Tampico. Drieduizend meisjes uitverkoren. Radioprogramma IN DE MEXICAANSCHE OUEVELDEN. Een vreemde tocht. Naar het middelpunt der aarde? De ramp te Winterbach. SPORT. HOLLAND-FRANKRIJK. Schagen-nieuws. TAMPICO, Mei 1934. Nu wij zoo dicht de olievelden genaderd zijn, waar ik reeds zoolang aan had gedacht, maakte er zich opnieuw onrust van mij meester. Wij volgden den zelfden weg als de „prospectore", die ons waren voorgegaan op den weg naar het vloeibare goud. In 't begin liep de weg tusschen tarwe- en maisvelden die schoongewasschen en nog vochtig waren door den regen. Toen kwamen wij op de „camino real" en nu bevonden wij ons plotseling midden in de modder. Er liepen stroompjes water over den weg en men kon zich moeilijk voorstellen,.dat men in de twintigste eeuw was, wanneer er geen telefoonlijn langs liep, al was het maar een primitieve. De paar den liepen langzaam voort in de dikke brei; zij trokken er met moeite hun pooten uit, zoodat zij hij elke stap in hun loop werden tegengehouden. Vlak achter hen sloot de modder zich weer dadelijk. Ik hoorde hier de geschiedenis van de brandende petroleumbron dos Bocas. In 10Ö8 wilden eenige Ame rikanen hun nationaal feest op den 4en Juli vieren met vreugdevuren. Zoo ontstond de brand. Toen het nieuws tot Tampico doordrong, werden er hulp-ex pedities uitgezonden. Men had niet minder dan twee maanden noodig voor het dooven van dit vuur, dat 100.000 ton petroleum per dag verslond. De petrole umbronnen, zoo vertelde men mij, zijn de ware meesters van Tampico. Voortdurend vormen zij het onderwerp van gesprek. Iedereen weet nog, dat de Pez No. 1 zijn productie kon opvoeren met 1700 ton per dag, totdat de Cerco Azul dit record sloeg met 25000 ton, terwijl nog later de Patroro del Llano de grootste productie had, n.I. 5000 ton per uur. Niet alle petroleumbronnen zijn ontdekt tusschen 1903 en 1910. De Casiano dateert van 1918 en de Cer co Azul van 1916. De bodem is hier zoo rijk aan petroleum en zoo eigenaardig van structuur, dat een streek ternauwernood is uitgeput, of men ontdekt alweer een andere. De eenige zorg is, dat de gemid delde productie aldoor achteruitgaat. Hier zit voor namelijk de wet van 1914 achter. Amerika wil in Tampico geen boringen laten verrichten, geen be richten laten circuleeren over den buitengewonen rijkdom van een bodem kortom, het wil dit ge bied reserveeren voor de toekomst. Maar toch wordt er nog wel eens een nieuwe put ontdekt en dan droomen de oude oliemannen van rijkdom, waarbij zijn hun malaria vergeten. Dan spreken zij weer van Havs, de geoloog, die den Patzere ontdekte, en dan gaan zij weer aan den slag. De jongere generatie is minder hoopvol gestemd en verwacht niet langer alles van de petroleum. Deze houding moest ook wel ontstaan op het zien van de macht der groote petroleummaatschappijen. De jeugd komt hier uit Amerika aan met een con tract in de zak en werkt in de olie op dezelfde wij ze als zij aan een bank zou werken. De zin voor avontuur en romantiek is verdwenen. Men denkt aan rust, aan goed gemeubileerde hui zen inplaats van het oude kampleven, aan salaris- verhooging. Zelfs de kleine, onafhankelijke producenten, met en kele putten op hun grond, moeten nog voorzichtig te werk gaan en hun product verkoopen, aan de groote maatschappijen. Alleen zoo krijgen zij daarna mee-, inplaats van tegenwerking. Midden