Plaatselijk Nieuws. Waschtafels H.A.B.O-Vavantie-Reizen. leek Bureau A. KEESMAN, Noord A80, Schagen OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL Resultaten der Tweede Ronde. Hoe Italië van Spanje won. Sportief is anders. NABETALING OP TARWE. Spoorbrug te Leeuwarden aangevaren. HET L0CH-NESSM0NSTER IS JARIG. Zeeslangen alom. Een meisje, dat roovers overwon. Daar valt niet mee te spotten. Warm karwei voor Utrecht's politie. Zuigeling op het stadhuis gebracht. CONCERT. Door Schagen's Harmonickapel, zie de advertentie wordt morgenavond in den muziektuin een concert gegeven. Het uit te voeren programma luidt als volgt: 1. Sons of the Braves. Marsch T. Bidgood 2. Miidchen von der Spule, Ouverture F. van Suppé 3. GlühWürmchen. Idyll Paul Lincko 4. In Schagen's Muzikale Kringen L. A. Schouten Pauze. 5. La Petite Duchesse, Ouverture Riccius 6. La Pewencke, Ouverture V. Maillv 7. Carmen Sylva. Wals J. Ivanovici 8. Fur Dich Rio Rita, arr. Joh. Dol, N. Santangini Volgens de in dit nummer opgenomen advertentie, zien wij dat het bekende Reisbureau H.A.B.O. te Alk maar, ook dit jaar weer diverse binnen- en buiten- landsche Vacantiereizen organiseert. Deze bekende en inderdaad zeer goed georganiseer de en billijke reizen, welke wederom grooten- dcels onder de goede leiding van den heer Ten Brug- gencate, uitgevoerd zullen worden, zullen zeker weer met groote belangstelling door het reizend publiek worden begroet. Wij wenschen dan ook dit seizoen het Reisbureau zoowel als bare deelnemers, mooie, prettige en gezel lige vacantie-reizen toe. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. Vrijdagmiddag kregen drie dames, die per fiets een bezoek aan Schagen brachten, het met de warm te te kwaad. Ze werden door deze warmte bevangen. Dokters hulp behoefde echter niet te worden inge roepen. Ze namen een „Pinguïn* ijsje cn waren weer geheel fit (Adv.) AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Naar we vernemen, wordt door het bestuur van de afdeeling Schagen van den Bond voor Staatspension- ncering ook dit jaar weer een autotocht voor ouden van dagen georganiseerd, en wel op Dinsdag 17 Juli a.s. 65-Jarigen en ouderen, die hieraan wenschen deel te nemen, kunnen zich opgeven vóór 1 Juli a.s., bij den lieer S. A. Bos, Huize „Avondrust", alhier. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag ƒ.1. heel goed, de handel ging wel. prijzen tot .10 ets. De zwaarste koe kwam op naam van de Heldersche slagers v. F.ngelsrhen en v. Twisk. afkomstig van den heer D. P. Timmerman alhier voor den prijs van f 222.50. De handel In kalfkoeien was zoer stug. In gelde- koeien zeer matig; de grootste oorzaak is to kort gras. Gevolg is dan ook dat do handel in pinken evenzeer stug was. De pinksticren waren haast on verkoopbaar. De handel in vette kalveren was stug, de duurste ,1ot f 30, dat zijn toch geen prijzen. Met de nuchtere kalveren was het ook iets minder, drukkende prij- zen. Op de paardenmarkt was veel drukte, handel goed. groote aanvoer. Oude slachtschapen 1422 gld., kale vette scha pen 1210 gld. Lammer envoor de weide 50 gld„ voor den slacht tot f 12. Over het geheel was het in schapen een stuggen handel. Bokken en geiten handel stug, tamelijke aan voer. Vette varkens stug. Biggen en schrammen ma tig. De handel in kippen en konijnen was goed; prijzen lang niet slecht. THEATER ROT AL. Gegraven in sneeuw en Ijs ligt een eenzaam berg dorpje. Voor do deur van het armenhuis staat een man, een bewusteloos kind in zijn armen dragend: het is de dorpsschoolmeester, Gottwald, met de kleine Hannele Mattern, die men zoo juist uit het water heeft gehaald. Aldus vangt het droomgedicht