Voor vrede en vooruitgang der wereld Ontwapening. KIJKEI1 is KOOPEn bij CLOECK Een laatste reddingspoging te Genève. De Oceaanvlucht van Codos en Rossi. DE SAAR KWESTIE. LUCHTVERDEDIGING van den Afsluitdijk. Ontploffing op een motor-vrachtschip. Nog krijgsgevangenen in Siberië. Radio-distributie door P.T.T. Droogte in de Oekraine. Polide-race met hindernissen. Woensdag 30 Mei 1934. Postrekening No. 23330 SCHA6ER 77ste Jaargang. No. 9489 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk In het eerstuitkotnend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTFN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsna inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Drie belangrijke redevoeringen. Verrassende voorstellen van den Sovjet-gedelegeerde. „Op de eerste plaats moet een oplossing gevonden worden voor het probleem der nationale veiligheid" Sedert 16 October van het vorige jaar is het voor de eerste maal, dat ae algemeene commissie der ont wapeningsconferentie weer in voltallige zitting bijeen gekomen is. En in deze zitting zijn achtereenvolgens door Hcnderson, Norman Davis en Litwinoff belang rijke verklaringen afgelegd over de critieke situatie der ontwapeningsconferentie. De voorzitter, Arthur Heiulerson, noemde aller eerst de kwestie van de veiligheid. De onderscheidene nota's, die in den laatste» tijd over dit onderwerp zijn gewisseld, laten geen twijM DMV bestaan of niet de kwestie der veiligheid staat en valt ook het geheeie ontwapeningsvraagstuk. Op de tweede plaats moet een einde worden ge maakt aan den bewapeningswedloop op het gebied van de luchtvloot. En op de derde plaats moet een internationale con trole tot stand komen op de vervaardiging van en den handel in wapenen. Het komt er thans op aan. een algemeen vertrou wen te scheppen op con effectieve internationale actie tegen den aanvaller. Daarom Is het ook de eerste taak der ontwape ningsconferentie, dit vertrouwen weer te herstellen. Wanneer de staten onderling besluiten, over te gaan tot vermindering hunner bewapening, die zij noodig achten voor de bescherming hunner grenzen tegen aanvallen van buitenaf, dan moeten zij ook tegelijker tijd de verantwoordelijkheid aanvaarden om door ge meenschappelijk optreden dergelijke aanvallen te ver hinderen. Henderson besloot zijn rede met de woorden: „Wij moeten ons werk tot een succesvol einde brengen en ik spoor daarom allo deelnemers aan de conferentie aan tot een actieve medewerking." „Er zijn slechts twee wegen", man Davis. zegt Nor- Onder groote spanning opende Norman Davis, als gevolmachtigde der Vereenigde Staten, de reeks spre kers, die een poging zullen doen, door eigen voor- voorstcüen een uitweg aan te wijzen uit de impasse waarin de ontwapeningsconferentie zich op het oogen- blik bevindt. Er zijn slechts twee wegen open om veiligheid te scheppen: 1. Door een overweldigende superioriteit op het gebied der bewapening, misschien gepaard gaande met een herverzekering door bondgenootschappen. Dit systeem evenwel heeft eens geleid tot een bewa peningswedloop en voorts tot een oorlog, welke ge volgen wij thans nog niet te boven zijn en welks her haling wij misschien nimmer te boven zouden ko men. 2. Bij de andere oplossing gaat het er om de de fensieve krachten te versterken en de aanvalskracht te verzwakken, m. a. w. de vooruitzichten op een suc cesrijken aanvalsoorlog te verminderen door een ge leidelijke afschaffing van die wapens, welke in het bizonder voor een aanval geschikt zijn, d.i. de zware mobiele artillerie, de tanks, do gaswapens, en de bombardementsvliegtuigen. Deze ontwapeningsmethode zou een werkelijke hulp zijn voor de handhaving van den vrede, vooral ook omdat men daarmede de instrumenten zou af schaffen. welke onontbeerlijk zijn voor een succes rijken aanval en waardoor men ook de vestingen en andere