Von Papen zijn mond voor SCHATKAMER IN EEN BERG GEVONDEN. Donderdag 21 Juni 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9502 Wat zal er thans gebeuren? Ook Zwitserland handhaaft de Gouden Standaard. Britsche vliegtuigen boven China. Eindhoven contra zijn oud-gasdirecteur. Botsingen in Polen. Wat is „Zonnestraal". Bij toeval door fobische roovers ontdekt. Alles wordt ln het werk gesteld om een streng stilzwijgen te handhaven. Londen. (V.D.). De Berlijnsche correspondent van de „Times" schrijft over de redevoering van Von Papen, dat deze het politieke leven in DuitschUnd blijft beheerschen, ofschoon geen woord langs de ge wone wegen der publiciteit het publiek bereikt heeft. Exemplaren van een Zwitsersch dagblad, waarin de redevoering was opgenomen, zijn naar de correspon dent verneemt, in Munchen in beslag genomen. Alles wordt in het werk gesteld om een streng stilzwijgen te handhaven, ofschoon de beroering onder de opper vlakte groot is. Toch zou het, aldus de correspon dent, een dwaling zijn onmiddellijk groote gebeurte nissen als gevolg van de redevoering te verwachten, wanneer deze zich zelfs in het geheel mochten voor doen. Om te beginnen schijnt het aldus de correspon dent dat in allerijl onder de leidende vertegen woordigers van de meer extreme nationaal-socialis- tische groepen de meest drastische maatregelen over wogen werden. Zelfs zou het sluiten der grenzen ▼oor een korten tijd voorgesteld zijn, teneinde te ver hinderen dat de feiten in het buitenland bekend wer den. Er was echter reeds te veel bekend, om hiertoe over te gaan. De woede van de „radicale vleugel* is begrijpelijk, wanneer men eraan denkt, dat Von Papen zijn cam pagne tegen „zoogenaamde" critiek becritiseerd heeft, aan welke campagne deprominente leiders onder aanvoering van Goebbels deelnemen. Wat thans te gebeuren staat, is, voor zoover de correspondent van de „Times" heeft kunnen nagaan, nog niet vastgesteld. Er doen geruchten de ronde, dat Von Papen, Von Neurath en de andere nog in functie zijnde conservatieve mi nisters zullen gedwongen worden af te treden. Alles is thans mogelijk in Duitschland, maar in welingelichte kringen acht men dit nog niet waarschijnlijk. Verder verluidt dat de Rijkskanselier en Von Pa pen, Dinsdag een bespreking hebben gehouden, waar in in elk geval enkele misverstanden opgehelderd werden. Zelfs wordt gezegd, dat Von Papen zijn af streden heeft aangeboden, maar dat na eenig overleg besloten is, dit niet te aanvaarden' Ook thans weer gichten aller oogen zich op President von Hinden burg, die weer terug is onder zijn Junkervrienden op zijn buitengoed in Oost-Pruisen. Men vraagt zich al gemeen af, welke steun von Papen van Neudeck kan verwachten, en of hij tot een zoo koen optreden zou zijn overgegaan, wanneer hij niet gemeend had, dat het leger achter hem zou staan. Een antwoord óp deze vragen hangt hoofdzakelijk af van de onbe kende factor van het motief tot de redevoering. Wan neer de redevoering uitsluitend ten doel had een moedig persoonlijk initiatief voor een beweging bin nen het regime zelve om overmatige ijver van de radicale vleugel tegen te gaan, dan zou de vice- kanselier misschien invloedrijke bescherming ver wachten. Wanneer aan den anderen kant de redevoe ring ten doel had de publieke gevoelens met betrek king tot plannen, waarover reeds lang in ..reactio naire" kringen gesproken is, om iets te ondernemen in den geest van een „coup" te sondecrcn, dan ls het geenszins zeker dat de Rijksweer bereid zou zijn een standpunt in te nemen. De politiek van de Rijksweer is altijd een politiek van meesterlijke pacifiteit ge weest; het leger heeft door zijn loutere inactieve aan wezigheid een nuttigen