Ontwapening! Gevaren die den vrede bedreigen. KIJKEn is KOOPEÜ uj CLOECK Simon spreekt over Japan en China. KNOEIERIJ MET ZAAITARWE. fologr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Niedorp Tweede Kamer Dr. COLIJN ONVERZETTELIJK. Zaterdag 19 Mei 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGËR 77ste Jaargang. No. 9484 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewtjsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. 20 Mei 1933 20 Mei 1934 Een verjaardag met een weinig opwekkende terugblik. Het is heden één jaar geleden, dat H.M. de Ko ningin een antwoord-telegram heeft gezonden aan president Roosevelt, van den volgenden gedeeltelij ken inhoud: Het is voor mij als Hoofd van den Nederlandschen Staat plicht L' een antwoord te zenden, terstond en zonder voorbehoud. Het volk waarvoor ik spreek verafschuwt den oor log, al zou het natuurlijk een aanval weerstaan. Het meent, dat de tijden zijn aangebroken voor do volkerengemeenschap om door daden te breken met het recht van den sterkste. Het is mijn overtuiging, dat geschillen door een vreedzame regeling kunnen worden beslecht en mij is geen reden l»ekend. waarom dit niet het geval zou kunnen zijn. Mijn land is diep overtuigd, dat op dit oogenblik vergaande ontwapening gebiedend noodzakelijk is, daar de voortgezette bewapening onvermijdelijk tot een nieuwen oorlog zou moeten leiden. Nederland is bereid om met de andere volkeren de noodige stappen te doen, welke Gij noodzakelijk acht om tot daadwerkelijke ontwapening te komen. Wat oen non-agressiepuci betreft, ben ik het met U eens, dat het onder de tegenwoordige omstandig heden goed is de reeds bestaande non-agressie-pac ten en verdragen nog eens te hernieuwen, ten einde de bindende kracht er van aan de wereld voor te houden. De economische en financieele toestand vraagt om onmiddellijke en doeltreffende verbetering. Nationaal komt Mijn land op voor gezond en ge ordend economisch en financieel leven. Internationaal koint het op voor open handelsver keer, stabiele valuta en betere prijzen. Met Mijn regeering en volk spreek Ik de hoop uit, dat de verwachtingen, die Gij koestert, in vervulling mogen gaan. Wilhelmina. In de N.R.Crt, van 26 Mei 1033, Avondbl. E. lezen we: Het antwoord van de Koningin aan President Roosevelt. Instemming van de Maatschappij tot be vordering der Geneeskunde. De commissie inzake oorlogsprophylaxis van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde, heeft in opdracht van deze maat schappij, de Koningin eerbiedig dank gebracht voor de duidelijke en afdoende wijze, waarop zij in haar antwoord aan president Roosevelt den oorlog heeft veroordeeld. De Nederlandsche artsen, beseffend de catastro- phale uitwerking, die de moderne strijdmiddelen zouden hebben voor leven en gezondheid van com battanten en non-combattanten, beseffend ook dat de volken niet krachtig genoeg kunnen worden ge waarschuwd en voorgelicht, danken Hare Majesteit voor Haar edele en Koninklijke getuigenis. Het is wel der moeite waard om dit Koninklijk gebaar nu, na één jaar. nog eens naar voren te brengen! ..Het hoofd omhoog, het hart naar boven". Hardnekkigheid met hardnekkigheid bestrijden, is ook een der geneeskundige grondstellingen. Steeds hameren op het zelfde aambeeld, ook al zou er van aambeeld en hamer niets meer overblijven. „Men rekene den uitslag niet, maar telt het doel alleen." Lofdicht aan Hare Majesteit bij Haar antwoord aan President Roosevelt. Wilhelmina. Dearest Regina Called on Mister Roosevelt Inspiration That Our Nation Surely same desires held: „Mijn Volk en Mij „In donkerst tij, „Verlicht Ons door: „Ontwapening „De Welvaart stuk; „In droeven druk, „Is 't allerhoogste zegening!" Gevierd Vorstin, Gij Koningin: ,,'n Marm'ren beeld? Wat wenscht Gij nou? Gansch