VROUW, W/X\ODL HET SERVEEREN BIJ EEN FEESTJE Met en zonder dienstmeisje. SCHOONHEIDSVERZORGING IN DEN ZOMER. Hoe zullen wij het regelen? De prettige stemming aan tafel is niet in de laatste plaats afhankelijk van de hou ding der gastvrouw. Is zij zenuwachtig, omdat zij weet, dat haar dienstmeisje niet goed genoeg gedrild is, dan zal zij zich on voldoende met haar gasten bezighouden. Hierdoor wordt het eten zelf tot het voor naamste van den avond en dat is niet de bedoeling. De volgende wenken komen wel licht van pas om zulk een gedeeltelijke mislukking van het dinertje te voorkomen. Wanneer het dienstmeisje weinig erva ring op dit gebied heeft, moet haar die worden bijgebracht, door haar dagelijks te laten tafeldienen. Wanneer men dan eens gasten heeft, zal zij geen domme dingen doen uit onwennigheid of zenuwachtig heid. Het meisje moet een eenvoudig zwart japonnetje dragen met een aardig wit schortje, doch geen bepaald „gelegenheids- schort" van enkel kanten tusschenzetsels. Het haar moet netjes zitten; de lichte zwarte schoenen mogen niet kraken bij 't loopen. Wanneer het meisje ruwe, onver zorgde handen heeft, moet zij witte katoe nen handschoenen dragen. Met het serveeren begint het meisje bij de gastvrouw, om daarna den rechts van haar zittenden gast te bedienen en verder op de rij af verder te gaan. Men kan bij het. volgend gerecht in omgekeerde volgor de laten serveeren; soms laat men ook bij elk gerecht weer een anderen gast het eerst na de gastvrouw bedienen. Men kan ech ter zeer goed bij alle gangen de eerstge noemde volgorde volhouden. Het is mogelijk, dat een der gasten niet let op de hem aangeboden schotel; het meisje moet dan met een blik de gast vrouw waarschuwen, zoodat deze den gast er opmerkzaam op kan maken. Het meisje mag echter nooit persoonlijk het woord tot de gasten richten. Uit dit voorbeeld blijkt reeds, dat de gastvrouw en het meisje voortdurend op elkaar moeten letten. Dit is ook noodig, omdat men vooral van een jong dienstmeisje niet zooveel inzicht kan eischcn. dat zij steeds uit zichzelf doet, wat juist of noodzakelijk is. Door blikken en hoofdbewegingen, desnoods met een enkel gefluisterd woord moet de huisvrouw haar leiding geven. Intusschen zijn er vele gezinnen, waar men het zonder dienstmeisje moet stellen. En toch moeten wij beslist vermijden, dat de huisvrouw zelf tusschen keuken en eet kamer heen en weer loopt met schotels en vuil vaatwerk. Heeft zij een dochtertje, dan kan dit het werk overnemen. Natuur lijk serveert zij niet, doch zij zet de scho tels op tafel, die men dan onderling aan elkaar doorgeeft; zij neemt de vuile bor den weg en brengt er schoone voor in de plaats. Maar... om dit alles met natuurlij ke gratie te kunnen doen. zal het ook voor haar noodig zijn om Zich op gewone dagen, wanneer er niets bijzonders aan de hand is, hierin te oefenen. Staat de huisvrouw er geheel alleen voor, dan zal zij er bij de samenstelling van het menu rekening mee moeten houden, dat alles in de eetkamer kan worden klaarge zet, voordat men aan tafel gaat. Zoo zal er dan reeds op elke plaats een bord soep kunnen staan. De voornaamste gerechten staan op een dienbak of theemeubel haast de huisvrouw; hierop zet zij naderhand ook de vuile borden. De koude nagerechten staan op de eettafel zelf. Zoo behoeft de huisvrouw niet op te staan; in goed toege dekte dekschalen zal zij de hoofdgerechten die het. eerst aan de beurt komen, voldoen de warm kunnen houden. SUIKER ALS GENEESMIDDEL. Druivensuiker verdient den voorkeur. Voor zoover dit doenlijk is, zullen wij ernaar strevei*., dat onze kinderen geen zuurtjes of ander hard snoepgoed eten. Zij hebben meestal toch geen