De a.s. Volksstemming in het Saargebied. De verzwegen millioenen KIJKEF) is KOOPEP tij CLOECK Gevaarlijke geruchten over putschplannen. 350.000 BIGGEN UIT DE MARKT. De vischvergiftiging te Leiden. JO VINCENT GETROUWD. Inbrekers aangehouden. De inbraak te Boekelo. Woensdag 9 Mei 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9479 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk In het eerstultkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTFN- TIöN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepenl. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. rlngs-commissle in het Saar- Brief van den president der regee- gebied wekt ernstige be zorgdheid. Ten Zuiden van Luxemburg ligt een kleine donkere vlek, waar Duitschland »n Frankrijk beiden aanspraak op ma ken. het Saargebied. Om dit gebied wordt thans een felle itrijd gestreden. De Saar-kwestie is een der gevaarlijkste vraagstukken, die er op het oogenblik in Europa bestaan. Duitsch land wil de Saar in 1935 terug hebben, Frankrijk wil haar behouden, zoo niet di rect, dan toch indirect Frankrijk heeft nl. de kolen van de Saar noodig voor zijn erts-mijnen in Lotharingen. En over deze kwestie wordt nu het vol gend JaAr gestemd, een stemming, waarbij het volk zich moet uitspreken, aan welken kant of het zich thuisvoelt, hij Duitsch land of bij Frankrijk. De uitslag van deze stemming, die volgens het Verdrag van Versailles na 10 Januari 1935 moet plaats hebben, is nog zeer twijfelachtig. Van bei de zijden wordt natuurlijk getracht, de bevolking voor zich te winnen. De Duit- sche Rijksregeering heeft reeds een pro clamatie tot de bevolking gericht en Zon dag is er in do onmiddellijke nabijheid aan het Saargebied een Duitsche betooging gehou den, die mèt de heftige rede van Göbbels te Parijs een zeer onaangenamen indruk gemaakt heeft en de ongerustheid versterkt, die men hier gevoelt aan gaande de mogelijkheid de oprechtheid te verzekeren van de volksstemming, die over het toekomstige lot van het gebied beslissen moet. In Frankrijk heeft het een en ander natuurlijk de behoefte gewekt om daartegen te reageeren en men mag verwachten, dat de volgende week te Gcnève Frankrijk er zeer krachtig op zal aandringen, dat al les gedaan zal worden om de vrijheid, geheimheid en oprechtheid van de stemming te verzekeren. Men oordeelt namelijk, dat het resultaat daarvan nog heelemaal niet zoo bij voorbaat vaststaat als de Hitlerianen wel willen doen gelooven want, zoo re deneert men, anders zou die geweldige propaganda in het geheel niet noodig zijn. Dat de Saar niet voor Frankrijk stemmen zal, ziet men te Parijs zeer goed in, maar de mogelijkheid dat ze voortduring van het tegenwoordige régime prefereeren zal boven den te rugkeer onder Duitsch bewind, wordt volstrekt niet uitgesloten geacht, en dat wel voornamelijk op eco nomische gronden. Steeds terugkeerende geruchten over een staatsgreep in het Saargebied. Gister is te Genève door het „Journal des Nations" een schrijven gepubliceerd van den president der regeeringscommisie in het Saargëbicd, Knox, aan de leden van den Volkcnbondsrnad. In dit schrijven, dat een zeer diepen indruk heeft gemaakt, geeft Knox uiting aan de bezorgdheid, die de opgewon den stemming onder de ambtenaren, vooral onder het politiecorps, wekt. Politie ambtenaren van het Saargebied hebben op 19 April een opzienbarende re solutie aangenomen en steeds keeren geruchten weer als zou een staatsgreep in het Saargebied op handen zijn. Welke propaganda Duitschland onder de be volking voert, moge blijken uit bovenstaan de foto, waarop door een meisje uit het Saar