Keêrland knielt, Door U bezield, Met stille beê: „Goddank voor Jou!" Bij Godes gratie Met Uw natie In Uw schoonen Haagschen Hof: „Schenker Geev'ner „Hoogverheev'ner „Méér dan alle aardscho lof'! Dr. T. P. MERKRID. DE OVERVAL TE OYEN. De arbeider B. uit Oss, die verdacht van mede plichtigheid aan den overval te Oven, was gearres teerd, is gisteren in vrijheid gesteld. De beide andere verdachten, dc 23-jarige Van O. en de 16-jarige II. de B. uit Oss, van wie vrijwel vaststaat, dat zij dc daders van het misdrijf zijn, be vinden zich nog in arrest in de marechaussee kazer ne aldaar. Zij worden vandaag naar het huis van bewaring te 's Hertogenbosch gebracht* „Een toestand inderdaad vol moeilijkhe den, die zeer ernstig kan worden voor de toekomst". Gister is in het Engelsche Lagerhuis door een af gevaardigde de aandacht gevestigd op het groote gevaar voor den vrede in het Oosten en in heel de wereld, dat voortspruit uit Japans optreden in de afgeloopen jaren. Cripps zeide o.a.: „Het ziet er naar uit, dat de regeering Japan toestaat het Bonds- pact en het negen mogend heden-verdrag te schen den, zonder dat zij daartegen protesteert. Het is dus niet zeer te verwonderen, dat dc volken veiligheid vóór ontwapening vragen. I)e manier, waarop China in den steek is gelaten, is hun een les, wat er met elk volk gebeuren kan, dat zich beschermd acht door het Bondspact en door de verdragen." De minister van Buitenlandsche za ken. Sir John Si mon zeide in zijn antwoord, dat uit het onderhavige debat wel blijkt hoe groot de be zorgdheid is, die algemeen gevoeld wordt gezien den huidigen interna tionalen toestand, Jie vol moeilijkhe den is en die in de toekomst zeer dreigend kan wor den. Simon ging daarop de Japan- sche kwestie in onderdeelen na. Sir John Simon. Het is Juist, zoo zeide hij, dat zekere in Japan afgolegdo officieuze verklaring onrust, en twijfel heeft doen rijzen in brecdc kringen, zoowel hier te lande als elders. Simon wees er op, dat Engeland toen het initia tief genomen heeft en een vriendschappelijke nota tot Japan heeft gericht. Het is echter niet juist, al dus de minister, dat wij of welk ander land ook, ooit een verdrag met China hebben geteekend, welks bewoordingen ons zouden verplichten onze strijdkrachten te gebruiken om China's gebieds- ongereptheid en politieke onafhankelijkheid te hand haven. Het ncgen-mogendhedon-verdrag bepaalt slechts, dat China's gebieds-ongcreptheid rnoet worden geëerbiedigd. Vervolgens hesprak Simon het vraagstuk van dc reorganisatie van den Volkenbond. In antwoord op de opmerkingen van Stafford Cripps betreffende Japan, zeide de minister ten slotte, dat dc Britsche regeering zich houdt aan het rapport van den Volkenbond over het Verre Oosten en daarvan niet zal afwijken, zonder het vooraf mede te deelon. Z.oolang wij gebonden zijn aan het negen-mogendbeden-verdrag, aldus Simon, zullen wij ons best doen het na te komen. Ons land is door elk artikel van het Volkenbondspact gebonden. Boeren in N.O.-Brabant ernstig gedu peerd door levering van verkeerde zaai- tarwe. Dezer dagen is te Berghem in Oostelijk Noord-Bra bant een geval van fraude ontdekt ten nadeelc van de Crisis-tarwecentrale. Bovendien werden 50 landbou wers door de onregelmatigheden gedupeerd. De ambtenaren van do Crisistarwecentrale hebben een onderzoek ingesteld naar de klachten der ver schillende landbouwers uit dc gemeenten Beiyrhem, Haren, Megen. Herpen. Ravensteyn en Schayk, over geleverde zaaitarwe. Deze landbouwers hebben hun bonoodigde zaaitarwe betrokken van de verschil lende filialen van de coöperatieve handelsvereni ging van den Ned. Chr. Boerenbond, kring Raven steyn. De klachten betroffen hoofdzakelijk de on deugdelijke kwaliteit. Uit het onderzoek der des kundigen bleek, dat in plaats van de