WX\ODt Het practische huis. Modegrillen. VRIJE TIJD EN ONTSPANNING DER WERKENDE VROUW. EEN DRIETAL „HEEREN" Fraaie schortmodellen MIJLPALEN uit de modegeschiedenis. VOOR DRIE AARDIGE MEISJES. wouw, door Lydia BoorghaL Hoewel volgons de kalender de zomer eerst in den loop der volgende maand moet beginnen, hebben wc reeds zulke prachti ge wanne dagen gehad, dat we ons in den midzomer waanden. Zij, die nu vacant ie hebben, boffen wel. Aan den anderen kant echter hebben deze sterke temperatuurs wisselingen \oor velen onaangename ge volgen. i'aliooze vrouwen klagen thans over moeheid, hoofdpijnen en geen trek in werk. *A1 deze verschijnselen hoeven wij echter niet ernstig op tc vatten, ze gaan vanzelf weer voorhij, wanneer het lichaam zich ingesteld heeft op de grootcro warmte. Voor de werkende vrouwen, die hier in de eerste plaats onder lijden, brengt dit vele onaangenaamheden met zich mee. liet is voor hen in de eerste plaats van be lang, dal zij hun vrijen tijd zoo nuttig mo gelijk gebruiken <yi zooveel mogelijk in de open lucht zijn. Vooral zij, die nog lang op vacantie moeten wachten, moeten ervoor zorgen, dat zij gedurende het wcck-end of in de eerste avonduren, die thans nog zoo licht zijn, de noodige ontspanning in de vrije natuur nemen. Iedere werkende vrouw staat voor de moeilijke vraag: Hoe gebruik ik mijn vrijen tijd het beste? Hot zou verkeerd zijn, om in de enkele vrije uren, tallooze genoegens 11a tc jagen, die zoo vaak ver keerdelijk voor „ontspanning' worden ge houden. Deze soort ontspanning doet het lichaam gewoonlijk meer schade dan goed. Wij moeten juist in onzen vrijen tijd ons verstand laten spreken en voor ons li chaam het juiste tegenwicht vinden voor den dagelijkschen arbeid. Wie iederen dag acht tot tien uur op een bureaustoel zit, ingespannen gebogen over boeken en getallen, wie diezelfden tijd op de schrijfmachine tikt of het pot lood over het stenogramblok liet jagen, die zal 's avonds, wanneer de kantoordeuren zich eindelijk sluiten, ongetwijfeld behoef te eraan hebben 0111 ook haar lichaam te laten werken. Een wandeling van eenigo uren, onderbroken door kleine rustpoozen, is dan een weldaad. Hierbij moet men wel degelijk verschil maken tusschen een flin ke wandeling en een onverstandig slente ren ol draven. Doen wij het eei-stc, dan loopen wij in een normaal tempo en ge nieten hierbij van de omringende natuur. Slenteren langs winkelstraten is buitenge woon vermoeiend voor het lichaam en geeft het niet de juiste ontspanning. Maar het is ook absoluut verkeerd om te zeg gen: „Ik heb nu lichamelijke arbeid noo- dig en loop vandaag tien kilometer in den zoo kortst mogelijken tijd; wanneer wij Nr. 3067. Aardige jas voor jon gens van 26 jaar: raglan mouwen en kraag met revers. Op gestikte zakken. Het is een vlot jasje, dat wij zeer kunnen aanbevelen. Nr. 63459. Het aardige jongens pakje, dat wij hier ge ven, kan, behalve na tuurlijk van nieuwe stof, uitstekend van een bestaand costuine wor den gemaakt. Het is heel gemakke lijk te maken, veel min der bewerkelijk dan men op het eerste ge zicht zou denken. Het jasje sluit hoog, slechts even komt 't overhemd met strikdas te zien. zoodat het warm is aan den hals. Linnen bin nenwerk behoeft men in deze jongenspakjes niet aan te brengen, zoodat men kan vol staan met voering. Slui ting met twee rijen knoopen en opgestikte zakken. Het broekje is met rechte pijpen en worclt met bretels ge dragen. Patronen voor jon gens van 48 jaar. Nr. 63463. De kleine meneer voelt zich heel gewich