Noorwegen, het land der Fjorden, In het oude Rogaland. E vc n: Langs het traject Trondhjem—Opdal. Beneden: Gezicht op Bergen. Foto's N.R.V. Schoon land met een ryk verleden. ning kwam, namelijk onder Koning Ha- raid Haarfagre (Harald met het schoonc haar) bij den zeeslag op de Hafrsfjord in het jaar 872» De relaties tusschen Rogaland en Hol land dateeren van vóór honderden jaren. In de boschrijke omgeving van de Ryfyl- kefjord kwamen in vroegere tijden de Ne- derlandsche en Schotschc koopvaardij schepen hout halen. Uit de geschiedenis weet men te vertellen, dat speciaal in de 17e eeuw een levendige commercieolo ver binding bestond tusschen het Zuid-Weste lijke Noorwegen en Nederland, wat ook toe te. schrijven is aan de gunstige ligging van Rogaland. Vele Noren uit Rogaland na men in den bloeitijd van Nederland dienst onder de Oranjevlag, vooral als zeelieden. Vandaar, dat vele Nederlandsche zeemans uitdrukkingen nog steeds in het Stavan- ger dialect worden gebruikt. Een hekend Nederlandsche admiraal, die vooral in Russischen dienst naam heeft gemaakt was admiraal Cruys. Hij was te Stavanger geboren, onder den doodgewonen Noor- schen naam Olsen. Te Hogganvik wonen nog steeds nakomelingen van dezen groo ten admiraal. Tengevolge van de gezel- schapsreizen der Nederlandsche Reisver- eeniging naar Rogaland, naar Saudesjoon en naar Moi en dc Generale naar de Noor- sche Fjorden wordt deze oude relatie tus schen Nederland en het Zuid-Westelijk Noorwegen thans weer voortgezet. Degenen die er dezen zomer denken heen te gaan, zullen er wel prijs op stellen, reeds nu terloops kennis to maken met d» genietingen, die hen te wachten staan. En voor degenen, „die niet zoo hoog bouwen", zal het toch wel interessant zijn de meer door het geluk bevoordeelden op hun reis met zevenmijlslaarzen te volgen, door in den geest met ons te gaan van Stavanger uit naar den noordwaarts van Stavanger liegenden Archipel, welke het grootste Fjordenlandschap van het Zuid-westelijk dool van Noorwegen vormt. In het net werk van fjorden en sonds, welke fjor den zich vele kilometers lang tusschen da rotswanden doorslingeren, om tenslotte in den mond van de Stavangcrfjord te eindi gen, verheffen zich vele groote. en kleinere eilanden. De kusten, dio ons op onze reis vergezel len, vertoonen gelijke vorming als die van het Westen van Noorwegen; bergkoppen, steile rotswanden, heuvels, kleine wouden, wit gekalkte huizen, bebouwde velden, vis- schersdorpon, boothuizen, kleine tuinen. Bij het doorkruisen «Ier fjorden en sonds met haar bekoorl'jkc bochten en oevers ontwaren wij verscheidene stoombooten. hooien, motorvaartuigen, zeilschepen, roei- booten, alle omringd door groote scholen visch en vele vogels, in hun rust gestoord. Hier tusschen dc eilanden, in de fjorden en sonds wordt de bekende Noorsche Brissling gevangen; bovendien wemelt het er van makrcelen en haringen, terwijl op den zeebodem vele kleine kabeljauwen en zoet waterhut ten verblijven. Geen wonder, dat dc stedelingen hier hun zomers plegen door te brengen, want, wat is dc lucht hier rein en frisch en wat werkt het zoude zee water opwekkend en verjongend! Oostelijk van de Ryfylke-eilanden en het fjordlandschap strekt zich uit het tot 1200 M. hoog oprijzende gebergtelandschap, het Ryfyl kegel >ergt» waart usschcn zich de grootste der fjorden van het Zuiden kronke len. nJ. de Lysefjord, de Anrdals-, de Jósc-, de Hvls- en do Sauda-fjord. Van deze is de Lysefjord wel de meest indrukwekkende. Zij is over haar geheele lengte van -Hl K.M. begrensd door machtige bergwanden; reeds bi] den Ingang, bij For- sand is zij zoo smal, dat