Beroepsvoetbal 1 UlT de OMGEVING Laten de spelers voorzichtig zijn! GROOTE BRAND BIJ BAT'A. Zwaar weer boven Limburg. In de donkere mijnschacht. LANGEND IJ* De minimumprijs van de groote vroege aardappelen is voorloopig op f6 per 100 Kg. gesteld. Voor drielin gen en kleine is geen minimumprijs bepaald. He koo- per heeft bovendien nog een heffing van 50 cent per 100 Kg. van alle soorten te betalen. Verwacht wordt, dat bij grootere aanvoeren dan tegenwoordig, mede veroorzaakt door grooter beschot, de minimumprijs nader zal worden geregeld. Was het de bedoeling, om met ingang van deze week de baggerrcgeling stop te zetten, nu het blijkt, dat er nog heel wat land te modderen is, zijn er nog verschillende arbeiders mogen doorgaan bij deze ■werkverschaffing. Men verwacht, dat ze nog wel een week zal duren. ZUIDSCHARWOUDE. De tuinbouwers in deze gemeente hebben thans opgave moeten doen aan veiiingsbesturen, waar zij hun producten zullen aanvoeren. Die aanvoer ge schiedt in het algemeen bij do veiling, waarbij ze zijn aangesloten. Voor enkele groenten zijn echter ver schillenden niet gewoon, die aan de Langendijker veilingen aan te voeren. Geblek enis. dat het moge lijk is, die aan andere markten te veilen. De tuin ders krijgen nu een a&nvoervergunning en voor do aardappelen een rooivergunning. Mochten de aan voeren te groot worden, dan kunnen deze worden beperkt door het onhouden van de rooivergunning. De heer B. van der Wal heeft bedankt als be stuurslid van de afdeeling van het District Noord- Holland van den Ned. Tuindersbond. NOORDSCHARWOUDE. De Ren- en Tourvereeniging Onderling Genoegen beeft te Alkmaar een handicap rit gereden over 42 K.M., voor do A. en B. klasse. De uitslag was als volgt: 1. P. Steen, 2. C Jongsma, S. A. Willemsc, 4. P. Kort, en 5. C. Kos. Naar wij vernemen zal er op 16 en 23 Juni a.s. een rondgang in onze gemeente plaats vinden door de Harmonie „Excelsior", ten bate van het plaatselijk crisiscomité. Dit sympathieke doel kan niet anders dan toegejuicht worden. Ten gevolge van het hesproeien van koolzaad zijn bij den heer Sch. en zijn zoon verschijnselen van vergiftiging geconstateerd. Medische hulp moest worden ingeroepen. Beiden maken het nu redelijk wel. Burgerl. Stand over de maand Mei 1934. Geboren: Johannes Cornelis, zoon van Arnoldus Ser- vatius Henselmans en Anna Margaretha Koot. Maria, dochter van Nicolaas Zijp en Catharina Appel. An neke Nellv, dochter van Jan Kooij en Everdina Bos. Guurtje, dochter van Frederik Appel en Neeltje Swa- ger. Gehuwd: Evert Haaksma, oud 30 jaren, en Trijntje jvan der Meij, oud 27 jaren. Gerbrand Stet, oud 31 ja ren, te Heerhugowaard en Heintje Epskamp, oud 24 jaren. Overleden: (te Alkmaar) Elisabeth Kroon, oud 72 Jaren, weduwe van Theunis Keeman. OUDKARSPEL. De lieer M. Visser, alhier, heeft onder groote be langstelling zijn 25-jarig jubileum als employé op de boutzagerij van de firma J. Eecen Gz. herdacht. De receptie werd zeer druk bezocht en werd namens bet personeel als herinnering aan dezen dag een divan met kleed, een vulpen en een bloemenmand aangeboden, terwijl de heer A. Ootjers Jz. den jubi laris heeft toegesproken. Ook de directie deed van haar belangstelling blij ken. Het is voor den heer Visser een onvergetelijke dag geworden. C A L.J. A N T SO O r. Vergunning voor een verloting. Door Burgemeester en Wethouders is vergunning verleend aan de V.V.V. Callantsoog tot het houden van een verloting, ten bate van de kasmiddelen van deze vereeniging. Zeldzamo vogel gevangen. De heer J. van