Codo en Rossi geland. KIJKEII is KOOPEfl wj CLOECK Dinsdag 29 Mei 1934. Postrekening No. 23330 S CIA EER 77ste Jaargang. No. 9488 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzeudlng tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 10 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Poging om Californi te bereiken mislukt. Een klein mankement aan den motor maakte het noodzakelijk om te New-Tork te dalen. De bekende Fransche vliegers Codos en Rossie, 'dio Zondagmorgen 7 uur van het vliegveld Le Bourget bij Parijs waren vertrokken om te trach ten het wereldrecord in rechte lijn te slaan (hun doel was Californic), zijn gisteren om 19.18 uur Ned. zomertijd op het Floyd Bennett-vliegveld bij New-York geland. Zij hebben 38 uur, 28 minuten over hun tocht gedaan. De beide koene vliegers Maurice Rossi (links) en Paul Codos (rechts). Hoewel het oorspronkelijk in de bedoeling lag om naar San Diego in Californié te vliegen, moesten de vliegers hun plannen wijzigen tengevolge van een klein mankement aan een motor. Ze hadden eerst geprobeerd dit in de lucht te verhelpen, maar ten slotte bleek het verstandiger den tocht niet verder dan New York voort te zetten. Alvorens te landen hebben ze uit voorzorg hun overtollige benzine over boord gezet, teneinde het toestel bij het neerkomen op den grond zooveel mo gelijk te ontlasten. Nog voordat het vliegtuig den vasten grond be reikt had. verbrak de menigte die op het vliegveld verzameld was, de politiecordons. De vliegers kregen een geweldige ovatie. Zij dankten glimlachend, maar schenen zeer vermoeid. Het record niet verbeterd. Het was de bedoeling van Codos en Rossie ge weest om hun eigen record van 9150 K.M., dat zij vorig jaar in Oostelijke richting hebben gemaakt, tot ongeveer 10.000 K.M. te verbeteren. Zij zijn daarin niet geslaagd en ongeveer 4000 K.Nl. bij hun doel ten achter gebleven. Onderscheidingen. De Fransche minister van luchtvaart heeft een telegram gezonden aan den Franschen luchtvaart- attaché te Washington, waarin hij deze verzoekt aan Codos mede te deelen. dat deze bevorderd is tot com mandeur in het Legioen van Eer en aan Rossi, dat hij bevorderd is tot kapitein in dezelfde Orde. De verdere berichten. In den loop van den dag waren reeds verschillende berichten van cn over de vliegers ontvangen; eerst, zooals reeds vermel.d werd, dat zij over lialifax in Nieuw Schotland waren gekomen, later dat zij de kust van den staat Maine bereikt hadden. Dit be richt werd o.a. opgevangen door het mailschip Cham- plain en daarin vroegen de vliegers reeds aan de au toriteiten van het vliegveld te New York voorberei dingen voor een landing aldaar te treffen. Een Reuterbericht uit Parijs herinnert er aan, dat Codos cn Rossie reeds eerder een tocht van Parijs naar Noord-Amerika hebben gemaakt. Toen hebben zij het doel van hun reis, New York, echter niet be reikt. Dit was tot nu toe zonder tusschenlanding al leen gelukt aan Costes en Bellonte in 1930. De knoeierijen te Rotterdam. Acht keurmeesters veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Gistermiddag heeft mr. E. D. H. Schutter, officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, requisitoir genomen in de zaak tegen de acht hulpkeurmeesters. Na een uitvoerige motiveering cischtc hij tegen W. Rossdorff, J. C. Bleekcr, L. C. Scliuilenbcrg, I. van Bokhove, M. A. Janson, J. P. Lennings, C. v. d. Wel len, W. de Hoop, allen zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. De regeering onverbiddelijk. Geen Straperlo e.d. Den laatsten tijd heeft de regcering onderscheidene adressen ontvangen, waarin, in het bijzonder voor wat betreft badplaatsen, toestemming werd verzocht voor de exploitatie van spelen, welke overeenkomst ver- toonen met het z.g. Strapcrlospel. Op die adressen is