gebied aan minister Göbbels tijdens de betoo ging van ]J. Zondag een schotel met .paar aarde" wordt overhandigd. Eenerzijds wijst men er op, dat de toestand wel heel ernstig moet zijn dat Knox zich verplicht heeft gevoeld de aandacht van den raad op deze geruch ten te vestigen. In Duitsche kringen daarentegen ziet men in het schrijven van Knox een nieuw bewijs, dat deze niet in staat is het Saargebied in naam van den Volkenbondsraad te besturen, wanneer hij zoover gaat. geruchten, waarvan hij zelf verklaart geen bewijzen te bezitten, bij den raad aanhangig te maken. Dit schrijven van den president der regeerings- commissie zou waarschijnlijk, wanneer het niet plotseling door een indiscretie bekend geworden was, minder ophef gemaakt hebben. Het is een ieder bekend, dat de toestand in het Saargebied uiterst gespannen is en dat een van de grootste problemen, waarmee ook do organisatie van de volksstemming te kampen heeft, de kwestie is van de betrouwbaar heid van de politie voor de verzekering van de orde voor en tijdens de volksstemming. De brief van Knox. In den brief van Knox wordt o.m. gewezen op een voorval dat zich onlangs hij de politie heeft 'afge speeld, en dat do regeeringscommissie met de groot ste zorg vervult. Het betreft een gemeenschappelijke manifestatie, welke op 29 April 1934 heeft plaats ge had tijdens de nlgemeene vergadering der vereeni- ging van politiebeambten van Saarbrücken. Dn voorzitter dezer vereeniging, zelf ambtenaar bij den veiligheidsdienst, kon zonder tegenspraak der zes tig politiebeambten, die aanwezig waren, een reso lutie van een uitgesproken politiek karakter laten aannemen, welke hij den volgenden ochtend heeft ingediend bij de regeeringscommissie. In deze resolutie wendt do. vereeniging van politie beambten van Saarbrücken zonder overigens bij zondere motieven aan te voeren zich tegen de on langs plaats gehad hebbende schorsing van politie beambten van Duitsche nationaliteit en wendt zich tegelijkertijd tegen de eventucele oproeping van bui- tenlandsche hulpkrachten, om de handhaving van de rust en openbare veiligheid in het Saargebied te garandeeren. Dit vcelbetcekenende incident kan de bezorgdheid slechts versterken, welke de regeeringscommissie reeds eenige malen heeft uitgedrukt. Mogelijke gevolgen schijnen des 'te meer waard to zijn aandachtig door den Yolkenbondsraad tc wor den gadegeslagen, daar sedert eenigen tijd in het Saargebied geruchten in omloop zijn, welke spreken van de mogelijkheid van een „Putsch" tegen het hui dige Saarrcgiom. Deze geruchten hebben betrekking op extremitische elementen en zijn nu eens uit deze, dan weer uit die bron afkomstig. Do regeeringscommissie, welke, zonder tot nu toe al te veel gewicht aan deze geruchten toe te ken nen, zich er toe heeft bepaald hun oorsprong vast te, stellen, met de onvoldoende middelen, waarover zij beschikt, ziet zich genoopt er grooter aandacht aan te schenken. De geruchten duiken inderdaad steeds meer op, komen via de meest verschillende kanalen tot de regeeringscommissie en worden in zooverre ook concreter, daar zij den vorm aannemen van plannen, die misschien buitensporig toeschijnen, doch waarvan de verwezenlijking niet meer naar 't rijk der zuivere fantasie kan worden verwezen. Ove rigens moet de onafgebroken agitatie, welke ten doel heeft zekere elementen bij de politie terug to krijgen, deze bezorgdheid nog versterken. Commentaar uit Berlijn. B e r 1 ij n. Uitgangspunt van den brief van Knox is het psychologisch weliswaar volkomen be grijpelijke, maar misschien niet voldoende over dachte en daarom door het Duitsche Front is dezen