De autobuskwestie op den afsluitdijk. EEN VREEMD GEVAL. AMERIKA PROTESTEERT TE BERLIJN. Groote brand m Egyptisch dorp. Groote brand in Tsjechisch dorp. Vijftig varhens omgekomen. Ernstig ontploffingsongeluk bij tunnelaanleg. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. Vergadering van de gedupeerde autobushouders te Amsterdam. Naar aanleiding van de Zaterdagochtend IJ. (zie ook elders in dit nummer) op den Afsluitdijk plaats gehad hebbende inbeslagneming van autobussen in verband met vermeend geconstateerde overtredingen van de Wet op Openbare Vervoermiddelen, meer spe ciaal betreffende het in werking houden van een auto- dienst zonder de vereischtc vergunningen van Gede puteerde Staten, werd op Maandag 18 Juni te Am sterdam een vergadering gehouden van de betrokken gedupeerde en andere autobusondernemers. Het presidium van deze vergadering werd waarge nomen door den heer T. Zeilstra uit Sncek, die het doel van de vergadering uiteenzette, n.1. een modus te vinden om aan de Wet op Openbare Vervoermiddelen te voldoen, teneinde inbeslagnemingen, als geschied, te voorkomen. Mr. J. Th. H. Buiél, advocaat en procureur te Leeu warden, die mede ter vergadering aanwezig was, wees de aanwezigen op de bezwaren van de verschil lende voorgenomen plannen. Uit de breedvoerige besprekingen bleek, dat de au tobusondernemers wel van goeden wil waren, doch dat zij bij geen enkele justitioncele of politionecle autoriteit inlichtingen konden verkrijgen omtrent wat al dan niet een overtreding was. Na deze mede- deelingen was men algemeen van oordeel, dat een in beslagname op twijfelachtige gronden toch wel zeer vreemd was, terwijl de rechtskudige als zijn mee ning te kennen gaf, dat de inbeslagneming niet kon steunen op art. 94 van het wetboek van strafvorde ring, althans op een goede toepassing van dat arti kel, daar z.i. moeilijk kon worden aangenomen, dat de inbeslagneming van een autobus noodig was, om de waarheid aan het licht te brengen, zooals dat ar tikel vordert. Voor de autobusondernemers beteekende de inbe slagneming der autobussen een aanzienlijke schade, die het bedrijf vooral in dezen tijd n»et kan dragen. Na verschillende besprekingen, werd op voorstel van den rechtskundige, met algemeene stemmen be sloten aan Z.F,. den Minister van Justitie een schrij ven te zenden, waarin wordt verzocht, ten spoedigste ecnige richtlijnen te willen aangeven, opdat de auto busondernemers zouden kunnen weten, in welk geval 'n strafvervolging, althans inbeslagneming te vreezen was. Besloten werd tenslotte nog binnen kort nogmaals een'vergadering te houden. Tegen het Duitsche transfermoratorium. Reuter meldt uit Washington: De Amerikaansche gezant te Berlijn heeft opdracht ontvangen om te protesteeren tegen het Duitsche transfermoratorium. De gezant heeft de Duitsche re- gcering er zijn leedwezen over uitgedrukt, dat het moratorium ernstige offers zal vragen van de Ame rikaansche schuldeischers en van de Amerikaansche houders van Duitsche effecten. De gezant legde er den nadruk op, dat Duitsch- lands optreden door de regeering der Vereenigde Sta ten van ernstige beteekenis wordt geacht. De Ame rikaansche regeering betreurt het, dat op deze wijze opnieuw nadeel wordt berokkend aan de verhou dingen tusschen de Amerikaansche crediteuren en de Duitsche debiteuren. De Amerikaansche regeering protesteert er in het bijzonder tegen, dat crediteuren van anderen landen een gunstiger behandeling deelachtig zouden worden dan de Amerikaansche. 