niet eens! De nieuwe campagne tegen de Joden. BERTBLS PUROL KIJKEn is KOOPEn ku CLOECK Uitzending door de A.V.R.0. of de VARA Drama op Marokkaansch station. Een oolijke Brit. ERNSTIGE SPOORWEGRAMP BIJ BARCELONA. Reeds 20 dooden. Het kweeken van een pogromstemming. Inbraken te Amsterdam. STAKINGEN IN DE VEREEN. STATEN. Na de mijnramp te Paturages. Tefjen de tram gereden. Door de kommiezen doodgeschoten. De nieuwe Lutine-toren. De Edele Nederlandsche Huidgenezer Actie voor Staatspensioen. Woensdag 23 Mei 1934. Postrekening No. 23330 SCHAKER 77ste Jaargang. No. 9485 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinadag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co. 10 PAGINA'S. Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het radio-verslag van den voetbalwedstrijd NederlandZwitserland. Alles hangt af van de beslissing van de VJLRJL De kwestie tusschen A.V.R.O. en V.A.R.A. over de uitzending van den voetbalwedstrijd Nederland Zwitserland, die Zondag te Milaan gespeeld wordt, is nog steeds niet opgelost. Bij de onderhandelingen, die tot nu toe schriftelijk gevoerd zijn, zijn de partijen niet tot overeenstemming kunnen komen. ..Het Volk" van gisteren vermeldt nog de volgende telegrammen: 1 Vanmorgen om twaalf uur werd het volgende tele gram van de A.V.R.O. ontvangen: „Uw brief van 18 Mei brengt geen verandering in ons inzicht, dat u bekend is. Verzoeken een duidelijk antwoord op de vraag of u ons toe staat Zondagmiddag ooggetuigeverslag uit Mi laan te voltooien. A.V.R.0.** De V.A.R.A. antwoordde: „Ondanks feit, dat u zelfs geweigerd hebt be sprekingen met ons te voeren, ten einde kwestie ooggetuigeverslag HollandZwitserland in min nelijk overleg te kunnen regelen, blijven wij in belang luisteraars alsnog gaarne bereid heer Hollander ooggetuigeverslag in V.A.R.A.-zendtijd en voor V.A.R.A..-rekening te doen voltooien. Verzoeken in verband met opmaak Radiogids omgaand uw beslissing. V.A.R.A." De kwestie, waar het om gaat Is bekend. De A.V.R.O. heeft tegen betaling van 10..000 lire in Italië toestemming gekregen niet alleen maar tevens het alleen-recht om den wedstrijd per radio te verslaan. Zelf beschikt zij evenwel slechts over 40 minuten van den daartoe benoodigden zendtijd, daar de overige £b min. in den tijd vallen, dat de V.A.R.A. de beschik king heeft over den zender. ji Nu wil de A.V.R.O. den geheelon wedstrijd zélf ^uitzenden en daartoe een uur zendtijd ruilen en voor ldc microfoon mededeelen. dat zij tot deze volledige ^uitzending slechts in staat was. dank zij dezo con- cessie van de V.A.R.A. De. V.A.R.A. daarentegen stelt fier prijs op haar deel te hebben en wil daarvoor teveneens betalen, terwijl zii er o.m. toe bereid is de -reportage door den heer Hollander te doen geschie den, zooals uit bovenvermeld telegram van de V.A. R.A. aan de A.V.R.O. ook reeds blijkt. Van de A.V.R.O. vernemen we omtrent den stand 'der onderhandelingen op het oogenblik nog het vol gende. De vooruitzichten zijn nog onzeker. De V.A.R.A. wil het tweede gedeelte van den wedstrijd zelf uit eenden met den heer Hollander als spreker. De A.V.R.O. is niet bereid in dit voorstel te tre den; zij vroeg aan de V.A.R.A. een duidelijk antwoord op de vraag, of zij, op de reeds gepubliceerde condi ties, bereid was aan de A.V.R.O. toe te staan, het verslag van den wedstrijd te voltooien. Hierop heeft de V.A.R.A. geantwoord met een her haling van haar eigen voorstel. De A.V.R.O. zal nu in ieder geval het eerste ge deelte van den wedstrijd verslaan, het aan de V.A. R.A. overlatend, of zij alsnog voor Zondag wil