Voii Papen oefent scherpe critiek. BERTELS De droogte. KIJKEfl isKOOPEÏUijCLOECK Geweldige ontploffing. ZWARE BRAND TE DRUNEN. NIEUW TARIEF VAN INVOERRECHTEN. DANCING IGESZ De nieuwe minister van Economische Zaken. De terreur op Cuba. WOLDEMARAS VEROORDEELD. Dinsdag 19 Juni 1934. Postrekening No. 23330 SCIAGER 77ste Jaargang. No. 9500 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzonding tot 'smorgons 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groole letters worden naar plaatsruimte berekend. Rede over de volksgemeenschap. Hij acht het één-partij-stelsel niet duurzaam. Publicatie der rede verboden. MARBURG A. D. LAHN: Bij gelegenheid van de feesten der universiteit te Marburg heelt vice-kansc- lier von Papen een rede gehouden over het onderwerp ,j)e doeleinden der Duitsche revolutie In zijn rede ging de vice-kanselier van het principe uit, dat hij, in verband met zijn aandeel aan de voor bereiding van de Duitsche revolutie, <lc Duitsche ont wikkeling scherper moet waarnemen dan de meeste andere Duitschers. Zijn innerlijke verplichting aan Adolf Hitier en zijn werk, aldus ging von Papen voort, is zóó groot, dat het uit menschelijk, zoowel als uit staatkundig oog punt een doodzonde zou zijn niet datgene te zeggen, wat in dit beslissende tijdperk der Duitsche revolutie gezegd moet worden. Thans, nu de geestdrift verslapt, eischt de taaie arbeid bij het proces der revolutie het recht op voor een openlijke en mannelijke bespreking, welke de Duitsche pers thans ontbreekt. De staatsman moet zelf ingrijpen en de dingen bij den naam noemen! Oit bewijst trouwens, dat de regeering sterk genoeg is, om behoorlijk critiek te verdragen. Zeer zeker heeft slechts hij het recht van critiek, die zich voor het werk van het nationaai-socialisme ter beschik king heeft gesteld en het zijn loyaliteit heeft bewezen. Von Papen wees er op. dat do conservatieven slechts in hun critiek verschil hebben van de na tionaal socialisten, omdat zij het gevaar van een anti democratische revolutie, welke zich van een partij der massa bedient, misschien te hoog hebben ge schat. In ieder geval is het bondgenootschap van 30 Ja nuari 1933 tusschen nationaal-socialisten en conser vatieven gesloten in volledige overeenstemming in zake het vernieuwingsdoei. Daarop moet worden gewezen, wanneer al te ijve rige vaak zelfs ijverige revolutionnairen met de leu ze „reactionnairook diegenen willen te kort doen die zich bewust hebben gewijd aan de taak,welke hun door den tijd wordt gesteld. Do ware revolutie va mie 20ste eeuw is die der heldhaftige en met God verbonden persoonlijkheid tegen onpersoonlijke knechting en tegen de lastering van den bond met God. Het gaat om de beslissing tusschen den geloovi- gen en den ongcloovigen mensch. De tegenrevolu- tie welke zich in do twintigste eeuw voltrekt tegen de liberale revolutie van 1789, kan slechts een con servatieve revolutie zijn, zooals ook Alfred Hoosen- berg heeft verklaard. Het in de plaats van het veel- partijen-systecm getreden één-part ij-systeein heeft slechts zóó lang reden van bestaan als de beveiliging .van de nieuwe ordenin gdit eischt en tot de nieuwe persoonlijke selectie functionneert. De logica der anti-liberale ontwikkeling eischt een vrije volksgemeenschap, welke gebaseerd is op godsvrucht, mag men niet verwisselen met een we reldlijke kerk. De strijd zal gaan om de vraag, of het nieuwe rijk der Duitschers christelijk zal zijn, dan wel verloren zal loopen in een pseudo-religieus materialisme. De Duitschers mogen niet uittreden uit de rij der christelijke volkeren, omdat anders 'n inwerken in het gebied van Europa onmogelijk wordt en daarmede de grootste gedachte van het rijk in gevaar wordt gebracht. Betreffende den tegenwoordigen toestand verklaar de de vice-kanselier .dat er een kloot is ontstaan tusschen het geestelijk willen en de dagelijksche practijk der Duitsche revolutionnairen. In den staat der ware volksgemeenschap moet eindelijk de binnenlandsche politieke leuze verstom men. Den geest mag niet te kort gedaan worden met de leuze „intellectualisme". Mcnschelijkheid, in vrijheid en gelijkheid, voor