De Spellingskwestie Het conflict met Von Papen. DE VELDSLAG IN DEN CHACO. Gaat het de Duitsche regeering te ver? Om de rede te Marburg. GIST HET BIJ DE NAZI'S? Brochure met Von Papen's rede in beslag genomen. DE MOOI STE FOTO LAFFE OVERVAL De slechte prijzen in den hiinbonw. TWEEDE KAMER. EEN INTERPELLATIE VAN DEN HEER TIL ANUS EN HET ANTWOORD VAN MINISTER MARCHANT. Donderdag is in de Tweede Kamer de eerste acte over dc Spellingskwestie verloopen. Men zal zich herinneren wat er aan vooraf gegaan is. De zaak scheen, vooral bij liet onderwijs, hope loos vastgeloopen te zijn en de klachten over onze kerheid waren niet van de lucht. Dies besloot Mi nister Marchant de zaak definitief te beëindigen. Hij installeerde opnieuw een commissie van vijf taal kundigen en vereenigde zich met het compromis, dat deze commissie, althans hare meerderheid, ont wierp. Daarnaast was een comité-Overdiep, dat groo- tendeels het compromis-Marchant aanvaardt, maar de buigings-n heel zeker wil handhaven. Het verzet tegen de voorgestelde vereenvoudigde spelling kwam in de Donderdag gehouden zitting tot uiting bij monde van den chr. bist. afgevaardigde, den heer Tilamis, die in zijn uitgebreide interpel latie constateerde, dat de deskundigen het niet eens zijn, en waarbij hij de samenstelling van dc laatste commisie-Marchant als eenzijdig critiseerde. Tenslotte besloot bij met het stellen van een aan tal vragen, die men hieronder door den minister be antwoordt vindt. Het antwoord van minister Marchant, dat behalve daverende lachsalvo's ook fronsende wenkbrauwen en enkele hamerslagen van den Kamervoorzitter uit lokte. omdat dc laatste nu eenmaal het decorum ge handhaafd wil zien. ving aldus aan. dat mr. Mar chant „naar dezen dag verlangd had" om nu eens in een geregeld debat het een en ander over dit vraagstuk te zeggen. Dit .geregeld' debat dan heeft, zooals hierboven reeds ongemerkt, aanleiding gegeven to» ooeenblik- ken van groote hilariteit. Ziehier enkele van die oogenblikken: Prof. Woltjeh. aldus mr. Marchant, is bij spr. geweest en is 10 minuten aan het woord geweest, waarna spr. gelegenheid kreeg, om wat te zeggen. (Hilariteit). Prof. Woltjer zei, dat de commisrie-Overdien de zaak bestudeerde. Prof. Van Ginneken zei: „Wat moet ik bij die vier vereenvoudigers doen? Dat houd ik niet uit!" (Gelach). Spr. antwoordde: „Maak u niet ongerust: conservatiever man dan ik ben, is nW denkbaar". Spr. heeft toen den professoren van allerlei gevraagd om er achter te komen, boe die k'T.pcn argumenteerden. (Hilariteit). De argumen ten waren onvergelijkelijk veel sterker Spr. bad al tijd gedacht, dat De Vries en te Winkel het beste was, wat er bestond, maar hij zag in de commissie, dat De Vries en te Winkel ondersteboven werden gebokst. (Vroolijkheid). Wil men hier slagen, aldus minister Marchant. dan moet men een compromis vinden. Het rapport is gepubliceerd juist om cjitiek uit te lokken van deskundigen en niet-deskundigen. De „Taaltuin" is een orgaan waarin de crème de la crème van de oppositie baar licljt laat schijnen. Prof. Van Ginne ken doet daarin een aanval on den minister. Dat is niet erg. Erger is wel, dat de hoogleeraar taalfouten maakt (vreugde). De minister baalde er tot ver maak van de Kamer drie uit één zin van vijf en twintig woorden. Wel blijkt hieruit hoe noodig het is het onderwiis in het Ncderlandsch te verbeteren, constateerde hij 'doodleuk (daverende en onbedaarlijke vréugde). Intussclien bad prof. Van Ginneken zich aanvan kelijk met het compromis verecnigd. De minister