van Gerard Haupt- mann aan „Hannele's Hemelvaart" dat na het suc ces als stomme film opnieuw verwerkt is tot ge luidsfilm, die deze week in Theater Roval draait. In het armenhuis wordt Hannele onderzocht door Dr. Wachler, die sporen van hishnnedling op haar magere lijfje vindt. Als ze eindelijk tot bewustzijn komt, grijpt een zinnelooze angst haar aan voor de woede van haar stiefvader. Gottwald stelt haar ge rust en nu vertelt zij fluisterend, waarom zij het jdeed: de Heere Jezus heeft haar geroepen, onder in ]het water ze verlangt niet beter te worden, zo jwil nanr den hemel. Tevergeefs tracht zuster Mar lt ha haar een beetje van haar oigeg vertrouwen en [levensmoed te geven. Met zachte woorden kalmeert p.ij het arme kind, dat in haar koortsdroomon steeds [weer de dreigende figuur van haar vader ziet. In ieen hoed en mantel ziet zij zijn gestalte en ze hoort, ihoe hij haar toeroept, dat zij moet opstaan om den 'kachel aan te maken. In een uiterste krachtsinspan ning verlaat zij het bed om in het hosch hout voor den kachel te halen. Overal ziet zij het wreede ge zicht van Mattern, hoort zij zijn scheldende stem. Als zuster Mart ha terugkomt met water en een compres, vindt zij Hannele bewusteloos voor den steenen oven liggen. Hannele wordt weer in bed gelegd, doch komt niet meer tot vol bewustzijn. Nieuwe koortsfanta sieën vormen zich in haar zieke brein, doch nu zijn het enkel schoone dingen, die zij beleeft. „Honderdduizend mijlen ver door den nacht ben ik naar je toegekomen," zegt haar moeder. Hannele. glimlacht met een verrukt gezichtje en strekt de liand uit, naar het sleutelbloemnie, dat haar moe der haar als pand achter laat, dat ook voor haar de poort van het paradijs open zal gaan. Nu ziet ze een reusachtige poort uit het donker oprijzen: het is de poort der Feuwighid, waarvoor de Doodsengel met zijn zwaard de wacht houdt. Haar koortsfantasieën tooveren haar de schoonste dingen voor. Ze ziet zichzelf stann onder den boom op het graf van haar moeder: de takken regenen goud en zilver op haar neer. Zij krijgt een blinkend wit bruidskleed aan en op haar lokken rust een bloemenkrans. Om Hannele ruischen duizenden en gelenwieken en de lucht is vervuld van harpen- en fluitmuziek. Hannele's gezichtje glimlacht stil en verzaligt. Zij hoort hoe de Heiland haar beveelt te ontwaken en op te stann en geleid door Zijn hand. schrijdt zij de hemelpoorten binnen, de Eeuwigheid tegemoet. Onmerkbaar vliedt het leven uit het brooze lichaam van kleine Hannele. Dr. Wachler hulgt over het bed en luistert de zwakke hartklop heeft opgehouden. Hannele is in een schoone droom ten hemel gevaren. Zwitserland verliest van Ts)echo-Slowaki|e. Do uitslagen van de tweede Ronde om het we reldkampioenschap voetbal zijn als volgt: Milaan: Duitschland—Zweden 2—1, (rust G—0). Turijn: Zwitserland—Tsjecho-Slowa- kije 2—3, (rust 1—1). Bologna: Oostenrijk—Hongarije 2—1 (rust 1—0). Florence: SpanjeItalië 11 (rust 1-1). Daar de verlenging geen verandering in den uit slag bracht ,moet de laatste wedstrijd worden over gespeeld. De Zwitsers, waartegen het Nederlandsche elftal het Zondag heeft moeten verliezen, hebben nu op hun beurt in Tsjecho-Slowakije hun meerdere moe ten erkennen. De strijd was uitermate spannend en het was dui delijk, dat het land, dat er in slaagde, een doelpunt te scoren, winnaar zou worden. De Tsjechen kwa men langzaam maar zeker in de meerderheid en de druk werd zoo groot, dat het geen verwondering wekte, dat 7 minuten voor het einde Nejedly kans Ag, het winnende doelpunt te maken (3—2). De zege van Tsjecho Slowakije was wel verdiend, vooral uit technisch oogpunt, maar wat energie en