de priesters is geen libe raal, doch een Germaansch-christelijk begrip. Het fundament van den staat is steeds de recht vaardigheid. r De rijksregeering keert zich ook tegen den val- schen personencultus. Opvoeding in dienst van den staat spreekt vanzelf, maar heeft haar grenzen, want zooals Hitlcr zelf gezegd heeft: „In persoonlijkheid ligt dc waarde van al het. menschclijke." Er moet gestreefd worden naar een bevredigende oplossing van het dualisme tusschen partij en staat. Het volk weet, dat ernstige offers worden geeischt. Het zal deze weten te brengen en den „Fuehrcr" in onwankelbare trouw volgens, mits niet onmiddellijk ieder woord van critiek als kwaadwilligheid wordt uitgelegd en als wanhopige patriotten niet tot staats vijanden bestempeld worden. De rector der universiteit prof. dr. Bauer, dankte ,von Papen voor zijn redevoering. BERLIJN 18 Juni. (V.D.) Zondagavond laat heb ben de redacties van alle Duitsche dagbladen een Petroleumreservolr In de lucht gevlogen. 12 tot 20 dooden en 50 gewonden. V.D. verneemt uit New York, 18 Juni: Te James- town in den staat New York heeft een vreeselijke ont ploffing plaats gehad, waardoor volgens de tot nog toe ontvangen berichten twaalf a twintig personen zou den zijn gedood, terwijl het aantal gewonden op vijf tig geschat wordt. Aanvankelijk was de brandweer gealarmeerd voor een brand in een gebouw nabij een terrein met ben zinetanks. Honderden toeschouwers volgden het blns- schingswerk, toen plotseling drie groote tanks, elk bevattende ongeveer 90.000 liter benzine, in de lucht vlogen. Verscheidene personen werden letterlijk in stukken gereten. Een nauwkeurige telling van het aantal slachtoffers was tot nog toe niet mogelijk. dringende Instructie van hoogerhand gekregen, waarin het hun verboden werd, de door vice-kanse lier Von Papen, ter gelegenheid van het feest van de universiteit van Marburg, aldaar gehouden rede over „de oogmerken der Duitsche revolutie" in de pers te publiceeren. Papen staat sterk. Zijn rede is uiting van een oud conflict. De Berlijnschc correspondent van het „Alg. Hdbld." schrijft naar aanleiding van de rede van Von Paoen nog het volgende: Het ware o.i. van Duitsche zijde struisvogelpolitiek hier te willen ontkennen, dat een conflict is ontstaan en wel een zoodanig conflict, dat de gevolgen nog niet te overzien zijn. De rede van den heer von Pa pen is hijzonder openhartig en wij kunnen ons voor stellen, dat de radicale vleugel van de partij zich we gens tal van zinsneden in die rede niet zeer gestreeld voelt. Een uiteenzetting in kleinen kring zal dan ook wel het oocenblikkelijke gevolg zijn. Het ziet er op het oogenblik niet naar uit, dat de directe uiterste consequenties, een klove n.1. die zoo diep zou worden, dat de regecring haar vice-kanselier zou laten vallen, acuut is. De heer von Papen beschikt over zoo be langrijke verbindingen in Parijs, in Rome, hij de industrie in het Saargebied enz., om van het Duitsche binnenland niet eens te spreken, dat men hier te Berlijn hoogst ongaarne op gespannen voet zou komen met een staatsman, wiens verdienste voor do inlei ding der omwenteling men steeds op hoogen prijs heeft, gesteld. Intusschen zal af te wachten zijn, of niet uit het een het ander voortkomt. Meer dan een eventueel per soonlijk conflict mcenen wij op goede gronden voor alsnog niet te kunnen verwachten. Dat in conservatieve en in zekcro vroegere Stahl- helmkringen groote ontstemming heerscht en dat deze ontstemming, wat de S.A. en andere actieve Nationaal- Sociaiisten betreft, op wederkeerigheid berust, is ook in Duitschland niet verzwegen en is o.a. onlangs nog door het werpen van stcencn tijdens een openlijk op treden van minister Seldte tot uiting gekomen. Feitelijk actueclo beteekenis meenon wij echter aan deze wrijvingen voorshands nog niet te mogen hech ten. De Duitsche regeering is zeker volkomen op de hoogte en zal, naar aan te nemen is, onvoorzich tigheden in de kiemen smoren. De verhouding der krachten is al te ongelijk. Schuur en twee boerderijen in vlammen op gegaan. Ook een groot stuk bosch en hei verbrand. Vee omgekomen. Gistermiddag heeft in