180 huizen vernield; dertien personen ge dood. Cairo, 18 Juni (V.D.): Het Egyptische dorp Mashtul is door een reusachtigen brand bijna geheel verniled. Ruim 180 huizen werden een prooi der vlam men en dertien personen kwamen om het leven. Ten gevolge van den storm uit het Westen breidde het vuur zich met razende snelheid uit. Tachtig huizen vernield. Praag, 18 Juni (V.D.). In het Tsjechische dorp Skenne brak Maandagmiddag een brand uit, die met groote snelheid om zich heen greep. Laat in den middag stonden reeds tachtig huizen in vlammen. Men vreest, dat de brand zich nog verder zal uitbrei den, aangezien er een krachtige wind staat en het blusschingswerk ten zeerste bemoeilijkt wordt door gebrek aan water. DE DUITSCHE BOYCOT VAN WOOLWORTH- ZAKEN. In verschillende plaatsen opgeheven. Berlijn. De boycot van de Woohvorth-zaken te Keulen, Kassei, Breslau en andere plaatsen is op last der autoriteiten tijdelijk opgeheven Officieel wordt hier verklaard, dat een in Amerika ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de Wool- worth-winkels in de Vereenigde Staten niet aan de anti-Duitsche boycot-beweging deelnemen. Reuter verneemt, dat dit besluit der autoriteiten een gevolg is van besprekingen door de Amerikaan sche diplomatieke vertegenwoordigers allieir gevoerd met dc nazi-autoritei ten. Bij een hevlgen hoerderljbrand te Gemert Gistermiddag 1 uur is een hevige brand ontstaan in de boerderij vand en landbouwer Th. v. d. Wcyst aan den Kraaiendijk tc Gemert. Het vuur was ont staan in het vuurhuis en greep met groote snelheid om zich heen, terwijl zich dichte rookwolken ont wikkelden. De bewoners hadden zich des middags ter ruste begeven en werden door het vuur verrast, zoodat zij zich met moeite in veiligheid konden brengen. Niet minder dan 50 varkens en biggen kwamen in de vlammen om. Drie varkens, 1 vaars, 1 kalf, en 2 zeugen moesten wegens zware brandwonden worden afgemaakt. De boerderij met schuren en stellen werd volkomen in dc asch gelegd. Dc inboedel ging verloren, alsmede een belangrijk gedeelte van den nieuwen oogst. Verzekering dekt de schade, welke groot is. 6 AS VERSTIKKING TE UTRECHT. Bejaarde vtouw overleden. In een perceel in dc Nieuwe Daalstraat tc Utrecht heeftz ich gisteren een ongeval met tras voorgedaan, waarhij een bejaarde dame het slachtoffer geworden is. Tijdens afwezigheid van den man is het ongeluk gebeurd. Deze vond bij zijn thuiskomst zijn oclit- genoote in bewusteloozen toestand, terwijl het huis vol gaslucht hing. Hulp van den Geneeskundigen Dienst kon niet meer baten. DE VRIJHEID IN! Zenuw-patiënt te Utrecht ontsnapt en weer aangehouden. Een verpleegde uit de Neurologische Kliniek te Utrecht heeft Zondagmiddag weten te ontsnappen. In dc kleeding van verpleegde is hij een vaart over gezwommen, na eerst een schutting overgeklommon tc zijn. Hoewel verplegers hem onmiddellijk heb ben nagezet, bleven alle pogingen tot opsporing Zon dagavond vruchteloos. Gisterenmorgen hebben veldwachters van Jut- phaas hem aangehouden en naar het gemeentehuis overgebracht, vanwaar de man naar Utrecht is ver voerd. Vier dooden, zes gewonden. Straatsburg: Bij den aanleg van een tunnel heeft een hevige ontploffing plaats gehad. Tien ar beiders werden bedolven. Na urenlange reddingswerk zaamheden werden vier hunner dood en zes min of meer ernstig gewond geborgen. NEDERLAAG DER BOLIVIANEN. In den Gran Chaco-strijd. New York: Volgens een bericht uit Asuncion heeft het ministerie van oorlog bekend gemaakt, dat de troepen van Paraguay in den sector Canada (Gran Chaco) een grooten aanval van 3000 Bolivianen heb ben afgeslagen. De Bolivianen hebben vierhonderd dooden op het slagveld achter moeten laten. Veel gevangenen, waaronder verscheidene uit Chili afkomstige officie