tig in zijn kleine, even getailleerde jas en hij- passende hoed. Het hoedje bestaat uit 6 baantjes, en een rand van dubbele stof, de bo! wordt gevoerd en de voering in het midden van den hol bevestigd, gelijk met het opzetten van het overtrokken stofknoopje. De rand kan meerdere malen op de machine doorgestikt worden. Het jasje heeft knoopsluiting en opge stikte zakken, terwijl men voor de voering liefst een stevige satinet, zooals die voor lieeren jassen gebruikt wordt, kan kiezen. dan den voorgenoemen afstand achter den rug hebben, zullen wij weliswaar een wel dadige vermoeidheid der spieren voelen, maar een daadwerkelijke ontspanning voor het lichaam is het niet, aangezien door een flinke marsch de zenuwen niet direct tot rust komen. Voor vrouwen, die op kantoor een zit tend leven leiden, is ook de sport een heer lijke ontspanning. Wie een kano bezit of in de gelegenheid is om te, roeien, zal hier door heerlijk tot rust komen. De gezond ste sport voor vrouwen is wellicht zwem men, en verder ook tennissen en lichte athletiek. doch ook hier moet men voor overdrijving oppassen. Maar niet iedere werkende vrouw zal den wenscli hebben, haar vrijen lijd op dfze wijze door tc brengen. Zoo kan men bijvoorbeeld noemen de winkeljuffrouw, kelnerin, de dame die. toezicht houdt in een winkel en dergelijke». Zij allen moe ten den heelen «lag op de heen zijn, om- <l^.t hun beroep «lat vordert Wat een won der dus, dat ze nauwelijks naar springen, zwemmen of wandelen verlangen, als hun werkzaamheden ten einde zijn. De kleine loopmeisjes voor groote zaken hebben per «lag acht a tien loop-uren. Die hoeven zich dus werkelijk 's avonds niet meer te oefe nen. Al deze vrouwen, die staand of loo pend hun beroep uitoefenen, doen er be slist goed aan, 's avonds en 's Zondags te rusten. Velen van hen zullen, als ze over een balkonnetje beschikken, hlïj zijn, daar in een luie stoel tc kunnen liggen, een goed boek te lezen of een beetje te droo- men, den avond tegemoet. Hun ligt den wenscli om nog uit te gaan ol in de om geving te wandelen, verre. leder werkend jong meisje moest hel zich tot plicht rekenen, 's avonds bij het thuis komen een half uur uit te rusten in liggende houding, op sofa of bed. Deze korte rust is voor het lichaam van zeer groote beteekenis, zoodat men nooit van verloren tijd zou mogen spreken. Op het oogenblik zijn immers de dagen al zoo lang, «lat er genoeg tijd overblijft oin bui ten ontspanning tc zoeken. Op zeven weekdagen valt maar één Zondag. En deze «lag moet voldoende zijn. om nieuwe kracht op te doen voor de zes andere. Dat we dus dezen dag uitbuiten en voorzoover het weer ons toelaat in de vrije natuur doorbrengen, spreekt vanzelf. Maar «leze ontspanning alleen is niet vol doende. Veel voornamer zijn de enkele rusturen, die iederen dag weer op ons werk moeten volgen. En iedere werkende vrouw heeft deze ontspanning noodig wil ZH iederen dag opnieuw met frisscho kracht en vernieuwden moed haar taak volbrengen. STOMME DIENAARS DER HUISVROUW. De huisvrouw behoeft tegenwoordig niet tel kens opnieuw levensge vaarlijke klimpartijen te ondernemen bij het ramen zoemen, wan neer de emmer slechts door een stevigen beu gel van ijzerdraad ter hoogte van de trapleer is aangebracht. Het koken van eieren wordt beschouwd als 'n kunststuk, aangezien el- ke halve minuut, die zij langer of korter in het kokende water blij ven, er invloed op uit oefent. Kookt men de eieren in een houdertje van ijzerdraad, dan kun nen zc echter allen te gelijk in het