in het veld zagen wij nu een groote open plek, bedekt met pik en omringd door boomen. Al les was aanwezig voor de exploitatie; barakken, tanks, e.d. En voordurend hoorden wij een verscheu rend gefluit op het verlaten terrein. Het bleek dat er hier koolzuur uit den grond kwam. Petroleum was er ook wel, maar 3000 voet dieper. Zooveel moeite behoeft men zich in Mexico niet te geven, want de olie bevindt er zich meestal dicht onder den grond. En intusschen ontsnapte er een witte wolk koolzuur, 5 millioen kubieke voet per dag, genoeg voor een groote fabriek van kunst matig ijs. DOOR DEN BLIKSEM GEVELD. Van de Mat thiaskerk in het Westen van Berlijn werd dezer dagen de torenspits door den bliksem getroffen en geveld. Tot nu toe heeft men het geknakte gedeelte nog niet kunnen verwijderen. Plannen van Belgischen professor. De Brusselsche corr. van de „Msb." meldt: „Naar het middelpunt der aarde", is de naam van een der boeiendste boeken van Julles Verne. Veel van zijn fantastische „uitvindingen" zijn werkelijk heid geworden, doch tot heden heeft niemand er liefhebberij in gehad, in de aarde door te dringen om eens te gaan zien, wat zij eigenlijk in haar bin nenste verborgen houdt Wel zijn er de mijnen, maar die hebben geen an der doel dan kolen en andere stoffen aan het menschdom te verschaffen en zijn gemiddeld niet zeer diep. Zooals een paar jaren geleden Piccard, hoogleer aar aan de universiteit van Brussel, het plan opvatte en uitvoerde, eens naar de stratosfeer te vliegen, is er thans een andere „prof" voor den dag gekomen, die zich tot taak heeft gesteld eens een 2000 3000 mef«r diep in de aarde te kruipen, om poolshoogte te gaan nemen hoe het er dAar uitziet. Dit is althans het voornemen, dat men toeschrijft aan den Leuvenschcn hoogleeraar Kaisin. die voor het aanvangen van zijn avontuur nog alleen maa>- op het noodige geld wacht, want graven, en dan nog wel zóó diep, is duur. DONDERDAG 10 MEL HILVERSUM f301.5 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 9.00 Morgenwij ding; 9.15 Gewijde muziek; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.00 Ochtendconcert; 10.30 Voordracht door Kom mer Kleijn; 11.25 Causerie; 11.40 Omroeporkest; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Lunchconcert; 2.15 Aansluiting met het Olympisch Stadion te Amster dam. Ooggctuigeverslag van den interlandwedstrijd NederlandFrankrijk, door II. Hollander; 4.15 Ver zorging zender: 4.30 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen: 5.00 Radio- tooneel voor grootere kinderen; 5.30 Kovacs I.ajos en zijn orkest; 6.30 Sportpraatjc door H. Hollan der: 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest; 7.30 Causerie: 8.00 Vaz Dias; 8.15 Aansluiting met het Concertge bouw te Amsterdam. Het Concertgebouworkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg; 9.05 Z. Ex. Mr. H. P. Mar- chant. Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. spreekt voor het comité „Kunst in Nood"; 9.20 Concert door het Omroeporkest, m.m.v. Vera Schwarz. sopraan; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.00 Kovacs Lajos en zijn orkest; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.30 Morgenwijding; N.C.R.V.: 9.30 Gramo foonmuziek; 9.50 Kerkdienst; K.R.O.: 12.15 Knapen koor; 12.35 Gramofoonmuziek; 12.45 K.R.O.