verdedigingsmiddelen een superioriteit zou verzekeren. Deze methode" is in feite op 23 Juni 1932 door (ie conferentie bij resolutie aangenomen. Do Amerikaanschc regcoring is er van overtuigd, dat slechts deze tweede weg die der ontwapening vrede en vooruitgang ter wereld en de nationale veiligheid in ieder land zou kunnen waarborgen. Helaas domineert in Europa thans de tegenover gestelde strooming. Een voortschrijden op dezen weg zou weer voorwaarden scheppen, zooals die welke aan den wereldoorlog voorafgingen. Wie aldus deze politiek volgt, in plaats van veiligheid te scheppen •door een vermindering der bewapening, laadt een zware verantwoordelijkheid voor de toekomst op zich. Norman Davis stelde aan het slot van zijn rede aan de conferentie voor, terug te keeren tot do re solutie van 8 Juni 1033, dat wil zeggen, tot de aan vaarding van het plan-Mac Donald door alle naties, met inbegrip van Duitschland, als grondslag voor een toekomstige ontwapeningsovereenkomst. Als Duitschland een ontwapeningsconventie wenscht hetgeen ongetwijfeld het geval zal zijn, dan kan hij, Norman Davis, niet licht gelooven, dat genoemd land niet hereid zou zijn. de onderhandelingen we der te hervatten op een basis, waarin het vroeger zelf heeft toegestemd. Redevoering van Litwinoff. Litwinoff, de Russische gedelegeerde, constateer de, datde ontwapeningsconferentie geheel mislukt is. Hij keerde zich tegen degenen, die steeds nog re sultaten willen bereiken en hopen, dat de conferen tie ten slotte nog tot resultaat zal leiden. Do ccnigo denkbare weg noemde Litwinoff de directe algehcelc ontwapening van alle staten. Dit voorstel is verwor pen en de moeilijkheden zijn daar grootendeels uit voortgevloeid. De Russische voorstellen. Hierna besprak I.itwinof dc Sojvet-Russische voor stelen. Aangezien het niet meer gaat om ontwape ning, maar alleen om den vrede te verzekeren, moet een anderen weg dan die der conferentie worden gevonden. Zoo'n weg is ongetwijfeld het systeem van niet-aanvalspacten, dat Rusland reeds ver heeft uit gebreid. Een andere weg is die der regionale pacten tot wedcrzijdsche hulpvcrlcening overeenkomstig de Franscho voorstellen. Als belangrijkste Russische voorstel noemde Lit- winov het overgaan der ontwapeningsconferentie in een permanente en op gezette tijden bijeenkomen de conferentie, welke geen andere taak heeft dan met alle middelen den vrede te verzekeren. Tot nu toe hebben vredesconferenties slechts bijeenkom sten gehouden na een oorlog. Spr. stelde een confe rentie voor. welke den oorlog en zijn gevolgen moet verhinderen. Deze heeft tot taak alle middelen te vervolmaken, welke de veiligheid zouden kunnen versterken en tegelijkertijd alle maatregelen te laten nemen ter verzekering van den vrede, waarbij het morecle, economische, financieels of ook andere middelen zou kunnen betreffen. Na de rede van Litwinoff werd de algemeene com missie tot hedenmiddag verdaagd. Waarschijnlijk zullen dan Barthou en sir John Simon aan de beurt komen om de meeningen hunner regceringen uiteen te zetten. Mcdedcclingen van Codos. Reuter meldt uit New York: Codos heeft verklaard, dat hij het mogelijk acht, dat op het oogenblik dat Josepli le Brix zich op de Bourget van don grond verhief, de bekleeding van het vliegtuig beschadigd is en dat daardoor de veront rustende trillingen zijn veroorzaakt tengevolge waar van de vliegers er een oogenblik aan gedacht hebben te Quebec in plaats van te New York te landen. Amerikaansche bladen hebben beweerd dat het vliegtuig verscheidene uren hoven den staat Mainc heeft rondgedwaald en dat Amerikaansche vliegers de Frnnschen ten slotte weer in de goede richting hadden gebracht. Codos heeft daartegenover ver klaard, dat dc navigatie van het vliegtuig sedert het vertrek uit Frankrijk zoo goed was geweest, dat zij ondanks de afwijkingen