bericht, dat de regeering in geen enkel opzicht aan de gedane verzoeken kan tegemoet komen, doch dat integendeel, wanneer de omstandig heden daartoe aanleiding mochten geven, zoude moe ten worden overwogen om nadere wettelijke voorzie ningen op dit gebied in het leven te roepen. Staking in Belgische mijnen voorloopig van de baan. Loonsverlaging tijdelijk uitgesteld. Het conflict in de Belgische kolennijverheid is voorloopig vermeden. De afvaardiging der mijneigenaars verklaarde vandaag bij het onderhoud, dat zij met minister-pre sident de Brocquevilie had. dat de mijneigenaars op aandringen van de regeering besloten hebben de loonsverlaging tijdelijk uit te stellen. Zij zijn bereid over een nieuwe formule en de noodzakelijke over gangsmodaliteiten te onderhandelen. Dc toestand blijft echter dreigend cn men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat enkele mijnen zich nu vrijheid van handelen zullen voorbe houden. De mijneigenaars blijven bij de regeering aandringen op een regeling van het kolenvraagstuk in zijn geheelcn omvang. Nader uit Brussel: Dc regeering heeft vandaag een afvaardiging van de textielfederatie ontvangen welke mededeelde, dat de federatie van een uitsluiting afziet. I)e on derhandelingen met de arbeidersafgevaardigden zul len worden hervat. Bandieten overvallen een trein. En berooven passagiers. Volgens te Charbin ontvangen berichten zijn drie personen gedood en zeven gewond, toen Zondag een bende bandieten een trein overviel cn tot ontsporing bracht, waarna zij de passagiers beroofden. De bandieten slaagden erin te ontkomen. 35 dooden en 80 gewonden. Nader wordt uit Charbin gcntcld. dat dc bandieten de rails hadden opgebroken op een plek waar zich een gemakkelijke natuurlijke hinderlaag bevond, en zoo- dra de trein derailleerde, openden zij uit hun verdekte stellingen het vuur op de soldaten, van wie er vol gens de eerste berichten tenminste 35 gedood en 80 gewond zijn. Volgens het dagblad Tsjoen Hoea Jipau te Sjang hai zijn in het vorig jaar vierhonderd negentig gewa pende botsingen voorgevallen tusschen Mantsjoerij- sche opstandelingen en Japanschc en Mantsjoe-troe- pen. Volgens dit blad bedraagt het totale aantal Mantsjocrijsche opstandelingen 130.000 man. Het blad Sjoen Pau meldt, dat do treinen, die tus schen Moekden en Sjanhaikwan loopen, ter bescher ming tegen overvallen van opstandelingen, onder spe ciale bewaking staan en voorzien zijn van machine geweren. Moderne polderbemalingsinrichtingen? In Noord-Holland zou een vervanging Van oude inrichtingen niet een noemens waardige besparing kunnen brengen. Het lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land, de heer C. Thomassen, heeft Ged. Staten de volgende vragen gesteld: Hebben Ged. Staten kennis genomen van een ar tikel van den heer W. II. van Zutphen in het Han delsblad van 10 Februari waarin de schrijver be toogt, dat vele bemalingsinstallaties van waterschap pen dermate zijn verouderd, dat do kosten van ver nieuwing in betrekkelijk korten tijd zouden worden teruggewonnen door besparing op exploitatieuitga ven? Willen Ged. Staten mcdedeelen of er ook in Noord- Holland nog zulke verouderde bemalingsinrichtingen bestaan en zoo ja, of er hunnerzijds ook uit een oogpunt van werkverruiming, o.m. voor de metaal industrie aandrang kan worden geoefend op de betrokken polderbesturen, om tot vervanging van de niet-oeeo- nomisch werkende inrichtingen door moderne inrich tingen over te gaan? Op deze vragen hebben Ged. Staten geantwoord, «lat er in dc provincie 300 polderbemalingen be staan, van meer dan 90 pet. waarvan kan worden verklaard, dat door aanbrengen van wijzigingen geen noemenswaardige bezuiniging op de exploitatie is te krijgen. Rij ongeveer 7 pet. der bemalings inrichtingen zal bij wijziging vermoedelijk