Noordermarktbond VOOR ZATERDAG, 2 JUNL HILVERSUM (301.5 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuzick; 9.00 Ensemble; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding; V.A.B.A.: 10.15 Voor de orb. in de continubedr.; 12.00 De Notenkrakers; 1.00 Gé Houtzager „Do Ned. Trekkersbond"; 1.10 Do Notenkrakers; 2.00 Rustpoos; 2.15 Orgelspel; 3.00 Strijders van voorheen; 3.20 Gramofoonmuziek; 33(1 Jcugdconcert; 4.00 Causerie; 4.20 Jeugdconccrt: 5.00 Dr. Max Euwe; 5.15 Gramofoonmuzick; 5.40 Gramo foonmuzick; 5.55 Verst, zender; 6.00 Volksliederen: 6.30 Letterk. overzicht; 6.50 Gramofoonmuziek; 7.00 A. B. Kleerekooper; 720 Jeugdprogramma; 8.00 Herh. S.O.S.-berichten, Vaz Dias; Varia; 8.15 Stadioncon- cert te Amsterdam; 10.30 Vaz Dias; 10.35 Jeugdpr.; HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuz. 1030 Muziekuitz.; 11.00 Gramofoonmuz.; 11.30 Godsd halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 K.R.O.-scx tet; 1.30 Voor de rijpere jeugd; 2.00 Kinderuurtje; 3.00 Herd. 300-jarige vereen. Nederland Curacao; 430 5.30 H.I.R.O.-uitzending; 530 K.R.O. K.R.O.-orkest; 620 Journalistiek weekoverzicht; 6.45 K.R.O.-orkest; 700 Politieberichten; 7.15 Lit. en volkssmaak; 735 Orkest; 8.15 Gramofoonmuzick; 8.30 Vaz Dias; 835 K.R.O.-boys 9.00 „Het late bezoek", comedie; 930 K.R.O.-Boys; 10.00 Microfoonvertelsel; 10.15 Hetty Verbeek; 10.30 Vaz Dias; 1035 K.R.O. Boys; 11.00 Gra mofoonmuziek. LUXEMBURG (1304 M.) 7.00 Concert; 7.10 Concert; 8.00 Concert; 8.40 Con cert; 1020 Concert; 920 Gev. programma; 11.10 Gra- mofoonplaten. BRUSSEL (484 M.) 1.30 Concert; 5.20 Concert; 820 Omroeporkest; 920 Gramofoonplaten; 935 Pop. walsen. BRUSSEL (322 M.) 1.30 Gramofoonmuziek; 6.20 Idem; 820 Concert; 920 Concert; 1030 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 1220 Ensemble; 230 Gramofoonmuziek; 3.50 Om roeporkest; 920 Vr. avond. BERLIJN (357 M.) 420 Concert; 835 Concert; HAMBURG (332 M.) 1.40 Concert; 2.50 Gramofoonmuzick; 720 Piano- .voordracht; 1120 Concert KEULEN (456 M.) 120 Operette; 720 Volksmuziek; 8.35 Orkest; 1120 Orkest; DAVENTRY (1500 M.) 120 Orkest; 230 Orkest; 935 Concert; 1035 Orkest. o c*PARIJS <post® Parisien) (313 M.) 8.40 Concert; 82o Dansmuziek; PARIJS RADIO (1796 M.) 1220 Orkest; 10.50 Dansmuziek. MILAAN (369 M.) 5.30 Dansmuziek; 6.15 Gramofoonmuziek; 9.50 Or- Kestconcert ROME (421 M.) 530 Concert; 6.15 Gramofoonmuziek; 9.05 Opera. WEENEN (507 M.) 8.10 Luisterspel; 925 Concert; 1030 Dansorkest. icc WARSCHAU (1415 M.) 4.55 Omroeporkest; 820 Pianorecital; 8.50 Concert; BEROMUNSTER (540 M 620 Gramofoonmuziek; 7.40 Vioolrecital; 830 Concert; 1035 Dansmuziek. DE ALGEMEENS VERGADERING. BEPERKING VAN HET TELEN VAN KOOLZADEN. STRENGE HANDHA VING VAN HET VERPLICHTE VEILEN. GEEN BOKKEN. De 21ste nlcemeene vergadering werd gehouden op Woensdag 30 Mei 1934, des middags 2 uur, in Hotel »De Burg" te Noordscharwoude. VoorzRter de heer J. Ootjers, secretaris de heer J. Kliffen. Naast de afgevaardigden van de aangesloten ver- eenigingen zijn o.a. mede aanwezig de heeren Jhr. J. A. van Spengler, burgemeester van Noord- en Zuulscharwoude, de heer A. J. Wijnveldt, burge meester van Oudkarspel, P. Slot. voorzitter van de Ccntr. Veilingsvereeniging te Warmenhulzen, P. Klant, secretaris van de Prov. Commissie en de heer S. Brugman, eere-voorziter van den N.M.B. In zijn openingswoord heet de Voorzitter afge vaardigden en gasten hartelijk welkom en spreekt woorden van dank