vorm niet goedgekeurde bezwaarschrift van een groep politiebeambten bij de regeeringscommissie tegen de schorsing van Duitsche emigranten in de Saarpolitie. Het is thans veelbeteekcnend, dat de heer Knox het noodig acht juist dit feit te verdoeze len, want hij spreekt alleen van schorsing van „poli- tie-beambten van Duitsche nationaliteit", zonder het pijnlijke feit to onthullen, van welken geest deze politiebeambten vervuld zijn. Wanneer de hoer Knox dan wijst op geruchten, welke spreken van de mogelijkheid van een Putsch tegen het tegenwoordige Saar-regiem, ziet hij bewust de bondige verzekeringen van toonaangevende Duit sche en Saarlandsche politici over het hoofd, dat iets dergelijks onder geen omstandigheden in aanmer king komt. Zooals de heer Knox zelf toegeeft, heeft de regeeringscommisie er zeer zeker niet het bewijs van dat deze plannen werkelijk bestaan, hoewel hij zeer zeker niets onbeproefd heeft gelaten, deze din gen met alle hem ter beschikking staande middelen na te gaan. Het blijft dus een open vraag waarom de heer Knox dezen brief oigenlijk heeft geschreven, aangezien de heer Knox deze geruchten in zake een Putsch zelf betwijfelt. Of meent de heer Knox, aldus besluit het Duitsche commentaar, met dit nieuwe alarm feite lijk zijn eigen lievelingsplannen te kunnen bevorde ren: het requireerrn van internationale politiekracht waarvan de wereld zoo langzamerhand weet, dat zij slechts onrust en toenemend wantrouwen tegen het huidige rgiem kunnen teweegbrengen? Bij don inspecteur van de belasting van de inspec tie Heeren veen is als belastbaar aangegeven in to taal aan vermogen 4.990.000 gld., en aan inkomen 320.000 gld., die verzwegen werden over de laatste 3 jaar. In de inspectie Beverwijk is in totaal als verzwe gen aangegeven 1 120.500 aan inkomstenbelasting en f 2.010.000 aan vermogensbelasting. In Beverwijk werd verzwegen f 23.587 aan inkomen en f 332.000 aan vermogen, in Yclsen f 88.508 en f 294.000, in Wijk aan Zee en Duin f 14.934 en f 310.000 en in Heems kerk 1 2537 en f 68.000. In de gemeente Leiden is het totaal bedrag aan verschuldigde belasting wegens verzwegen inkom sten en vermogens over de drie afgeloopcn belasting jaren f 87.000, waaronder is begrepen een bedrag van ruint f 17.000 toekomend aan de gemeente Leiden ter zake van de heffing van gemeentelijke fondsbe lasting. In de inspectie Ylaardingen hebben zich 160 per sonen aangemeld tot verbetering van hun belas tingaangifte over de voorgaande jaren. Het over de laatste drie jaren te weinig aangegeven bedrag van vermogen en inkomen bedraagt resp. één millioen en 00.000 gulden gemiddeld per jaar. „Zondaars" van allerlei rang en staat. Een traan en een lach. De 1605 menschcn, zoo schrijft men aan de „Msb", die óf schriftelijk, óf persoonlijk, óf door een gemach tigde een verbeterde aangifte hebben gedaan bij de inspectie der Directe Belastingen te Haarlem, zijn van allerlei rang en stand: professoren, doktoren, artsen, leeraren, artistcn, landbouwers, kooplieden, zakenmcnschen, verplegend personeel, ambtenaren, ingenieurs, onderwijzers, spoorwegmannen, rente niers, huishoudsters, keukenmeisjes, enz. Met de meeste hoffelijkheid en voorkomendheid zijn de menschen ontvangen. Op de spreekuren van den inspecteur kwamen ze met drommen binnen en wachtten geduldig hun beurt af. Er hcerschte ijzige stilte op de gangen en in do wachtkamers, als in de wachtkamer van een tandarts. De menschen kwamen allen voor hetzelfde doel en hadden geen behoefte aan gesprekken; zij waren in meerdere of mindere mate nerveus door de gedachte aan het onaangename karwei, dat straks moest Kvorden opgeknapt. Ongetwijfeld heeft nie mand onvoldaan het inspectiegebouw verlaten. Tranen zijn er gevloeid en hartelijke handdrukken gegeven aan den inspecteur, als deze hen geruststel de dat nu dc zaak in orde kwam! Maar, er zijn er ook geweest die meermalen, soms driemaal zijn te ruggekomen, om er telkens nog een „schepje op" te doen. F.