Plaatselijk Nieuws. Een nieuw bedrijf op Wieringen. Overeenstemming te Genève keukenmeid RODO =L AMP Zaterdag 9 Juni 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9495 Aanneming van de resolutie-Barthou. 18 Zeegras uit Zweden en Denemarken. DE MOOISTE FOTO Koninklijk Bezoek te Schagen. DE LAMP voor Uw huiskamer Het 1600-jarig bestaan van Schagen. Theater Royal. DE TOESTAND „VEEL BETER" GEWORDEN. GENèVE. Do algemeene commissie der ontwa peningsconferentie is gisteren toch nog tot overeen stemming over het werkplan kunnen komen. De besprekingen tusschen Barthou, Eden en Nor man Dnvis hebben kort voor middernacht een ac- coord opgeleverd over den tekst eener resolutie, die aan regeeringen ter goedkeuring zal worden .voorgelegd. Men verklaarde, dat de toestand „veel beter" was geworden. Men verheugde zich algemeen over de verbeterde atmosfeer der conferentie als gevolg van de aan neming van het werkplan. Vooral Eden en Nonnan Davis uitten zich in dezen geest. Nonnan Davis meende dat het hij «Ie openingszitting bestaande gevoel van vertwijfeling thans voor een gevoel van nieuwe hoop heeft plaats gemaakt. Eden hoopte, dat de verbeterde atmosfeer den terugkeer van Duitsch- land zou vergemakelijken. Sandlor sprak gister weder namens de zes ex-onzij dige staten die de resolutie aanvaardden, omdat daardoor het échec der conferentie althans voor het oogenbük weder is als een politiek compromis, dat de mogelijkheid opent voor de oplossing van andero politieke Maagstukken, die dringend opgelost moo- tcn worden. De algemeene commisie zal Maandag weder bij eenkomen, om te beslissen, door, welke ooncrete maatregel.n hel werkplan thans tot uitvoering zal worden gebracht. De beteekenis van de overeenstemming. Duitschlands terugkeer noodig geacht Door het accoord van gister over het arbeidsveld der conferentie zal de poging om toch nog tot een resultaat te komen, worden voortgezet en wordt nieuwe tijd gewonnen voor de bemoeiingen an ver schillende regeoringen om Duitschland tot de con ferentie terug te brengen. Het wordt algemeen in gezien, dat dit noodzakelijk is, wil tenslotte een con ventie het resultaat van den jarenlangen arbeid wor- eten. Hel vandaag aangenomen werkplan brengt mede, «lat vier commissies weer aan den arbeid zul len gaan, namelijk de commissie voor de luchtvaart en de commissie voor de wapenfabricage en wapen handel en twee nieuw tc benoemen commissies, een .voor regionale veiligheidsverdragen en een andere .voor de nalevingswaarborgen. Behalve de Duitschers zullen echter vermoedelijk ook de Italianen aan het werk der commissies hun medewerking onthouden, zooals uit de verklaring van di Soragna vanmiddag viel op tc maken. Het aangenomen werkplan spreekt ook nog van werkzaamheden van het bureau tot op- Jossbig van andere nog onopgelost gebleven vraag stukken; van het tijdstip van hervatting dezer po gingen van het bureau omtrent de voornamelijk po litieke vraagstukken wordt in het geheel niet gespro- Ken. Het is dan ook de bedoeling «lat deze pogingen zullen blijven rusten, totdat het gelukt zal zijn Duitschland tot terugkeer naar Genève te bewegen. Over de vraag, langs welken weg men dit doel zal trachten te bereiken, is heel wat gestreden. Ilender- son ondersteund door Eden, en Norman Davis had gewild, dat aan het bureau de opdracht zou worden gegeven hierover met Berlijn in nieuwe onderhan- Het zeegras op Wieringen, eertijds een bloeiend be drijf op het voormalige eiland, dat aan tientallen haiden werk verschafte, is plotseling verdwenen. De oude Wieringors zijn er van overtuigd, dat het niet-groeicn van het zeegras het gevolg is van de afsluiting der Zuiderzee, doch de deskundigen zijn het hier niet mee eens en zeggen dat het door een ziekte komt, die in Amerika begonnen is. Op grond van deze laatste uitspraak weigeren nu de autoriteiten den wiermaaiers steun to verstrek ken ingevolge de Zuidcrzecsteunwet, waardoor tal van Wieringers gedupeerd zijn. Men is echter niet bij de pakken neer gaan zitten en op het oogenbük wordt er vanuit Zweden en De- Het drogen en uitzoeken van het buitenlandsche zeegras.. nemarken wier betrokken, dat nu op Wieringen en ook op Texel verder bewerkt wordt. Op bovenstaande foto ziet men ze met dezen ar beid bezig. Inmiddels blijft het voorloopig onzeker of ooit weer het zecgrasbedrijf op Wieringen tot bloei zal komen. De deskundigen zijn het er nog wel niet over eens, of de wortels van hot zeegras afgestorven zijn of niet, doch wanneer we de Wieringers hoo- ren, die door de jarenlange ervaring er toch ook wel iets van kunnen weten, dan lijdt het geen twijfel of de wierwaarden zullen nooit weer aangroeien. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat - DEN HELDER delingen te treden. Men weet, dat dit juist een der voornaamste redenen was voor Barthou's uitbar sting van Dinsdag tegen Honderson. Barthou wenscht een terugkeer van Duitschland, doch niet de orga nen der conferentie moeten pogingen in deze rich ting ondernemen. De besprekingen moeten door in- dividucelc regeeringen worden ondernomen. Op dit punt heeft Barthou zijn wil doorgezet, doch Eden heeft weten gedaan te krijgen dat de resolutie uit drukkelijk over den terugkeer van Duitschland al9 voorwaarde voor het eindsucces der conferentie sprak. Voor sla-gerechten, mayon- naise en overal waar slaolie aan te pas komt, bereikt U met Saladine de beste resultaten. De verstandige huisvrouw die weet wat goed voor haar gezin is, zal minstens 1 maal per dag sla op tafel brengen. Doch geen sla zonder Saladine! Want zij weet dat zij alleen met Saladine dat fijne, koele sla-gerecht - zoo zacht en aromatisch van smaak-verkrijgt, dat haar gezin er iederen dag opnieuw naarverlangt. Ge kunt probeeren watgewllt,steeds zult U weer tot Saladine terugkeeren. Hare Majesteit de Koningin en Prinses Juliano brengen alhier den nacht door. Heden bezoek aan de Wieringermeer. Vrijdagmorgen om kwart over negen arriveerden te Schagen drio koninklijke treinrijtuigen, welke waren gekoppeld aan den gewonen trein. Na het afhaken werden deze wagons verhaald naar het oude tramstation aan do Witte Paal, waar ze, onder toezicht van personeel der Koninklijke hofhou- houding bicven. Dat de aankomst van dat treindeel, bestaande uit een slaapwagen, een salonrijtuig en een keukenwagen, waarin ondergebracht de appartemen ten van het personeel, stof tot praten bracht, behoeft wel niet gezegd. Ons werd bekend, dat Hare Majesteit de Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Jtiliana een niet officieel bezoek zouden brongen aan Schagen. Koningin en Prinses hadden een bezoek gebracht aan Friesland per auto. Waar een tocht op Zaterdag door den Wieringermeerpolder in het voornemen van Koningin en Prinses lag, werd bevel gegeven de trein rijtuigen te Schagen af tc haken. De nacht zou alhier worden doorgebracht, om dan hedenmorgen weder per auto de W ieringermeer te bezoeken. Reeds ora i uur des middags betrokken rijksveld wachters en gemeentepolitie, onder leiding van ma joor Holema, de wacht bij de Koninklijke rijtuigen. Terzelfder tijd arriveerde de Burgemeester van Scha gen, getooid met ambtsketen. Daar het Hooge bezoek streng incognito zou plaats vinden, was slechts een kleine schare belangstellenden ter plaatse aanwezig. Om kwart voor 5 kwamen Koningin en Prinses met gevolg, waaronder zich bevonden de Grootmeester der Koningin, Graaf Dumanceau. do adjudant van H.M., Baron van Dedel, de hofdames der Prinses freule de Brauw en freule v Asheck en recher cheurs in een drietal auto's aan. In oen volgauto had den bovendien plaats genomen de Commissaris van politie ie Don Heldor, de heer Van der Hoeven en de inspecteur van dien dienst, de heer Helder. Hare Ma jesteit en Prinses reden in een open auto. Toen de Koninklijke gasten uitstegen werden ze hartelijk toegejuicht. Koningin Wilhelmina was gekleed in reiscostuum met lange zwarte mantel, de Prinses droeg 'n grijze reismantel met dito bontkraag. Burgemeester Corneüssen heette Koningin en Prinses welkom in de gemeente. Nadat de Hooge gas ten zich eenige minuten met het hoofd der gemeente hadden onderhouden, trokken Zij zich in hun sa lon terug. Beiden namen met een vriendelijken groet afscheid van de omstanders, die nogmaals hartelijk juichten. Gedurende den avond en den nacht werd de wacht gehouden door den Rijksveld- wacht. 's Avonds maakte de Prinses met de beide hofda mes een korte wandeling door Schagen. Ora half tien vertrokken Koningin en Prinses met gevolg uit onze gemeente naar de Wieringermeer. MARKTOVERZICHÏ. Vette koeien waren er een Donderdag J.l. niet veel aangevoerd, de handel was goed tot 30 et.., hoogste noteering f 210. In kalf- en gelde koeien was de han del iets heter. De aanvoer was ook niet groot. Er waren weinig menschen voor; het heette dat er ver scheidene boeren aan het maaien waren, nu dat kan, het wordt zoo zoetjes aan tijd daarvoor. Met hooibouw heb je halve markten. Pinken niet aange voerd. De handel in vette kalveren was stug. tot -10 ct. per kilo, dus ook lage prijzen. Veel vraag naar nuchtere kalveren was er niet, dus een stillen han del; wel wat van de prijzen af. Alleen de ECHTE bij: ïechn. Bureau I. KEESMAN. Koord A 80, Schagen. Paarden hadden er meer aangevoerd kunnen zijn. Oude