Mijnramp in België. Heftig incident ie de Belgische Kamer. Landbouwcrisis fonds. Over den Oceaan. KIJKEIl is KOOPEn tij C10ECK „Voorspel van krachtiger actie'. Trein-explosie in Mandsjoerije. DREIGENDE MIJNSTAKING INBELGIE. Bloedig incident aan Bulgaarsch- Grieksche grens. TIBERIAS OPNIEUW GETEISTERD. Vermoedelijk 30 mijnwerkers gedood. Het ongeluk met de Duitsche ballon. Finsch passagiersschip gestrand en gezonken. VUURSCHIP GERAMD. Zeven dooden. Nederland „dieselt". Verdedigingswerken op het Komwerderzand Woensdag 16 Mei 1934. Postrekening No. 23330 SCHA6ER 77ste Jaardanrf. No. 9482 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot '«morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Fascisten werpen pamfletten ntt en de- monstrecren tegen de regeering. Tijdens de Belgische Kamerzitting van gistermid dag, waarbij het wetsontwerp inzake de regeling van het gebruik der talen in de rechtszaken werd be handeld, hebben fascistische manifestanten van de openbare tribune geroepen: „Weg met het regiem! De kamerleden moeten opgehangen worden!" Vervolgens begonnen zij een revolutionnair lied te zingen, aldus de Brusselsche corr. der Tel. Hierna hebben zij pamfletten in de kamer gewor pen, waarin tegen het huidige parlementaire re giem werd geprotesteerd en gezegd werd dat de le den van het nationaal legioen, zich niet zullen sto ren aan de wet op het uniformverbod. Onder de afgevaardigden In de zaal ontstond een hevige opwinding en de zitting werd onderbroken. De herriemakers, acht in getal, werden door be ambten van do kamer en soldaten gearresteerd. Te gen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Na enkele minuten schorsing werd de zitting her vat. Reuter meldt nog uit Brussel: De acht gearresteerde jongelieden, die een incident In de kamer hebben veroorzaakt zijn door het col lege van quaestoren van de kamer ondervraagd, dat besloot hen aan het parket over te leveren. De procureur des konings was inmiddels in de ka mer aangekomen. De jongelui zijn werklooze bedienden en behooren tot het nationaal legioen. Hun leider is een zekere Danloy, een bewoner van Brussel en oud-student van de universiteit. Tijdens het verhoor over het incident in de ka mer. dat den leden van het nationaal legioen werd afgenomen, verklaarden zij, dat het incident de eer ste actie was van een weloverwogen actie en dat zij de aandacht van het land hadden willen trekken. Een hunner voegde hier nog aan toe, dat de vol gende manifestatie veel krachtiger zou zijn. Trein met munitie ontploft Tachtig dooden en gewonden. Uit Moekden: Bij Kinschau zijn twee munitiewa gens van een Mandsjoerijschen pantsertrein geëxplo deerd. Een deel van den trein is volkomen verbrand. .Tot nu toe worden 80 dooden en gewonden gemeld. Geen overeenstemming in de offlcieele commissie voor de mijnbelangen; de socialisten verwach ten dat 95 pet der arbeiders voor staking zal zijn. De voorzitter van de officieele commissie voor de mijnbelangen in België heeft gisteravond meegedeeld, dat men tot geen oplossing is gekomen bij de pogin gen om het dreigend steenkolenconflict te voorko men. De arbeiders verklaarden beslist de loonsverlaging met 5 pet., die 20 dezer zal worden toegepast, niet te kunnen aanvaarden. De gedelegeerden van de christe lijke arbeiders waren het daarover volkomen eens met de vertegenwoordigers van de socialistische vakver- eenigingen. Verschillende gedelegeerden deelden ook mede, dat het referendum, dat Woensdag onder de socialistische mijnwerkers wordt gehouden, naar hun oordeel en verwachting 95 pet. der stemmen voor staking zal ge ven. De toestand is dus uiterst critiek. De minister van arbeid