GRATIS SCHAGER COURANT Brand te Abbestee. Ruzie in een logement Dreigend conflict in de mijnstreek. Het meisje, dat een jongen schaakte. Het tekort op de spoorwegen over 1933. De verjaardag der Koningin. Het ontslag aan de huwende onderwijzeres XlJViï li niet ie veel ordbee&m, moet LI heel veel adAjecteeten. Auteursrechten voor radio-omroep. Tegen een boom te pletter gereden. Tegen een lichtmast verpletterd. Belangrijke opdracht voor de Nederlandsche scheepsbouwindustrie. Aan een groot gevaar ontsnapt. De zaak tegen de acht keurmeesters te Rotterdam. tan oen rij e NOORDSCHARWOUDE» Wielersport. De ren- en toervereeniging Onderling Genoegen hield een koppelwedstrijd over een afstand van 47 K.M. Het traject liep over den Laanweg vanaf de Roskambrug naar de Ringvaart weer naar de Ros- kambrug. welk rondje tienmaal moest worden gerc den. Het i3 een zeer spannende race geweest. 23 ren ners verschenen aan de start, waarvan 11 koppels werden gevormd, terwijl de heer Joh. Renaud alleen startte. De uitslag was als volgt: Klasse A: 1. C. Jongsma—Jb. Kuiper. 1 uur 14 min. 23 sec.; 2. 11. Quant—Jn. Smit 1 uur 15 min. 30 sec.; 3. C. Ros—Jn. I.angedijk 1 uur 16 min. 23 sec.; 4. Joh. Renaud (alleen gestart) 1 uur 18 min. 25 sec. 5. A. Willemse—Jb. de Leeuw, 1 uur 18 min. 25 sec. Klasse B: 1. P. Blokker—J. Blokker, 1 uur 16 min. 54 sec.; 2. A. de Vries—J. Beentjes, 1 uur 19 min. 15 sec.; 3. G. Zeeman—J. Strijbis, 1 uur 19 min. 55 sec.; 4. PlompSchagen, 1 uur 20 min. 55 sec.; 5. Schrijver—Kort, 1 uur 26 min. 4 sec.; 6. J. v. Zijl Koorn, 1 uur 27 min. 3 sec. De B. klasse heeft, zooals uit bovenstaanden uit slag blijkt, best gereden in vergelijking met de A klasse. HARENKARSPEL Zondag jl. hield de hengelsportvereeniging „De Dobber" haar eerste wedstrijd in dit seizoen. Ge- vischt werd ditmaal in de ringsloot aan de Lange- reis. Vol animo trokken 29 deelnemers er op af en werd de uitslag als volgt: le prijs C. Koster: 2 L Mcinema: 3 Jb. Paarlberg; 4 C. Smit; 5 Jb. Manneveld; 6 P. de Vries; 7. A. van Dijk; 7 Jb. Kant; 8 A. van Dijk; 9 H. Rentenaar; 10 G. Engel; 11 W. Prins; 12 C. Stroct: 13 P. Keet man; 14 G. Kant; 15 W. do Vet; 16. C. Spoor. SINT MAARTEN Hengelsportvereen. „Slaat 'm aan de haak" te Valkkoog. Zondag jl. ging bovengenoemde vereeniging haar openingswedstrijd houden in de Bleekmeer achter Zijdewind. De reis werd per motorvlet ondernomen, was het visschersaspect zeer verhoogde en de stem ming er al dadelijk in bracht. Het waren 'n 30-tal hen gelaars, die daar den aanval op de baarsjes zouden wagen om zoodoende een der fraaie prijzen te win nen. Kr werd met spanning en animo gevischt. Om 12 uur des middags was het pleit beslist en werd de terugreis aanvaard. In het clublokaal bij den heer J. van Schoorl gekomen, werd bekend dat de heer L. Groot de eerste prijs in de wacht had gesleept. De heer C. Wit de 2e prijs en vervolgens 3. J. van Schoorl, 4 A. Kos, 5 D. Kooie. 6 A. Kossen. 7 M. Kui per, 8 C. Boontjes, 9 D. Brommer. 10 R. Bijpost Mz., 11 R. Bijpost Szn., 12 J. Bij post Jzn., 13 A. Boontjes, 14. J. Boontes Jzn., 15 C. Zijdewind, 16 L. Doves, 17 A. Breebaart, 18 G. Weeland, 19 Kistemaker, 20 P. Slot. Al deze prijzen werden met een toepasselijk woord uitgereikt door den voorz., den heer C. Wit. Veel pleizier had men gehad in de motorbooten en zeer voldaan trok men huiswaarts. Voorwaar een prachtige dag was het voor de nog jonge vereeniging. W IER I NOEN DEN OEVER. Zeehondje naar Artls. Het vorig© week op den Afsluitdijk gevangen zee hondje heeft Maandagochtend de reis naar Amster dam ondernomen, daar het door den eigenaar aan Artis is geschonken. Zaidezeewerken, Stremming scheep vaart. De Directeur-tieneraal der Zuiderzeewerken maakt