tengevolge van windstroo- mingen slechts op 30 KM. van het punt van de Ame rikaansche kust, dat zij hadden vastgesteld, waren aangekomen. Het was dus onwaarschijnlijk, dat zij op Amerikaansch gebied verdwaald zouden zijn, in dien zij maar eenmaal uit de mistbanken waren ge komen. De verdere plannen van Codos en Rossi. Aan een vertegenwoordiger van Havas hebben de vliegers verklaard, dat zij over acht dagen een non- stopvlucht van New-York naar Mexico zullen maken. Vervolgens zullen zij een non-stopvlucht uitvoeren naar San Francisco. Zij zullen hun vluchten uitstrek ken tot Canada en tenslotte tcrugkeeren naar New York, na misschien nog een bezoek te hebben gebracht aan Chicago. Zal Duitschland zwichten en bereid zijn, de Fransche garantie-elschen in te willi gen. Naar uit Genève gemeld wordt, zou er gister bil de voorbereidende besprekingen betreffende de Saar- kwestie, onverwachts een ontspanning zijn ingetreden. In Italiaanschc kringen was men althans gister avond zeer optimistisch. Men verzekerde, dat princi- pieele overeenstemming reeds verkregen was tus- schen Frankrijk en Duitschland. Aloisi had een com promis-voorstel uitgewerkt en zou hiervoor reeds de principieele toestemming hebben gekregen zoowel van Barthou als van den hijzonderen vertegenwoordiger alhier, van von Papen, den heer von Lersner. Volgens dit voorstel zou in theorie eenigszins aan dc Fran sche wenschen inzake dc internationale politie wor den tegemoet gekomen door dc versterking van de Saarpolitie met een aantal politiedienaren uit Luxem burg, terwijl Duitschland ook op het gebied der waar- horgen voor de stemgerechtigde Saarbevolking een concessie zou hebben gedaan. Daarentegen zou Barthou thans erin hebben berust, dat de Volkenbondsraad nog deze weck den dag dei- volksstemming zal vaststellen op een vroeg tijdstip van het jaar 1935. NEDERLANDSCH DEVIEZEN SMOKKELAAR GESNAPT. Een paar honderd duizend handen der douane. mark in Door de Duitsche douane is aan de grens bij Beek aangehouden de vroegere commissionnair in effec ten B. uit Nijmegen, die al geruimen tijd werd ver dacht zich schuldig te maken aan smokkelarij van deviezen. Toen hij aangehouden werd, moet B. een paar hon derdduizend mark aan deviezen hij zich hebben ge had. Onmiddellijk is hij naar Kleef overgebracht. De Duitsche douane weigert momenteel nadere in formaties tc verstrekken over deze arrestatie of eventueele resultaten van het verhoor van den heer Aanschaffing materieel in geenerlei verband met den algemeenen politieleen toestand in Europa. Naar aanleiding van de mededeclingen, in som mige bladen, verschenen in verhand met proefne mingen met luchtdoelgeschut, wordt het volgende bericht: Voor de luchtverdediging van den afsluitdijk der Zuiderzee is bij de begroot ing voor 1934 gerekend op beschikbaarstelling uit het Zuidcrzeefonds van een bedrag van f 2.250.000 voor do aanschaffing van luchtdoelgeschut, luistertoestellen en zoeklichten (zie witte stukken 19331934, Tweede Kamer, wets ontwerp 2 F, begrooting Zuiderzeewerken en wel memorie van toelichting, bladzijde 5 bovenaan). Ten einde bij dezen in uitzicht gestelden aankoop van luchtdoelmateriaal zoo oeconomisch mogelijk te werk te gaan, is aan een aantal fabrikanten offerte gevraagd van luchtdoelgeschut, vuurleidingstoestel- len enz. voor cenige batterijen met de daarbij be- hoorende reserve. Deze aanbiedingen zijn in handen gesteld van een door den minister van defensie ingestelde commis sie, welke de aanbiedingen zal onderzoeken en den minister voorstellen zal doen. Deze aanschaffing is noodig ten gevolge van den door de uitvoering van de Zuiderzeewerken tot stand gekomen gewijzigden waterstaatkundigen toe stand en staat derhalve met den algemeenen poli- tieken toestand in Europa in geenerlei verhand. De mededeelingen betreffende een reeds gemaakte