haalde nog andere fouten, geschreven door een an deren hoogleeraar, uit „De Taaltuin" en wierp het hoekje ten slotte auasi-verachtelijk neer, onder den uitroep: „En de?e hoeren willen mij nu lecrcn, hoe ik spellen moet." (groote vreugde). De vragen, Met inqanq van 1 Septem ber keuze tnsschen De Vries en Te Win kel of het compromis. De Minister eindigde met de beantwoording van de vragen van den heer Tilanus. Dc regeering, aldus mr. Marchant. stolt nu de keuze tusschen De Vries en Te Winkel of het com promis. beide in hun geheel. Tusschcnstelsels wor den geëlimineerd. Op dc eerste vraag antwoordt spr.. dat het departe ment van onderwijs, voor zoover bet daartoe be voegd is. per 1 September 1934 ten aanz'en van de schrijfwijze de keuze zal Ir.ten tusschen De Vries en Te Winkel of het compromis. Op de tweede vraag antwoordt spr.. dat hij noch van zijn voornemen noch van de uitvoering van bet bovenstaande e*m toenemende verwarring vreest. Hij verwacht er juist orde van. Dezo orde zal bereikt worden niet door dwang. Door nen minimum van bindende voorschriften wenscht spr. leiding te ge ven. Er is geen reden om te meenen. dat het bijzon- de*- onderwiis de regeling niet zal volgen. Op de derde vraag antwoordt spr„ dat de uitge vers niet ernstig schade zullen lijden en de gemeente besturen niet voor extra-uitgaven zullen komen te staan. Aanschaffing van nieuwe leermiddelen zal "niet noodig zijn. Mochten uitgevers minder vlot van hun voorraad afkomen, dan staat 'a ertegen over. dat er een grootere vraag komt naar boeken in de com promis-spelling. De regeering beschikt over de mid- ,1/Uori om verhooging van uitgaven tegen te gaan. 7ii zal van die middelen gebmik maken, omdat zoo danige verbooging niet noodig is. Op de vierde vraag antwoordt snr.. dat het stand punt Her regeering is. dat. de schrijfwijze baar eigen ontwikkeling heeft buiten elk forceerend ingrijpen. De schrijfwijze van de onderscheidene departemen ten is niet te houden buiten de ontwikkeling der schrijfwijze in bet algemeen. Op zeker oogeublik wordt bet dan onvermijdelijk, zekere veranderingen te registreren. Dan wordt een plaats gehad hebben de omwikkeling vastgelegd, niet iets nieuws geocha- pow Mot betrekking tot het rogoeringsstandoimt ter zake van de schrijfwijze der departementen kan snr. meededen, dat het in bet voornomen der regeering ligt om over te gaan tot wat onvermijdelijk is op den daarvoor aangewezen tijd. Na de beantwoording van deze vragen door minis ter Marchant heeft zich een breedvoerig debat ont- snormen, en waarbij de beer Tilanus een motie in- d'ondè om tot niet-toeinting van de schriifwüze der Nedërlandsche faal volgens het 7 Maart 1034 geda teerde versla" der desbetreffende commissie dus het compromis over te gaan. Een vinnig debat. Ofschoon in een heel wat rustiger sfeer, heeft de Kamer gistermiddag bet debat over de spellings kwestie op vinnige wijze voortgezet. Fersto spreker was de hoer K. ter Laan. die een pleidooi voor het compromis hield-en-tenslotte-een motie indiende, waarin de Kamer uitspreekt, dat'aan de wonorde on bet gebied der spelling zoo spoedig mogelijk een eind dient te komen en dat bet wenscbe liik is. dat de spelling van bet comnromis met in gang van 1 September algemeen wordt ingevoerd. Vervolgens bracht de anti-revolutionnaire partij een drietal sprekers op bet terrein van actie, die het nie' in alle opzichten met elkaar eens waren. De hoer Vis sober zet. dat de snoP'ngskwestie meer is onge- wornen in de onderwijskringen, dan dat ons volk er door beroerd