i V k Markiezen Werkverschaffing, Verlaging van steun. LERK's Sierhuis De Middenstand in de Wieringermeer. Een Jeugdherberg op Wieringen, SCHMALZI Zaterdag 2 Juni 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9491 Conflict met de Directie? C. ROGGEVEEN Millioenen-knoeierijen met oorlogsschade. Voor 'n Bed, Matras, 'n Ledikant of Deken IS GOED BEKEKEN^ Een bittere noodzaak. BISAMRAT IN ONS LAND? Auto in brand gevlogen. Een geheel derp van den aardbodem verdwenen Overstroomingen in Zuid-Frankrijk. Men schrijft ons: De middenstand in de Wieringermeer Is ontevreden en begint zich, door mid del van zijn organisatie, te roeren. Beweerd wordt, dat bij het begin der kolonisatie door de directie der Wie ringermeer beloften zijn gedaan en ver wachtingen gewekt, die niet zijn inge lost en verwezenlijkt. Daar de directie positieve beloften ten eenenmale ontkent, is een conflict gere zen, dat nog veel stof kan opwerpen. Zijn bij het begin der exploitatie in derdaad, zij het vage, toezeggingen ge daan, waardoor particulier kapitaal renteloos is vastgelegd, dan dient zeker iets voor de bedreigde zakenlui te wor den gedaan. Het is te hopen, dat de groote Mid denstandsbonden en de Kamer van Koophandel te Alkmaar en Hoorn, die naar wij vernemen, zich voor de zaak zijn gaan interesseeren, met de Wierin- germeerdirectie tot een billijke regeling zullen komen. In een groot, pas in exploitatie ge bracht gebied, waar daarenboven nog voor een groot deel Staatsexploitatie troef is, zijn in de eerste jaren bijzondere maatregelen tot vorming van een krach- tigen, zelfstandigen handwerkers- en handelsstand, zeker verdedigbaar. Een schrijven van de Aid. Harenkarspel van den Modernen Landarbeidersbond om plannen te ontwerpen voor de verbetering van wegen en vaarten in de ge meente. D i r k s h or n. Naar wij uit goeden bron vernemen, is door de Afd. Haren karspel van den Modernen Landarbei dersbond een schrijven gericht aan het Bestuur der Bannc Harenkarspel en het Bestuur van den Polder Schager- waard, waarin wordt verzocht plannen te ontwerpen voor verbreeding en ver betering der wegen en vaarten in de gemeente. Gewezen wordt op het feit, dat dagelijks allen of bijna alle werk- loozen, ongeveer 50, naar de Wieringer meer worden vervoerd om aldaar te werk te worden gesteld. Hun inziens zou het een groot algemeen belang zijn als verschillende verbeteringon in de gemeente door de werkloozen tot stand werden gebracht. Tevens werd een verzoek aan Burg. en Weth. der Gemeente gericht om het tot stand komen van bovengenoemde plan nen te willen bevorderen. HoogzijdeSchagen. Een Fransche inspecteur voor oorloos- schadeloosstellingen gaf vergoeding voor niet-geleden nadeel. Parijs. De inspecteur voor de vaststelling van dc schade, welke te Mühlhauson door den oorlog is geleden, Beoiet geheeten, is gisteren in de kamer van den rechter van instructie gearresteerd. Inspecteur Beoiet heeft aan verschillende eige naars van huizen en grond hooge schadeloosstellin gen doen uitbetalen, ofschoon die eigenaars nooit door den oorlog hebben geleden. Deze sommen bedragen tezamen een millioen francs, welke som Beoiet vermoedelijk met de *se.hadeloos-gestelden" heeft gedeeld. Dc zaak is aan het licht gekomen, doordat bij een van de schndoloos-gesteiden ook een onderzoek was ingesteld, of hij de uitbetaalde gelden ook werkelijk gebruikte voor het herstellen van de door den oor log geleden schade. Het bleek toen .dat zijn eigendommen in het ge heel niet hadden geleden. VERMISTE VLIEGERS IN LEVEN? Geheimzinnige boodschap in een felsch. Vrees voor een misplaatste grap. Volgens een bericht uit Valencia heeft men aan de kust een flesch gevonden met een briefje, waarop stond: „Wij bevinden ons op een onbekend eiland, dat door wilden bewoond wordt. Barbcran en Collar." Barberan en Collar zijn de beide Spaanscbe vlie gers, wien bet destijds gelukt is om den Atlantischen Oceaan naar Mexico over te steken. Op bun verdere vlucht zijn zij spoorloos verdwenen. I)e vondst is in handen gesteld van de justitie, doch deze hecht er geen groote beteekenis aan en gelooft eerder met een misplaatste grap te doen te hebben. Goed nieuws voor de trekkers! Door de Jeugdherbergen Centrale is op Wieringen aangekocht een villa-gebouw in het M.U.Z.