voor hetgeen dc hoofdorganisa tie, met name de Voorzitter tevens regeeringscom- missaris voor de tuinders in het afgeloopen Jaar heeft gedaan. Spr. brengt in herinnering de zeer slechte uit komsten voor het bedrijf, en noemt als. een klein buitenkansje de herfst witte kool regeling. Dank Wordt gebracht aan den keurmeester, voor het vele werk dat hij heeft verricht. Dc regeering heeft zich in 1933 niet onbetuigd gelaten, al zal de steun niet allen bevredigd hebben, het is nu eenmaal een steun op het product. Ook den markt-betaalmeester wordt dank gebracht, mede aan zijn personeel, voor de uitmuntende wijze waarop de steungelden zijn uitbetaald. Ook voor 1934 zullen weer diverse maatregelen getroffen dienen te worden, o.a. de tceltbcporking. Spr. doet een beroep np allen om het bureau te steunen, onze leuze zij: weg met tweedracht, een dracht maakt macht. Met dezen wensch verklaart spr. de vergadering voor geopend. O.m. wordt medcdeeling gedaan van de rege ling voor den verkoop enz. van de vroege aardap pelen. dc vervoervergunningen zullen bij de secre tarissen der aangesloten vereenigingen verkrijgbaar zijn. De notulen van de vorige vergadering worden on veranderd vastgesteld. Wat het jaarverslag betreft, merkt de heer Jb. Groen Az„ centraal bestuur op, dat er t.a.v. de reor ganisatie van de landbouwcrisisregeling in het vor sing tot uiting komt een zekere suggestie van vrees. van vrees, dat de wijziging verslechtering zal brengen. Spr. merkt op. dat geen enkele organisatie gevraagd beeft om deze reorganisatie en de vrees dat de veilingsorgnnisnties uitgesloten zullen wor den, behoeft z.i. niet te bestaan. Rij de steunmaatre gelen zullen de veilingsorgnnisaties niet gemist kunnen worden. Dat de veilingsmenschen niet worden uitgesloten, blijkt wel uit de samenstelling van b.v. de Provinciale N'oordhollandsrhe organi satie en do speciale tulnbouwcommissie. Van vrees behoeft er z.i. dan ook geen sprnkc te zijn. De Secretaris zegt dat hij meerdere malen, naast een causerie over wat achter den rug is. het ook wel beeft gewaagd een blik te werpen op de toe komst. Spr. herinnert eraan hoe de landelijke or ganisatie is tot stand gekomen, opdat niet verschil lende adviezen zouden worden verstrekt. Nu echter zien we een combinatie van land en tuinbouw- menschen, de stands-organisaties zullen de zaken regelen en daar sluit in dat de veilingsorganisaties in kracht verliezen. Dat vervult snr met vrees. Dat geen enkele veilingsorgnnisatie om de wijziging ge vraagd beeft, neemt spr. niet. bet is luist de heer Groen, die in woord en geschrift heeft verklaard, dat die zaken niet in de veilingsorganisaties thuis behooren. De beer Groen interrumpeert dat bij gezegd heeft dat de wijziging van de lnndbouwcrisisrogeling niet door de veillngsorganisaties is gevraagd, maar do heer Kliffen blijft bij zijn verklaring, zoodat een oogenblik een heftige discussie tusschen deze beide personen dreigt te ontstaan, waaraan door den Voorzitter spoedig een einde wordt gemaakt. Hoe wel met tegenzin, aldus do heer Groen, omdat het niet parlementair is, voegt hij den heer Kliffen toe jo liegt. Rekening 1933. De rekening geeft een bruto batig exploitatiesaldo aan van f 7121.15, welk bedrag als volgt werd saam- gesteld: afschrijving op gebouwen en terreinen f 1000, af schrijving op inventaris f 273, afschrijving op na deel ig exploitatiesaldo 1932 f 4999.64%, reserve 1 85130%. Een door de afdeeling Nieuwe Niedorp