is. Spr. is geen deskundige. Maar het spcllingsvraagstuk is door dc wijze, waar- 1 op de minister het heeft behandeld, een element geworden met een politie ken bijsmaak, waarop spr. de aandacht vestigt. Do minister heeft den gevoclsfactor verwaarloosd. Hij heeft op een lichtzinnige manier zijn decreet op gedrongen aan ons volk zonder alle belanghebbenden te hebben geraadpleegd. Dit is des te erger, omdat wij leven in een tijd, waarin de constitutioneele ver houdingen worden bedreigd. Een breede massa van ons volk voelt, dat de minister heeft gedaan, als een bureaucratische, fascistische daad. (Beweging.) Nadat de heeren Kersten en Lingbeek hun behou dend standpunt hadden uiteengezet, de heer Wijn koop den minister had verweten, dat deze het on derwijs een duw had gegeven, kwant er nog een motie van den r.k. afgevaardigde, den heer Moller, waarin de Kamer uitspreekt, dat een juiste en die pere kennis en een zuivere uitspraak van dc Ncder- landsche taal voor alle groepen van ons volk een zeer groot cultuurbelang bcteckenen, en aan de re geering verzoekt, strenge eischen te stellen ten aan zien van de Nederiandsche taal voor alle scholen en alle examens, speciaal voor examens voor bevoegd heid tot onderwijs in do taal. Minister Marchant dupliceert. Minister Marchant wees er in zijn dupliek op, dat de spellingskwestie dc hartstochten wakker roept. De heer Visscher is een gemoedelijk man, maar zijn rede hield in een votum van wantrouwen tegen spr., zooals spr. hier in de Kamer nog zelden heeft hooren uitspreken. Er is op het oogeublik een wanhopige chaos, roept de minister uit. Het kan een wiskundedocent niet meer schelen, of een leerling In zijn wiskundehuis- werk behoorlijk Nederlandsch schrijft. Aan zulke dingen heeft spr. met dc circulaire een eind willen maken. Een docent in het Nederlandsch bij het gym nasiaal onderwijs zei: „Ais De Vries en Te Winkel wordt afgeschaft, wat moet ik dan nog doen?" Voor dien man bestaat het heele onderwijs blijkbaar uit de regels der spelling. En dan moet men den heer Moller hooren, die zijn leven aan het onderwijs heeft gewijd en die ons duidelijk heeft gemaakt, dat het taalonderwijs buiten de spelling omgaat. Het doel van 's heeren Mollers motie is ook spr.'s doel. Ten aanzien van de motie-Tilanus wees dc minister er op, dat een aanhanger van het anti-revolutionair staatsrecht er niet voor kan stemmen, wat lat.r door den heer De Geer volmaakt onjuist genoemd werd. De motie-K. ter Laan worde teruggenomen, aldus mr. Marchant. Verwerping ervan zou ons verder van het doel af voeren. Nadat verschillende sprekers nogmaals hun stand punt nader hebben toegelicht, zegt minister Marchant zijn standpunt te zullen handhaven en dat in" do motie-Tilanus de regeering uitnoodigt, niet tot toe lating van het compromis over te gaan. De heer Schouten (a.r.): Er wordt in de motie niet gesproken van uitnoodigen. De heer De Geer (c.li.)Waar staat in het antirevo lutionair staatsrecht, dat de Kamer geen wensch mag te kennen geven? Minister Marchant houdt vol, dat de motie gelijk staat met een uitnoodiging cn dat een antirevolution- nair er niet voor kan stemmen. De heer De Geer (c.h.): U begrijpt van het antie- revolutionnair staatsrecht niets. Do minister kan zich niet voorstellen, dat de Ka mer zulk een motie zou aannemen. De interpellatie wordt gesloten. Woensdag wordt gestemd. Over de moties wordt Woensdag bij den aanvang der vergadering gestemd. De vergadering wordt om vijf minuten over half zeven verdaagd tot Woensdagmiddag. Gevangenistraffen