kous zijn voorbarig, aangezien het onderzoek der commissie nog niet is afgeloopcn en nog geenerlei voorstellen zijn gedaan. Schipper en zijn knecht overboord ge slagen. Naar eerst thans bekend is, heeft Maandag op de Laak onder de gemeente Warmond op een motor vrachtschip een ontploffing plaats gevonden, die bij zonder goed is afgeloopcn. Het schip, toebehoorende aan den heer v, d. Meer te Alkemade, lag op de Laak geankerd, terwijl de motor buiten werking was. Juist hadden de schip per en zijn knecht de kajuit verlaten en zich naar de voorplecht begeven, toen een ontploffing plaats vond. De schipper en zijn knecht werden door den ver oorzaakten druk over boord geslagen, terwijl het achterschip weldra in lichterlaaie stond. De schipper en zijn knecht konden zich in veiligheid stellen en hadden slechts enkele lichte verwondingen bekomen. Het achterschip brandde geheel uit. Door de politie werd het schip weggesleept en een nauwkeurig on derzoek naar de oorzaak van de ontploffing inge steld, doch deze kon niet meer vastgesteld worden. Verzekering dekt de schade. Wat een Serviër wist te vertellen. Reuter meldt uit Belgrado: Duizenden personen, die gedurende den oorlog door de Russen krijgsgevangen zijn gemaakt, le ven nog steeds in Siberië, aldus verklaarde do Ser viër Sarvash, die juist te Belgrado is teruggekeerd na meer dan 20 jaar in Rusland te hebben vertoefd. Hij werd in 1915, toen hij in het Oostenrijksche le ger diende, door de Russen gevangen genomen en naar Siberië getransporteerd. Na eenigen tijd in den handel te zijn geweest, vestigde hij zich als land- houwer. Hij huwde een Russin en heeft thans vijf kinderen. Daar de toestand in Siberië zeer slecht werd ten gevolge van den hongersnood en van de hoogo be lastingen, besloot hij naar zijn vaderland terug te keeren. Zijn landstaal is hij nagenoeg geheel verge ten. Talrijke krijgsgevangenen, aldus verklaarde hij, die thans nog in Siberië zijn, geven er de voorkeur aan, daar te blijven, boven zich een nieuw bestaan te veroveren in hun vaderland. DE ONTPLOFFING IN DE CENTR. WERKPLAATS. Geen schadevergoeding aan de omwonen den. Aangezien h.i. niet is gebleken, dat de ontploffing in de centrale spoorwegplaats te Utrecht op 2 dezer veroorzaakt is door schuld, nalatigheid of onacht zaamheid van het personeel der Spoorwegen, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen de ver zoeken van eigenaars van huizen in den omtrek der fabriek, om vergoeding van schade van ruiten, wel ke door den Lichtdruk waren gesprongen, van de hand gewezen. Het officieele onderzoek heeft echter nog geen positieve oorzaak van den ramp aangewe zen. BANKWERKER TUSSCHEN LOCOMOTIEF EN LOODS KLEM GERAAKT. Op het emplacement van het Maasstation te Rot terdam moest gistermiddag de 41-jarige bankwerker R. S. uit de Ruivendwarsstraat stopblokken op de rails plaatsen voor een locomotief, die binnen kwam rijden. De man vergiste zich in den afstand tusschen de locomotief en de loods, waarvoor hij stond, met het gevolg, dat hij geen kans meer zag de blokken te plaatsen en door do locomotief tegen de loods werd gedrukt. De ongelukkige liep een schedelbreuk op en een deel van de hoofdhuid werd hem afgerukt. In zorgwekkenden toestand werd hij in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. Ontvanqinrichting wordt gebouwd. Wij lezen in Het Volk: Het Staatsbedrijf van de posterijen, telegrafie en telefonie zal er binnenkort toe overgaan, haar tele foonnet te exploiteercn voor radio-distributie. Te Hilversum of Noordwijk zal een centrale ont- vanginrichting worden gebouwd. De ontvangst zal aldaar worden gecontroleerd en geregeld, waarna via de telefoonkabels vier programma's door het geheeie land zullen worden doorgegeven. Het Staatsbedrijf zal beginnen met te Enschede en Delft een distributiebedrijf in te richten. In deze beide