Het onweer voorbij getrokken KIJKEn is KOOPEn t,j CL0ECK Barthou dient te Genève zijn nieuwe arbeidsplan in. KEERT DUITSCHLAND TERUG? De ongeregeldheden bij de Varkens, centrale. Keert Duitschland terug? Crisisinkomstenbelasting. VREUGDE AAN HET BEGISCHE HOF. Belgische Regeering gevallen Tweemaal tegen het kabinet gestemd. GENERAAL FERNANDO BERENGUER VERMOORD. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Uit het land yan Gandhi. Dj Br. Indische regcering heeft tot nader order hei verbod van alle organisaties van de Al-Indische Congrespartij opgeheven. Deze maatregel is een ge volg van het feit, dat Gandhi de staking van de burgerlijke ongehoorzaamheid heeft bevolen en dat de leiding van de Congrespartij besloten heeft aan de aanstaande verkiezingen deel te nemen. Donderdag 7 Juni 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9494 CODHANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TléN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EEN KALM VERLOOPEN BIJEENKOMST MAAR NOG STEEDS GEEN BESUSSING. GENEVE. De bijeenkomst van het bureau der ontwapeningsconferentie droeg gister een heel wat kalmer karakter dan die van Dinsdag. Het onweder van gister is weer voorbij, zeide voor- ritter Henderson bij de opening van de vergadering en Barthou herhaalde deze woorden onmiddellijk, toen bij zijn aangekondigde resolutie toelichtte. Ondanks deze mildere stemming is men echter nog iteeds niet tot overeenstemming gekomen. Men heeft daar ook niet naar gestreefd, want men zag algemeen de wenschelijkhcid van ©en korte verdaging der be sprekingen in om de gedelegeerden gelegenheid te geven, indien zij dit verlangden, hun regeeringen te raadplegen en opdat zij in onderlinge vertrouwelijke tjcsprekingen zouden trachten toenadering tot elkan ders standpunt te vinden. Met het oog hierop zijn dc tvesprekingen van het bureau tot Vrijdag verdaagd. Het Franscho werkplan. Het Fransche werkplan wijkt, zooals te voorzien was, in menig opzicht van de Dinsdag door Hen derson ingediende resolutie af. Terwijl Henderson het zwaartepunt naar de ver trouwelijke onderhandelingen tusschen de groote mogendheden cn vooral met Duitschland wilde ver plaatsen en voor het oogenblik hoogstens een be spreking van de nalevingswaarborgen in dc com- 'missie-Bourquin mogelijk maakte eu de conferentie overigens wilde verdagen, wil Barthou dat verschil lende organen der conferentie onmiddellijk weder aan het werk zullen gaan. De politieke commissie zal de studie van het vei ligheidsvraagstuk moeten voortzetten in de hoop dat nog nieuwe regionale veiligheidsverdragen zullen gesloten worden, terwijl zij eveneens de kwestie der nalevingswaarborgen in studie zal moeten nemen. De luchtvnartcommissie zal de besprekingen over de internationaiiseering van de burgerlijke lucht vaart, over de afschaffing van het luchtbombarde ment cn over dc vermindering der militaire lucht vloten weder moeten hervatten en ook de commissie voor de wapen fabricage en den wapenhandel zal we der aan het werk moeten gaan. Als concessie laat de Fransche motie het aan dc regceringcn vrij om parallel met deze voortzetting van het werk der conferentie onderhandelingen met Duitschland over den terugkeer naar Genève te voe ren. Barthou licht toe. In zijn toelichting op het nieuwe Fransche werk plan herinnerde Barthou er aan, dat hij er Dinsdag met nadruk op gewezen had, dat men noch voor waarden van Duitschland moet aanvaarden, noch voorwaarden aan Duitschland moet opleggen* De deur moet open blijven Het is noodig, dat Duitsch land door deze deur binnentreedt met volkomen ge lijkheid van rechten, terwijl het ook de verantwoor delijkheid op zich neemt, welke dan gemeenschap pelijk zal zijn. De afwezigheid van Duitschland is geen hinder paal voor de voortzetting van de werkzaamheden, hoewel de aanwezigheid van Duitschland aan deze werkzaamheden het ware karakter zal geven en het misschien mogelijk zal maken, tot een oplossing te geraken. Frankrijk heeft met Duitschland nota's gewisseld, welke op het oogenblik niet onder de competentie van de conferentie vallen, doch het is mogelijk, dat de regeeringen in staat zullen zijn invloed op Duitsch land te oefenen om het te verzoeken, over den drem pel te komen. Frankrijk heeft daartegen niets in te brengen en ten einde aan de regeeringen de volle vrijheid voor te behouden, is in de voorgestelde