bekend, dat met ingang van Maandag li Juni e.k. aanvangende te 19 uur. het scheepvaartverkeer in de Westfriesche Vaart, ter plaatse van de Alkmaar- sche brug (bezuiden Middenmeer), vermoedelijk tot den avond van 13 Juni d.av., of zooveel korter of langer ^ls noodig zal blijken, gestremd zal zijn. Enkel gebroken bl] val. Bij het verrichten van werkzaamheden aan de muziektent van „Apollo" jl. Zaterdag, had de tim merman C. Koorn het ongeluk van een slechts y* M. boven den beganen grond gelegen plank te vallen, met het gevolg dat hij een enkel brak. C AllANT SOOC, Ingezonden stukken Zaterdag te omstreeks acht uur ontstond brand In de boerderij bewoond door den heer P. Zwaan Cz., eigendom van den heer Kaan te Alkmaar. Het vuur bereikte spoedig een dergelijken omvang, dat de geheele boerderij een prooi der vlammen werd; niets kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Ge lukkig heeft de brandweer door krachtig ingrijpen kunnen verhoeden, dat een belendende arbeiderswo ning, bewoond door den heer R. Blom, voor het vuur gespaard bleef. Den brandmeester van Callantsoog )dorp) den heer A. Vader komt hiervoor een woord van lof toe voor zijn flink optreden. Wel heeft de betreffende woning veel waterschade bekomen. Ziekteverlof verleend. Aan de onderwijzeres Mevr. C. A. WallerZeper van der Linden is op haar verzoek ziekteverlof ver leend tot aan den datum van het door haar ge vraagde eervol ontslag. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand Juni verschijnende nummers Breezand, 11 Juni 1934. Mijnheer dc Redacteur! Gaarne had ik eenige plaatsruimte voor onder staand, in Uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn vriendelijken dank. „Blnenbrandje!" Naar aanleiding van de advertentie In de Scha- gor Courant van Zaterdag 9 Juni j.1. waarin met „veel omhaal" wordt vermeld het z.g. „Binnen brandje" dat heeft plaatsgevonden bij L. Yoorthuij- sen, te Breezand. Ik kan mij niet voorstellen, wat mijnheer de ver slaggcver er mee voor heeft om bij dit brandje mijn „verwonde hand" en het z.g. „Laten schoon maken" tc betrekken? Ik vind, dit heeft niet in verhand te staan met de vermelding van een binnenbandje. Misschien is mijnheer de verslaegever wat humo ristisch aangelegd, maar dan vind ik „dit blad" niet de aangewezen plaats en vooral het „geval van brand" niet het artikel om al te humoristisch mede te zijn! Mef. B. VOORTHUIJSEN—Rijkers. Meerweg te Breezand. Eigenaar steekt een zijner gasten met een mes. Gisternacht heeft bij een twist in het logement Van B., in de Jan Vossensteeg te Leiden, de logement houder een zijnor gasten, den 29-jarigen II. P. tijdens een twist met een mes gestoken. P. kreeg een diepen steek in den rechterschouder en moest naar het Aca demisch ziekenhuis worden overgebracht De logementhouder heeft, toen hij zag, wat hij ge daan had, de vlucht genomen. De politie slaagde er echter in hem in den loop van den nacht nog op te sporen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Loonsverlaging in de mijnen door de ar beiders algewezen. In de Zondag gehouden vergadering van het hoofd bestuur van den Ned. R.-K. Mijnwerkershond is met algemeene stemmen besloten de voorgestelde loons verlaging niet te aanvaarden. Eenzelfde beslissing werd genomen door het hoofd bestuur van den Prot. Chr. Mijnwerkersbond. Thans hebben dus alle werknemersorganisaties zich tegen dc verlaging uitgesproken. De Rijksbemiddclaar, prof. Josephus Jitta, heeft In verband met een dreigend conflict in de mijnen in Limburg inlichtingen gevraagd aan de directies van de mijnen en aan do arbeidersorganisaties. Het knappe dienstmeisje en de verlief de zoon des halzes. In een Groningsch huisgezin deed onlangs een 22- jarige dorpsschoone