Na de inpoldering van de Wieiingermeer. Göbbelsspreektte Warschau Zes jongens onder puin bedolven. KIJKEfl is KOOPEn t.j CLOECK Inpoldering Zuiderzee wordt voortgezet. Missievliegtuig omlaag gestort. „Het nat.-soc. Duitschland als factor van den Europeeschen vrede." SPROETENVERDELGER, is en blijft: SPRUT0L Donderdag 14 Juni 1934. Postrekening No. 23330 SCHA6ER 77ste Jaargang. No. 9498 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in bet eerstultkornend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTKN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Eerste Kamer over de rentabiliteit van het Wieringermeerbedrijf bi) de behande ling van de begrooting van het Zui- derzeefonds voor 1934. - Ernstige bezwaren van Christelijk- historische zijde. Gistermiddag heeft de Eerste Kamer o.m. behan deld de begrooting van het Zuidcrzeefonds voor 1934. Hierbij constateerde de heer Van den Berg (lib.) dat de regeering toegeeft dat de economische toestand na de inpoldering van de Wicringermeer slecht is ge worden, maar voegt erbij, dat de ongunstige tijdsom standigheden niet altijd zullen duren. Zij acht het mogelijk, dat uitbreiding der cultuurgronden nood zakelijk zal zijn in oen afzienbare toekomst. Zij toont hiermee een optimisme dat zich zoo uitstrekt tot den linancicelen kant der quacstie. Spr. bewondert het optimisme der regecring, die groote beslissingen aan durft. Spr.'s fractie geeft principieel haar toestemming tot voortzetting van de inpoldering, maar hij behoudt zicii haar oordeel te eeniger tijd te herzien als gewij zigde omstandigheden in den loop der eerste tien of twaalf jaar dit gewenscht maken. De heer Van CJtters (a.r.) zegt, dat inderdaad een groot werk is tot stand gebracht, maar dat nuchter moet worden nagegaan, welke lasten dit werk op de natie legt. Te dezen aanzien laat de regeering ons in liet onzekere. Ons volk zal eerst reden hebben om te juichen, als de leeningen voor liet werk zijn afge lost. De regeering laat hij haar kostenberekeningen de rente buiten beschouwing, maar die rente is jaar lijks f 10 miilioen. Op het groote afsluitingswerk en dc verdedigingswerken staat nog f 100 miilioen open. Hoe dc regeering dit financiert, weet spr. niet. In elk ge val hetcekcnt dit f 5 miilioen per jaar aan rente en aflossing. Wieringenneerbedrtff kan nooit rendabel worden. De Wicringermeerpolder heeft meer dan f5000 per bunder gekost. Daarop kan nooit een rendabel bedrijf worden gebaseerd. De regeering moet daarom af schrijven de kosten van den dijk en voor de helft die der inpoldering van de Wieringermeer. Die afge schreven bedragen moeten dan naar hoofdstuk VII worden gebracht. De minister kan dan beginnen met een kapitaalschuld van f50 miilioen. Voorts moet het Zuiderzecgedeelte worden be schouwd als een gewoon waterstaatswerk, waarvoor elk jaar het noodige voor onderhoud moet worden gevraagd. De Zuiderzee zal ons, naar spr. berekent, zooals wij er nu voor staan, per jaar fli mi 11. kos ten inclusief rente en aflossing. Hoe denkt de minister het evenwicht te vinden tus- schen ontvangsten en uitgaven. Als dit evenwicht niet te vinden is ten laste van welke begrooting denkt hij de kosten dan te brengen? Is het nu het oogenblik om een nieuwe financie ring te aanvaarden van f 120 miilioen, in tien k twaalf jaar to verwerken, zonder dat er inkomsten tegenover staan? Dc minister zegt, dat do tuinders grond noo- dig hebben, maar men kan hen in de Wieringermeer plaatsen. Ook zullen weilanden tot bouwland moeten worden gescheurd, waardoor land beschikbaar komt. En wij hebben ai in zoovele andere credietbehoeften