geduld, om er op te zuigen en gaan er dan op bijten, waardoor het glazuur van de tanden barstjes krijgt. Zachter snoepgoed kan daarentegen geen kwaad, zoolang het niet in overdreven groote hoeveelheden wordt gebruikt. Suiker heeft n.1. een goede voe dingswaarde en werkt zelfs genezend bij sommige darm- en levcraandoeningen, bij enkele vormen van storingen in den bloedsomloop, bij de behandeling van won den en spataderen en bij de bestrijding van te groote magerheid. Na operatie kan onwelzijn en overgeven worden voorkomen door injecties met druivensuiker. Als het ons om de genezende werking van suiker is te doen, nemen wij altijd druivensuiker, omdat deze het gemakke lijkst en het meest volledig door de cellen van het menschelijk lichaam wordt opge nomen. Bovendien is druivensuiker twee tot driemaal minder zoet dan rietsuiker, zoodat men er wel driemaal zooveel van kan gebruiken in vla e.d., zonder dat de patiënt een tegenzin krijgt tegen de te zoe te smaak. Men kan ook in compote drui vensuiker doen, zonder dat de smaak on aangenaam wordt. Voor kinderen kan men de pap met druivensuiker zoet maken. Druivensuiker is verder een bekend tegen gift, vooral tegen morfine en koolmonoxv- de, het gevaarlijke bestanddeel van gas en kolendamp. DE HUID IN DE ZON. Door Gerda van Staveren. De huid heeft 's zomers evengoed ver zorging noodig als 's winters en moet te gen de warmte evenzeer beschermd wor den als tegen de koude. Wel moet men zich in den zomer zoo min mogelijk opma ken, aangezien dit in het felle zonlicht al tijd zichtbaar is. Bovendien is het kunst matige 's winters minder hinderlijk dan 's zomers, zooals het s avonds ook minder hinderlijk is dan overdag. In den zomer verbrandt de huid bovendien, waardoor het opmaken overbodig wordt. Met het laten verbranden der huid moet men echter even bedachtzaam wezen als met het gebruik van een meer kunstmatig schoonheidsmiddel. Niet iedere vrouw- staat een donkere huidskleur. Bovendien wordt er vaak schade aangericht aan de huid. Deze moet zeer geleidelijk aan de zon worden gewend. Zoo verkrijgt men de mooiste bruine kleur en voorkomt tevens zonnebrand. De eerste dag der vacantic is een zonnebad van een kwartier voldoende; zoo kan men er eiken dag een kwartier bij nemen. Na het zonnebad wordt de huid ge poederd. Het rimpelen van het voorhoofd en het dichtknijpen van de oogen tegen de zon moet bij een zonnebad nog meer dan an ders vermeden worden, omdat er zich an ders leelijke witte rimpels en „kraaien- pootjes" op de bruin verbrande huid aftee- kenen. De oogen moeten in de zon steeds door een zonnebril worden beschermd, 's Avonds moet het gevoelige gedeelte on der de oogleden, waar zoo licht rimpeltjes ontstaan, flink worden ingevet. Wie een teere, gevoelige huid heeft, moet deze tegen wind en zon beschermen door een dagcrême of door poeder. Een zeer witte huid is als regel bijzonder gevoelig; daarbij dient men dus dubbel voorzichtig te zijn voor zonnebrand. Aan zee kan zon nebrand ook bij bewolkten hemel ontstaan, wanneer men een gevoelige huid heeft! Voor vrouwen met een gevoelige huid is 't overigens altijd aan te bevelen om de handen en armen zooveel mogelijk te be schermen, door dunne mouwen en lichte handschoenen. Zomersproeten en vlekken zijn op de ar men veel hardnekkiger dan in het gezicht. Overigens geldt voor zomersproeten, dat voorkomen beter is dan genezen. Geelbrui ne poeder beschermt de huid tegen de ul traviolette stralen, en die zijn het vooral, welke de sproeten veroorzaken. Tot de huidverzorging behoort ook de noodige voorzichtigheid met het waschwa- ter op reis. Is het water hard, dan moet er steeds wat borax worden bijgevoegd. Zeer