Buitengewone AANBIEDING! HOOIVORKEN en Harken Onze bril past... fa. Gebr. ROTGANS POORTER's KOFFERS Meubilair VOOR UW RADIO Kantoor-impressie. Het zwijgende Graafje. J. GROOT Ingezonden stukken. BUIKBANDEN - Breukbanden Elast. kousen, Rechthouders Firma Gebr. ROTGANS fa.R.DEMOEL^ZOON, Schagen nieuwe Zijden Zomerstoffen Wollen Badcostuums ALS U NOG? A. HILDERING Gediplomeerd Radiomonteur fa. G. RANKE, Schagen Bobby Hooischudders t Mc. Cormick Hooihark I Martin gecombineerde I Mc. Cormick Klavermaaier 1 Mc. Cormick Zelfbinder M. Wissekerke, Callantsoog, 8 Juni 1034. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik IJ nogmaals een kleine plaatsruimte in Uw blad willen verzoeken, teneinde hetgeen door den heer A. H. J. Knol, als Voorzitter van „Lycur- gus" als antwoord op mijn ingezonden stuk, is ge schreven, met nog eenige nadere toelichting te ont zenuwen De heer Knol begint te vragen; „wordt hier niet gruwelijk overdreven"? Hieruit mag ik dan toch concludeeren dat er in ieder geval iets is gebeurd, want van niets kan geen overdrijven komen. Dc toespraak door den voorzitter, waarin deze de jeugd er op gewezen heeft niets te beschadigen, is inderdaad gehouden, althans er zijn enkele woorden hierover tot hen gesproken. Toen erhrer"eenigen tijd daarna het populaire spel „opschuilortje" gespeeld werd, wist schijnbaar de voorzitter zijn eigen woor den niet meer te herinneren, want deze zag toen ook geen onderscheid meer tusschcn beplanting cn paden. Ook dc vermaning om papierresterï te verzame len heeft weinig resultaat gehad. Dit-feit werd door inij echter niet als zoo ernstig beschouwd, en is in mijn vorig schrijven volledigheidshalve genoemd, doch niet heslist aangevallen. De hoofdzaak ging om de boompjes zelve. De heer Knol heeft het bosch Woensdagmorgen bezichtigd. Zondagmiddag na het vertrek der jon gens en Maandagmiddag d.a.v. waren dc sporen van «Ie vernieling nog versch en dus ook goed zichtbaar, tenminste voor een serieuze beschouwer. In twee dagen tijd onder deze weersomstandigheden, zijn de direct zichtbare sporen, als de afgerukte spruiten en takjes, niet zoo duidelijk meer waar tc nemen. Bij nauwkeurige beschouwing van sommige dennen zijn er die in hun groei gehandicapt zijn, er is er zelfs één onder, welke gerust gerooid kan worden, daar rondom de spruiten er uit getrokken zijn en dus de boom niet verder groeien zal! Trouwens een den is oen „juffertje" wat sterkte betreft. Wat door mij is zegd is geworden over de „afgedraaide" popels is on tegenzeggelijk waar. Dat de lieer Kuol deze niet ont dekt heeft, is misschien te wijten aan «le nog geringe hoogte van deze boompjes, waardoor tic voor iemaml die vluchtig er over heen kijkt niet erg in de gaten loopen. Voorts heeft de heer Knol niet gemerkt dat jonge dennen onder den voet geloopcn zijn gewor den. Wellicht hebben de hecren onbewust, zelf er aan meegeholpen, want zij staan tusschen gras en helm en zijn daardoor niet goe«l zichtbaar. Ik neem het hen niet kwalijk in zooverre, dat het toch niet gebeurd zou zijn indien men op dc paden gebleven was. Aangaande «le eieren verkoop" kan ik na grondig onderzoek mededeelen dat inderdaad eieren verkocht zijn geworden. Dit is evenwel niet in het bosch ge- jhcurd. Het waren meeuwen-eieren, welke vorig jaar !in het duin geraapt zijn, dus niet uit ons bosch. De heer Knol denkt er het zijne van, ik nu wel het mijne, en wel dat de Callantsooger jeugd hier geen blaam treft. i Den heer Knol hpb ik Woensdagmorgen gesproken ..voor ambtelijke zaken. Toen wist ik niet dat hij van Imijn schrijven reeds afwist, daar ik anders zeer ze ker gevraagd had om met mij naar het bosch te gaan. Wellicht had ik den heer Knol dan heter kunnen overtuigen dat het wel de moeite waard was hiertegen op te treden. Ik kan me begrijpen dat de lieer Knol zich be zwaard gevoelt, het is inderdaad niet prettig. Ook niet voor dc andere aanwezige ouderen, om op der gelijke fouten gewezen te worden. Doch dit is niet onze schuld en dc heer Knol moet hieraan dan niet de uitdrukking „op minderwaardige wijzg aangeval len, te worden" vastkoppelen. Dc feiten waarop ge wezen is, waren grondig pniiQCzopl}} cii,. w^argeno; men, ook nog door anderen! Van aantasting van goeden naam enz. is hier geen sprake. Ten slotte is het geen moreele minderwaardigheid waarop ge wezen is (de heer Knol doet het zoo voorkomen), doch