te voorzien. Men denke aan de spoorwegen, aan het werkverruimingscrediet. Het jaar 1935 zal extraordi nair zwaar zijn. Zijn wij dan gerechtigd tot het op ons nemen van een nieuwen last van f 120 miilioen? De regeering wil den gulden handhaven, maar het is niet onmogelijk, dat langzamerhand nog meer goudlanden het goud zullen loslaten. Nederland en Zwitserland zijn dc sterkste landen. Maar zullen wij den gouden standaard kunnen handhaven? Hieraan moeten wij denken ook met betrekking tot de drooglegging. Joodsche uitgewekenen zullen worden opgeleid in dc Wieringermeer. Worden er 250 d 300 menschen in totaal geplaatst, of komt er dan één dorp van 250 a 300 menschen? Wordt het een omvangrijke vreemde nederzetting? Tegen 250 d 300 uitgewekenen heeft spr. geen groot bezwaar, maar wel tegen een nederzetting van duizenden vreemdelingen, die zich In allerlei bedrijfstakken zouden nestelen en Neder landers zouden verdringen. De heer De Savornin Lohman (c.h.) kan zijn stem niet aan de begrooting geven als aanneming beteekent principieele voortzetting der Zuiderzee werken. Spr. wil zich alle vrijheid voorbehouden en vraagt een duidelijk antwoord van den Minister. De heer Sasse van IJsselt (r.k.) sluit zich hierbij aan. Verdediging van Minister Kalff. De Minister van Waterstaat, de heer Kalff. zegt, dat de regecring eerst na nauwgezette overweging met dit wetsontwerp is gekomen. Aan de voortzet ting van het werk is risico verhonden. Men kan de gevolgen van eenzelfde verschijnsel verschillend zien. Men kan tegen vermeerdering van land zijn met een beroep op de exportmoeilijkheden. Ander zijds kan men zeggen, dat de wanverhouding tus- schen prijs en productiekosten onmogelijk gelijk blijven kan en flat het mogelijk is. dat de omstan digheden ons drijven in de richting van dc autar kie. wat niet wil zeggen, dat wij daarop zouden aansturen. In de laatste 10 jaar is er 20.000 H.A. minder cultuurland gekomen door de stadsuitbreiding. Dit is dc gcheele oppervlakte van den Wieringer meer polder. De geheele Zuiderzee is nog niet genoeg om ons het graan te verschaffen, dat wij noodig hebben, als wij dit graan zeiven gaan verbouwen. Wie kan ooit het moment bepalen waarop do voortzetting der inpoldering moot worden aangevangen, als men dit moment laat beheerschen door de landprijzen van 10 d 12 jaar later? Men denke aan de belangrijke prijsverlaging en aan de loonsverlaging, waarvan wij bij de voortzetting van het werk kunnen profiteeren. Dit zal ons in staat stellen, de 120 miilioen te verminderen tot 110 miilioen. De in de stukken genoemde 4000 werklieden betreffen niet de in directe werkzaamheden. Het arbeidsloon in de indirecte werkgelegenheid is zeer belangrijk. Als spr. zegt, dat de wanverhouding tusschcn prijs en productiekosten niet altijd kan duren, begrijpt hij zeer wel, dat dit de financieele bezwaren niet weg kan nemen, maar men boude dc onderscheidene kanten der zaak in het oog. Spr. zal zoodra mogelijk een financieel overzicht geven, als de heer Van Cittcrs wenscht. Men heeft gevraagd, of dc Kamer vrij blijft, tnaar spr. moet weten, hoe de Kamer over deze zaak oor deelt. Zij kan rekening houden met een uitgave van niet meer dan 110 miilioen. Als men meent, dat het zoo niet moet, zegge men, hoe het dan wel moet. De heer De Savornin Lohman (c.h.) kan niet voor de begrooting stemmen, nu reeds zal worden aan gevangen met een voorbereiding die 110 miilioen moet kosten. De begrooting aangenomen Na nog cenige re- en publiek, waarbij de minis ter opmerkte, dat de nederzetting in den Wieringer- meerpoldrr ten hoogste gaat om 300 menschen, waar