water ge bracht en weer eruit gehaald worden. Een goed uitgevallen taart krijgt vaak een leelijk uiterlijk, wan neer zij met een mes wordt gesneden. Veel netter werkt de taartsnijder, waardoor men bovendien even groote stukken ver krijgt. Bij het vullen van een pan onder de kraan zal men veel gemak beleven van een dubbele haak, die om de kraan wordt gehangen- Bij het afgieten van water zal er geen eten in de gootsteen terechtkomen, wan neer men daarbij gebruik maakt van een groote zeef. Aardige en te vens practische schorten zijn hier weergegeven, die juist nog vóór de groote schoon maak gereed ge maakt kunnen worden. De keu» van stof bij het zelf maken van 'n schort is buitenge- vvoon groot. Men krijgt hierdoor "n apart geheel, naar eigen smaak, en kan zoowel van effen als ge bloemd materiaal gemaakt worden. Mode!63452 is een klein schort met ronde kraag, die over den rug gaat-, sluiting van achteren met knoop en knoops gat. 63453. Zeer prac- tisch is dit schort, dat de japon ge heel bedekt en van achteren met banden gesloten wordt. 63454 is 'n schort van indanthnen linnen en heeft 'n paar groote re vers en opgestikte zakken; ceintuur om 't middel, die op zij gestrikt wordt, terwijl on ze laatste afbeel ding, nr. 63455 'n schort laat zien, van gebloemd ere tonne, waarbij te vens een klein mutsje wordt ge maakt. Zeer prac- tisch om te voor komen, dat het haar vuil wordt bij onvermijdelij ke stofopjagende schoonmaakwerk jes. Dames, die zulk een practisch schort patroon wenschen te ont vangen, kunnen dit bestellen door overschrijving van een bedrag van 40 ct. op gi rorekening 203203 Den Haag. Maat en gewenscht nr. vooral duidelijk opgeven! 63454 63453 LICHTE JAPONNEN APARTE JASJES. De eenvoudige rechte snit en de onberispelij ke pasvorm geven de gladde, sportieve zomer japonnetjes van lichte stoffen htm bekoring. Zij worden gedragen van linnen, waschzijde of een van de vele ge mengde weefsels, die tegelijk praktisch en modern zijn. Meestal worden effen stoffen gekozen, die slechts op gefleurd worden door met smaak aangehrach- knoopen en plooien, of door garneeringen van een andere stof - liefst geruite, die geplis- seerd is. Men maakt de ze japonnetjes bij voor keur met korte mouwen en draagt er korte jas jes of pelerines op, die zeer apart moeten zijn. Bij de japon van wit linnen inet roode knoo pen en een roode ver lakte ceintuur (No. D 1) wordt een roode peleri ne met een witte strik en witte knoopen gedragen (No. D 2). Het flanellen jasje (No. I) 3) van lichte, wit en zwart gestreepte stol kan met succes ge dragen worden op elke japon, terwijl het openhangende jasje (No. D 4) zonder slui ting met pas, zakjes en sjaalkraag geheel van lichte zijde is gemaakt en zelfs bij de meest elegante avondjapon kan worden ge dragen. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen niet fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den Knippatronendienst te s-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met hijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebeeld, toege- zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? Het eerste volk, dat geen mantels of rokken, doch werkelijke broeken droeg, was dat der Parthen. Door de rol, die zij in de wereldgeschiedenis speelden, mank ten vele volkeren kennis met een volkomen nieuwe kleederdracht. Zij volgden dit voor beeld echter niet na. Het rokvormige, lan ge gewaad, dat ons uit de oude geschiede nis zoo welbekend is. werd niet beïnvloed loor de wijze, waarop de Part hen zich