De motorrace. DE SAAR KWESTIE. HET CREDIET VOOR WERKVERRUIMING. Geen straperlo meer. Nieuwe incidenten op de Amour. Honderd millioen Camembert-kazen. per jaar. Groote brand te Helmond. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Kort verhaal Het Fransche standpunt. TTavas meldt uit Genève: Het stilzwijgen, dat door de betrokken delesaties wordt bewaard, aangaande de onderhandelingen over het Saargebied, is door de verschillende bui- tonlandsche bladen op verschillende wijze geinter- preteerd. Men heeft 't voorgesteld alsof tusschen Frankrijk en Duitschland een accoord is bereikt, ■waarvan men zelfs détails publiceerde, die echter niets dan fantasie zijn. Het schijnt echter, dat er mogelijkheden voor een accoord bestaan wat aangaat de oplossing van het garantie-probleem. Men heeft zich georiënteerd in de richting van een systeem, dat de volmachten der plebisciet-commissie zou verlengen en deze zelfs den vorm zou geven van een plebisciet-tribunaal met de noodige bevoegdheden om toe te zien op de uitvoe ring der plebisciet-voorwaarden, vooral wat de be scherming van de Saar-hevolking betreft. Anders echter dan in de pers is gemeld, zou zulk een formule in bet geheel geen invloed hebben op het eventueel gebruik van een internationale politie macht, als de gebeurtenis-en dat noodig zouden ma ken. De regeeringscommissie zou ie bevoegdheid be houden in dit opzicht beslissingen te nemen. Alleen als de betrokken regeeringen het eens zou den worden over deze beginselen, zou Frankrijk er mee accoord gaan thans den datum van het ple bisciet (volksstemming) vast te stellen. Von Papen over het Saargebied. Berlijn. De vice-kanselier Von Papen heeft gistermiddag aan een noenmaal der Vereeniging van Buitcnlandsche Journalisten te Berlijn een rede voering gehouden over kwesties, de buitenlandsche politiek betreffende, in het bijzonder de Saarkwestie Yon Papen zeide o.m.: „Wij wenschen met Frank rijk voor de stemming tot overeenstemming te ko men. opdat niet door de hartstochten van den ver kiezingsstrijd. zooals wij deze belaas reeds meer hebben leeren kennen, deze stemming tot nieuwe spanningen leidt tusschen de beide groote naties. Wij hebben er nimmer van af gezien en zullen dat ook niet doen. de geheele wereld te bewijzen, hoe Duitsch het volk in de Duitsche Westmark is. De hoop op een toewijzing van het Saargebied aan Frankrijk kan wel definitief als vervlogen worden beschouwd, er blijft dus slechts de hoop op een stemming ten gunste van de status quo. Dit zou het voortbestaan beteekenen van een regeeren door een vreemden staat, welke, volgens de mededeeling Knox slechts zou kunnen regeeren door middel van een dictatuur, betgeen in feite ook reeds sedert 15 .jaren het geval ies. Economisch bezien moet een al dus geregeerd gebied zich bij een der beide buur staten aansluiten. Spreker wees erop. dat het Saar gebied in hooge mate afhankelijk is vaon Duitsch land, vooral op economisch gebied, waarbij hij er op wees, dat de export van steenkolen in hoofd zaak naar Zuid-Duitschland gaat. Instemming der Eerste Kamer. Over de loonpolitiek nog niet geheel tevreden. Vele leden der Eerste Kamer gaven in het voorloo- pig verslag te kennen, dat zij groote waardeering had den voor de strekking van het wetsontwerp inzake, crediet voor werkverruiming. Zij zagen met leedwezen dat de werkloosheid hier te lande nog steeds buiten gewoon groot is, en meenden, dat elke maatregel, welke deze werkloosheid kan doen