Honschoten, jachtopziener van de N.V. „Zwanenwater" heeft Zaterdag j.1. een kwak gevangen. Deze vogelsoort die ook Blauwe Kwak of Nachtreiger genoemd wordt, is in ons land zoo goed als uitgestorven. Vroeger jaren was de soort zeer talrijk in laagveenmoerassen. Het dier is naar „Ar- tis" opgezonden. Burgerlijke stand over Mei 1934. Geboren: Piet, zoon van Gerrit Vries en Aafje Vis ser; Marie Janne, dochter van Joghcm Jacobus Bos en Neeltje Toes; Ondertrouwd: Arie Hoornsman, oud 24 jaren en Maria Catharina Duit, oud 21 jaren; Johan Schrijver, oud 26 jaren en Reusje Hollander, oud 22 jaren. Getrouwd: Sirnon Kooger, oud 21 jaren en Trijn tje Heijblok, oud 20 jaren. Overleden: Katharina Camelia Bakker, oud 40 Jaren, echtgenoote van Jan Breed; Manrtje Hartog, oud 90 jaren, weduwe van Louwris dc Graaf. Loop der bevolking over Mei 1934. Ingekomen: Neeltje Hollnnder, van Schoorl, B 81; Sjoerd van der Wal, van Wielingen, A 100; Harmen de Jong en gezin van Zijpe, B 43; Willem Spaans van Den Helder, A 75; Jochem Wendel cn moeder, van Anna Paulowna, C 30; Klaas Sehagcn van Zijpe, B 17; Anthonie Brantenaar van Schagen, A 27; Maar- tje Barten van St. Maarten, A 27. Vertrokken: Antje van Zoonen naar Zijpe; Marti- pus C. Hoornsmnn naar Beets; Arie Dekker naar Schagen; Johannes Vader en gezin naar Zijpe; Pic ter Waag en gezin naar Anna Paulowna: Arie Kater cn gezin naar Heerhugowaard, Dirk van Egmond en gezin naar Den Ilcldcr. B4RSJNGFRHORN Zondag 3 Juni j.1. hield de hengelsportvereeniging „Vischlust" alhier haar eersten wedstrijd. Om 7 uur s morgens werd begonnen, vanaf het raadhuis Oost waarts langs den dorpsweg. Het weer was zeer ongunstig voor deze sport. Toch werd met goeden moed ingelegd en ving dc heer W. Blesboer al spoedig het eerste baarsje (helaas te klein), daarop volgde de heer K. Dekker met 2 stuks: ook te klein. Om het half uur werd verplaatst. Het resultaat bleef heneden de verwachting, totdat op de laatste etappe de visch heter begon te bijten. En ving de voorzitter, de heer Jb. van Stipriaan. een baars van 24 c.M., dus was deze hier 1ste prijswinner. Op 't einde waren er tezamen 13 stuks gevangen. De 2e cn 3e prijs werden gewonnen resp. door A. Nicrop en H. Blaauw, die ieder 3 stuks hadden ge vangen, dus moesten loten: 4c prijs A. dc Manijcr; 5e prijs P. N. Spaans; 6e prijs K. Dekker; 7e prijs W. Biesboer; 8e prijs Jb. Nicrop: 9e prijs (grootste aan tal maatbaars) F. Middelkoop. Al mot al was het toch een gezelligen morgen. De volgende wedstrijd werd vastgesteld op 8 Juli a.s. naar Tolke. PFFRH TT GOW A ABP Op den Zondag gehouden derden en laatstcn eon- coursdag te Edam behaalde het fanfarecorps 111'GO in de Eere-afdeeling een 1stcn prijs niet 331 punten, en in den 's avonds gehouden cercwedstrijd 170J(4 p. De vier andere corpsen in dezen eerewedstrijd be haalden 151, 159, 163 en 207y2 punt ZIJ PE BURGERBRUG. Auto driemaal over den kop geslagen en op z'n kop in de wegsloot beland. Zondagavond kwam de jongeheer J. E. van 't Zand in een luxe Ford met oen nogal tamelijke snelheid over de groote brug aangereden en ging rechtuit rich ting Eenigenburg. Buiten de buurt even voorbij de O. L. school, waar de weg In geen beste conditie ver keert, had hij even buiten den waard gerekend. Het bleek, nl. dat daar niet met zoo'n snelheid gereden kon worden als in de buurt op den teerweg. Na eenige slingermanoeuvres gemaakt te hebben, ver loor hij al spoedig het beheer over z'n stuur, waar na de auto eenige malen over den kop sloeg, in den stellen berm kwam, enkele graszoden