Eenheid in het Crisisbeleid KIJKEfl isKOOPEIUjCLOECK No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. WIJZIGING DER LANDBOUWCRISISWET Vereenvoudiging van de Crisiswetgeving Hittegolf in New York. Na de mijnramp te Paturages. DE LUCHTRACP NAAR AUSTRALIË. Amsterdamsche begrooting blijft afgekeurd. Als Japan meer schepen gaat bouwen Valsch geld. NAAR DEN LUTINE-SCHAT. Donderdag 24 Mei 1934. Postrekening SCHAGER 77ste Jaargang. No. 948d COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoincnd nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TJëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intrekking Tarwewet 1931, Crisis-Zuivel- en Crisis-Var kenswet 1932. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging van de Landbouw-Crisiswet 1933 en intrekking van de Tarwewet 1031, do Crisis-Zuivclwet 1932 en de Crisis-Varkenswet 1032. Ter toelichting hiervan zegt" de regcering o.m.: Door het aanbrengen in «Ie Landbouw-Crisiswet 1933 van betrekkelijk geringe wijzigingen, die bui tendien uit anderen hoofde toch noodzakelijk waren, kan worden bereikt, dat zoowel de Crisis-Zuivelwct 1932, als de Crisis-Varkenswet 1932, alsook de Tarwe wet 1931 overbodig worden. Daarnaast streeft do regeering zooveel mogelijk naar eenheid in het geheele crisisbeleid. Terwijl dit aanvankelijk niet wel mogelijk was. door de plotseling opkomende omstandigheden en do onzekerheid hoe de omstandigheden zich zouden kunnen wijzigen, zal dit thans de regeering wel mo gelijk zijn, nu ten aanzien van het geheele beleid der regeering op het gebied der bestrijding van de crisis vastomlijnde denkbeelden bestaan en vooral ook, nu gebleken is dat de Landbouw-Crisiswet 19X1 geschikt is om te kunnen worden toegepast bij nage noeg alle zich voordoende omstandigheden. Het behoeft geen betoog, dat belangrijke bezuini ging te bereiken is, wanneer allo maatregelen in den vervolge slechts op één wet zullen stemmen, terwijl daarnaast één wet de regeering in staat zal stellen op allerlei gebied, zooveel dit in het belang van de diensten mogelijk is, te centraliseeren. Ook thans reeds treft zij hierdoor op velerlei gebied alle maatregelen, welke deze centralisatio kunnen be- .vorderen. Deze overwegingen zijn voor de regering aanlei ding geweest om do indiening te bevorderen van het onderhavige wetsontwerp. Een en ander wil niet zeggen, dat do re geering zich geheel los wil maken van de grondslagen van die wetten. Met name ligt het niet in hare bedoeling af te wijken van hetgeen bij de tot standkoining van de Crisis-Zuivclwet op uitdrukkelijk verlangen van de zijde der zuivel is bepaald, n.1. dat het percentage boter, dat in do margarine zou kunnen worden ver werkt, nimmer meer dan 50 pet. zal mogen bedragen en dat het gemengde product niet zal mogen worden uitgevoerd. Óok zal in het systeem, dat er een bepaalde prijs verhouding voor boter, margarine en vetten zal wor den gehandhaafd, in het algemeen geen wijziging worden gebracht. De weinige moeilijkheden, die do mogelijkheid van het volledig niet meer toepassen van deze wetten nog in den weg stonden, zijn in het thans aanhan gige wetsontwerp tot oplossing gekomen. Voorts zijn in de maanden. gedurende welke de Landbouw-Crisiswet 1933 thans werkt, verschillende punten naar voren gekomen, welke nieuwe of bete re voorziening eischen, welke eveneens thans aan hangig zijn gemaakt. Ten slotte zijn mede tal van nieuwe maatregelen, hoofdzakelijk betrekking heb bende op dc uitvoering der wet voorgesteld, waar door bet ter regcering mogelijk zal zijn beter dan tot dusverre pogingen tot ontduiking tegen te gaan. Bij