-Orkest; N.C.R.V.: 2.00 Gedeeltelijke uitzending van den Bondsdag van den Ned. Bond van Jongelingsver- eenigingen op Geref. Grondslag, uit de Buiten- Societeit te Zwolle; 3.15 Concert door het Arn- hemsch Mandolinekwintet; 5.00 Gewijde gramo foonmuziek; 5.45 Concert door de Diemer Harmo nie, afgewisseld door zang van het dubbelmannen- In totaal 8 dooden en 40 gewonden. Betreffende de schoolinstorting te Winterbach, bij Stuttgart kan nog nader worden gemeld, dat de vermiste leerling, Karl Eisemann genaamd, thans bij de opruimingswerkzaamheden dood onder de puinen is aangetroffen. In het geheel zijn, behalve de hoofdonderwijzer kwartet „Euterpc" te Haarlem; 7.15 Gramofoon muziek; 7.30 Herdenking van het 75-jarig bestaan der Nederlandsche Zendingsvereeniging; 9.00 Gra mofoonmuziek: 9.20 Vaz Dias; 9.30 Orgelconcert uit de Groote Kerk te Rotterdam* 10.30 Gramofoon muziek; 11.30 Sluiting. VRIJDAG 11 MEL HILVERSUM (301.5 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.15 Orgelspel door Joh. Jong: 11.00 Voordracht door Rolien Numan: 11.20 Viool en piano; 11.50 Gramofoonmuziek; A.V.R.O.: 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest; 2.30 Knipcursus; 3.00 Gramofoonmuziek; V.A.R.A.: 4.00 Gramofoon muziek; 4.30 Voor de Kinderen; 5.00 VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.00 Orgelspel door Cor Steijn; 6.30 Nabeschouwing over den voetbalwedstrijd Hol landFrankrijk.; 6.45 VAR A-Orkest: 7.30 F>n hal ve eeuw socialistische arbeidersbeweging, door E. Kupers: 7.50 Gramofoonmuziek; 7.57 Herhaling S.O. S.-berichten: V.P.R.O.: S.00 Lezing: 8.30 Concert: 9.00 Lezing; 9.30 Concert; 10.00 Vrijz. Godsd. Pers bureau: 10.05 Vaz Dias; 10.15 Kerkmuziek, lezing door Herman Ruiters; 10.45 Gramofoonmuziek; V.A.R.A.: 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gra mofoonmuziek; 10.30 Morgendienst: 11.00 Ensem ble van der Horst; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gra mofoonmuziek: 12.30 Ensemble v. d. Horst; 1.30 Lie- dercnrecifal; 2.30 Lezen van Chr. lectuur; 3.00 Po pulaire gramofoonmuziek; 3.45 Rustpoos: 4.00 Or gelspel; 5.00 Gramofoonmuziek; 5.30 Klein-orkest; 6.30 „De dahlia's in den tuin" door A. J. Herwig; 7.00 Politieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek: 7.30 Literair halfuurtje; 8.00 Populair concert; 9.00 Le zing: 9.30 Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem; 10.45 Gramofoonmuziek. Kohnle, zeven kinderen bij de ramp om het leven gekomen. De begrafenis van de slachtoffers vond gister plaats. Gemeld wordt dat het aantal gewonden 40 be draagt, Daaronder bevinden zich tien zwaar gewon den. Hierboven zien we de ruïne van het geheel inge storte gebouw, van onder welks puinhoopen niet dan met groot levensgevaar de berging van do be- dolvcncn kon plaats vinden. ZATERDAG 12 MEL HILVERSUM (301 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek; 9 00 De Noten krakers; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding: V.A.R.A.: 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continu bedrijven; 12.00 Klein-ensemble; 2.00 De a.s. We reldkampioenschappen turnen, causerie door G. Klecrekoper; 2.15 De Flierefluiters; 3.00 Lezing; 3.30 Zangrecitnl; 4.00 Interloeaal bont programma; 6.00 Letterkundig overzicht; 6.30 Gramofoonmuziek; 7.00 Groningsch uurtje; 8.00 Herhaling S.O.S.