ont werpresolutie de passage over bijzondere onderhan delingen ingevoegd. Aan het einde van zijn verklaring bespreekt Bar thou nogmaals de verhouding tot Duitschland en verklaart ten einde ieder misverstand te voorkomen, dat hij ten aanzien van de tusschen Duitschland en Frankrijk gewisselde notas er nogmaals op wil wij zen, dat het standpunt van Frankrijk niet gewijzigd is. De discussie over de resolutie van Barthou bepaal de zich tot eenige zeer algemeene opmerkingen. Norman Davis waardeerde de verschillende toena- De zaak-Peuschgens op Donderdag 21 Juni in behandeling. Naar het „Alg. Hdbld" verneemt, zal de vijfde ka mer van de Rotterdamsche rechtbank op Donderdag 21 Juni de zaak in behandeling nemen tegen den Belgischen varkenshandelaar H. C. van den Eyndo uit Esschcn en den heer A. Peuschgens, gewezen hoofdvertegenwoordiger van de Nederlandsche Var kenscentrale te Brussel. Men zal zich herinneren, dat deze twee verdachten o.a. betrokken zijn geweest bij den uitgebreiden smok kelhandel tusschen baconfabricken in Noord-Brabant en vleeschhandelaren in Brussel. Aan beiden wordt heling ten laste gelegd. Tn de zaak tegen Van den Evnde heeft de officier van jus- stitie vijftien, in die van Peuschgens twintig getuigen gedagvaard. Verdediger van eerstgenoemde is mr. N. C. van Mastrigt, van den tweeden mr. C. R. C. van Wijcker- held Bisdom. deringspogingen doch vreesde dat de resolutie-Bar- thou alle moeilijkheden nog niet zou uit den weg ruimen. Op zijn voorstel werd daarop besloten nog geen re dactiecommissie te benoemen, zoodat de dag van va- naag (Donderdag) geheel voor vertrouwelijke bespre kingen tusschen de gedelegeerden vrij blijft. Het bu reau zal Vrijdagochtend weer bijeenkomen en dan in het openbaar vergaderen, tenzij Henderson het noodig zou achten anders te beslissen. Henderson stelde in uitzicht, dat mischien de algemeene com missie tegen Vrijdagmiddag zal worden bijeenge roepen. Wij zullen Vrijdagochtend dus zien in een nieuwe bijeenkomst van het bureau of de dag van vandaag nuttig besteed zal zal zijn. Kwestie door Barthou besproken met von Lersner. Havns seint uit Genève: Vernomen wordt, dat de besprekingen, welke dc Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Bar thou, de vorige week heeft geveord met baron von Lersner, die namens de Rijksrcgecring te Genève onderhandelde over de regeling van het Saar-refc- rendum, niet slechts betrekking hadden op de Saar- kwestle, maar dat er tevens de huidige stand en de toekomst der Fransch-Duitschc betrekkingen in werden aangesneden. In Genecfsche politieke kringen gaat men wel Is waar niet zóó ver, dat men de conclusie trekt, «lat Duitschlands terugkeer naar Genève waarschijnlijk wordt genoemd ol zelfs in de naaste toekomst mag worden verwacht, maar wel beschouwt men de ver klaringen, die Barthou dc laatste dagen herhaalde lijk met betrekking tot Duitschland heeft afgelegd, als een gunstig voorteeken. En men is van oordcel, dat deze uitlatingen, die trouwens overeenstemmen met Frankrijks ontwapeningsnota's, dc verwezenlij king kunnen vergemakkelijken van een gebeurtenis, waarnaar alle landen schijnen te verlangen. Niet in behandeling vóór het reces der Tweede Kamer? Naar uit parlementaire kringen vernomen wordt, heeft «ie vaste commissie van de belastingen uit de Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp tot heffing eener crisis-inkomstenbelasting is gesteld, de zer dagen haar verslag uitgebracht, waaromtrent thans het antwoord van «len minister wordt inge wacht. Zijn wij wel ingelicht, aldus de Hnagsrhe corr. van het „Alg. Hdbld.", dan is de commissie niet haar verslag omtrent het wetsontwerp inzake belasting op besloten vennootschappen nog niet gereed gekomen. In ieder geval zal dus van openbare behandeling de zer wetsontwerpen voor het reces geen sprake kunnen zijn. Koningin Astrid bevallen van een zoon. - Het derde kind van het Belgische Konings paar: Prins Albert. BRUSSEL, 6 Juni (V.D.): Hedenavond is Ko ningin Astrid van België verblijd met de geboorte van een zoon, die naar wijlen zijn grootvader Al- bert zal heeten. KONINGIN ASTRID. Prins Albert is het derde kind uit het huwelijk van Koning Leopold en Koningin Astrid. De oud ste telg is Prinses Charlotte, het tweede kind Kroonprins Boudewijn. Naar wordt medegedeeld, verkeeren moeder en kind in goeden welstand. De Kamer geeft lacht aan haar