art. 1 worden tic Tarwewet 1931, de Crisis- Zuivclwet 1932 en de Crisis-Varkenswet 1932. op nader door de Kroon te bepalen tijdstippen, hetzij geheel, hetzij indien dit nog niet aanstonds mo gelijk mocht zijn gedeeltelijk, ingetrokken. Door te bepalen, dat de intrekking niet zal gelden voor de voor de intrekking gepleegde strafbare fei ten, blijft dc mogelijkheid open deze, indien ze na do intrekking van de hierboven bedoelde wetten eerst worden ontdekt, alsnog te vervolgen. Crisisproducten. Bij de omschrijving van crisisproducten zijn „gar nalen" vervangen door „visch- en schelpdieren". De- 88 graden In de schaduw. Reuter meldt uit New York: In New York heerscht momentcel een hittegolf. De thermometer wijst 88 graden in de schaduw, hetgeen een ongekende temperatuur is in dezen tijd van het jnar. Terzelfder tijd meldt evenwel de gezagvoerder van het Cunard-schip „Scvnthia", dat hij op zijn weg van Liverpool naar New Vork 15 ijsbergen is gepasseerd, welke een gemiddelde afmeting hadden van 100 bij 50 meter. Een regeeringsbijdrage van een half mil- lioen voor de slachtoffers. Overal in België worden thans collectes gehouden voor de nabestaanden van de 57 ingenieurs en mijn werkers die bij de dubbele mijnramp te Paturages het loven lieten. Hot valt te voorzien dat aldus verschei dene honderdduizenden francs zullen kunnen worden ingezameld. Ook dfc regcering heeft bet hare willen bijdragen tot leniging van den nood der achtcrblij vende weezen en weduwen. In de Woensdagochtend gehouden bijeenkomst van bet kabinet de Broquevillc is, voor dit doel een crediet van 500.000 francs uitge trokken. Tevens zal gezorgd worden voor een verhoo ging van het pensioen der weduwen van dc ingenieurs die, tijdens dc reddingswerken,, in de moordende mijn, omkwamen. ze uitbreiding was noodzakelijk in verband met de mogelijkheid, dat maatregelen ook ten aanzien van andere schaaldieren dan garnalen en ook van schelpdieren moeten worden genomen. Voorts zijn aan dc crisisproducten nog toegevoegd „vogeleieren", oliehoudende zaden, noten en pitten, al dan niet gebroken, met uitzondering van cacao- pitten, „turf" en „cichorei". Voor deze producten bleek het noodzakelijk maatregelen te treffen Een nieuwe bepaling wordt voorgesteld, waarbij aan den minister de bevoegdheid wordt gegeven die producten als crisisproduct aan te wijzen, die ge lijken op een van de reeds als crisisproduct aange wezen of aan to wijzen producten. Gebleken is n.1. dat verschillende maatregelen gedeeltelijk illusoir worden, doordat ze het nemen van eenigen maatre gel. terstond surrogaten in den handel worden ge bracht, die mede onder de bepalingen der wet moe ten komen te vallen. De mogelijkheid is geopend in bepaalde omschreven gevallen voorschotten op de steunuitkeeringen te kunnen geven. Maatregelen tegen de smokkelarij worden voorge steld. Aan de Kroon wordt de bevoegdheid toege kend den in-, uit- en doorvoor van crisisproducten alleen toe te staan langs bepaalde grenskantoren en eveneens alleen op te bepalen uren. Gebleken is. dat speciaal met de merken, welke ingevolge de Crisis-zuivelwot zijn vastgesteld, handel wordt gedreven en andere ontoelaatbare handelin gen worden verricht. De mogelijkheid is geopend, door het stellen van regelen hieromtrent, deze mis bruiken zooveel mogelijk tegen te gaan. Straffen. Tot dusverre stond op overtreding van de bepa lingen van de Landbouw-Crisiswet 1933 alleen hech tenis of geldboete, terwijl de gepleegde strafbare feiten als een overtreding werden beschouwd. Tn na volging van de bepalingen van de Crisiszuivehvet en do Crisisuitvoerwet