verminderen, met sympathie moet worden begroet. Zij vertrouwden, dat, indien blijkt, dat gunstige re sultaten in de voorgestelde richting zijn te bereiken, de regeering zoo noodig verdere credieten zou aan vragen. Verscheidene andere leden konden dit wetsontwerp niet met algcheele instemming begroeten. Door het uitvoeren van werken, hetgeen met het op te richten werkfonds wordt beoogd, zullen de moreele nadeelen voor duizenden werkloozen in ieder geval ten decle worden weggenomen, en om die reden het dezen leden niet mogelijk aan dit wetsontwerp hun stem te onthouden. Eenige leden stonden, of schoon zij hun stem aan dit wetsontwerp niet zou den onthouden, vrij sceptisch tegenover deze voorstel len. Zij toch waren huiverig voor iedere regeerings- bemoeiing in dit opzicht. Velen konden zich niet vereenigen met de loonpo litiek van de regeering. De regeering, zoo zeide zij, spreekt het wel tegen, maar de praktijk leidt er toch toe. dat van hoogerhand loonsverlaging wordt be vorderd. Anderen verklaarden geenerlei bezwaar te hebben, dat voor de werken, die met financieelen steun van de regeering zullen worden uitgevoerd, lager loon zal worden uitbetaald, dan voor een normaal werk. Doel van de werkverruiming is toch de arbeiders aan den demoraliseerenden invloed van het nietsdoen te ont trekken en hen werk te doen verrichten tegen honger loon dan het bedrag, hetwelk zij thans als uitkeering genieten. Het spel thans voor goed uit. In ons nummer van Dinsdag hebben we gemeld, dat de regeering onverbiddelijk bleef en op alle gedane verzoeken, vooral van badplaatsen, waarin toestemming werd verzocht voor de exploitatie van spelen, welke overeenkomst vertoonen met het z.g. Straperlospel, een weigerend antwoord heeft ge geven. Thans verneemt de „Tel." dat de hoeren J. P. en S., de beide verdachten in het Straperlo-proces, in het voor de Ilaagsche Rechtbank en het Ge rechtshof gevoerde proefproces over de wettigheid van het den vorigen zomer in het Kurhaus te Sche- veningen geëxploiteerde Straperlo-spel in het ver- oordeelend vonnis zullen berusten. Het proces zal niet in hoogste instantie worden beslist, daar de verdachten geen cassatie hebben aan- geteekend. Daarmede is Straperlo definitief van den Nederlandschen bodem verdwenen. MAN ONDER DE TRAM GERAAKT. Slechts licht gewond er onder vandaan gehaald. Gistermiddag te ruim vijf uur had op het Dam rak hij het Victoriahotel te Amsterdam een ongeluk plaats, dat nog goed afliep. Een 70-jarige man wilde op een bijwagen van lijn 16 springen. Hij viei echter en kwam onder de tram terecht. Do tram moest worden opgewijzeld. De man hleek slechts licht gewond te zijn. Na door den G.G. en G.D. te zijn behandeld kon hij per taxi huiswaarts keeren. Stoomschepen beschoten. Dreigende toe stand geschapen. Van de Sovjet-grens worden steeds weer nieuwe incidenten gemold. Naar Reuter uit Cliarbin kan mel den, hebben gister aan de grens weer nieuwe inciden ten zich voorgedaan. De Sovjet-Russische troepen hob- ben n.1. op twee stoomschepen van Mandsjoekoeo ge schoten, welke blijkbaar geen acht sloepen op de sog- nalen der sovjets. Er moeien acht Russische kanonneerhooten in de buurt van Blagoveschenk zijn geconcentreerd. In officieele kringen ter plaatse acht men den toe stand, in verband ir.et de jongste incidenten, drei gend. De sovjet-troepen schijnen systematisch Mand- sjockoeo's schepen op de Amoeur onder vuur te ne men. Op 2S Mei voer een eveneens onder de vlag van