-be- richten; 8.03 Gramofoonmuziek; 8.20 Parijsche One- rettcmuziek; 9.00 Toespraak door A. de Vries; 9.15 Amerikaansclie operettemuziek; 19 00 Vaz Dias; 10.15 Paul Collin zingt liedjes; 10,30 De Fliereflui ters; 11.00 Paul Collin zingt; 11.15 Vroolijkc gramo foonmuziek; HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert: 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken: 11.00 Gramo foonmuziek: 1130 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Poli tieberichten; 12.15 K.R.O.-orkest; 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.30 Kinderuurtje: 3.30 Causerie: 4.00 Verzorging zender: 4.15.Het Sint Ser\nes- eeuwfeest te Maastricht: 5.30 Trio van Praag; 6.20 Journalistiek weekoverzicht; 6.45 Causerie; 7.00 Politieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.45 Snort praat je: 8.00 De K. R.O.-bovs; 8.30 Vaz Dias: 8.35 Boerend netten; 8.15 De R.K. Accordeon Dancing Rand; 9.00 Microfoonvertel sel; 9.15 De K.R.O.-boys: 9.45 Duetten: 10.00 De K.RO, bóyfe; io..30 Vaz Dias; 10.35 Accordeon-Baad; 10.50 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. WAT ZAL DE DAG VAN MORGEN BRENGEN? Morgen zullen de oranje-mannen, de kérels, zooals Karei IJotsy ze steeds noemt, van leer trekken tegen de Franschen. Weer staan we dus aan den voor avond van 'n interland-wedstrijd van Puck van Heel en de zijnen. We hadden liever gezien, dat de otanjc- truien in de koffers waren gebleven tot 27 Mei. den dag waarop in Milaan de eerste ontmoeting (hope- lijk niet de laatste) voor het wereldkampioenschap zal aanvangen. Men kan van het goede ook te veel krijgen! Enfin, het is nu eenmaal zoo. We willen dus niet meer vragen wat wél, en wat heter niet had gekund, doch wederom het allerbeste hopen. Holland—Frankrijk! Zullen de oranje gotruidc boys er in slagen om ook dezen aan hun zegekar te binden? Zal het gelukken mogen om na Belgic en Ierland, nu ook de I ransche internationals in 't zand te laten bijten? We weten het niet. We kennen de Franschcn van de laatste jaren niet zoo goed. Voor den oorlog ontmoetten oranje en blauw-wit-rood elkaar meerdere malen. En gaan we af op de toen bereikte resultaten, dan moeten we erkennen, dat de krachtsverhouding vrij wel evenwichtig was. Doch we kunnen daaraan mo menteel geen waarde hechten. In een 12-tal jaren kan veel veranderen. Afgaande op de prestaties der Franschen tegen andere landen, ons ook heter la kend, moeten we zeggen: Holland maakt een besta kans. We achten het trio Keizervan RunWeber in staat om de bewegelijke Franschen een halt too te roepen. De halfspelers van ons team, sjouwers en werkers, tot en niet zullen aan de quicke Fran- <;osen wol de handen vol hebben, maar neen, oolv voor dit driemanschap vreezen we niet. Fn de voor hoede? Natuurlijk in vorm, zult ge geneigd zijn te zeggen, immersJa, immers, maar voetbal is en blijft voetbal. De tegenstanders moeten over een achterhoede beschikken, welke haar mannetje staat en een doelverdediger om van te watertanden Ken vijftal als Meijnders, Smit, Bakhuys, Vcnte en Wels zullen er zeker aardigheid in hebben om het eens met hem te proheeren. We hebben een goede kans op papier. Op papier, zeker, maar dat is toch wel iets anders dan in het Stadion. Elftallen voor a.s. Zondag. Sparta I: J. Lutjeharms V. Vlottcs R. Bempt A. Plakman K. Rcmpt P. Boon J. Weeland P. de Vries C de Moor Jb. Molenaar Jb. Dekker Res.: W. van Geelen. H.R.C. 4Sparta II: D. Arnoldus A. Slikker J. Broer M. Slikker S._ Breebaart G. Lem S. Paulusma H. Veenstra D. Ruig P. Ruig J. Kossen Res.: C Beers (voor); C Tump (achter). Voor Sparta I is nog geen wedstrijd vastgesteld, maar kan in den loop der week nog komen. Afberichten tot Donderdagavond, na dien tijd wordt er geen notitie meer van genomen. Afberich ten te zenden aan C. Keijzer, Laurierstraat 20, Scha- gen, dus niet aan de andere E.C-leden. NIEUWE N I EDO EP Strandvogels IN. Niedorp I, 51. N. Niedorp adsp.V.C.L.