wordt thans voorgesteld overtreding van de voornaamste bepalingen van de wet als misdrijf te beschouwen en daarop gevange nisstraf te stellen van ten hoogste een jaar. Het tijdstip van in werking treden van onder scheidene bepalingen van deze wet wordt aan de Kroon overgelaten. Deelneming van de K.L.M. met vier vlieg tuigen. Reuter meldt uit Londen d.d. 23 Mei: Drie vertegenwoordigers van dc K.L.M. zijn vandaag naar Londen gevlogen om aan de Kon. Britsche Acroclub de bewijzen van deelneming aan den lueht- race Londen—Melbourne te overhandigen. In den snelheidswedstrijd zal de K.L.M. deelnemen met een vliegtuig, vervaardigd door de Douglas Air- craft Comp (Californië), dat door den vlieger Par- mentier zal worden bestuurd. In den handicapwedstrijd zal de K.L.M. uitkomen met drie Fokker-vliegtuigen, bestuurd resp. door de vliegers Smyrnoff, Fryns en Moll. Gedeputeerde Staten wijzen haar voor do tweede maal al. Voorstel van B. en W. om in beroep te gaan bij de Kroon. Zaterdag en gisteren zijn besprekingen gevoerd tusschcn een deputatie uit het college van B. en W. van Amsterdam en de financieele commissie üit Ged. Staten over dc goedkeuring, alsnog, van dc Amster damsche gemeentcbegrooting voor 1934, nu de her classificatie door den Raad is aanvaard. Naar vernomen wordt hebben die besprekingen echter niet tot een voor Amsterdam gunstig resul taat geleid. Reeds gistermiddag is ten stadhuize uit Haarlem telefonisch bericht ontvangen, dat Ged. Staten persisteeren in hunne afwijzing. B. en W. zullen nu aan den raad voorstellen tegen deze niet-goedkeuring van de begrooting voor 1934 in beroep te gaan bij de Kroon. Waarschuwing van den Amerikaan- schen minister van marine. Reuter meldt uit Washington: Swanson, de mi nister van marine, verklaarde, dat de Vereenigde Staten een versterking van hun marinebasis aan den Stillen Oceaan zouden moeten overwegen, indien Japan er naar zou streven meer schepen te bouwen dan het vlootverdrag van Washington toestaat, of indien het zou trachten pariteit met de Vereenigde Staten te bereiken. COMMUNISTISCHE STAKING IN HET BELGI SCHE MIJNGEBIED. Een paar duizend deelnemers. Dc pogingen door de communisten in het werk gesteld met het doel in de Waalsche mijnstreek een staking uit te lokken, hebben Woensdag tot gevolg gehad dat 400 arbeiders tc Framcries geweigerd hebben in de mijn Charbonnage de Crachet-Picquery af te dalen. In een andere mijn, de Charbonnage du Grand Trait, eveneens gelegen op het grondgebied van Frameries, zijn slechts enkele mijnwerkers aan den arbeid gebleven. To Paturages, in de mijn Gri- soeul, mislukte een gelijkwaardige beweging. In de Houillères d'Anderlucs staken 1000 arbeiders. Door de mijnwerkers wordt 10 pet. loonsverhooging ge- ëischt. ZAKENMAN HET SLACHTOFFER VAN RHEUMATIEK. Dacht zijn werk te moeten opgeven. Nu is de pijn verdwenen. „Het zag er naar uit. alsof ik met mijn werk zou moeten ophouden", schrijft deze vertegenwoordiger. Maar dat was vóór dat hij Kruschen probeerde te gen zijn kwaadaardige rheumatiek. Lees eens wat hij nu te zeggen heeft: „Een paar weken geleden was ik er zoo slecht aan toe, door een zenuw-rheumatiek aan den achterkant van mijn been, dat ik nauwelijks kon loopen.. De pijn was ondraaglijk. Ik ben handelsreiziger en het zag er naar uit. alsof ik met mijn werk zou moe ten ophouden. Toen raadde een goede vriend mij aan om Kruschen Salts te nemen, omdat het hem ook weer in orde had gebracht Dus nam ik eiken mor gen regelmatig een dosis Kruschen, tot een week geleden toen het is me een vreugde dit te kun nen schrijven de pijn volkomen verdwenen