geestdrift betreft, wonnen de Zwitsers het glans rijk. Uitslag 1—0. Vijf en twintig duizend menschen hebben te Flo- ranrc den tweeden strijd kunnen volgen tusschen Italië en Spanje, welke door het gelijke spel van Woensdag noodig was. Het is geworden een ruwe wed strijd. zóó zelfs, dat het spel op verschillende momen ten nauwelijks voetbal genoemd mocht worden. Reeds van den eersten aftrap af. zaten de Italianen, luide aangemoedigd door bun aanwezige landgenooten, fel op den bal. Do Zwitsersche arbiter Mercet had de teu gels niet goed in handen en al gauw was het een ruwe, onwaardige yertooning. Er deden zich zeer vr.el incidenten voor. De Spaaaschc linksbuiten werd lievig gekraakt en mqest bei veld worden Uitgedragen. Na 11 minuten doelpuntte Meazza uit een corner voor Italië. Waar de Spanjaarden meenden, dat wegens free-kick dit doelpunt niet mocht worden toegekend wat de scheidsrechter echter wel deed ontstond er een formeele schoppartij, zóó zelfs, dat op diverse punten van het veld en ook op do tribunes, een for meele oorlog ontbrandde. Gedurende den gehcelen strijdis het gebleven een na-trappen, een gooien en smijten. Gedoelpunt werd er niet meer. Italië won met den oneven goal, maar in een on waardig partijtje voetbal, waaraan we onze „kérels" niet graag hadden zien blootgesteld gezien. Donderdagavond om negen uur zijn met de „Rhein- grld" de Rottcrdamschc spelers Lagendaal, Van Heel, Vente en A an Male uit Italië gekomen. Deze thuiskomst is voor hen niet onverdeeld prettig ge weest, zoo lezen we in het .Volksblad". De politie wist niet, dat de voetballers zouden arriveeren en had geen enkelen maatregel genomen. Het publiek daarentegen bad een radio-bericht opgevangen, hoe laat de Rheingold uit Arnhem zou vertrekken en had uitgerekend, op welke tijdstip deze trein in Rot terdam zou kunnen zijn. Tegen het tijdstip, dat de Italiaansche trein bin nenrolde, bevonden zich op het perron enkele hon derden personen, hoofdzakelijk familieleden, kennis sen en cluhgenootcn. Deze bereidden den reizigers een hartelijke ontvangst. Doch buiten het station wachtten duizenden menschen. Toen de leden van het Nederlandsche elftal naar buiten kwamen, was hier de stemming niet gelijk aan die op het perron... Een groot deel der toeschouwers juichte de spe lers toe, doch een ander deel floot en joelde. Een oogenblik deinsden de voetballers terug en verlieten het stationsgebouw niet. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, pro* beerde met zachten drang de menigte te versprei den. Lagendaal, die door zijn verloofde werd afge haald, kon zijn taxi pas bereiken, nadat de politie agenten, dreigende met den gummistok, een pad naar den auto hadden vrijgemaakt. Ook de andere spelers slaagden er daarna in. hun taxi's te bereiken. Het gezelschap begaf zich naar Tivoli, Coolsingel. Daar verzamelde zich opnieuw voor het terras een zeer groote menigte, die iets van de terugkeerende Rotterdammers trachtte te zien. Nu slaagde de poli tie er echter in, de menschenmassa in beweging te krijgen en te honden en omstreeks halftien was de rust weergekeerd. Betrouwbaarheid is op den weg een gebiedende eisch. Laat auto of motor door ons in conditie brengen. Groote vakkennis billijke conditiën. NICO KAMP Noord. SCHAGEN. Do Gewestelijke Tarwe Organisaties voor Noordhol land en Zuidholland hebben met ingang van Dinsdag 2!) Mei 1934 het koopen van tarwe door de Erkende handelaars stopgezet. Het vervoer van reeds gekochte, doch nog niet gele verde tarwe mag plaats vinden tot 7 Juni 1934. Telers, die nog tarwe bezitten, dienen vóór 7 Juni aan de de Organisatie aan ie bieden. I)ezc maatregel is genomen