Mandsjoekoeo varend schip, dat een tweede schip sleepte, de monding in van de Zeia-rivier, welke ge heel op Sowjet-grondgebied stroomt. Dit schip voer ongeveer 1 K.M. stroomopwaarts met geringe snelheid op een afstand van 30 tot 35 Meter van de Sowjet- oevers. terwijl voortdurend van de brug van het schip af foto's genomen werden. Zonder acht te slaan op een tweetal waarschuwingsschoten, die door de grens wacht werden gelost, zette het schip zijn tocht lamrs de Sowjetoevers voort en eerst toen direct op het schip geschoten werd, wijzigde dit zijn koers en voer naar de Amour, terwijl het verder meerde aan de kade van Sachalian. Een nauwkeurig onderzoek naar deze incidenten wordt ingesteld. In het Fransche gebied Normandië worden per jaar honderd millioen Camembert-kazen gemaakt. Deze raming is gedaan door de landhuishoudkundi ge ingenieurs van de Fransche spoorwegen, die een bijzondere studie hebben gemaakt van het maken van deze kaassoort. De dagelijksche productie be draagt meer dan 250 000 authentieke Camemberts. Voor het maken van de goede Camemberts zijn per dag meer dan 100.000 gallons melk noodig. Ten einde zeker te zijn van de echtheid en zuiverheid van de Camembert-kaas zijn de vervaardigers over eengekomen. dat elke kaas met minder dan 45 pro cent vetgehalte als minderwaardig moet worden be schouwd en niet als Camembert mag worden ver kocht. Marie Harel, de uitvindster van de Camembert- kaas, die een eeuw geleden overleed, is in de streek nog niet vergeten. Iedere maand brengt een aantal gastronomen een bezoek aan Camembert, waar zij vroeger woonde; anderen gaan naar Vimoutiers en leggen bloemen voor het door een Amerikaan opge richte monument, dat is opgedragen aan den „Uit vinder van Camembert." Weversmagazijn uitgebrand. Gisterenavond omstreeks negen uur brak een uitslaande brand uit in de magazijnen van Swin- kel's weverijen aan den Kanaaldijk te Helmond. De brand werd door het personeel ontdekt. Het vuur greep direct snel om zich heen en in korten tijd dreigde het over te slaan naar de aangrenzende weverij, die een oogenblik gevaar liep. De brand weer, die zeer spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur van twee zijden met vijf stralen. De weverij, die reeds vlam had gevat, kon behou den blijven, doch liep ernstige waterschade op. Het magazijn, waarin olie, vetten, garens, enz. opgeslagen lagen, brandde geheel uit. De schade, die in de duizenden guldens loopt, wordt door verzekering gedekt. De weverij ondervindt door den brand geen sta^atie. FIETSTOCHT DWARS DOOR AFRIKA. Geleefd van zelfgeschoten wild. Een jonge Pool, die in November 1931 uit zijn va derland was vertrokken, om het Afrikaansche con tinent van Noord naar Zuid per fiets door te trek ken, is te Kaapstad aangekomen. Onderweg heeft hij zich gevoed met zelfgeschoten wild. Zou je het werkelijk niet eens met me probeeren? Lilly. Ik hou zoo verschrikkelijk veel van je. Ik heb er alles voor over, om je ja-woord te krijgen. Toe, Lilly Hier zweeg de slanke jongeman, die bij de vrien den zeer getapt was. Als motorrenner genoot hij, niettegenstaande hij nog nooit iets bijzonders ge presteerd had, een zekere vermaardheid, die moeilijk te verklaren was. John Linton was een beste jon gen, daar was ieder het over eens. Men gunde hem een lieve vrouw, maar wat John in die Lilly Ro- chester zag, was voor allen een raadsel. Zeker, ze w&s een charmante verschijning, en kon vaak gees tig zijn. Maar ze ontzag zich