Bad en Geiser Felle woestijnoorlog in Arabië, KIJKEn s KOOPED ty CL0ECK DROOMT IBN SAUD VAN EEN GROOT ARAB1E? Oorlogsschepen snellen te hulp. Techn. Bureau A. KEESMAN, Noord A 80, Schagen KNOEIERIJEN BIJ DE VARKENSCENTRALE. VALSCH GELD IN FRIESLAND. MET HET GELD VAN DE GEMEENSCHAP. Wethoudster staat terecht. MODERNE FOTO's en VERGROOTINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Niedorp EEN WOUD IN VLAMMEN. Prima Spenen=vaseline Firma GEBR. ROTGANS Wind- en waterhoos in het Rijndal. Militaire dienst ter bestrijding van de werklooshed. Zaterdag 5 Mei 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9477 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Loss© nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bescherming van de buitenlanders tegen de lanatleke Arabische stammen. Reeds verscheiden maanden woedt nu in ArabiS •en felle woeslijnoorlog, welke weliswaar door de ge- heele Mohamedaansche wereld met groote spanning w gevolgd, maar waaraan in Europa tot dusver slechts geringe aandacht was geschonken, totdat voor eenige dagen uit Aden bericht werd ontvangen, dat de haven van het oorlogvoerende Jemen, Hodeida, waar ook een groot aantal Europeanen wonen, uit vrees voor den naderenden vijand was ontruimd. Zooals uit de dezer dagen gepubliceerde telegram men reeds viel op te maken, wordt de woest ij noork>g gevoerd tusschcn den Imam van Yemen en Ibn ■Saud. den koning van Arabie Saudia, die zich in fMaart j.1. den toorn van den koning op den hals ,hanide, doordat hij weigerde zijn troepen terug te ^trekken uit een reeds lang door beide vorsten be twist gebied, de oase van Nejran. Het spreekt van zelf, aldus de Msb., dat men In Briisrhe officieele kringen de jongste ontwikkeling van den oorlog tusschcn Arabia Saudia en Yemen met bizonderc belangstelling en ook met niet geringe bezorgdheid volgt. Zou koning Ibn immers na een vol ledige overwinning eiloe besluiten Yemen bij zijn ge bied in te lijven, dan zou een zeer gevaarlijke toe stand geschapen worden. Ibn Saud zou in dat geval heer en meester worden van verreweg het grootste pcdeelte van Arabië en bij en zijn aanhangers zouden jlan wel eens bekoord kunnen worden door de ge dachte om een Groot-Arabië te stichten, hetgeen prac- tisch hierop neer zou komen, dat alle bestaande Ara bische staten, met uitzondering van Egypte, althans onder Ibn Saud's moreole leiding tot één groot rijk gouden worden vereenigd. Voor een dergelijke combi natie zouden Groot-Britfanniö en ook Frankrijk en Italië natuurlijk niet bijster veel voelen. Behalve door genoemde Europeesche landen wordt 'de oorlog tusschen de beide Arabische vorsten na tuurlijk ook met hizondere belangstelling gevolgd door Egypte, dal blijkbaar veel sympathie heeft voor den Imam van Yemen, die naar beweerd wordt, fel qnti-Britsch gezind is. In Cairo zou de Imam be schouwd worden als de groote voorvechter van de 'Mohammedaansche zaak cn vooral in nationalistische krirnren van Egypte, zou hij zeer gezien zijn. Hierdoor 'wordt het dan ook verklaarbaar, waarom Yemen zich allereerst tot koning Foead van Egypte heeft gewend [met het verzoek als bemiddelaar op te treden, i Ook in de lagere kringen vanhe t Egyptische volk gaat de sympathie over het algemeen niet uit naar 'den vermoedelijken overwinnaar, Ibn Saud,, maar naar diens veel zwakkeren tegenstander, den Imam van Yemen. Koning Ibn Saud staat namelijk bij de Mohamme danen bekend als een al te sluw zakenman, die het godsdienstige heimwee dat iederen Mohamedaan naar Mekka drijft, heel slim weet uit te buiten om zijn eigen beurs te verrijken. Weliswaar is hij de eerste (Arabier niet die zulks doet, want voor hem hebben honderden kooplieden hetzelfde gedaan, maar Ibn Saud maakt het toch wel een beetje al te kras. Iedere pelgrim die op het oogenblik in Jeddah aan land gaat, moet eerst een belasting van ongeveer dertig gulden betalen. Anders mag hij het grondgebied van Mekka niet betreden. Verder moet hij zeven a acht gulden