Spanning te Genève. KIJKEn is KOOPEn uj CLOECK Verbitterde rede van Barthou. Het embargo op wapens. Dreigende landarbeidersstaking in Spanje. De woningtoestanden in Boedapest. 30.000 meter de lucht in. Radio-muziek van P.T.T. CREDIETVERLEENING AAN DEN MIDDENSTAND. Noodlijdende papier-industrie in ons land. Liefde en het mes. Wijziging der Vleeschkeuringswet. Matige aardbeienoogst verwacht. Verlaging van de steunnormen. Donderdag 31 Mei 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9490 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Zijn felle verwijten tegen Engeland zoowel als tegen Duitschland brengen een hevige opwinding teweeg. Gistermiddag heeft de Fransche gedelegeerde, Barthou, de Ontwapeningsconferentie te Genève In groote opwinding gebracht door het houden van een redevoering, waarbij hij zijn hartstocht gansch den vrijen loop liet. en de op Volkcn- bondsbijeenkomsten gebruikelijke grenzen van hoffelijkheid geheel te buiten ging. Zijn felle verwijten waren zoowel tot Enge land als tot Duitschland gericht, en verwekte zoon beroering, dat de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, die na Barthou het woord had moeten voeren, de voorkeur eraan gaf, om tot vandaag te wachten. Later is door den president meegedeeld, dat hij besloten heeft, dat de hoofdcommissie eerst we der Vrijdagmiddag bijeen zal komen, ongetwij feld om de opgewonden gemoederen weer wat tot bedaren te laten komen. Sir John Simon. de Engelsche minister van buiten landsche zaken, die naast Barthou de eenigste spre ker van gistermiddag was, zag als de eenige moge lijkheid om alsnog overeenstemming over een te sluiten conventie te bereiken in het behoud van het ontwerp-conventio van MacDonald als grondslag van de werkzaamheden der conferentie, zij het ook met de wijzigingen zooals de Britsche regcering heeft voorgesteld in het bekende memorandum van 30 Januari 1934 dat ten doel had een brug tusschen Fransche en Dirttsche elschen te bouwen. Simon drong er op aan. dat de conferentie zonder veel ver der praten eindelijk een duidelijk antwoord zou ge ven op de vraag, of zij bereid is tot een conventie op dezen grondslag te komen, waarbij de Duitsche wapening op hooger peil zal moeten worden vast gesteld dan in October 1933 in Simon's rapport was voorzien, dat de aanleiding tot Duitschland's heen gaan uit don Bond werd. Indien de conferentie niet duidelijk en spoedig be sluiten wil tot een conventie op dezen grondslag, moet de conferentie maar eerlijk gesloten worden. Tot verder onvruchtbaar praten is de Britsche regee ring niet bereid. Intusschen wil Sir Simon voor het geval dat zulk een ontwapeningsconventie niet moge lijk zou zijn, toch wel medewerken tot het oogsten van op zich zei f staande vruchten. Hij noemde als zoodanig het verbod van do chemische oorlogvoering, invoering van een uniform stelsel van budgetaire openbaarheid, scheppen van een permanente ontwa peningscommissie en het onmiddellijk in werking stellen van do volkcnhondsconventie van 1925 over het internationaal toezicht op den wapenhandel. Sir John Simon vermeldde in zijn redevoering nog met bijzondere ingenomenheid het memorandum van de delegaties der Scandinavische staten, Spanje en Zwit serland, dat eenige practische wenken voor den in houd der te sluiten conventie had aangegeven, die zich grootendeels met het Britsche standpunt dekken. De opzienbarende redevoering van Barthou. Toen volgde de verbitterde redevoering van Bar thou. Eerst viel de Fransche minister met striemen de spot sir John Simon aan, die juist voor hem had gesproken, llij hoonde de Engelschen, dio plotseling belangstelling