Langendijker Groentencentrale. De uitvoer van vroege aardappelen. de omgeving "WIERINGERW AARD Onze kermis is weer voorbij, waarover een kort resumé. Hoewel het cr Zaterdag zeer slecht voor stond, wat het koude weer betreft, is het toch nog erg mee gevallen. De laatste dag was althans echt kermiswccr. Voor de kinderen was er vermaak genoeg en cr was ook meer kramcrij dan gewoonlijk. In de drie café's waar ^ologenhcid werd gegeven tot dansen, hadden de caféhouders allen gezorgd voor prima eerste klas muziek. De heeren wisten er do stemming in te hou den. Ook in café Kuiper was muziek, doch geen dan sen. Jammer flat ze daar Zondag aan het knokken zijn geweest, zooiets bederft de kermispret. Een hun ner ontving een klap met een bierglas, met gevolg dat de dokter er ook nog iets aan verdiende. Den eersten dag was het in alle danslokaliteiten een zeer gezellige drukte en kon men over do op komst tevreden zijn. Op liet voet halterrein, waar Harlingcn I op bezoek was bij W.F.C., was een luidspreker aanwezig, waar door de voetbalwedstrijd te Milaan gevolgd kon worden. Maandag natuurlijk een stille dag. 's Avonds was de humorist Max van Laarhoven in de zaal van den heer Schenk. Dribbel jammer, was er zeer weinig publiek. Deze begaafde humorist had minstens 'n bijna volle zaal verdiend. Zang, humor en voordracht, alles was tip top. Als voordracht willen we alleen maar noe men: Het doodc paard, wat door hem werd voorge dragen in kwaliteit als advocaat; als Dominé; als Bakvischje, als Schooljongen en als Boer. Zooals ge zegd, weinig publiek, alzoo een schadepost voor den heer Schenk. Dinsdagavond de bekende familie Hofman in de zaal van den heer H. v. d. Woude. Boven verwachting was het hier een goed bezette zaal en de aanwezigen hebben zeer zeker geen berouw gehad dat ze hun gul dentje hebben geofferd. Wanneer je in dezen crisis tijd eens heerlijk kunt lachen, is het wel wat waard. Of er dan gelachen is? Nou, niet zoo'n beetje. Na een vijftal aardige liedjes kregen we een leuke schets te hooren, getiteld: De Privé Secretaresso en daarna door dc dochters van Hofman accordeon en viool. Wie nu van muziek houdt, zal dit waarschijnlijk liet neusje van don zalm gevonden hebben. Het was schit terend. Ook de Voicndammer voordrachten met zang waren evenals altijd, voortreffelijk. Het daverend applaus is zeker wel een bewijs geweest dat de familie Hofman weder een prettigen indruk heeft achterge laten. In de beide andere danslokalen ging het er zeer gezellig en lustig op los. Tot een volgend jaar maar weer. LANGEND ÏJK De langdurige droogto begint zich in den stand der tuinbouw gewassen te wreken. Het beschot der vroege aardappelen zal cr bijzonder door beinvloed worden, terwijl do jongere groenten voor een beteren was dom regen noodig hebben. Ook de vrocgerofen herfst- koolsoorten hebben een regenvlaag zeer van noode. De tuinders troosten zich echter met de gedachte, dat bij een overvlocdigcn oogst er In den tegenwoordigen tijd met zijn contingcnteeringen cn uitvoerverboden »>n beperkingen nog veel meer onverkoopbaar zou blij ken en de markt cr nog meer door zou worden ge drukt. De vergadering van de afd. Koedijk van den Ned. Tuindcrsbond besloot, zich tot den betrokken regcc- ringsrommissaris te wenden met het verzoek, den uit voer van koolplanten zoodanig te regelen, dat er vol doende planten zijn om het land, waarop volgens het sanceringsplan, kool mag worden verbouwd, daarmee te beplanten. BROEK OP LANOENDIJK. Blijkens ingekomen Ministerieel schrijven, Is de steunregeling voor de transportarbeiders, werkzaam in het bedrijf der Verecniging „De Koophandel", ver lengd tot 17 November 1934. Met Ingang van 4 Juni a.s. wordt tot een nader tc bepalen datum het loon der arbeiden werkzaam in het vrije bedrijf, met toeslag der overheid bepaald op f 18.