en sociale zaken zal heden een nieuwe en •waarschijnlijk laatste poging doen om de mijndirecties tot toegeven te bewegen en het stakingsgevaar af te wenden. Viez dooden Sofia. In den nacht van 12 op 13 Mei hebben acht Bulgaarsrhe Muzelmannen, z.g. Pomaken, uit het dorp Digilik Kailik (district Koesjoekawak) ge probeerd de grens over te sluipen om op Grieksch grondgebied to komen. De groep werd opgemerkt door de Bulgaarsrhe grenswacht en aangehouden. Toen de vluchtelingen eenigc sommatics in den wind sloegen, maakten de grensbewakers van de vuurwapenen gebruik: vier vluchtelingen werden gedood. Volgens het Bulgaarscho Telegraafngcntschap schijnen de vluchtelingen door propaganda er toe te zijn verleid Bulgórije langs onwettigen weg te ver laten. Geweldige stortbuien na de begrafenis der slachtoffers van de vorige ramp. Een watermnnr van acht voet hoog stort zich op de stad. Reuter seint uit Jerusalem: Kort na de begrafenis van do slachtoffers welke gisteren door de overstroo ming omkwamen, zijn opnieuw geweldige stortbuien boven Tiberias neergekomen. Wederom zijn slachtof fers te betreuren. Hun aantal is nog niet bekend, doch men vreest, dat tal van kinderen om het leven zijn gekomen. Geweldige stortregens, welke 25 minuten aanhiel den, ontlastten zich boven de stad en haar omgeving. Terwijl soldaten en burgers nog door de diepe mod derlagen baggerden, stroomde het water opnieuw als een machtige rivier op de stad aan en koopwaren en huisraad uit winkels en huizen werden door den vloed meegesleurd. Vooral kinderen en huisdieren schijnen thans het slachtoffer van de overstrooming te zijn geworden. Onder hartverscheurende kreten moesten moeders toezien hoo haar kinderen door het water werden meegesleurd. Men vreest dat heden veel meer personen om h* leven zijn gekomen dan bij de overstrooming, die gisteren Tiberias teisterde. Overal in de stad liggen de kadavers van dieren, die een gevaar beginnen op te leveren voor de gezondheid. Op het strand van het meer van Galilea zijn de lijken aangespoeld van de slachtoffers, die men gisteren niet heeft kunnen vinden. De bevolking heeft op de soldaten en de reddingsbrigades na, die met enkele wanhopige moe ders tusschen de puinhoopen naar de dooden zoe ken de stad ontruimd en heeft zich in de heuvels teruggetrokken. Een ooggetuige geeft een schildering van het moei zame bergingswerk. Terwijl telkens weer een treu rige stoet een plaatsje zoekt, waar men de dooden kan begraven, loopen nog steeds radelooze moeders klagend tusschen de puinhoopen naar haar verloren kleintjes te zoeken. In de nauwe straten is het een toonbeeld van verwarring en vernieling. De drie M. hooge vloedgolf stortte zich met do steenen en het slik, dat zij van de heuvelhellingen had afge schuurd. op het dorp, Verscheiden slachtoffers zijn in den modder gestikt, vele andere meegesleurd, naar het meer. In een half uur tijds viel er een laag van vijf c.m.. regen en hagelsteenen. Hoeveel personen er bij deze tweede overstrooming om het leven zijn gekomen is nog onbekend, volgens enkele berichten zouden echter reeds 24 lijken zijn geborgen. De auto riteiten hebben maatregelen getroffen om den dak- loozen een onderkomen te verschaffen. Tachtig dooden Nader uit Jeruzalem: Uit het puin van het door een noodweer geteis terde stadje Tiberias, dat gelegen is aan het meer van Tiberias, zijn 80 dooden, meest kinderen en ouden van dagen, geborgen. GROOTE BOSCHBRANDEN IN ZUID-RUSLAND. Groot aantal stuks vee omgekomen en ook menschenlevens gingen verloren. Naar uit Moskou gemeld wordt zijn in den laat- sten tijd tal van groote boschbranden uitgebroken in het Zuiden van Rusland. Bijzonder