Oranje in de Wieringermeer. Drie belangrijke wetsontwerpen. Dinsdag 12 Juni 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9496 Veerboot in Britsch-Indië gekapseisd. Na de hitte de stormen. R. DEKKER. De uitwerking van den orkaan. Auto over den kop geslagen. Treinongeluk bij Parijs. Koningin en Prinses worden har telijk toegejuicht. - Vorstelijke belangstelling voor wat tot stand kwam. Zooals we reeds ln ons blad van Zaterdag mede deelden, vertrokken Koningin en Prinses met hun gevolg om half tien uit Schagcn, teneinde een bezoek te brengen aan de Wieringermeer. Ook dit bezoek droeg geen officieel karakter. ftocwel door de autoriteiten uur van vertrek en reis route waren geheim gehouden, waren er zoowel bij het vertrek to Schagen als langs den weg vele belang stellenden. Even voor het vertrekuur kwamen bij den Koninklijken trein aan, Ir. S. Smeding, de heer Roe- broeck en de heer Mesu, allen leden van Directie van de Wieringermeer. Klokslag half tien kwamen de Hooge gasten, belde gekleed in lange zwarte mantels uit het salonrijtuig, fevolgd door do reeds eerder vermelde leden van de lofhoudingen. Do Rijksveldwacht zorgde ook nu weer, met de gemeentepolitie, onder leiding van Majoor Holema, voor een goede afzetting. De Koninklijke standaard werd op de auto van hare Majesteit ontrold, waarop, onder hoerageroep der omstanders, de tocht werd aangevangen. Overal langs de straten stonden inwoners van onze gemeente opgesteld, die eerbiedig groetten*. De drie auto's, gevolgd door een even groot aantal, waarin •journalisten hadden plaats genomen, reden in mati gen gang langs Hoep, Lange en Korte Snevert over Barsingerhorn en Kolhorn naar het nieuw gewonnen land. Bij den Ingang van de Wieringermeerpolder werd halt gehouden. De Koninklijke bezoekers stegen niet uit, doch lieten zich door de hoeren der Directie over de ligging der dorpen, de bedijking en de waterirri gatie inlichten. Door vruchtbare weiden. Bij de groote boerderij van den heer List aan de t'lkcweg, werd wederom halt gehouden. Het gezel schap steeg uit om een wandeling te maken door de bij deze boerderij gelegen proefvelden, welk bedrijf den nna.ni draagt van Goud na Zout Koningin en Prinses lieten zich over de proefnemingen en de ge wassen nauwkeurig inlichten. Kennis genomen werd van den stand van vlas, bieten, tarwe, haver, gerst, wintergerst, karwij, erwten, boonen en klaver. Middenmeer in feesttooi. Daarop werd afgereden naan Middenmeer, welk dorp in feesttooi was. De geheele bevolking was saam gestroomd en ont ving het Koninklijk gezelschap met een spontaan hoerageroep. Koningin Wilhelmina begaf zich met Hare dochter naar de eenvoudige woning van den landarbeider Zijlstra, gelegen in de Torenstraat. Groo te belangstelling werd aan den dag gelegd voor de inrichting der woning. Hare Majesteit sprak genti anen tijd met de vrouw des huizes, die zich het een eer rekende de zoo beminde Landsvrouwe in haar eenvoudige woning te mogen ontvangen. Nadat een wandeling door Middenmeer was gemaakt, tijdens welke steeds weer een luid toejuichen was op te mer ken, reed men af naar „De Terp", gelegen even bui ten het dorp. Ook hier verbleven de Hooge touriston langen tijd. Den Vorstinnen werd verteld, hoe deze terp bij eventucelo overstrooming zal kunnen dienst doen als toevluchtsoord voor de Meerbewoners. Ook hier lie ten de Koninklijke bezoekers zich over de bedijking nauwkeurig inlichten. Meerdere malen gaven Zij hun bewondering te kennen, voor wat hier in kor ten tijd was tot stand gebracht. Slootdorp ln afwachting. Om tien minuten voor elf steeg men weder in de wachtende auto's en werd naar Slootdorp gereden, welk dorp om precies elf uur werd bereikt. Ook dit plaatsje en zijn inwoners hadden zich opgemaakt om den Oranjetelgen een