gemaakte opmerking over het accountantsonderzoek zal door het Bestuur worden behandeld. De rekening wordt conform het advies van de fi- nantiecle commissie goedgekeurd. Tot leden van de commissie voor het nazien van dc rekening 1934 worden aangewezen do heeren A. Schoffelen van L.T.B. afd. Zuidscharwoude en P. Swager van Tuinbouwbelang. De voorstellen. Beperking van het te len van koolzaden. Het Bondsbcstuur stelt voor om in overleg met den Vierbond een teeltregeling in het leven tc roe pen voor 't telen van koolzaden. Het ongelimiteerd telen, veelal met bestemming voor bet buitenland, zal ontegenzeggelijk een directe schade beteekencn voor don export van onze koolsoorten. Het bondsbestuur wil, in overleg met den Vier bond. pogingen aanwenden om met nehulp van de regeering. een regeling getroffen zien. waarbij de koolzaden alleen door een hiervoor aan te wijzen organisatie zullen mogen worden geteeld en deze dan te dlstribueeren onder de leden, in evenredig heid tot hunne bedrijven. In zijn toelichting zegt dn Voorzitter dat een uit voerverbod wel niet verkregen zal kunnen worden. Het is niet de bedoeling met de voorgestelde beper king te treffen een zaadteler of zandhandelnar, al is niet te ontveinzen dat deze of gene er schade door zal leiden. Na jaren werken heeft de Noordholland schc tuinder goede koolzaden verkregen en nu is het niet gewenscht dat deze naar Dnitschland o.a. gaan. Duitschlnnd legt zich thans toe op den teelt van J'ewaarkool en het gevaar daaraan verbonden mag do organisatie niet over 't hoofd zien. Spr. wijst op hot !>e!ang voor 't algemeen belang van een centralisatie van goede koolsoorten. De heer Rakker, de Eendracht, verklaart niet voor het voorstel te zijn, omdat men niet gelooft dat in Duitschlnnd niet «ie goede soorten koolzaden kun nen worden geteeld. Do Voorzitter wijst op de Jarenlange ervaring, dio daartoe noodig is. De heer Kamp, afd. Nieuwe Niedorp, wijst er op dat ook wij zaden uit het buitenland betrekken. Als geen uitvoerverbod wordt uitgevaardigd, zal een be perking weinig resultaat opleveren. De Voorzitter zegt dat een uitvoerverbod van de re geering niet is te verwachten, maar centralisatie van het telen van koolzaden zal wel de medewerking van do regeering erlangen. Do heer P. Zwagerman, Nieuwe Niedorp, denkt ook dat het voorgestelde zijn doel zal missen, de Langendijker kool kan volgend jaar ook als stulle- kool worden verbouwd en uitvoer van stullezaad zal wel niet verboden worden. De beer Weel, L.T.R., Langendijk, wekt de afge vaardigden op, geen planten uit tc voeren, want vele tuinders zijn er om verlegen. De Voorzitter sluit zich bij dezen oproep aan. De beer Speets, Valkkoog, deelt mede, dat hij van een kennis in Duitschland, lezer der Schager Cou rant «-li op de hoogte van den noodtoestand in de N.H. tuinhouwstr. 'n brief ontving, w.i. de verklaring van een Duitschen boer: hier is goede grond, het groeit hier goed en voor goede zaden zorgt Noord- Holland wei. De schrijver oordeelt, dat Noord-Hol land voor een groot deel zelf de schuld heeft van dien toestand. Teelt dus zaad voor u zelf, niet voor anderen. Fm afgevaardigde van de Eendracht, Oudkarspel, oordeelt dat de verga«lering bezig is een economisch probleem op te lossen. Wel acht deze spreker ccntra- iiseering gewenscht, maar dan om verbetering van de kool te verkrijgen. Voordat tot stemming wordt overgegaan, wijst do heer Rand op de consequentie van deze zaak, en hij vraagt