Doodsangsten in een kluis. Café Het Oude Slot Amerika's krantenkoning, Al WUS/ROOP W. F. VAN ERP Zaterdag 23 Juni 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9503 Van een grapv die ernst werd. 1 Het bioscoopconflict te Venlo. Benauwd? Hoest-Oriep-Bronchitis-Asthma -f2.'3 Bezoekt Zaterdag en Zondag FRANKRIJK SCHENKT HEARST GENADE BELANGRIJKE DAG TE GENEVE. GöBBELS EN Z'N „VRIND" VON PAPEN. De rollen omgekeerd. Politie-inval in een speelhol te Amsterdam. Jongeman twee en een half uur opgesloten gezeten in een klnis. Bij de poging om hem te bevrijden ontstond brand. Gisteravond heeft zirh in het kantoorgebouw van het Witte Huis te Rotterdam een ongeval voorgedaan, dat wonder boven wonder goed is afgcloopen. Voor sluitingstijd maakten een paar bedienden gekheid onder elkaar, waarbij een hunner in de kluis is gaan staan. De deur ging achter hem dicht en toen inen hem weer bevrijden wilde bleek het slot defect te zijn. Eerst twee en half uur later, nadat er monteurs, brandweer en poli tie aan te pas was gekomen en nadat er in de kluis nog brand was iutgebroken is het gelukt den jongeman uit zijn benarde positie te bevrij den. De geneeskundige dienst heeft hem per auto thuis gebracht. Hoewel hij uiteraard op van de zenuwen was, bleek, hij verder ongedeerd te zijn. Het geval beeft zich als volgt afgespeeld: Omstreeks kwart vóór zes bevonden zich in het kantoor nog vier bedienden, o.m. de 19-jarige G. J. de Jonge uit de Agniescstraat. De jongelui stoeiden wat met elkaar en de Jonge vluchtte de openstaande kluis in, waarna hij de deur achter zich dicht trok. Om te beletten, dat men hem achterhalen zou. heeft hij aan den binnenkant een van de drie wervels van het slot omgedraaid, teneinde op deze wijze de deur af te sluiten. Tegelijkertijd trachtte een van de an deren evenwel met den sleutel aan den buitenkant de klcuadeur te openen. Tengevolge van deze twee tegengesteld bewegingen is het slot defect geraakt en toen men later den gevangene wilde bevrijden, bleek de kluisdeur met geen mogelijkheid meer open tc krijgen te zijn. Bittere anqst ontstond. Al spoedig drong het tot de bedienden door. dat men in een penibele omstandigheid was gekomen. Wanhopige pogingen werden gedaan om met de sleu- etl de deur van de kluis te openen, doch hoe men ook probeerde of deed, de deur bleef op slot en de aanko?nende bediende zat gevangen in een kluis, waarvan «ie muren een dikte hebben van ongeveer r>5 centimeter en die aan den binnenkant met sta len platen zijn bekleed. De kluis waarin de jongeman zich bevond heeft een breedte van plus minus anderhalve meter en een diepte van twee en een halve metei. Ter oriënteering dient te worden vermeld, dat ln Vleze kluis allemaal houten rekken staan, waarop zich bevinden de diverse bescheiden van de admini stratie. 7ooals gezegd werden alle pogingen ln het werk ge- steld om de deur van de kluis te ononen, doch hoe men ook te werk ging. niets mocht baten. Aanvankelijk vatte de opgesloten bediende zijn ge* vangenschap nog niet zoo ernstig op.' doch toen bleek dat alle reddingspogingen te voreeefsch waren kreeg hij bet benauwd en begon om hulp »e schreeu wen. Ten einde raad besloten de andere bedienden de firma Lips op te bellen, went zonder een spoedi ge hulp zou het ergst zijn tc vreezen. Nauw had men gebeld of een monteur van ge noemde firma, gewapend met een aantal instru menten, verscheen op het. kantoor. Met vereende krachten werd geprobeerd de kluisdeur te openen, maar wat ook in het werk werd gesteld, bet bleek onmogelijk den jongeman, die intusschen blijk had gegeven dat het hem toch al te benauwd werd, uit ziin benarde positie te bevrijden. De monteur besloot tenslotte om met een lasch- apparaat de achterzijde van den wand van de kluis open te snijden. Dit snijapparaat had hij echter niet bij zich en derhalve duurde het nog eenlgen tijd. voordat men deze poging om den jongeman te be vrijden, kon aanwenden. Iedere minuut was er echter een en de gevangen bediende kreeg het hoe langer hoe meer te kwaad waaraan hij uiting gaf door te slaan en te schop pen tegen den wand van de kluis. De buitenstan ders probeerden hem echter te kalmeeren. door hem gerust te stellen, met de mededeeling. dat spoedig het pleit