betalen, wanneer hij wil drinken uit de heilige bron Zam-Zam, en verder nog verschillende andere kleine belastingen, waardoor een pelgrimsreis naar Mekka den Egyptcnarcn op het oogenblik op ongeveer drie honderd gtflden komt te staan, een bedrag, dat voor den ecnvoudigen man uit het volk niet te betalen is. Geen wonder dus dat onder de vrome Moslems in Egypte een felle verbittering tegen den koning van Arabia Saudia hcerscht. It] bepaalde kringen te Cairo wordt dan ook beweerd, dat de Imam van Yemen wellicht in de overige Mohamedaansche wereld nog tijdig steun zal kunnen vinden om Ibn Saud te kun nen wcerstaan.wnardoor de zaken wel eens een ge heel andere wending zouden kunnen nemen. Uit het verdere verloop van den strijd zal dit moe ien blijken. Aden; 4 Mei (V.D.) Oorlogsschepen hebben zich in allerijl naar Zuid-West-Arabië begeven ter be scherming van de buitenlanders, die door de fanatie ke Arabische stammen bij hun strijd om de supre matie in de bergpassen van Yemen worden bedreigd. Tientallen Britsche onderdanen en andere vreem delingen zijn uit Hodeida, de belangrijkste haven van het kleine en afhankelijke staatje Yemen, dat bij Aden ligt,'geëvacueerd. Ze zijn overgebracht naar Kameran. Londen: Uit Cairo wordt aan de „Times" gemeld, dat het verzoek om hulp van den Imam van Yemen aan Koning Foead en de berichten dat de Wahabie- ten over de geheele linie optreden, het slechts waar schijnlijk maken, dat de geruchten omtrent een bin- nenlandsch oproer tegen den Imam op waarheid berustte. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de beheerschlng van liet gebied aan de kust van de Roode Zee door Koning Ibn Saoed een toestand in het leven roept welke misschien droombeelden oproept van een nog grootcr Arabisch Rijk. Do diplomatieke corespondent van de „Mornlng Post" is van mecning. dat de „ongeluksznlige pogin gen van den Imam van Yemen met zijn machtige buurstaten den strijd aan te knoopen" het gevolg is van invloeden uit het buitenland. Hij zegt onge veer een maand geleden te hebben vernomen vol gens welke de Imam in zijn provoceerende houding door Europeesche agenten is aangemoedigd, agenten die waarschijnlijk voor een zekere Europeesche mo gendheid aan het werk zijn. Een bericht dat tot de bij de laatste gevechten ge vangen genomen krijgers .vag d§_,"Vemen verschei dene F.uropeanen waren, schijnt dit feit te bevesti gen. De correspondent wordt nog duidelijker als hij zegt: Het zal wel bekend zijn. dat de mogendheid in kwestie bepaalde bedoelingen heeft met betrek king tot de eigen koloniale toekomst en dat zij Arabië bijzonder geschikt acht voor politiek in deze richting De klassieke procedure in een dergelijk geval is een inheemscho beerscher te misbruiken die door belofte met toekomstige grootheid gemakkclijk- kan worden heinvloed om hem over te halen tot een agressieve politiek in de hoop zijn succes dan te kunnen uitbuiten. In het onderhavige geval schijnt men op het verkeerde paard te hebben gewed. De correspondent besluit, dat voor zoover het Groot- Brit tannië betreft de successen van de Wahabieten geen dirccto gevolgen hebben. De ware bcteekenis zal pas in de toekomst blij ken. Tot nu toe had Groot Rrittannië er naar ge streefd het evenwicht dor krachten tusschen do Ara hischc heerschors te handhaven, omdat dit het beste paste in de Britsche politiek. Wanneer Ibn. Saud dit evenwicht verstoort, zullen wij misschien onze politiek moeten herzien. Wij behoeven evenwel geen ongunstige gevolgen te vreezen, aangezien de Brit sche betrekkingen met den koning der Wahabieten steeds van de meest vriendschappelijken aard zijn geweest Volgens de „Times" is uit Aden ter bescherming van de Britsche belangen in Hodeida een verster king gezonden, bestaande uit 8 militaire vliegtui gen cn 40 politieagenten. Nog geen klaarheid omtrent den feite lijken toestand. Uit Aden wordt nog gemeld, dat het in verband met de onderbreking van de communicatiemidde len iuterst moeilijk is klaarheid