gefactureerde KINDEROPNAMEN FAMILIEGROEPEN BRUID- FOTO's in de bekende artistieke uitvoering. BEIDE PINKSTERDAGEN GEOPEND Zie onze speciale advertentie in dit blad verder. zomer-zaaitarwe gewone wintertarwe was geleverd. De klachten bereikten den hoer G., kringleider van den N. C. B. te Ravensteyn. die dc nog in voorraad zijnde tarwe van de partij door een deskundige deed onderzoeken. Ook deze kwam tot hetzelfde resultaat. Onmiddellijk werd nagegaan van wicn het winter koren afkomstig was. De partij bleek geleverd door bet landbouwbedrijf van gebr. v. d. P. uit Berghem. De kringlcider stelde zijn superieuren met het geval in kennis, die op hun beurt den Crisis tarwccentrale waarschuden. De partij tarwe, groot ca. 10.000 Kg.. welke volgens de leveranciers de opbrengst moest zijn van 3 H.A. land, was van onbekende herkomst. Daar op deze tarwe, welke volgens opgave van de gebr. v. d. P. op eigén land was geteeld, reeds steun was verstrekt, was het niet moeilijk te constatee- ren, dat hier fraude in het spel was. Er werd nage gaan hoeveel land door de gebr. v. d. P. met. tarwe was bezaaid en nu kwam aan het licht dat zij slechts ca. 1 H.A. hadden bezaaid. Er zou over ten minste 2 H.A. te veel rijkssteun zijn ontvangen. Een en ander was aanleiding om de gebr. v. d. P. in de marechausseekazerne te Oss een verhoor nf te ne men. Een ernstig onderzoek zal nader worden in gesteld. Daar ongeveer 200 H.A. bouwgrond met de be wuste wintertarwe is gezaaid, zal naar verluidt de schade voor de gedupeerde boeren in de duizen den loopen, daar zij geen opbrengst van hun ak kers verwachten. Verscheidene van hen hebben do landerijen voor de eerste maal gescheurd. Zij zullen een eisch tot schadevergoeding instellen. OOG OM OOG N e w-Y o r k. Volgens een bericht uit Vera Cruz in Mexico heeft een farmer aldaar zijn vrouw aan een boom gebonden en verbrand. De omwonen den hebben daarop den man aan denzelfden boom gebonden en op gelijke wijze om het leven gebracht. Dit is het eerste geval van lynchen in den staat Vera Cruz. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. De verruiming van den Zondagsverkoop door den minister onaannemelijk verklaard. Bij de gister voortgezette behandeling van het wetsontwerp wijziging der Winkelsluitingswet 1930 in de Tweede Kamer, is wel gebleken, dat een groote meerderheid der Kamer voor verruiming der verkoop- gelegenheid op Zondag is. De liberale afgevaardigde, de heer Boon, die het eerst het woord verkreeg, begon met er op te wijzen, dat de regeering, geholpen door de Kamer, tegen woordig allerlei volksgroepen, welke in moeilijkhe den verkeeren, te hulp komt, maar dat de winkeliers reeds geruimen tijd vragen om maatregelen ter op lossing van hun moeilijkheden, zonder dat de re geering hierin voorziet. De technische wijziging brengt geen oplossing voor de groote moeilijkheden, waarin de winkelstand ver keert. De heer Smcenk fa.r.) zegt, dat bij zijn fractie geen bezwaar bestaat tegen een technische herziening van de winkelsluitingswet, maar dat de grens van de technische herziening niet overschreden moet wor den. Spr. fractie zal stemmen tegen de amendementen welke deze grens overschrijden. In strijd met kabinetsverklaring? Verder gaan dan de technische herziening, ware in strijd met de kabinetsverklaring, waarin gezegd werd, dat het kabinet zich zou onthouden van een toespit sing van principieele tegenstellingen. De heer Smeenk (a.r.) wil ronduit verklaren, de in diening van dat wetsontwerp niet in harmonie met die kabinotsverklaring te achten. (Beweging en ru moer). Op grond van de kabinctsverklaring hebben wij aan het kabinet steun toegezegd. Ook de partijen moeten zich onthouden van een toespitsing van de principieele tegenstellingen onder de tegenwoordige omstandigheden. Men