het wel schijnt, of dc ontzaglijke rotsen aan de schepen den toegang willen ontzeggen en naarmate men verder komt, des te smaller wordt de fjord, des te hooger worden de rotsen, welke bij Kjerag zelfs een hoogte van 1000 M. herei ken. Hier moet men wel onder den indruk komen van het machtige dezer Natuur; hier gevoelt een ieder zich klein. De 25 K.M. lange Hógsfjord stroomt in zuid-oostelijke richting tot Dirdal en Fra- fjord. Hier leidt de oorspronkelijke verkeers weg tusschen Rogaland en Wost-Agder, het Hunnedal, naar de plaats Valevntn. De Jösen fjord, eveneens 25 K.M. lang, snijdt als een ploegvoor in dc rotsen. De in gang wordt begrensd door den Gundlnkege1 op het schiereiland Jösne en in het Zuiden door het öksnagebergte. Vooral naar da Zuidzijde is de natuur ontzaglijk woest; de rotsen rijzen op sommige plaatsen loodrecht uit het water omhoog, terwijl zij elders ge weldige spleten vertoonen, waardoor reus achtige blokken als het ware wachten op het teeken, waarop zij naar heneden kun nen storten. Het meest bekende van deze is wel de 700 a 800 M. hooge Skomagcmibbaa. De Noordzijde heeft een meer vriendelijken aanblik; hier treft men met dennen be groeide heuvels en lachende zonnige boer derijen aan. De Erfjord is interessant, doordat zij zich slingert tusschen do geweldige, geelwitte rotsmassa's, om tenslotte te worden opge lost in meerdere kleinere fjorden, waarvan de eene al mooier en eigenaardiger is dan dc andere. Sauda met haar 4000 inwoners, gelegen aan het eind der Saudafjorden, gelijkt op een open gewelf; op den achtergrond ver heffen zich onregelmatige terrassen, waar op verschillende boerenhofsteden, bosscha ges, insnijdingen, en bergkoppen; hooge met sneeuw bedekte gehergtegroepen vor men dwars door het dal de grens. Op den voorgrond ligt Saudastad. In Saudasjöen bevindt zich een uitste kend toeristenhotel; van daar uit voeren verscheidene goede wegen naar het omlig gende terrein. Vooral de 4 K.M. lange weg naar Svantnl wordt druk gebruikt. Een 16 K.M. lange laan voert naar Sauda langs romantische plekjes naar överland in het Hellandskirchspiel. Van hier uit kan men door het Stelledal over het gebergte naar Röldal en Seljestad in Oddn wandelen of ook door de Rullestadschucht naar Fja- re aan het eind van de Aakrefjord. De wandeling door het dal tegenover Yiketal is bij toeristen zeer in trek. De weg is 12 K.M. lang en wordt tenslotte zeer woest en smal. Hier hoort men het geweld van den machtigen waterval, den Laake- foss, zoo genoemd, omdat een geweldig rotsblok er als het ware een deksel over vormt. Rogaland bestaat allereerst uit de groote landstreek Jaeren, het landbouwcentrum van Noorwegen. Het klimaat in dit Zuid westelijk deel van Noorwegen is zeer mild. Jaeren is dan ook één der vruchtbaarste streken van Noorwegen en wordt de toe komstige korenschuur van Europa ge noemd. Groote landstreken zijn echter nog niet gecultiveerd, daar het land, tengevol ge van de steenachtige gesteldheid van den bodem, zeer moeilijk te bewerken is. De boerenbevolking van Jaeren is echter zeer vlijtig en energiek en elk jaar worden dan ook nieuwe landstreken geschikt ge maakt voor de graancultuur. Rogaland be staat echter ook uit de groote fjorden, in Oostelijke en Noord-Oostelijke richting ge legen. Deze worden gezamenlijk Ryfylke genoemd. De meest bekende fjorden zijn dc Lysefjord en de Saudefjord. In de Lyse fjord vindt men een wild-romantische na tuur. Steile rotsen verheffen zich aan bei de zijden van de fjord. Hier vindt men ook de wereldberoemde Praekestol. Dit is een grootschc rotsformatie in den vorm van een preekstoel. De fjorden