haar intrede. Zij beviel de huis vrouw uitstekend, maar hetzelfde kon gezegd wor den van een der zonen, die deel uitmaakte van dijt huisgezin. Spoedig bleek, dat deze genegenheid we- derkeerig was, en tevens zoo hecht, dat de bezwaren van de ouders noch het geplaag van den broer den jongen man van zijn liefde konden afbrengen. Al lerlei middelen werden geprobeerd, allerlei argu menten aangevoerd, doch de verkeering bleef onaan getast. Toen ouders en broer evenwel samenspanden om aan de verhouding een einde te maken en de jon gelui het leven steeds zwaarder gingen maken, had het verzet een wel zeer onverwachte uitwerking, zoo vertelt de „Maandagmorgen". Ten einde raad beslo ten de jongelui zich aan de tegenwerking te ont trekken. Zij begaven zich per auto naar dc woon plaats van het meisje, waar de moeder vrij wat min der bezwaren tegen de verkcering bleek te hebben dan de ouders van den jongeman. Alies scheen dus nu in orde, maar lang duurde het jonge geluk niet. Geheel onverwachts stond de ontknooping van deze geschiedenis, in den vorm van een tweetal agenten van politie uit „de stad"dooi de ouders van den minderjarigen jongeman gealar meerd voor de deur. Barsch werd de verliefde jongeling gesommeerd zich weer onder de hoede te stellen van zijn ouders, en onder de levendige be langstelling der omwonenden kon hij weinig anders doen dan de terugreis naar de ouderlijke woning te aanvaarden. De Staat zal in totaal f 28.690.000 heb ben bij te passen. Medegedeeld wordt, dat de winst- en verliesreke ning der H.IJ.S.M. over 1933 aanwijst een bedrag van f 15.939.428.52, dat de Staat ingevolge art. 8 van de „Overeenkomst 1920 II. S." heeft bij te passen. Dit bedrag van f 15.039.428.552, dat over 1933 ten laste van de H.IJ.S.M. komt, vertegenwoordigt een deel van het totale exploitatictkort der Ned. Spoor wegen. Het geheele tekort over 1933 beloopt rond f 27.071.000. De Staat heeft dit geheel te dragen en bovendien wegens divident-garantie aan de beide maatschapijen tezamen nog f 1.620.000 uit te kee- ren. In totaal derhalve f 28.691.000. OP WEO NAAR HET LEGIOEN. Onders waren blij, dat ze van hun kind af waren. De politie te Nispen heeft aan de grens een min derjarige jongen aangehouden, die bij zijn ondervra ging te kennen gaf afkomstig te zijn uit Den Haag en op weg te zijn naar Frankrijk, om aldaar dienst te nemen in het vreemdelingenlegioen. Hij beweerde hiervoor de toestemming van zijn ouders te hebben gekregen. Daar aan zijn verklaring niet veel geloof werd gehecht, stelde dc politie een onderzoek in te Den Haag en daarbij bleek dat de ouders inderdaad hun zoon toestemming hadden gegeven voor het vreemdelingenlegioen te teekenen. In het betrokken gezin, waarvan de vader werkloos is en waar nog 14 kinderen thuis zijn, heerscht nijpend gebrek en de ouders gaven te kennen zelfs nog blij te zijn dat een der kinderen deze „oplossing" had gevonden. SPRINKHANENPLAAG IN ANGOLA. Groote schade aan de gewassen Uitgestrekte bebouwde landerijen in Angola zijn, naar Reuter uit Lissabon meldt, verwoest door een sprinkhanenplaag. Vooral aan de suikergewasscn is groote schade toegebracht. De geheele inlandsclie bevolking is thans opgeroe pen om den oogst te beschermen in die streken, welke nog niet van de plaag te lijden hebben gehad. Hef feestelijk karakter mag niet op den voorgrond treden. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire aan de commissarissen der Koningin gezonden: Mij is de vraag gesteld of de verjaardag van H.M. do Koningin dit jaar zal mogen worden gevierd op de wijze, zooals dat andere jaren gebruikelijk is geweest. Ik moge u ter zake het volgende mededeelen: Het is de wensch van Hare Majesteit de Koningin, dat HoogstDerzelver geboortedag door hen, die zulks ook dit jaar wenschon, zal kunnen worden her dacht. In verband met het leed. dat het Koninklijk Huis heeft getroffen door het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, is het mede de wensch van de Koningin, dat het feestelijke karak ter dit jaar niet op den voorgrond treedt Ik moge u verzoeken van dit standpunt mededee- ling te doen aan de besturen van de gemeenten in uw gewest, welke weder op hun beurt de daarvoor in aanmerking komende corporaties en verceni- gingen met het vorenstaande in kennis zouden kunnen stellen. Voorgestelde regeling geldt eveneens voor het bijzonder onderwijs. Met betrekking tot het wetsontwerp wijziging van de lager onderwijswet (ontslag huwende onderwijze res, zie ook elders in dit nummer), wordt er ter ver duidelijking op gewezen, dat dc regeling, welke wordt voorgesteld voor de onderwijzeressen bij het open baar lager onderwijs, ook wordt voorgesteld voor die bij het bij zonder lager onderwijs. «r Elsch van de B.U.M.A. contra de A.V. R.O. afgewezen. Algemeene maatregel van bestuur te wachten. Gisteren heeft de president van de Amsterdamsche rechtbank, mr. J. W. Huysinga uitspraak gedaan in het kort geding tusschen het Buma en de A.V.R.O. betreffende de betaling van auteursrechten. De president heeft den eisch van het Buma afge wezen. daar het hier z.i. geen spoedeischend geval betreft en er geen reden bestaat om deze kwestie niet aan den gewonen rechter voor te leggen, temeer daar er reeds vijf maanden wordt onderhandeld over de bijdrage, die door de omroepvereentgingen aan het Buma moet worden betaald. Binnen korten tijd zal waarschijnlijk een algemee ne maatregel van bestuur deze kwestie nader rege: len, dan bestaat de mogelijkheid, dat door den mi nister een dwangglicentie wordt vastgesteld. Mocht de ze algemeene maatregel van bestuur of de dwangli centie uitblijven, dan kan deze materie altijd nog bij den gewonen rechter aanhangig worden gemaakt. Op deze gronden wees de president den eisch af en veroordeelde cischer in de kosten van het geding, begroot op f50. Het Buma had een verbod geëischt tot uitzending van bepaalde werken door de A.V.R.O., waarvoor de ze omroepvereeniging de gevraagde vergoeding niet wil betalen. In de dagvaarding waren 32 gevallen opgesomd, waarin de A.V.R.O. muziekstukken had uitgevoerd, waarvoor de door Buma gevraagde rech ten niet ten volle zijn betaald. Bij het genoemde verboa eischte het bureau de be paling dat de A.V.R.O een dwangsom van f 1500 zou moeten betulen voor elk muziekstuk dat zij uitzendt, zonder dat de eischen van Buma ten volle zijn na gekomen. De beide inzittenden met moeite uit de wrakstukken bevrijd. Gistermiddag te ongeveer vier uur is op den rijks weg tusschen Harderwijk en Nunspeet, in de nabij heid van laatstgenoemde plaatsen een personenauto waarin gezeten waren notaris L. A. Buurma uit Houten bij Utrecht en diens echtgenoote, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, tegen een boom ge- roden. De auto werd geheel vernield. Met groote moeite heeft men de beide inzittenden uit de wrak stukken van den wagen bevrijd. Het ergst was me vrouw B. er aan toe, die bewusteloos was en een ernstige hersenschudding bleek te hebben hekomen. Bij den heer B. werd geconstateerd, dat deze eenige ribben had gekneusd. Beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Dokter van Loon uit Nunspeet heeft de eerste ge neeskundige hulp verleend. Het echtpaar was onder weg naar Vcendam. DE KONING VAN SIAM. Het bezoek aan ons land van den Koning van Stam. dat eenlgen tijd uitgesteld moest worden in verhand met den Hofrouw, zal thans in het einde van Augus tus plaats hebben. - Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 