Wat Staphans zag. G0EDK00PE PRIJZEN Ch.H.Th. Schmalz, Schagen De Langendijker Groentenveilingen. Schapenscharen BOELHUIS Wie kijkt, die koopt bij VAN GEELEN Gaaf Duitschland in het geheim bewapenen Prima Spenen=vaseline Firma GEBR. ROTGANS MOTORSCHIP GEZONKEN OP HET IJSSELMEER. Dames-en Kindermantels Gedurende 14 dagen verkoopen wy tegen abnormaal lage prijzen ALLE DAMES- en KINDERMANTELS P. DERKER Ijzerhandel - Laan Schagen Uit voorraad leverbaar: N.V. G. J. KROL Co s Kunstmesthandel NIEUWENIEDORP Huisraad en Inboedel Brandverzekering Benningbroek Rundvee, Paarden en Varkens. WIM Bon=Vivant. minuien Opzienbarende publicaties van een Engel* schen journalist, die een reis door Duitschland maakte. LONDEN, 21 Mei (V.D.): Daily Express publi ceert een belangrijk artikel van zijn Berlijnschen cor respondent Pembroke Stephens, die verleden week is gearresteerd tijdens een reis door Duitschland. Het artikel werd te Londen per luchtpost ontvan gen, tegelijk met het bericht, dat Stephens als ver dacht van spionnage was gearresteerd. De publicatie van het artikel werd door de hoofdredactie uitgesteld in het belang van den correspondent. Aanteekeningen, welke Stephens had gemaakt voor dit artikel zijn door de Duitsche politie in beslag ge nomen. Ze worden thans bestudeerd. De heer Stephens heeft intusschcn zijn reis door Duitschland voortgezet. Hij besluit zijn artikel met de woorden: „Het is mijn plicht te vermelden, wat ik zie." Stephens zal op deze wijzé voortgaan. Na liet Pinksterreces zullen in het Lagerhuis in verband met deze kwestie vragen worden gesteld, Het artikel heeft o.m. den volgenden inhoud: Hannover: Ondergrondsche militaire aero- drooms, gevrijwaard tegen luchtaanvallen, worden in verschillende deelen van Duitschland aangelegd. Een dezer ondergrondsche luchthavens wordt bij het plaatsje Cellc in de provincie Hannover aangelegd. Celle ligt op slechts enkele mijlen van de groote han delsluchthaven Hannover, daarom is geen commer- cieele rechtvaardiging aan te voeren voor de nieuwe luchthaven, welke alleen voor militaire doeleinden be stemd is. Het is de grootste luchthaven, welke de cor respondent ooit heeft gezien; grooter dan Croydon, Le Bourget, Amsterdam, Weenen en Berlijn en toch was zij uiterst moeilijk te vinden, geheel te mid den van bosschen gelegen, van den weg en uit den trein geheel onzichtbaar is deze luchthaven, achter hoogopgaande boomen aangelegd. Zelfs S.A.-mannen worden er niet toegelaten! Het luchtstation is zoo groot, dat de correspondent voor zijn onderzoek een uur noodig had. Er zijn drie geweldige* hangars, glazen daken, grijze ijzeren deu ren, voorts groote barakken voor de piloten en me caniciens. De Werkzaamheden onder den grond zijn juist aan gevangen. Er zijn geen toestellen in de hangars. De militaire aard van deze haven wordt verraden door grijs groe ne benzinetanks, welke een inhoud hebben van onge veer 5000 L. De correspondent vervolgt dan: Duitschland heeft thans geen luchtvloot De lucht- vloot-is ten minste niet te zien. Zij ligt over het ge- heele land verdeeld: in de eene fabriek motoren, in per groote bus 30 cent. Gediplomeerd Drogist. HOOGZIJDE. - SCHAGEN. een andere vleugels, ergens anders de rompen, zulks in afwachting van de toestemming der mogendheden of de mislukking der Ontwapeningsconferentie om er vliegtuigen van te construeeren. Generaal Goering kan niet wachten totdat Junkers de motoren voor de luchtvloot zal klaar hebben. Groote aantallen Ameri kaansche vliegtuigmotoren worden ingevoerd, doch ook Britschc. De correspondent verklaart te weten dat „dag en nacht aan de vervaardiging der rompen wordt gewerkt bij de wereldbekende