in den wal uit gescheurd werden en tenslotte met auto cn al op z'n kop, de wielen in de lucht, in de weg-(prut-)sloot belandde. Door een raam van de rechterzijdeur wist E. zich uit z'n benarde positie te bevrijden. Er stond evenwel nog zooveel water dat hij bijna geheel on der water moest duiken om er uit te kunnen komen, wat hem door z'n buitengewone tegenwoordigheid van geest zonder hulp mocht gelukken. Eerst had hij nog een poosje met z'n voeten op t plafond dei- auto gestaan, om te overwegen hoe er uit te komen. Waar de auto niet geheel onder water lag, was er nog ruimte en lucht genoeg om 't hoofd boven water te houden, zoodat levensgevaar niet direct aanwezig was. Eén geluk was echter dat hij goed bij z'n posi tieven bleef cn letterlijk geen schram had opgeloo- pen, waardoor hij zich vrij kon bewegen. Na van droge kleeren voorzien te zijn. was hij dra weer op den heen. De auto, waarvan de motor op droog lap, doch de carrosserie geheel ontzet was, is later in den avond door den garagehouder Johannes van 't Zand uit de sloot gehaald en op transport daarheen gesteld. Van verzekering of iets derge lijk is ons niets bekend. PETTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag Is Ingebro ken in de strandtent van don heer Vriesman. Da on- gewenschtc bezoekers hebben zich door verbreking van een ruit toegang verschaft. De buit bestond uit een aantal flesschen z.g. verlofdrank. De politie heeft de zaak in onderzoek. Voetbal. Petten, dat met succes verschillende ronden voor het Gouden Kruis doorworstelde, trad in het krijt tegen de Heidcrsche Boys. Deze strijd zou het sluit stuk vormen van een lange reeks van uitwedstrijden en alleen maar thuiswedstrijden stonden nog op 't programma. Door de onverwachte nederlaag te Den Helder zijn echter alle verwachtingen de bodem in geslagen. Even onbevredigend als de uitslag was het spel van P., dat met uitzondering wellicht van dc eerste minuten, waarin A. Eriks Petten's eerste en eenige doelpunt scoorde, geen enkele maal de toets eener redelijke critick kon doorstaan, 't Gemis van een der spelers was hiervoor geen voldoende recht vaardiging. Enfin, volgende maal beter. Rust- en eindstand was 31. WINKET Door de afdeeling Winkel—Nieuwe Niedorp e.o. wordt in samenwerking met de Coop. Zuivelfabriek te Lutjewinkel een melkerscursus gehouden, waar aan 5 personen deelnemen. De cursus wordt gehou den op do boerderij van den hoer S. v. d. Wal en staat onder leiding van den heer Daan Kaan te Wieringerwaard. W I ER INOEN Keuring van motorrijtuigen. Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland is overgegaan tot eene verlaging van de tarieven voor de keuring van motorrijtuigen, welke als openbare middelen van vervoer voor personen worden of zul len worden gebezigd. Met ingang van 1 October a.s. zullen de volgende tarieven gelden: Eerste keuring f 10, herkeuring f5. Keuring na her stel van aangewezen fouten: niet remproeven f5; zonder remproeven f 1.50. Herkeuring na aanrijdingen of ongevallen geschiedt gratis, indien deze door den ondernemer binnen 2 maal 24 uur na do aanrijding of het ongeval wordt aangevraagd. Spoedkeuringen f2.50 extra en op buitengewone tijdstippen f5 extra. Landbouwstatlstiek. Ten behoeve van het landbouwverslag 193-1 is voor deze gemeente de volgende opgaaf betreffende de uitgestrektheid bezet met onderscheiden landbouw gewassen opgemaakt. Wintertarwe 120 H.A.: Winterrogge 15 H.A.; zomer- gerst 125 H.A.; haver 145 H.A.; totaal aan granen 406 H.A. Boonen 28 II.A.. erwten 25 H.A.; bruine en witte