zelden, iemands hoofd op hol te brengen en dan daarna de bons te geven. En of men John dat nu wel vertelde, het gaf niets; Mij zal ze dat iet doen, want ik voel, dat ik voor haar ook wat ben. Eindelijk nam hij zijn kans waar en deed het in zijn oogen ten minste - liefste meisje ter wereld de altijd weer hernieuwde vraag. Een licht spotlachje trok, voor den jonge man bijna onzichtbaar, over het gelaat van Lil- iy- Dat hebben er al zoo veel voor jou me ook gezegd, John, maar als het er op aankomt is het niets dan ijdel geklets. Er wat voor over hebben? Er alles voor over hebben? Zei je dat? Meen je dat nu heusch? Ik zal eens zien... Ach, Lilly, waarom martel je me zoo? Je merkt toch, dat ik het éérlijk met je méén. Maar Lilly deed alsof zij niets hoorde wat de jon geman zoo smeekend vroeg en bracht het onder werp op de a.s. motorrace op het circuit van Greens- land. De belangstelling van alle Engclschen en ook van tallooze vreemdelingen was hiervoor zeer groot. SMOKKELHANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. Den laatsten tijd kwam de politie in Enschede tot de ontdekking, dat er een uitgebreido smokkelhandel werd gedreven in het grensgebied van Twente in verdoovende middelen, als cocaino, opium, morphine enz. enz. Gisteren is de politie te Enschede erin geslaagd ten huize van een inwoner dier gemeente een partij cocaine, namelijk 30 doozen, elk inhoudende tien ampullen, in beslag te nemen, welke korten tijd van tevoren uit Duitschland waren gesmokkeld. Tegen twee personen, die aanvankelijk werden aangehou den, maar daarna weer op vrije voeten werden ge steld, is proces verbaal opgemaakt. NATIONAALRADICALE JEUGD IN POLEN WORDT RUMOERIG. In een voorstad van Warschau ontstond dezer da gen een bloedige vechtpartij tusschen leden cener Nationaal-Radicale jeugd organisatie en Socialisten Zeven personen werden gewond, van wie 5 naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. De politie ar resteerde 45 man. POLITIEKE MOORD IN TIBET. Oud-legercommandant de beide oogen alt- gestoken. Reuter seint uit Simla: Een afschuwelijke moord is gepleegd op Ix)cng-shar. den oud-commandant van het Tibetaanschc leger. De aanslag is het gevolg van de intriges ecner nieuwe politieke partij die te Lhasa aan invloed gewonnen heeft. Voor bet slachtoffer gedood werd, zijn hem bei de oogen uitgestoken. Loeng-sltar was een man van grooten invloed, die het volle vertrouwen van den vorigen Dalai Lama genoot. LEVENSMOEDE VROUW SPRINGT VAN DEN STEPHANSTOREN TE WEENEN. Aan een uitsteeksel blijven hangen. Gistermiddag is een vrouw, dn een einde aan haar leven wilde maken, ter halver hoogte van den'Ste- phanstoren te Weenen gesprongen. Zij bleef op ge- ringen afstand boven de kosterij, aan een uitsteek sel hangen. Met groote moeite kon de brandweer de zwaar gewonde vrouw uit haar netelige positie bevrijden. Weet je al, dat Gresson, Dubois en Tomasselli mee doen dit laar? Waarom doe jij ook niet mee? Mis- sclgen weet je nu iets te winnen. Met een coquet lachje keek ze John aan. 7)f durf je niet meer? John's gelaat betrok. Hij had zijn ouders beloofd niet meer aan de roekelooze sport mee te doen en nu zat het Ifefste wezen op aarde hier en vroeg hem mee te doen. Het meisje zag, dat hij begon te twijfelen in zijn besluit en stond op. Ik kom Zaterdag eens kijken in Greensland, hoe je wint, Johnny, en dan... Met een lief lachje keek ze hem aan, zoodat John het bloed naar de wangen steeg. Een groote mensclienmassa