f030 voor breipafronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b, 's Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over- schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knlDDJ»fmnendlenst De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. BLOUSE EN ROK VOOR AS. MOEDERS. Nr. 2092. Voor de a.s. war mere dagen is ne venstaand model uitstekend ge schikt. De rug is geheel glad geno men, terwijl de voorzijde een bin- nensluiting heeft en het reehter- pand over het lin ker heen valt. In dc opening aan den voorkant be vestigt men een Klein, kanten of zijden kraagje, terwijl de loshan gende volant- krpag het geheel een vlot aanzien geeft l)e mouw is geheel glad, wordt aan den pols ingeriinpeld, waarover heen 'n manchet komt. Do rok is heel eenvoudig. Zij be staat uit 4 banen, één achterhaan, één voorbaan, ter wijl de zij panden geplooid zijn, die die naar onderen toe kiokkctul, slechts een weinig) uitloopcn. De prijs hiervan bedraagt f 0.58 on is verkrijgbaar in alle maten, ook maat 54. (doch DE JUISTE WIJZE OM EEN BAD TE NEMEN. Het oude sprookje, dat een dagelijkse!) volbad zeer veel tot de gezondheid en te vens tot verhooging van de uiterlijke schoonheid bijdraagt, wordt door de mo derne medici weersproken. Voor velen is zelfs het nemen van een dagelijkse!) bad veelal te afmattend. In ieder geval is het noodig, dat men op de juiste wijze weet te baden. Baadt men éénmaal per week, dan heeft dit had het karakter van een rcinigings- bad en moet men aan het water borax of badzout toevoegen en het lichaam met een goede soort zeep inzeepen, terwijl de na gels der teenen evenzeer geborsteld en ver zorgd moeten worden als die der handen. De temperatuur moet tusschen 28 en 34 graden zijn en na het bad moet de huid met een ruwen handdoek flink gewreven wordep, zóó ze Hs dat deze rood ziet en men een weldadig warm gevoel krijgt. Tot slot doet men een weinig olijf- of amandelolie of vette crème in de handpal men en masseert hiermede in gelijkma tige streken liet geheele lichaam, waar door de huid soepel blijft Een ander geval is het met het dagelijk sche had of liever de afwassching van het lichaam, die zoowel uit kosmetisch of hy giënisch oogpunt zeer aan te bevelen is, en op dc huid een zelfde inwerking heeft als gymnastiek voor de spieren. Veelal worden 's avonds warme douches of afwasschingen genomen, samen gaand met een warm voetbad, als middel tegen slapeloosheid. Hoete baden (3533 graden) mogen slechts kort genomen worden en dan nog slechts alleen, indien men een normaal hart heeft Nerveus® menschen moeten koude ha- den, douches en afwasschen vermijden, aangezien deze veeleer een minder goede uitwerking op do zenuwen teweeg brengen Voor hen is het heter om een teil met koud water te vullen ongeveer één hand hoog. Men heft achtereenvolgens beide voeten omhoog, dus alsof men op en neer stapt en telt daarbij tot tachtig. Koude baden zijn afmattend en na het nemen hiervan moet men 5 tot 10 minuten gaan rusten, opdat de resultaten volkomen tct hun recht komen. Ten slotte nog dezen raad: Neemt nooit een had onmiddellijk na een maaltijd, dus met een vollen maag, doch evenmin met een leegen maag. KORTE OVERALL VOOR ONZEN ZOON. VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. 738 Do overal behoeft niet altijd met lange pijpen te zijn, maar hebben we nog 'n aardig lapje over, laten we dan in dezen schoonmaaktijd voor onze kleine jongen een korte overall maken, waaronder het ge wone kruippakje wordt aangetrok ken. Het is eigen lijk een schortmo- del met pijpjes. De sluiting wordt op de schouder gevonden, terwijl twee kleine zakjes op het voorpand zijn aange bracht. Verkrijgbaar voor den leeftijd van 1i jaar en kost f 0.48. DE JUISTE WIJZE VAN GROENTEN KOKEN. Nog maar al te vaak wordt er gezondigd waar het betreft het koken van groenten, ol. zooals men sommige huisvrouwen wel eens hoort zeggen: het afkoken van groen ten. Om dc voedingswaarde zooveel mogelijk te benutten en alle