be sluiten, ten bate van het luisterende publiek, het ver zoek van de A.V.R.O. in te willigen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ver klaard niet bereid te zijn zendtijdruil vóór te schrij ven, zonder overeenstemming tusschen de beide ver- eenigingen. Alles hangt dus van de beslissing van de V.A.R.A. af. Twee vrouwen gedood en twee Jonge meisjes gewond. De dader jaagt zich zelf een kogel door het hart. Parijs. Op het Marokkaansche overstapstation El Affroun heeft een 20-jarig man een aantal revol verschoten gelost op een familie Maliana genaamd. De vrouw werd door een schot in de borst gedood. Haar 16-jarige dochter werd door een schot in de wervelkolom zoo zwaar gewond, dat zij nog onder weg naar het ziekenhuis overleed. Twee andere jonge meisjes werden gekwetst. Na zijn daad richtte de moordenaar het wapen op zichzelf en joeg zich een kogel door het hart. Men vermoedt, dat de oor zaak van dit drama een liefdesconflict is. Afbetaling van de Engolsche oorlogs schuld aan Amerika. De Amerikaansche schatkist heeft Zaterdag een verrassing ontvangen. Uit Engeland kreeg zij een pakje met een farthing (een kwart penny) als afbe taling op de Engelsche oorlogsschuld. Het pakje was verzonden door zekeren Finn uit Portsmouth, die er een briefje bij geschreven had van den volgenden houd: „Het congres zegt. dat Groot-Britannic beta len moet. Daarom zend ik als nederig Brit mijn deel, een farthing. Dat is alles wat ik missen kan." Personentrein te vroeg weggereden en daardoor op een anderen trein geloopen. MADRID. Naar uit Barcelona gemeld wordt, Is aldaar Tweeden Pinksterdag een groot spoorwegon geluk gebeurd. Een voor vertrek gereed staande per sonentrein reed voor den vastgestelden tijd weg. doordat do machinist een fluitsein van een passa gier voor het vertreksignaal van den stationsambte naar had gehouden. Enkele kilometers buiten het station kwam de trein toen in botsing met een an deren personentrein, waardoor beide treinen ver nield werden. Tot dusverre konden twintig dooden en vijf en twintig zwaar gewonden worden gebor gen. Men vreest, dat onder de puinen nog verschei dene dooden zullen liggen. Krachtige voortzetting der anti-semitische campagne. - Ophitsende propaganda. Na het verbod van het beruchte ritueele moord- nummer van den Stürmer, wordt niettemin in Duitschland de anti-semitische campagne krachtig voortgezet. In het weekblad „Fredericus" kon men deze week onder het hoofd: Joodschc moordenaars een artikel vinden, waarin de schrijver o.m. be toogt, dat het zaak is het juiste licht te laten vallen op de Joden, waartoe het niet eens noodig is om ritueele moorden als bewijs aan te halen van de verderfelijkheid van het Joodsche ras. Kube komt tot de conclusie, dat „de Jood het gevaar is, de vij and. Door de Joden sterven volken en htm cultuur. Wanneer de natie do Joden eenmaal werkelijk kent, dan zal er voor de Joden geen plaats meer zijn in Duitschland." Kube iloemt de Joden een moreelo pest, die ver delgd moet worden, stelt hen verantwoordelijk voor de dooden in den wereldoorlog en geeft hen ten slotte de verzekering, dat zij scherp in het oog wor den gehouden en dat „men hun niet zal toelaten het zelfde spel te spelen tegen de Nazi's als in 1918" Gemengde huwelijken bciiooren overal te worden verboden. Daarbij moet als jood gelden, die meer dan tien percent joodsch bloed in de aderen heeft. Waarom iemand met minder dan tien percent joodsch bloed zelf in de oogen van den anti-semisti- schen heer Kube nog als ariër mag gelden, blijkt uit het artikel niet. Wnnrom dan niet