Hogsfjord, Je- senfjord en Erfjord zijn echter in de toe- ristenwcreld niet zoo bekend als de Sands- ER is geen land ter wereld, behalve juist Noorwegen, dat aan hen, die zich ontspannen willen, zooveel kan bieden. Men ademt er zuivere lucht in, een mengsel van zee- en berglucht, dat verjongend op het geheele menschelijke organisme werkt. Het is het ideale land voor bergbeklim mers en voor hen, die graag mooie voet reizen maken. Bovendien vindt men er .voortreffelijke autowegen. Aan sportvisschers biedt het een uitge zochte gelegenheid om forellen en zalmen ite visschen. Volgens het algemeen oordeel van hen, die Noorwegen reeds bezochten, is de schoonheid die de natuur daar biedt niet te overtreffen. Het is zeer moeilijk de- 'zo schoonheid te beschrijven, men moet [/die zelf gezien hebben. Ten slotte biedt Noorwegen den tourist nog twee voordeden, welke hem nergens anders in Europa geboden worden. Ten eer- iste vaart men langs de over meer dan H000 mijlen uitgestrekte kust van Stavan- [ger tot Hammerfest, de noordelijkste stad kan Noorwegen, even rustig als op een bin- Inenzee, daar de voor de kust liggende (eilanden volkomen beschutting tegen wind (bieden. I Ten tweede is het des nachts gedurende Me maanden Mei, Juni en Juli nooit don keer. Men aanschouwt er dan een „Alpen- gloeien", hetwelk van 's avonds tot 's mor gens onafgebroken voortduurt, steeds af- iwisselend en betooverend. f En ten Noorden van den poolcirkel heeft men dan 't onvergelijkelijke schouwspel |.van de Middernachtzon; de nacht is er even licht als de dag. Dus, reist via Rotterdam—Bergen naar Noorwegen, zoekt er uwe ontspanning, ge niet en komt dan geheel bevredigd en vol levensvreugde terug. Noorwegen is de bakermat der ski-sport en geen punt in dit zeer uitgestrekte land [is meer geschikt voor deze sport dan het '.gedeelte tusschen de Stations Finse (1222 •Meter boven den zeespiegel) en Gjeilo (800 {Meter boven den zeespiegel), aan de spoor lijn van Bergen naar Oslo. Van December pot het einde van Mei is er ruimschoots gelegenheid tot het beoefenen der ski-sport. Op het groote ijsveld Hardangerjökeln, na bij Finse, kan men zelfs des zomers skieën, zooals dit werd gedaan door Hare Majes teit Koningin Welhelmina der Nederlan den en H.K.H. Prinses Juliana, toen hunne Koninklijke Hoogheden gedurende ver- 'schillende weken in 1930 te Finse verblijf hielden. Verschillende andere koninklijke personen hebben deze sport te Finse be oefend, zooals bijv. Z.K.H. Koning Haakon jVII van Noorwegen, Z.K.H. Kroonprins Olav van Noorwegen en zijn neei Z.K.H. de Prins van Wales. Van jaar tot jaar is een steeds grootcrc belangstelling voor Noorwegen als wintersport-land bij de Ne derlandsche ski-liefhebbers merkbaar, het geen zeer duidelijk blijkt uit het groeiend aantal touristen hetwelk van uit Neder land naar de Noorsche wintersport-oorden reist. Het terrein tusschen Finse en Gjeilo is ideaal voor sportliefhebbers van iederen leeftijd. De beste tijd voor wintersport is gedurende de maanden Februari Maart en April. De berglucht in de lente werkt zui verend op het geheele menschelijke orga nisme. Rogaland is de naam van de Zuidwes- lijke provincie van Noorwegen. Men moet in deze streek voor het eerst de overblijfse len hebben aangetroffen van een nederzet ting der Noormannen. Dit zeevarend volk kwam reeds eeuwen voor onze jaartelling in andere landen, zooals Engeland, Schot land, Ierland, IJsland en Duitschland. In de buurt van Stavanger is de schedel van een jongen Noorman gevonden in de z.g. „Vistehulen". De ouderdom wordt geschat op ca. 6000 jaren. De schedel prijkt thans in het