te krijgen omtrent den feitelijken stand der krijgsverrichtingen In Ara bië. Men acht het buiten twijfel dat de Imam Jachya zich in een zeer hachelijke positie bevindt. Hij heeft een boodschap gericht tot de geheele Muzelmansche wereld, waarin hij opwekt Ibn Saoed te bewegen den opmarsch te staken. De troepen van Ibn Saoed, die onder leiding staan van Emir FeisaI, bereiden een aanval voor op Saana, de hoofdstad van 'den Itnan. Hoewel de Iman Jachya 70 jaar is, heeft hij in den Kroonraad verklaard, dat hij zich aan het hoofd van zijn troepen zal plaatsen en zijn hoofdstad zal verdedigen tot zijn laatste druppel bloed. Tot de gevangenen, die gemaakt zijn bij de nederlaag van het Jemenitische leger, zouden ook eenige Turk- sche officieren behooren. Het leger van Ibn Saoed daarentegen telt in zijn rijen een aantal zeer erva ren Syrische militairen. Opnieuw wordt gemeld, dat de havenstad Hodel- da zonder strijd door de troepen van Ibn Saoed is bezet. De Italiaansche lichte kruiser „Azio" is te Aden aangekomen. Eisch van koning Saoed. Volgens het laatste bericht uit Cairo heeft koning Ibn Saoed als voorwaarde voor het staken der vijande lijkheden het aftreden van Iman Jachya van Yemen geëischt. Vele inwoners van Hodeida hebben zich onder de bescherming van den voor de haven liggenden Brit- schen kruiser geplaatst. De bemiddelingspogingen van koning Soead van Egypte schijnen geen enkel resul taat te hebben opgeleverd, daar men dicht voor een militaire beslissing staat Na weer In de provincie Groningen. Een koopman gearresteerd, verdacht van oplichting en valschheid in geschrifte. Ten Boer (Gr.). 4 Mei. Reeds eenigen tijd geleden klaagden de varkensmesters in deze gemeente over de moeilijkheden, die werden ondervonden bij de af levering van varkens aan de rcgeeringscentrale. En kele personen leverden geregeld, doch velen konden zoo goed als nooit varkens kwijt. F.r rees verdenking en een uitgebreid onderzoek van de gemeente-politie van Ten Boer werd ingesteld. De aangelegenheid was zoo Ingewikkeld, dat de politie niet zonder persoonlijke raadpleging van den administrateur der llaagsche Centrale verder kon gaan Tijdens en na dit onderzoek bleek, dat inder daad knoeierijen op groote schaal hadden plaats ge had, waardoor belangrijke bedragen van den regee- ringssteun aan de varkensmesters werden onthouden. Het onderzoek was heden zoo ver gevorderd, dat do 45-jarige koopman S. van H. uit Groningen kon wor den gearresteerd, verdacht van oplichting en valsch heid in geschrifte. Van H. werd ter beschikking van den Officier van Justitie te Groningen gesteld. Het onderzoek in deze zeer Ingewikkelde zaak duurt voort Werkplaats te Irnsum, waar een volle dige installatie werd ontdekt voor het vervaardigen van valsche guldens en rijksdaalders. Maandagmiddag heeft de officier van justitie te Leeuwarden, mr. H. A. Wassenbergh, vergezeld van den hoofdinspecteur van politie aldaar en den inspecteur van politie uit Joure een huiszoeking ge daan te Irnsum bij den rijwielhandelaar en elcctri- cien J. P., verdacht van het vervaardigen van val sche guldens en rijksdaalders. De aangehoudene is naar het huis van bewaring te Leeuwarden over gebracht. Om het onderzoek der politie niet te be moeilijken was tot dusver hiervan geen melding ge maakt. RECHTZAKEN. Het geval te Noord- en Zuid-Schermer. Valsche mandaten voor toeslag op loonen. Voor het Amsterdamscho Gerechtshof heeft in hooger beroep terechtgestaan de S. I). wethoudster van Noord- en Zuid-Schermer, verdacht van het valschelijk opmaken van mandaten tot uitbetaling aan wcrkloozcn. Op 29 November stond zij terecht voor de arr. rechtbank te Alkmaar; de officier van justitie requireerde wegens valschheid in geschrifte een gevangenistraf van drie maanden. De recht bank veroordeelde haar tot f 25 boete, subs. 25 da gen hechtenis. De vedachte verklaarde dat zij in hooger beroep was gekomen omdat zij volmaakt onschuldig was. De president merkte naar aanleiding hiervan