algemeene ontevre denheid over do regeoringspolitiek. Liberalen en Katholieken stemmen mee met do oppositie. BRUSSEL, 6 Juni. Het kabfnet-de Broquc- ville is heden afgetreden, n.tdat het vrij onver wacht in de Kamer bij twee stemmingen in dc minderheid was gebleven. De eerste nederlaag, met 837S stemmen werd geleden op het regeeringsvoorste! tot herzleninr van de gezinsvergoedingen. Do tweede, met 8071 stemmen betrof een voorstel tot verscherping van de wet op uitwijzing van ongewenschte vreemdelingen. Er heerschte gistermiddag zoowel in de Kamer als in den Senaat een koortsachtige stemming. In den Senaat sprak de liberale minister van ju stitie. Janson, een rede uit. naar aanleiding van liet voorstel-Lcgrand, strekkende tot opheffing van het alcoholverbod cn terugkeer tot vrije consumptie in de koffiehuizen en restaurants. Slechts twee liberalen juichten den liberalen mi nister bij het einde van zijn rede toe. Mr. Janson moest echter een ovatie in ontvangst nemen van dc katholieke democraten en dc socialisten. In rie Kamer was de atmosfeer ai evenzeer met electriciteit geladen. F.en rede van den minister van financiën, Jaspar, betreffende het regeeringsvoorste! tot wijziging van de fiscale wetgeving, werd door dc meerderheid van de Kamerleden vrij koel ontvangen. De inhoud van deze rede kwam grootendeels neer op de toespraak, onlangs «loor den minister voor de microfoon van den Belgischen radio-omroep gehou den. Hij betoogde, dat het begrootingsevenwicht ver zekerd is. herhaalde nogmaals, dat de regeering alle inflatie verwerpt, maar drong aan op een algemeene verlaging van de kostprijzen in overeenstemming met de dcflatiepolitiek, welke door de regeering wordt voorgesteld. De verdere behandeling van dit voorstel werd ver daagd, teneinde de Kamer in staat te stellen dc be spreking van een regecringsvoorstcl tot herziening van de gezinsvergoedingen voort tc zetten. Verschillende liberale Kamerleden verklaarden «leze wet niet te zullen goedkeuren, daar zij aanlei ding zou geven tot een verzwaring van dc lasten, die op de financiën van de gemeenten drukken en in vele gevallen reeds onhoudbaar zijn geworden. Toen tot een stemming bij appèl nominaal werd overgegaan, werd het voorstel van de regeering ver worpen met 83 tegen 79 stemmen. Een deel van de liberale fractie had zich bij de uit socialisten. Vlaamsche nationalisten en communisten bestaande oppositie aangesloten. Een tweede regeeringsvoorstel. uitgaande van den minister van Justitie. Janson. en betreffende een verscherping van de bestaande wet op de uitwijzing van ongewenschte vreemdelingen, werd eveneens verworpen met 80 tegen 74 stemmen. Het was duidelijk, dat de Kamer op deze wijze lucht wilde geven aan haar ontevredenheid over de algemeene politiek van het kabinet-de Rroque- ville. Dit werd dan ook dadelijk door den minister president begrepen. Een uur nadat de Kamerverga dering was opgeheven, kwamen de ministers bijeen ten einde over den toestand te beraadslagen. Een half uur later verscheen de secr«*tari9 van Koning Leopold in de ambtswoning van den premier om het verzoek om ontslag van de regeering in ont vangst te nemen en aan den Koning over te brengen Zal de Koning dit ontslag aanvaarden? En wien zal hij met de vorming van een nieuwe regeering bcslasten? Zal het weer de oude ploeg in nieuwe opstelling zijn. of zullen er ditmaal eens nieuwe mannen aan de beurt komen? Het zijn altegaar vragen, waarover men zich in parlementaire kringen het hoofd breekt. En niet ten onrechte, want op het oogenblik waarop België, gezien den ernstigen eco- nomischen toestand van het land en de groote inter nationale problemen, een krachtige regeering meer «lan ooit noodig heeft, is het schip van staat stuur loos geworden De onverwachte regeeringscrisls werd in de hoofd stad en elders in het land. waar zij door den radio- omroep bekend werd gemaakt, met groote verbazing vernomen Het spreekt vanzelf dat door het ontslag van een regeering die aan het bewind was gekomen om «len financieelcn toestnnd te saneeren, een zeer moeilijke situatie is ontstaan. Opdracht aan De Broquevlllc tot vorming van nienw kabinet? BRUSSEL, 6 Juni (V.D). Naar verluidt zal mi nister-president Graaf Do Broqueville pas morgen ochtend den Koning het ontslag van het geheel© ka binet aanbieden. Koning Leopold is echter reeds door zijn staatssecretaris, die de