7G6 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 13 gr. C. is 55 gr. F. BEDERVEN OF BESCHERMEN? Alleen een GOEDE ZONNEBRIL beschermt Uw oogen. Fa. Gebr. ROTGANS Schagen GedipL Opticien, HOGGZIJDE E 103. UIT ONZE OOST. ZWARE BRAND TE BATAVIA. Achthonderd personen dakloos. Aneta seint uit Batavia: Bij een zwaren brand in de wijk Kwitang te Ba tavia gingen 200 pintoes in vlammen op, waai door 800 personen dakloos werden. Doodelljk ongeval te Den Haag. Zaterdagavond heeft op den Benoordenhoutschen weg te Den Haag, een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto en de 24-jarige wiel rijd ster mej. L. v. D. De aanrijding is vermoedelijk 't gevolg van het feit, dat mej. v. D. geen voorang verleende, en pro beerde nog voor de auto te passeeren, hetgeen haar niet gelukte .Zij werd bij de aanrijding beneld tus schen den auto en een lichtmast, waart oor zij een ernstig bekkenfractuur en verschillende, verwon dingen bekwam. Door de G.G.D. werd zij naar het ziekenhuis Bronovo overgebracht, waar zij in den loop van den Zaterdagavond aan de gevolgen is overleden. Voor zoover uit het onderzoek is geble ken, schijnt den automobilist geen schuld te treffen. Bonw van de grootste tankboot, ooit ia Nederland op stapel gozet. Men meldt aan de N. R. Ct.: De N.V. Nederlandsche Koloniale Petroleum Maat schappij heeft gisteren in opdracht van de Standard Vacuum Oil Company met de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij een contract afgesloten voor den houw van de grootste tankboot die tot nog toe op een Nederlandsche werf op stapel is gezet. Het schip heeft een lengte van 485 voet, een breedta van 68 voet bij een diepgang van 29V& voet en een laadvermogen van 15000 tons dwt. Het"zal door Die selmotoren worden voortbewogen en een snelheid hel> ben van ruim 12 knoopen. DE FABRIEKSONTPLOFFING TE ZAANDAM. Een der slachtoffers overleden. Zooals werd gemeld, heeft Dinsdag 5 dezer te Zaan dam een ontploffing plaats gehad aan de Houtmeel fabriek de Haan van gebroeders Groot, waarop een groote uitslaande brand is gevolgd en waarbij twee arbeiders ernstig zijn gewond. Men meldt thans in ver hand hiermee, dat een van de beide arbeiders, 1e 50- jarige J. Slop, gisteren aan de bekomen verwondingen is overleden. Slop was gehuwd. De toestand van <ien arbeider, de 27-jarige Hille, is nog steeds ernstig. Zijn toestand baart zorg. Brandende antobns op den weg. Zondagmiddag waren eenige autobussen niet deel nemers aan een muziekconcours op weg naar Aarle- Rixel fN.-B.). Tusschen de gemeenten Veghel en Schijndel, ontdekte een der chauffeurs, dat uit da voor hem rijdende bus vlammen sloegen. Onmiddel lijk waarschuwde hij den betreffenden bestuurder, die het gevaar bemerkende, stopte en de passagiers liet uitstappen. De autobus bleek aan de onderzijde reeds geheel in brand te staan, zoodat da inzittenden'aan een groot gevaar zijn ontsnapt. Men trachtte nog met vereende krachten het vuur te stuiten, doch dit mocht niet meer gelukken; de groote autobus, afkomstig uit Haarlem, is geheel uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Rotterdam. De Rotterdamsche Rechtbenlt heeft gister vonnis gewezen in de nogal gerucht makende zaak van de achte keurmeesters van het Abattoir te Rotterdam, die terecht hebben gestaan, omdat zij zich lieten omkoopen dieren goed te keu ren die feitelijk hadden moeten worden afgekeurd. Dc rechtbank veroordeelde: den 56-jarigen W. R„ den 49-jarigen L. S. den 57-jarigen I van B., den 01-jarigen C. v. d. W., den 59-jarigen M. A. J., den ."•O-jarigen J. P. L., den 49-jarigen J. L. B. en den 04-jarigen W. de H. conform den eisch van het O.M. tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7