voor het veiligheidsvraagstuk krijgen, sinds zij zich be wust zijn gewor den van het ge- gevaar uit de tucht, dat landen bedreigen kan, die tegen gevaren van legers en vloten beveiligd zijn. Barthou uitte bij lenden spot over de Engelsche hou ding ten opzichte van de volken- bondsconventio van 1925 over den wapenhandel in verband met de levering van mo toren voor vlieg tuigen aan Duitschland. »J lij sprak op ironischen toon over de Engclscho opvatting betref fende de mogelijkheden tot oplossing van het ont- wapeningsvraagstuk, die zich wijzigen naar gelang van de houding van Duitschland. Na dezen spot tegenover de Engelschen, die na tuurlijk de reeds bestaande Fransch-Engelsche span ning nog verscherpte, ging Barthou tot den recht- streekschen aanval tegen Duitschland over. Daarna kwam Duitschland aan de beurt Doch hier gebruikte Barthou niet meer het wapen van spot, doch dat van den rechtstreekschen aanval. Te kennen gevend waarom hij in de bekende Fransche nota van 17 April aan Engeland met zoo veel forschheid de gedachten van een legaliseering der Duitsche herbewapening had van de hand ge wezen, beriep Barthou zich op de brutaliteit van Duitschland om openlijk door openbaarmaking van militaire begrootingscijfers te kennen te geven dat Duitschland zich niet langer door de ontwapenings bepalingen van het verdrag van Versailles gebon den acht. Frankrijk wil niet dat een dergelijke ver BARTHOU. dragsbreuk met een Fransche toestemming tot le- gaiiscering daarvan, zou worden beantwoord. Vol temperament richtte Barthou zich tegen het afwe zige Duitschland, dat echter in ieders opvatting aan wezig was als het land da tde ontwapening in den weg staat. Intusschen gaf Barthou aan het einde van zijn redevoering, die voorts weer het gewone Fransche pleidooi voor een organisatie der veilig heid bevatte, te kennen, dat Frankrijk tot voltooiing van de taak der conferentie wil medewerken en dat alle deuren nog open stonden. Men zal dit laatste nis een nog eenigszins verzoenend slot van Bar- thou's redevoering kunnen beschouwen, doch de ge- hecle toon was zoowel tegen Engeland als tegen Duitschland zoo scherp, dat hij zeker niet tot ver betering van de atmosfeer heeft Ingedragen. Na de redevoering van Barthou ging de algemeene com missie dan ook maar uiteen. Beek (Po'en) die als volgende spreker stond ingeschreven, had geen lust om in de opgewonden stemming van het oogenblik het woord te voeren. Ook op de bijeenkomst van de delegaties der zes ex-onzijdige staten, die onmiddellijk na de vergade ring waarin Barthou gesproken had, werd gehouden, bleek de moeninjr te bestaan dat het voorloopig doel loos zou zijn met cenig bemiddelingsvoorstel voor den dag te komen. Deze zes staten meenen ook dat thans eerst weer de beweging die door Barthou's redevoering is ontstaan, moet luwen, voordat zij met eenig nuttig gevolg een nieuw initiatief kunnen grijpen. Medewerking van Staten ingeroepen. Op voorstel van den Mexicaanschen gedelegeerde NajtAra, heeft de Volkenbondsraad besloten, aan de regeeringen van Duitschland, Zwitserland, Luxem burg en Joego-Slavië telegrammen te zenden, waarin hun dringend wordt verzocht, zoo spoedig mogelijk antwoord te willen geven op de vraag, of zij bereid zijn haar goedkeuring te hechten aan den door den volkenbondsraad voorgestelden maatregelen wapens en oorlogsmateriaal te- zenden aan de oorlogvoerende landen Bolivia en Paraguay. Talrijke staten hebben reeds hun bereidwilligheid tot deelneming aan 'n dergelijken maatregel uitge sproken. De toestemming der vier genoemde landen is echter nog noodzakelijk om practische uitvoering mo gelijk