kabinetszitting van heden heeft bijgewoond, op de hoogte gestold van de politieke gebeurtenissen. Men neemt aan, dat de Ko ning het ontslag zal aanvaarden. Hoewel omtrent den verderen gang van zaken nog weinig met zeker heid gezegd kan worden, venvacht men dat de Ko ning den afgetreden minister-president De Broque ville, die volkomen zijn vertrouwen schijnt te bezit ten, zal belasten met de vorming van een nieuw ka binet. In politieke kringen verwacht men dat de Broque ville, indien hij de opdracht van den koning aan vaardt, van de gelegenheid gebruik zal maken om te voldoen aan de eischen der Walen, die sedert de benoeming van den Vlaamschen Minister van Pos terijen Van Cauwelaert voortdurend herstel van het „evenwicht" in de samenstelling van het kabinet hebben geëischt, door nog een Waalsch minister in het kabinet op te nemen. liet aftreden van dc regeering heeft te meer ver rassing gebaard, waar dc regeering bij de stemming over de door haar voorgestelde verworpen wetsont werpen niet de vertrouwenskwestie had gesteld. Valsche geruchten inzake revolutionnair complot. Madrid, 6 Juni (V.D.,. Nabij San Sebastian is een aanslag gepleegd op Generaal Fernando Berengner, die door eenige kogels werd getrof fen en gedood. Men vermoedt, dat Generaal Berengner het slachtolier is geworden van een misverstand en dat de daders hem hebben gehouden voor zijn broer, Generaal Damasco Berengner, ond-Minis- ter-president en Minister van Oorlog in de dic tatoriale regeering die kort voor het uitbreken der revolutie, van 1930 tot 1931, aan het bewind was. Geruchten over een complot tot afzetting van den President der Republiek worden door Minis ter-president Lerroux en in de kringen der regee ring en de rechtsche partijen tegengesproken. Ernstige stakingsonlusten. Nader uit Madrid: Hoewel de staking der Spaan- sche landarbeiders in de meeste provincies als mis lukt kan worden beschouwd, is de situatie in Zuid- Spanje verscherpt. Gemeld wordt dat plunderingen hebben plaats gehad en dat hier en daar branden zijn gesticht. In 't bijzonder in de provincies Jean en Se- villa hebben verscheidene incidenten plaats gehad. In verscheidene dorpen hebben botsingen plaats go- had. Twee personen zijn gedood en verscheidene ge wond. Sterke politieafdeelingen zijn geconcentreerd. Duitsch-Ned. Indisch handelsverdrag. - Over* eenkomst van Den Haag 1 Juli in wer king. „Holland-crediet" met drie jaar verlengd. Op het departement van Buitenlandsche Zaken te Berlijn had gisteren de onderteekening plaats van het kort voor Pinksteren in Den Haag gesloten verdrag betreffende het goederenverkeer tusschen Duitsch land en Nederlandsch-Indië. Tegelijkertijd werd een verdrag onderteekend tot wijziging van het tusschen Duitschland en Neder land op 26 November 1925 gesloten douane- en cre- dietverdrag door welke wijziging het zoogenaamde „Holland-crediet" met 3 jaar wordt verlengd. Beide verdragen moeten nog worden geratificeerd, maar de overeenkomst inzake het goederenverkeer met Nederlandsch-Indië zal reeds op 1 Juli voorloo- pig in werking treden. De tekst van de overeenkomst zal weldra in het Reichsgesetzblatt worden gepu bliceerd. Men weet, dat het z.g. „Holland-crediet" 140 mil- lioen gulden groot is en in 1920 tot den duur van tien jaar werd verlengd „voor het knopen van grondstof fen". In 1925 werd het crediet verlengd voor den duur van 7 jaar en wel in dier voege, dat uiterlijk op 31 December 1936 70 millioen gulden moesten zijn geamortiseerd, de rest moest in den loop van 1937 worden terugbetaald. Door de thans gesloten over eenkomst zijn deze beide termijnen dus verlengd tot 31 December 1939, resp. tot 1940. Het verbod van de Britsch-Indische con grespartij opgeheven. Als gevolg van de staking van den ongehoorzaamheids- veldtocht De buitengewone decreten ter bestrijding van op roerige daden, welke indertijd met het oog op de actie van de Congrespartij zijn uitgevaardigd, wor den echter nog gehandhaafd. De regeering behoudt zich voor om het verbod opnieuw af te kondigen, indien het Congres opnieuw een onverzoenlijke rich ting zou inslaan. De uitgesproken revolutionaire or ganisaties blijven ook verder verboden. AARDSCHOKKEN IN CALIFORNIë. Dinsdag zijn te Montery in Californië twee duide lijk waarneembare aardschokken gevoeld. Er werd echter geen schade aangericht.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1