kleedden. Het haarzakje, dat voor onze begrippen niet alleen een onhygiënisch, doch boven dien een uiterst leelijk mode-attribuut is, vindt men in de geschiedenis der mode tweemaal terug. Het eerst werd het ge dragen door de vrouwen van het oude Egypte. Het keerde terug in den Rococo tijd, toen de hecren er het uineinde van hun bepoederde vlechtje in verborgen. De Meden kunnen er zich op beroemen, de eersten te zijn geweest, die plooien in hun gewaad legden. Dit idee werd later overgenomen door de Grieken, die met be hulp daarvan een der schoonste kleeder drachten van alle tijden deden ontstaan. Een van de meest ingrijpende verande ringen in de geschiedenis der mode had plaats omstreeks het jaar duizend. In- plaats van zich eenvoudig stoffen om het lichaam te hangen, ging men ertoe over. om de stof te knippen en aaneen te naaien Zoo ontstond het kleedingstuk. De snit kon naar willekeur veranderd worden en zoo was de weg geëffend voor een steede veranderde mode. Toen in 1601 de eerste zijdefabriek ónt stond te Parijs, was de menschheid een nieuwe kleedingstof rijker geworden. Wel had men teioren reeds zijde als zoo danig gebruikt, doch het was een zeld zaam materiaal en zoo kostbaar, dat slechts weinigen het zich konden veroor loven. Omstreeks 1620 ontstond de laars. Tevo ren kende men slechts de schoen- of san- daalvormige voetbekleeding. De eerste laarzen vertoonden nog de natuurlijke kleur van het leer. Het duurde geruimen tijd, voordat het zwartmaken van het leer iets vanzelfsprekends kon worden. Eerst op het eind van de zeventiende eeuw kon men zeggen, dat de ijzeren wa penrusting voorgoed had afgedaan. Tot op Men tijd was men nog steeds onderdeelen daarvan blijven dragen, vooral ijzeren hel men, handschoenen en scheenstukken. Nr. 63462. Een velvet of fluweo- len jurkje kan lang in het voorjaar, zelfs wel met koude zomerdagen, gedragen worden. Het lieve modelletje leent er zich eveneens toe om van stof gemaakt te worden, b.v. in een der vele nuances, die men thans in blauw ol groen ziet. Het rokje is ecu weinig ruim naar den onderkant toe, terwijl 't lijfje aan de rugzijde recht is op de taille hoogte, loopt het aan het voorpand naar bo ven toe op en vormt een punt, die met een druk knoop sluit. De garnee ring bestaat uit een crêpe de chine garni tuur met een smalle plissé of een smal kan tje en op het lijfje wor den twee knoopen aan gebracht. Aangezien 't model zich zoowel voor grooie ais kleine meis jes leent, stellen wij patronen verkrijgbaar voor den leeftijd van 6—12 jaar. Nr. 2070. Meisjesjurk voor den leeftijd van 8—12 jaar. Omliggende pi qué-kraag, gladde mou wen met kapje aan den bovenarm. Sluiting mid den vóór. Nr. 2009. Moderne ruit, die vooral in vroolij- ke tinten geko zen, zoo goed kleed. Los Ingere gen vestje met kraagje; klein splitje midden voor. Ceintuur van zwart leer of lak. In 1700 zien wij voor het eerst eigenaar dig gepatroneerde zijden stoffen. Ondpr den invloed van het Verre Oosten ging men er vooral in de Nederlanden toe óver om realistische bloemmotieven op de stof feu aan te brengen. Een sterke voorliefde voor groene tinten ging met deze mod hand in hand. In 1770 leverde Amerika zijn eerste bi drago voor de Europeesche mode. Het w; niets meer of minder dan den hoogc hoed, dien aanvankelijk naar zijn 00: sprong „Quakerhoed" werd genoemd. 11 werd spoedig algemeen. Bij het begin de regeering van Koningin Victoria droegc; de Londensche politieagenten hem nog.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10