van 73. die er werken als doortrekkers, wordt de be grooting van het Zuiderzeefonds met 20 tegen 4 stemmen (de heeren v. <1. Hoeven en de Savornin Lohman c.h., Blomjous en v. Sasse v. Ysselt r.k.) aangenomen. Drie dooden. Een nieuwe vliegmachine van de missie van Ga- riep in Zuid-Afrika, welke in Aliwal North voor een proefvlucht was opgestegen, is op het vliegveld bij Kast London tc pletter geslagen. Do piloot, Hans Marti, dc twee mecaniciens van de luchthaven Enst London, die hem vorgézelden, werden op slag ge-, dood. De verongelukte vliegmachine was ingericht voor het vervoeren van vijf passagiers, aldus de „Msbd." Het toestel was onlangs aan de Priesters van het H. Hart van Gariep ten geschenke gegeven door de Duitsche Katholieken, door tusschenkomst van dc „Miva" een vereeniging, die zich ten doel stelt om de missie van moderne verkeersmiddelen te voor zien. De Apostolische Prefectuur van Gariep bezit nog een ander toestel, dat dc Katholieken van Zwit serland aan de missionarissen hebben aangeboden, waarmee Hans Marti in het afgeloopen jaar honder den malen vluchten had volbracht hoven het missie gebied en naar Joannesburg, Pretoria en Kaapstad. Tot, nog toe had hij alle tochten met succes vol bracht en nog nooit eenigen tegenspoed ondervon den. Hans Marit genoot als piloot in Zwitserland een uitstekende reputatie. Een jaar geleden werd hij met het eerste toestel naar Zuid-Afrika gezonden, waar de vliegmachine in dienst gesteld werd van het missiewerk van de Priesters van liet H. Hart. De dienst bij het missiewerk beviel hem zoo goed, dat hij enkele maanden geleden naar Europa te rugkeerde om de tweede machine te halen. Zijn vrouw vergezelde hem op dezen tweeden tocht en ook zij gaf haar beste krachten aan het Missiewerk te Aliwal North. Wij zijn geen geslacht van sabel-rammelaars. - Het nationaal-socialisme een typisch Duitsch verschijnsel. De Duitsche rijksminister van propaganda, dr. Goeb- bcls, heeft gister in de Poolschc hoofdstad. Warschau, een rede gehouden, waarin hij zeide, dat het natio naal-socialisme een typisch Duitsch beginsel was, ge bonden aan het Duitsche karakter, den Duitschen volksaard, de Duitsche geschiedenis. Het is opgeko men uit het verleden, aldus vervolgde Goebbels, vormt het heden en wijst naar de toekomst. Het bezit niet, zooals vaak wordt gedacht, het eer zuchtig verlangen, om zijn arbeidsveld tot buiten de grenzen van het Duitsche rijk te doen uitstrekken. Het vergenoegt zich met de volbrenging van de taak binnen de Duitsche grenzen. De minister gaf vervolgons een schildering van hetgeen in de afgeloopen 17 maanden door de natio- naal-socialistische regecring tot stand is gebracht en trok daarbij een vergelijking met het marxisme en het communisme. Door de asociale dragers van deze denkbeelden, zoo vervolgde hij, van de volksgemeenschap uit te sluiten, en hen in concentratiekampen weer tot nut tige leden der menschelijke samenleving te trachten op te kweeken, hebben wij een daad van noodweer verricht, welke met het oog op de grootte van het acute gevaar toch nog met humane middelen ten uitvoer is gebracht. Wat beteekent het ten slotte, wanneer een paar duizend de maatschappij vijandige individuen wor den vastgehouden, opdat een volk van 66 miilioen het leven terug krijgt? De nieuwe staatsvorm in Duitschland heeft geen andere bedoeling, dan Duitschland met eigen midde len te verlossen van de crisis, en daarmee de zor gen van dc geheele wereld te verlichten. Ook met betrekking tot het .Toodsehe vraagstuk behoeven wij de waarheid niet te schuwen. Men moet bedenken, dat. voor wij aan