-gebouw-park. Dit gebouw, waarvan we hierboven een foto geven zal, als Jeugdherberg worden ingericht te gaan Mededeelingen van den minister van Sociale Zaken. In ons nummer van Donderdag heb ben we reeds melding gemaakt van het gerucht, dat de regeering voornemens was de verlaging der steunnormen op 1 Juli te doen ingang. De verlaging zal f 1.50 per week bedragen. Naar aanleiding van deze geruchten heeft het Ne- derl. Correspondentiebureau te Den Haag zich tot den Minister van Sociale Zaken, Prof. Slotemaker de Bruine gewend om nadere inlichtingen hieromtrent te mogen vernemen. De Minister bevestigde bovenstaande geruchten en deelde mede, dat net in zijn voornemen ligt met 1 Juli de nieuwe voorwaarden te doen ingaan, waaroD voortaan dc gemeenten subsidie van het Rijk zullen kunnen ontvangen in haar steun voor crisis-werkloo- zen. Binnenkort ontvangen de gemeenten opgave der nieuwe tarieven, die voor de onderscheiden groepen van gemeenten verschillend zullen zijn; gelijk dit ook tot heden het geval was. Het is bekend zoo ging de minister verder dat de toestand der overheidskassen, zoowel van het Rijk als van gemeenten, niet bittere noodzaak dwingt tot een maatregel, waardoor minder geld dan tot nog toe voor den steun zal worden uitgegeven. Er moet dus onvermijdelijk op allerlei gebied wor den ingegrepen. Als gij thans met eenige aandacht zoo zeide de bewindsman de raadsverslagen in de couranten volgt, zal het u treffen, hoe diep er in gesneden moet worden op sociaal, cultureel of hygië nisch gebied. Het zal waarlijk niet alleen de werkloo- zensteun zijn, die de noodige offers brengt, alom moe ten pijnlijke dingen gebeuren. Want wat zou het lot van ons volk worden, als onzo publieke financiën een maal ontredderd zijn? Men kan er alleen met huive ring aan denken. En natuurlijk betalen de eenvoudig sten dan zéker het gelag: dót is toch in het buiten land duidelijk gebleken. Classificatie der gemeenten. Reeds lang is er van arbeiderszijde op aangedron gen, dat do gemeenten in verband met den daar gel denden levens-standaard in klassen of groepen ver deeld zouden worden voor de steunnormen. Ik hel thans daartoe besloten en er wordt aan mijn Depar tement in nauw overleg met de contactcommissies uit de gemeenten én uit de vakcentrales krachtig gewerkt om een zoo zuiver mogelijke classificatie te verkrijgen. Daarbij kan het natuurlijk blijken, dat in een be paald dorp de norm thans wel f8 is doch f7 zou moe ten zijn. Dan komt daar dus een verlaging tot stand. Maar precies even denkbaar is, wat als norm f gold terwijl nu blijkt, dat het f8 zou moeten wezen. Dan zou dus een verhooging moeten intreden. Dit één cn ander is dan echter alleen het gevolg van een juistere classificatie doch gaat geheel om buiten de verlaging der normen. Wel wordt overigens hij de nieuwe regeling b.v. een norm van f 13.50 verlaagd tot f 12 of een norm van f 10.50 tot f9.50; maar f 8 niet tot f7; f7 niet tot 6. Dan is er nog iets. Tot heden was voor dubheluitge- trokkenen en ongeorganiseerden niet alleen het grond bedrag lager dan voor uitgetrokkenen, doch ook de kinderbijslag. Zijn er eenige kinderen, dan wordt al dus het inkomen voor de dubbel-uitgctrokkcnen wel belangrijk lager dan voor de uitgetrokkenen. Dit zal nu algemeen veranderen, zooals ik het pas In Twente veranderd heb. Ik ben dan ook van oordeel, dat de kinderbijslag voor dubbeluitgctrokkenen of ongeorga niseerden niet lager moet gesteld worden dan voor dc uitgetrokkenen wordt bepaald. Dat zijn dus al ;Ie middelen om den minst gesteun- den tegemoet te komen." Aantal werkuren. Om u niet in al te veel details binnen te leiden, laat ik de aparte kwestie van de gezinsinkomsten nu maar rusten. Overigens zeg ik dit