scheepsbouwers Blohm en Voss te Hamburg, waar in drie ploegen wordt gewerkt", terwijl te Kiel een belangrijke radio- fabriek hulzen maakt voor bommen en granaten, te Gluckstadt werken 700 arbeiders in een papierfabriek aan ontplofbare stoffen voor bommen. .Al deze werk lieden moeten schriftelijk verklaren niets van hun werkzaamheden mede te zullen deelen. Op overtreding staat in sommige gevallen de doodstraf. De opvarenden gered door de ürker postboot „Jhr. van Genssau". Eiland Urk. Tweeden Pinksterdag. Tijdens den hevigen storm van hedenmiddag is ten Zuid oosten van Urk gezonken het motorschip „Verande ring" uit Terschelling, schipper P. Leyenaar, dat van Deventer op weg was naar Terschelling. De opva renden, de schipper, diens vrouw, een kind van zeven maanden en de knecht, hebben zich in doodsangst aan het boven water uitstekend deel van het want vastgeklemd. Gelukkig werden zij opgemerkt aan boord van de Urker postboot „Jhr. van Geussau", wel ke omstreeks vijf uur, op weg naar Kampen, het wrak passeerde. Na uiterst moeilijke reddingspogingen slaagde de bemanning van de postboot er in de op varenden van de „Verandering" in veiligheid te bren gen. Zij zijn meegenomen naar Kampen. Bijzonderheden. Kampen: Omtrent het zinken van het motor schip „Verandering" vernemen wij naddr de volgende bijzonderheden: Het schip was geladen met grint en had ernstig met den storm te kampen. Door het voortdurend over komende water liep het schip langzamerhand vol en om drie uur begon het te zinken. Schipper Leyenaar en zijn vrouw, de laatste met haar kind van zeven maanden in haar armen en de 23-jarige knecht, M. Olivier uit Harlingen, hebben zich daarna op 't voor schip aan de lier vastgehouden. Zij werden voortdu rend door het water overspoeld. Bijna twee uur lang hebben de menschen in doodsnood verkeerd, totdat omstreeks vijf uur hulp kwam opdagen. Om kwart voor vijf was de Urker postboot „Jhr. van Gcusau" met vijftig passagiers aan boord van Urk naar Kam pen vertrokken. Na twintig minuten varen ontdekte de kapitein, de heer L. van Dokkum, het in nood vcr- keerende vaartuig, dat de noodvlag in top had. ITet was zeer moeilijk nabij het wrak te komen, omdat het gevaar bestond dat de postboot er tegen aan zou stooten of aan den grond zou loopen. Men heeft ten slotte een sloep uitgezet en de opvarenden van de „Verandering" uit hun hachelijke positie bevrijd. Tc Kampen zijn zij van droge kleeren voorzien en bij verschillende menschen onderbracht. Het kind bleek zeer veel water te hebben binnengekregen en is onder geneeskundige behandeling gesteld van dr. Kat te winkel. Schipper Leyenaar verklaarde, dat hij goede hoop op redding had gehad aangezien de ramp was ge beurd midden in het vaarwater naar Urk en tevens op de route van de Meppeler boot. Eenige uitvoercijfers bewijzen, dat het minder slecht gaat dan het vorige jaar in den overeenkom- stigen tijd. - Aanvoeren worden nu gering. - Roode kool is weer gedeeltelijk onverkoopbaar. - In de tweede helft der week stijgt de prijs. - Ook lage prijzen en kleine aanvoeren van gele kool. - Deen- sche witte slecht - Aanvoer aard appels en bieten. - Lage prijzen. - Aanvoer sla. - Vrij groote aan voer van rabarber. - Slechte prij zen. - Tomatenaanvoer neemt toe. - Goede prijzen. In onze overzichten over de maand April is er op gewezen, hoe in die maand een sterke daling van de prijzen der stapelproducten intrad en wel in het hijzonder in de tweede helft. De eerste helft was voor gele en Deensche witte kool nog goed te noe men en daaraan is het dan ook toe te schrijven, dat de uitvoercijfers, vergeleken bij April 1933, nog een vrij gunstig beeld