-adsp. 7L Een combinatie van 2c en 3e elftalspelers, ver sterkt met Blokker, van Herwerden, de Weert en Visser, trok onder den naam N. Niedorp I naar Bo- vcnkarspel, om daar Strandvogels I te bekampen, voor de derde ronde van de Gouden Kruiswedstrij den. Te voorzien was dat een dergelijke verzameling van voetballers tegen het lang niet misse Strandvo gels elftal geen kans had. De animo voor dezen wed strijd was bijzonder gering, daar N. Niedorp bij win nen, wederom naar Strandvogels moest, dan tegen het tweede elftal. Vandaar tevens het gelegenheids elftal, enkele spelers van N.V.V. I wilden wel eens een vrijen Zondag hebben (welke dan ook niet veel voorkomen), terwijl J. Fans en M. Sepers, N. Niedorp vertegenwoordigden in het N.H.V.B. elftal, dat in Hoorn tegen Hollandia I een proef wedstrijd speelde. Een compleet eerste elftal had stellig van Strandvo gels gewonnen, had keeper Blokker er meer op ge zeten, dan nog hadden de Strandvogels met moeite gewonnen. Nu was dit niet het geval en waren er maar enkelen, wo noemen hier in de eerste plaats Klaver, welke zon goed mogelijk trachtten te spe len, de rest vond het wel best. Al met al een onbe- langrijken wedstrijd, waarvan voor de toeschouwers niet veel viel te genieten. Het weder in leven geroepen adspirantenelftal de buteerde tegen de adsp. van V.C.L. niet onverdiens telijk, een 71 zege was het resultaat dier ontmoe ting. F.r schuilen in dit elftal enkele veel belovende krachten, het verdient wel aanbeveling om aan het adsp. elftal de grootste aandacht te besteden. De aanvankelijk vastgestelde wedstrijd Asscndelff II—N.V.V. I op Hemelvaartsdag gaat niet door, JAPANSCHE AMBTENAREN IN MANDSJOEKWO MOGEN GEEN HEIMWEE KRIJGEN. „STUUR MIJ JUFFROUW KERSEBLOESEM No. 1234 In Mandsjoekwo zijn niet minder dan 3000 Japan- sche ambtenaren. De Ja- pansche regeering, die vreest, dat met het heen gaan harer onderdanen, Mandsjoekwo zich niet zal kunnen staande houden, tracht de ambtenaren in genoemden staat te doen blijven en meent dat hel stichten van een gezin de beste oplossing is. Systematisch werkt Japan aan de kolonisatie" van Mandsjoerije. Van Mandsjoekwo en zijn Keizer „rijk en vorst door Japan's gena de", wordt wel eens gezegd is 't zoo langzamerhand hekend dat zij geheel onder den invloed staan van het steeds machtiger wordende rijk in het Verre Oosten. De diplo matieke maatregelen vallen op en verbaasd hoort de wereld de nieu we besluiten van Japan, die op een niets ontziend verder doordringen wijzen. Maar ook op andere wijze nestelt Japan zich steviger in Mandsjoe kwo. De ambtenaren van het nieuwe rijk Mandsjoekwo kon men niet uit de Chineesche bevolking halen. Men had menschen noodig, die met hart en ziel den nieuwen staat waren toegedaan. De hcele opbouw vond zoo vlug plaats, dat men er varen en ontwikkelde menschen nog niet in den staat zelf had kun nen vormen