eenige verbetering in oeconomischenz in zijn te bereiken. Ten aanzien van ongeveer 2 pet., waarbij door wij ziging wellicht eenige besparing is te hereiken, moet hot nemen van maatregelen thans worden ontra den in verband met plannen, welke eerlang in het betrokken bemalingsgobied zullen worden uitgevoerd Van de restecrende is er voorts geen waarvan de verbetering dermate urgent is, dat Ged. Staten aan- 'eiding vinden op het aanbrengen van wijzigingen aan te dringen. Uitnoodiging aan Dr. Mengelberg. Zal de dirigent naar Moskou afreizen? Naar het agentschap Tass uit Moskou bericht is dr. Willem Mengelberg uitgenoodigd binnenkort in De Mouskousche Philharmonie als gastdirigent op te treden. Waar I)r. Mengelberg buitenlands vertoeft, is zijn besluit in dezen nog niet te melden. Verschillende beroemde dirigenten zullen naar Moskou komen om aldaar concerten te leiden. Ook worden onderhande lingen gevoerd met den Ameriknanschen dirigent Leopold Stokowski om met zijn orkest in Moskou op te treden. Ook de prima-donna van de Weensche opera, Eli- sabeth Schuhmann is uitgenoodigd om naar Mos kou te komen. Moord te Middelburg. Het slachtoffer aan de gevolgen overle den De dader gearresteerd. Zondagavond werd te Middelburg de hulp der po litie ingeroepen in een woning in de Vlissingscho straat, waar een 48-jarige vrouw door messteken ge wond was. De vrouw, die door een dokter verbonden is en daarna naar het gasthuis is overgebracht, ver klaarde, dat de caféhouder C. J. M. haar met den dood hadbedreigd en haar met een dolkmes acht steken heeft toegebracht. Later is de vrouw in het gasthuis te Middelburg overleden. De dader, de 52-jarigo C. J. M. heeft aan de politie verklaard, «lat hij do vrouw Zondagavond met een dolkmes heeft gestoken, welk mes nog in het lichaam van de vrouw zat Wieg in brand geraakt. Noodlottig ongeluk te Oss. Kindje aan de bekomen brandwonden overleden. Tijdens een korte afwezigheid van «le moeder heeft een driejarig kindje van dc familie S. aan den Berghemschcweg te Oss van de gelegenheid gebruik gemaakt om een brandend waxinekaarsje uit een theelichtje te verwijderen. Het brandende kaarsje kwam in aanraking met een wieg, waarin een zui geling van acht maanden lag. De wieg stond in een oogenblik in lichte laaie. Door het geschreeuw van de kinderen werd de vader, die boven lag te slapen, gewekt. Het gelukte hem met moeite de zuigeling uit dc brandende wieg te halen. Het kindje was met brandwonden overdekt. In hoogst ernstigen toestand is het kindje naar het St. Anna ziekenhuis te Oss vervoerd, waar het des avonds is overleden. Bij zijn reddingspogingen had de vader eveneens brandwonden aan beide handen opgeloopen. Ook hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Het vuur had zich inmiddels in de kamer uitge breid. Omwonenden hebben het binnenbrandje gc- bluscht. De meubelen en gordijnen zijn een prooi der vlammen geworden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. Auto tegen een boom gereden. Vier verpleegsters zwaar gewond. Een lekke band de vermoedelijke oorzaak. Gistermiddag om 5 uur heeft op den Rijksweg tusschen Best en Boxtel een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarvan vier verpleegsters, afkom stig uit Amsterdam het slachtoffer zijn geworden. Het viertal reed in een open wagen in de richting Roxtel en passeerde in volle vaart een anderen auto. De auto, waarmede de verpleegsters reden, had blijkbaar een lekken band, waardoor de bestuurster het stuur niet meer meester was, met het noodlot tige gevolg, dat de wagen met een razende vaart tegen een boom hotste en eenige tientallen meters verder omkantelde. De inzittenden werden uit den auto geslingerd en kregen ernstige verwondingen. Spoedig waren dok toren aanwezig, die ter plaatse hulp verleenden. Twee der