— OUDE NIE DO R P Bij T>eslult van Burgemeester en Wethouders van 26 Mei jl. werd aan P. Nagelhout vergunning ver leend tot het verbouwen van een schuur tot een boerderij met schuur. Het aan den heer P. Krouwel te Oude Niedorp ver leend verlof A werd op zijn verzoek ingotrokkon; bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 23 Mei jl. werd aan hem verleend verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank. 1 Bevolklna over de maand Mei "ngekomen: Cornelis Klaver en gezin van \V«u- menhuizen. Pieter Bakker en gezin van Ilarcnkar- spol. Jannetje Burger van Zijpe. Cornclia M. van den Berg van Boxtel. Cornelis Lakeman en gezin van Schapen. Cornelia M. Mol van Zuidscharwoudc. Cornelis T. J. Bruin van Hoorn. Cornelia Boonman van Monnikendam. Vertrokken: Cornelis Buren en gezin naar Uit geest, Westergeest 51. Johannes J. Korver naar Schagen, Noord. Jannetje Mulder naar Nieuwe Nie dorp, p.a. Huis voor ouden van dagen, C 122. Aris Fijnheer cn gezin naar Nieuwe Niedorp D 119c. Her rit Ursem en gezin naar Nieuwe Niedorp, Terdiek wijk B 15. Abraham Klomp en gezin naar Hoog woud, Langereis no. 43. Hendrikus Overtoom en ge zin naar llecrhugowaard. Middenweg D 45. Corne lis van der Oord naar Nieuwe Niedorp, Oosterweg wijk E 12. Catharina Wit naar Haarlem, Klooster straat 17, p.a. den heer P. Groot. Michiel Moras naar Harenkarspel, Schagerwaard C 37, p.a. den hoor C. Moras. Jacobus N. de Moei naar Zijpe., Petten M 74. Trijntje Stoop naar Heiloo, Westerwog C 263. Ario Zwaag cn gezin naar Oudkarspel B 104. C.or nel is Meijer naar Koedijk, Kleimeer I. Theodora A. do Moei naar Zijpe, Petten M 74. Maartie de Beurs naar Heerhugowaard. Veenhuizen, Kerkweg E 29. Maarten Beernsterboer en gezin naar Heerhugo waard, Middenweg B 191. Pieter Mulder en gezin naar Barsingerhorn, Kolhorn. Burgerl. Stand over de maand Mei. Geboren: Johannes, zoon van Pieter dc Jong cn van Anna Kamper. Jacobus Simon, zoon van Wilhelmus Johannes Qu&x en \an Anna Jansen. Johanna Maria Jozephina, dochter van Theodorus Bakker en van Cornelia Petronella van Baar. Remmet, zoon van Pieter Heinis en van Flisabeth Sijntjc Bood. Gehuwd: Cornelis Jong, oud 30 jaren, landarbeider met. Johanna Groot, oud 30 jaren. Theodorus Jacobus Stadegaard, oud 29 jaren, landbouwer met Afra Ma ria Schilder, oud 29 jaren. Overleden: geene. ZIJ P E T ZAND. Tengevolge van eon ongelukje met een petroleum lamp brak Dinsdagavond pijn. half elf een brandje uit in dc woonkamer van het huis, bewoond door den heer J. d. S. in den Boschwcg nabij de Stolpen. Do vrouw des huizes, die met haar kindje alleen thuis was, riep ijlings hulp in van dc buren, waar na men cr spoedig in slaagde het vuur te hlusschen. Men kon echter niet voorkomen, dat do tafel en een paar stoelen zijn verbrand W 1 ERIN GEN Beroepen. Ds. O. L. v. d. Veen, voor enkele jaren predikant bij dc Doopsgezinde Gemeente alhier, thans te Groningen, is als zoodanig borocpcn te Amsterdam. HARENKARSPEL Herbenoemd tot lid van het Dagelijkse!» Bestuur van de Banne Ilarenkarspel de lieer J. Spaans Rz. DIRKSHORN. Niettegenstaande het tamelijk koele weder was het concert van „Onder Ons", onder leiding van den lieer A. P. Blaauw, gegeven in den muziektuin van den beer T. Yff, op Dinsdagavond, goed bezocht, ook door lirfhebbers uit de omgeving. En als steeds was het een mooi concert. Ingezet werd met een pittig gespeelde Marsch, gevolgd door de lieflijk klinkende „Parade" van T.