boonen 1 11.A.; totaal aan pelvruchten 54 H.A. Handelsgewassen: Karwijzaad 5.40 H.A. Aardapelen 17 H.A., mangelwortcls en voederbie ten 45 H.A. Totaal aan knol- en wortelgewassen 02 H.A. De zangverceniging „Zang cn Vriendschap" alhier, directeur de heer Jb. I. Hovenier, behaalde op het zangconcours te Bergen op j.1. Zondag gehouden, een 2en prijs met 288 punten in de 2e afdeeling Gemengde Koren. SINT M 4 A R T E K Onze plaatsgenoot, de heer P. Biesboer, oud-leer ling der Schagcr Landbouwschool, is benoemd als ambtenaar bij de Crisiszuivelcentrale met als stand plaats Amsterdam. Dgcze benoeming is nog een tij delijke. STROET. Zondagmorgen hield de hengelvereeniging alhier heer lsten hengclwedstrijd in dit seizoen. Besloten was te visschen in het Groot-Noord-Holiandsch Ka naal en hiervoor een 11-tal prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, beschikbaar te stellen. Na van 7— 10 uur gevischt te hebben bleek de. vangst niet groot, misschien ook wel oorzaak van de kou. Als prijswin naars kwamen uit de heeren C. Keetman, G. C. Sloof. J. Winkel, A. Brak. D. Brommer, K. Wit, Jn. Keet- man, T. Bakker, W. Brommer, C. Bregman en A. Keetman. NIEUWE NIEDORP Burgerl. Stand over de maand Mei 1934. Geboren: Pieter Jacobus en Petrus Marie, zoons van Jacoh Berkhout en Maria Groen. Petronella Ma ria, dochter van Bruno Goedhart cn Geertruida Ko nijn. Cornelis Gcrardus, zoon van Johannes Hendri- cus Mosch en Petronella Takken. Geesjo Elisabeth, dochter van Hendrikus Polic en Manrtje Scheltus. Ondertrouwd: Roelof Snoeijcr, oud 29 jaren, wonen de te Den Ham en Hendrika Zeeman, oud 2i jaren, alhier. Gehuwd: Petrus Johannes Rijper, oud 31 jaren, wo nende te Berkhout en Jolianna Margaretha Stoop, oud 28 jaren, alhier. Gerrit Kooij, oud 25 jaren, wo nende to Heerhugowaard en Jennigje Zwcp, oud 21 jaren, alhier. Overleden: Neeltje Schut, oud 57 jaren, echtgenoote van Coenraad Warnar. Marietje Heije, oud 1 maan den, dochtertje van Petrus Johannes Maria Heije en Trijntje Waag. OUDE NIEDORP Voor het jaarlijksch onderzoek van verlofgangers zijn voor deze gemeente opgeroepen 5 dienstplichtigen, lichting 1922 en 5 dienstplichtigen, lichting 1925. Het onderzoek za! plaats hebben te Winkel op 20 Juni a.s.. nam. 4 uur, in liet gymnastieklokaal. WARMENHUIZEN Zondag 3 Juni J.1. hield de hengelsportvereeniging „Vischlust" een wedstrijd in de Kcrkmeer. Aan «lezen wedstrijd namen 21 leden deel en waarvan de uitslag luidt ais volgt: 1ste prijs S. Mars, groot ste maatbaars (23 c.M.); 2de prijs A. Barten, grootste aantal met 20 stuks; 3e prijs H. Slikker met 20 stuks: •ie prijs W. de Wet met 18 stuks; 5e prijs P. Rempt met 15 stuks; 6e prijs K. Slot met 13 stuks; 7e prijs Jb. Speets met 12 stuks; 8ste prijs G. Nieuwland met 11 stuks; 5)e prijs C. Jonker met 11 stuks (8 en 9 bij loting); 10e prijs W. Sevenhuijscn met 10 st.; 11e prijs I). Pastoor met 9 stuks. Niettegenstaande het koude weer is er tamelijk veel gevangen, 220 baarzen, doch weinig maatbaars. SINT P A N C li A S Burgerlijke Stand over de maand Mei 1934. Geboren: Siinon, zoon van Simon Volkers en Aagje Vader; Otto, zoon van Pieter Koedijk en Geer tje Ddif: Niesje, dochter Jacob Duif cn Femmigje Middelbos; Jan Gerbrand, zoon van Jacob Groen en Louwisa Moeijes. Gehuwd en overleden: geene. Ingekomen personen: Dirk Nierop, bakkersknecht, van Harenkarspcl naar No 150; Tamis Ruiter, hak kersknecht van Heerhugowaard naar No. 11; Fem me Woudstra, z. b. van Broek op Langendijk naar No. 192; Lena Kouwen, z. b. van Broek op Langen dijk