wenens declncmlnq aan anti-Joodsche relletjes. M u n c h e n. Te Ansbach zijn negentien personen veroordeeld tot gevangenisstraffen tusschen drie en tien maanden, wegens deelneming aan de anti- Joodsche relletjes te Gunzenhausen op 25 Maart J.l. Bij deze relletjes waren twee Joden omgekomen. Het gerechtshof is tot de conclusie gekomen, dat deze slachtoffers de hand aan zichzelf hadden ge slagen. NOG GEEN OPHELDERING IN DEN GESPANNEN TOESTAND. Omtrent den door de redevoering van Von Papen ontstanen toestand meldt de Berlijnsche correspondent van de „Times" o.m. het volgende: Het onderhoud, dat Dinsdag tusschen Hitier en Von Papen heeft plaats gevonden, had een zeer le vendig karakter en heeft omstreeks 3 uren geduurd. Intussclien heeft het geenszins den eenigszins ge spannen toestand, welke geschapen is door de rede voering van Von Papen te Marburg opgehelderd. Er bestaat goede reden aan te nemen, dat men tot de conclusie is gekomen, dat het conflfct te ernstig was om onmiddellijk geregeld te worden cn dat Hit Ier en Von Papen beiden een bezoek zullen brengen aan Pre sident von Hindenburg op zijn landgoed in Neudeck. Woensdag verwachtte men dat Hitier Donderdag en von Papen Vrijdag of Zaterdag naar den Itijkspresi- dent. zouden gaan. Wat het onderhoud tusschen Hitier en Von Papen betreft, verneemt de correspondent dat Ilitler. die groote moeite gehad heeft eenigen van zijn radicale luitenants in te toornen, zijn ernstige ontstemdheid over een optreden dat ernstige onccnigheden in zijn partij en in de beweging kan veroorzaken, niet ver heeld heeft. Naar verluidt heeft hij gewezen op de on mogelijkheid om toestemming te geven tot publicatie von een zoodanige redevoering. Het schijnt echter, dat Von Papen niet erg onder den indruk daarvan is ge komen, aangezien hij weloverwogen zijn critiek van wat hij en vele anderen beschouwen als tekortkomin gen van het huidige systeem, heeft uitgesproken, ten einde eenige beweging te veroorzaken. Wel heeft de vice-kanselier aangeboden af te treden, doch rlit aan bod is om redenen die naderhand duidelijk werden, afgewezen. Aan het einde van het onderhoud heeft Hitier, naar Vierduizend Paragnyaner gesneuveld. Het groote offensief tegen Bolivia thans ten einde? La Paz, 22 Juni. (V.D.) In verband met den thans in den Chaco woedenden veldslag, kan het volgende worden gemeld: Dc Bolivianen hebben de Paraguaysche troepen uiteengeslagen en deze zijn met achterlating van zware verliezen teruggetrokken. Dc Bolivianen heb ben een flinke hoeveelheid gevangenen gemaakt, waaronder een groot aantal Pnrnguavsche vluchte lingen. Bij het terugtrekken hebben de Paraguay sche troepen hun gewonden henevens een zeer groote hoeveelheid oorlogsmateriaal achtergelaten. Luitenant-kolonel Franciseo Manchego, chef van den staf van do Bolivioanschc divisie, is gesneuveld aan het hoofd van zijn troepen. De nadere berichten van het oorlogsfront toonen aan, dat de thans geleverd wordende veldslag een van de belangrijkste is, die tot nog toe zijn voorge komen. Vier Paraguaysche regimenten zijn in de pan gehakt, doordat zij in een door den Boliviaan- schon commandant in den strr.tegischen sector opge stelde hinderlaag zijn gevallen. Een buitengewoon bloedige strijd ontspon zich, waarhij vierduizend Paraguyanen den dood vonden. In wanorde zijn de overgebleven gedeelten dezer regimenten op de vlucht geslagen, zoodat het groote offensief van Kstrigarribias een volslagen mislukking is gewor den. Communlqué's van het front melden, dat de Boli vianen de Paraguaysche