het bewind kwa men, de Joden in Duitschland het geheele cultu- reele leven beinvloeddcn, dat zij over het grootste deel van het roerend kapitaal beschikten, dat zij pers, literatuur, tooneel en film onbeperkt in de hand hadden, dat zij bijv. in Berlijn 75 procent vormden van de artsen en advocaten, dat. zij door overdreven pachteischen den landbouw aan den rand van den ondergang hebben gebracht, dat zij de openbare meening vormden, invloed hadden op de beurs, het parlement en de partijen, en nochtans slechts 0.9 procent van de bevolking vormden. Wij wenschen en venvachten, dat de eerlijke strijd om dc waarheid niet door gruwelverhalen en leugens van emigranten vergiftigd wordt. Het nationaal-socialisme wil den staatsvorm van andere landen niet ondermijnen, zooals vaak be weerd wordt. Wij hebben genoeg aan onze binnen- landsche problemen en hebben respect voor elk an- Zeg mij Uw naam! - Mijn naam SPROETENBEZITTER, der volk, dat zich een bestuur kiest volgens zijn ka rakter en zijn taak. Het nationaal-socialisme heeft geen internationale zending in agressieven zin te vervullen. Wij respec teeren den aard van elk volk en geloven, dat slechts op dezen grondslag een duurzame Europeesche sa menwerking gewaarborgd kan worden. Wij, jeugdige Duitschers. zijn ervan doordrongen, dat geen enkel vraagstuk in Europa een oorlog noo dig maakt. Wij zijn geen geslacht van sabelramme laars en veroveraars. Wij achten het juist misdadig te meenen, dat de schade van den wereldoorlog eventueel door een nieuwen oorlog zou moeten worden weggenomen en wij hebben ook den moed, om van deze overtuiging uitdrukking te geven tegenover ons eigen volk en de wereld. W-ij hopen en wenschen dat de wereld ons in dit streven tracht te begrijpen. Dc goede verstandhouding met Polen is een bewijs, dat 't Ilitler en zijn regeering ernst is, om de vol ken te verzoenen en de tegenstellingen te overbrug gen, die Europa aan den rand van den ondergang heb ben gebracht. Ook onze uittreding uit den volkenbond en ons ver- trek van de ontwapeningsconferentie vormden hier mede geen tegenstelling. Onderhandelen kan een land slechts met mogendheden, die het zijn eer laten en behandelen op grond van rechtsgelijkheid. Verdient een volk, na een verloren oorlog dat het wordt prijsgegeven aan dc verachting en afwijzende koelheid der overige wereld? Moest de wereld niet elke poging aangrijpen, waar door de groote hedendaagsche vraagstukken kunnen worden opgelost? Duitschland wacht op antwoord cn met Duitsch land wachten allo volken, die verlangend uitzien naar orde en vrede in Europa. Duitschland is bereid aan dit edele werk mee te wer ken. Altijd nog strekt het de hand uit naar zijn vroe gere vijanden, die het tot zijn vrienden wil maken. Vol bange bezorgdheid vraagt dc wereld: Wanneer wordt deze hand gegrepen? Matige ontvangst in Polen. Een der correspondenten van de N.R.Ct. meldde gisteravond: Goebbels, die vanmiddag op het vliegveld te War schau met een gevolg van 14 personen is aangeko men, heeft in Polen geen goede pers. De bladen, dio in dienst van de regeering staan, onthouden zich voorloopig van commentaar. De sociaal-democrati sche Robotnik besteedt bijna drie kolom felle kritiek aan het bezoek van Goebbels en aan het regime in Duitschland. Het blad werd in beslag genomen, doch in de tweede editie is de toon niet veel vriendelijker. Joodsche bladen zetten op de eerste bladzijden kop pen als: Weg met het Hitlerisme, weg met de ras senpolitiek boven hun artikelen. Het katholieke pers bureau, dat de meening van de hooge roomsche gees telijkheid weergeeft, verklaart in een