naar No. 274. Vertrokken personen: Jan Kooij Pz. en gezin van No. 256 naar Haarlem; Jan Schoon, bakkersknecht van No. 188a naar MedembUk; Arnold Douwe Post hu ma en gezin van No. 231 naar Alkmaar; Wed. O. II. Veen—geb.Ringers en gezin van No. 202 naar Alkmaar; Wilh. J. Kaufmann, timmerman van No. 232 naar Oudenrijn (U.); M. W. Oostcrbaan en kind van No. 339a naar Oudenrijn (U.) SPORT. Wederom een poging tot Invoering van het beroepsvoetbal ln Nederland. Gistermorgen bevatte „De Crt." het verrassende bericht dat in navolging van andere Europeesche landen in Nederland een Bond voor Beroepsvoetbal is opgericht met een kapitaal van f 50.000 en dat deze bond reeds half September met zijn wedstrijden zal beginnen. De eerste wedstrijd zou worden ge speeld op het veld van de Rijswijksche Wielerbaan. Naar aanleiding van dit bericht schrijft de N.R. Ct. het volgende: Zij, dia met organisatie van voetbal op de hoogte zijn, zullen dit bericht met een glimlach naast zich leggen, als zijnde de zooveelste poging om buiten den leidenden bond om tot beroepsvoetbal te komen, wel ke poging, evenals de vele, die daaraan zijn vooraf gegaan, tot een mislukking is gedoemd. De organi satie van voetbal is zoodanig, dat berocpsvoetbal bui ten den leidenden en door de F.I.F.A. erkenden lan- delijken bond onmogelijk is. Men heeft reeds in tal van landen dergelijke op zich zelf staande pogingen gedaan, doch steeds Is het uitgeloopcn op een mis lukking, waarhij de organisatoren hun geld hebben verspeeld en de spelers, die aan het zoet gefluit van den vogelaar gehoor hadden gegeven, de dupe wer den. Men heeft destijds in Duitschland en ook in andere landen ten slotte genade voor recht laten gelden, de misleide spelers na eenigon tijd weer in genade aangenomen en hun weer het zuivere witte hemd van liet onbesmette amateurisme teruggegeven doch het zou van onze spelers verkeerd zijn indien zij daarop zouden speculeeren om eveneens een po ging met de beroepssport te wagen. De moeilijkheden, welke zoo'n op zich zelf staande beroepshond zou ondervinden, zullen talrijk zijn. In de eerste plaats zullen de clubs van den nieuwen hond niet de beschikking krijgen o^cr terreinen van clubs van den K.N.V.B. of van zijn' toegetreden hon den. Het is zelfs zeer de vraag of zij de beschikking zullen kunnen krijgen over het terrein van de Rijs wijksche wielerbaan. Immers, de K.N.V.B. zal zich onmiddellijk krachtig tegen deze poging, om buiten hem beroepsvoetbal in te voeren, moeten verzetten. Daartoe is hij in verband met zijn lidmaatschap van de F.I.F.A. verplicht. In het onderhavige geval zal hij stellig de medewerking van het Nederlandsche Olympische Comité inroepen en aan dat comité ver zoeken er voor te zorgen, dat de andere, óók tot dat comité toegetreden honden er voor zullen waken, dat zijn macht niet wordt ondermijnd en gelet op de po sitie, die de K.N.V.B. in het N.O.C. inneemt, staat vast, dat die medewerking door de andere honden op de meest loyale wijze zal worden verleend. Dat kan niet anders. De Nederlandsche Wiel ren Unie zal derhalve aan de aangesloten wielerbanen het verbod opleggen haar terreinen voor het beroeps- voethal beschikbaar te stellen. Ook alle stedelijke sportterreinen zouden vrijwel zeker voor hcroepsvoetbnl zijn afgesloten, zoolang dat voet hal ten minste niet onder de vanen van den K.N.V.B. is geschaard. De K.N.V.B. voert niet voor niets het praedicaat Koninklijke en dat ten slotte alle spelers, die hun medewerking aan den nieuwen bond zullen verleenen en alle officials