VROUW, W/X\ODL Het practische huis. Rokmodelleii. Na het zaaien en planten. De Vrouw OP DE JAPANSCHE FABRIEK. DE VERZORGING DER GROENTENBEDDEN. Op geregeld gieten en hakken komt het aan! Het is bijna een kunst om er voor te zorgen, dat in den tuingrond de gewenschte vochtigheidstoestand ook tij dens het opgroeien der plan ten blijft bestaan. Hiervoor zijn kennis van zaken en overleg noodig. Velen zeggen: „Gieten kan elk kind!" In ze keren zin kan het dat ook, wanneer het groot genoeg is om den gieter te dragen. Doch men kan een kind er niet verantwoordelijk voor stellen, waarmee het giet en hoe het giet. Wie goed wil gieten, m.a.w. zijn gewassen de beste verzorging wil geven, moet den grond van zijn tuin zoowel aan de oppervlakte als in de diepte kennen. Die moet weten, in welken bemestings toestand de verschillende bedden zich bevinden en het verschil kennen tusschen re genwater en hard of zacht put- of leidingwater. Die moet denken aan de hoeveel heid neerslag van den afge- loopen winter, aan den stand van het grondwater en tenslotte ook aan de behoeften, die de verschillende gewas sen hebben wat betreft den vochtigheids toestand van den bodem en de omringende lucht Hierbij komt nog de noodige ervaring in de techniek van het gieten. Soms kan men beter gieten zonder sproeier; in dit geval bedient men zich liefst van een platten kasgieter met een lange, spits toe- loopende tuit. Deze gelijkmatige, niet te dikke straal is goed voor jonge plantjes, die kort geleden op de bedden zijn geko men. Hierbij komt het er n.1. op aan, zoo veel mogelijk water toe te voeren aan de naaste omgeving van hun wortelbollen, terwijl het bevochtigen van de nog niet met wortels doortrokken tusschenruimten slechts watervermorsen zou zijn. Het gie ten met don sproeier is daarentegen weer aan te bevelen, wanneer de gewassen zich reeds goed ontwikkeld hebben. Wanneer de overdag uitgedroogde grond 's avonds gelijkmatig bevochtigd wordt, staan de planten gedurende den nacht in een ne vel, omdat een deel van het gietwater ver dampt. Zoo worden de bladeren niet alleen van boven bevochtigd, doch ook aan de onderzijde, wat van nog grootere beteeke- nis is, omdat zich hier de poriën voor de ademhaling bevinden. De behoefte aan water hangt, behalve van de plantensoort, ook in hooge mate af van de vraag, in welk stadium van haar ontwikkeling een plant zich bevindt Zij heeft het meeste water noodig in den tijd, waarin zij bloemen en vruchten vormt. In dien tijd krijgen velen den indruk, dat men eenvoudig niet te veel kan gieten. Men moet de planten echter ook niet ver wennen en dat is het geval, wanneer men door te vaak gieten de wortels het groeien naar de diepte bespaart. En hiertoe moe ten zij gedwongen worden, opdat zij de plant ook bij droogte geruimen tijd kun nen verzorgen, zonder dadelijk begoten te worden. Water uit plassen en rivieren is het bes te voor de planten, omdat zijn tempera tuur niet zooveel verschilt van die der lucht, als het geval is bij put- en leiding water. Is men op een der laatstgenoemde soorten aangewezen, dan late men althans voor de gevoelige planten het gietwater gedurende den dag in groote vaten staan om warm te worden. Zijn ze 's avonds weer leeg, dan worden zij meteen opnieuw ge vuld voor den volgenden avond. Grond, die neiging heeft om korstig te worden, wordt door gieten met den sproeier hard, zoodat er geen lucht meer tot de wortels kan doordringen. De werkzaam heid der wortels wordt hierdoor belem merd en als gevolg daarvan ook de groei der planten. Naast gieten is daarom ook hakken noo dig. Kort na het beplanten van een bed verdampen de kleine plantjes nog weinig vocht door hun blaadjes en dan kunnen wij door het hakken zelfs gietwater spa ren, omdat uit den losgewerkten grond minder water door de lucht wordt opgeno men dan uit een vaste, dichte oppervlakte. Later is