het Noord-Br. dorp Drunen een brand gewoed, die noodlottige gevolgen gehad heeft. Omstreeks 1 uur brak brand uit in het café van den heer J. v. d. Meydcnberg. In een oogenblik stond het met riet gedekte huis in lichte laaie. De vrouw, die haar kindje van vier weken uit het brandende huis haalde, kreeg ernstige brandwon den, evenals het kind, zoodat onmiddellijk genees kundige hulp noodig was. Aangezien do mannen naar het veld waren, kon men het vuur niet bestrijden, zoodat al spoedig een groote landhouwschuur werd aangetast. Vier var kens, 40 kippen en een koe kwamen in de vlammen om. De buren hndden inmiddels maatregelen geno men om hun vee in veiligheid te brengen. Doordat geen water bij de hand was, rukte de brandweer niet uit. Weldra hadden de vlammen ook het groote met riet bedekte huis van den landbouwer M. Brc- kelman aangetast, dat al spoedig in lichte laaie stond. Niets kon worden gered. De vonken kwamen terecht in de mnstbosschen, waarvan ruim 30 H.A. verbrandden. Doordat men een gedeelte had omgehakt, was men het vuur om 5 uur meester. Het huis van v. d. Meydcnberg was, naar wij ver nemen, niet tegen brandschade verzekerd, dat van den landbouwer Brekelman slechts zeer laag, zoo dat de schade zeer groot is. Het vernielde boschcomplex was verzekerd. Een vrijwillig brandweercorps zou vannacht de wacht houden. Toepassing van bet aangeboden ontwerp met 1 Juli a.s. Teruggave van te veel be taald invoerrecht. De Staatscourant van gisteravond bevat een Kon. besluit, waarhij het bij. Kon. boodschap van 15 Tuni aan de Tweede Kamer ter overweging aangeboden ontwerp van wet met inachtneming van eenige bij zondere in dit heslnit opgenomen bepalingen, met ingang van 1 Juli wordt toegepast als ware het ont werp reeds tot wet verheven. Voorts bevat de Staatscourant een beschikking van den minister van financiën ter uitvoering van arti kel 0 van bovengenoemd K. B., in welk artikel is bepaald, dat de minister van financiën ten aanzien van na het inwerkingtreden van het K. B. inge voerde goederen, waarvan de invoerrechten door die inwerkingtreding zijn verhoogd, geheel of gedeelte lijk tcrugeaaf kan doen vcrleenen van die verhoo ging. De minister heeft bepaald dat voor goederen, waarvoor het invoerrecht met meer dan 5 pet. is verhoogd, het- hoven die 5 pet. betaalde kan worden teruggegeven, onder voorwaarde, dat dit verschil, ingevolge een reeds vóór 15 Juni 1934 gesloten koop overeenkomst, niet of niet ten volle op den kooper dier goederen kan worden verhaald, en dat de in voer plaats heeft vóór 1 September 1934. Verder is bepaald, dat ten aanzien van thee. welke vóór 1 Juli 1934 is ingevoerd en op dien datum nog in het vrije verkeer voorradig is, voor hoeveelheden van ten minste 200 K.G. netto teruggaaf kan ge schieden van het invoerrecht, dat. na dien datum van die thee minder geheven zou zijn. 44 'T MEEST IN TREK Mr. M. P. L. Steenberghe officieel benoemd. Do St. Ct. van gisteravond bevatte het Kon. Besluit, waarbij met ingang van 25 Juni 1934 do Minister van Staat, Minister van Koloniën, voorzitter van den raad van ministers, Dr. H. Colijn, eervol is ontheven van het beheer ad interim van het Departement van Economische Zaken met dankbe tuiging voor de door hem in dezen den lande bewe zen diensten en benoemd is tot minister van Eco nomische Zaken Mr. M. P. L. Steenberghe, voorzitter der Algemeene R.K. Werkgeversvereniging. Mr. Steenberghe heeft steeds groote belangstelling getoond voor oeconomische en sociale vraagstukken. Zijn levendige sympathie voor sociaal werk houdt wellicht verband met het feit dat ook zijn moeder, mevrouw P. A. F. SteenbergheEngcringh, in het ka tholieke maatschappelijke leven een belangrijke rol heeft vervuld als presidente, van den Katholieken Vrouwenbond in Nederland en ook als presidente van de Union Internationale des Ligues Catholiques Féminines. Als lid van dc regeeringscommissie inzake het tref fen van een handelsovereenkomst met Duitschland wist Mr. Steenberghe mede uitkomsten te bereiken, die in nijverheidskringen vooral, met tevredenheid en instemming zijn ontvangen. Mr. Steenberghe had ook een werkzaam aandeel in de regeeringscommissie-Bruins, ingesteld ter be vordering van de oeconomische samenwerking tus schen Ned.