in eens geëischt, dat alleen als niet-jood znl gelden, die inderdaad in het geheel geen joodsch bloed in zijn aderen heeft? Dat is wel zoo eenvoudig en bespaart ingewikkelde berekeningen over de hoogte van het percentage. Joden, die langs een achterdeurtje weer in de kunst willen binnen dringen. behooron te worden gegceseld. Nog erger dan de joden zijn hun arische vrienden, die met hen vermaagschapt of in geestelijken zin met hen ver maagschapt zijn. Met recht heeft dr. Goebbels er op gewezen, dat er voor joden geen achterdeurtje is. Do joden „moeten aan den ketting worden gelegd. ge-# lijk het hvcna's en stinkende coyotcn (prairiewolven)* betaamd." De korte aanhalingen bewijzen voldoende, dat do ophitsende campagne, waarvan het Meinummer van de „Stürmer" zulk een vunzig en gevaarlijk staaltje was, onverminderd voortduurt. Wanneer zoo straks de economische moeilijkheden voor de nat.-soc. re geering te groot dreigen te worden, dan moet de Jood als bliksemafleider dienen en kan de pogrom stemming. welke door zulk minderwaardig geschrijf stelselmatig wordt gekweekt, tot uitbarsting komen! Gedurende do Pinksterdagen. Te Amsterdam hebben tijdens de Pinksterdagen in een woning aan de Nieuwe Hcerongracht een of meer onbekend gebleven personen zich laten insluiten. Een geldtrommel met f200 is gestolen. De trommel is later op het terrein van de spoorwegen aan de Pon- tanusstraat leeg teruggevonden. Een perceel aan do Nieuwe Kerkstraat heeft, ver moedelijk door opensluiting via het daarnaast leeg staande perceel, eveneens van een of meer onbeken den bezoek gehad. De buit, bestond ook hier uit een geldkistje, met een inhoud van f400. Het leege kistje is in de Nieu we Looiersstraat teruggevonden. In beide gevallen zijn de dieven nog zoek. Vermoedelijk door middel van opensluiting heb ben dieven zich toegang verschaft tot een kantoor op de Keizersgracht bij do Brouwersgracht. Zij hebben een brandkast van oude constructie opengebroken Met een bedrag van f 300 als buit zijn ze vertrokken zonder spoor achter te laten. Ook in de Kinkerstraat hebben inbrekers hun slac geslagen. Bij een slager, die daar boven zijn zaak woont, zijn zij door een deur aan de achterzijde van het perceel open te breken in de woning gekomen. Dg inhoud van een geldkistje, ongeveer 1700 f 900 hebben zij meegenomen. HEFTIGE INCIDENTEN TE MINNEAPOLIS. 5000 STAKENDE CHAUFFEURS. New-York. Te Minneapolis hebben zich he vige incidenten voorgedaan. 5000 stakende chauf feurs weigeren eenig werk voor den handel te ver richten. Bij botsingen zijn negen stakers gewond. Een hotelier is afgeranseld. De stakers hebben groo te schade aangericht. Met steenen hebben zij gara ges bekogeld. Botsingen tusschen stakers en politie. Minneapolis. Maandag zijn de politie en stakende chauffeurs van vrachtauto's handgemeen geraakt. De gevechten waren zoo verbitterd, dat tien tallen agenten en stakers verwond werden en velen naar de ziekenhuizen moesten worden gebracht. Met veel inspanning slaagde de politie erin de sta kers eindelijk terug te drijven. Deze laatstcn kwa men echter wederom bijeen en wachtten op verster kingen. Zij trachtten do af- en aanvoer van voedings middelen die aan bederf onderhevig waren en die met vrachtauto's vervoerd werden, tegen te houden. Meer dan 35 duizend leden van de Yakvcreeniging van Bouwarbeiders hebben gestemd voor een sym- pnthic-staking met de chauffeurs. Deze solidaritiets- staking zou het gchoele bouwbedrijf stopzetten. Teneinde 'dit te voorkomen werden onderhandelin gen gevoerd teneinde een oplossing te vinden voor de