in verband met het Be stuursbesluit om in de maand Juni een nabetaling van f 1— per 100 K.G. te doen over den gele verden oogst 1933. Reclames over de betalingen dienen binnen 14 da gen en uiterlijk 15 Juli te worden ingediend. De na dere richtlijnen zullen in de landbouwpers worden ge publiceerd. Vertraging ln het treinverkeer. Gisterochtend om 7 uur is de spoorbrug over de Greuns te Leeuwarden door een baggeraak aangeva ren, waardoor de brug ontzet werd en niet gesloten kon worden. Hierdoor konden de eerst vertrekkende treinen in de richting Groningen en de sneltrein Gro ningen—Stavoren do brug niet passecren. De reizigers moesten ter plaatse overstappen, tengevolge waarvan de boottrein van Leeuwarden met 26 minuten vertra ging vertrok. De trein, die om 8 u. 23 van Leeuwarden naar Groningen moest vertrekken, kon de brug met 12 minuten vertraging weer passceren; ruim half 9 was de storing opgeheven. Volgens dr. Beebe niet onwaarschijnlijk. Een jaar geleden werd het Loch-Ness- monster ontdekt. Sindsdien ging er geen week voorbij of nieuwe ontdek kingen werden gedaan op „zeeslangen gebied". Nog heeft men niet kunnen beslissen of men. hier met verbeelding of werkelijkheid te doen heeft. Bijgeloovigheid verdwijnt heel langzaam uit de wereld, ook aan spoken cn heksen is het geloof niet meer zóó vast als vroeger. Toen dan ook een jaar geleden in Mei een visscher vertelde, dat hij in het Loch Ness een zeeslang had gezien, lachte men hem uit en vermoedde, dat hij niet geheel nuchter was. Maar toen kwamen verschillende andere visschcrs hetzelfde vertellen, voorbijgangers, een student en zelfs een dierkundige. Inverness werd beroemd. Uit alle deelen der wereld kwamen nieuwsgierigen Twee nieuwe hotels werden gebouwd. Alle kamers waren bezet en dat in deze jammerlijke tijden. Oor zaak: een zeeslang. Niet minder dan 300 menschen hebben het mon ster gezien. Bergen papier zijn er over volgeschre ven en kortgeleden publiceerde do „Daily Mail" een foto van de zeeslang. Weliswaar meent dr. Heek uit Berlijn, dat de kop van het geheimzinnige wezen de staart van een zwaardvisch is, maar niemand die zich daar aan stoort en over de gcheelo wereld be kijkt men de sensationeele foto. Misschien zou men het Loch-Ncss-monster reeds lang vergeten zijn, wanneer niet plotseling uit alle deelen van de wereld berichten over soortgelijke beesten waren opgedoken. Langs de kust bij Chcr- bourg dreef het cadaver van een dier met een even langen hals als de zeeslang. Bij Syracuse werd een dergelijk beest gezien, half op het strand liefst! Bij Alexandrië konden Egyptische visschers een zee slang bij haar ochtendwandeling bespieden. Grieken land bleef niet achter. Maar Loch Ness overtrof al le concurrentie twee monsters waren er nu ge zien. En weer doken berichten op. Zeelieden van de „Mauretania", schippers in de Golf van Bengalen, in do Golf van Georgia enz. enz. Allen hadden zee slangen gezien. De vaklui lachten en hoonden. Men grinnikte, toen een dierkundige voorstelde een wet bij het parlement in te dienen ter bescherming van zee slangen. Maar ook ernstige menschen als luitenants-ter-zee namen de berichten van zeeslangen serieus op en haalden tot bewijs hun oude zeejournalcn te voor schijn, waar een enkele keer aanteekeningen in voorkwamen betreffende zulke monsters. Hoe is de houding van de wetenschap? Zij twij felt voorloopig. Want wat zij zelf niet ziet, wat zij zelf niet kan onderzoeken, bestaat niet voor haar of is op zijn minst twijfelachtig. Er bestaan buitengewoon groote haaien en ook dolfijnen kunnen reusachtige afmetingen bereiken. Lintvisschen bereiken een lengte van zes meter. En dan de