waardige ontvangst te be reiden. Uit vele huizen wapperde de vaderlandsche drie kleur; kinderen waren in de Zondagsche spullen ge stoken, dragende een oranje sjerp of rood wit blauwe strik. De vrouwen lieten voor een wijle 't huiswerk liggen, de mannen verlieten den warmen akker en spoedden zich naar de kom van het dorp, dat zich in de heerlijke zomerzon badend, van zijn allerbeste zij de liet aanzien. De Prinses had aan Slootdorp nog aangename her inneringen. Hier legde Zij immers de eerste steen van het kleine, vriendelijke kerkje der Hervormde ge meente en stelde Zij de waterleiding in werking. Toen was het feest; toen juichte men onafgebroken het Leve Oranje. Zoo ook nu. Toen miste men de ge liefde Landsvrouwe. Dubbele vreugde op dezen stra- lenden zomerdag, nu ook Zij er was. Het eerste bezoek gold het gebouw voor Maatschap pelijk werk, voor welker ingang burgemeester Peters van Medemblik, waaronder dit deel der Wieringer meer ressorteert, het Koninklijk bezoek van harte welkom heette. Beide vorstinnen traden binnen en vertoefden daar een oogenblik, om vervolgens de openbare lagere school, directeur de heer Heering, met een bezoek te vereeren. Met belangstelling na men de Koningin en de Prinses het gebouw in oogen- schouw en lieten Zij zich over de leerlingen en hunne De Koninklijke bezoekers te Slootdorp. vorderingen inlichten. Door het dochtertje van het hoofd der school, werd den Koningin 'n eenvoudige bloemenhulde gebracht, waarmede de Vorstinne ten zeerste bleek ingenomen te zijn. Zij dankte de kleine geefster met een ferme handdruk. Dat het kerkgebouw, waarvan de Prinses de eerste steen legde bij Haar vorig bezoek, niet zou worden vergeten, lag wel in de lijn der verwachtingen. Dit Bedehuis werd door het hooge gezelschap een lang durig bezoek gebracht. Als overal werd naar vele bij zonderheden geinformeerd. Ook het wijkverplegings- gebouw, dat terzijde van de kerk is te vinden, werd met een bezoek vereerd. „Ik kom uit Zeeland, majesteit". Te voet ging het nu naar de Koningin Emma boer derij, gelegen tegenover het bekende Hotel Smit. De Gasten liepen door een haag van juichende en groe tende menschen. Plotseling bleef de Koningin staan en stapte regelrecht op een Zeeuwsche in de zoo ka rakteristieke kleedij toe. En vlak voor haar staande vroeg Hare Majesteit: Vanwaar komt gij? Ik kom van Zeeland. Majesteit, luidde het reso lute antwoord. Uit welke plaats? vroeg weer de Koningin Uit Goes, werd geantwoord. Zoo, uit Goos. Dus Zondags draagt U de groote kap? Zeker, Majesteit Een klein meisje in Zeeuwsch costuum deed nu de Koningin vragen: Is dat Uw kindje? Neen, dat was het niet; het was een kindje van buurvrouw, die voor deze gelegenheid in Zeeuwsch costuum was gestoken. Nadat Hare Majesteit aan de jonge Zeeuwsche boerin nog had gevraagd hoe het haar in den nieu wen polder wel beviel, werd de wandeling naar de groote nieuwe boerderij voortgezet, welke hoeve te vens is ingericht tot tentoonstellingsgebouw van de Meer. Hier werd het Hooge gezelschap rondgeleid door den heer van Ek, hoofd van den Bouwkundi gen Dienst. Met groote belangstelling namen Konin gin en Prinse3 kennis van alles, wat op de droog making, den bouw en de ontwikkeling van de Wie ringermeer betrekking had. Ongeveer drie kwartier verbleef het gezelschap in de Koningin Emma hoeve, welke met recht genoemd kan worden het Museum van do Wieringermeer. In de hal van deze moderne boerderij, van welk type men 8 stuks in de Wierin germeer aantreft, vindt men afbeeldingen van alle gebouwen die in de Wieringermeer verrezen zijn. Daarnevens ziet men de modellen van schuren en stallen. Statistieken, praphische voorstellingen, be trekking hebbende op bodemstructuur en zoutge halte, ontwerp voor een begraafplaats, beplantings