ren. die pas kort in Boliviaanschen dienst waren, veilen den Paraguayanen in handen. EEN ACHTLING. Reuter verneemt uit Sjanghai dat in Zuid-China ccn vrouw is bevallen van acht kinderen, en wel zt ven jongens en een meisje. Dc geheele familie is gezond. BIJNA 10.000 WONINGEN LEEG TE ROTTERDAM. Het aantal onbewoonde woningen te Rotterdam bc- droeg'op 31 Mei 9052, waarvan ongeveer 750 wonin gen niet winkel. In aanbouw zijn op het oogenhlik 1549 woningen. Hsbl. Morgenavond Serpentinefeest! DANCING IGESZ. M Temperatuur: 762 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 18 gr. C. is 65 gr. F. NORMAAL PAPPOEDER - SUBLIMAAT PASTILLES uit voorraad leverbaar. Fa. Gebr. ROTGANS Schagen GedipL Drogist. HOOGZIJDE E 103. BANDIETEN OVERVALLEN RIVIER-STOOMBOOT. Britsche en Amerikaansche marineoffi cieren gevangen. Londen. Een Brit, Nfcholl genaamd en zes ander© passagiers van de stoomboot Sjuntien, die de Gele Rivier bevaacf, alsmede twintig Chincezen, zijn door bandieten gevangen genomen. Tot de ontvoer den behooren twee Amerikaansche en twee Brit sche marine-officieren. EEN WINDHOOS. Zondagmiddag is een kleine windhoos langs Zwolle getrokken, het hooi van weilanden werd boog mee dc lucht ingezogen om weer neer te komen in de straten van Assendorp. Ernstige schade werd niet aangericht. De a.s. algemeene vergadering. Door den Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier is een algemeene vergadering van het bestuur van dit waterschap ivlcgd op Woensdag 27 Juni 1934. des morgens 10 uur, in het Gemeenlandshuis aan den Kennemer- straatweg te Alkmaar. De eerste algerneene vergadering dus van het col lege in de nieuwe samenstelling ingevolge den uit slag van de in het najaar van 1933 gehouden ver kiezing. De lange agenda, van 22 punten vermeldt ditmaal een bijzonder groot aantal voorstellen tot overne ming van dijken, wegen, enz., nl. voorstellen: lo. tot verwerving van den eigendom van de dij ken toebehoorende aan het hoogheemraadschap Wa terland; 2o. tot overneming in eigendom, beheer en on derhoud van een klein gedeelte van den Heerenwcg, bij Camperduin, gemeente Schoorl; 3o. als voren van den Voorweg der gemeente Oudorp; 4o. als voren van den Bovenweg van de banne Koedijk en gemeente Koedijk; 5o. tot overneming van den Beneden weg. de Stec- ncnlaan, de Zandbnschlaan, de Van de Vijzellaan, de Kerklaan, of Kerkelaan. het Noordeinde en den Klei- neweg, der gemeente Sint Pancras in eigendom, be heer en onderhoud, tot aankoop van perceelsgedeel ten, welke in verband met de verbreeding dier we gen bij die wegen zijn getrokken, alsmede om Dijk graaf en Hoogheemraden te machtigen tot het aan- koopen van nog meerdere perceeien of perceelf^re- deelten, welke daarvoor, in verband met de overne ming of de verbetering van genoemde wegen in aan merking zullen blijken te komen. 6o. tot overneming van den Dorpsweg der ge meente Warder, in eigendom, beheer en onderhoud, en om Dijkgraaf en Hoogheemraden te machtigen, tot het aankoopen van nog meerdere voor de ver breeding van dien weg benoodigde perceeien of per ceelsgedeelten; 7o. tot overneming van den Dorpsweg en den Nieuweweg, der gemeente in eigendom, beheer en onderhoud; 8o. tot overneming van den Zaandammerwep van den polder Assendelft in beheer en onderhoud en (gedeeltelijk) van de gemeente Assendelft in eigen dom. Voorts komen aan de orde de navolgende voor stellen: Tot het aangaan van een overeenkomst met het Rijk inzake de verlegging van den Assendeiverzee- dijk nabij Buitenhuizen, in verband met de verbrce- ding van het Noordzeekanaal; tot verkoop van een gedeelte van een perceel grond aan P. Groot