communiqué, dat het Poolschc katholieke publiek, in weerwil van den oprechten wcnsch naar vreedzame betrekkingen met den Duitschen buur, in velerlei opzicht voorbe houd moet maken ten aanzien van het bezoek van Goebels. Het Duitsche gezelschap te Warschau had in het programma voor Goebbels' bezoek ook een ontvangst bij den staatspresident en bij Pilsudski aangekondigd. De eerste bevindt zich sinds eenigen tijd op zijn landgoed Spala. Opvallend is het nu, dat generaal Pilsudski vanmiddag door zijn nieuws bureau bekend heeft laten maken, dat hij al een paar dagen ziek is en het bed moet houden. De bei de aangekondigde audiënties zullen dus moeten ver vallen. Consternatie in de Chrispijnlaan te Rotterdam. Onbewoonbaar verklaard huisje stortte in el kaar. Zes spelende jongens er ondor bedol ven, doch na minuten van angstige span ning zijn allen, min of meer ernstig gewond, weer bevrijd. Gisteravond is te Rotterdam in een hofje, dat op de Crispijnlnan uitkomt, een bouwvallig huisje ingestort. Het huisje stond reeds eenige jaren leeg, omdat het onbewoonbaar was verklaard. Toen het krotje instort te, bevonden zich er in en er vlak bij veertien jon gens, die aan het spelen waren. Zes jongens werden onder het puin bedolven. Met groote moeite werden zij bevrijd. De G.G.D. bracht hen naar het zieken huis aan den Coolsingel, waar zij met verwondingen aan hoofd, armen en beenen zijn opgenomen. Deze instorting, die om kwart over zeven geschied de, verwekte in de omgeving van de Crispijnlaan groote beroering. Het geraas van het neerstortende dak en de omvallende muren, hadden de omwonen den dadelijk doen toesnellen. liet gerucht van het. ge beurde verspreidde zich daarna snel door de geheele buurt, wat een enorme oploop ten gevolge had. Paniekstemming. Daar in de buurt hekend was, dat de jongens het leegstaande huisje gebruikten om er in en erbij te spelen hcerschte in tal van families groote onrust. In de algetnecne consternatie was het onmogelijk vast te stellen hoeveel jongens cn wie er onder het puin bedolven waren geraakt. Een groote menig te, die zoo zenuwachtig was, dat men niet. ver van een paniekstemming af was, stroomde haastig de Crispijnlaan in en trachtte het kleine hofje binnen te dringen, waar men reeds met het opruimings- werk een aanvang had gemaakt. Dc politie moest, omdat dc zenuwachtige en opdringendo menigte het reddingswerk zeer belemmerde, er toe overgaan de menschen van het terrein van het ongeluk te ver wijderen. De toestand was echter van dien aard, dat er niet met de menschen te praten viel. zoodat de agenten van hun gummistok gebruik moesten maken. Op deze wijze gelukte het om in het hofje en in de naaste omgeving in de Crispijnlaan vrij baan te maken cn een afzetting tot stand te bren gen. Zoolang het opruimings- en reddingswerk duur de bleef zich een groote en zenuwachtige menigte achter de afzetting ophouden. Groote onrust hcerschte ook geruimen tijd onder hen, die met het reddingswerk bezig waren. Wel had men al vrij spoedig zes gewonde jongens kun nen bevrijden, waarbij gebleken was, dat hun wonden niet van levensgevaarlijken aard waren, maar foen verkeerde men nog geruimen tijd in de veronderstelling, dat er nog een zevende onder den puinhoop moest liggen. Gelukkig bleek dit tenslotte niet waar; de vermiste jongen was na de instorting weggerend en bevond zich reeds bij moeder thuis. De instorting. De instorting, zoo lezen wc in de N.R.Ct.. ging met een geweldigen slag, gevolgd door het geraas van neerstortend puin, gepaard. Te midden van dit ge weld klonk het gekrijsch van de jongens. De bewo ners van