schema's voor alle dorpen, enz. De stal van de Ko ningin Emma Hoeve is zeker bezienswaardig. Ze is geheel brandvrij en bezit een speciaal ventilatie- systeam en is evenals de heele hoeve en overige stal len en schuren van beton opgetrokken. Toonden Ko ningin en Prinses voor dit alles groote belangstel- Invoering van een nieuwen tijd; ontslag aan de huwende onderwijzeres en maat regelen tegen het afbetalings systeem. Bij de Tweede Kamer zijn een drietal belangrijke wetsontwerpen ingediend en wel ten aanzien van 'n herziening van den wcttelijken tijd, het ontslag aan do huwende onderwijzeres en een ontwerp, houdende senigc wettelijke maatregelen nopens het afbeta lingssysteem. Wat de regeling van den wettelijken tijd betreft, is in aanmerking genomen, dat uit kringen van we tenschap, handel en verkeer het verlangen is ken baar gemaakt, dat Nederland zijn uitzonderingspo sitie ten opzichte van de wereldtijdregcling zou ver laten en zich zou voegen in do internationale zóne- tijdregeling, volgens welke voor ons land zou moeten gelden de West-Europeesche tijd. Ook naar de mee ning van de regeering is het gewenscht, niet in het minst met het oog op de behoeften van het lucht- vaartverkcer, draadlooze uitzendingen en het inter nationaal wetenschappelijk waarnemingsverkeer, dat Nederland, gelijk andere landen reeds deden, zijn eigen nationale tijdregcling prijsgeeft en den wereld tijd, volgens de indeeiing van het aardoppervlak in 24 strooken van 15 lengtegraden, waarin do tijd tel kens een uur verschilt, aanvaardt. Bedoeld is dus dat „de wettelijke tijd in Neder land is de middelbare tijd van Grccnwich." Tot nu toe hebben wc steeds gehad de Amsterdam- schen tijd, welke 20 minuten bij den Greenwichtijd vóór is. Het uur zomertijd zal gehandhaafd blijven, doch bij een cventueelo invoering van den Greenwichtijd zal aan de bezwaren tegen liet volle uur aanmerke- ling, niet minder was dit voor de frissche boeren- kcuken en de aangrenzende huiskamer, toorzien van gezellig comfort. De woning werd onder leiding van Mej. v. d. Weiden, directrice van de Landbouwhuis- houdschool te Alkmaar, bezichtigd. Koningin en Prinses lieten zich over alles inlichten. Door honderden werd, toen de Vorstinnen in de ge reedstaande auto's stapten, spontaan het Wilhelmus aangeheven. Een donderend hoera-geroep steeg op, toen werd afgereden. Met handgewuif namen Lands vrouwe en Prinses afscheid van de bewoners van de Wieringermeer. In snelle vaart werd gereden in de richting Wie- ringerwaard. Op de grens der gemeente namen de Koninklijke gasten afscheid van den burgemeester, den heer Peters. Ook in Wieringerwaard werd voor dit Hooge bezoek veel belangstelling aan den dag ge legd. De Burgemeester, de heer Haringhuizen, stond, getooid met den ambtsketen met zijne huisgenooten voor zijn woning opgesteld, en bracht namens de in woners der gemeente een eerbiedige groet. De school kinderen juichten vanaf het schoolplein Koningin en Prinses hartelijk toe. Langs Groote Sloot en Schager- brug werd Schagen om kwart voor een bereikt. Bij het oude tramstation waren weer zeer velen samen gestroomd, die niet BQ06 werden te juichen. Door mevr. Timmerman werd den Koningin een bloemen hulde gebracht, waarvoor H.M. vriendelijk dank zegde. Vele malen werd het Wilhelmus aangeheven. Koningin en Prinses namen in een der salonrijtuigen voor het raam plaats en knikten de wachtenden vriendelijk toe. Om kwart over een werden de wagens geran geerd en naar het station gereden, waar de Ko ninklijke rijtuigen om half twee achter den gewonen trein werden gekoppeld. En terwijl de lunch werd gebruikt, zette de trein zich in beweging. Onze Vorstinnen hadden den terugtocht aanvaard. Hoewel de reis van onze Landsvrouwe en Dochter incognito plaats vond, is ze