op dat zij toch heeft toegegeven dat zij een mandaat heeft geteekend tot een bedrag van f 120, welk geld is uitbetaald als toeslag op de loonen, aan een aan nemer die een provincialen weg aanlegde. Het is gebleken dat de werklieden aan wien het geld was uitbetaald, niet in de gemeentelijke werkverschaf fing hadden gewerkt. Verdachte hield vol onschul dig te zijn. Pres.: Ik merk' het al. er Is met u geen land te bezeilen, we zullen bet aan de getuigen vragen. Verdachte zette uiteen dat zij, gebruik makend van een desbetreffend raadsbesluit, xiit den begroo- lingspost voor werkloozen nog den toeslag bad ge financierd, welke noodig werd geacht om een aan tal werkloozen bij een particulieren aannemer aan het werk te krijgen. De regeering had het geven van toeslag verboden. Pres.: Uw houding is verre van fraai, tegen (^r politie hebt u gezwegen en gezegd: „ik moet eerst m'n raadsman mr. Duys raadplegen Bij de^ rechtercommissaris hebt u eerst alles ontkend, bij stukjes en beetjes is het er uitgekomen Neen, 't is geen sympathieke zaak! U hebt de wenschen .van de regeering gesaboteerd, u als \vothoudster mag zeker niet met trucs werken. De aannemer van den weg werd als getuige ge hoord. Hij verklaarde werkloozen van Noord- en Zuidschermer in dienst te hebben genomen. Pres.: Kreeg u daar geen geld voor van deze get.? GetuigeJa, als tegemoetkoming in de loonen, dien ik uit moest betalen, kreeg ik in totaal f 445. Verd.: Ja, er is over toeslag gesproken, want hij had op ons verzoek werkloozen te werk gesteld. De bode-veldwachter verklaarde dat hij de getec- kende mandaten had uitbetaald aan de werklie den. De werklieden gaven dien toeslag door aan de wethoudster en deze bracht het geld op haar beurt naar den aannemer. Naar aanleiding van vragen van den president, verklaarde verdachte nogmaals met klem, dat zij slechts aan het belang der gemeente heeft gedacht. Requisitoir. De procureur-generaal mr. Bauduin zegt in zijn requisitoir, dat door de regeering het tewerk stellen van werkloozen bij particulieren, verboden is. In de bevelschriften, door verdachte geteekend, zijn val sche verklaringen afgelegd en de uitbetaling ge schiedde in weerwil van het feit, datde gemeente géén betaling hoefde te doen. Spr. is van oordeel, dat de feiten wettig en over tuigend zijn bewezen. Op onverantwoordelijke wijze is omgesprongen met do gelden van de gemeenschap. Op deze wijze wordt de deur opengezet voor de grootste misbruiken en kan het voorkomen dat par ticulieren hun arbeiders voor een gedeelte betalen met geld van do gemeente. Waar moet het heen. wanneer met de belastinggelden op deze wijze wordt omgesprongen. Spr. wil echter aannemen dat zij te goeder trouw is geweest. Een verhooging van stral wil de procureur-generaal niet vragen. Hij requi- reert bevestiging van het vonnis (f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis). De verdediger, mr. J. Duys zette In den breede uiteen dat verdachte in het belang der gemeente heeft gehandeld. De geschiedenis is sterk opgebla zen en door dc verschillende partijen in het dorp tot een rel gemankt. Deze vrouw aldus pl., ken ik reeds dertig jaar; zij heeft een diep idealisme en wij zijn in Noord-IIolalnd trotsch op haar Bij het juridische gedeelte van zijn pleidooi merkte mr. Duys op, dat z.i. het mandaat niet valsch is. Het is op de juiste wijze ingevuld en door den burge meester en de wethouders geteekend, doch het steunt 'liet op een raadsbesluit of wettelijke bepaling. Pl. drong met klem aan op vrijspraak van de tenlaste gelegde valschheid in geschrifte. 0 van buitengewone kwaliteit. 