trok van hcindo en ver naar het circuit. Ook Lilly Rochcster was er met haar vrienden en vriendinnen naar toe gegaan. Zij hadden het druk over John Linton, die, zooals je juist hadden gehoord, toch aan de raco zou deelne men. Niemand behalve Lilly begreep waérom hij aan deze race deel zou nemen. De beste renners ter wereld hadden zich ingeschreven, zoodat men te genover een feilen strijd kwam te staan. Onder ademlooze stilte werd het startschot gelost; de 100 mijlsrace was begonnen. John lag door een zware start direct met zijn „Holland" in de achter hoede. Veel wist hij zijn plaats in de eerste ronden niet te verbeteren. Ilij scheen met zijn gedachten heel ergens anders te zijn. Plotseling zag hij in het voorbijsnellen een glimp van Lilly en dat deed hem als een tooverslag veranderen. Hij gooide er een schepje op en als razende vloog hij langs''den weg, zelfs bij de bochten verminderde hij zijn vaart bijna niet. Met angstige oogen volgden de toeschouwers zijn wagen. Ook Lilly! Zienderoogen liep John zijn concurrenten in. In de zesde ronde moest hij stoppen om te tanken en voort ging het weer, in razende vaart... Weldra lag hij bij de eerste tien en nog steeds raasde hij door. Vol geestdrift was men over zijn rijden, hoewel dat op het roekelooze af was. Maar wat niemand zag, dat waren John's trekken, zijn gelaat was verwron gen van angst, elk oogenblik kon hij, wanneer hij zoo doorreed, te pletter vallen. Maar dan dacht hij weer aan Lilly. Een wilde HISTORISCH KASTEEL INGESTORT. Woensdagmiddag is het historische kasteel van do hertogen van Havr, gelegen op 7 K.M. van Bergen in België, geheel ingestort. Het kasteel, dat uit de Middeleeuwen dagteekent, was sedert langen tijd bouwvalligg en bijgevolg on bewoond. Twee jaren geleden reeds stortte een zij vleugel van het kasteel in. VAC ANTIEKINDERFEEST. Door een 12-tal Dames en Heeren zal in de komen de dagen weder een beroep worden gedaan op de be kende offervaardigheid van onze ingezetenen, tenein de de kinderen van de Upenbarc Engere School we der in do gelegenheid te kunnen stellen een school reisje te maken naar Bergen en Amsterdam. Nu de Oudcrcommissio dit jaar zeer teleur gesteld is geworden door het Gemeentebestuur, dat zonder eenige voorafgaande kennisgeving de gebruikelijke jaarlijksche subsidie heeft ingetrokken, terwijl door opheffing van de train SchagenSchoor] de vervoer kosten duurder zijn geworden, zal door de ingezete nen zeer ruim op de lijsten geteekend moeien wor den, wil het schoolfeest kunnen doorgaan. Wij zouden het zeer Initreuren indien om finan- tieele redenen het jaarlijksche schoolfeest, waarvoor de kinderen al maanden tevoren de plannen bespre ken en waaraan zelfs ouderen nog de aangenaamste herinneringen hebben, niet zou kunnen doorgaan. Voor vele kinderen is deze dag zelfs de eenigste vacantiedag waarop zij naar buiten gaan om te ge nieten van boscb en heide. Overtuigd U na afloop van het schoolfeeest hoe de kinder endoor hunne verheugde gezichten U zullen danken voor uw finantieele medewerking, waardoor dezen dag voor hun weer een feestdag is geworden. Daarom nogmaals, geeft zooveel als u kunt mis sen. want het is voor een zeer goed doel, nl. voor de kinderen van Schagen. ZONDAG 3 JUNL NED. HERV. GEMEENTE Schagen. nam. IVi uur, Ds. Eikcma. Barsingerhorn, geen dienst. Eenigenburg, voorm. ÏO1/^ uur, Ds. Eikema. Burgerbrug, voorm. lOVa uur, Ds. Tinhclt. Callantsoog, geen dienst. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis. zie Schagerbrug. Petten, geen dienst Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds-. de Leeuw. Onder werp: Arme rijken. Oosterland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek Westerland, nam. 7V*» uur, Ds. H. W. Meihuizen. Oude Niedorp, nam. 7V£ uur, Ds. Bocke, van SchoorL Oudkarspel, geen dienst. Noordscharwoude, geen dienst. Schoorl, voorm. 9 uur, Ds. Boeke, Jeugddienst, Groet, voorin. 10Vi uur, Ds. Boeke. Julianadorp, voorm. lOVfe uur. Ds. M. van Wlchcn. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. M. van Wichcn. H. Avondmaal. Aartswoud, geen dienst. Hoogwoud, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur. Ds. Vorstman. Kolhorn, voorm. 10V?. uur, Ds. Van Beek. Heerhugowaard, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn. geen dienst. Oudesluis, voorin. IOV2 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. IOV2 uur. Ds. Meihuizen. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. Terlauw van Alk maar. Maandcollecte. 's Avonds geen dienst. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. ZY2 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7.30 uur, de heer R. C Franck, van Wieringen. Dinsdag 5 Juni, nam. 8 uur, Ds. N. de Zeeuw, van Echten (Fr.) vreugde maakte zich van hem meester. Ha, durfde hij niet? Was hij laf? Ha, ha! Harder! I-Iarder!... En de „Holland" bromde voort... Nog twee ronden en John lag met een klein verschil derde. In de bocht slipte zijn motor en sloeg over den kop. Won der boven wonder waren er geen stukken en even later vloog de „Holland" weer voort. Maar nu was John razend, woedend op het meisje, dat hij meende lief te hebben, maar dat plots voelde hij het geen sikkepit 0111 hèm gaf. Ze wilde met hem geu ren, als hij zou winnen. Dat zou haar niet glad zitten. Is dat liefde, om iemands leven in de waag schaal te zetten om een beetje „eer!"? Do schellen waren hem van de oogen gevallen. Zijn vrienden, ja, nu besefte hij het, hadden gelijk gehad. Lilly brak alle harten, anders niet, het was een ijdel wezen, zonder menschelijk gevoel. Maar naar hem zou ze kunnen fluiten. Wacht maar! Al deze gedachten flitsten door zijn brein. Hij lag in- tusschen al vlak achter No. 1 E n met een uiterste krachtsinspanning wist hij hem in te halen en wist even voor de finish de leiding te nemen. Onder daverend gejuich stormde John als win naar over de streep. Het record was verbroken. Men juichte, schreeuwde, en was enthousiast over zijn rijden. Van alle kanten werd hij gelukgewcnscht Maar in John's hart was geen vreugde. Hij dacht aan zijn vervlogen liefde. Daar zag hij Lilly op hem afkomen. Met een stralend gezicht. Verbaasd staarde ze hem in het gezicht, dat een norscho, en toch een weemoedige uitdrukking had* Ze wilde wat zeggen, doch John weerde haar af. Dank U, juffrouw Rochester, U heeft U w zin. Ik heb meegereden, ik heb gewonnen. Ik ben niet bang, zooals U gezien heeft. Maar Uw gelukwenschen, die zijn me wel wat al te duur verkocht. U wilt ons ge sprek zeker wel vergeten? Goeden dag. En John verwijderde zich met zijn krans naar het clubgebouw. Lilly stond hem perplex na te kijken. Tranen, tranen kwamen langzaam in haar oogen, toen zij den geliefden man zoo boos zag wegloopen. Door haar eigen domheid ook wel eerzucht ge noemd had zij zijn liefde voor immer verloren. Dat begreep ze nu. Diep treurig ging ze naar huis. W. L. H. RICHARDS.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2