Jbz., te Andijk; tot verkoop van een perceel grond aan J, Koomen Szn. te Aartswoud; tot verkoop van het gebouw „de Tent" te Enkhui zen met het daarbij behoorend erf en het op dat erf staande dijksmagazijn; aan de N.V. Maatschappij voor Jeugdherbergen, N.V., gevestigd te Amsterdam, voor f2500, met bij zondere bepalingen t.a.v het in standhouden van het zich aan het gebouw bevindende wapenbord en het ongeschonden en het behoorlijk onderhouden van he zich aan het gebouw bevindende wapenbord en het ongeschonden en het behoorlijk onderhouden van de zich in het gebouw bevindendo schouw. Her stellingen of restauraties zullen alleen mogen plaats vinden volgens aanwijzing en onder goedkeu ring van het Historisch Genootschap „Oud-West friesland' tot aankoop van een tweetal stukjes grond, deei uitmakende van de Hondsbossche zeewering en van Jen Hazedwarsdijk te Petten van N. Govers aldaar en tot het vestigen ten laste van de ter plaatse aan het Hoogheemraadschap toebehoorende gronden van de erfdienstbaarheid van weg naar den op den Haze dwarsdijk gelegen weg; tot uitgifte in erfpacht aan de gemeente Hoorn van een gedeelte van het buitentalud van den Wes- terdijk van Drechterland en van een deel van het voor dien dijk gelegen voorland, zulks ten behoeve van de stichting van een bad- en zweminrichting met speelterrein en kampeerterrein; Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor, inge volge de circulaire van Ged. Staten, op aandrang van den Minister van Waterstaai, het ambtenaren reglement te wijzigen en aan tc vullen. Het betreft hier de bekende volgende onderwerpen: a. het verbod aan dc ambtenaren lot het dragen van insignes of uniformkieedingstukken; b. het verbod aan de ambtenaren tot het aan brengen van uiterlijke, niet nationale kenteckencn aan amhts- of dienstwoning; c. hef gelijktijdig genot van belooning wegens burgerlijken en militairen dienst van de ambte naren; d. het ontslag van ambtenaren wegens revolu tionaire gezindheid, lidmaatschap van of steun aan z.g. verboden vereenigingen; e. het ontslag van de huwende ambtenares; f. het ontslag van dc vrouwelijke ambtenaar, die in concubinaat gaat leven. De organisaties zijn gehoord en kunnen zich met do bepalingen vereenigen. Reorganisatie van den technlschen dienst. Reeds eerder hadden Dijkgraaf en Hoogheemraden medegedeeld, dat in verband met de afsluiting van de voormalige Zuiderzee, een reorganisatie van den 1 technischen dienst wenschelijk was en was bereids aan den technisch ambtenaar L. J. Louwcrs, we gens voorgenomen opheffing van zijn betrekking, eervol ontslag verleend en het district Enkhuizen voorloopig ondergbracht bij het district Hoorn. Het is gebleken, dat. deze toestand zonder bezwaar kan worden bestendigd, zoodal wordt voorgesteld de betrekking van technisch ambtenaar te Andijk blij vend op tc heffen door het aantal technische amb tenaren in vasten dienst te brengen van 6 op 5, Mede in verband met de uitvoering van de aan het Hoogheemraadschap opgedragen taak met be trekking tot het wegenbeheer, is het verder wen schelijk aan een tweetal technische ambtenaren, nl. die tc Edam en tc Monnikendam, meer centraal ge legen standplaatsen aan te wijzen en wel respectie velijk Alkmaar en Purmerend. T.a.v. de dienstwoningen doen Dijkgraaf en Hoog heemraden een regeling aan dc hand, o.m. om voor het gemis van een dienstwoning te Purmerend een vergoeding tc geven van f200, de dienstwoningen te Edam en Monnikendam te verkoopen. De salarissen. Bij de behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1934 werd overeenkomstig besloten om, in afwachting van de in uitzicht gestelde