zich af of het niet beter is. dat het Re- stuur deze belangrijke zaak nader onder de oogen ziet. Verschillende opmerkingen zijn hier gemaakt, die nadere beschouwing behoeven. De Voorzitter zegt dat als het bondsvoorstel wordt aangenomen, eerst nader zal worden onderzocht, wat te doen. De heer Keeman, Koophandel, wijst op het kleine geldelijk geldelijk voordeel, aan dezen zaadhandel verbonden, tegenover de groote schade die er door berokkend wordt Het voorstel wordt aangenomen met 789 tegen 302 stemmen. Wijziging statuten. Het Bondsbestuur stelt voor om artikel 15 der Statuten zoodanig te wijzigen, dat de vertegenwoor diging in het Bondsbestuur niet meer afhankelijk zal worden gesteld van een vcilingsomzet van f 300, doch dit bedrag te verlagen tot f 50. Gezien de lage opbrengst der producten wordt een omzet van f 300 belemmerend geacht. De heer Weel, afd. Langendijk L.T.B., ziet niet het Ixlang ervan in dat de menschen, die toch fei telijk geen tuindeps zijn, moeten vormen het bonds bestuur. Spr. gevoelt meer voor het voorstel Waar land, vertegenwoordiging bij een veilingsomzet van 1 100. Medegedeeld wordt dat de afdeeling Waarland e.o. haar voorstel intrekt, omdat zij zich vereenigt met het bondsvoorstel. Die mededecling wordt beantwoordt met de verkla ring dat dan de afdeeling Langendijk, L.T.B., dan dit voorstel, f 100 vcilingsomzet, overneemt Do Secretaris licht toe dat het Bondsbestuur het voorstel doet, uit soepelheid jegens kleine tuinders en zoons van tuinders. Ook wijst spr. op het feit, dat menschen van N. Niedorp en Winkel hun pro ducten te Winkel veilen andere producten aan den N.M.B. Onze organisatie maakt evengoed al een uit zondering bij andere vcilingsorganisaties. Het was beter geweest in het geheel geen veilingsomzet vast te stellen. Do heer Weel, Langendijk, gaat zoo ver, te ver klaren, dat juist het feit dat Jan en alleman tuin ders zijn, oorzaak is dat de tuinders in de laagcon junctuur zija De heer Honingh, Winkel wijst er op dat hij in hoofdzaak fruit teelt en daarnaast telen van kool. Hij voert die kool reeds 25 jaren aan do veiling van den N.M.B. aan. Men is daarom nog geen koeke- bakker. Het bondsbestuur, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 710 tegen 361 stemmen. Statutenwij ziging evenwel kan niet plaats hebben, omdat 2/3 van het aantal uitgebrachte stemmen voor het voor stel moet worden uitgebracht. Het voorstel afd. Langendijk L.T.B., f 100 veilings omzet wordt nu in stemming gebracht, het wordt met algemeene stemmen aangenomen. Wegen per 100 kilogram. „Nieuw Leven" stelt voor om allo koolsoorten voortaan per 100 kilogram te doen wegen en indien door den koopman een andere verpakking of ge wicht wordt verlangd, dit dan voor zijn rekening te doen geschieden. Het komt thans vaak voor, dat men zijn kool moet lossen in zakjes van 25 kilogram, waardoor de ver- kooper zelden met zijn gewicht uitkomt en ten twee de, komt het den laatsten tijd vaak voor, dat er nimmer een gewicht van 10 kilogram In den wagon aanwezig is, zöodat er slecht de hand aan het we gen per 100 kilogram wordt gehouden. „Waarland en O." wil ook alleen per 100 Kilogram wegen. Omdat de in de vorige vergaderingen geno men besluiten niet gehandhaafd worden, acht zij het gewenscht. dat alle 5 kilogram-gewichten van het Jaadterrein verdwijnen. Het bondsbestuur acht beide voorstellen niet uit voerbaar en evenmin noodzakelijk, en adviseert om alle kool boven de 1.5 kilogram