invloed voor stabiliteit en ge matigdheid uitgeoefend. De beweging der Nazi's op het oogenblik een dood punt bereikt. Uitvoerig zet de correspondent vervolgens uit een dat onder de invloedrijke gematigde patriot ten de opvatting heerscht, dat matiging het beste bereikt kan worden door geleidelijke ontwikke ling. Toegegeven wordt, dat de beweging 'n dood punt bereikt heeft, doch gematigden zoowel als radicalen zijn ervan overtuigd, dat men daarover heen zou komen. Felle radicale, zoowel als reac tionaire bewegingen, zelfs wanneer deze van minder grooten omvang zouden zijn, zouden de vijandige elementen in het buitenland, die op een ineenstorting kunnen rekenen, in de hand kunnen werken, terwijl aan den anderen kant een gestage voortzetting van den dagelijkschen De Nationale Bank thans sterker dan ooit. Bern: De Minister van Financiën, Bondsraad Meijer, heelt bij de behandeling van de begroeting in den Nationalen Raad wederom den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van energieke handhaving van den gouden standaard, in het belang van het staatscrediet. De Minister keerde zich zeer beslist tegen devaluaties van do valuta, welke slechts een voorbijgaande opluchting kunnen geven, maar die geen duurzame voordeelen brengen. De Bondsraad en de Nationale Bank zijn vastbesloten de valuta op peil te houden. De Nationale Banx, die in korten tijd 3, i milliard aan gouddeviezen heeft uitbetaald, staat thans zoo sterk als ooit. De begrooting is zonder tegenstand goedgekeurd. strijd met de'harde feiten de fanatieken in de hand zou werken. Tenslotte is altijd het leger nog aanwezig. Tenslotte zet de correspondent uiteen, dat een een voudig in deelcn van invloedrijke Duitschers in „na tionaal socialisten" en reactionairen, of zelfs reac tionairen, gematigden en radicalen verouderd is. Er zijn vele nuanceeringen tusschen. Wat de houding van de radicalen ten opzichte van de redevoering van Von Papen betreft, in de „Völkischc Beobachtcr*' weerlegt Rosenborg punt voor punt de redevoering, welke de meerderheid van zijn lezers niet gelezen of gehoord heeft en die hij zelf niet kan citeeren. Rosenberg ontkent dat de conservatieven hetzelfde willen als de Nazi's, doch alleen een andere tactiek volgen, en hamert vooral op het begrip „reactie". Stijgende opwinding te Berlijn. Goeb bels alléén had haar verboden. Hitier bevestigde, na onderhoud met von Papen, het verbod. Exemplaren der rede ver nietigd. Naar de „Msb." uit welingelichte bron verneemt, heerscht er in regeeringskringen te Berlijn een stij gende opwinding over de felle rede, van vice-kanselier von Papen. Er is uitgelekt, dat de publicatie van de redevoe ring zonder voorkennis van Hitier, alleen op hevel van dr. Goebbels, von Papens persoonlijken tegenstander, verboden werd. Dinsdag heeft omtrent dit feit een onderhoud tus schen Hitier en von Papen plaats gehad, met als re sultaat, dat het verbod van dc publicatie gehandhaafd blijft De overgebleven exemplaren van de rede, die op de persen van de „Germania" in brochurevorm waren gedrukt, zijn vernietigd. Het regende in de laatste dagen bestellingen, o.a. had Hindenburg zelf uit Neudeck eenige exemplaren laten aanvragen. De vice-kanselier heeft van talrijke autoriteiten, vooral uit kringen van het leger, gclukwcnsch-tele- grammen ontvangen, o.a. van staatssecretaris Meiszner,, die eveneens te Neudeck vertoeft Op zoek naar de ontvoerden van de „Shuntien". Tsjefoe. Met toestemming van de Chineesch regecring voeren Britsche vliegtuigen verkennings vluchten boven het binnenland uit, teneinde de schuilplaats van de roovers, die de „Shuntien" heb ben overvallen, te ontdekken. Men hoopt zonder groote moeilijkheden de gijze laars