-Indië en het Moederland, welke na de ver schijning van haar rapport is ontbonden, en in de re geeringscommissie ter bevordering van het Neder- landsch fabrikaat. Toen de arbeid van deze commis sie ten einde was, kende de regeering aan mr. Steen berghe het officierskruis der Oranje Nassau-orde toe. Bijzonderheden over de bloedige botsin gen. Een V.D. bericht uit Havanna meldt nog: Zaterdag en Zondag hebben alhier buitengewoon felle politieke botsingen plaats gevonden naar aan leiding van de grootste betooging van de A.B.C., wel ke hotsingen haar hoogtepunt bereikten tijdens den optocht, welke een 3000 tal leden van de A.B.C. Zon dag hielden. Daarbij werd door tegenstanders, die gewapend waren met machinegeweren, dood en ver derf gezaaid onder de betoogers. Voor zoover tot dusverre bekend is, zijn drie vrou wen en op zijn minst tien mannen gedood, terwijl ruim vijftig anderen gewond werden. De dooden en gewonden lagen her- en der ver spreid over den prachtigen Prado-boulevard, waar zij neergemaaid waren door de kogels van de con tra-demonstranten. De vuuroverval, die klaarblijkelijk zorgvuldig voorbereid was, werd gepleegd in aanwezigheid van Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. De heer W. Hek te Mastwijk Gem. Montfoort deelt óns dd. 13 April 1934 mede: Sedert eenige maanden voer ik Bertela' Kunst- korrel aan al myn kip pen en kan U verklaren nog nimmer zooveel eie ren geraapt te hebben als na het gebruik van dit voeder. Van een hok van 23 kippen kryg ik 18 4 19 eieren per dag en van een hok van 73 kippen 6l 4 63 eieren per dag OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM duizenden nieuwsgierigen, die langs den weg ge schaard, den optocht gadesloegen. Het was bliijkhaar de bedoeling van de toeristen, een zoo groot mogelijke verwarring te zaaien. Zij overvielen de betoogers in het hartje van de stad, waar zij vanuit de zijstraten plotseling het vuur openden op den stoet. De betoogers, die zich onmiddellijk in slagorde rond de betoogingseliders en de vaandels schaarden, knielden terstond en beantwoordden het vuur met de pistolen,, waarmede zij gewapend waren. Toen de aanvallers na dit vuurgevecht uiteenge stoven waren, werd dc optocht hervat, waarbij do demonstranten hun dooden en gewonden achterlie ten. De geneeskundige dienst bood de eerste hulp. Reeds Vrijdagavond waren drie mannen doodelijk gewond en vijf anderen ernstig gekwetst bij een vuurgevecht, dat ontstaan was naar aanleiding van het ontploffen van een bom, die geworpen was naar een triomfboog, welke door de ABC-lcden op- gericht was in het Centrale Park. Twaali Jaar kerkerstraf wegens zijn deelneming aan den opstand van 7 Juni. Het Litausche telegraafagentschap publiceert, het volgende communiqué: Op 17 Juni heeft het militaire gerechtshof te Kowno de zaak-Woldemaras behandeld. De beklaagde werd schuldig bevonden gemeenschappelijk met anderen ge tracht te hebben door middel van een ge wapenden opstand de bestaande Litausche regeering ten val te brengen. Wegens dit feit heeft het militaire ge rechtshof Woldemaras veroordeeld tot 12 jaar zware kerkerstraf. Dc droogte, die nu al zoo lang en zoo hardnekkig aanhoudt, dreigt voor vele streken fatale gevolgen te zullen hebben. Van verschillende zijden beginnen be richten te komen over gebrek aan regen, vooral uit ons land en Engeland. Dc weerkundige medewerker van het Engelsche blad, de „Daily Telegraph" schrijft in een studie over de weerperiodes van de laatste 200 jaar, dat het geens zins onwaarschijnlijk is, dat men thans aan het be gin staat van een reeks droge jaren. Dit wordt vooral waarschijnlijk door het feit, dat gedurende do elf jaren van 1922 tot 1932, de regenval gelijk aan of grooter dan het gemiddelde is geweest, hetgeen de langste achtereenvolgende periode van flinken regenval in de laatste 207 jaren is geweest. De langste periode van regenval voor deze was het negental jaren van 1875 tot. 1883. Watergebrek in de Betuwe. Wat nu betreft de gevolgen van deze droogte, le zen we in het „Hdbld.". dat. deze voor de Betuwe en het land van Maas en Waal zeer ernstig zullen zijn. Met uitzondering van een vrij onbeduidende regenbui in het begin van de vorige week is er thans sedert half Mei geen wated gevallen en de slooten zijn bijna alle leeg. Op verscheidene plaatsen is de grond ge scheurd en liet grasland ziet er geel uit. Het gewas is uiterst gering en van slechte qualiteit. Erger is het echter gesteld met het drinkwater voor het vee. Hieraan is schrikbarend gebrek en men tracht door graven van putten in de weilanden daar in te voorzien. In de Over-Bctuwe zijn plaatsen waar men 5 en meer meters diep moet graven vóór men water heeft. De gevolgen voor den aardbeienoogst zijn werke lijk fataal. Liet de oogst zich aanvankelijk schitte rend aanzien, de opbrengst is een groote teleurstel ling. De aardbei moet vooral een vochtigen boven grond hebben, maar door de droogte liggen dc blade ren plat tegen den grond. Dc oogst is nu vrijwel af- geloopen. Ook de kersen hebben zeer onder de droog te te leiden. De vruchten rijpen ongewoon snel, maar zij blijven klein van stuk en zijn niet sappig. De campagne zal deze week beginnen, maar men verwacht dat zij slechts van korten duur zal zijn, daar alles tegelijk rijp is. Door het geringe gewicht van de kersen en omdat de aanvoer overstelpend groot zal zijn. heeft men geen groote verwachtingen van het geldelijke resultaat. Lage waterstand van do Waal. Met groote moeite wordt de pontdienst on derhouden. De stand van do Waal is op het oogenblik zoo laag, dat de pont gisteravond slechts met groote moeite den dienst kon onderhouden. Meer dan eens raakte de pont aan den grond. Honderdan auto's wachtte aan heide zijden om overgezet te worden. Gister was het aan het veer te Nijmegen een en al misère, doordat in den ochtend do grootste van de twee kleinere ponten, waarmee het veer nog werd bediend, aan gene zijde van dc rivier, waar vanwege een zandbank zeer weinig water staat, vast- voer. De andere motorspuit moest toen ook het werk staken, daar haar hulp noodig bleek voor het lostrekken van haar vastzittende zuster. Daarmee ging heel wat tijd gemoeid, gedurende welken do veerdienst volkomen was gestaakt en aan beide zij den do wachtende menschenschare en file van auto's en andere voertuigen al maar aangroeiden. Voor menig marktganger werd het een verloren dag. Toen eindelijk de vastgeraakte pont weer vlot was en in staat haar niet in de beste stemming verkee- rondc passagiers aan den Lentschen kant af fo le veren, werd zij met gehavende motoren buiten dienst gesteld, zoodat slechts de kleinste Zeldenrust voor de bediening van het veer overbleef. Gister is men met het wegbaggeren van de aan do T mtschc zijde van de rivier aanwezige zandbank begonnen, doch het is de vraag of het veel zal ba ten. want het is niet de eerste maal dat daar een bank is' verwijderd. Telkens schijnt deze zich op nieuw te vormen. Geringe druk op waterleiding. Tengevolge van de droogte is de druk op de water leiding te Leiden zoo gering, dat tal van bewoners van perccelsgedcelten hooger gelegen dan de eerste verdieping, zonder watertoevoer zitten. Toestellen voor knnstmatiqen regen. In Zwitserland, waar men blijkbaar ook al met de droogte te kampen heeft, worden alle mogelijke middelen aangewend om land- en tuinbouwgewassen welke van de droogte te lijden hebben, van voldoen de water te voorzien. Onder den naam „Petrus" is thans een toestel op de markt verschenen, dat. waar een waterleiding met twee atmosferen of meer druk ter beschikking is, den natuurlijken reken kan vervangen. Met een slang van 16 tot 25 m.M. wijdte aangesloten op de waterleiding, beregent 't toestel van den bodem af bij een druk van vijf atmosfeer 220 M2. Plaatst men het toestel op een hoogte van 4 meter, dan wordt het water over een oppervlakte van 325 M2. verspreid. Het is evenwel mogelijk, het toestel op kleinere oppervlakten in te stellen. Het geheele toestel weegt niet meer dan 5 K.G. en kan gemakkelijk worden bediend. Ook voor het besproeien van sportvelden, enz. kan het toestel worden gebruikt.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1