het hakken bovendien een middel in den strijd tegen het onkruid, waardoor wij ons veel werk bij het wieden besparen. De meeste onkruidsoorten kunnen er niet tegen, wanneer zij door het hakken wor den beschadigd, terwijl zij nog uiterst jong zijn. Ook het hakken eischt oefening. Vele beginners doen het verkeerd, doordat zij don grond hakken en daarbij zelfs de wor tels der verbouwde gewassen beschadigen, zonder het onkruid te vernietigen. Het komt er op aan, de hak licht door de bo venste aardlaag te trekken en zoo het on kruid a.h.w. af te schaven. Bij goeden tuingrond, die rijk is aan humus, is deze oppervlakkige bewerking reeds voldoende: bij zwaren grond moet men vaak dieper gaan. Van groot belang is de keuze van het juiste werktuig, al naar gelang van de vraag of men slaande, stootende, of trek kende bewegingen moet uitvoeren. Met de eerste komt men het langzaamst vooruit; toch zijn zij nog het meeste in gebruik. De laatste zijn het gemakkelijkst in het ge bruik en hebben bovendien het voordeel, dat men daarbij achteruitloopt en den be werkten grond niet opnieuw vasttrapt. Wanneer men goed hakt, heeft men bo vendien het voordeel, dat de ontwikkeling der in den grond levende bacteriën wordt bevorderd, die zooals bekend onmisbaar zijn om de minerale bestanddeelen van den bodem binnen het bereik der planten te brengen en om de humus te veranderen in voedingsstoffen voor de planten. EEN VERGELIJKING MET DE EURO- PEESCHE LEVENSSTANDAARD ONMOGELIJK. Fabrieken alsInternaten! door Drs. H. OSAKI. De Japansche vrouwen veroorzaken op het oogenblik de grootste economische re volutie, die het Oosten kent. Want zij, en niet de Japansche mannen zijn het, die in den grond der zaak de buitengewone in- dustrieele ontwikkeling van Japan moge lijk maken. Elk jaar treden er ongeveer 100.000 Japansche vrouwen meer door de poorten der fabrieksemplacementen. Dit laatste woord gebruiken wij met opzet, want van fabrieken, zooals wij ze kennen, is in Japan geen sprake. Daar vindt men op het fabrieksterrein naast machineka mers en werkplaatsen reusachtige barak ken voor het werkvolk, waarin voorname lijk vrouwen wonen, eten, drinken en sla pen. Zulke groote industrieele inrichtingen hebben vaak zelfs eigen ziekenhuizen en winkels. Men zou ze bijna fabriekssteden kunnen noemen, want zij vormen steden in de stad. In de Japansche spinnerijen werken reeds thans aanmerkelijk meer vrouwen dan mannen. Van alle fabriekswerk in Ja pan wordt minstens de helft door vrou wen verricht. Zij komen van het platte land, uit de dorpen in het binnenland of aan de kust, waar zij geen werk meer kunnen vinden, onder de kleine landbou wers en visschers, wier beroepen reeds overvuld zijn. Een machtige stroom $va» jonge meisjes komt onafgebroken van daar naar de fabrieken. Wij weten niet, wat ons het meest in haar treft: de werkzaamheid, bescheiden heid of vroolijkheid van deze arme meis jes. Wij bezitten ook in andere opzichten geen maatsta! om de Japansche verhou dingen te beoordeelen, waarop de arbeid sters van dit eilandenrijk zulk een groo- ten invloed uitoefenen. Alle problemen, die in ons klimaat, bij onze historische ont wikkeling en onze gehcele levenswijze moeten ontstaan, bestaan in Japan eigen lijk in het geheel niet. Om maar iets te noemen: de tegenstelling tusschen stad en platteland, die zich bij ons op zoo velerlei gebied en al naar de betrokken streek op zoo verschillende wijze uit. In Japan kent men overal slechts een stprke over bovolking van het land. En de levensstan daard? Er bestaat geen wezenlijk verschil in de uiterlijke levenswijze van een Ja pansch fabrikant en die van zijn arbeiders en arbeidsters. Rijst en visch, thee en sake zijn voor allen de hoofdzaak, al wordt het wel op verschillende wijze klaargemaakt. Zelfs de loonkwestie speelt geen rol van beteekenis, want doordat de fabriek het