op de zwarte lijst geplaatst zullen worden, spreekt vanzelf. Zoo is het ook in alle andere landen ge- gnnn. De nieuwe clubs zullen moeten beginnen met den bouw van nieuwe terreinen, die. wil men beroeps voetbal kunnen bekostigen, grooter moeten zijn dan ile moderne inrichtingen, waarover onze clubs op 't oogonblik reeds beschikken. Men ziet dus, dat de nieuwe bond voor vrijwel onoplosbnre moeilijkheden komt te staan en nu spre ken wij nog maar niet eens van het feit, dat de boycot over den nieuwen bond uit gesproken, dat lichaam volkomen isoleert en van elk interna tionaal contact verstoken zal houden. De mcnschcn, die den nieuwen bond hebben op gericht, moeten toch wel volkomen vreemden in 't vootbal-Jeruzalcm zijn, dat zij zoo naief zijn van hun pogingen nog eenig succes te verwachten en desondanks kan er toch uit deze beweging iets goeds voortkomen. Mogelijk zal het aan de heeren, die do algemeene vergadering van den Koninklijken Nederlandschen Voethalbond vormen, de oogen doen opengaan en zij zullen beseffen, dat de invoering van het beroepsspel op den duur in ons land toch niet tegengehouden zal kunnen worden en dat het derhalve beter is thans toe te geven en ook een voor ons land ge schikt systeem van beroepsvoethal te volgen dan verder met een amateurisme, dat ten slotte toch eigenlijk geen amateurisme meer is, door te gaan. HOOGWOUD AARTSWOUD. Bij den Zondag te Blokker gehouden gymnastiek- wedstrijd, behaalde de mcisjesafdeeiing eon 2en prijs. Joop Ganijaard behaalde een 3e pcrsoneele prijs. Een mooie prestatie. HARENKARSPET Zaterdag 2 Juni ƒ.1. hield de hengelsportvereeniging ..De Dobber", haar algemeene vergadering in het lo kaal van den heer Th. IJff te, Dirkshorn. Aanwezig 21 leden. Bij afwezigheid met voorkennis, van den voorzit ter, opende de secretaris te ongeveer acht uur de ver gadering, las de notulen voor van de vorige vergade ring, die zonder aanmerking werden goedgekeurd. Hierna volgde rekening en verantwoording van den penningmeester, waaruit bleek, dat over het afge- loopen vischseizoen was ontvangen f 99.G0, de uitgaven daarentegen f60.99, alzoo een batig saldo van f38.61. Hierna werd bepaald, dat de eerstvolgende wed strijd zal worden gehouden op Zondag 10 Juni a.s. en wel in het vischwater aan de Langereis. Voorts werd besloten om voor elk -seizoen voor die gene die het grootst aantal baarzen heeft gevangen, eon extra prijs beschikbaar te stellen. Na nog eenige bespreking van algemeenen aard, werd de zeer geanimeerde vergadering, onder dank zegging door voorzitter gesloten. ANNA PAULOWNA BREEZAND. Onder de leerlingen van school II, vooral van de laagste klassen, heerscht in vrij sterke mate de ma zelen. De wereldkampioenschappen te Rome hebben over duidelijk aangetoond, dat men zonder invoering van het beroepsspel geen rol in de groote internatio nale voetbalwereld zal kunnen spelen In ons land is berocpsvoetbal stellig mogelijk en het is ook wenschelijk, want bet is een ongewenscht feit, dat er vereenigingen zijn, die tonnen bijeen kunnen brengen voor den aanleg van nieuwe terreinen en dat de spelers, die door hun spel dat geld bijeenge bracht hebben, als wcrkloozen rondloopen en door het toch al zoo kostbare geld van de gemeenschap moeten worden onderhouden. De groote vereeni gingen hebben tegen invoering van het beroens«nel geen enkel bezwiar. Het zijn slechts de kleine club jes, die meenen, dat zij bij de invoering van heroens- spel in het gedrang zullen komen, die de zaak uit een verkeerd begrepen oogpunt van eigenbelang te