en het daarom ver standiger leek de verantwoordelij ke baantjes door Japanners te laten vervullen! Zoo gebeurde het, dat het „oude Chineesche rijk" met een keizer uit een oeroud Chineesch geslacht aan het hoofd, geregeerd werd door Ja- pansche ambtenaren. De staats machine kwam verwonderlijk vlug in gang en tegenwoordig staat Mandsjoekwo op „eigen" beenen. Aan de reorganisatie en moderni seering werkten en weken nog 3000 Japansche ambtenaren Japan stelt zich niet met de te genwoordige successen tevreden, maar denkt om de toekomst. De staatsmachine functioneert, dank zij de Japansche ambtenaren; zal zij ook functioneeren wanneer de ambtenaren heimwee krijgen? Wanneer de bewoners van Mand sjoekwo tegen deze buitenlanders gaan protesteeren? Wanneer zij naar hun vaderland terug willen? Het tehuis van een man is in den regel waar zijn gezin leeft. Toen Japan betrouwbare menschen zocht voor Mandsjoekwo stelde het als eisch o.a.: niet getrouwd. Jonge menschen zonder vrouw plegen meer interesse voor hun werk te hebben. Nu is het zaak de ambtenaren, die in Mandsjoekwo voldeden, te laten trouwen. Japan is er echter niet op gesteld zijn onderdanen met Chineesche vrouwen of half bloeden te laten trouwen. Het vrou wenoverschot in Japan is groot ge noeg en de Japanner moet met een vrouw van zijn eigen ras trouwen. De arme ambtenaar buigt zijn hoofd en de staat zorgt voor hem Drie duizend jonge meisjes wer den door den staat uitverkoren als echtgenooten voor de Japansche ambtenaren in Mandsjoekwo. De selectie was uiterst streng. Er wa ren voldoende meisjes ter beschik king. Men kon dus hoogc eischen stelen. In aanmerking kwamen al leen meisjes, die uit een huwelijk geboren waren en in het gezin op gevoed, die hun raszuiverheid en lichamelijke gezondheid konden bewijzen,die van onbesproken ge drag en niet ouder dan twintig jaar waren De „sollicitaties" werden door een speciale commissie behandeld, de in aanmerking komende meisjes afzonderlijk onderzocht, tot dat men tenslotte 3000 geschikte mèis- jes overhield. In staatsinstituten, internaten met scholen en huishoudcursussen, werden de meisjes ondergebracht. Een jaar lang werden zij opgeleid toi voorbeeldige Japansche echtge nooten en moeders. Haar dagen waren gevuld met studie en prac- tisch werken. Naast een grondige kennis van de huishouding stond op het programma kinderverzor ging en -opvoeding, geestelijke vor ming en het staatswezen. Na een eindexamen werden de dames gefotografeerd! Dikke al bums met de portretten van drie duizend jonge Japansche vrouwen, die het voordeel hadden prima huisvrouwen te zijn en de staatshu- welijksondcrsteuning te genieten, worden ieder der drieduizend amb tenaren gestuurd. Men laat hen de vrije keus uit de zegge en schrijve drieduizend bijkans volmaakte vrouwelijke wezens. Hij hoeft al leen een papiertje in te vullen: stuur mij juffrouw Kersebloesem no. 1234 of juffrouw Pauwenoog no. 97 en hij wordt een, zoo niet geluk kig, dan toch een getrouwd man... Men kan niet anders zeggen: Ja pan neemt geen halve maatrege len. Of ze goed zijn valt te betwis ten. Een meisje dat kooken en bak ken kan en kinderen kan opvoe den en een aardig gezichtje heeft en een goede foto maakt is nog niet altijd een geschikte echtge- noote. Er bestaat nog zooiets van karakter en harmonie. Maar ja...

Schager Courant | 1934 | | pagina 8