een nalatigheid hunnerzijds. Dankend voor de plaatsruimte, A. C BRUSSAARD. Secr. V.V.V. Callantsoog, „De dictator een verlokkende figuur." Een artikel van MacDonald. Londen. De „News Letter", het 14-daagsch or gaan van de nationale labour, publiceert een artikel van Ramsay MacDonald over „Nationale Labour en dictatorschap", waarin de premier schrijft, dat de de mocratie thans op een zware proef wordt gesteld en dat de dictator, vergeleken met den democraat, een .verlokkende figuur is. Hij handelt op eigen wil, niets houdt hem tegen, elke georganiseer de meening, be- i halve de zijne, on- 'derdrukt hij, hij duldt geen vrije pers, zijn rnede- iwerkers zijn ge hoorzame diena ren. Hij laat het be- stuursapparant loopen en daarom krijgt hij snelle resultaten tegen verlies aan vrij heid en zelfver trouwen, resulta- jten, die op het oogenblik door kortzichtige men schen hoog wor den aangeslagen. Aangetoond kan worden, dat in dien een dictator de laatste 3 jaren zijn wil aan En geland had opgelegd, niet de goede resultaten van de nationale regeering zouden zijn bereikt, maar dat liet land bezweken zou zijn onder de schuld en de werk loosheid nog zou zijn toegenomen. De nationale regeering zag terstond wat zij moest doen om het land voor ineenstorting te behoeden. Geleidelijk kunnen wij ons weer ontwikkelen met behoud van onze vrijheden en onze democratie, liet bekvechten der politieke partijen hebben wij tot een minimum teruggebracht. Dictators zijn opgekomen, omdat de partijen in crisistijd geen oog toonden voor nationale belangen en als onhandelbare kinderen dc democratie en de parlementaire regeeringen hebben stukgeslagen, zoo als in vele landen is gebeurd. Als de ramp van een dictator over ons zou moe ten komen,, zou die niet te wijten zijn aan de po seurs, die zwarte hemden dragen, maar aan de poli tieke partijen, die slechts aan haar eigen belangen denken. Enge partij-belangen in onstabiele tijden als deze ondermijnen de fundamenten van den staat cn een dictator is het onvermijdelijke gevolg Een nationale regeering, waarin de labour voldoende vertegen woordigd is, is het veiligste bolwerk tegen do dicta tors,, besloot MacDonald, MACDONALD. 't Is druk op kantoor; Luister, of je «le machines hoor'! Ze tellen en jachten De zeven», de achten. De vieren, de vijven, Ze wippen cn schrijven. Druk de toetsen sterk. Er 's nog meer werk! Hier een sul), daar een totaal, Maak voort, dat je 't haal'! Je lacht even, Je Blijft leven. Achter de machine een mechaniek, Zoodra ben je buiten, of chique Loop je door de straten, Druk te redenceren en te praten. Dan ben je al vergeten Van wat je je hebt gekweten. De machines, die dreunden, Kraakten en steunden, Rusten nu uit. Op een rij voor de ruit. Hun werk is goed en gauw Steeds eerlijk, steeds getrouw. Morgen zullen ze opnieuw tellen, Klikken, ratelen, bellen; Opgewekt en frisch, Als 't met jou, ook maar zoo is! TINI VAN HAM. Gedipl. Drogist SCHAGEN De eerste speech van een Kamerlid in vroeger dagen. Een medewerker schrijft in de „Prov. Geld. en Nijm. Crt." over de zwijgende Kamerleden van weleer en voert er een ten tooneele: Ik zie b.v. het graafje, zooals hij in de Tweede Ka mer algemeen werd genoemd, en ik denk aan den gemeenen streek, dien ze met hem hebben uitge haald. Het graafje was afgevaardigde van een Utrechtsch- Geldersch district. Hij heette graaf die-en-die (zijn waren naam verzwijg ik maar; hij heeft nog na kroost), en was een kleine, piek fijne, onberispelijk gekleede figuur. Om door een diamanten ringetje te halen„1Jie„xftijLM' vaïj z'n pantalon was altijd even keurig in orde als de scheiding in z'n haar; hij stond aan het hoofd van landen en boerderijen en van personeel, dat sinds de dagen der kruistochten in dienst zijner familie was. Jaar in jaar uit zat hij in het parlement, en hield z'n mond. Er kon gebeu ren wat wilde: het kon stormen, het kon bulderen; ministers konden komen en gaan; kabinetten kra ken; het graafje bleef onbewogen en zwijgzaam als gewapend beton. Toen besloten z'n medeleden hem op een goeden dag eens te némen. Tot niet geringe verrassing van het graafje be noemde men hem plotseling tot rapporteur van een wetsontwerp en de rapporteurs benoemden hern daarop tot hun Voorzitter. Het graafje: voorzitter van een Commissie van Rapporteurs! Zoo zout had hij het nog nooit gege ten. Hij had over héél wat te