zouten te bewaren, mag er geen sprake zijn van afkoken, doch tnoet men hij de bereiding weinig ol geen water gebruiken. Mocht het zijn, rooals bij spinazie en nog enkele andere groenten, dat men toch water overhoudt na het ko ken, dan maakt men hiervan een ol an dere soep ol saus. Wie het groentenwater weggooit, doet zichzelf en de huisgenooten tekort, omdat zich dc beste deelen in het nat bevinden, Stoomen en smoren van groenten zijn uitstekende wijzen van bereiding. Voor het stoomen van groenten heeft men een pan met een passenden zeef noo dig, waarin de fijngesneden groenten na 't wasschen gedaan wordt en vult do pan ongeveer met 1 c.M. water. Kookt dit, dan wordt hot gas zoo laag mogelijk gedraaid, terwijl de pan goed gesloten moet blijven. Bladgroenten hebben ongeveer 20 minutqn noodig om gaar to worden; knolgewassen en koolsoorten echter langer, de lnntst«- zelfs aanmerkelijk langer. Is de groente gaar, dan schept men ze uit de zeef en doet hij het o\ergebleven water een stukje boter, waarna de saus met bloem gebonden wordt. Verscheidene groenten als worteltje?, poilen e.a. worden gaar gesmoord, d.w.z. we wasschen dc groenten, brengen ze met 't aanhangende water aan «Ie kook en smo ren zc met boter gaar, waarhij wij de pir klein en de deksel op de pan houden: zeer weinig zout toevoegen. Bij andere groen ten b.v. snijboonen, wordt slechts een bo dempje water bijgevoegd. Bij sommige groenten, als spinazie blijft in den regel ruim water over, flat als een heerlijke soep verwerkt kan worden, even als het koolwater van bloemkool en as perges. We rekenen op 1 L. water pl.m. 50 gram bloem en 50 gram boter. Men kan een nog ongeverfde vloer op billijke wijze een keurig aanzien geven, in dien men de planken beitst, na zoonoodlg «le naden eerst dicht gestopt te hebben met bijenwas, daarna wordt de vloer met boen was gewreven en van tijd tot tijd onder houden, precies gelijk men dit met linole um doet. Dc beste was is die men zelf maakt, n.1. 100 gram geschaafde bijenwas, die men bij oen drogist kan koopen en Rj fleschje ter pentijn. Men doet de was in een leeg jam- j>otje en schenkt de terpentijn er op, waar na men er eenige malen met een stokj'o in roert en reeds den volgenden dog is de boenwas voor het gebruik gereed. Is de wa? te dik, b.v. voor parketvloer kon men ze héél dun gebruiken, dan voegt men er nog wat terpentijn bij. Deze zelfgemaakte boenwas kan ook voor het wrijven van meubels gebruikt worden. Inmaakringen. Gummiringen van inmaakflcsschen moe ten vaak vernieuwd worden, doch indien men zc op de juiste wijze bewaart, n.1. in een glazen inmaakflesch, kunnen ze veel langer mee. Men hangt ze over oen hou ten staafje, dat aan beide einden met een draadje aan den hals van den flesch be vestigd is en wel zóó, dat zc den bodem, noch zijkanten raken. In het glos plaatst men een heel klein medicijnfleschje niet petroleum (zonder kurk). De langzaam verdampende petro leum houdt de gummiringen, die vrij han gen, zonder teveel tegen elkander geperst te zijn, zacht en soepel. Juist doordat de gummiringen veelal zonder meer in afge sloten glazen flessehen bewaard worden, worden zc droog en breken af. Tuinmeubels vragen gezellige kussens en hiervoor is noodig behalve vroolijk in- danthren cretonne een vulling. We kunnen hiervoor kapok koopen, doch tevens nog een goedkooper manier van vullen toepas sen, n.1. aan zeer kleine reepjes gescheur de stofresten of zelfs versleten kleeding- slukken. Dc reepjes mogen geen naden of harde deelen hebben, doch mogen genist heel klein zijn. Wanneer we onze lappen mand of lorrenkist nazien zullen we onge twijfeld nos veel bruikbaars vinden en dan kóst zoo n vulling on? niet alleen niets, doch de kussens zitten tevens heer lijk. EEN JONGENSBLOUSE. 