inktvisschen niet te vergeten! Dat de Nederlandsche dierkundige, dr. Oude mans, reeds in 1892 een werk publiceerde, waarin hij 1S9 observaties van zeeslangen had verzameld, wordt als geen bewijs aangenomen. Toch kan men maar niet botweg ontkennen, dat op onze aarde dieren leven, die wij nog niet hebben gezien. Daarvoor be hoeven wij ons alleen de ontdekking van de Okapi in 1901 te herinneren, en die van zooveel andere groote en kleine dieren, waarvan het bestaan steeds ontkend was. Minder sceptisch is de houding van verschillende diepzee-onderzoekers. Vooral dr. Beebe, die binnen kort zal trachten met zijn duikerkogel een diepte van 1000 meter te bereiken, is van het bestaan van het Loch-Ncss-monster vast overtuigd. Zelf heeft hij in de diepten van de zee reusachtige schaduwen ont waard, die angstvallig vermeden in de nabijheid van zijn, met een sterken schijnwerper voorziene kogel, te komen. Het kunnen volgens Beebe zee monsters zijn; waarom zouden zij niet hun toevlucht zoeken in onbekende zeeën en ook eens bij uitzon dering boven komen? Hoe zulk een beest naar het Loch Ness verdwaald zou zijn, is een raadsel, dat hoogstwaarschijnlijk ook niet door de 600 wetenschappelijke onderzoe kers, die binnenkort naar Loch Ness vertrekken, opgelost zal worden. Mochten deze 600 menschen werkelijk het monster zien, dan kan het niet anders of de zaken rondom Loch Ness zullen steeds heter gaan; mochten zij het niet ontdekken, dan zou weieens de belangstelling voor Loch Ness kunnen verdwijnen. Eén dor bandieten gewurgd met een halsketting. Van een haast romantischen roofoverval en dito ten toon spreiding van vrouwelijken moed en behen digheid wordt uit Karachi (Br.-Indië) melding ge maakt. Een liefelijk meisje uit den Junjab, Harnam Kaur gehceten, is de heldin van hei schokkende verhaal. Harnam, die in het bezit was van vele sieraden, werkte alleen in het ouderlijk huis, toen roovers, belust op haar juwcclenschat, op een kwaden avond terwijl de mannen in het veld werkten, kwamen aangeslopen. Plotseling overvielen zij het meisje en vroegen het onder bedreiging, waar haar juweelen geborgen waren. Zij konden Harnam niet aan het spreken krijgen, waarop drie bandieten het huis doorzochten en tenslotte op het platte dak van het huis terecht kwamen. Inmiddels verschenen Harnam's broeders, die op het veld waren gewaarschuwd, ten tooneele. Een handiet, die beneden voor liet huis was blijven staan bracht zijn geweer aan den schouder en richtte. Doch Harnam sprong op, greep het geweer en hield den schurk in bedwang tot haar broeders zich vau hem meester konden maken. Plotseling weerklonken schoten van het dak. Har nam werd tweemaal gewond en kroop weg in het trappenhuis. Voorzichtig kwam een roover de trap pen afgeloopen. En ook nu sprong Harnam als een leeuwin overeind en wurgde den bandiet met den grooten gouden halsketting, dien hij zoo juist ge stolen had Toen viel Harnam in zwijm. De mannen van het dorp echter, die zich bij Harnam's broeders hadden aangesloten, kwamen de trappen op ijlen. Ze grepen no geen tweeden bandiet, terwijl de ander ontsnap te. Helaas werd de vader van Harnam bij liet ge vecht gedood. De moed en de kracht van het meisje trokken in den ganschen omtrek de aandacht. Een roemrijke strijdersgroep die der Sikhs van Lahore geraakte in vlammende geestdrift over de dapperheid van Harnam en bood haar een zwaard cn een ecre-gewaad aan. Een en ander ging gepaard met hoogdravende redevoeringen ter huldiging harer prestaties. De rcgcering van den Punjab deed de verheugende mededeeling, dit zij aan Harnam Kaur duizend roepeeën (75 pond sterling) en twee stuk ken land als bruidschat