per 100 kilogram te wegen en de kleine verpakking van 25 Kg. niet te belemmeren door aanneming van deze voorstellen. Het voor en tegen van de wijze van wegen wordt uitvoerig besproken, met als resultaat dat zonder stemming conform het advies van het Bondsbestuur wordt besloten. Verplichte veiling van lnheemsche pro ducten. De vcrecniging „Tuinbouwbelang" stelt voor, om alle leden de verplichting op te leggen, alle hier ln heemsche producten, voor zoover hiertoe de gele genheid is opengesteld, aan de veiling van den N.M. B. te doen laten afslaan. Sommige leden houden niet de hand aan het reglementaire voorschrift, al hun producten, voor zoover mogelijk, aan eigen markt te veilen. Dc finantieele uitkomsten der veiling wor den daardoor in gevaar gebracht en schade berok kend aan de trouwe aanvoerders, doordat door het wegblijven van eigen veiling, deze niet tot haar volle ontwikkeling kan komen. Het bondsbestuur is het hiermee eens en meent dat krachtig dient te worden opgetreden tegen deze overtreders. Het meent dat bij deze overtreding een geldboete dient te worden opgelegd en bij herhaling een royement moet volgen. Aanneming van dit voor stel acht het bondsbestuur ten zeerste gewenscht De heer Barten, Tuinbouwbelang, betreurt dat dit voorstel er moet wezen, maar de feiten maken dat nu eenmaal noodzakelijk. Do heer Kleef, L.T.B., Zuidscharwoude, wijst op de consequentie dat de veiling dan ook geen producten van andere veilingen behoort te accepteerea Spr. vindt leven en laten leven. De Voorzitter zegt dat hij in geen geval toejuicht dat leden van andere veilingen naar den N.M.B. ko men, maar een regeling zonder uitzondering bestaat er nu eenmaal niet. Maar dat iemand b.v. het ge- heele seizoen door zijn vroege aardappelen elders veilt, deugt niet. De heer Groen, L.T.B., 't Veld, wijst er op dat van zijn vcreeniging meerdere tuinders zijn, die meloenen, komkommers enz. te Beverwijk veilen en nu ontheffing vragen om eveneens slaboonen daar te mogen veilen. Een ingestelde vervoerdienst maakt dat noodzakelijk. De heer Bakker licht dat nader toe, het betreft enkele personen, die glasproducten telen. Dn Voorzitter zegt dat in speciale gevallen ont heffing kan worden verleend, als het maar enkele personen betreft. Overigens is het do bedoeling van het Bondsbestuur het te nemen besluit streng te handhaven. Zonder stemming wordt het voorstel van „Tuin bouwbelang" aangenomen. De aitvoerconsenten. „De Eendracht" stelt voor de consenten, vereischt voor den uitvoer van tuinbouwproducten, door de veiling aan den kooper van het te exporteeren pro duct te verstrekken. Het wordt logisch geacht, dat de veiling als ver koopster der producten, die voor uitvoer zijn be stemd. ook het uitvoerconscnt verstrekt en dat niet te voren bepaalde handelaren de beschikking over de consenten hebben. Door de voorgestelde regeling zal ook worden voorkomen, dat er handel gedreven wordt in consenten, hetgeen den prijs aan de veiling kan drukken. Het Bondsbestuur is het met de voorstellende ver- ecniging eens, dat de consenten aan de vellingen dienen te komen. Bij aanneming van het voorstel verklaart het bondsbestuur zich bereid, deze aange legenheid ter bevoegder plaatse naar voren te bren gen. Do heer Keeman, Koophandel, wijst op de onjuist heid dat handel gedreven kan worden in consenten. Een controleur van het Centraal Bureau komt dat nauwkeurig controleeren. De heer Wonder, dc Eendracht, wijst er op dat hét