aan de bandieten te kunnen ontrukken. Het schijnt, dat dc piraten zich op 50 kilometer van de kust hebben teruggetrokken. De „Shuntien" was aangevallen bij de monding van de Gele Rivier een plek, waar tal van waterloo- pen en kanalen het mogelijk maken voor roovers, er gemakkelijk weg te komen. Een hoogst vermakelijk incident hij het gebeurde bleek uit het verhaal door den gezagvoerder van het schip, kapitein Christian- sen. Er werd van de lading niets gestolen, maar van do uitrusting der passagiers werd wel heel wat moe genomen. Alle koffers werden op dek omgekeerd en de bandieten keken na wat er te voorschijn kwam, om daarna hun keuze te doen. Zij toonden vooral belangstelling voor patent lccren schoenen en smo kings. Blijkbaar hadden ze deze klccdingstukkon nooit te voeren gezien, althans nooit zelf aan het lijf gehad. Snel besloten wierpen zij hun lompen af, trokken smoking en schoenen rmn en verdwenen zoo met buit en gevangenen. Minder fraai was hun op treden tegen twee Britsche kinderen, aan wie zij de lijfsieraden ontnamen. Maar laat ons daar niet al te streng over oordeclen. Misschien hadden deze roo vers wel lieve kleinen thuis voor wie zij toch eens wat aardigs wilden meebrengen. De Britsche regeering heeft aan de Chineesche re geering een krarhtig protest gezonden tegen het ge beurde met de Shungtien. Dc maatschappij aan wel ke het stoomschip behoort en die nog eenige andere schepen in de vaart heeft, is begonnen met het voor- loopig weigeren van aan boord nemen van Chinee sche passagiers. F.nkel wordt een uitzondering ge maakt voor te goeder naam en faam hekend staan de kooplieden, die zich hebben kunnen lcgitimeeren. Uit de handen der piraten bevrijd. Uit Londen: De admiraliteit deelt mede, dat vier van de vijf Britten, die dezer dagen door Chineesche piraten werden gevangen genomen, zich thans be houden en wel aan boord van een Britsch oorlogs schip bevinden. Inmiddels wordt uit Wcfhaiwci vernomen, dat ook de vijfde Brit per vliegtuig in veiligheid is gebracht. DE BEMANNING VAN DE „TSJELJOESKIN- TE MOSKOU. Geweldig enthousiasme. Een milliocn menschen op de been. Moskou. De bemanning van den ijsbreker „Tsjcl- joeskin", benevens de zeven vliegers, die hen gered hebben, zijn gisteren onder ontzaggelijk enthousias me van een menigte, die geschat wordt op een mil liocn menschen, alhier aangekomen. Zij werden ver welkomd door Stalin en andere hooggeplaatste le den der regeering. VAN HET DUIVELSEILAND ONTSNAPT. SNELLE TEMPERATUURSDALING IN FRANKRIJK Van ondragelijke hitte plotseling koel weer. Parijs, 20 Juni (V.D.) Na de bijna ondragelijke hitte van de laatste dagen, welke in Parijs een se dert 1000 voor de maand Juni niet meer voorgeko men record-hoogte bereikt heeft, is gisteren een af koeling ontstaan, welke in den loop van den avond door een zware regenbui wérd ingezet. In den loon van den nacht daalde toen de temperatuur met bij na dertien graden Celcius. Georgetown (V.D.) Volkomen uitgeput door de vermoeienissen en het gebrek dat zij tijdens een lange zeereis onder tropische zon hebben geleden, zijn te Georgetown zes man aangekomen in een klein open bootje. Zij waren uit dc Fransche strafkolonie op het Duivelseiland ontvlucht. Dc vluchtelingen, vijf Franschcn en een Spanjaard, hebben den autori teiten de verzekering gegeven, dat zij niet langer dan veroorloofd is aldaar zullen blijven en dat zij zich gereed maken om met dezelfde boot, waarmede zij reeds de vijfhonderd mijlen vanaf het Duivels eiland hebben afgelegd, door te reizen naar Trini- dad, dat nog driehonderd mijlen daar vandaan ligt. Een steekpenningenkwestie van vijf jaar terug. Proces voor de Rechtbank te Den Bosch. Schadevergoeding ge- eischt