éon Jessel en do bijzondere Concert Walzer „Kir mes am Rhein" van Dreisson. Na de pauze werden gegeven de concoursnurn- mers „La Grotte de Fingal" ouverture van Men- delssohn, een zeer zwaar stuk, doch uiterst correct gespeeld, benevens „Ouverture d® •Tfaliennc a Al ge r" van Rossini, een zeer mooi nummer en uitge voerd op een wijze, waarvan men zegt: Dat was af. Tot slot een vroolijke Marsch en nn herhaald np- plaus nog een nummertje toe, Zeer voldaan ging 't publiek huiswaarts. SINT P4NCRAS De werkgevers, vereenfgd in de afdeoling van den Nederlandschen Tuindcrsbond, hebben besloten, een arbeidsovereenkomst te sluiten met de arbeiders in bet tuindersbod rijf werkzaam, op den grondslag van f 18 per week of f3 per dag, het geheele jaar door. Men overwoog daarbij, dat dit loon voor een redelijke bestaansmogelijkheid noodig is en dat bij de steun maatregelen der regeering liet arbeidsloon een der factoren is, die den steun bepalen. OVER LOONENDEN KOSTPRIJS AF- OIFTE VAN BONNEN GEZINSINKO MEN ENZ. De algemeene vergadering werd gehouden op 30 Mei 1934, 's middags 2 uur, in het café van den heer Jb. Groot te Koedijk. Een groot aantal afgevaardigden was aanwezig. Onder de gasten merkten wij op burgemeester Ninaber van Koedijk, burgemeester Slot van Broek op Langendijk, de heer Stuffers, hoofd der school, do heer K. Wagonaar, vertegenwoordiger van „Dc Koophandel", de heer IC. Molenaar, vertegenwoordi ger van Warmenhuizer Veiling en de heer Ir. B. K. Bartels, als plaatsvervanger voor den heer Haze- loop. Verder waren aanwezig de marktbetaalmeester. de heer W. Dirkmaat en het personeel, de hoeren Van Die en Keizer. De voorzitter, dc beer S. dc Boer Kz., opende met woorden van welkom tot afgevaardigden en gasten. Spr. yerheugde zich er over. het welkom te kunnen totroepen, doordat de vergadering door allerlei om standigheden een paar maanden later is dan ge woonlijk. Spr. wees er op, hoe klein wij menschen zijn, herinnerde aan hetgeen hem overkomen is, waardoor hij door een kleine oorzauk machteloos ter neder lag. Ook deze crisis kan men als een nood lot beschouwen en vele oudere tuinders, die gewerkt haddon voor een rustigen ouden dag. zien hun hoop door de vele belemmerende bepalingen voor den invoer dor tuinbouwproducten vervliegen. Ook de tuinders liggen machteloos ter neer. Allo spaarduit jes worden door de algemeene verarming opgeslokt. Er is geen antwoord op, wanneer er een eind aan dezen benarden toestand zal zijn. De tuinbouw krijgt wel belangstelling, evenals een zieke en daar uit moet de kracht wordon geput om door te gaan. Het jaar 1933 is zoo slecht gew eest, als men nog nooit gekend heeft. Vanaf 1904 heeft men nooit zoo'n laag omzetcijfer gehad: Eenige jaren geleden kon men niet gclooven dat er eten op de mestvaalt werd ge worpen. maar men heeft het nu aan den lijve on dervonden. Spr. herinnerde aan de opleving in De cember. wat een goed voorteeken was. De verande ring van handelspolitiek door dc regcering werd toe gejuicht. Het C.B. heeft daar al eenige Jaren achter een op aangedrongen, waarvoor hulde werd gebracht. Het gevolg "is geweest betere voorwaarden voor dei» uitvoer naar Duitschland. Den regeeringscom- rnissarls werd hiervoor in het bijzonder dank ce- bracht Gememoreerd werd het verloop van het seizoen. De uitkomsten van do wlnterkool zullen, door het invallen van het vroege voorjaar, niet zoo gunstig zijn. Een regeling van den prijs van winterkool was gowenscht. De prijsregeling van de hcrfstwittekool was best geloopen, al kan daarmee niet vergeleken worden. Maar misschien is het mogelijk. Er is al meer tot stand gekomen in dozen tijd. Wat betreft het seizoen 1934/35 werd opgemerkt, dat men steeds op hoop leeft, al zijn de vooruitzich ten niet rooskleurig. Naar Duitschland mogen 750 wagons aardapclen worden ingevoerd. Verder is dc hoop op Engeland gebouwd. Alles wordt in het werk gesteld. Voorzitter feliciteerde burgemeester