do bedoeling is dat de extra-winst aan den tuinder komt, niet aan den koopman. Het is de overgescho ten kool. die den marktprijs regelt. Ook is het mo gelijk dat consenten in handen komen van iemand die de kool minder goed kan plaatsen. Do heer Keeman wijst op de goede samenwerking die er tegenwoordig is, èn in het belang van den tuinbouwer én in het belang van den koopman. Wij zende op de risico die de handel loopt, ontraadt spr. verandering in de regeling te brengen. De Voorzitter zegt dat als er inderdaad extra winst wordt gemaakt, de organisatie wel ingrijpt. Conform het prae-advies van het Bondsbestuur wordt besloten. De Vierbond een officieel lichaam. „De Eendracht" wil pogingen zien aangewend, om den Vierbond tot een officieel lichaam te ver heffen. Voor producten die in het groot aan alle vellin gen in den Vierbond worden aangevoerd, dienen eensluidende maatregelen te worden genomen. Maar het federatief verband is niet voldoende om ingrij pende maatregelen door te voeren. Daarom zal het goed zijn. dat de Vierbond versterkt wordt door er een officieele vereeniging van te maken. Het Bondsbestuur oordeelt, dat in sommige geval len samenwerking gewenscht is en ook plaats vindt. Evenwel elke veiling op zich zelf heeft bijzondere aangelegenheden, die moeilijk voor anderen aan vaardbaar zijn. Het stichten van een officieel li chaam wordt daarom niet noodig geacht. Ook bij de overige veilingen zal het evenmin kans van slagen hebben. Door den heer Bakker, de Eendracht, wordt ge wezen op de aanvoerregeling, die hier zeer goed vol deed, doch door do regelingen elders wordt er af breuk aan gedaan. Uit meerdere feiten blijkt, dat één officieel lichaam zeer noodzakelijk is. Do Voorzitter daarentegen wijst op bezwaren, niet nlle maatregelen zullen bij alle veilingen uitvoer baar blijken te zijn en eensluidende bepalingen zul len vastgesteld kunnen worden. Door den heer Bakker wordt in hoofdzaak gewe zen op de noodzakelijkheid van een eensluidende aanvoerregeling voor bewaarkool. De heer P. Kostelijk zegt dat de N.M.B. zich toch bij een besluit van de meerderheid zal hebben neer te leggen, het doet dus niets af of er sprake is van een officieel lichaam. Als er sprake is van een alge- meen veilingsbelang. zal er geen enkel bezwaar zijn tegen samenwerking. Door de Eendracht wordt geen stemming over het voorstel verlangd, zoodat conform het prae-advies van het Bondsbestuur wordt besloten. Boycot btf executie. ,De Eendracht" stelt voor hij voorkomende geval len van executie of daarmede gelijkstaande geval len van gehuurde bedrijven, voor zoover hiervoor aanleiding bestaat, een boycot of eventueele boeten toe te passen op de te vellen producten. De opvatting is, dat de verkoop bij executie e. d. zoo mogelijk moet worden voorkomen. Daar er van overheidswege nog niet in is voorzien, is do hulp der veilingen noodig. De commissie welke het vorig inar door het be stuur is aangewezen, om dergelijke gevallen te voor komen. kan in deze diligent blijven. Het bondsbestuur acht zich niet bevoegd om in be doelde gevallen, een boete toe passen of tegen ie mand. die overigens reglementair handelt, een boy cot bij aanvoer aan dc veiling toe te passen. Het bondsbestuur moet aanneming van het voorstel dan ook ontraden. De Voorzitter wijst erop, dat de daartoe benoemde commissie werkeloos is, zonder steuntrekking. Er zijn wel eens redenen waarom een verhuurder den huurder het land ontneemt, maar dat er