vertoonen. Uit de statistische ge gevens bleek nl., dat in de laatste maand aan witte en gele kool zijn uitgevoerd 2824 ton ter waarde van f190.000, terwijl in de overeenkomstige maand van 1933 in totaal 2682 ton werden geëxporteerd ter waarde van slechts f7200. Doorecngenomen is de af- geloopen maand dus nog veel beter geweest voor die koolsoorten dan April 1933. Ook voor roode kool zijn de resultaten iets beter geweest, maar in veel geringere mate. In April 1933 werden 2185 ton ter waarde van f 118.000 uitgevoerd en in de nu afgeloopen maand 2542 ton ter waarde van f 134.000. Van al de genoemde koolsoorten ging zeer veel naar Duitschland; van de roode zelfs meer dan 80 Men mag hieruit wel besluiten, dat, mocht Duitschland weer eens niet aan de markt verschij nen, het er voor de Langendijker tuinders zeer don ker uitziet. Voor uien bleek men in het bijzonder op Groot- Brittannië aangewezen te zijn; er werden nl. van de 3326 ton uitgevoerde uien 2654 ton naar dat rijk ge ëxporteerd. De waarde van al die uien was slechts f62000. Verleden jaar ging het met dit product heel wat beter: in April '33 werden nl. 2314 ton uitge voerd ter waarde van f103000.. Het was deze week slecht op onze Langendijker Groentenveilingen en het staat te vreezen, dat de gegevens van het Centraal Bureau der Statistiek over Mei, vergelijkender wijs gesproken, heel wat slechter zullen zijn dan over ApriL Ondanks betrek kelijk geringe aanvoeren van roode kool waren de prijzen aanvankelijk bijzonder slecht. De grooterc soorten waren weer onverkoopbaar. Voor het mooiste goed, eerste soort, kon f 1.20#1.70 worden gemaakt. Later ging het weer wat minder slecht en kon de zelfde soort kool nog f3.50 en Zaterdag zelfs f4 op brengen. Voor vrij groote kool, ongeveer 5 pond, kon toen f2.50 worden gemaakt. Voor doorschot werd f0.50 k f 1 minder besteed. Door de zeer geringe aan voeren van de laatste dagen kon toen alles worden verkocht. Van gele liep er maar een enkel partijtje door: zoo goed als alles werd verkocht. Toch waren ook van deze koolsoort de prijzen laag, vooral in 't begin, toen f 1 tot f 1.50 werd besteed. Later werd voor par tijtjes 3-ponds kool nog f3 of iets meer bedongen, terwijl de laagst bestede prijs toen f2.40 was voor kool van 4 a 5 pond. Deze kool is zoo goed als ge heel geruimd, zoodat aan de Broeker veiling de laat ste dagen geen gele kool meer werd aangevoerd. Aan deze veiling was de aanvoer van Deenschen witte kool ook maar zeer gering; volgende week ver wachten we daar geen witte kool meer. Aan de vei ling van den Noordermarktbond verschenen nog aar dige partijtjes, maar met de prijzen liep het niet mee. De hoogst bestede prijs was f2.70 voor het meest ge wilde goed, terwijl voor de grootere soorten ruim f 1 werd betaald. Men deelde ons mee, dat al het aan gevoerde is verkocht Uien waren weer wat beter in trek dan de laatste 2 weken, zoodat voor mooie partijtjes (de aanvoer van dit product is ook gering) van f 2.40—f3.70 werd be taald. Voor grove uien werd f2.70 tot f3.10 besteed. Drielingen brachten ruim f 1 op. De aangevoerde bieten werden voor f 1.20 verkocht, een te geringe prijs. Voor aardappels van de soort-Friso kon f2.30 f2.40 worden gemaakt. Aan de Broeker veiling werd weer heel wat rabar ber verhandeld. De prijzen waren echter nog lager dan de vorige week. De mooiste, van de meest ge zochte soort, werd voor f 1.10—f 1.30 verkocht. Een gnvt deel kon zelfs den prijs van f 1 niet halen en bracht 75 cent tot 90 cent op. De vraag naar dit pro duct is zeer slap, terwijl over 't geheel de aanvoeren vrij groot zijn. Voor het eerst werd sla aangevoerd, die ook al wei nig opbracht, n.1. f 