fel waren de branden bij Woronesj, waar groote hoeveelheden vee om het leven zijn gekomen. Ook menschenle vens gingen verloren. De regeering heeft troepen gezonden om deel to nemen aan het blusschings- werk. BRUSSEL. Uit Bergen in de Borinage wordt gemeld, dat Dinsdag in de kolenmijn Fief de Lambrechies te Paturages, provincie Henegouwen, een mijngas-ontploifing heeft plaats gevonden, waarbij volgens de tot nog toe ontvangen berichten dertig mijnwerkers om het leven zijn gekomen. DE AMERIKAANSCHE OCEAANVLIEGERS GE- LAND, DOCH NIET IN ROME, MAAR IN IERLAND. LONDEN. Het vliegtuig „Leonardo da Vinei" met den Italiaansch-Amerikaanschen piloot Sabelli en den Amerikaanschen vlie ger Pond, dat eergisteren van het Bennett- vliegveld bij New York startte voor een Oce- aanvlucht naar Rome, is Dinsdagavond te 20.30 uur te Moy in het Graafschap Clare in Ierland geland. De beide vliegers zijn 33 uur in de fucht geweest. Tengevolge van het slechte weer hebben zij 2Vz uur blind moeten vliegen en tenslotte dwong een motor panne hen bij Moy te landen. Zij stelden zich onmid dellijk telefonisch in verbinding met het vliegveld Baldonncl, vanwaar mecaniciens naar Moy zijn ver trokken om het defect te herstellen. De vliegers zullen nog in den loop van den nacht hun tocht voortzetten. Lijk van den tweeden inzittende, dr. Schrenk thans ook gevonden. Op 15 K.M. afstand van de plek waar de bal lon neerstortte. Inzake het vinden van den verongelukten Duit- schen ballon Bartsch von Sigfeld, bij Sebesj aan de Letlandsch-Russische grens, wordt nog bekend, dat naar gebleken is de ballon omstreeks 12 uur 's nachts moet zijn neergekomen. Aan de hand van gevonden papieren kon het in den gondel aanwezige lijk on middellijk geïdentificeerd worden als dat van den waarnemer Viktor Masuch. Het lijk van den ballon vaarder dr. Schrenk is op 15 K.M. van de plaats, waar de ballon gevonden is, ontdekt Naar uit Moskou gemeld wordt, is een commissie van de Osoaviachim onderweg, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het verongelukken van den Duitschcn ballon. In Moskousche luchtvaart kringen had men er niet mee gerekend, dat de bal lon zoover zou zijn afgedreven; anders had men andere maatregelen getroffen. Het bericht van het ongeluk kwam zoo onverwacht, dat men er aanvan kelijk niet eens geloof aan wilde schenken. Do verongelukte ballonvaarder, dr. Schrenk, was 37 jaar oud. Sinds 1929 was hij privaat-docent in den vliegtuigbouw aan de technische hoogeschool to Berlijn. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Het tweede slachtoffer, Masuch, was meteoroloog. Door verschillende oorzaken en misschien ook wel wat door de ziekte van minister Verschuur, bleven de begrootingen van het Landbouwcrisisfonds voor 1933 cn 193-i tot dusver onbehandeld. Thans zijn de steunmaatregelen voor den land bouw, waarbij voor het jaar 1934, ruim gerekend, 'n bedrag van een kleine 200 milliocn betrokken is, zijn thans overzichtelijk gegroepeerd in de begrootingen van 1933 en 193-i van het landbouw-crisisfonds. De inkomsten van deze begrooting wórden voor een belangrijk deel verkregen, door het leggen van lasten op den consument. Maar uit de aard der zaak kwam hij de behandeling in de Tweede Kamer gistermid dag minder het consumenten-belang, dan de overi gens geheel gerechtvaardigde interessen van onze agrarische bevolking op den voorgrond. In de zitting van gistermiddag hebben reeds een vloed van sprekers hun licht over dit vraagstuk la ten schijnen, cn zooals altijd zijn er weer optimisti sche klanken te beluisteren, die voor bijna 100 pet. instemmen met de maatregelen der regeering, en aan den anderen