gemeenten namelijk bestaat geen radio-distri butie, noch van overheidswege, noch van particulie ren. De eerste aansluitingen te Enschede zullen ver moedelijk in den loop van October gereed zijn. Het ligt in de bedoeling van het Staatsbedrijf der P.T.T., overal dit distributiesysteem door te voeren, waar plaatselijke behoefte bestaat en de uitvoering technisch mogelijk is. Dreigende misoogst Voor het eerst is van officieele zijde toegegeven, dat een hevige droogte in de Oekraine aan de oogst belangrijke schade heeft toegepast. Alle belangrijke graandistricten hebben onder groote droogte te lijden gehad. In de Oekraine is liet voorjaar buitengewoon warm geweest, de sneeuw is snel gesmolten, terwijl er zeer weinig regen is gevallen. In Odessa en het Zuidelijk deel van het district Dnepropetrowsk, in de Oekraine, in Daghe stan (in den Kaukasus) in gedeelten van de Krim en het gebied aan de andere zijde van de VVolga is dit voorjaar zoo goed als in het geheel geen regen gevallen; in do andere districten van den Noordelij ken Kaukasus, in de Oekraine en het Wolgagebied zijn de regens totdusver onvoldoende geweest en de drogo Oostenwinden schadelijk. Men verwacht dien tengevolge in ieder geval een ernstige gedeeltelijke mislukking van den oogst, die verre zal blijven be neden den oogst van het vorig jaar. Intusschen blijven de berichten over graannood en broodsgebrek in de Oekraine aanhouden. Buiten- landsche bladen bevatten aldus 't Alg. Hsbl., daarom trent nog voortdurend mededeelingen, die gedeel telijk afkomstig zijn van Russische onderdanen, die er in slagen \iit de Oekraine naar het buitenland te vluchten. De verhooging van den broodprijs, waarvan giste ren uit Moskou gewag werd gemaakt, houdt der halve terdege verhand met dreigend graantekort en broodsgebrek, en de mooie motiveering was een der gebruikelijke listigheidjes, waarachter de Sowjetre- geering haar tegenslagen voor het stedelijke prole tariaat, dat weinig afweet van wat er op het platte land voorvalt, pleegt te camoufleeren. Van een motor met zijspan en een boom en paal. Maandagavond achtervolgde de Haagsche motorpo litie op de Laan van Nieuw Oosteinde, een motorrijder, die eenige dagen tevoren door de politie was bekeurd terzake van het rijden zonder rijbewijs en wiens pa pieren men thans wilde controleeren. Op een gege ven moment reed de politiemotor met zijspan, waar in nog een agent was gezeten, tengevolge van uitwij ken voor een passeerend voertuig, plotseling togen een boompje langs het middenpad op. De motor greep ook nog een boompje aan den anderen kant van het middenpad, waarna hij over den weg slingerde en daarbij nog in botsing kwam met een lantaarnpaal. Zoowel boompjes als lantaarnpaal werden geheel vernield. Door den schok tegen den lantaarnpaal sloeg de motor over den kop, waarbij de beide agenten aan hoofd en beenen werden gewond. Motor en zijspan werden zwaar beschadigd. ERNSTIGE MISDAAD IN CALIFORNI8. Volgens een bericht uit Sacramento in Californië heeft men het verkoolde lijk van de dochter van den financieelen secretaris van den staat Californië gevonden. De kleeren waren met petroleum begoten en daarna in brand gestoken. De politie neemt aan, dat het meisje eerst ver moord is. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De misdaad heeft in geheel Californië groote be roering veroorzaakt. LUGUBERE VONDST TE PARIJS. Vier lijken, waarvan de identiteit niet bekend is. Iti een gebouw in het kwartier der Buttes Chau- mont te Parijs, heeft men de lijken gevonden van een man, een vrouw en twee kinderen, waarvan de identiteit nog niet kon worden vastgesteld. In hetzelfde gebouw werd Zondag j.L de congier- ge vermoord, die een inbreker verraste en door de zen werd neei'geslagen. De politie stelt een onder zoek in.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1