troepen met handgranaten hebben bestookt en daarmede de Paraguaysche strijd krachten hebben gedecimeerd. De vier regimenten van Paraguay werden den nacht voor den grooten aanval omsingeld en prno* tlsch vernietigd. Het Boliviannschc oppercommando is dan ook van meening. dat thans het groote Pa raguaysche offensief op Ba Ui via ten einde i9. Het oorlogsmateriaal, dat den Bolivianen in han den is gevallen, is buitengewoon uitgebreid en om vat kanonnen, granaten, geweren enz. Onder de Pa- raguavsche gevangenen bevindt zich ook de beken de luitenant Ileriberto. De verliezen der Boüviaansche troepen zijn slechts gering. Nadere berichten over den strijd In den Chaco melden nog, dat door de laatste gevechten het op rukken van het eerste Paraguaysche legercorps in den sector Canada-Strongest gestuit is. Hot tweede Paraguaysche legercorps is definitief vers'agen en ook het derde Paraguaysche legercorps heeft een Tie- derloag geleden. Ook de Paraguaysche basis van waaruit bet offensief,op het front van Ballivnn is In gezet, is door dc Bolivianen ingenomen, zoodat deze een volledige overwinning hehbeh behaald. De officieele communiqué'» over den veldslag ein digen niet de mededeeling, dat de zegevierende Bo- liviaansche troepen bezig zijn met het verschaffen van een christelijke teraardebestelling aan de hon derden nutteloos gesneuvelde Paraguavanen. REGENS EN OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDI6. Bewoners leven in de hoornen. Calcutta. In Assam is door zware regenval groo te schade aangericht. Door grondverschuivingen is de weg tusschen Gauhati cn Shillong geblokkeerd. In Sylhet, waar de stad overstroomd is, leven vele in boomen. Het zetsel op de drukkerij vernietigd. Volgens den Berlijnschcn correspondent van de „Times", is bij de drukkerij van de „Germania" het zetsel van de brochure, welke Von Papens rede, te Marburg gehouden, bevatten, gedistribu eerd en alle gedrukte exemplaren zijn in beslag genomen. verluidt, toegegeven dat hij het eens was met eenige van de dingen, die von Papen gezegd heeft, ofschoon hij het oneens was met do fonnuiecring daarvan en dc omstandigheden, waaronder zij gezegd zijn. Inder daad zijn er aanwijzingen geweest, welke hij zonder eenige twijfel naar voren heeft gebracht en die wij zen op het feit, dat Hitier de noodzakelijkheid heeft ingezien van het herstellen van meer normale om standigheden in eenige gebieden van het nationalo leven. Zoo heeft men in gematigde kringen met ge noegdoening gezien dat Kerrl tot dusverre Pruisisch Minister van Justitie, niet benoemd is tot Rijksmi nister. toen de vorige week de departementale samen smelting werd aangekondigd, maar dat het Pruisische departement geplaatst is onder leiding van Dr. Gürt- ner, den Rijksminister van Justitie, een ervaren amb tenaar, die behoort tot de vroegere conservatieve groep van ministers. Tenslotte heeft Hitier aan Von Pa pen volgens berichten uit betrouwbare en gezagheb bende bron, de verzekering gegeven, dat zekere ver beteringen zouden worden aangebracht in economi sche zaken en in de behandeling der kerken. Na het onderhoud heeft Hitier de bespreking met een kleine groep van oudere nationaal-socialistischc leiders behandeld. Uiteraard is niet precies bekend wat hij hun heeft medegedeeld. Volgens een lezing echter, die in partjjkringen aanvaard is, cn die wel niet ver van de waarheid zal zijn, heeft hij hun te verstaan gegeven, dat naar zijn meening er iets waars was in «le critiek van den vice-kanselier of schoon natuurlijk de wijze, waarop