Slot met zijn 12>ï-jarig jubileum als voorzitter van bet marktbestuur en werd hem dank gebracht voor de prettige leiding en vele goede adviezen. De hoop werd uitgesproken, dat hij nog vele jaren voor den tuinbouw werkzaam mag zijn. Ook de heeren Spaan cn Visser werden bedankt voor hun werk, terwijl spr. persoonlijk dankte voor de belangstelling on dervonden bij zijn ziekte. De heer Jb. do Vries te St. Pancras sprak do ge dachte van allen uit door don heer De Boer op rijn» het welkom toe te roepen, waarmee do vergadering door applaus instemde. Ook de heer W. Visser sprak zijn genoegen uit over het voorspoedig herstel, waarna de heer De Boer dankte voor deze hartelijke woorden. Ingekomen stukken. Ingekomen was van de Groenten- en Fruit-Centr. een circulaire, waarin werd medegedeeld, dat de aardappelen alle over de veiling moeten worden ver kocht. Dc roolvergunning mag door Iemand b.v. voor een 10-tal buren worden gehaald. Dc notulen werden hierna goedgekeurd, evenals hot jaarverslag van don 2en socretaris, den heer W. Visser. Rekening en verantwoording. De pcnnlngmeestor, de heer C. Spaans bracht hier na rekoning en verantwoording uit. De ontvangsten hebben bedragen f 84.163.08, de uitgaven f 80.472.57, voordcelig saldo f 3C91.11. De exploitatierekening over liet jaar 1933 gaf een nadeelig saldo van f 1345.80. Do balans der veiling sloot met een totaal cijfer van f 121.542.21. Do balans der bollenveiling sloot in totaal op f 33.335.42, de exploitatierekening met een nadeelig saldo van f 1444.75. Dc bcgrooting voor het jaar 1934 sloot in totaal op f 22400, met een post voor onvoorzien van f 1290. Er is gerekend op een omzet van f 1.500.000. Ook deze rekening werd onveranderd vastgesteld en den penningmeester décharge verleend. Eenige vragen aangaande de rekening werden naar genoegen beantwoord. De heer Jb. de Vries vond naar aanleiding van den brief van een accountant het aantal in omloop zijnde bollenmandcn en kisten wel wat hoog. Spr. vond het niet juist, dat de niet-gebruikers voor de •gebruiker» moeten betalen aanstonds. Voorzitter antwoordde, dat het tekort aan kisten was gekomen door de andijvieverzending. De admi nistratie was niet zoo in orde, dat ze konden worden achterhaald. In het vervolg zullen geen kisten meer worden gegeven voor andijvie. Naar de Rijp. De algemeene vergadering zal het volgend jaar worden gehouden in De Rijp. Daarna werd de leiding overgedragen aan den heer W. Visser. De voorstellen. Door het bestuur wordt voorgesteld om ten hoog ste 1/20 van den omzet beschikbaar te stellen voor reclame. Dit voorstel werd ingetrokken, omdat er niet om gevraagd is door het Centraal Bestuur. Een loonende productieprijs. De R.K. Tulnbouwvereeniging „De Zuid" afd. L.T. B. stelt voor: Bij de regeering erop aan te dringen, dat een loo nende productieprijs wordt betaald voor die tuin bouwproducten. welke voor het binnenland worden gekocht. Wanneer voor de binnenlandscbe afname van tuinbouwproducten een loonenden kostprijs kan worden bedongen, wordt voorkomen, dat bij een flinken aanvoer niet alles weg gaat tegen den mini mumprijs en hot hierdoor den tooslag ten goede komt. voor de producten, welke tegen den minimum prijs verkocht moeten wordon. Het bestuur zegt in zijn prae-advies dat de hoofd- organisatlc dc volle aandacht aan deze zaak schenkt, maar door de groote moeilijkheden die deze maat regelen scheppen, is nog geen goede oplossing ge vonden. Voorzitter meende, dat het prae-advies wol de ge dachte was van dc hoofdorganisatie. Dc heer G. Smit van de afd. St. Pancras Zuid, ver dedigde het voorstel en wee» op de noodzakelijkheid van het geven van een productieprijs. Spr. vergeleek den steun van den tuinbouw met dien van den landbouw. De