beroepe zich niet op de crisis, want de kabinctsverklaring heeft ook betrekking op dc crisis. Men mag den menschen geen crisishulp vet- lecnen op een manier, waardoor dc principieele tegen stellingen verscherpt zouden worden. Men moet geen maatregelen doorzetten, waar een groot deel der rech terzijde tegen is. De heer Teulings (r.k.) die het amendement tot verruiming va.i den Zondagsverkoop had ingediend, zegt: Dc nood van dc desbetreffende midden- standsbedrijven moet een groote rol spelen bij de beoordeeling van wat nu gebeuren moet. De groote lijnen der winkelsluitingswet moeten worden ge handhaafd. Zondagsrust is een kostelijk goed. Nooit zal spr. varen op het compas der hecrcn Vos en Boon. Maar de nood dwingt tot het verstrekken van eenig soulaas. De grens der uitzonderingen welke de wet reeds kent, moet tijdelijk ecnigszins worden ver legd. Een tegenstander van zijn amendement vond de heer Teulings in den heer Lingbeek (h.g.) die zegt, dat nu wordt voorgesteld van Kamer uit een verrui ming van dc verkoopgelcgcnheid op Zondag. Wij ge reformeerden zijn steeds geweest voor beperking van werkzaamheden op Zondag. Bij de kabinetsformatie het vorige jaar hebben de rechtsche partijen geen veer behoeven te iaten, zelfs de kloosterlingen niet. (Gelach). Nu komen echter niet de rechtsche belan gen aan de orde, maar de Zondagsrust, waarbij Gods gebod betrokken is, en nu ziet het protestantsche deel van rechts, in hoeverre het op de roomsche heeft kunnen rekenen. Do heer Vos heeft nu voorgesteld om op Zondag van ruw ijs roomijs te maken Interruptie: Boomsch ijs! (Gelach). De heer Lingbeek zegt verder: Maar zoo onmis baar als ruw ijs op Zondag kan zijn, zoo gemakkelijk kan men op Zondag roomijs missen. Spr. is tegen dc voorgestelde verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag en ook tegen dc in het wetsontwerp voor gestelde verruiming van de compensatie voor Jood- sche winkeliers op Zondag. Dit is een aantasting van Gods gebod. Den heer Drop (s.d.) lijkt het volkomen onnoodig, dat sigarenwinkels op Zondag geopend zijn. Een amendcment-Teulings bevat deze openstelling en dit gaat spr. wat ver. Hij beroept zich daarbij op Am- sterdamsche sigarenwinkeliers, die openstelling op Zondag niet noodig vinden. Dc heeren Vos (lib.) en Westerman (r.k.) wezen weer op de groote beteekenis, die de winkelsluiting voor den middenstand heeft. De heer Vos merkt op, dat alle groepen der bevolking zijn geholpen door crisismaatregelen, op kosten van de middenstanders Wat gebeurt voor de laatsten? Ook de heer Westerman zegt, dat de winkelslui tingswet aan duizenden winkeliers en slijters de be staansmogelijkheid heeft ontnomen. Men heeft niet geweten, dat zoovele winkelbedrijven het uitsluitend van den Zondagsverkoop moeten hebben. Nadat ook andere sprekers het hunne van het wetsontwerp hadden gezegd, waarbij veel, wat eigenlijk de zaak zelve niet raakte, kwam het antwoord van minister Colijn. De minister zegt, dat hij zich bereid heeft ver klaard, met de Kamer de technische herziening te behandelen, maar dat, als hij daarbij had kunnen bevroeden, dat ten hoogste V?. pet, gewijd zou zijn aan het wetsontwerp, in welks behandeling hij had toegestemd, en 90V2 pet. aan een wetsontwerp, in welks behanedling hij niet had toegestemd, hij voorzichtiger geweest zou zijn en niet zou zijn ge treden in de suggestie van den heer Teulings. Over de opmerkingen aangaande dc technische herziening komt spr. bij de artikelsgewijze behan deling terug. Tant de bruit pour une omelette! Dit is het preekwoord, waaraan spr. heeft gedacht, toen j.., de redevoeringen over de andere kwestie hoorde' Een minister werd ziek en trad af. Een andere mi nister, met. zelf een omvangrijk departement, moest zijn taak lijdelijk erbij nemen. Het ligt in