was. Daarna ben ik doorgegaan met eiken morgen pre cies de kleine dosis in mijn koffie te nemen. Ik heb Kruschen Salts al aan zoovele bekenden aanbevolen, dat enkelen dachten, dat ik het verkoopen moest. Ik ben al 37 jaar „bij den weg" en ik ken hier dan ook een massa menschen." W. A. D. Wat Kruschen Salts deed voor den Heer W. A. D. was: bet kwaadaardige urinezuur verdrijven, dat do kwellende rhcumatische pijn veroorzaakt. F.n Kruschen zal hem ook verder bewaren voor de ver schrikkingen van rheumatiek. Want de „dagelij-k- sche dosis" zal zijn organisme in een perfecte con ditie houden, zoodat schadelijke stoffen als urine zuur zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten h f 0.90 en f 1.60. omzetbe lasting inbegrepen. Let op dat op het ëtiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Arasterdam voor komt. (Adv.) De daders van het in Twente en den Gel- derschen Achterhoek In omloop gebrachte geld aangehouden. Den laatsten tijd zijn er in Twente en den Gelder- schen Achterhoek tal van valschc guldens en rijks daalders in omloop gebracht. Dc politie is er thans in geslaagd dc hoofddaders aan tc houden. Eén per soon, die liet valschc geld in omloop had gebracht, is dezer dagen te Zutfen gearresteerd en in het Huis van Bewaring aldaar ingesloten. Voorts is tc Enschede aangehouden een persoon, die het valsche geld vervaardigd heeft. Het onderzoek der politie is nog in vollen gang. Vervaardiger van valsche rijksdaalders bekent. In verband met deze aanhoudingen wordt nog het volgende gemeld: Het betreft een valsche munterij, welke een onder zoek in verscheidene gemeenten noodzakelijk maak te. De eerste arrestatie geschiedde korten tijd geleden te Zutfen, waar iemand werd aangetroffen, die in het bezit bleek te zijn van 82 valsche rijksdaalders. De gearresteerde heeft na eenigen tijd en nadat het on derzoek van justitie en politie zekere resultaten had opgeleverd, bekend de valsche rijksdaalders te hebben vervaardigd. Er hebben tal van huiszoeekingen in verband met deze zaak plaats gehad en naar aanleiding daarvan werd een werklooze arbeider, die vroeger te Lonne- ker, doch gedurende den laatsten tijd te Enschedé woonde, gearresteerd. In zijn woning waren aanwij zingen gevonden, dat hij bij de zaak was betrokken, doch dit staat nog niet vast. Intusschcn wordt het onderzoek in deze zaak voort gezet. Valsch geld in automaten. Een arresta tie te Hilversum. Den laatsten tijd is het ook te Hilversum vaak voor gekomen, dat voor het in werking brengen der auto maten, welke voor het derde klas buurtverkeer aan het station zijn opgesteld, gebruik werd gemaakt van valsch geld. Een onderzoek ter plaatse heeft een dezer dagen geleid tot de aanhouding door de recherche van een Hilversummer. De man werd op heeterdaad be trapt. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De nieuwe bergingstoren op weg naar Terschelling. „Met dezen toren haal ik het goud van de Lntine absoluut naar boven", aldus de heer Becker. Gistermiddag is de nieuwe Lutine-torcn, het enorme gevaarte met een gewicht van 70 ton, uit gevaren naar Terschelling. Om 4 uur zijn de Oranje sluizen gepasseerd. Een medewerker van de „Msb." heeft tijdens de vaart een onderhoud gehad met den alom beken den Lutine-strijder, den heer Beckers, die nog vol optimisme het „avontuur" tegemoet gaat. En, meneer Beckers. wat denkt u ervan, aldus vroeg genoemde medewerker. Wat ik ervan denk? Nogal glad. De volle 100 pet.! Met dezen toren haal ik het goud der Lutine absoluut naar boven. Ja, hij ziet er wel steviger uit dan de vorige. Maar meneer, aan de sterkte van den vorigen