slachtschapen met de wol er op golden 14 22 gld., handel ook stil. Kale vette schapen hoogste noteering 11 gld, dus ook weinig. Lammeren voor den slacht 9—12 gld. dat ging nog. Lammeren voor de weide f 68, handel stil. Noteering van vette varkens was 't hoogst 15 ct, maar later op den dag is er 16 ct. besteed. Ze werden wel verkocht. Biggen en schrammen was iets af, handel matig. Op de kippenmarkt handel goed. Vrijdagavond had in Cérès de vergadering plaats van tal van afgevaardigden van verschillende vor- cenigingen over het vieren van een feest ter herden king van het 1600-jarig bestaan van Schagen. De vergadering stond onder leiding van den heer Mr. Buiskool. Aan de Redactie der Schager Courant was een brief gezonden van Professor M. Visser van Wageningen, waarin met verwijzing naar en kele bronnen, twijfel werd uitgesproken of de da tum van het ontstaan van Schagen in het jaar 331 wel historisch vaststond. Deze brief werd aan de vergadering meegedeeld en men vond het nu beter om te dien opzichte nog na dere informaties in te winnen. Waar dit natuurlijk weer de noodige tijd zal vor deren en bovendien de geleerde heeren het over 't ont staan van Schagen nog nooit eens geweest zijn, zal het gevolg wel zijn, dat van het feestelijk herden ken van het ontstaan van Schagen niets zal komen. „M a r i e Louis e", een gezellige film, die deze week in Theater Royal gaat; vol zang cn muziek en vele bekende melodieën. Een film, die reeds duizenden bioscoopbezoekers een paar uur van onvergetelijk amusement heeft bezorgd. Giinther Peters, aldus de korte inhoud, bracht zijn jeugd door in een kolonie in Afrika, doch de oorlog rukte de kleine familie uit elkaar en nu mag hij zich nog gelukkig prijzen dat hij in het onderhoud voor zich en zijn moeder kan voorzien als monteur in een reparatie-werkplaats voor motoren. Giinther koestert een hartstochtelijke liefde voor de muziek en geen dag gaat voorbij of hij speelt op zijn ouden vleugel. Zoo leeft hij, de kunstenaar, tevreden voort., temid den van een klein-burgerlijke, doch warm-mensche- üjke omgeving, niet in de gelegenheid om zijn ta lenten te ontplooien. Op een goeden dag echter komt Marie-Louise in zijn leven. Marie-Louise, een lief blond meisje, werkt op het kantoor van de. fabriek en ze maakt zoo'n indruk op hem. dat hij half in ernst, half voor de grap haar een paar maten toezingt van de melodie, die hem al een paar dagen door het hoofd speelt „Die Son- ne geht auf". Zij laat zich deze hulde gaarne welgevallen, Giin ther weet het zelfs zoo ver te brengen, dat hij op da thee wordt genoodigd bij den oom van Marie-Louise, eveneens een oud-Afrikaner, die zeer op hem gesteld blijkt te zijn en hem zijn collectie Afrikaansche sou venirs toont. De beide jongelieden konden spoedig goed met el kaar overweg en toen er een bokbierfeest met zang wedstrijd gehouden werd, gingen zij daar tezamen heen. De een na de ander deed zich hooien en eens klaps vatte Giinther moed. heklom het podium en liet zijn nieuwste compositie: Die Sonnc geht auf. door da zaal schallen. Het werd een enorm succes cn tevens beslissend voor zijn verder leven, want een manager legt beslag op hem en tracht hem over to halen zijn wereldje te verlaten. I)e genegenheid van Marie- Louise weerhoudt hem echter, zoodat de manager an dere wegen inslaat om zijn doel te bereiken. Hij weet Marie-Louise te overtuigen, dat. zij Giinthers carrière in den weg staat. Zij laat zich werkelijk bepraten Giinther op te geven en laat het voorkomen of zij een ander liefheeft. Giinther voelt zich gegriefd en trekt de wijde wereld in. Spoedig leert hij echter inzien, dat succes alleen geen geluk aanbrengt en dagelijks wordt het verlangen naar zijn rustig tehuis sterker Eindelijk kan hij niet langer weerstand bieden en laat alles in den steek. Intusschen is Marie Louise naar een zijner vrienden gegaan, om naar zijn optreden voor de radio te luiste ren. Er wordt echter aangekondigd dat het concert niet doorgaat omdat de zanger een ongeluk is over komen. Half versuft gaat Marie-Louise naar Günther's moeder om haar de droeve tijding mee te dcelen. Als zij echter de trap opklimt hoort zij zingen. Eerst ver staat zij nauwelijks de woorden, maar dan hoort zij wat de stem, zijn stem, zingt: „Schön ist jeder Tag den du mir schenkst, Marie-Louise". Alle grieven zijn vergeten en een heerlijke toekomst lacht hen beiden toe. CORRESPONDENTIE. Adverteerder die onder lett M. B. een Accordeon te koop aanbiedt, gelieve ons zijn adres op te geven, opdat wij hem de ingekomen brieven kunnen toe zenden. De Redactie.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5