misbruik van wordt gemaakt, gelooft spr. niet. Als veiling kan de N.M.B. niets doen want er is de verplichting tot veiling van alle producten. De heer Borst, de Eendracht, zegt dat er wel voor heelden zijn te noemen dat misbruik van de om standigheden wordt gemaakt. Ondanks de mooie namen van de tuinbouwvereenigingen, als „Nieuw Leven" en „de Eendracht" blijkt er geen sprake te zijn van eendracht. Herinnerd wordt aan het besluit, op voorstel van „De Eendracht", dat verleden jaar is genomen om geen politioke aangelegenheden te behandelen. De heer Borst ontkent dat het hier een politieke kwestie betreft; het is geen gevolg van den econo- mischen toestand. De heer Olie, Nieuw Leven, wijst on het gevaar t. a.v. het credietwezen. als ingegaan wordt op het voorstel van De Eendracht. Het voorstel wordt door De Eendracht ingetrok ken. Geen bokken. De tuindersbond „Harenkarspel—Oost" stelt voor, dat met het oog op het groote belang voor onzen koolbouw. geen z.g. „bokken" verladen zullen worden en wil, dat al het mogelijke zal worden om dit euvel tegen te gaan. In de toelichting wijst de voorstellende bond eron dat er niet zoozeer aan onze veiling mee geknoeid wordt, maar het schijnt wel van on laadplaatsen buitenom, in den Anna Paulownapolder. Het Bondsbestuur is het ermee eens. dat er streng op gelet moet worden niet alleen, maar dat ook in die gevallen straffen toegepast dienen te worden. Bij het constateeren van het euvel is dat ook reeds meerdere malen gebeurd, ook den afgeloopen winter nog. Deze uitwassen zijn, in overleg met meerdere veilingen en met de vereeniging „Koophandel" nader geregeld. Nadat nog eens op het gevaar is gewezen en een enkele uitwas Is gememoreerd, gaat Harenkarspel- Oost accoord met het prae-advies. De rondvraag. De heer Jhr. Van Spengler. burgemeester van Noord- en Zuidscharwoude. betuigt zijn dank voor de uitnoodiging en heeft met veel belangstelling de beraadslagingen gevolgd. Snr. denkt als tolk der vergadering op te treden als hij het bestuur hnrto- Tifk dank zegt voor hetgeen het voor den tuinbouw heeft, weten te verkrijgen in het afgeloopen ianr. Moge de leden van den N.M.B. vertrouwen In het bestuur blijven stellen. De afdeeling Sint Maarten vrsagt of er nog kans Is op een toeslag op de laatste geleverde kool. De Voorzitter zegt dat die kans uitgesloten is, maar de mogelijkheid bestaat dat op den toeslag op de nieuwe kool een schepje wordt toegelegd als te gemoetkoming van de oude kool, die zonder toeslag ls geleverd. De heer Weel. L.T.B. Langendijk. vraagt of het Bondsbestuur wil trachten dat extra bijdrage wordt verkregen voor hen die vorig laar een misgewas aan koolproducten hebben gehad, door de bladluis. De Voorzitter zegt dat als het mogelijk is. de N. M.B. er gaarne toe zal medewerken. maar men make zich geen illusie. Met de L.G.C. wil spr. het wel aanhangig maken. De afd. 't Veld van den L.T.B. vraagt aanschaffing van eenige fust, tot aanvoer van slaboonen. Het is de bedoeling dat de vereenigingen na aanschaffing door den N.M.B. de kist enovernemen. De standorganlsaties en de veillngsorga nisaties. De bestellingen zullen worden afgewacht. De afd. Nieuwe Niedorp vraagt of het Bondsbestuur het goed kan vinden dat bij de samenstelling van de prov. centrale crisis-organisatie de georganiseerde veilingsvereenigingen zijn gepasseerd, maar de uit te voeren zaken aan de standsorganisaties zijn opgedragen. De afdeeling wil hierover haar afkeuring uitspreken