f 5 millioen is veel te gering, wat de burgemeesters van de Westfriesche gemeenten wel weten. Hoe velen zijn er al niet in de werkverschaf fing. Er wordt wel wat gezocht, maar spr. geloofde niet dat do toeltrcgeling het gewenschte resultaat zal gaven. De Voorzitter vond het betoog niet precies juist. Er zit een groote moeilijkheid voor de regeering aan het geven van een productieprijs vast. Men is thans op den goeden weg, geloofde voorzitter. Verder is de steun meer geweest dan f 5 millioen. Indien men iets bereiken wil moet men zich organiseeren. Dc heer Bij post vroeg waarom cr geen loonende kostprijs was te bedingen, voor het binnenland. Het is toch bij de melk ook mogelijk? Voorzitter wees cr op dat men thans met de aardappelen al op den goeden weg is. Het prae-advies werd aangenomen. De Jantjes eten veevoer. Dezelfde verecniging stelt voor, de doorgedraaide producten, die als veevoeder worden verkocht, zóó te vernietigen, dat ze in geen geval meer voor con sumptie kunnen worden verkocht. De vernietiging zooals die thans gebeurt, sluit niet uit dat de pro ducten toch nog voor consumptie kunnen worden verkocht. Het bestuur kan hier geheel In meegaan. Er is den laatsten tijd al beter op toegezien, deel de voorzitter mee. De heer Jb. Kloosterboer merkte op, dat de ver nietiging niet voldoende werd toegepast, bij de Marine werd vóór een week of drie geleden kool met een snede over den kop, dus vernietigd, gecon sumeerd. Dat is een feit. Dus is het niet voldoende geweest. Voorzitter wist dit niet, maar riep de hulp ln van do boeren. Dc lieer Bijpost achtte de controle niet te moei lijk, als het op oen centraal punt gebeurde. De heer W. Balder. Broek op Langendijk, wilde het geval, wat door den heer Kloosterboer is opge noemd, doen onderzoeken. Dat mag niet voorvallen. Zoo zal geschieden. Afschaffing van bonnen. De afdeeling L.T.B., Heerhugowaard-Zuid stelt voor, dat de L.G.C. al het mogelijke zal doen om de bonnen geheel af tc schaffen. De afdeeling meent, dat de toestand aan de vei ling in December 1.1. geheel verkeerd is geweest, n.1. uit de hand verkoop regel cn de veiling aanvulling, waardoor de leden die trouw veilden, schade heb ben geleden. Wanneer do veilingsbesturen maar eens den moed hebben met deze tweeslachtige wijze van verkoop ie breken, zal de aanvoer aan do veiling erg mee vallen, omdat allen dio nu meewerken om van de veiling een beurs te maken, dan toch zeker met hun ne producten aan de velling zullen komen. Het bestuur meent, dat het verstrekken van bon nen een noodzakelijk kwaad is. dat al jaren ls ge voeld. Maar er is nog geen ander middel gevonden om aan do behoefte van den handel te voldoen. Ieder laar is de aanvoer in de maand December niet voldoende cn waar toch aan de vraag naar onze groenten moet wordon voldaan, Is het geven van bonnen tot nog toe het eenige middel. De heer P. Tromp. Heerhugowaard, dacht dat men er niets over te zeggen zou hebben, als alles moet worden geveild. De Voorzitter dacht niet, dat het zoo eenvoudig was. De gelegenheid om te koopen moet blijven be staan. Er is geen beter middel dan de bonnen als het 's winters eens vast ligt. Spr. vroeg aan Hcer- hugowaard-Z. een ander middel, dat evengoed was. Totnol waren pl.m. voor 100 wagons kool bonnen verstrekt vanaf IQ December tot April. De heer Jb. de Vries, St. Panera» zeide, dat vraag en aanbod de markt bepaalt. Al was men er eerst tegen, op het oogenblik is spr.s verecniging voor het geven van bonnen, alleen in gevallen van een tekort, en dan van den tuinder 5 pet. extra veilings- koaten te heffen en den koopman f 0.25 per 100 Kg. te laten betalen. De heer Bijpost. St. Pancras, wilde evenals te Warmenhuizen „naveilen". Do heer S. de Boer zeide, dat