toch niet onopgemerkt voorbij ge gaan. Overal bleek op ondubbelzinnige wijze, hoe ge liefd zijn onze Koningin en Prinses Juliana. Rest ons nog te vermelden, dat de zorg voor de Koninklijke wagens was toevertrouwd aan den sta tionschef alhier, den heer Slot, terwijl vervoer en tractie stonden onder directe leiding van den heer J. D. Cox, inspecteur van vervoer te Alkmaar en den heer Schoevers, depot-chef van tractie, eveneens te Alkmaar. Zoo we reeds hebben gemeld, stond de bewaking enz., door den Rijksveldwacht en de Gemeentepolitie, onder leiding van Majoor Holema te Schagen. I Op de Hooglij in de nabijheid van Calcutta, is een groote veerpont hij een plotselingen windstoot gekap scisd. Er bevonden zich 200 menschen aan boord. In de verwarring kon nog niet vastgesteld worden, hoe groot het aantal slachtoffers is; men vreest echter, dat het aantal de 100 zal benaderen. SPAANSCH KUNSTVLIEGER NEERGESTORT. Bestuurder onmiddellijk gedood. Tijdens een internationale demonstratie van kunst vliegen te Vincennes stortte de Spaansche vlieger D'Alrcu, nadat hij ecnigen tijd onderstboven had ge vlogen, toen hij zijn toestel in normale positie wilde terugbrengen, neer. Het vliegtuig, dat met volgas vloog, ging in vlammen op D'Afrcu was onmiddel lijk dood. In overleg met de overige vliegers besloot de jury, den wedstrijd voort te zetten. Midden-Amerika geteisterd. New York: Naar Associated Press uit San Sal vador meldt, beweegt zich een nieuwe wervelstorm boven den golf van Mexico, in do richting van de kust. In den staat Chiapas in Mexico is een vliegtuig in den storm neergestort, waarbij de zes inzittenden om het leven zijn gekomen. In Honduras is door he- vigen regenval ernstige schade aangericht. DIEFSTAL OP POSTKANTOOR. Een bedrag van 1400.— ontvreemd. Vrijdagmiddag kwam de hoofdbestcller van de Posterijen te Roermond tot de ontdekking, dat in zijn afwezigheid uit een der laden van zijn bureau een be drag van ongeveer f 400.aan papieren geld was ontvreemd. De recherche werd van het geval in ken nis gesteld, doch de nasporingen hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. lijk worden tegemoet gekomen. „In de natuur" zal het dan immers practisch neerkomen op een ver schil van veertig minuten. Ontslag aan de huwende onderwijzeres. Positie van de thans gehuwde onder wijzeres blijft onaangetast Ten aanzien van de huwende onderwijzeres acht de minister de meest aannemelijke oplossing, dat de wet bepaalt hetgeen thans de gemeenteraad be voegd is te bepalen, dat de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, worde ontslagen. De positie van de thans gehuwde onderwijzeres wenscht de minister onaangetast te laten. In het algemeen is er bezwaar tegen, om een gezin, dat zich op een bepaald verzekerd inkomen heeft ingesteld, daarnaar een woning heeft gekozen, daarnaar de opvoeding der kinderen heeft bepaald een belangrijk deel van dat inkomen te ontnemen. Het afbetalingsbedrijf aan een vergun ning verbonden. Tenslotte zijn bij de Tweede Kamer wetsontwer pen ingediend resp. tot regeling van de afbetalings overeenkomst en tot regeling van het afbetalings bedrijf. Do regeering stelt zich op het standpunt dat de afbetalingcovereenkomst als maatschappelijk ver schijnsel moet worden aanvaard, doch regeling be hoeft. Het voorstel, dat de invoeging van artikelen in liet Burgerlijk Wetboek beoogt, behandelt het af betalingscontract als een bijzonderen vorm van de overeenkomst van koop en verkoop. De regeling bevat tal van bepalingen van dwingend recht, om dat. naar het oordeel van de regeering, sociale op vattingen ook het civiele recht behooren te bchoer- schen. Het tweede wetsontwerp richt zich tegen de uit wassen van het afbetalingsbedrijf („leenvrouwen" en colportnge-systeem). liet