1.40f 1.90. De aanvoeren van tomaten nemen aardig toe, en over de prijzen valt nog niet te klagen. Wel liepen ze bij toenemenden aanvoer iets achteruit, doch een prijs van ruim f44, die den laatsten veilingsdag nog voor A. werd gemaakt, kan er nog mee door al was het een gulden of 10 minder dan in het begin der weck. Voor CC werd een vrij standvastige prijs be taald, n.1. f25f26. B zakte van f52..40 op f45 en C van gemiddeld f45 op f37. Deze prijzen zijn zelfs nog iets hooger dan verleden jaar in de overeenkomstige week, toen de aanvoeren echter aanmerkelijk grooter waren. UITSLUITEND k CONTANT Voor het knippen van schapen, hebben wij alle soorten SCHAREN tegen de nienw ver- taagde prijzen. Lagezijde B 40 Telef. 26 Schagen Daar vindt U toch zoo'n enorme keuze reu ze leuke cadeautjes, ja, en als U de prijzen ziet, denkt U, hoe .kunnen ze het zoo goed koop leveren en dan allemaal van dat mooie goed. Heeft U <te étalages nog niet gezien? Nu, dan moet U dat toch eens gaan doen. 't Is werkelijk de moeite waard. U vindt er nu van alles. Niet alleen een groote keuze Goud, Zilver, HeeTen- en Dameshorloges, Pendules, Hangklokken, Wekkers, Barome ters enz. enz., maar ook alles in 't Gero, Gero Zilver, Gero Tin en ook alle modellen in het bekende poetsvrije Zllmeta hebben ze in voorraad. En dan de nieuwe afdeeling Kunsthandel, Leerdamsch Glas, Kunstsmeedwerk, Plateel, Poolsch Houtsnijwerk, Chlneesche Theepot ten, enz. enz. Leeslampen, Rooktafels, Sche- merlampjes, Fruitschalen, Bonbonstelletjes. Vazen, Limonadestellen, Souvenirs van Schagen, enz. enz. Fijn gemalen KAINIET voor onkruidbe- strijding. Mangaansuliaat - Fijn Kopervitriool - Stnif- kalk Sodex. NORMAAL-PAPPOEDER. Californische Pap - Loodarsenaat, Sproeimachines, merk „Vermorel" en „Cali- max". Landbouwzout - Kaaszout. En alle soorten KUNSTMESTSTOFFEN. Verder: Erwten-Ruiters - Tonkinstokken - PALEN - Turfstrooisel, enz. enz. Vlugge levering. Concurreerende prijzen. Aanbevelend, voorheen Firma Joh. F. Morra, ALKMAAR. TEL. No. 89. DONDERDAGS in „De Posthoorn" en in ,,'t Centrum" te Schagen. Notaris G. J. VAN LEERSUM t« Winkel, zal <- op WOENSDAG 23MEI '34 des namiddags 2 uur (zomertijd), ten huize van wijlen Mej. de Wed. J. BAKKER, nabij de gasfabriek te om contant geld. publiek verkoopen als: tafels, stoelen, fauteuils, divan niet kleed, theetafel, bloemstan- derds," spiegels, regulateur, ledl« kanten, bedden met toebehooren, gordijnen, zeilen, karpet, glas- en aardewerk, waschmachine, enz. enz. Onze Maatschappij verzekert op zeer voordeelige voorwaarden be halve GEBOUWEN en ROERENDE GOEDEREN ook Deze laatste rubriek wordt geheel afzonderlijk gefinancierd. Directie: H. J. AVIS, Midwoud, Voorzitter. A. RUIJTER, Blokker, C. LAKEMAN, Blokhuizen, Oude Niedorp. De Dlr. LAKEMAN houdt Don derdags zitting in Hotel IGESZ van 10)4 tot ll'/i uur. BESCHIKBAAR: De solied en sierlijk gebouwde 5-j. Oldenburger Stamb. hengst 99 Een paard, dat het meeste werk le vert voor de minste onderhouds-» kosten. Vader: de beroemde RudolN zoon, moeder Elze, pref. stam- en M.C. merrie. Dekgeld 113.—. Bij: G. W. WAIBOER, Kleiweg 3, Anna Paulowna. BESCHIKBAAR: De om zijn af stammelingen gunstig bekend staande Belgische Vosbles Stam boek- en Premiehengst Dekgeld f 11.— k contant. Merries niet drachtig van Koos f8. K. J. KAAN, Anna Panlowna. AMERIKAAN SC HE OLIE 5 cent Benzine 11K ct. per L. per vat. Aanbevelend, C. BRUGMAN, Schaqerbrug. verdreven door: door duizenden "doktoren voorgeschreven. Verkrijgb.bij Apoth.en Drogisten in buisjes van 20 tabletten 90 ct Gebr. ROTGANS, Alkmaar Groothand. in drogerijen en chemicaliën

Schager Courant | 1934 | | pagina 4