dit „naveilen" geen succes had, toen het geprobeerd werd. Het i» met de bonnon dezen winter zeer goed geloopen. Er moet voor een veiling met voldoende producten worden gezorgd. Dat is eon hoofdvcroischte en zoolang daar voor niet wordt gezorgd, zal men de bonnen niet kunnen missen. De bonnen zijn nu reeds belast en wordt er zuinig mee geloefd. De beer De Vries wees er op, dat er kool op bonnen werd verkocht, don volgenden dag te leve ren. De Voorzitter zeide, dat de bonnen toch ge dateerd zijn, waarop de heer De Vries voorstelde, om de later geleverde kool niet uit te betalen. Verschillende heeren voerden nog het woord over dit bonnenprobleem, waarbij de heer A. Hoogland voorstelde een boete te leggen op verkeerd gebruikte bonnen. De voorzitter meende echter fiat men eerst op de medewerking van de boeren moesten kunnen rekenen voor men daartoe overgaan kon. Het prae-advies werd aangenomen. T U I N D E R IJ. Gemonopoliseerd. Gisteren is afgekondigd Staatsblad 266, waarin opge nomen is een Kon. besluit tot wijziging van het Cri- sis-Tulnbouwbesluit 1934 II. De strekking van dit besluit is om ook de vroege aardappelen, welke geoogst worden vóór 1 Augustus te doen vallen onder de bepalingen van het Crisis- Tuinbouwbesluit 1934 I. Naar men weet, houdt dit besluit in, dat de uitvoer van fruit en warmoezerij- gewassen slechts toegestaan is aan de stichting Ne- derlandsche Aardappelcentrale. Het tijdstip van inwerkingtreding van dit monopolie voor den uitvoer van vroege aardappelen te oogsten vóór 1 Augustus, vangt aan met ingang van 15 Mei en eindigt met ingang van 1 Augustus. Gezinsinkomen. „Ons Belang" te Hensbroek wil er bij de regeering op aandringen, dat in de plaats van toeslag op de producten een baggersteun aan tuinders, een gezins inkomen wordt gegeven. Het bestuur oordeelt dat de regcering zooiets nooit zal doen. Door een vast gezinsinkomen, bestaat de mogelijkheid, dat de energie en de werklust der tuinders een gevoelige knak zou krijgen en het de voort brenging van onze producten zeer zou schaden. De heer Dekker, Hensbroek, verdedigde het voor stel van Hensbroek; men had het voorgesteld, om dat de steun op de productie niet heeft voldaan. Handhaving van den productiesteun zal den tuin ders den nek breken. De regeering heeft steeds wat anders om de tuinders er onder te houden. Het is de plicht der tuinders stelling tc nemen tegen dit onrecht. De middelen voor den gezinssteun van f20 per week en per bedrijf kunnen worden gevonden uit het bedrag van f200 millioen. wat aan den land en tuinbouw wordt verstrekt. Spr. veroordeeldo bel prae-advies van het H. B. Voorzitter merkte op, dat men door dezen gezins- steun boven anderen zou worden bevoordeeld, zie de werkloozen in de werkverschaffing. Als de twee tientjes vast stonden, zouden de menschen zich niet meer zoo „zwiebel" maken, dacht de Voorzitter. Da tuinbouw is steeds een riskant bedrijf geweest. De hoer Jb. de Vries, St. Pancras, had gedacht, dat dit voorstel niet op de agenda zou worden ge plaatst. Spr. wilde er afstappen. Men moet niet Ijve ren voor armenzorg, maar voor eon betere steunre geling aan den tuinbouw. Men stapte er van af, zonder tot stemming te zijn overgegaan. Steungelden aan de afdeelingen. „De Tuinbouw" te St. Pancras stelt voor: Van den toegekenden Regeerlngssteun wordt even als van de veilingsgelden 1/10 uitbetaald aan do tuinbouwvereenigingen. Wij zijn van meening. dat de steun onafscheid baar vast zit aan het vcilingsgeld. omdat het steun bedrag afhangt van den veilingsprijs. Bovendien is bet een zeer rechtvaardige eisch, Immers de ver- oenigingen nemen zeer veel werk van het L.G.C.