0 Thans nu deze zaak ruchtbaar is geworden is er geen aanleiding meer om enkele bijzonderheden te verzwijgen. Reeds langen tijd waren er in een deel van dc provincie Friesland valsche guldens en rijks daalders in omloop. Dit gaf ruim een maand gele den de recherche te Leeuwarden aanleiding om een onderzoek in te stellen. Verschillende gegevens ver zamelde zij als: het koopen van koperen platen enz. en het resultaat was dat het spoor leidde naar Irn sum. Daar dc recherche nog een schakel miste kon zij nog niet ingrijpen. Niettemin werd de thans aan gehoudene onder bewaking gesteld. Vorige week werden te Joure valsche guldens in beslag genomen, wat den inspecteur van politie aanleiding gaf een onderzoek in te stellen, met het resultaat dat de ontbrekende schakel te Joure gevonden werd bij den inval ten huize van den aangehoudene, waar een volledige installatie voor het vervaardigen van valsche munten in beslag genomen werd. terwijl er verder stempels, een zilverbad en 150 valsche gul dens en rijksdaalders, die reeds afgewerkt waren, werden gevonden. Duizenden acres bosch in Noord-Carolina vernietigd. Storm voert vonken, asch en rook mijlen-ver mee. Wanhopige be volking smeekt om regen. Naar Reuter uit Doughton meldt, woedt in het bergachtige noordwesten van Noord-Carolina (Cana da) een hevige boschbrand, waardoor reeds 20.000 acres bosch zijn vernietigd. Vijftien huizen zijn ver brand en twee personen, die zich niet tijdig in vei ligheid konden brengen, in de vlammen omgekomen. Andere bewoners zijn gevlucht, zonder dat zij iels konden redden. Aangewakkerd door een krachtigcn storm, woedt dc brand met razende snelheid voort en de vonken, asch en rook worden mijlen ver meegevoerd, zoodat zelfs steden, die op 60 K.M. afstand gelegen zijn, er onder te lijden hebben. Het is op het oogenblik nog onmo gelijk een overzicht van den omvang der ramp te ver krijgen, daar het onmogelijk is iets tot blussching van den brand te ondernemen. De bewoners van het ge teisterde gebied smeeken den hemel om regen. per groote bus 30 cent. Gediplomeerd Drogist. HOOGZIJDE. - SCHAGEN. Een waterzuil van 200 meter. Groote verwoestingen aangericht Omtrent de windhoos, die het Rijndal heeft geteis terd, meldt liet D.N.B. nader uit Remagen. dat de hoos Donderdagmiddag in weinigo minuten bij Un- kei en in de omgeving van Oberwinter op beide zijden van den Rijn groote verwoestingen aange richt. Van meer dan 50 huizen werden de daken af gerukt honderden groote hoornen werden met wor tel cn al uitgerukt en kriskras over de straten ge worpen. Tuinhuisjes werden tot 30 meter van hun plaats verbrijzeld teruggevonden. Tallooze vensterruiten werden door den wind in gedrukt en aan scherven geslagen. De in bloei staande velden bieden een troosteloos beeld van verwoesting. Op den Rijn werden van twee sleepbooten meer dan 70 dekplaten in de lucht geslingerd,terwijl de booten zelf tegen den oever werden gedrongen. Men- schenlevcns zijn niet te betreuren. Uit Andernacht: Donderdag werd het gebied van Wollendorf en Goenncrsdorf op den rechten Rijn oever beneden Neuwied, door een windhoos geteis terd. Het dak van de Turnhalle en de daken van vele woonhuizen te Groennersdorf werden afgerukt. Van de berghoogte daalde de windhoos naar het Rijndal af en veranderde boven de rivier in een waterhoos. Geweldige watermassa's werden onge veer 200 meter in de lucht geslinger. Voornemen van de Fransche regeering om den militairen diensttijd te verlengen. Petaln en Doumergue er tegen. Parijs: Ondanks de tegenspraak van het mi nisterie van oorlog, houdt de „Populaire" vast aan de door dit blad gepubliceerde mededeeling.dat de regee ring voornemens is, den militairen diensttijd te ver lengen. In de regeering hebben zich twee stroomingen ge vormd, zegt het blad, en vooral maarschalk Pétain en de premier Doumergue staan afwijzend tegenover verlenging van den diensttijd. Tardieu en Flandin zijn voorstanders van het plan en trachten den premier van het nut hiervan te over tuigen, waarbij Tardieu betoogt, dat. een verlenging van den militairen diensttijd bet mogelijk maakt een groot aantal werkloozen van de straat te halen. Bovendien betoogt hij, dat de onkosten van een soldaat lager zijn dan van een werklooze. Genera;. 1 Arrest 18 Mei. .Weygand ia dezelfde paeenjng toegedaan.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1