regeerings maatregelen met betrekking tot dc onderscheidene salarisregelingen de publiekrechtelijke lichamen, de bestaande korting op de salarissen te bestendigen. Het rapport der bekende Staatscommissie-Schou ten, welke commissie was belast met het vaststel len van normen, welke door het centrale gezag be hooren te worden aangelegd bij de beoordeeling van de bezoldiging van het personeel in dienst der la gere publiekrechtelijke lichamen, heeft niet ge bracht bepaalde in cijfers uitgedrukte salarisnor men voor de tallooze groepen van overheidsperso neel. van de hand waarvan dan vanuit één centraal punt dc salarissen zouden kunnen worden geregeld, doch het heeft conclusiën opgesteld, waaraan eener- zijds het centraal gezag de lagere regelingen naar de meening der commissie zal behooren te toetsen en welke anderzijds bij de bcoordecling hunner saln- risregelingen voor de lagere besturen zelf mede tot richtsnoer kunnen dienen. D. en II. hebben dan ook bij hunne overwegingen, aan dat rapport de noodige aandacht geschonken, doch daarbij niet uit het oog verloren, dat bij de be oordeeling van het salarisvraagstuk voor het Hoog heemraadschap rekening moet worden gehouden met de omstandigheid, dat liet personeel is en wordt ge- recruteerd uit andere diensten, waar als regel de promotie voor dat personeel aanzienlijk betere perspectieven biedt, zoowel door de getalsterkte van het personeel als door het grooter aantal tusschen- rangen. Van de oprichting af is bij het Hoogheemraad schap het aangenomen beginsel van een „kleine kern van vast personeel" gehandhaafd. Van dit per soneel is, en wordt, niet liet minst in den laatsten tijd zoowel als in de nog komende jaren, tengevolge van de zich uitbreidende taak van het Hoogheem raadschap zeer veel arbeid gevorderd. Daartegenover zijn door een zoo matige perso neelsbezetting als ook door het niet uitbetalen van loon voor overwerk de personeelskosten in verhou ding tot dc omvangrijke taak van het Hoogheem raadschap steeds tot oen minimum beperkt. Ook deze omstandigheid maant tot eenige voor zichtigheid, want zoo ergens, dan mogen stellig bij het Hoogheemraadschap „bezoldiging" en „perso neelsformatie" niet van elkander worden gescheiden. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw kwam in hanr bekende rapport over de administra tie van het Hoogheemraadschap dan ook na ken nisneming van den omvang der arbeidsprestaties tot de conclusie, dat in verhouding daartoe de salaris sen der ambtenaren van het Hoogheemraadschap niet hoog zijn. D. en H. wijzen er in hun voordracht nogmaals op, dat in het algemeen elke korting op de salarissen van het Hoogheemraadschap, zulks in tegenstelling met het Rijk, de Provinciën en Gemeenten weinig invloed heeft op het heffingspercentage van den omslag. Een korting van b.v. 10 gaf slechts een ontlasting van het ongebouwd ten bedrage van nog geen 4V* cent per H.A. D. en H. zijn dan ook van oordeel, dat slechts al gemeene economische motieven thans een verder gaande korting op de salarissen motiveeren. Wat betreft het kortingspercentage zal daarbij cencrzijds zooveel mogelijk, aansluiting moeten worden gezocht bij de maatregelen, die voor soort gelijke groepen overheidspersoneel zijn getroffen, ten einde ongerechtvaardigde verschillen tusschen de salarieering van die groepen en van het personeel van het Hoogheemraadschap te vermijden. Ander zijds zal de groote krachtsinspanning, die, thans en in de naaste toekomst van de technische, zoowel als van do administratieve ambtenaren wordt ge- eischt, een reden moeten zijn ora zich bij het vaststel len van dat percentage tc