- bestuur weg. dat indien de leden persoonlijk lid waren der veiling, door genoemd bestuur moest worden gedaan. „De Toekomst" te Zuidscharwoudc stelt voor: Dat het 1/10 van hetgeen ingehouden wordt van den steun, ten goede komt aan de afdeelingen. De afdeeling is van oordeel, dat 1/10 aan deze toekomt, daar de Inkomsten door de slechte tijds omstandigheden toch al veel te gering zijn en dit ook hphoort hij den veilingomzet. Het bestuur is van oordeel dat het niet mogelijk is om 1/10 van de steungelden aan de afdeelingen af te staan. Om reden dat de uitbetaling kosten mede brengt, en uit de rekening blijkt, dat als het zelfde veiUngspercentago gehandhaafd blijft, do tel ling het niet kan missen. Doze voorstellen werden beide ingetrokken. Rondvraag. BIJ de rondvraag releveerde de heer S. de Boer Ke., dat ln Broek een proef met de arbeiders in het vrije bedrijf i» genomen met steun van do Repee- ring. Deze regeling is daar goed geloopen. Het proef- nemen moest eigenlijk van de baan en stelde spr. voor, aan te vragen, dat bij alle vereeniglngen da arbeiders met steun der regeering beschikbaar wor den gesteld. Men was het er mee eens. Frauduleuze verpakking van tomatenT De heer Jb. Kloosterboer had een klacht dat een koopman A en C tomaten verlaadde mot dc C's onder in. Deze klacht is aan het bestuur bekend. Als zoo iets aan onze velling wordt uitgevoerd, zal het al- bekend worden gemaakt. Anders kan men er niet aan doen. De fa. K. Kloosterboer, te St. Pancras, heeft dit genoemde feit gepleegd. De handel kan er niets aan doen, doelde de vertegenwoordiger van „Koophan del'' mede. liet wordt om de Zuid wel meer gedaan. Dat geelt wel schade aan den handel. De heer Jb. de Vries verzocht vluggere uitbetaling van de steungelden. Spr. meende, dat de crisissteun niet belastbaar is voor de belasting, zooals volgens een uitspraak van het departement van financiën de uitkeering van werklooze arbeiders niet belast baar is. Spr. wilde aan de regeering verzoeken om den stoun buiten de belasting te houden. Uit hot antwoord van den betaalmeester bleek, dat de steun op tijd is uitgekeerd. De L.G.C. zal een ver zoek aan den Minister richten. De heer Bakker, St. Pancras, wilde steunen de vraag om den raaptijd van kievitseieren te bekorten en meer toezicht vragen op de hengelaars, in ver band met het vertrappen der akkers. Men besloot te vragen het zoeken van kievits eieren te verbieden. Het plantenvraagstuk, Voorzitter bracht het plantengebrek ter sprake. Spr. drong er op aan dat de leden elkaar helpen met planten, tegen een redelijken prijs en niet van de gelegenheid gebruik te maken om de menschen „af te binden". De heer C. de Boer Wz., Zuidscharwoude, stelde voor don prijs van f 0.20 per 100 vast te stellen. De hoer W. Butter, Koedijk wilde voorstellen den plantenuitvoer zoo te regelen, dat de gesaneerde op pervlakte bezet kon worden. Thans is er gelegenheid, om de solidariteit der tuinders te toonen, zeide de heer S. de Boer Kz. en geef dc overtollige planten op aan den secretaris van de vereeniging. Dat zou prachtig zijn. Een steunvcrleening op de Deensche witte kool zal door don regeeringscommissaria worden onderzocht. De heer Van der Laan vroeg of het nadeelig saldo van de bollenveiling niet kon worden opgeheven door hooger percentage. De Voorzitter hoopte, door het ln stand houden van de bollenveiling, dat deze de schulden zelf be talen kon. Voorz. zou wel willen, dat de tuinders meer naar de bollenveiling brachten. Men heeft een goede naam bij de exporteurs. Daarna voerden burgemeester Ninaber en burge meester Slot nog het woord, die de heer De Boer een voorspoedig algeheel herstel tocwenschten en een uiteenzetting gaven van de regeeringsmaatroce* len inzake de aardappelen. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1934 | | pagina 3