liet hofje, die hun huisjes uitsnelden, za gen eenige angstig gillende jongens hen voorbij hol len en maakten uit hun verwarde kreten en het hulpgeroep, dat uit den puinhoop kwam. direct op, dat cr eenigen bedolven waren. Later bleek nadat de consternatie voorbij was cn de puinhoop geheel doorzocht dat er zes jongens op de vliering wa ren geweest, toen het huisje instortte. De andere jongens hadden zich buiten het huisje bevonden, op een enkele na, die echter uit dc benedenverdie ping nog tijdig buiten had weten te komen. De zes jongens op de vliering werden eerst vrijwel geheel bedolven door het neerkomende dak en zakten daar na met de vliering, die ,als gezegd, scheef kwam te liggen, omlaag. Spanten van het dak. pannen en stukken balk vielen over hen heen. Het mag dan ook stellig een wonder heeten, dat zij geen verwon dingen van levensgevaarlijken aard hebben opge- loopcn Het reddingswerk. Bewoners van het hofje begonnen dadelijk met het reddingswerk. Dc brandweer werd gewaarschuwd, en inmiddels waren de hofbewonors al aan den gang met het opzij spomveh van de brokstukken .van de ruine, om de bedolven en bekneld geraakte jongens te bevrijden. Geruimen tijd werd het ergste gevreesd. Toen de politie voor de afzetting had kunnen zorgen, konden de brandweerlieden en de auto's van den G.G.D. bij het hofje komen. Al vrij gauw had men twee jongens kunnen vin den. Zij werden uit de ruine weggedragen cn met 'n auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Maar nog steeds kwam er uit den chaos van balken, planken, pannen en stukken steen luid hulpgeroep. Het reddingswerk moest met de grootste voorzichtigheid gebeuren, teneinde ver schuivingen, die voor de beknelden noodlottig had den kunnen worden, te voorkomen. Heel systema tisch moest dus brokstuk voor brokstuk worden weggetild cn opzij geworpen. De opzichters en het personeel van de afdceling brandbluschmiddclen, die in dergelijk werk ervaring hebben, wisten het ver antwoordelijke karwei tot een goed einde te brengen Men slaagde er in nog vier jongens te bevrijden, die met den tweeden wagen van den G.G.D. nanr het ziekenhuis aan den Coolsingel werden gebracht. Zes gewonden waren er dus nu bevrijd en even was er een verademing, na het zeer moeilijke en ingespan nen werken. Relaas van een der redders. De bewoner van het hofje, J. Hoogstad, die het eerst bij het ingestorte huisje was gekomen, cn da delijk met het reddingswerk begon, vertelde dat hij korten tijd voor de instorting de spelende jongens nog had weggejaagd. Ze waren echter weer terug gekomen en hadden hun baldadig spel hervat. Toen hij en eenige buren aldus vertelde Hoogstad ver der bij de ruïne kwamen, konden zij de eerste oogenblikken niets zien door de geweldige stofwol ken. Bij het reddingswerk werden de meeste jon gens gevonden vlak bij een zijmuur; door hun hulp kreten hadden de redders de plaats waar de jon gens bekneld zaten, vrij spoedig kunnen vaststellen. De eerste gewonden had men reeds uit den chaos bevrijd, nog voor de wagens van den G.G.D. en de brandweer verschenen. De gewonden, die hevig bloedden werden daarom zoolang in het hofje neer gelegd. Tenslotte gewaagde Hoogstad nog van de groote beroering en de, overigens zeer begrijpelijke, zenuwachtige stemming, die de instorting veroor zaakt had. Uit alle huizen in den omtrek waren de menschen komen aanstormen, vreezende dat hun kinderen waren verongelukt. Van de zes gewonden zijn er gisteravond laat, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, drie naar do ouderlijke woningen vervoerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1