ontstane conflicten. Stakingsonlusten, ook in andere steden. New-York. ïn verscheidene steden is het in verband met stakingen tot onlusten gekomen. In San Francisco waar de reeders voornemens waren in verhand met het voortduren der staking der ha venarbeiders een uitsluiting voor den tijd van één maand in te stellen, zijn vijftig Japanschc arbeiders die een lading van een schip losten, door stakers overvallen en verdreven Behalve in San Diego ligt thans de scheepvaart aan dc Californische kust bijna geheel stil. In New Orleans werden hij een botsing tusschen stakende havenarbeiders en politie schoten gelost, naar het schijnt echter zonder doel te treffen. In Coal Walley in Alabama hebben stakende miin- werkers een dynnmiet-hom geworpen in de lucht- ververschingsschacht van een mijn. De ontploffing richtte groote schade aan, doch persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Nog steeds ontploffingen in de noodlot tige mijnschacht. Maandagmorgen werd vastgesteld, dat in den voorafgaanden nacht nog verschillende ontploffin gen in de mijn Lambrechies te Paturagas hebben plaats gehad, zoodat er nog steeds mijngas aanwezig moet zijn. Sommige knallen werden aan de oppervlakte zeer duidelijk gehoord. Uit de hooge schoorsteenen voor dc luchtverversching komen nog altijd wolken van stof en rook te voorschijn. Daarom is ook afgezien van het plan, om tot een diepte van 560 meter af te dalen, ten einde de pom pon in orde te houden. In de mijnschacht, die gedeeltelijk gedempt zal worden, heeft men reed9 750 wagons aarde geworpen. Teraardebestellingen. Een plechtigheid boven de mijn. In het geheel 57 dooden. Zondag en Maandag zijn verscheidene slachtof fers van de mijnramp onder zeer groote belangstel ling begraven. Gisterochtend had te Bergen de teraardebestelling plaats van do lijken der ingenieurs Sottiaji en van rnet gas getroffen arbeiders het leven lieten. Molle, die bij het hulp bieden aan de door net mijn- Door het overlijden in het ziekenhuis van een der zwaar verbrande redders is het nnntal dooden nu tot 57 gestegen. Twee andere arbeiders verkeeren even eens in levensgevaar. Een lange stoet van leden der Belgische mijnwer- kerscentralo heeft zich den Eersten Pinksterdag naar de tragische mijn begeven; nadat een minuut stilte was bewaard, zijn als hulde aan de 33 verongeluk ten, die voor eeuwig in de mijn rusten, talrijke kransen in den 800 meter diepen put geworpen. Veel ingenieurs en mijnwerkers, die deze plechtigheid bij woonden, konden hun tranen niet bedwingen. Dame ernstig, haar echtgenoot en zoontje licht gewond. Gistermiddag omstreeks half vier is een personen auto, komende uit de richting Nistelrode, bestuurd door een heer uit Nijmegen, waarin tevens diens echigenootc en zoontje gezeten waren, op het kruis punt te Hecsch in volle vaart gereden tegen een met hout beladen goederentram, welke uit Veghcl kwam. De inzittenden van de auto, aldus de „Msb." wer den vrij spoedig uit hun benarde, positie verlost en een woning binnengedragen. Dr. Binsbcrgen uit Nis telrode was spoedig ter plaatse. Hij constateerde bij allen glaswonden aan het hoofd, welke bij de vrouw van zeer ernstigen aard bleken te zijn. Na voot'loo- pig verbonden te zijn, werd de vrouw naar het huis van dr. Binsbergen overgebracht, ter verdere ver pleging. Vader en zoontje konden na verhonden te zijn, naar huis terugkceren. De auto werd geheel vernield. Het verkeer ondervond een kwartier ver traging. Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. De heer W. Hek te Mastwijk Gem. Montfoort deelt ons dd.'l3 April 1934 mede: Sedert eenige maanden voer ik Bertela' Kunst- korrel aan al myn kip pen en kan U verklaren nog nimmer zooveel eie ren geraapt te hebben als na het gebruik van dit voeder. Van een hok van 23 kippen kryg ik 18 4 19 eieren per dag en van een hok van 73 kippen 61 4 63 eieren per dag OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM Autobestuurder niet op sommatie gestopt. Maandagavond is de 34-jarige Adr. v. L. uit Hoens- broek, toen hij op een sommatie van de rijksambtena ren niet stopte, dood geschoten. Van L. vervoerde een groote partij gesmokkelde boter. Op aanwijzing van de justutie is het lijk naar Calvariënberg te Maastricht vervoerd. De „Limb. Koerier" verneeme naedr, dat dezelfde v. L. op 27 Januari 1934 eveneens door de ambte naren werd beschoten wegens een gelijke overtre ding. Een der schoten, welke hem toen werden na gezonden, had hem toen een arm versplinterd. Thans is de afloop tragischer. Vandaag op transport naar Terschelling. De nieuwe Lutinc-torcn, welke hij de firma H. Jon ker en Zoon te Amsterdam is vervaardigd, zal van middag lusschen twee en drie uur naar liet eiland Terschelling vertrekken, waar het transport op Don derdagavond wordt verwacht. Dc tocht gaat via do Oranjesluizen over het IJssel- meer naar Harlingen 011 vandaar naar Terschelling. Men hoopt, na aankomst van den toren, zoo spoedig mogelijk met de berging van het Lutine-goud te kun nen beginnen. Het transport wordt Donderdagavond op de plaats van bestemming verwacht. De sleepdienst J. Huisman te Amsterdam is met het vervoer belast. PffIJZEN VAN 30CT AF. BIJ APQTH.EN DROGISTEN] ALKMAAR. Gister is alhier in de Harmonie de jaarvergade ring van den Bond van Staatspensionnecring gehou den. In zijn rede over het onderwerp: „Schouwende naar binnen en naar huiten" herinnerde de heer G. van Roekei, lid van het dag. bestuur er aan, hoe ds. Van Krevelen zijn historisch overzicht van de nctie van den Bond een vorig jaar besloten had niet de conclusie, dat de Bond voor Staatspensionnec ring een teeken des tijds was. Wanneer dit, aldus spr. 30 jaar na de oprichting nog steeds het geval is, dan is dat het bewijs, dat wij niet onze actie on zen tijd begrijpen en dat deze volkomen past in het huidige maatschappelijke bestel. Er schuilt een zeke re tragiek in, dat de meest rationeele, logische, rechtvaardige en christelijks oplossing der ouder domsvoorziening nog steeds roept om een oplossing tot aan de deuren van ons parlement en van onze kerken. In dezen tijd wordt de achtergrond van do bijne 70.000 van ouderdomsrente uitgcslotene armen wel buitengewoon troosteloos en dit feit maakt do zaak van het premievrij staatspensioen wel zeer ur gent. De Bond blijft een teeken des tijds, een massale uiting van den roep om recht te doen aan de dui zenden, die oud en arm zijn en bij de tienduizenden leden leeft de begeerte om het vraagstuk der ouder domsvoorziening zoo spoedig mogelijk tot een af doende oplossing te brengen. Men moet de znnk van Met staatspensioen alleen zien tegen een achtergrond van naastenliefde en barmhartigheid. Dc wettelijke ouderdomsvoorziening past alleen in een rechtvaardigen vorm der samenle ving waarin allen aan 's levens disch als gelijkge rechtigden en gelijkbcdccldcn aanzitten. Dat is een eisch van het christendom. Wij zullen aldus besloot spreker met onze 60.000 leden, die onze Bond thans telt, in staat zijn di honderdduizenden om ons heen te winnen en te bezielen en ze tot medestanders te maken van onze goede zaak der staatspensionneering.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1