van f 85000. De oud-gasdirecteur van Eindhoven, de heer Wil lekens, thans woonachtig tc Amsterdam, die vijf jaar geleden wegens 't aannemen van steekpen ningen ontslagen was met welk ontslag des tijds het scheidsgerecht zich niet kon verecnigcn heeft dc gemeente Eindhoven tegen Vrijdag a.s. ter terechtzitting in den Bosch gedagvaard, om een schadevergoeding te betalen van f85.000, wegens derving van 5 jaar salaris, tantièmes en emolumenten, alles vermeerderd met 5 rente. Een speciale raadscommissie van onderzoek werd destijds benoemd, die den raad adviseerde den di recteur ontslag te verleenen. Daar men evenwel vol lof was over de wijze, waarop hij tot dusverre vol bedrijf had geleid, en groot gemaakt, werd dit ont slag niet oneervol verleend. De raad deed dit in zijn vergadering va n2 Nov. 1028, doch de heer Wille- kens ging van dit ontslag onmiddellijk in beroep bij het scheidsgerecht. Toen do raad aan het scheids gerecht weigerde de schrifturen, op deze zaak be trekking hebbende, te overhandigen, wendde het college zich tot de Kroon om dit raadsbesluit ver nietigd te krijgen. F.inde 1029 beschikte de Kroon hierop afwijzend. Het scheidsgerecht trok hieruit zijn conclusie en nam in zijn geheel ontslatr, doch schreef aan den raad dat volgens zijn opinie de heer Wilckens nog steeds directeur der gemeentebedrijven was. De heer Willekens heeft zich op dit standpunt blijven stel len en in November van het vorig jaar de gemeente Eindhoven hij deurwaardersexploit gesommeerd hem zijn salaris over al die jaren, vermeerderd met de emolumenten en de tantièmes plus 5 rente over deze bedragen tot een totaal van f85.000 uit te kec- ren. Hij had zich daartoe rechtskundigen hijstand verzekerd van mr. C. Romme te Amsterdam. De gemeente voldeed niet aan deze vordering, waarop de h<v>r Willekens een dagvaarding liet uit brengen om Vrijdag a.s. voor dc Roermondsche rechtbank te verschijnen. Daarop heeft het college van B. en W. in aierijl thans den gemeenteraad hij- eengeroepen en in geheime zitting een exposé van het gebeurde gegeven. Na afloop werd zonder hoof delijke stemming, conform het voorstel van B. en W. besloten, ten eerste zich in rechten tegen deze vordering te verweren en voorts een eisch in recon ventie in te stellen, danr de gemeente-advocaat van meening was, dat voor elke overtreding van den heer Willekens een schadeloosteling van f 10.000 tot een maximum van f 150.000. was te eischen Vrijdag a.s. zal deze zaak voor de Bossche recht bank dienen, daar nog gistermorgen Ged. Staten •n Noord-Brabant hun goedkeuring aan dit raads besluit hebben gehecht. Tusschen Oakrainers en politie. Drei gende houding van de bevolking. Warschau. Volgens een bericht van de „Gazeta Polska" is in het Oekrainsche plaatsje Lazkie bij Stanislau zonder toestemming van dc overheid een gedenkteeken opgericht ter cere van de Oekrainsche vrijheidsstrijders. Teneinde een weghalen van het monument te verhinderen, zijn kinderen en grijs aards rond het gedenkteeken op den grond gaan liggen. Meer dan 24 uren hieven zij daar. De bevol king nam tegenover de politie een dreigende hou ding aan en bekogelde haar met steenen. Een agent van politie werd gewond. Met behulp van militairen, die uit Stanislau moesten worden gehaald, werden de kinderen en grijsaards weggehaald en het monu ment verwijderd. In de laatste dagen zijn in het Wojwode-schap Stanislau eenige daden van sabotage gepleegd en in dit verhand zijn ongeveer duizend personen ge- Ingezonden stukken Kort gezegd luidt het antwoord: „Zonnestraal" stelt zich ten doel onder bekwame me dische- en technische leiding, door planmatigen ar beid, t.b.c. patiënten voor hunne gezinnen en dc maat schappij tc