matigen. Het wettelijk verhaalspercentage der pensioens bijdragen wordt met ingang van 1 Juli 1934 ver hoogd en maximaal 8'? tot 10 terwijl tevens het verhaal van pensioensbijdragen ook voor de la ger publiekrechtelijke lichamen verplicht wordt ge steld. Dijkgraaf en Hoogheemraden hebben overwogen in hoeverre er aanleiding zou kunnen bestaan op de salarissen der ambtenaren een nog verder gaande korting toe te passen en kwamen tot de conclusie dat met een korting van ten hoogste 10 kan wor den volstaan, zoodat er naar hunne meening dan ook geen aanleiding bestaat, wat betreft de salaris sen der ambtenaren, uit te gaan boven het a.s. wet telijk pensioen verhaal. Het wettelijk pensioenverhaal beteekent voor do ambtenaren een blijvende verlaging van inkomsten. Dienovereenkomstig zouden D. en H de tijdelijke korting op de bezoldiging van <le leden van het Col lege van Dagelijksch Bestuur willen vervangen door een blijvende salarisverlaging. Waar thans op het salaris van den Dijkgraaf de zelfde korting wordt toegepast als op de salarissen der ambtenaren, stellen zij voor dienovereenkomstig het salaris van den Dijkgranf te verlagen met. 10 en mitsdien te brengen van f 6.000,per jaar op f5.400,per jaar. In overeenstemming met de verhoogde korting op de salarissen van de amtenaren en liet verlaagde salaris van den Dijkgraaf, stollen zij ten slotte voor de salarissen der Hoogheemraden t'» verlagen met 15 en mitsdien te brengen van f 1.500,—- per jaar op f 1.275,— per jaar. De gewijzigde salarisregeling te doen ingaan op denzelfden datum als waarop d> wijziging van do Pensioenwet 1922 van kracht zal worden, t.w. op 1 Juli 1934. De rekening over 1933. Na wijziging en aanvulling van do begrootingen, dienst 1933 en 1934, komt nog aan de orde de vast stelling der rekening over 1933. De gewone dienst sluit met een batig slot van f 141.939.46 en de buitengewone dienst met een batig slot van f29.426.11, terwijl de dienst van de wegen en daarbij behoorende kunstwerken, overgenomen van andere lichamen, zoowel gewoon als buitenge woon in ontvangsten en uitgaven in evenwicht sluit. Dat het batig slot van den gewonen dienst 1933 aan den hoogen kant is, vindt voor een belangrijk deel zijn oorzaak hierin, dat ten beh'-eve van dezen dienst reeds een bedrag van f 10 000,— werd ge bracht van het batig slot der rekeping over het dienstjaar 1932, Verder heeft op de vorming van dit slot voorna melijk nog invloed gehad, de omstnn ligheid, dat de uitgaven ten behoeve van de werken, tengevolge van de daling van de prijzen van materialen, minder hebben bedragen, dan waarop oorspronkelijk was gerekend. Bovendien is van Invloed geweest, dat op den dienst 1933 tengevolge van voldoening van achter stallige belastingschuld meer aan omslag werd ver antwoord dan geraamd was. en dat. tengevolge van een andere wijze van zckerhcidsstellen met het oog op de verplichtingen, die het Hoogheemraadschap op zich heeft moeten nemen, in verband met het dragen van eigen risico ingevolge de Ziektewet, een vroeger in contanten uit den gewonen dienst ge storte waarborgsom werd terugontvangen. Ten einde de noodige stabiliteit in het financieel beheer te bevorderen, komt het D. en II gewenscht voor van het batig slot van den gewonen dienst 1933 een bedrag van f34.500,over te schrijven op den dienst 1934, welk bedrag daardoor kan strekken tot versterking van het ten bate van den dienst 1936 komende saldo van 1934. Het restant van het batig «lot van den gewonen dienst 1933, tot een bedrag van f 107 439.46 dan te verantwoorden op den gewonen dienst 1935.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2