zal schenken. Het regent thans jongemannen in den Punjab, die haar tot bruid begecren. Tjalk van 80 ton in beslag genomen we gens overtreding van de wet op de evenre dige vrachtverdeeling. De Rotterdamsche rivierpolitie heeft de tjalk Twee Gebroeders, groot 80 ton, schipper J. B. uit Den Bom mel in beslag genomen, op grond van overtreding van de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de bin nenvaart. Schipper B. vervoerde herhaaldelijk aard appelen, peen en uien van Den Bommel naar Rotter dam. Hij beweerde te varen voor een vaste relatie. Btj onderzoek is evenwol gebleken, dat deze vaste relatie, zoo zij al bestond, niet door dc bevrachtingseommissie is erkend. Tegen den schipper is procesverbaal opge maakt. Dronken soldaat tegen een leger agen ten. Tenslotte op een vrachtauto van Van Gend en Loos vervoerd. Donderdagavond omstreeks zeven uur is de bin nenstad in rep en roer gebracht door een dronken militair uit het Indische leger, die zich bij zijn ar restatie zoodanig verzette, dat een legertje agenten erbij te pas moest komen. De man, die in Gorinchem zijn verlof doorbrengt, was in Utrecht een dagje uit geweest en stond met zijn fiets aan de hand op de Maartenschebrug, toen een agent hem aanmaande door te loopen cn naar huis te gaan, aldus lezen we in het „Hsbl." L)ezo kalme aansporing had een onverwachte uitwerking. In minder dan geen tijd lag de fiets op den grond en vóór de agent erop verdacht was, was hij in een hevige vechtpartij gewikkeld. Hierbij toonde de aan valler zich zóó sterk, dat de agent begreep, dat hij zonder assistentie niets zou kunnen uitrichten. In middels was reeds hulp komen opdagen, terwijl van alle kanten bewoners uit de omgeving toeschoten. Drie agenten konden den soldaat echter nog niet baas worden, zoodat om meer versterkingen werd ge telefoneerd. Op dit alarm verschenen acht agenten en een inspecteur van politie op het slagveld, maar nug werden zij de situatie niet meester. Hoewel men den woesteling de boeien had aangedaan, kon men hem nog niet meekrijgen, daar hij zich met groote kracht verzette en in alle richtingen om zich heentrapte. Ten slotte hield de politie een vrachtauto van Van Gend en Loos aan en daarop is toen de pooteling naar het bureau van politie vervoerd. HET GEHEIM VAN DEN KELDER. Zijn buurman bestolen. Dc politie te Middelburg heeft den 31-jarigen koopman C. uit de Nederstraat aldaar aangehou den, die na scherp verhoor bekende, zich Woensdag te hebben schuldig gemaakt aan inbraak en diefstal van ongeveer f500 ten nadeele van zijn overbuur man, onder wiens winkel de aangehoudene een kel der in gebruik heeft. Het bleek de politie, dat men op klaarlichten dag niet van achter in het huis zou hebben kunnen komen, en dit bracht haar op het .spoor van den buurman. Een levend protest tegen steunuitkeering. Gistermiddag werden de ambtenaren en leden van B. en W. op het stadhuis te Haarlem verrast met een geschenk in den vorm van een kind van enkele maanden. Het was neergelegd in een nis, welke zich tegenover de bodenkamer van de bovenverdieping be vindt. De geefster was spoedig bekend, want een amb tenaar had een vrouw gezien die met een pakje onder den arm naar boven was gegaan en zonder een pakje was teruggekeerd. Het kind werd zoo lang in dc trouwkamer neergelegd. De politie werd gewaar schuwd, die zich met de moeder in verbinding stelde. De reden waarom de vrouw het kind op het stadhuis gedeponeerd heeft is. dat er in het huisgezin waarvan dc echtgenoot ondersteund werklooze is, ontevreden heid heerschte over de door de gemeente getroffen steunmaatregelen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 11