behouden. Arbeid als geneesmiddel, dat is arbcidstherapie, wordt daar weloverwogen toegepast. Zorgvuldig wordt door den Geneesheer-Directeur daarbij rekening gehouden met de krachten en het kunnen der patiënten. „Zonnestraal" is een sanatorium voor arbeidsthera- ple ten dienste van het algemeen. Ziehier de verklaring, waarom iedereen daar hulp zal kunnen vinden. Dc volksvijand, de tuberculose, grijpt overal, onge acht waar, in alle levenskringen zijn slachtoffers. Rang noch stand, geloofsovertuiging noch levensin zicht, ontziet zij. Voor elk menschenkind is haar greep een vreese- lijke bedreiging. In den strijd tegen de tuberculose volgt „Zonnestraal" de les, door dien vijand verstrekt en helpt patiënten uit alle levenskringen, zonder daar bij ooit onderscheid te maken. Dit is een plicht, die door „Zonnestraal" bij de stichting, gaarne werd aan vaard. Hij werd haar opgelegd door de Diamantbewer kers Koperen Stelenfonds.dat sinds zijn bestaan deze gedragslijn altijd volgde. Dit Fonds stelde geheel belangeloos zijn schitterend Landgoed „Zonnestraal", 116 H.A. groot, met al wat er op was, voor de t.b.c. bestrijding ter beschikking. De eensgezinde samenwerking in dat Fonds, van Pro- tcstantsche, Roomsch-Katholieke-, Joodsche-, Socialis tische- en anders gezinde arbeiders, naast de krach tige hulp van de Amsterdamsche Juweliers, alsook van de eigenaren van diamantslijperijen, benevens van alle betrokkenen in de diamantindustrie is voor beeldig te» noemen. Daardoor konden in dat milieu, in de loop der jaren, duizenden aan de tuberculose worden ontrukt en voor het overgroote gedeelte ge red. In verband met de stichting deh Nederlandschc Vereeniging „Zonnestraal" zij hier nog met warme waardeering vermeld, dat het Nederlandsche Roode Kruis, de Staten der Provincie Noordholland, de Ne derlandsche Centrale Vereeniging tot besterijding der tuberculose, de Alg. Ned. Ver. Het Groene Kruis, de Vakbeweging en vooral ook het Koperen Stelen- fonds, voorts tal van vooraanstaande figuren, de op richting van „Zonnestraal" met groote toewijding hebben voorbereid, o.a. Mr. H. C. Dresselhuijs, Dr. L. Heijermans, Dr. W. Bronkhorst, Dr. B. H. Bos. Dr. M. R. Hoijnsius, Mr. L. Lieteart Peerbolte, D. Kooi man, A. W. Michels en anderen. Naast een goede stoffelijke verzorging der patiën ten, hebben ook de volle aandacht hunne geestelijke behoeften, geregeld worden door verschillende pre dikanten bijbellezingen gehouden en brengt een R.K. geestelijke het ziekenbezoek. Zonnestraal" vraagt dan ook onbevangen ieders hulp. Kan men die weigeren? Neen immers. Vrienden en vriendinnen in Scha- gen geeft uw hulp. „Zonnestraal" rekent op U. Vult de busjes van di verse dames op Zaterdag 23 Juni. Het plaatselijk comité. arresteerd. Een deel der arrestanten is na verhoord te zijn, weer op vrije voeten gesteld. Talrijke arrestaties. Nader uit Warschau: Naar uit Thorn gemeld wordt, zijn in Pommerellen 54 personen, waaronder de redacteur van het nationaal-democratische blad „Slowo Pomorskic" Bernat, gearresteerd. In Lodz zijn eveneens ongeveer 60 leden van do nationaal-radi- cale organisatie in arrest gesteld. Door liet gerechts hof in Tumopol zijn twee mannen wegens moord op een agent van politie ter dood veroordeeld. Een der de beklaagde werd veroordeeld tot levenslange ker kerstraf. \LS EEN SPROOKJE UIT „DUIZEND-EN-EEN-NACHT". In het Ilissar-gebergte in Britsch-ïndië hebben roo vers in een grot schatten gevonden, die afkomstig zijn uit den mogolentijd. Terwijl de Westerling zich druk maakt om de trucs van den fakir, om „magischen cirkel" en „ladder des hemels", zendt het toeval een kleine ontdekking in de wereld, die den menschen bewijst, dat er nog Oostersche