Met een auto over den bodem der zee. Lorre als teekenaar. Instappen richting zeebodem! Middelpuntvliedende kracht SPEELGOED VAN... PAPIER. WIE WAS DE MOOISTE. EEN OMSLAG VOOR DE POPPENZAKDOEKEN. Beide vrouwen gingen op weg... De on gekroonde vond het eerste de appels en nam er een van mede. Toen kwam de an der en nam de tweede appel. Onderweg kon de eerste vrouw haar nieuwsgierig heid niet bedwingen en beet zij in den ap pel, om zoo te zien, of zij de gouden knik ker getroffen had. En inderdaad... op ze ker oogenblik voelde zij den gouden knik- Lorre is wat je noemt een onbekend ge nie. Als je hem een groot vel papier, een inktpot en een pen geeft, dan teekent hij de wonderlijkste dingen! Jantje was er stom-verwonderd over!... En het leukste is: zijn laatste teekening bevat een heele- boel dieren en voorwerpen, die je op hel eerste gezicht niet eens ziet! Zoek ze eens cn ga eens na wat die dieren en voorwer pen zijn cn hoeveel er wel in het geheel zijn! j waschzijde of iets anders. Daaruit knippen wij twee rechthoekige strooken van 24 cM. breedte en 48 cM. lengte. Verder hebben we nog een derde strook noodig van dun ne watten of andere voeringstof. Deze moet 22 cM. breed en 46 cM. lang zijn. We leg gen een wijde laag watten midden tus- schen de beide strooken en naaien do laat ste met aardige siersteekjes liefst met wit of met waschecht gekleurd garen aan alle vier do zijden tezamen. Aan de smalle zijden worden nu zijden bandjes gemaakt, die later over de zakdoekjes ge- l>onden worden. Willen wij de zakdoekomslag nog meer verfraaien, dan naaien we enkele zorgvul dig uitgeknipte zijdeblocmen met gelijkma tige steken op de bovenzijde vast en kun nen wij aan de randen eenvoudige kantjes zetten. OPLOSSING: Wie was de mooiste. De uitgang ligt in het tweede vakje van links. Ga van daar uit naar (alles van links gerekend!) het 2o (2e rij), 2e (3e rij) 5e (2e rij), 4e (3e rij), 6e (ie rij), 4e (oerij), 3e (6e rij), 3e (7e rij), 4e (8ste rij), 7e (9e rij), 7e (10e rij), 7e (11e rij), 5e (12e rij), 7e (13e rij), 8e (14e rij), 5e (15e rij), 5e (14e rij), 3e 13o rij), le (12o rij), 3c (11e rij), le (10e rij), 2e (9e rij), 2e (8ste rij), le (7e rij): appels. Aan de Middellandsche zee-knst en in de Amerikaansche badplaatsen maakt men thans gebruik van een onderzee-auto, die weliswaar niet diep kan duiken, maar toch een interessante tocht in het Rijk dez kieuwdragers veroorlooft Daar staat de groote „onderwater-omni bus", en men weet beslist niet, of het een schip of een auto is! De vensters vertoo- nen veel gelijkenis met de patrijspoorten van een schip, maar als men de plaats voor den bestuurder ziet, meent men weer met een auto te doen te hebben, zooveel gelijkenis vertoont deze hiermede. De on derwater-omnibus wordt door middel van een electrische stroom gedreven. Wij stappen in een trapje gaat naar het dak, waarin zich een luik bevindt. Een dubbele deur, met daartusschen liggende luchtkamer, sluit ons geheel van de bui tenwereld af. Gemakkelijke fauteuils ma ken de tocht aangenaam en door de ron de vensters hebben we een fraai uitzicht. Het was ten tijde van den beroemden Kalief van Bagdad Harocn-al-rasjid... Van heinde en verre kwamen de vreemdelin gen en inwoners naar Bagdad om van den beroemden Kalief recht te krijgen. De wijs heid van dezen heerscher was wijd en zijd beroemd. Zoo kwamen er ook twee vrouwen. De een was in haar land tot koningin der schoonheid bekroond, de ander beweerde, clat zij minstens even schoon, misschien zelfs mooier was... Toen dacht Haroen-al- rasjid na. Hij gelastte de beide vrouwen een doolhof binnen te gaan en daar te zoe ken naar een twee-tal appels. Wie het eerst de appels vond, mocht kiezen. In een der appels zou een gouden knikker ver borgen zijn. Wie de gouden knikker vond, zou de schoonste zijn! De hoepel en het kopje.... de schapen uitknippen, of als je een heel knappe teckenaar bent een heele dierentuin! Als je alles nu aardig kleurt en opzet, krijg je de aardigste effecten. Maar opgepast, dat je niet „in 't vleesch" knipt, want dat geneest niet meer! scholen visch, die zich op hun tocht dooi den geheimzinnigen gast niet laten storen. Hun drang tot aaneensluiting is grooter dan hun vrees. Dicht aan de glazen van de patrijspoorten glijden zij voorbij. En tusschen hen bevinden zich allerlei zeld zame dieren, die onze bestuurder ons aan wijst. Hij kent ze allo en weet er tal van bijzonderheden van to vertellen. Natuurlijk kunnen we niet zoo diep dui ken, dat wij de grootste wonderen der diep zee, de visschon mot de lichtende oogen en de geweldige zwaardvisschen, de schit terende zeerozen