een en ander niet zoo besloot de minister om den indruk te wekken, alsof dc komende wijziging „zoo kwaad nog niet is", ik verkeer niet in de stemming om te rea- liseeren. Ik zeide reeds, dat een grondslag van f 13.50, f 12 zal moeten worden. De ongchuwden- kostgangers zullen hun bedrag van f 10 of f9 of f8.50 ook wel zien dalen. Wordt er bovendien gere geld korter dan 18 uur per week in een bedrijf ge werkt, dan wordt natuurlijk voortaan ook dit in re kening gebracht. Maar dat zal ook met beleid toegepast worden! aldus de minister. Waar een langere werktijd regel is, moet nu natuurlijk ook met het grooter aantal week-uren gerekend worden. En als een korten tijd in een fabriek de arbeiders uit solidariteit met hun makkers korter werken en lager weekloon ontvan gen om aldus meerderen aan het werk te krijgen, dan is dat een uitzonderingsgeval, dat niet gehan teerd mag worden alsof het regel aangeeft. Alles te zamen genomen vertrouw ik, dat ik gegeven de situatie zooveel doenlijk heb ver zacht en dat ik menschelijk heb gehandeld. leine geschenken onderhouden de vriendschap. In vindt U tientallen aardige leuke cadeautjes beneden de prijs van f 1.. Zou gezien zijn bij Apeldoorn. Een ongaarne gast. Gevaar voor dijken en verdere waterkeeringen. Dezer dagen is te Apeldoorn een dier waargenomen dat een opvallende gelijkenis vertoonde met de zoo gevreesde Bisamrat. Do ochtgenoote van tandarts C. C. Kaijser, aan de Stationsstraat aldaar, bespeurde in haar tuin, welke aan de Grift gfenst, een dier, dat. door zijn bouw aan vankelijk bij haar den indruk vestigde, dat het een buitengewoon groot soort rat zou zijn. Zij slaagde er echter in het dier op korten afstand te naderen. Daarbij bleek, dat het een zeer opvallende kleur had en in bouw ook aanmerkelijk van gewone ratten af week. Hot dier legde geen schuwheid aan den dag. Mevr. Kaijser meende het te moeten definceren als een Bisamrat. De oevers der Grift worden thans nauwkeurig door velen gadegeslagen, in dc hoop, dat het dier opnieuw van zijn tegenwoordigheid blijk geeft, waarna men zal trachten het te vangen. De bisamrat (Fiber Zibethicus) is afkomstig uit Noord-Amerika cn in 1000 in Bohemen geïmporteerd door pelsdierfokkers. Het is gevlucht en heeft zich ver der en verder verspreid. Gebleken is, dat het bont van in Europa levende exemplaren vrijwel waardeloos is. Zij verspreidde zich steeds meer door Duitschland en kan terecht tot cle ongaarne geziene gasten gerekend worden. Immers zij doorwoelt en beschadigd water keeringen en andere dijken. In Duitschland werd een speciale afweerdienst in het leven geroepen, die dc bestrijding krachtig cn stel selmatig heeft aangepakt Niet lang geleden werd bij Osnabrück, dat is 93 K.M. van de Nederlandschc grens, zoo n groote woelrat gevangen. Chauffeur levend verbrand. Een andere inzittende kon er nog bij tijds uitkruipen. Nijmegen, Gistermorgen te omstreeks kwart over zeven heeft op den Graafschenweg vlak bij Hees 'n ernstig ongeval plaats gehad. Uit de richting Nijme gen naderde een tractor met aanhangwagen van J. W. van der Scheur's Expeditiebedrijf uit Apeldoorn. Uit een zijweg kwam plotseling een motorrijder. Dc chauffeur van de tractor, die met vrij groote snelheid reed, haalde eerst rechts cn daarna weer links uit. Blijkbaar heeft de man de macht over het stuur verloren. Hij reed althans met groote kracht tegen een van de pijlers van de Maas en Waalbrug. Door dc hevige botsing sloegen tractor en aanhang wagen om. Het benzinereservoir ontplofte en in een minimum van tijd stond de tractor in lichter laaie. De vlammen sloegen hoog boven dc brug uit. Perso nen, die van het ongeval getuige waren, waarschuw den onmiddellijk de Nijmeegsche brandweer, dia spoedig ter plaatse was, doch die tegen de branden de benzine niet veel kon uitrichten. De chauffeur, de ongeveer 22 jarige J. Meijer uit Apeldoorn, kon niet meer uit den wagen komen en verbrandde levend. Een persoon, die naast hem in de cabine had gezeten, slaagde erin onder de