zeggen, landen, boer derijen, personeel, levend vee zelfs liepen er twee pauwen op z'n erf maar zóó iets. Heel z'n voor geslacht wentelde zich om in de graven. Een weck later wentelde het zich opnieuw om, en toen lag het weer goed. En vanwaar die tweede wenteling? Het graafje moest spréken in de Kamer. Want er werd (ter voltooiing van de manoeuvre) een onbeduidend amendement op bet wetsontwerp ingediend, het is vóórgeschreven, dat de voorzitter der Commissie van Rapporteurs daarover rapport uitbrengt. N'u moet ik ter eere van bet graafje zeg gen, dat hij, als eenmaal Jan de Bakker den brand stapel, het groote moment dapper tegemoet ging. Hij had evengoed wegens ziekte van zijn beste koe verhinderd kunnen zijn, maar hij kwam, hij woonde trouwens niet voor niets in het district waar een maal Jan van Schaffclaar van den toren sprong. On der doodsche stilte stond hij op; de vouw in zijn broek en dc scheiding in z'n haar trilden; en hij zeide: „Mijnheer de Voorzitter! De commissie heeft tegen het amendement geen bezwaar!" Dc Kamer juichte. Het graafje ging zitten; wisch- te zich met een keurig zakdoekje het voorhoofd. Het is zijn eenige parlementaire speech geweest en er niet niet zóóveel op te zeggen. De critiek stond machteloos. De rede ligt daar nu begraven in dc Handelingen, maar voor hem is het een praalgraf. Hij was de laatste dor Mohikanen. De laatste die zwijgen durfde. Een zoon van bet oude volk der zwijgers. Nakomertje. Vroeger was oen maidenspeech van een Kamerlid een gebeurtenis. Voor den spreker. En voor de Ka mer. De spreker bereidde zich ernstig voor, zooals een dominee voor zijn intree rede. Hij kwam keurig gekleed in de zaal, en in de loge of op dc tribune zat z'n vrouw, ook op haar Paaschbest, gewoonlijk nog van een of meer familieleden vergezeld. Hij wachtte vrij geruimen tijd, alvorens die speech te houden, en koos het qnderwerp zorgvuldig, want hij voelde, dat er veel van afhing. En de Kamer gedroeg zich nave nant. Er werd eerlijk naar den nieuweling geluis terd; duidelijk zie ik die momenten van zoo'n mai denspeech nog vóór me; netjes sprak vaak: las de examinant de zinnen en schaarde ze naast el- kaard in orde van parade, keurig opgedoft, de knoo- pen glimmend. Als het dan geslaagd was, dan gin gen de leden na afloop naar hem toe; wenschten hem geluk; drukten hem de hand. Kom daar nu eens om?! Dc democratie, meneer, heeft alles genivelleerd. Als een nieuw lid tegenwoordig het Binnenhof komt ophollen om beëedigd te worden (in grijs col hertje cn met een slap boord; ik heb er verleden jaar één „meegemaakt", die er nog bruine schoenen ook bij aan had; dit is de onwaarachtigheid, de stijl loosheid, het vormgebrek van democratische opvat tingen, dat in wezen toch eigenlijk ertn tekort aan beschaving is), dan fladdert het papiertje met z'n maidenspeech al uit z'n binnenzak. Een pracht Costume, modern dessin, slechts f 19.50. FLANEL PANTALONS groote sorteering. Wij geven bij iedere flanel pantalon LEEREN RIEM CADEAU Ook in Mode-artikelen, Hoeden en Petten, groote sorteering. Overhemden, moderne dessins, vanaf f 1.40 Aanbevelend. Wij ontvingen een groote zending vanaf 38 ct. per El Voor eiken leeftijd iets bijzonders Wol Mousseiines Shantung Linnens WIJ brengen schitterende modellen in Alléén in prima kwaliteiten, kleurecht, vanaf f 2.95. Onderjurken. Kousen, Camisoles Ziet de extra lage prijzen een MOOIEN KINDER. OP WANDELWAGEN moet heb ben, kom dan eerst even een kijkje nemen in onzen groo- ten voorraad bij Den Helder: Spoorstraat, hoak Palmstraat. Alkmaar: Zaadmarkt 68, Ta* lefoon 236. Gaat II trouwen? Koop dan Uw A bij ons. Wij zijn ruim in alles gesorteerd en kunnen U uit voorraad alles leveren, wat U noodig hebt. Wij zijn goedkooper. Vraagt onze prijzen, het verplicht U tot niets. TAPIJT- EN MEUBELHANDEL Laagzijde - SCHAGEN reparatie, nieuw- of ombouw een Philips Toestellen, ook die nog verzegeld zijn, worden door mij gerepareerd. ALLEEN BIJ LAAN. SCHADEN. Zeisen, Haarhamers en .spitten, Kolven, Strekels enz., voor de laagste prijzen verkrijgbaar bij Hoogzijde 114, Schagen Telef. 73 Voor het a.s. Reisseizoen: In alle maten. Nieuwste modellen. Prima afwerking en kwaliteiten. Verkrijgbaar in het KOFFER. MAGAZIJN van C. ROGGEVEEN Cz. TE KOOP: b« Ncori Schagen. DE PRIJS OOKI HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN

Schager Courant | 1934 | | pagina 2