wonderen zijn, ja, dat de sprookjes eens werkelijkheid zijn geweest. En do ontdekker van dit wonder is merkwaardig genoeg niet een ar- chaeoloog van wereldvermaardheid, maar een roover, die als in het verhaal van Ali Baba met zijn veertig kameraden op de vlucht was. De bende was voor do vervolgers teruggeweken uit den Pendsjab naar het Tiansjanggebicd. Achter Sirsa geloofden de heeren zich veilig, want het Hissargebergte biedt schuilplaatsen genoeg. Een der roovers, die een rustige slaapplaats zocht, was tegen dc bergwand opgeklommen op een plaats, waar zich verschillende uit de rots gehouwen beelden bevonden. Toen hij tegen een daarvan, een Sjiwa-becld, leunde om zich een weg te banen naar een rotsgallerij, be zweken beeld en wand. De roovei stortte echter niet in de diepte, maar zag zich plotseling geplaatst tegen over een opening, die naar het bin nenste van den berg voerde. Hij wenkte zijn makkers bij licm te ko men en er werd beraadslaagd, want eigenlijk was men wel een beetje be vreesd voor de geheimzinnige ge beurtenis. Een van hen werd tenslot te door het lot aangewezen om het eerst naar binnen te dringen. Van een lapje, dat zij uit zijn kleed scheurden en in geitenvet doopten, werd een soort fakkel gemaakt. Zoo begaf de roover zich, weinig op zijn gemak, in den berg. Na een hon derdtal passen werd de rotsgang wijder en een hoog en breed gewelf lag voor hem. En daarin zag hij tot zijn groote verbazing in kasten en manden niets dan goud en Juweelen. Hij greep een gewaad, dat hij bij hei licht van zijn fakkel zag ligger en ijlde weer naar den uitgang. Toen hij zijn kameraden mede deelde, wat hij binnen had gezien, geloofden dezen, dat hij te veel opium had geschoven. Maar twee andere roovers, die na hem naar binnen drongen, bevestigden zijn verklaringen en bovendien was het gewaad, dat hij had meegebracht, met gouddraden bewerkt en met diamanten bezet? De roovers zwoeren elkaar, dat zij nooit alleen het hol zouden binnen gaan, dat zij niemand over de vondst zouden spreken en dat zij eerst na gemeenschappelijk overleg iets van de schatten zouden yerkoo-. pen. Vóór alles moest er voor ge zorgd worden, dat do argwaan der autoriteiten te Sirsa niet werd op gewekt. Wat moesten zij doen met het gouden gewaad, hoe zouden zij zich het bezit van de grot verzeke ren? Een der confraters werd naar Sirsa uitgezonden om daar inlichtin gen in te winnen. Het bleek, dat een molenaar, die te Ferozepoer woonde, hier een paar honderd morgen land bezat. Hij zou dus ook wel eigenaar van den berg zijn. Zoo werd de verstandigste der roo vers naar Ferozepoer gezonden om den molenaar zijn berg af te koo- pen, desnoods tegen betaling met het gouden gewaad. Maar de mole naar had blijkbaar meer met bedrie gers te doen doen gehad en juist het gulle aanbod der roovers wekte zijn argwaan op. Terwijl hij nog onder handelde, xond hij een knecht met twee helpers naar Sirsa. Na een paar dagen waren zij weer terug. De bende, waartoe de onderhande laar blijkbaar behoorde, lag dronken in dc grot. In hun roes hadden zij verraden, dat er een schatkamer in den berg was! Daarop begaf de molenaar zich naar Sirsa, verzocht de autoriteiten om hulp en drong op een goeden morgen met 'n afdeeling politic in de grot binnen. Toen werd het ge heim van de schatkamer publiek. Een speciale commissie van het archacologische departement van Britsch-Indië is nu reeds ijverig aan het werk. De schatten zijn afkomstig uit den mongolentijd en men ver wacht van de onderzoekingen be langrijke resultaten voor de histo rische wetenschap. Want tenslotte gebeurt het zelfs in Indië niet iede- ren dag, dat een sprookje werke lijkheid wordtl

Schager Courant | 1934 | | pagina 5