én was cr die zijn aangegeven vermogen met een aanzienlijk kapitaal kwam verhoogen en in den loop van het gesprek mededeelde, dat... zijn vrouw tot heden onkundig was gebleven van het bezit van dit nader aangegeven vermogen. Zij had het tot nog toe met een werkster voor den Vrijdag gedaan, doch nu 7.ij wist, dat het „lijden kon", moesten er direct twee dienstboden komen! Ook kwamen er die den inspecteur met een blij gezicht mededeelden, dat moeder de vrouw een „spaarpotje" had gevormd, zonder medeweten van den man en dat zij tengevolge van het perscommu niqué het niet langer meende te moeten verzwijgen voor haar man en... voor den fiscus! Yan velen werd de indruk verkregen, dat zij tot een vrijwillige aangifte zijn gekomen meer uit vrees voor straf, die hen zou wachten, dan wel uit eer lijkheids- of rechtvaardigheidsgevoel. Toegegeven moet worden dat er ook bij waren die eerlijk heken den reeds jaren met een knagend geweten te hebben rondgeloopen en zich zelf laf vonden, doordat zij an deren den cijns lieten betalen, dien z ij verschuldigd waren. Van fiscale zijde wordt tenslotte verondersteld dat slechts een klein percentage der ontduikers van het generaal pardon van den minister van Financiën hebben gebruik gemaakt. Dc volgende week wordt er mee begon nen. Slechte vooruitzichten van den varkensexport. Naar gemeld wordt, worden maatregelen voorbereid door de Nederlandsche Varkenscentrale, om een groot aantal biggen uit de markt te nemen. Onze varkensexport is in den laatsten tijd sterk achteruit gcloopen en de vooruitzichten voor de naaste toekomst zijn niet zeer bemoedigend. Om deze reden meende de Varkenscentrale tot een maatregel te moeten overgaan, welke van groot effect zal zijn voor de toekomst. Naar verluidt zouden ongeveer 350.000 biggen uit do markt genomen worden. De Varkenscentrale zal binnen zeer korten tijd hiermee een begin maken. Waarschijnlijk zal dit reeds in den loop van de vol gende week geschieden. Weer drie personen ziek geworden. Zooals reeds gemeld, is Zondag tc Leiden aan ver giftiging een 30-jarige bewoner van de Waardgracht aldaar overleden. Het vermoeden bestond, dat deze vergiftiging was veroorzaakt door nuttigen van ge stoomde makreel, die van een Katwijkschen visch- boer was gekocht. De toestand van de vrouw van den overledene, die ook ernstig ziek was en die nog steeds in het acade misch ziekenhuis wordt verpleegd, is thans redelijk wel. Inmiddels zijn drie personen, bewoners van de Waardgracht, ook ziek geworden Ook zij hebben van denzelfden vischboer gestoomde makreel gekocht. Hun toestand is van dien aard, dat men hen nog niet heeft kunnen laten hooren. Het voortgezette onderzoek heeft uitgewezen, dit de vergiftiging is te wijten aan een partij makreel van vierhonderd stuks, die voor een klein gedeelte te Katwijk zelf en voor het grootste gedeelte te Lei den zijn verkocht. De Katwijker, die de visch heeft verkocht, beweert, dat do visch versch was en eerst daags te voren was gestoomd. Het onderzoek wordt ook bacteriologisch voortge zet. Groote belangstelling. Gistermorgen is de zangeres Jo Yoncent te Bloe- mendaal in het huwelijk getreden met den daar ge- vestigden medicus dr. C. G. J. Bos. De kerkelijke plechtigheid geschiedde in de R.