het voor nemen, binnen korten tijd iemand uit te noodigen, deel van het Kabinet uit te gaan maken ter vervul ling van dc opengevallen plaats. De voorzitter van den ministerraad zal met dien persoon besprekin gen moet voeren on daarom is bet goed, dat spr. bet departement kent. Hij heeft nu veel werk te ver richten en daarom heeft hij het werk, waarbij niet het grootste belang was, naar den achtergrond ge schoven. Er is meer. Spr. zou niet waar zijn, als hij zei, dat. dit alles was. Hij heeft n.1. persoonlijk bezwaar om dit. wetsontwerp met de Kamer te behandelen. ITij acht het wetsontwerp in strijd met den grond slag waarop hij het kabinet beeft gevormd, n.1. het achterwege laten van voorstellen, welke zouden lei den tot een verscherping van dc tegenstellingen tusschen de partijen, in de regeering vertegenwoor digd. De winkelsluitingswet is niet tot stand geko men zonder scherpen strijd tusschen de partijen, die nu in dc regeering vertegenwoordigd zijn. llit bet debat van hedenmiddag is wel gebleken, dat bij gelijk bad, toen hij meende, dat bot beter was. deze materie nu niet te behandelen. In de Kamer moeten de groepen, waaruit ministers zijn voortge komen, niet voortdurend met elkaar overhoop lig gen. Een kijkje achter de schermen. In de memorie van antwoord staat, dat het kabinet in zijn geheel met het wetsontwerp instemde. Toen het voor de eerste maal in het kabinet werd bespro ken, hoeft spr. daartegen onmiddellijk zijn bezwaar geuit. Daarna heeft de ministerraad in een vergade ring, die spr. door ongesteldheid niet kon bijwonen, een beslissing genomen, waaraan onmiddellijk rucht baarheid is gegeven. Had spr. getracht, den minister, die deze beslissing had gepubliceerd, tot terugneming te bewegen, dan zou dit waarschijnlijk een minister- crisis tengevolge hebben gehad. Ook had spr. zelf kun nen aftreden. Geen van beide oplossingen achtte hij in 's lands belang. Hij heeft toen zichzelf en zijn in zicht geofferd en berust. Dit was alles een passieve houding. Maar spr. kon niet een actieve houdinj aannemen en het wetsontwerp verdedigen. Als men wat meer geduld had gehad en had gedacht: „Tegen half Juni zal er wel een nieuwe minister van oeco- nomische zaken zijn en deze kan dan beslissen", had dit debat achterwege kunnen blijven. De zaak zal geen invloed hebben op de keuze van den opvolger van den heer Verschuur. Spr. heeft zijn inzicht ge offerd en zijn gedragslijn bepaald. De moeilijkheid is er. Hij moet er doorheen. Hij zal niet trachten, door een achterdeurtje aan dc moeilijkheid to ontkomen. Hij heeft zich bereid verklaard tot behandeling van de technische herziening, als compromis. Maar hij is niet bereid, mee te werken aan een denatureo- ring van de technische herziening. Bij aanneming van dc desbetreffende amendementcn-Teulings of -Vos zou spr. niet bereid zijn, de behandeling van het wetsont werp voort te zetten. Replieken. Nadat de heeren Teulings, Vos en Smeenk gere pliceerd hebben, vraagt de heer Colijn nogmaals het woord. De Voorzitter zegt, dat nog verschillende sprekers aan dc replieken zullen deelnemen, maar verleent den minister het woord. Minister Colijn zegt, ter voorkoming van „m i s- apprehensio n", dat hij den heer Teulings heeft gezegd, bezwaar te hebben tegen amendementen tot verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag. De heer Teulings (r.-k.): Toen het wetsontwerp op de agenda stond. Minister Colijn: Ik heb u gezegd, dat het amendement onaannemelijk voor m ij was. Spr. herhaalt dat een incorporee- ring van de crisisregeling in de technische herzie ning hem niet mogelijk zal maken, dc technische her ziening met de Kamer af te handelen. De Voorzitter verdaagt de vergadering tc 6 u. 10 tot Donderdag 1 uur.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1