58 jaaj. Nr. 2094. Een flanellen blouse met een aansluitend kraagje en gestrikte das staat 7.00 echt ..groot". De kleine heertjes voe len zich hierin wat .rotsch, omdat vader en dc groote broer ook zul le (lassen dragen. Het model is zéér een voudig en sluit midden voor met knoopeu en knoopsgaten. De onder kant wórdt afgewerkt met een zoom, waar door een elastiek wordt geschoven, terwijl aan het begin en einde een haak en oog wordt ge zet. Prijs f 0.40, aanvra gen onder nummer 209L ONZE KAMERPLANTEN IN HET VOORJAAR. De natuur komt, dank zij de milde voor jaarsregen en de krachtige zonnewarmte tot herleving, leder voelt, dat dit nieuwe leven, hem nieuwe kracht geeft om voort te gaan, na de donkere zonloozo dagen, die achter ons liggen en die toch ook noodig waren om dit sluimerende leven eenmaal weer in volle pracht to doen ontwaken. Kan men zich wel iets schooners inden ken, dat het heerlijke mooie groen der pas ontloken blaadjes en de krachtige botten der bootnen? Hier moet zelfs de meest prozaïsche mensch voelen dat dit het werk is van een hoogoro kracht, die menschen niet kunnen benaderen. Hoe staat het echter met onze kamer planten? Ilier kunnen wij na de lange maanden van weinig frisschc lucht en kunstmatige verwarming niet spreken van diezelfde opleving, die wij in de natuur vindea Onze eerste zorgen moeten nu aan onze planten in huis gewijd zijn en behalve cuctea, camelia's en enkele andere gevoe lige soorten moeten wij onze bloemen met pot en al in een flinke ruime bak met wa ter plaats, voor zoover zij tenminste geen nieuwe aarde behoeven, en de potten aan den buitenkant grondig afborstelen, opdat deze poreus blijven. De planten zeil wor den met een bloemenspuit afgespotcn. Palmen, clivia's, aspidistra's e.d. blad planten worden voorzichtig afgespoeld na het gieten. Veelal komt het voor, dat zich bladlui zen op de planten bevinden; is dit het ge val, dan giet men ze met tabaks water. Schuimluizen, die men eveneens veel op planten ziet, worden voorzichtig verwij derd met een dun houtje, b.v. een tanten- stoker, waaromheen een dun laagje wat ten is gewikkeld; daarna worden de plaat sen, waar zij zich bevonden met een weinig spuiten schoongemaakt. Verder moei men bij het koopen van planten rekening houden met de plaats, waar men ze wil zetten. Alle planten kun nen n.1. niet tegen zon. Geraniums daaren tegen wel, doch zijn tevens dankbaar voor goede, natte aarde en van tijd tot tijd wat liocniemnest. L'we moeite wordt beloond door volle bloemkoppen, zelfs in den win ter. Oudere planten worden slechts om de drie ol vier jaar omgepot en dc potten moeten niet te groot zijn, daar zij in een tleinere ruimte tot sterkere wortelvorming .:omen. Aan te bevelen voor oudere plan den js echter om de potten goed schoon te houden en de bovenste aardlaag te ver nieuwen, met goede bladaarde. In liet voorjaar kan men alle kamerplan ten 0111 de veertien dagen bloemenmest ge ven, die in vrijwel alle bloemenwinkels te verkrijgen is. Noodig is echter, dat men zich strikt aan de voorschriften houdt, die zich op elk pakje bevinden. Bij het stekken moet men eveneens met zorg en kennis van zaken te werk gaan. Dc lange, weinig krachtige scheuten van do kamerlinde b.v. moeten ingekort wor den en takjes met vier of vijf blaadjes, kunnen gestekt worden. Groote kamerplanten als oleanders, mir ten e.a., zien er vaak weinig fraai uit, als zij ouder worden. Ziet men echter aan den voet van dc plant nieuwe stekken komen, dan bewijst dit, dat zij nog voldoende le vensvatbaarheid hebben en snijdt men do oude, droge takken uit, opdat wocr een nieuwe kroon gevormd kan worden. Mes ten, doch met mate, opdat de jonge plan ten niet verschroeien, is noodig. Een noodzakelijke eisch voor alle plan ten, hetzij zij in het venster, in een win tertuin, een hall of waar ook geplaatsl wor den, is, dat de lucht niet tc droog is. Voor al in huizen met centrale verwarming heb ben dc planten maar te veel van te droge lucht tc lijden. Noodig is. dat er poreuze bakken met water geplaatst worden op de radiatoren on men van tijd tot tijd de lucht vochtiger maakt, door met een bloemen spuit even te spuiten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 16