Museum te Stavanger, waar tevens vele andere rijke vondsten uit de verschil lende tijdperken zijn tentoongesteld. DE RAUMA BAAN. Foto N.R.V. fjord en Saudefjord. Bij Sandsfjord ligt 't idyllische toeristenoord Sand, dc door gangsplaats voor reizen naar Roldal, Tele- mark en verder naar Hartlanger via Odda. Aan het einde van de Saudefjord ligt het bekende toeristenoord Saudesjeen met zijn romantische natuur en mooie watervallen. Verder heeft men in Noord-Rogaland dc kruisvormige Vindafjord. Bij Vindafjord is het aan natuurschoon rijke Hogganvik het meest bekend. De tweede grootste stad in Rogaland is Haugesund, bekend door haar scheepvaart en haringexport. Zeer interes sant zijn verder de eilanden in Noord-Wes telijke richting van Stavanger. Karmov is één der grootste eilanden in Noorwegen. De groote haringvisseherijen worden uitge oefend door dc bevolking van de eilanden groep Kvitsev, welke uit 365 kleine, rotsige eilanden bestaat. Kvitsev is verder het centrum van de Noorsche kreeftexport. Vanaf den vuurtoren te Kvitsoy heeft men prachtige panorama's; naar het Westen op de Noordzee en naar het Oosten op dc machtige bergketens van de Ryfylkefjord. Het centrum van Rogaland is de 806 jaar oude stad Stavanger. Stavanger is de eer ste aanloophaven van alle continentale stoomvaartlijnen naar West-Noonvegen en is als uitgangspunt voor vele interessan te uitstapjes per auto of spoor door Jaeren naar Sola, Dirdal, of naar het schoone Moi en Flekkefjord, bijzonder gunstig gelegen. Per boot kan men van hieruit vele merk waardige boottochtjes maken door do Ry- fylkefjorden ol naar één van de honderden kleine eilanden, waar ook de stadbewo ners hun zomerverblijven hebben. Stavanger is mét zijn kleine houten hui zen en nauwe straten uit de 17c eeuw, zeer interessant Het gezicht op deze stad van uit de Stavangerfjord is buitengewoon ntooi. Zeer bezienswaardig is de Stavanger Dom, dateerend uit dc Middeleeuwen en één der mooiste bouwwerken in Noorwe gen. Stavanger is tevens het centrum van de Noorsche vischconserven-industrie en is daardoor over de geheele wereld be kend. Het is tevens één der grootste ex porthavens van Noorwegen en het knoop punt van binnenlandsch en buitcnlandsch verkeer, met regelmatige stoomvaartdiens ten naar Rotterdam, Newcastle, Londen, Hamburg enz. De hoofdstad van Rogaland telt ca. 47000 inwoners en is het centrum van landbouw gebied en veeteelt. Zoo heeft Stavanger on langs een modem ingericht varkensexport bedrijf geopend, het eerste op dit gebied in Noorwegen. Stavanger is de bakermat ge weest van vele inrichtingen op sociaal ge bied. De Noorsche missie is hier gevestigd en ook op het gebied van den vrede heeft deze stad een groote rol in Noorwegen ge speeld. De grootste bezienswaardigheden van Stavanger zijn, behalve dc oude Dom. hot Conserven-Laboratorium en het Stedelijk museum. In het laatstgenoemde kan men, zooals reeds vroeger medegedeeld, vele in teressante voorwerpen uit oude tijden vin den, daar Stavanger en Rogaland in het steenen- en bronzen tijdperk een beduiden de. rol in Noorwegen hebben vervuld. In Rogaland woonden ook de oude Vikingcrs In het museum zal men tevens een scheep- vnartafdceling vinden. Deze is bijzonder interessant, daar Stavanger ten tijde van de zeilschepen een der voornaamste ha vens was. Vanaf de uitzichtplaatsen Vaalandspi- pen, Byhaugen en Ullanhaug heeft men prachtige panorama's van Stavanger en omgeving. Vanuit Ullanhaug heeft men tevens een schitterend uitzicht over de his torisch bekende Hafrsfjord. waar Noorwe gen het eerst onder regeering van een ko-

Schager Courant | 1934 | | pagina 16