bran dende tractor vandaan te kruipen. Zijn kleeren, dia reeds brandden, werden door omstanders gebluscht. Hij heeft brandwonden aan gelaat en handen ge kregen. Deze zijn evenwel niet van ernstigen aard, zoogpt hij, na behandeld te zijn. naar huis kon terug- keeren. Het lijk van den chauffeur is naar het SU Canisiusziekenhuis te Nijmegen overgebracht. De tractor is vrijwel geheel verbrand. Bij een zware aardbeving in Afghanistan. Pesjawar. Een uit 150 huizen bestaand Af- ghaansch dorp, is na een buitengewoon zware aard beving volkomen van den aardbodem verdwenen. Daar de natuurramp voorafgegaan werd door hevi ge n regenval en zwaar gerommel onder den grond, waren de inwoners gewaarschuwd, zoodat zij zich nog tijdig in veiligheid konden brengen. Als gevolg van een hevigen regenval. Op sommige plaatsen de oogst reddeloos verloren. P a r ij s: Tengevolge van den hevigen regenval van de laatste dagen, die soms het karakter van een wolkbreuk aannam, zijn de zijrivieren van cle Tarn in Zuid-Frankrijk zoodanig gezwollen, dat zij huiten hun oever zijn getreden en vele dorpen in do omgeving van Toulouse hebben overstroomd. Ver scheidene huizen zijn aan het water ten offer gevallen en de bewoners konden zich met moeite redden cn slechts enkele draagbare voorwerpen in veiligheid brengen. Op vele boerenhoeven is men er nog in geslaagd, het vee weg te drijven, doch de koren-, haver-, mais- en boonenvelden zijn overstroomd en de oogst ging reddeloos verloren. Op het spoorwegtraject Montau- banC hart es zijn tusschen Buzct en Bessières de rails over een afstand van 180 meter weggespoeld. Ook de straatweg tusschen Buzot en Magdelainc is vernield. Hoewel het water in den loop van de laatste paar dagen eenigszins gezakt is, vreest men oen nieuwe was, zoodat de gevluchte bevolking nog niet naar huis teruggekeerd is.. 8 dorpen door de bevolking ontruimd. Nader uit Pa rijs: De overstroomingen tengevolge van wolkbreuk- achtigen regenval komen in geheel zuid-west Frank rijk voor. UitHendaye aan de Spaansch-Fransche grens wordt gemeld, dat daar buitengewoon veel schade is aangericht aan den oogst door hagel. In Morlaix hebben wolkbreuken eveneens groote over stroomingen doen ontstaan. De straten der stad leken op sommige momenten wilde bergbeken. Ook uit de omgeving van Perpignan komen berichten over overstroomingen. De 1'Humanité meldt uit Tou louse, dat 8 kleino dorpen door de bevolking moes ten worden ontruimd, daar levensgevaar bestond bij langer ter plaatse blijven. De spoorlijn bij Mon- tauban is over een lengte van 180 meter overstroomd. RHEUMATISCHE PIJNEN. De lijder kent maar al te goed de ellende, welke veroorzaakt wordt door rheumatische pijnen in do ledematen, lendenen, heupen of gewrichten, doch gewoonlijk is hem dc werkelijke oorzaak van deze pijnen niet bekend. Het is juist, dat een verblijf in een vochtige omgeving, gevatte koude, tocht, enz. dikwijls rheumatische pijnen teweegbrengen, maar do werkelijke oorzaak schuilt in het urine zuur, dat zich tengevolge van trage werking van bepaalde organen in uw lichaam kon afzetten. Het bloed, dat niet meer goed gezuiverd wordt, voert dit urinezuur op zijn omloop door het lichaam medo en dit kan zich afzetten in de gewrichten of holle gedeelten van het lichaam. En de scherpe kanten dezer urinezuur-afzettingen veroorzaken de ellen dige pijnen, die gij voelt, als gij u beweegt, bukt of inspant. Foster's Rugpijn Nieren-Pillen worden sinds de dertig jaren, waarin Holland ze leerde kennen en waardeeren, door personen uit uw eigen omgeving aanbevolen tegen dergelijke verschijnselen. Zij ver schaffen goed gezuiverd, levengevend bloed. Zij zor gen, dat alle onzuiverheden, die zooveel narigheid veroorzaken en leiden kunnen tot allerlei zeer on- gewenschte verwikkelingen, dagelijks uit het lichaam worden verwijderd. Verkrijgbaar bij apothe kers en drogisten tl f 1.f175. en f3.- p. doos, omzetbelasting in begrepen Let vooral op den juisten naam. i

Schager Courant | 1934 | | pagina 5