geheele leven der arbeiders regelt, wordt in al hun levenstbehoeftcn voorzien, zoo dat ook het loon (het laagste loon, dat waar ook ter wereld in de industrie wordt betaald) geen maatstaf geeft voor het be oordeelen van de sociale verhoudingen in Japan. Het loon in natura in den vorm van de verpleging en huisvesting speelt een belangrijke rol. Het loon in geld be draagt gemiddeld ongeveer 75 of 83 yen per dag, d.i. ongeveer 45 50 Hollandsche centen. Hiervoor moet niet zelden 10 uur per dag worden gewerkt en dit loon is over het algemeen eer iets lager dan hoo ger. Toch geven ook deze loonen geen aan- knoopingspunt voor een vergelijking van den levensstandaard, want de winkels op het fabrieksterrein leveren als regel hun waren tegen inkoopsprijs aan de arbeid sters. Het eenige probleem voor Japan is, hoe men steeds weer werk zal vinden voor de nog steeds toenemende menigte werkkrach ten. En dit probleem levert ons de eenige mogelijkheid tot vergelijking, aangezien ook Japan een dichtbevolkt land is. Ook het omvangrijke Mandsjoerije biedt den Japanners weinig gelegenheid tot koloni satie, want al wordt het ook opengelegd door Japansch kapitaal, dan zal het nog eerder de Chineesche volksmassa's opne men, die beter tegen zijn ruwe klimaat be stand zijn dan de Japanners. IDEEfiN VOOR EEN PRIEEL. Op koele en nog meer op te zonnige dagen verlangt men in den tuin naar een plekje, waar men in de frissche lucht kan zitten, zonder hin der te ondervinden van het weer. Dit vindt men in een prieel of tuinhuisje. Wij beelden er hierbij een paar af, die een vasten achterwand hebben en ook gedeeltelijk vaste zijwanden. Wanneer men de open zijwanden, dio bij mooi weer het uitzicht vrij laten, wil afsluiten tegen den regen, trekt men de gordijntjes van sterke landhuisstof dicht en knoopt ze on deraan op niet groote onderlinge afstan den vast. Als meubels zijn de moderne klapstoe! tjes zeer aan te bevelen. Zo zijn overtrok ken met gestreepte, met de hand geweven stof en kunnen gemakkelijk onder het dak vandaan of zelfs naar het zonnige gras veld gedragen worden. Bij het kiezen van de verf voor het tuinhuisje zullen wij groen vermijden, omdat de natuur ons dat in veel mooiere tinten biedt. Alle tinten geel, tot do oranjeachtige toe, maken daar entegen een aardig effect. Ook andere warme kleuren als rood en bruin kan men kiezen; blauw is een lastige kleur en daarom niet zoo aan te bevelen. Het zou ook onjuist zijn, wanneer men de door do omstandigheden noodig ge maakte .machtige Japansche expansie op industrieel gebied ging beschouwen als iets ziekelijks ol als een buitensporige krachtsontplooiing, die niet duurzaam kan zijn. Integendeel, wie de werkelijke ver houdingen in Japan kent, zal venvachten dat deze machtige economische revolutie, waardoor de wereld met waren wordt over stroomd, waardoor Oost-Azië wordt ge schokt en waarvan zelfs in Europa de uit werking wordt gevoeld, haar tempo eerder nog zal versnellen. F.n de voornaamste draagster van deze revolutie is de Japan sche vrouw, de massa van die jonge meis jes, die van het platteland als fabrieksar beidsters in de stad komen, eenige jaren werken en dan als regel trouwen, om voor haar jongere zusters plaats te maken in de werkplaats, de slaapzaal en de eetzaal der Japansche fabrieksemplacementen. SMAKELIJKE HAPJES. Aspergegerechten. Gc j eierpannekoekjes. Men maakt een eier-pannekoekendceg niet zoo dik als voor de gewone stevige pannokoek en iets dikker als voor flensjes, onder bijvoeging van wat zout. Deze in bo ter gebakken pannekoekjes worden bestre ken met asperge crème, die men op de De allernieuwste rok- modellen beelden wij in dezen cirkel af: Zij zijn met zorg gekozen en be- hooren tot de beste, dio er dit jaar zijn ontwor pen. Het maken van deze rokken vereischt weinig vaardigheid met naald en draad. Lezeressen, die hiermede