afbetalingsbedrijf zal worden gebonden aan een vergunningstelsel. Het bona-fide afbetalingsbedrijf wordt zooveel mogelijk ongemoeid gelaten. Wat bestaat er met Schager Kermis 5 jaar A N N A P Aü LOW N .4 Ons bereikte zooeven het bericht, dat in den ouder dom van 70 jaar te Anna Paulowna is overleden de heer R. Dekker, jarenlang opzichter van den Anna Paulownapolder en der gemeente Anna Paulowna. De heer Dekker is in zijn omgeving steeds een zeer gezien en geacht persoon geweest, en toen in Juli 1932 zijn afscheid van den Polder een feit werd, zijn zijn hoedanigheden en capaciteiten hoogelijk gewaardeerd. Vanaf 2 Maart 1891 tot 4 Juli 1932 heeft de heer Dekker zijn functie van opzichter van den Polder vervuld, dat is 41 jaar lang en de Dijkgraaf de heer C. Wijdenes Spaans getuigde het dat de heer Dekker in die lange jaren zijn werk met lust en ijver heeft gedaan. Met zijn opgewekte natuur en vriendelijken aard had de heer Dekker ook nog oog en belangstel ling voor de gemeenschap. En op zijn lange ambtsver vulling die over vele jaren en vele gevallen reikt, kon de heer Dekker met groote voldoening terugzien, over zijn staat van dienst kon met lof en waardeering ge tuigd worden. Ook in een zitting van den gemeenteraad op Zater dag 2 Juli '32 zijn door Burgemeester Lovink woorden van groote waardeering gesproken tot den scheiden den opzichter, dio vanaf 1 Juni 1892 dat ambt had ver vuld. Met rechtmatige trots heette het toen, kunt u terugzien op het vele en nuttige werk dat in het be lang der gemeente was tot stand gebracht. Ook uit naam van tal van vereenigingen werd hulde gebracht voor het mooie en zoo sympathieke werk daar verricht En thans reeds, twee jaar later, is aan het leven van dezen toen nog zoo krachtigen man, een eind ge komen. Wij twijfelen niet of zijn naam en arbeid zal nog lange jaren in de herinnering van hen die met hem mochten samenwerken, blijven voortleven en met respect en vriendschap aan hem worden gedacht. 339 personen gedood. San Salvador: Volgens schattingen, die Zondag wer den opgesteld, zijn bij den drie dagen geleden voor gekomen orkaan 339 personen gedood. Men verwacht zelfs dat dit getal nog grooter zal worden, aange zien de verbindingen met het binnenland ernstig ge leden hebben en men dus nog niet volledig op de hoogte kan zijn van alle aangerichte schade. De erg ste verwoestingen zijn aangericht in Vera Paz, waar 250 personen werden gedood. Tc Panchimalco werden 54 personen gedood, terwijl de geheele omgeving vrij wel geheel vernield is. Officieele ramingen schatten de materieel© verliezen en gebouwen, enz. op milli- oenen dollars. Er zijn maatregelen genomen om de noodlijdende bevolking te hulp te komen en de dui zenden dakloozen althans van het noodzakelijkste t© voorzien. Kind gedood. Zeven personen licht ge wond. Roermond: Zondagmiddag sloeg de auto van den heer H. door het springen van een band op den Rijks weg te Echt over den kop. De zeven inzittenden werden slechts licht gewond, doch het zoontje van den heer H. werd met zware verwondingen naar het hospitaal te Roermond ver voerd, waar het kind gisteravond is overleden. Negentien gewonden. Parijs: Bij Fontainebleau is een personentrein in botsing gekomen met een anderen trein. Negen tien reizigers werden gewond. Geen hunner had ech ter zoo ernstige kwetsuren bekomen, dat hij niet na verbonden te zijn, zijn reis kon voortzetten. LIJKJE OPGEHAALD. Tragisch ongeval te Leiden. Uit het water van het Stecnvuur te Leiden is gister morgen opgehaald het lijkje van het 7-jarig kind van den heer C. W. V., wonende op het Levendaal, die sinds Zaterdagmorgen uit de ouderlijke woning werd vermist. De politic heeft Zaterdag en Zondag tever geefs naar het lijkje gedregd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5