aangenaam zijn ook een paar druppels ro zenwater. Voor een gevoelige huid is het vaak beter om het gezicht alleen met al cohol of gezichtswater te reinigen. Ook het haar kan, als men het water van de streek niet kent, het beste met regenwater gewas- schen en in de zon gedroogd worden. liet is heel goed. om zonder hoed te loo pen, zoodat de lucht de hoofdhuid kan be reiken. Deze wordt echter door te veel zon uitgedroogd, terwijl te vochtige lucht ook niet goed 's voor het haar. Om den bloeds omloop in de hoofdhuid te bevorderen is er niets beters dan boschlucht in de vroege morgenuren. Wanneer men daartoe in de gelegenheid is. kunnen wij ook aanbevelen om 's mor gens vroeg met bloote voeten over een be dauwde weide of over boschgrond te loo pen. Hierdoor krijgt men een weldadig ge voel in het geheele lichaam, terwijl het meteen een uitstekende oefening ter ver sterking van de voeten is. Tenslotte mogen wij er nog wel aan her inneren, dat ook de grootste bewondering voor het natuurlijke nooit een reden mag zijn om het gezicht onbeschermd bloot te stellen aan zon en stof. Een kleine tube crëme of een fleschje huidolie nemen niet zooveel plaats in. DE BEHANDELING VAN NIKKELEN KANNEN. Nikkelen kannen, die zelden gebruikt worden, hebben vaak een olieachtige reuk en geven een onaangenamen smaak aan hun inhoud. Men giete er meerdere malen heet sodawater in, drooge ze goed af en late ze open staan. Heel lang ongebruikte kannen worden op een dag met koffiedik gevuld. EEN ERWT IN HET OOR! Wat staat ons te. doen? Kleine kinderen maken meestal een tijd door, waarin zij allerlei dingen in hun oor stoppen, üp zijn tijd leeren zij dit ook wel af. wanneer zij er de onaangename gevol gen van hebben ondervonden. Kunnen wij het voorwerpje met den vinger uit het ooi- halen, dan is er ook niet de minste reden, om ons over het geval ongerust te maken, of ermee naar een dokter te gaan. Het is echter niet altijd zoo eenvoudig; als men kinderen in de l>ovengenoemde periode van hun leventje bijv. aan zichzelf over laat om kraaltjes te rijgen, is het bijna zeker, dat zij een of meer kralen in hun oor stoppen. Doordat kralen nogal klein zijn, is hierbij de kans groot, dat zij te diep in het oor raken, om er zonder instrumen ten uitgehaald te worden. In dat geval is het zeer gevaarlijk om te trachten het voorwerp alsnog te verwijderen met een haarspeld of iets dergelijks. Menige ernsti ge beschadiging van het oor is hierdoor reeds veroorzaakt. Het is dan noodig, om zonder uitstel het kind bij een dokter te brengen. Hetzelfde geld voor gevallen, waarin het kind last heeft van duizelingen, geluiden in het hoofd hoort en overgeeft. Hieruit blijkt, dat het voorwerp het trom melvlies aanraakt. Wanneer dit laatste niet het geval is, kan een kraal of soortgelijk voorwerp vaak verwijderd worden, door het oor voorzich tig met lauw water uit te spuiten. Is het echter iets, dal uit kan zetten een erwt of een graankorrel dan zou men hierdoor slechts bereiken, dat het kind er meer last en pijn van krijgt en dat het moeilijker dan ooit wordt om hot voorwerp te verwijderen. ,Is een insect het oor binnengedrongen, dan kan men het meestal verwijderen door een weinig slaolie, die even lauw is gemaakt, in het oor te gieten. Als de olie er later weer uitloopt, komt meestal het insect mee. In allo andere gevallen dan de boven genoemde is het echter noodzakelijk, om dadelijk naar den dokter te gaan en af te zien van pogingen, het voorwerp zelf te verwijderen, aangezien men hierdoor meer kwaad van goed doet. VAN LINKS NAAR RECHTS: A. Deze japon is modern van lijn, voor- ar door de thans zoo populaire zes-baatis rok, en toch eenvoudig genoeg om