toren lag het niet, dat hij is bezweken. Ilij was sterk genoeg en nog steeds ben ik van een aanslag ten volle overtuigd. Men moet de menschen echter te vreden stellen en daarom heb ik dit gevaarte laten bouwen, dat van onder tot boven is gelascht. Wanneer vaart u uit naar het Lutineterrein? Wc hebben veertien dagen noodig om den to ren in zijn geheel te monteeren en in den bok te hangen; als het na dien termijn „Lutine"-weer is, va ren we uit, zegt Beckers. U weet wat voor eischen daarbij gesteld worden: windstilte en vlakke zee. Intusschen passeerden we de spoorbrug, ternau wernood misten we de dukdalven en de brugmuren, maar we kwamen er zonder schrammen door en spoedig waren we buitengaats. Het was prachtig weer. Blauw koepelde zich de hemel over het IJ, dat in vroeger jaren kon wemelen van dc booten, groot en klein, maar thans een ver laten indruk maakte. Na een halt uur bereikten we reeds de Oranje-sluizen, die wagenwijd openstonden. Dg dekschuit vond een ruime plaats in do groote sluis. Het schutten duurde niet lang, weldra gingen de deuren aan den anderen kant weer open en voor het transport weg over de wijde Zuiderzee, nadat al len den opvarenden een goede reis hadden tocge- wenscht. Ook op de zee, die toch alles klein doet schijnen, maakte de toren een forschen en stevigen indruk. Een watervliegtuig van Schellingwoude cir kelde er even omheen en streek vlak daarbij" neer. Men hoopt vanmiddag om drie uur met het trans port op Terschelling aan te komen. Nagekomen berichten LANGEND IJK Afzetregeling vroege aardappelen. Naar wij vernemen, zullen de vroege aardappelen aan een afzetregeling worden onderworpen, welke door de Ncdcrlandschc Groenten- en Fruit-Centrale is vastgesteld. Onder deze aardappelen worden verstaan, die welke tusschcn 1 Juni en 1 Augustus worden gerooid, :;c- halvc Bintjes en vervroegde Eigenheimers, over welke soorten later mededeelingen zullen worden verstrekt. In het komende seizoen mag de tuinder alleen zijn aardappelen verkoopen over de veiling, waarbij hij is aangesloten. Voor vele tuinders aan den Langendijk zal deze be paling niet met vreugde worden begroet, want veien, vooral uit het Noordeinde van Zuidscharwoude, (iie bij den Noordermarktbond zijn aangesloten, veilen hun vroege aardappelen aan de veiling van de Lan- gendijker Groenten-Centrale te Broek op LangenJijk, omdat zij daar, naar ze vermeenen, meer voor de z.g. lekkere aardappelen kunnen maken dan tc Noord- scharwoudc. Het vcilingsbestuur te Noordscharwoude heeft al vele pogingen in het werk gesteld, om de leden, die zich hieraan schuldig maken, weer tot de eigen vei ling te brengen. In het vervolg zullen de bouwers hun aardappelen niet mogen rooien zonder een z.g. rooi-vergunning, welke vergunning gecombineerd wordt met de aan- voervergunning, welke door dc veüingsbesturen wor den uitgereikt. Met deze rooivergunningen kan men dus desgewenscht den aanvoer beperken. Verleden jaar was bet dc gewoonte, dat aardappe len, welke onverkocht bleven, direct uit de marst werden genomen, in het komende seizoen moeten Jeze partijen den volgenden dag het eerst worden geveild. Aan de hand van de opgaven van het onverkocht blijven van aangevoerde partijen, zal de afgifte van rooi-vergunningen worden geregeld. NOORDSCHARWOUDE. Tot kwcekeling onderwijzer aan de U.L.O.-school alhier is benoemd de heer J. dc Winter te Alkmaar. De heer dc Winter is in het bezit der akte Fransch en fungeerde te voren als tijdelijk hoofd der school tc Veenhuizen. Ook was hij werkzaam aan de schooi voor het centrale 7e en Sste leerjaar te Alkmaar. Door de Langendijker Esperantisten is besloten om Zondag a.s. deel te nemen aan de Provinciale Espc- rantobijeenkomst te Schoor], waar naar verwacht wordt door een 1000-tal personen aan deel genomen zal worden. Men besloot om per fiets hiernaar toe te gaan. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 2 Juni a.s. de de officieeele opening plaats vinden van het nieu we postkantoor. OUDKARSPEL. Stichting van een zwem-inrichting. Gisteravond heeft de ijsclub „Volharding" ten huize van den heer C. Vis een vergadering gehou den om te komen tot oprichting van een afdeeling voor de zwemsport. Alle aanwezigen waren er voor dat de Volharding als onderafdeeling eon zwemver- eeniging zal oprichten. Als zwemmer zal men echter geen lid van Volharding behoeven te zijn en daar in ook geen deel hebben.Dc finantiën zullen zoo veel doenlijk gescheiden blijven. Voorzitter deelde mede, dat de heer Tauber een teekening had gemaakt voor de inrichting. Het plan is, om deze te doen bouwen in den Oosthoek van het Waardje bij de boerderij van den heer St. Smit, waar een prachtige gelegenheid zal kunnen worden geschapen, ook als straks het nieuwe kanaal er is, zal het mooi uitkomen. Dat kanaal maakt er precies een bocht omheen. Behalve van den polder Heerhu- gowaard heeft men reeds alle benoodigde goedkeu ringen ontvangen. De afmetingen van den z.g. pic- renbak is 18 bij 10 meter, terwijl de diepte daarvan van 80 tot 100 c.M. geleidelijk afloopt. De kosten zullen pl.m. f 1S00 bedragen. Al een tachtigtal ge zinshoofden heeft zich als lid apgegeven. Het bestuur wil gemengde baden houden, terwijl men het plan heeft het bad ongeveer met Juli te openen. De heer H. Tauber zal het bouwen. De heer C. Met, gymnastiekleraar zal het zwem- onderricht geven en als badmeester fungeeren. Over de kosten van het lidmaatschap was men het nog niet eens, doch alles zal zoo goedkoop mogelijk wor den gedaan, terwijl er voor minvermogenden goed- koope kaarten beschikbaar worden gesteld. De schoolkinderen zullen als B. on W. het goed vinden onderricht krijgen van de onderwijzers. W E RI NGE N Vergadering der Vereenieing tot bevordering van getrouw schoolbezoek aan de L. school te Hippo- lytushoef, op j.1. Woensdagavond in Ilotel Centraal van den heer S. Kaan. Aanwezig 8 personen. De heer N. Kaan Pz. opende met welkom. Spr. betreurt de geringe opkomst. Wegens ziekte is de heer A. IJ. J. van 't Hof afwezig. Spr. hoopt deze weer spoedig hersteld in ons midden te mogen zien. De penningmeester, de heer rle .Tong, doet rekening en verantwoording. Alle bescheiden worden in orde bevonden en de rekening alzoo goedgekeurd. De hecren Joh. Klare en De Jong worden als af tredende bestuursleden herkozen en nemen hunne benoeming aan. In beginsel wordt besloten het schoolfeest der oudste kinderen te doen plaats hebben op Dinsdag 2(> Juni. Dc reis zal dit jaar eens gaan naar Fries land, over den Afsluitdijk, naar Sneek. Oranjewoud en Gaasterland. Eon en ander zal nog worden on derzocht en een definitief plan zal worden voorge legd op de volgende vergadering. Ongeveer 90 kin deren zullen aan dit schoolfeest deelnemen. De zelf de personen als vorig jaar zullen met de lijsten cir- culeeren. De. voorzitter hoopt dat do ingezetenon. al of niet ouders dor kindoren, goed zullen teekonon. Do rondvraag leverde niets on. zoodat do voorzit ter dc vergadering met een dankwoord sluit. W r N K ni De heer R. .Span, hoofd der TT:L:0: school alhier, is co"owozen els examinator voor bef schriftelijk M.U.L.O.-examcn, dat op 31 Mei en 1 Juni a.s. te Hoorn zal plaats hebben.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1