hij die openbaar gemaakt heeft, onmogelijk kon worden goedgekeurd. Voor het overige, aldus wordt verklaard, kan nau welijks worden opgetreden, met het oog op het feit, dat dc Rijkspresident te Neudeck de tekst van de re devoering te voren heeft ingezien en dat na de rede voering Maandag Von Papen een gelukwcnsch-telc- cram heeft ontvangen van Neudeck. Terzelfde- tijd heeft men in partijkringen den indruk, dat Hitier perscoonlijk het incident beschouwt als iets in den geest van een verbreking van trouw, aangezien hem niet tevoren de tekst voorgelegd is. Men weet thans dat de redevoering eenige weken geleden geschre ven is. Voor het oogenblik kan over de gevolgen van dc redevoering niet veel zekers gezegd worden. De oppo- seerende groepen wanneer inen kan zeggen, dat von Papen reeds iets meer heeft dan een nevelige omtrek van een voorzichtig goedkeurende opinie om hem heen wachten af om de kracht en het ver trouwen van elkanders steun te sondeeren. De vraag, die gisteren gesteld werd met betrekking tot de goedkeuring van den stap van den vice-kanse lier. wordt in zekeren zin beantwoord door het klaar blijkelijke feit, dat Rijkspresident Von Hindenburg de redevoering tevoren heeft doorgelezen en von Pa pen nadien gelukwonschtelegrammen heeft gezonden. Het schijnt echter, dat men zich geen illusies maakt onder hen die de inhoud van de redevoering goedkeu ren, over de waarschijnlijkheid van een actie van de Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat - DEN HELDER Gemaskerde bandiet dringt de woning van een 84-jarige oude vrouw binnen. 700 golden buitgemaakt Reeds een arrestatie. Gisternacht heeft een brutale inbraak plaats ge had in de woning van een weduwe te Sliedrecht. Tusschen 1 en 2 uur werd de 84-jarige weduwe Bons—van Rees wakker door gestommel en ge ruk aan de achterdeur. Zij stapte uit bed en ging naar beneden om te zien wat er aan de hand was. Toen zij de deur wilde openen, werd zij omver gcloopcn door een persoon die een masker droeg, waardoor zij kwam te vallen. De indringer gelastte dc vrouw de sleutels van de brandkast over te geven. Dc oude vrouw, hevig ontdaan, gaf deze, waarna het individu haar met een gordijnkoord vastbond. Dc dader heeft daarna de brandkast geopend cn is met 700 gulden door de achterdeur verdwenen. Op last van den officier van justitie van Dordrecht is de politie-dcskundige Tas gewaarschuwd, die he den een onderzoek instelt. Ais verdacht van deze inbraak is reeds een inwoner van Sliedrecht gear resteerd. De Zuid-Hollandsche tuinders gaan pro testeeren. De Nederiandsche Tuinders bond. District Zuid Hol land, zal op Donderdag 5 Juli, des nam te twee uur te Den Haag een buitengewone algemeene vergade ring houden, waar ook speciaal de aandacht znl worden gewijd aan de buitengewoon slechte prijzen, die sedert bet begin dezer maand voor de groente, speciaal voor de glasprodurten. worden gemankt en aan den daardoor veroorzaakten precaircn toestand in vele t ui nderijbed rij ven. Een viertal sprekers zalo diverse onderwerpen In leiden, terwijl deze bijeenkomst ook voor niet leden etocgankelijk zal zijn. DE STRIJD TEGEN DE MISDAAD IN AMERIKA. Gangsters met hun eigen wagens bestre den. New York: (V.D.) Rij haar strijd tegen de mis daad maakt de New Yorksche politie thans gebruik van twee pantserwagens, die oorspronkelijk eigen dom van gangsters waren. De wagens hebben het uiterlijk van gewone Sedans. Zij zijn kortgeleden in een gevecht niet bandieten buit gemaakt, en kun nen een maximum snelheid bereiken van 75 mijl per uur. Zij