voor elke gelegenheid dienst te doen. Zooals men ziet, worden er nu ook weer gladde mouwen gedragen, die tegenwoordig ge heel in overeenstemming met de mode zijn. Een lakceintuur in de kleur der japon of, als men een gebloemde stof neemt, in de hoofdkleur daarvan is nieuwer dan een ceintuur in do kleur der garneerstof. Verder heeft men slechts enkele knoopen noodig. Alle maten. B. Dit moderne en aparte japonnetje is vooral geschikt voor slanke figuren, aan gezien de rondloopende bovenpas, hoe ele- Rant ook op zichzelf, spoedig het figuur te breed maakt. Hetzelfde geldt overigens van de hooggesloten hals, die met een smal boordje, een geplisseerde jabot en 'n broche wordt afgemaakt. Een modern, glanzend zijden weefsel is voor dit model de aangewezen stof; natuurlijk kan men ook een eenvoudiger stof neincn, wanneer dit beter in overeenstemming is met het doel van de japon. Verkrijgbaar tot en met maat 48. c. Deze moderne rok is gedacht in een of ander los weefsel, dat door zijn uiterlijk zoowel 's zomers als 's winters kan worden gedragen. De achterbaan is glad; de voor baan verkrijgt de noodige ruimte door stolpplooien, welke tot de knieën moeten worden diehtgestikt, aangezien de rok an ders spoedig zijn model verliest. Van de zelfde stof kan voor koude dagen een jas je worden gemaakt, dat men over de blou se kan aantrekken. Verkrijgbaar in de ma ten 4650 en ook voor grootere maten, wanneer men de juiste buste- en heupwijd- 'e opgeeft. D. Deze eenvoudige zomermantel is zeer geschikt om gedragen te worden met een fleurige, in een groote strik geknoop te shawl, welke bij het naderen van den herfst vervangen wordt door een los bont. De revers, welke meteen overgaan in den kraag, zijn voor dit doel zoo eenvoudig mogelijk gehouden. Een drietal moderne, met leer overtrokken knoopen dient voor de sluiting van de ceintuur. Verkrijgbaar in ale maten. E. Dit vlotte zomerjaponnetje kan voor alle doeleinden dienst doen, al naar gelang van de stof, die men ervoor kiest. De vier baans rok is aan een pas gezet, waarvan de lijn zich a.h.w. herhaalt in de schulpen van de korte mouwen. Een strik van an der materiaal in precies dezelfde kleur, vormt een moderne afwerking van de haks. Onder de mouwen kunnen dcsgewcnscht losse ondermouwen worden gedragen; men gelieve dit dan bij de bestelling op te ge ven. Verkrijgbaar in alle maten. ZOMERNUMMER MODEBLAD. Het zomernummer van „Het Practisch Modeblad" is zoo juist verschenen en be vat tal van aardige modellen op het gebied van kinder- en jonge dames-kleoding. Meer dan vijftig afbeeldingen maken het blad zeer aantrekkelijk. Het wordt onze lezeres sen kosteloos toegezonden, na inzending van 6 ct. porto aan de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5b te 's-Gravenhage. Voor dames, die nog gaarne iets aardigs voor den zomer willen maken, is het blad een welkome uitkomst. WAT DOEN WIJ TEGEN UITSLAG? Verschillende eenvoudige maatregelen. Sommige kinderen krijgen eiken zomer last van uitslag, waardoor zij slecht sla pen en hangerig zijn. Hiervan kunnen ver schillende dingen de oorzaak zijn. Wellicht is er iets, wat zij alleen 's zomers te eten krijgen en waar zij niet tegen kunnen, zoo als andere kinderen uitslag krijgen van eieren of visch of pap. hoe gezond deze op zichzelf ook zijn. Aardbeien en rhabarber zijn dingen, waar vele kinderen niet tegen kunnen. Het is dus zaak, op de voeding van het kind goed te letten; men ontdekt dan vanzelf wel, of er iets is, dat uitslag veroorzaakt De uitslag kan intusschen ook andere oorzaken hebben. Het is bijv. aan te beve len, om het kind nooit wol op de huid te laten dragen en zeker niet in het warme jaargetijde. Wanneer