te maken van de actie welke beëindiging der vijandelijkheden tusschen Bolivia en Paraguay moet bespoedigen. De burgergarde in t geweer. In verband met fascistische en links extremistische incidenten, waarbij vior personen gewond werden, is voor den tijd van 18 uur de algemeene staking afge kondigd te Cadiz. Op last van den minister van binnenlandsche za ken zijn afdeelingen van de burgergarde te Madrid, Jerez en Bajados geconcentreerd in verband met de aangekondigde staking van de landarbeiders, deelt H. N. mede. De regeering heeft verklaard, dat deze staking een gevaar voor het land is en dat alle pogingen, om den arbeid voor den oogst te belemmeren, als onwettige daden beschouwd en onderdrukt zullen worden. Onhoudbaar geacht In het Hongaarsche parlement heeft de afgevaar digde Petrovacz gewezen op de onmogclijko woning toestanden in de stad Boedapest, waar men niet minder dan 586S personen heeft, die in houten hut ten wonen. In zulke hutten, in nood- en in kelderwo ningen wonen ongeveer 50.000 menschcn. Teekenend voor de woningtoestanden is ook het aantal personen, dat op een kamer huist. Men heeft 13.000 kamers met één bewoner, 81.000 met twee. 50.000 met 3, 28.000 met 1, 15.000 met 5, 8000 met 0, 8000 met 7, 1800 met 8, 862 met 9, 100 met 10, 19 met 15, ja zelfs één met 20 bewoners. In 17.000 woningen hield men er een commensaal op na en het aantal bewoners, dat als commensaal woont, was niet min der dan 106.000. De nieuwe Belgische Stratosfeertocht. Tusschen 15 Juni en 1 September. De Brusselsche correspondent van de N'.R.Ct. meldt aan zijn blad: Naar ik van een der medewerkers van ir. Cozijns mocht vernemen, zal omstreeks 15 Juni a.s. alles gereed zijn voor het ondernemen van de nieuwo Belgische stratosfeorexpeditie. Dit beteekent geens zins dat de opstijging reeds 16 Juni zal gebeuren, daar veel afhangt van den barometerstand en do richting der winden.In ieder geval zal de tocht plaats hebben tusschen 15 Juni en 1 September. Prof. Pic card, die zijn gewezen assistent bij de voorbereiding van de nieuwe expeditie bijstaat, koestert liet voor nemen, het volgend jaar zelf ook weer naar de stra tosfeer te gaan en dit maal een hoogte van ten min ste 30.00 meter te bereiken. Hij zou daartoe een bal lon noodig hebben viermaal grooter dan de F.N.R.S. De kosten van een dergelijke expeditie raamt prof. Piccard grosso modo op 1 millioen francs. AUTO RIJDT IN OP S.A.-TROEP. Tien S.A.-mannen gewond. Gisteravond reed een particuliere auto in de Reck- linghausorstrasse te Essen van achteren op een mar- cheerende S.A.-trocp in, waardoor 3 S.A.-lieden ern stig en 7 licht gewond werden. Een keuze uit vier programma's. Omtrent het door ons gister gemelde voornemen der P.T.T. om ook het radiodistributiebedrijf ter hand te nemen, verneemt het „Alg. Hdbld." uit Den Haag nog de volgende bijzonderheden: Het ligt in de bedoeling, de exploitatie geheel te doen geschieden op den voet zooals verscheidene ge meenten en particuliere ondernemingen dat doen. De twee Nederlandsche programma's zullen onverkort worden uitgezonden. Verder zal uit de buitenlandsche programma's een keuze worden gemaakt. De Neder landsche programma's worden afgetakt van de be staande geleidingen van de studio's naar de zenders. Voor het ontvangen van de buitenlandsche program ma's zullen in Noordwijk, waar de P.T.T. zijn ontvang station (Nora) heeft, eenige technische voorzieningen worden getroffen. Het ligt in de bedoeling, de exploitatie in October a.s. aan te vangen. Het tarief zal f 2 per maand of 50 cent per week be dragen, de kosten van aanleg zullen f 10 beloopen. Zooals wij meldden, begint de P.T.T. zijn radiodistri butie in Delft en Enschede. Tweeërlei bezwaar in de Eerste Kamer. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot credietverleening aan den mid denstand werd op tweeërlei bezwaar gewezen. Het eerste dier bezwaren achtten vele leden gele gen in de te volgen methode, vermits er gevaar be staat, dat deze zal ontaarden in een begunstiging van de Nederlandsche Middenstandsbank, terwijl toch vele middenstanders met andere credietinstel- lingen in betrekking staan. De vraag werd dan ook gesteld, of dezulken jndien zij die relaties aanhou den, nochtans profijt zullen kunnen trekken van de tegemoetkoming, welke dit wetsontwerp bedoelt te verleenen. Als tweede bezwaar werd geopperd, dat de beschik king over credict een bedrijf meestal slechts door de moeilijkheden van tijdelijkcn aard zal kunnen heenhelpen, doch in den regel geenerlei wijziging brengt in de bestaansvoorwaarde ecner zaak. Enkele leden zouden gaarne vernemen, hoe de regeering de steunbedragen denkt te verdeelen. Het dorp Eerbeek op de Veluwe ernstig bedreigd. Het industriedorp Eerbeek met zijn vijfhonderd en twintig huishoudens, waar in hoofdzaak de ingeze tenen hun emplooi vinden in de papier- en papier- warenindustrie, n.1. een vijfhonderdtal, wordt ernstig bedreigd. Langen tijd heeft de industrie zich staande weten te houden ten koste van groote financieele offers, doch in verband met het bijna geheel wegvallen van den export en met de daartegen overstaande vermeerde ring van invoer van buitenlandsche papiersoorten, zijn hier te lande groote voorraden bij de verschillende fabrieken opgeslagen, waarvoor absoluut geen afzet gebied te vinden is. Met ingang van 1 Juni zal dan ook door een der grootste fabrieken, de werktijd worden ingekrompen met 33% en is de mogelijkheid groot, dat binnen kort meerdere firma's zullen volgen. Tal van arbei ders zullen hierdoor finanticel getroffen worden. En geland heeft haar invoerrechten van 16voor on geveer een maand terug verhoogd tot 20 voor de meeste papiersoorten, uitgezonderd o.a. krantenpapier. Van de zijde der Vereeniging van Nederlandsche Pa pierfabrikanten en ook van de zijde der werknemers, alsmede door het gemeentebestuur, is de Regcering herhaalde malen op dezen toestand gewezen en zijn stappen gedaan om tot contingentccring te komen; tot heden zijn deze nog zonder practisch resultaat go bleven. Jongeman steekt de vader van zijn meisje ln 't hoofd. Een jongeman, zekere K. te Roosendaal had het oog laten vallen op de dochter van zekeren W. aldaar, met welk meisje hij al eenigen tijd omgang had te gen den wil van de ouders van het meisje. Toen nu Dinsdagavond de jongeman zijn a.s. schoonvader in de Kerkstraat ontmoette, sprak hij hem aan om hem over zijn houding en ook die van zijn echtgenQote te kapittelen. De woordenwisseling ontwikkelde zich n! spoedig tot een heftige ruzie en van ruzie kwam het tot handtastelijkheden, waarbij de verliefde jongeling een mes nam cn den vader een verwonding aan liet hoofd toebracht, aldus lezen we in 't Alg. Hdbld. De getroffene werd door dr. Brabers verbonden, waarna hij weer naar huis kon gaan. K. werd door de po litie ingerekend, die proces-verbaal opmaakte, zoodat aan den rechter wel het laatste woord zal worden gegeven. EEN KRANIG ZWEMSTERTJE. 10-jarige 18 uur aaneen in het water. Een 10-jarig inlandsch meisje heeft 18 uur achter een gezwommen, zoo meldt Reuter uit Bengalore. Zij werd om de 2 uur gevoed uit een flesch met si- naasappclensap en melk en toen zij uit het water kwam, zag zij er niet vermoeid uit. Zij zeide het nog wel 3 uur te kunnen volhouden. Haar prestatie werd door 12.000 toeschouwers bijge woond. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 769 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. heb ,ir<ns kans op regen Temperatuur: 12 gr. C. is 54 gi- i Fa. Gebr. ROTGANS Schagen Moderne Ontwikkel- en Afdrnktnrlchtlng. Vraagt onze DIJO-film, 50 ct., 8 opnamen. Indiening der plannen spoedig te ver« wachten, In het gister te Arnhem gehouden congres van den Ned. R.K. Hanzebond van Slagerpatroons deel de Dr. S. G. Zwart, veterinair inspecteur der Volks gezondheid, mee, dat plannen tot wijziging van de Vleeschkeuringswet in vergevorderd stadium vaD voorbereiding zijn en spoedig zullen worden inge diend. De vergadering besloot voorts, om bij de regeering aan te dringen, dat de 200 crisisheffing op de ac cijns van het geslacht zal worden gewijzigd in 100 door de heffing te verdeelen over een langeren ter mijn. Tuinders in Kennemerland ongerust. In de streek Kennemerland wordt verwacht, dat de komende aardbeienoogst niet boven het middel matige zal uitkomen. Oogenschijnlijk zou men dat niet zeggen, aldus schrijft men uit Beverwijk aan de „Tel.", wanneer men thans de in volle bloesempracht prijkende aard beienvelden bezoekt De tuinbouwers zijn echter al lesbehalve gerust over de vooruitzichten voor den komenden oogst en meenen, dat indien niet spoe dig een einde komt aan de heerschende droogte de campagne wel eens op een bittere teleurstelling zou kunnen uitloopen. Zonder uitzondering wordt dan ook zeer verlan gend uitgezien naar eenige fiksche regenbuien, want de ontwikkeling der vruchten wordt in ernstige ma te belemmerd door de droogte, welke nu al eenige maanden onafgebroken aanhoudt. Ook is op vele akkers merkbaar, dat de bemesting de laatste jaren onvoldoende is geweest. Nu de droogte nog steeds blijft aanhouden, ver wacht men bovendien, dat de gevreesde rupsenpiaag zich straks in ernstige mate zal doen gelden en op de velden heel veel schade zal aanrichten. Ingaande 1 Juli. De vermindering zal gaan van een galden tot een daalder per week. Naar de Tel. verneemt, zal de verlaging der steun normen, die de regeering zal toepassen, op 1 Juli in gaan. De verlaging zal f 1 tot f 1.50 per week bedra gen. DIEFSTAL VAN GIETIJZER TE OVERSCHIE. Ruim 7000 ton verduisterd. Gedurende den laatsten tijd werden bij de firma v. Egmond en Zonen, ijzer- en kopergieterijen te Overschic, steeds meer hoeveelheden gietijzer ver mist. Gisteren ontdekte de politie in een pakhuis ruim 7000 Kg. gietijzer. Het is alles in beslag geno men, evenals de ijzeren zolderschuit, met behulp waarvan de diefstal was gepleegd. De vermoedelijke dieven, twee inwoners van Schiedam, zijn aangehouden en voor den burge meester van Overschie geleid. Beiden zijn bekenden van de politie. FIETSRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Levensgevaarlijk gewond opgenomen Gistermiddag is op den weg Nijmegen—Arnhem de heer D. S. Sr., uit Oosterhout bij Nijmegen, door een luxe auto van den heer G., uit Zutphcn, aange reden. De heer S. reed per fiets op den weg en wilde het hulppad naar den Stationsweg inrijden. Op dat moment reed hem een vrachtauto achterop, gevolgd door een luxe auto. Toen de vracht-auto S. gepasseerd was, dacht deze, dat de weg vrij was en werd toen door de luxe auto gegrepen. S. viel met zijn hoofd door de voorruit en werd langs den weg geslingerd. Hij kreeg een diepe hoofdwonde cn een ernstige schedelbreuk. Na door dr. de Boer uit Eist verbonden te zijn, werd het slachtoffer per ziekenauto naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Niime- gen vervoerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1