minder handig zijn, zal het niet moeilijk vallen een der afgebeelde rokken naar de door ons beschikbaar gestelde patronen met succes te vervaardigen. Een korte beschrijving van de verschillende rokken, waaruit U keus kunt maken, laten wij hier volgen. Nr. 63478: Rok var fantasie-stof; voorbaan met afkleedcnde, gebo gen lijn, achterbaan als vóórbaan. Nr. 63475: Twee-baans rok met aan voor- en achterzijde apart aangebrachte plooien. Nr. 63471: Nieuw model rok met opge stikt middenbaantje en uitspringende plooien. Knoopgarneering. Nr. 63474: Tweebaans rok met uitstaan de zakken; zeer sportief model en buiten gewoon practisch. Een practische blouse. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Motieredactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro rekening 191919 t.n.v. den Knippatronendienst te 's Gravenhage. Pa tinnen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 058 in post- egels aan tle Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te 's Gravenhage. De natronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebeeld, toege zonden. Denkt U er vdóral aan de juiste maat en het nummer op te govcn? Nr. 63472. Practisch voor kantoor of huise lijk gebruik is deze fraaie blouse, die uit een eenvoudige stof ge maakt kan worden. F.enigszins ruim aange zet aan de schouders. Een eenvoudige boord afgemaakt met strikje, geeft het geheel een aar dig, vlot aanzien. volgende wijze maakt Men kookt de as perges op de gewone wijze in ruim water en zout gaar, bewaart het water voor soep en snijdt de harde uiteinden van de asper ges af. De zachte dcelcn worden in een sausje gestoofd, dat gemaakt is van boter, bloein en melk en dat afgemaakt wordt met zout, noot en 2 geklopte eierdooiers, daarna wordt alles gezeefd en de crème over de pannekoekjes gestreken, die op el kander gestapeld of opgerold worden en warm opgediend. Asperges met rijst en tomaten. Men maakt een saus van bloem, boter en zout en voegt hierbij het kookwater van de asperges, bij kleine scheutjes tegelijk, voegt hierbij 1 2 lepels tomatenpuréc, citroensap en peper of kerry, laat het saus je nog eenige minuten roerende zachtjes door stoven en giet het over de uitgelekte asperges; dient er rijst bij op. Asperges met roomsaus. Heeft men goedkoope asperges, die veel al ongelijkmatig van grootte en krom zijn, dan kan men ze beter opdienen met een roomsausje. Do harde einden worden na 't schillen verwijderd en de rest in tweeën gesneden. Voor de saus rekent men 30 gr. boter, 30 gr. bloem, 2 niet te volle kopjes asperge- water en 1 dL. room, zout naar smaak. Voor aspergesoep rekent men 40 gr. bo ter, 50 gr. bloem, die men samen verwarmt en zooveel aspergewater toevoegt, dat men een goed gebonden soep krijgt. In do soep terrine 1 kopje melk en 1 ei kloppen en de soep langzaam bijgieten. SMAKELIJKE VISCHGERECHTEN. Grondregel voor vischgerechten: Men rekent per persoon 250 gram visch, uitgezonderd voor visch met den kop op gediend. Zalm met krulden (voor 2 personen): 500 gram zalm, één eetlepel gesmolten bo ter, peterselie, één ui, y2 citroen, wat visch- bouillon. Men smelt boter in do pan, legt de visch er in, gezouten en bestrooid met kruiden en uien, die goed fijn gehakt zijn, en stooft de visch zachtjes gaar, hierbij voegt men de citroensap en doet zoonoodig een weinig witte wijn er bij. Voorzichtig de visch uit het vocht nemen, dat een weinig gebonden en in een juskom wordt opgediend. Kabeljauw met rijstrand (voor 2 perso nen). Noodig: 500 gram kabeljauw, 5 eetle pels gesmolten boter, 1 ui, 1 appel, thym, 1 laurierblad, kerry, maizena en wat visch- bouillon. De visch wordt goed gewasschen onder stroomend water en in de boter gestoofd, met de kruiden en gesnipperde appel ge durende 20 minuten, waarna het vocht ge bonden wordt met maizena. Opdienen met droge rijst

Schager Courant | 1934 | | pagina 8