het koele weer wol len ondergoed noodig maakt, moet daaron der toch iets van dun katoen tricot op de huid worden gedragen. Verder moet bij kinderen, die last van uitslag hebben, nog meer dan bij anderen worden gelet op een goede spijsvertering en stoelgang. Zij moeten veel drinken, voor al veel water en limonade. Aan elke liter worden twee theelepeltjes dubbolkoolzure soda toegevoegd. Onstaat er ondanks alle voorzorgen toch uitslag, dan moet bij het begin daarvan magnesia worden ingeno men, terwijl het kind verder uitsluitend licht verteerbaar voedsel krijgt, totdat de uitslag geheel is verdwenen. Wanneer de uitslag met koorts gepaard gaat. mag het kind zelfs niets anders dan vloeibaar voed sel krijgen, zooals melk en soep. Men kan verder direct, op de huid inwerken, door het kind voor het naar bed gaan een wnrm bad te laten nemen, waarin een paar thee lepeltjes soda zijn opgelost KANSEN OP BIJVERDIENSTE. Voor veie vrouwen is het een probleem, hoe zij geld kunnen verdienen, zonder dat zij den geheelen dag van huis behoeven te gaan. Dit is zeer zeker mogelijk. Nog al tijd geldt de waarheid: „Tijd is geld", en wie tijd over heeft, moet daarin iets kun nen bijverdienen. De hoofdzaak is hierbij, dat men het niet zoekt in een richting, waar zich reeds te veel menschen op heb ben geworpen. Handwerken, voorwerpen van kunstnijverheid en het maken van snoepgoed, zijn dingen, waar een groot aantal menschen zich op toelegt, zelfs voor dat het om financieele redenen noodzake lijk wordt Stoppen en eenvoudig naaiwerk kan echter vaak in een behoefte voorzien. En wil men koken, dan is er meer vraag naar eenvoudige, voêdznme maaltijden voor menschen, die moe van hun werk komen of om andere redenen „van de kok" willen eten, dan naar lekkernijen. Zoo moet men steeds blijven uitkijken naar iets praktisch. Het is bijv. geen slecht idee om zich ervoor aan te bieden, met honden tc gaan wandelen of op kleine kinderen te passen, zoodat hun moeder met een gerust hart van huis kan gaan. EEN FLINKE BLINDE. In de Engelsche universiteit Oxford heeft een achttienjarig blind meisjo zich bijzonder onderscheiden. Na een school voor blinden te hebben bezocht, zou zij het toelatingsexamen voor de universiteit af leggen. Vijf dagen tevoren moest zij zich aan een blindedarmoperatie onderwerpen, maar toch nam zij aan het examen deel en slaagde met glans. Thans heeft zij een hoorspel geschreven, dat ook door den En- gelschen omroep is uitgezonden, hij welke gelegenheid zij zelf de inleiding heeft uit gesproken. De naam van dit flinke meisje, dat ondanks haar blindheid allerlei huiten- gewone dingen bereikt, is Hazel Winter. Zij is bovendien een goede zwemster en roeister, terwijl zij uitstekend piano en... bridge speelt. Het laatste met behulp van de speciale kaarten voor blinden. Onder 't spel noemt haar partner de kaarten, dio worden uitgespeeld. Zij maakt bijna nooit een fout. Zij heeft dus een zeer veelzijdige clangstelling en weet haar leven door 'n groote verscheidenheid van bezigheden te vullen. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaion pasvorm heschikhnar, die te gen den kostenden prijs van t 0.58 worden toegezonden, na overschriiving van dit edrag op Giro rekening 191919 t.n.v den Knippatronendienst te 's Gravenhage. Pa- 'ionen kunnen ook per hriet aangevraagd worden mot hijsluiting van f 0.58 in post egels aan de Moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 B. te 's Gravenhage. De •intronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on weer 50 modellen zijn afgebeeld, toegc- ■onden. Denkl 11 er vddral aan de juiste uiaat cn het nummer op te geven?

Schager Courant | 1934 | | pagina 16