dames werden in zeer ernstigen toestand in 't gasthuis te Boxtel opgenomen. Het huurpeil dient verlaagd. Minister Slotemaker over de motieven der wijziging van de Woningwet. Aan passing aan de dalende inkomens. Looncn en salarissen moeten dalen, sterk dalen zelfs hier en daar, zal Nederland zijn economisch be staan kunnen volhouden, zegt Minister Slotemaker de Bruine in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, over redenen, waarom hij is geko men met de wijziging van de Woningwet. Het huur peil, dat gevormd is in een tijd van hoogconjunc tuur, moet eveneens verlaagd worden, vooral voor de laagst betaalde arbeiders, die al moeilijker een passend onderdak kunnen vinden tegen een voor hen bereikbare huur. Bovendien moet worden voorkomen, dat de voor ziening in de behoefte aan arbeiderswoningen in hoofdzaak de taak van de overheid zou moeten wor den. Bij veel gemeentebesturen bestaat blijkbaar nog niet voldoende het besef van de roeping, die de overheid onder dc huidige omstandigheden in dezen heeft te vervullen. Daarom moest de regeering in grijpen. Verlaging van het noodzakelijk minimum-peil der woningen ligt nierminst in de bedeoling van de re geering, het wetsontwerp behelst dan ook geen enkel woord, waarin dergelijke bedoeling ligt opgesloten. De gezinnen, die sterk gedaalde inkomens hebben en voorshands wel zullen houden, moeten de gele genheid krijgen, woningen te huren, waarvan de prijs binnen hun bereik valt. Dit betcekent wel. dat alles, wat zweemt naar weelde, naar overbodigheid, vermeden moet worden. Dat een douche-inrichting ook tot het noodige voor een woning behoort .moge een in Amsterdam lang zamerhand veel verbreide opvatting worden, buiten Amsterdam is van dit inzicht geen sprake. De beide maatregelen voor huurvcrlaging betreffen de bestaande woningen. Tot renteverlaging van de loopende woningwet- voorschotten wordt thans overgegaan. Herziening van de exploitatiebijdragen zal, voor zoover die na de renteverlaging no gnoodig zal blijken, doorge voerd worden. In enkele gemeenten heeft ook de grondpolitiek stijging van grondprijzen ten gevolge gehad. In de beperking der gemeentelijke vrijheid kan de regeering geen strijd met de Grondwet ont dekken. Het wrak van de Tubantia. Door het Italiaansche bergingsschip Ar- tiglio gevonden. Het Italinanscho bergingsschip Artiglio. geholpen door den Belgischen motortrciler Santa Maria, uit lleist, is cr in geslaagd, indien men tenminste de bemanning van dit laatste schip mag gelooven, het wrak van het in den oorlog getorpedeerde Neder- landsche s.s. Tubantia te vinden. Dit wrak ligt op niet al te goroten afstand van het vuurschip Noord- Hinder. Een duiker daalde in zee tot 85 M. diepte ••n kwam een uur later weer aan dc oppervlakte. Hij kon ongeveer met zekerheid verklaren, dat het zich daar bevindende wrak wel degelijk dit van dc Tu bantia zou zijn. Nadat de noodige boeien op de plaats waren gelogd, is de Santa Maria naar Oosten de teruggekeerd. De Artiglio is echter in zee geble ven. OPHEFFING TRAMDIENST. Schagen—Van Ewijcksluis. Op de aanstaande vergadering van aandeelhouders der N.V. Spoor-(Tram-) dienst WieringenSchagen zal worden behandeld een bestuursvoorstel tot sta king van den dienst met 1 Januari 1935. Het spoorwegongeluk bij Weissenfels. Wat ooggetuigen hebben waargenomen. I Inzake het spoorwegongeluk te Weissenfels in Duitschland (zie ook elders in dit nummer) wordt nog bekend gemaakt: De ontsporing van trein 869 is geschied op ongeveer 150 meter van dc stationsover kapping af. Ooggetuigen hebben waargenomen, dat van de locomotief een voorwerp losraakte en weg vloog. Men meent, dat dit het voorste paar wielen van de locomotief geweest is. De locomotief rukte zich los van den postwagen en sloeg om. De overige wagens reden, aangezien