kant critiek, maar over het alge meen vingen schier alle sprekers aan met een woord van warme waardeering, hetgeen de afgetreden mi nister Verschuur zeer zeker niet zonder genoegen zal vernemen. Krijgt de heer Van den Heuvel zijn zin, dan zal het volgend jaar elke beperking van het tarwe-areaa! vervallen: een nieuwe stap in de richting der kunst- matigo autarkie, waarvoor de regeering zich wel zal weten te hoeden. Dat deze laatste ten opzichte van den richtprijs van tarwe en bieten en van het buiten- areaal beperkende maatregelen beeft getroffen, zit den anti-revolutionairen afgevaardigde ook al dwars. Meer valt wellicht te zeggen voor zijn opmerking, dat bevoorrechte exporteurs, die tengevolge van bui- tenlandsche contingenteerijig met winst gaan strij ken, een behoorlijk offer behooren te brengen. Trou wens, die regeering heeft zich reeds in die richting bewogen. De heer Van der Weyden was geheten op de mar garineindustrie; ook dat is een geregeld terugkee- rend nummer op het program. Als men in dit verband mocht aanvoeren, dat voor de margarine-industrie buitenlandsche produc ten noodig zijn en dat de invoer zooveel mogelijk beperkt moet worden, luidt het antwoord, dat een der kopstukken in de crisisbureaux de varkens „mais op pootjes" heeft genoemd en dat de overvloe dige melkproductie van ons vee mede toe te schrij ven valt aan den import van geenszins onontbeer lijk krachtvoer. Men kan zich toch niet alleen op den landbouw blind staren. De heer Ebels wenschte verder volledig te wor den ingelicht over het verloop van de pachtprijzen. Hij kon zich met de regeeringsmaatregelen over het algemeen wel verccnigen, doch vreesde dat de Var- kenswet te veel in de richting van autarkie werkt. Meer dan tot nu toe behoort z.i. bij tecltbeperking rekening te worden gehouden met het bediïjfstypc. Ten slotte drong hij aan op de aanstelling van een directeur-generaal van den landbouw. De heer Weitkamp was de regeering dankbaar voor alles wat zij voor den landbouw gedaan heeft. Hij kwam echter op tegen de bewering, dat de land bouwende bevolking de stedelijke dankbaar moet zijn voor den steun. De landbouw heeft jaren lang voor niets gewerkt ten bate van den consument, die geen enkele reden heeft om zich te beklagen. Waar zijn toch die rijke hoeren'? Den landbouw is nooit veel kapitaal ter beschikking gesteld. Na de instemming der vorige sprekers had alleen de heer Zandt (s.g.p.) voor de maatregelen van de regecring geen enkel goed woord. Hij kan zich met die maatregelen in geen enkel opzicht vereenigen. Zij brengen te veel dwang, zij komen slechts het groote aantal ambtenaren ten goede, de controle legt veel te zware lasten op de bevolking en bedrij ven. Van de tecltrogeling wil hij in het geheel niet weten. Er ontstaat een chaos, die knoeierij in de hand werkt en verbittering wekt. Van den gehaten verzekeringsnfgod kan de regeering naar het schijnt niet afkomen. Het eenige wat redding brengen kan, is dat de overheid terugkeert tot „Gods ordinan ties". Vermoedelijk twintig dooden. Helsingfors. Op het Kallavsi-meer na bij de Kuopio-baai is 'n passagiersschip gestrand en onmiddellijk gezonken. Men vreest, dat ruim twintig passagiers den dood in de golven hebben gevonden. Ruim 30 personen verdronken. Helsingfors, 15 Mei. Omtrent de scheepsramp op het Kallavasi-meer wordt nader gemeld, dat het aan tal slachtoffers meer dan dertig bedraagt. Onder de dooden bevinden zich drie kinderen. Het ongeluk ontstond door het verschuiven van den deklast ten gevolge van een verkeerde manoeuvre, waardoor het schip kenterde. Dertig personen konden worden gered. NA AANVARING MET DE OLYMPIC IS HET