zijn geheel van staal opgeiiouwd, hebben elk een gewicht van ongeveer 1100 Kngelsclio pon den en zijn voorzien van tegen kogels bestand zijnde duimdikke ruiteu. MACDONALD MET ZIEKENVERLOF. Drie maanden met vacantie. Londen. Volgens berichten In de bladen zal MacDonald binnenkort orn gezondheidsredenen drie maanden met vacantie gaan. De medische raadge vers van den premier, hebben er hij hem op aange drongen een zoo lang mogelijke znmervarnntie te nemen. Zij hebben hem voorgesteld zoo spoedig mo gelijk, .vooral met het oog op zijn zwakke oogen, het lezen van documenten tes taken en drie maanden vrij te nemen. MacDonald hoopt een l-zer dagen uit Londen te kunnen vertrekken. Hij is voornemens eerst bij het weer bijeenkomen van bet parlement, half Octobcr. terug te keeron. Er is nog niets be kend over do plaats, waar hij zijne vacantie zal doorbrengen. Rijksweer tot steun van den persoon van Von Pa pen. Wat de Rijksweer doen zal ingeval geen ernsti ge verbetering ontstaat in de Duitsche toestanden en wanneer de „radicalen" teekenen vertoon en uit de band te willen springen, cn de Rijkspresident het oogenblik gekomen mocht achten voor een krachtig optreden, dut is een andere vraag. Er bestaat thans geen twijfel aan, dat de rede van Von Papen ten doel had een beweging te inspireeren, welke Hitier zou kunnen helpen overdrijvingen van zijn beweging tegen te gaan. en zekere fanatieke ele menten te loozen. Zoolang de bedoeling met verder gaat dan deze punten cn zich niet uitbreidt tot het overwegen van een evcntueele reorganisatie, waar door een andere figuur op den voorgrond zou wor den geplaatst, kan men verwachten dat er meer steun zal komen, ofschoon vele gematigden het moei lijk zullen vinden te begrijpen, waarom juist liet huidige oogenblik daarvoor is uitgekozen. Gist het in de beweging? Evenals de Times, maakt do Daily Telegraph, in een bericht van haar Berlijnschcn correspondent, ge wag van een kabinetsraad, welke in verband met de rede, welke Von Papen Zondag te Marburg beeft uitgesproken, gehouden zou zijn. Goebbels moet woe dend zijn geweest op Von Papen, die nog in den ka binetsraad zijn ontslag heeft gevraagd. Hitier moet dit hebben geweigerd, met de verklaring, dat „het vaderland op dit hachelijke oogenblik van zijn histo rie de diensten van den vice-kanselier niet kan mis sen." Von Papen moet daarop ten sterkste hebben ge protesteerd tegen het verbod van publicatie zijner rede. „Het is zoo zcide hij niet van persoonlijk belang voor mij, of mijn woorden openbaar worden gemaakt of niet. Maar ik meen dat hel Duitsche volk in de gelegenheid moet zijn, om te lezen wat do vice-kanselier in het openbaar zegt." Ilij verzekerde verder, dat hij elk woord, 't welk hij te Marburg had gezegd over het recht van vrije kritiek, gestand deed. De correspondent van het Kngelschc bind zegt voorts, dat Von Papen steun vindt bij Von Neurath en ook bij Goering, die om persoonlijke redenen be reid is, elkeu aanval op Goebbels te steunen. Naar Neudeck vertrokken. Donderdag werd gemeld dat Ilitler voor een kort bezoek aan rijkspresident Von Hindenburg naar Oost-Pruisen was vertrokken. Een uur, nadat dit bekend was gemaakt, werd aan de pers medegedeeld, dat het verboden was, dit be richt te publiceeren. Later werd toestemming pegeven tot het publicee ren van het volgende bericht: Rijskanselier Adolf Hit Ier heeft zich naar Neu deck begeven, teneinde den rUkspresidcnt rapport uit te brengen over de bijeenkomst in Venetië.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10