en dat aan de regeering kenbaar maken. De Voorzitter erkent de onjuistheid ervan en wijst op het vele dat de veilingsorganisaties hehben ge daan. De veilingsorganisaties hebben haar grieven daarover naar voren gebracht Door den heer Zwagerman wordt het standpunt van de afdeeling N. Niedorp nader uiteengezet, onze organisatie heeft zeer veel voor de tuinbouwregistra- tie gedaan, naar genoegen van de reg?ering. De heer Groen herinnert aan het incident, straks tusschen hem en den secretaris ontstaan. Spr. heeft toen een onparlementair woord geuit dat woord neemt hij terug, en wijzigt hij in „onjuist", maar laat de Secretaris dan ook een concessie doen en aannemen wat spr. heeft gezegd, want spr. is er van begin af aan bij betrokken geweest Spr. heeft altijd betoogd dat ook de standsorganisaties gekend moeten worden, maar heeft niet gezegd dat de veilingsorga nisaties uitgesloten moeten worden. De regeering wil nu eenmaal centraliseeren. Spr. ontkent dat het werk wordt opgedragen aan de standsorganisaties, het werk is opgedragen aan de Prov. Centr. Crisis organisatie maar de veilingsorganisaties zullen niet uitgesloten worden. Als lid van de katholieke orga nisatie is spr. op het Departement geroepen; toon was Centraal Bureau niet aanwezig. Als de regee ring daarmee een verzuim heeft gepleegd, moet het protest tot de regeering worden gericht. De heer Kliffen is den heer Groen erkentelijk voor het ruiterlijk terugnemen van het onparlementaire woord. Spr. is misschien ook wat te hard van stal geloopen. Vroeger werden de zaken geregeld door het Centr. Bureau en meerdere malen is gebleken dat do heer Groen zich daar niet mee kon vereenigen. Spr. blijft van oordeel dat het Centraal Bureau daar voor het aangewezen lichaam blijft en spr. kan niet aannemen dat bepaalde invloed niet is uitgeoefend om wijziging in den gang van zaken te krijgen en spr. heeft gedacht dat ook de heer Groen daarin werk zaam Is geweest. Z.i. zal in de toekomst niet volko men rekening worden gehouden met de belangen van de tuinders. De heer Groen wijst er met nadruk op dat het niet de Prov. organisaties zijn die de steunmaatregelen vaststellen, dat blijft het werk van de landbouwcrisis centrale, van de regeering. Op de pertinente vraag verklaart de heer Groen dat zoolang een groot aantal tuinders niet aangeslo ten zijn bij een standsorganisatie, het niet juist is dat de veilingsorganisatie, als standsorganisatie dan, is gepasseerd. Met groote aandacht wordt dit debat door de af gevaardigden gevolgd. Tenslotte sluit de Voorzitter de discussies, hoewel nog enkele sprekers het woord verlangen. De heer Wijnveld, burgemeester van Oudkarspel, wijst op de belangrijke taak van een burgemeester, in deze benarde economische toestanden, zij hebben mee te leven door de verschillende steunmaatregelen, bij ontevredenheid, is het de burgemeester die als wrijfpaal fungeert. Spr. heeft reeds vroeger gepleit voor steun, voor werk op de bedrijven en Oudkars pel, niet Broek had dan ook proefgemeente moeten zijn. De besprekingen hebben vandaag op hoog peil gestaan. De heer Brugman, geeft de verzekering dat hij nog altijd ten zeerste meeleeft met de tuinders, en hoopt nog vele malen in tegenwoordigheid der tuin ders te zijn, doch dan onder gunstiger omstandig heden. Door enkele gasten. o.a. de heeren Renaud en P. Slot. wordt dan nog het woord gevoerd en daarna volgt sluiting.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7