-K. kerk te Overveen, aldus het „Alg. Hsbl.". De kerk was geheel gevuld met belangstellenden, en buiten stond een groot aantal menschen te wachten. Tot de aanwezigen in het kerkgebouw behoorden vele bekende zangers en zangeressen en toonkunste- ènaars, de voorzitter van „Toonkunst" te Haarlem en vele anderen. De huwelijksmis werd opgedragen door paler P. Bos S.J., uit Amsterdam, broeder van den bruidegom, geassisteerd door pastoor G. van Niekerk als diaken en kapelaan J. Verhaar als sub-diaken. Na de mis hield pater Bos een predikatie, waarin hij er zijn blijdschap over uitsprak, dat de bruid tot het R.-K. geloof is overgegaan De gezangen werden gezongen door het paro chiaal zangkoor. Toen de bruid, die in rciscostuum gekleed was en de bruidegom het kerkgebouw verlieten, werden zij door het publiek hartelijk toegejuicht. Er was op een gegeven oogenblik zooveel belang stelling voor het bruidspaar, dat de politie met moeite een doortocht voor de auto der jonggehuwden kon vrijmaken. Ze stalen ook fietsen en rijwielplaatjes en gros. Den laatsten tijd werden herhaaldelijk in dc omge ving van Kampen inbraken gepleegd en in den nacht van 29 op 30 April ook te Kampen in dc fabriek van de firma Van Oorschot, wat echter bij een poging bleef en waarbij een uitgebreide collectie inbrekers- werktuigen achtergelaten werd. In samenwerking met den majoor van de Rijksveklwacht te IJsselmuiden zijn, naar do „Zw. Crt." meldt, door de Kamper ge meentepolitie aangehouden zekere N. K., oud 24 jaar en J. G., oud 22 jaar, beiden van Amsterdam. Vooral de eerste is een goede bekende van de politie, als verdacht van het plegen van inbraken. Bij verder onderzoek bleek, dat zij zich dienzelfden avond had den schuldig gemaakt aan diefstal van twee rijwielen te Zwolle. Nadat zij daarmede naar Kampen waren gereden, hadden zij de fietsen in een sloot gegooid, doch een er van, van het belastingplaatje ontdaan. Op arrestant G. werden gevonden 11 belastingplnat- jes, op den ander één, gestolen in Zwolle op de markt. Daar ook Zwolle verder met deze heeren nog wat heeft te regelen en zij reeds eerder daar fietsen sta len, zoomede in verband met de inbraken in Kampen, is door den commissaris van de politic aldaar aan den hoofdcomissaris van politie te Amsterdam hun aan houding verzocht, alsmede die van J. \V„ B. aldaar, oud 26 jaar. De heeren zullen verder, voor zooveel noodig, ter beschikking van de justitie worden gesteld. Een 15-jarige jongen bij de daders. De politie te Enschede is erin geslaagd de daders aan te houden van de inbraak, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.1. werd gepleegd in de Coöperatieve Stoomzui vel fabriek te Boekelo, waar een bedrag van circa f 4400 werd buit gemaakt Gis termiddag werd een 15-jarige jongen aangehouden, op het oogenblik, dat hij zich met een auto naar Nijmegen wilde hegeven. Het had do aandacht van de politic getrokken dat deze knaap zulke buitensporige uilgaven deed. Een bedrag van f 90 wercl op hem gevonden. Al spoedig viel de knaap door de mand en bekende mei twee andere personen resp. 25 en 21 jaar oud, de inbraak te hebben gepleegd. De 25-jarige, die gehuwd is, word aangehouden op de werkverschaffing. In zijn porie- monnaie werd ook een bedrag van f 90 aangetroffen. Ook de andere werd gearresteerd, die spoedig be leende. NA GANDHTS AUTO-ONGELUK. De mahatma gaat verder te voet. Gandhi heeft onlangs een auto-ongeluk gehad, dat echter goed is afgeloopcn. Dc mahatma bleef ongedeerd. Niettemin heeft hij, naar Reuter uit Puri meldt, toch besloten zijn verdere rondreis te voet af te leggen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1