en de pantscrvisschen, te zien kunnen krijgen. Want voorloopig is do „zee-omnibus" slechts een vaartuig, dat do Amerikaan sche en cöte d'Azur-badgastcn kennen. Maar waarschijnlijk zal binnen niet al te langen tijd ook ieder ander land den bo dem der zee kunnen onderzoeken, zelfs op grootere diepten. Denk eens aan: een week end-uitstapje in een diepzee-omnibus!... ker in haar mond! Maar het was al te laat... de knikker schoot in haar luchtpijp en zij stikte... Toen nu de andere vrouw naar buiten kwam en de knechten van den Kalief de gestorven schoonheid uit 't doolhof hadden gehaald, sprak Haroen-al- rasjid: „Gij zijt de schoonste van beiden... en niet alleen do schoonste, maar ook de edelste. Gij waart niet jaloersch, niet nieuwsgierig, of gulzig. Gij zijt de ware ko ningin!" En hij gaf haar tal van fraaie ge schenken mee naar haar land. Zoo eindigt deze geschiedenis. Probeer nu eens in het doolhof te vinden, hoe men moet loopen om de beide appels te vinden. (De oplossing vindt men elders op deze pagina). Hebben jullie wel eens ge hoord van de middelpunt vliedende kracht? Dit is do kracht, die rondgeslingerde voorwerpen naar buiten trekt dus het woord zegt het al van het middelpunt doet vlieden! Neem b.v. maar een gewichtje aan een touwtje en slinger het rond. Omdat het gewichtje door do middel puntvliedende kracht van 't midden wil vlieden, maar wordt tegenge houden door het touwtje, blijft dit laatste strak staan. Een ander voorbeeld is dat \an een hoepel en het kopje... In een breede, platte hoepel, zetten we een kopje, gevuld met water. Met een beetje handigheid brengen wij dit aan 't smommelen om het dan opeens in slin gering te brengen. Dan zal het kopje te gen de hoepel blijven „plakken" en wat het eigenaardigste is er zal geen drup pel water uit het kopje verloren gaan!... Probeer het maar eens, maar ga dan op een weiland, uit de buurt van andere menschen en ruiten en neem een oud kop je mee, anders weet moeder niet, waar haar Zondagsche servies toch plotseling blijftl Een omslag voor de zakdoekjes zorgt er voor, dat de wasch goed schoon blijft in de kast, en bovendien kan het er zoo aardig uitzien, als er een paar aardige kleurtjes, kantjes, randjes of borduurseltjes op de kastplanken liggen. Ook als cadeautjes voor moeder of vriendinnetje zijn ze goed te gebruiken. We nemen aardige, effen stoffen, zooals we die in de lappenkist vinden. Batist, Je zult eens zien, hoeveel plezier je zult beleven van de kleine, bonte wereld, die je zonder veel moeite zélf van papier kunt tooveren. Daar hebben we eenvoudige, witte vellen papier voor noodig, de rugzijden van brieven b.v. Nu maken we midden in het pa pier, over dc lengte een vouw (stippellijn teekening) en b'aan aan 't teekenen. Steeds de helft van de uit te knip pen figuur teekenen, een lad der dus b.v. alleen de eene stijl en de helft van dc spor ten, een mannetje alleen de eene arm en schouder, een been, de helft van 't lichaam en het hoofd. Kijk maar eens naar de voorbeelden, daar zie ie zelfs een hond in profiel. En als je een prentenboek neemt en je trekt de aardigste figuren eruit over, dan heb je al heel gauw een serie alleraardigste figuren en kan je een heel tooncel met menschen en dieren vullen. Je kunt bijvoorbeeld een herder met zijn hond en een kud Nu slaat de motor aan, de omnibus zet zich in beweging en neemt koers pal op do zee! Nu zijn wij op het strand... en duikt de afgeronde voorsteven van ons vaar- of voertuig in de golfjes. Nog maar enkele seconden en dan zien wij met klop pend hart, hoe ook voor óns venster het water steeds hooger stijgt en tenslotte daarboven uit gaat. Een eigenaardig groen achtig licht schemert ons tegemoet wij zijn onder de oppervlakte van het water... in de zee! Nu bemerkt men ook, dat de omnibus pp rupsbanden loopt; over den oneffen bodem gaan wij zwaaiend, maar zeker heen. En hoe het komt, dat ons voertuig door de kracht van het water niet omhoog gedrukt wordt? De bestuurder verklaart ons, dat do gcheelc onderbouw van het monster van kolossale ballasttanks is voorzien. Het gewicht daarvan is precies uitgerekend, naar gelang de diepte, waarop de omnibus wil rijden. Wij merken op, dat wij nog steeds die per gaan. Reeds schieten kleinere, fraai gekleurde vischen bliksemsnel aan de pa trijspoorten voorbij. Kwallen duiken op en zeewier speelt om ons heen. Het fraaiste is echter het schitterende schijnsel, het ge dempte licht van het zeewater, waarvan men zich als aardbewoner geen voorstel ling kan maken. Als wre een beetje geluk hebben, zegt onze bestuurder, treffen we nog dichte

Schager Courant | 1934 | | pagina 20