NANTUCKET-VUURSCHIP GEZONKEN. Reuter seint uit New-York: Volgens een hier ten kantore van de „White Sta* Line" ontvangen draadloos telgram heeft het En- gelsche passagiersschip „Olympic", het Nantucket- vuurschip geramd. Het vuurschip zonk onmiddellijk .Volgons de eer ste berichten zou de „Olympic" erin zijn geslaagd, de geheele bemanning van het vuurschip te redden. Het vuurschip, dat 55 mijl van het Nantuckett- eiland verwijderd ligt, had een bezetting van 16 man. Het schip was ongeveer 36 meter lang en 10 meter breed.; Nader wordt intusschen vernomen, dat slechts ze ven van de zestien manschappen van het vuur schip konden worden gered. Volgens een in Woods- holc (Massaschusetts) ontvangen radio-bericht, zou den vier der geredden intuschen bezweken zijn. Twee kustwacht-schepen hebben opdracht gekre gen, aan de reddingspogingen deel te nomen. De nevel op de plek des onheils wordt intusschen steeds zwaarder, hetgeen het zoeken naar eventu- cele overlevenden uiterst moeilijk maakt. Nader uit New-York: Thans wordt vernomen, dat de bemanning van het vuurschip slechts uit elf personen bestond. DaHarvan werden er zeven door de „Olympic" ge red. Echter zijn van de geredden er drie bezweken, zoodat er dus in totaal zeven slachtoffers te betreu ren zijn. Volgens zeggen van een passagier van de „Olym pic" heeft men aan boord nauwelijks iets van de aanvaring gemerkt. De eerste dag. Groote belangstelling van het publiek voor de nieuwe electri- sche treinen. Het begin van de invoering van de Diesel-electri- sche tractie op sommige baanvakken der Nederland- sche Spoorwegen heeft gisteren volop reden tot te vredenheid gegeven. Wel was er eenige vertraging in den loop der treinen, hetgeen uit den aard der zaak op den eersten dag van een nieuwe dienstregeling verklaarbaar is, doch voor het overige is er alleen een remblok van een der Diesel-treinen bij Abcoude warmgeloopen; er was verzuimd een kraan van do luchtlciding om te draaien. De vertraging van enkele treinen werd mede ver oorzaakt door de uitbreiding van den groepswagen- dienst voor het goederenvervoer en den loop der goederentreinen, waarvoor des nachts één uur minder tijd geweest was dan normaal. Te Amsterdam waren reeds vroeg in den morgen nog lang voordat de eerste trein vertrekken zou, nieuwsgierigen op het perron van het W.P.-station om den „Vliegenden Hollander" te bekijken. De zilver grijze trein, een dubbel-tractie, gleed zonder lawaai voor het perron en stopte zonder schokken. Direct daarop namen talrijke passagiers er bezit van. Men haastte zich een goed plaatsje te veroveren op de ge makkelijke zitbanken of wel men wandelde den ge- heelen trein eens langs, wierp een blik in de ruime motorkamer of bracht, een kort bezoek aan de be stuurdersplaats met zijn enkele knoppen, waarmee de Dieseltrein zoo eenvoudig wordt bediend. De eerste indrukken van het publiek waren zeer gunstig en men liet niet na, daarvan luidruchtig in de compartimenten te doen blijken. Aanbesteding. Vanwege do Genie is gister te Den Haag aanbe steed het houwen van de verdedigingswerken als ge volg van de afsluiting van de Zuiderzee (38ste gedeel te: het maken van aardwerken en rioleeringcn op het Kornewerderzand en bij Den Oever), raming f6S8.000. Laagste inschrijver D. Verstoep te Den Haag voor f 536,100. ALS EEN FRET LOS BREEKT. 467 kippen gedood. Te Maresfield, in Sussex, Engeland, ontsnapte een fret, die in een kooi was gehouden. Het bloeddorstige dier vond den weg naar de kippenrennen in de buurt cn bezocht er twintig en doodde in acht uur tijd 467 kippen. Toen werd het beest betrapt en doodge schoten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1