genhouden. Mogelijk kan derhalve uit het dwaze plan van en kele Haagsche fantasten ten slotte voor het Neder landsche voetbal nog iets goeds geboren worden, al dus besluit de N.R.Ct De wereldbekende Tsjechische schoen fabrieken. Gebouwencomplex geheel door het vuur vernield. De schade op 10 millioen geraamd, Bruenen (Tsjecho-Slowakije). Zondagavond is brand ontstaan in de opslagplaats voor grondstoffen van de wereldbekende schoenfabrieken van Bat'a in Otrokowitz bij Zlin. Het blusschingswerk bleek zeer moeilijk te zijn, daar in de geweldige opslagruimten alle licht brandbare grondstoffen van de neven-be drijven der onderneming, waarbij zich veel olie en benzine bevond, lagen opgeslagen. Herhaaldelijk weerklonken luide ontploffingen Het geheele maga zijn is een prooi der vlammen geworden. Het gebou wencomplex is volkomen door het vuur vernield. De matericele schade bedraagt minstens tien millioen Tsjechische Kronen. De neven-bedrijven lijden door dit verlies groote schade, daar zij voorloopig niet zullen kunnen doorwerken, waardoor ongeveer 2000 arbeiders eenigen tijd werkeloos zullen worden. Wolkbreuk teistert Venlo. Verschillende ruiten door hagelsteenen vernield. Zaterdagmiddag heeft zich boven een deel van de provincie Limburg een zwaar onweer, gepaard gaan de met hevigen regenval, ontlast. Vooral boven Venlo woedde het noodweer en geleek de regenval, die gepaard ging met hagelslag, op een wolkbreuk. De hagelsteenen welke 'n doorsnede hadden van on geveer 1 c.M., vernielden talrijke ruiten. Door den geweldigen regenval konden de riolen het neerplas sende water onmogelijk verwerken met gevolg dat bin nen enkele oogenblikken vele straten van de binnen stad geheel blank stonden. Op de lager gelegen plaat sen stroomde het wassende water dc huizen binnen, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. Honder den kelders in het centrum der stad stonden in een minimum van tijd onder water, zonder dat de bewo ners iets eruit in veiligheid hadden kunnen brengen. Het verkeer op de drukste punten was geheel ge stremd. Door gemeentewerklieden werden in de stra ten overal de rioolroosters opengetrokken, waardoor het water kon wegstroomen. Toen na ongeveer een half uur de straten weer van het water verlost waren, werden door de gemeente werklieden en het brandweercorps de straten schoon- gespoten. Gelukkig is het, dat de bui uitsluitend boven de bin nenstad heeft gewoed. In de omgeving van Venlo is wel eenige regen gevallen, doch de te velde staande gewassen, alsook de talrijke glazen broeikassen heb ben weinig of niet van het noodweer geleden. Bij het bergingswerk te Buggingen worden nog steeds lijken gevonden. I het bergingswerk in de kalimijn te Buggingen i 1 ;:'lschland, dat Zondag voortgezet is, zijn op een «'lepte van 793 meter wederom drie lijken gevonden. De verongelukten werden gevonden juist op de plaats waar zij aan het werk geweest waren, zoodat men aanneemt, dat zij door het koolmonoxvde onmiddellijk gedood zijn. Het bergingswerk wordt nog steeds voort gezet. VERDUISTERING VAN 150.000.—. Een zaak nit den doofpot. Aneta seint uit Semarang: Op verzoek van den Officier van Justitie te Padang is de agent voor Midden-Java van D.E.N.I.S. Hypo theekbank de heer D. J. D. dezer dagen te Solo aan gehouden. D. was vroeger woonachtig te Padang en Fort-de-Kock en wordt verdacht van verduistering al daar van ongeveer een halve ton, welke zaak twee jaar geleden zeer waarschijnlijk in den doofpot werd gestopt.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7