de locomotief nog met de wielen op de rails lag, tegen deze wielen aan en werden voor een deel vernield en opzij geslingerd. De stoker van de locomotief werd in een grooten boog uit de machine geslingerd en kwam zoo onge lukkig op de rails terecht, dat hij onmiddellijk dood was. De machinist werd door den omvallen- den tender bedolven en gedood. Do treinconducteur, die zich in een bagagewagen bevond, kreeg zware verwondingen aan het hoofd, terwijl een postambte naar er met lichte verwondingen aan de voeten af kwam. DE EXPLOSIE TE ALICANTE. Aantal gewonden tot 41 gestegen. Madrid: Uit Alicante wordt gemeld, dat thans vijf lijken onder het puin van de huizen zijn gehaald, die Zaterdag door een ontploffing in een vuurwerkfa briek zijn verwoest. Het aantal gewonden bedraagt 41. „GIJ ZULT ONTVOERD WORDEN." Onbekende man waarschuwt filmster. Hollywood: De Iersche filmster Maureen O'Sulli- van heeft aan de politie medegedeeld, dat zij door een onbekenden man is gewaarschuwd, dat zij ontvoerd zal worden. De politie heeft een speciale gewapende macht tot haar beschikking gesteld en zoekt verder naar den on bekenden inlichter. BLIJDE VERWACHTING AAN HET ITALIAANSCHE HOF. Uit Rome wordt gemeld: In den Italiaanschen senaat heeft de heer Feder- zoni en in de kamer van afgevaardigden heeft graaf Ciano medegedeeld, dat de prinses van Piemont in blijde verwachting is en dat de blijde gebeurtenis eind September verwacht mag worden. Oplichter te Geesteren gevat. Hij bezocht bij voorkeur predikanten en diakenen. De politie van Zeist verzocht dezer dagen aanhou ding en v«xirgeleiding van iemand uit Apeldoorn, die er een „beroep" van maakt predikanten en gerefor meerde diaconieën op te lichten onder overlegging van een te goeder trouw afgegeven verklaring van een pre dikant te Zeist. Tevens maakt hij ten onrechte mis bruik van de namen der gereformeerde predikanten van Apeldoorn, alsmede van ds. Kapteyn te Amster dam. Dc gezochte vervoegde zich Zaterdag bij een predi kant te Gcesteren (gemeente Borculo) en trachtte, al dus het Alg. Hdbld., hem te bewegen reisgeld te ver strekken naar Eindhoven. De predikant verwees den man naar de diaconie en waarschuwde den rijksveld wachter, die den oplichter ten huize van een diaken arresteerde. Geen regeeringscrisis in Roemenië? Voorloopig van de baan. - terug voor de dictatuur? Schrikt men Boekarest, 28 Mei (V.D.). In politieke kringen is men van meening, dat do regeeringscrisis voorloopig van de baan is. De op heldering van den toestand werd bespoedigd door het feit, dat de audiëntie van den minister-president bij den koning, welke oorspronkelijk op Dinsdag was vastgesteld, na een voorbereidende ontvangst van den minister van Binnenlandsche Zaken en den minister van Verkeerswezen reeds Maandag kon plaats hebben. Na het verlaten van het slot verklaar de de minister-president, dat dc regeering niet zal aftreden. Het parlement zal onverwijld voor een buitenge wone zitting worden bijeengeroepen, ten einde te stemmen over de staatsbegrooting. Uit mcdedeelingen van bevoegde kringen zou blij ken dat een mutatie in het ministerie van Oorlog met groote waarschijnlijkheid te verwachten is. Voorts staat vast, dat van den Minister-president een voorstel is binnengekomen, waarbij deze zelf' do portefeuille van legerzaken zou willen aanvaarden. In ieder geval schijnt het zeker, dat met het aan blijven der regeering Tatarescoe de politiek van Ti- toelescoo zal worden voortgezet. Het orgaan van de nationale boerenpartij, Drep- tatea, publiceert een artikel van buitengewone fel heid: „men spreekt van dictatuur. Deze gedachte be dreigt en verontrust ons altoos. Men vergete niet, dat dictatuur een uiterste maatregel is. Eén vraag doet zich onveranderlijk voor: en dan?"

Schager Courant | 1934 | | pagina 1