zou zijn gewonnen. Het snij apparaat veroorzaakt bTand. In een minimum van tijd was de monteur van de firma Lips weer terug op do plaats, waar de jonge man gevangen zat en terstond werd het snij-appa raat in werking gesteld. In middels had men echter den jongeman den raad gegeven de papieren aan de achterzijde van de kluis zooveel mogelijk weg tc ne men, oni gevaar van hrand, door het spatten der .vonken tc verhinderen. Laat me eruit, ik wordt krankzinnig. Nog slechts enkele seconden had de monteur zijn snij-apparaat in werking gesteld of men hoorde het angstgeroep van den jongeman in de kluis: „Laat me er uit, ik wordt krankzinnig, den boel staat in brand." Ofschoon men den jongen had gewaarschuwd en deze de papieren ook naar achteren had gescho ven, hadden «Ie vonken van het snijapparaat toch kans gezien zich mede te deelen aan het houtwerk en «ie papieren, niet het gevolg, dat brand ontstond in de kluis. De jongeman bad echter nog zooveel tegenwoor digheid van geest, dat hij geprobeerd heeft het vuur te dooven, waardoor in de kluis zich een verstikken de rook ontwikkelde. In allerijl werd daarop door de buitenstaanders de Brandweer gewaarschuwd, die spoedig ter plaat se verscheen. Het was toen ongeveer half acht uur en de aan komende bediende had dus reeds ongeveer twee uur in de kluis opgesloten gezeten. De brandweer heeft met een gummislang, door het gat van een decimeter lengte, gemaakt door het snij apparaat van den monteur van de firma Lips, ge tracht don brand in de kluis te blusschcn, hetgeen dan ook gelukte. Op advies van «leu beer De Kevzer, opzichter van do afdeeling brandhluschmiddelen is daarop een van de ziiurslofanpnrnten van de reserveauto hij de kluis genlaetst. Op dit apparaat werd een slang aangesloten en het andere uiteinde van den slang werd door het gaat ie in den muur gestoken, waarna men den iongen den raad paf, den slang in den mond to nemen. Zijn toestand was inmiddels meer en meer precair geworden. Het vuur had een groot deel van den zuurstof in de kluis verbruikt. Boven dien stond zijn cel vol rook en was het binnen de stalen wanden gloeiend heet geworden. Men begreep dat onder deze omstandigheden van eenig sparen van de deur geen sprake meer mocht zijn en een verbeten aanval op de solide deur onder nomen. Met een autogeen-snijapparaat, niet koevoeten en breekijzers en een heele serie vangijzers, loopers en andere soorten van sleutels, op het zien waar van menig „toffe jongen van de vlakte" het water in den mond gekomen zou zijn werd onder toe zicht van de politie getracht de deur open tc bre ken. Eerst werd met het snijapparaat de bcdekkings- plaat van het slot weggebrand. Daarbij vloog de verf van de deur in brand, zoodat de brandweer er opnieuw met. de gummislang aan te pas moest ko men. Daarna werd met breekijzers en voorhamers op de beweegbare deelen van het mechanisme van het slot een aanval ondernomen. Stukje voor stuk je brokkelde er van het slot af en eindelijk kon een groot onderdeel van het mechanisme uit de dour worden gewipt. Vervolgens werd een koevoet door het handvat boven het slot gestoken en met man en macht werd aan dien koevoet gerukt, maar wel was er eenige beweging in de deur merkbaar, maar open gaan deed zij niet. Toen deed zich voor de om standers een merkwaardig feit voor. Een van de monteurs stak zijn hand nog eens in het gat, dat was ontstaan, door het uitnemen van het mechani sche deel van het slot en blijkbaar raakte hij daarbij juist het goede pa liet je aan, want eensklaps ging de deur als vanzelf open! Eindelijk bevrijd. Onder luid gejuich van de omstanders kwam De Jonge naar buiten gewankeld. Zijn gezicht zag paarsrood en uitgeput viel hij op een stool neer. De heeren I)e Keyzer en een lid van de E.H.B.O. ont fermden zich over hem,. Hij kreeg een glas water te drinken, zijn kieeren werden was los gemaakt en de geneeskundige dienst werd gewaarschuwd. Om kwart voor zes ongeveer is de deur achter De Jonge op slot gegaan, om kwart over acht is de deur weer opengegaan. Twee en een half uur heeft hij dus in een steeds hachelijker wordende situatie verkeerd. Tenslotte heeft de geneeskundige dienst hora per auto naar huis gebracht. Na 1 i maanden opheffing. De gemeenteraad van Venlo is gisteravond in een buitengewone spoedvergadering bijeengekomen ter be handeling van een voorstel van de R.K. Raadsfractie in verband met het bioscoopconflict. Op voorstel van deze fractio werd besloten aan B. en \V. de bevoegd heid tc geven het jeugdverbod verbod om personen heneden 18 jaar tot de bioscopen toe tc laten buiter. werking te stellen. Door dit besluit is nu definitief een einde gekomen aan het bioscoopconflict, waardoor ge durende li maanden do bioscopen te Venlo gesloten zijn geweest. Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem don Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten leoel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor omzetbelasting. SPAANSCHE STRUIKROOVERS. Madrid: Een roofoverval die herinneringen op roept aan de struikroovers uit oude tijden is gepleegd op een landweg die leidt van Cordoba naar dc Siërra Ncvada. Aldaar sprongen plotseling gemaskerde ban dieten met revolvers gewapend, te voorschijn, toen een auto waarin verscheidene personen zaten naderde. Zij dwongen den chauffeur te sloppen, lieten de reizigers uitstappen en beroofden hen van al hun geld en voor werpen van waarde. Vervolgens staken zij de auto in brand cn verdwenen in de nabije bosschen. OVERVAL OP DORPSKERK IN MEXICO. Mexico: Uit Merida wordt gemeld, dat atheïs ten de kerk van het dorp Nukuni (staat Campecha) zijn binnengedrongen en een Christusbeeld hebben vernield, evenals het beeld van de schutspatroon van het dorp. Er ontstond een vechtpartij, waarbij eenige personen ernstig werden gewond. PRIMA CONSUMPTIE AMSTEL BIEREN MUZIEK DAMESKAPEL In September 1930 werd de bekende Ameri- kaansche krantenkoning Hearst nit Frankrijk gewezen, daar men hem wegens publicatie van het geheime vlootverdrag tusschen Enge land en Frankrijk in 1928, liever niet op Fransch gebied zag. Inmiddels is het verbod, zooals we dezer dagen in de bladen hebben kunnen lezen, weer opgeheven en kan Hearst vrij in Frankrijk reizen. William Randolph Hearst, eigenaar van de groot ste Amerikaansche kranten, zooals de „New York American", „New York Evcning Journal", „Boston American", „San Francisco Examiner" en van tal rijke andere bladen in totaal 80 heeft, wanneer men eerlijk wil zijn, zes jaar geleden de Franschc regeering een zeer onaangename poets gebakken. Onvermijdelijk kreeg ook Engeland een veeg uit de pan. De heide regeeringen hadden hun toevlucht ge nomen tot de oeroude geheime diplomatic en een vloot pact afgesloten, waar noch de beide volkeren noch de andere mogendheden iets van af wisten. Als iedere zakenman is ook Hearst geen pure idealist voor wien de internationale politiek heilig is. Hij gelijkt, een groot industrieel met veel zakelijke belangen, die zoo nu en dan dc politiek in banen leidt, die goed zijn voor zijn brandkast. Toon in den herfst van 1928 de krantenjongens van New York hun bladen ventten met den kreet „Geheim vlootpact tusschen Engeland en Frankrijk" deed Willem Hearst weer eens goede zaken! Het onderzoek, dat na de publicatie van de ge heime instructies van het Engelsch-Fransche vloot pact werd ingesteld, leidde allereerst tot de arresta tie van den Parijschen correspondent van «Ie Ameri kaansche Hearst pers, Horan. Terwijl hij in een auto door de rue de la Paix reed, werd hij door 5 politie agenten en een vertegenwoordiger van de Su- reté Générale gcar»\»stcerd. Op de vraag hoe hij aan het document gekomen was, antwoordde Horan slechts met een kwaadnardigen glimlach. Hij wei gerde mede te deelen hoe het document uit hef Ouai d'Orsav in zijn handen geraakt was. Zoo werd hij voor de keus gesteld naar de Santé gevaren is gebracht fe worden of onmiddelüik Frankrijk te ver laten. Hij besloot het laatste te doen. De vraag, hoe hij aan de documenten gekomen was, bleef echter onbeantwoord. Toen Hearst twee jaar later in Parijs kwam, werd hij uitgewezen. Hij nam er genoegen mee. want zeide hij: „slechts ik, niet mijn in dit verband uit Frankrijk gewezen correspondent, ben verant woordelijk. Het is daarom zeer juist, dat de Fran- sche regeering tegen mij maatregelen treft." Ook in ander opzicht heeft Hearst in zijn kranten onvriendelijke dingen over Frankrijk gezegd, vooral over de neiging van dit land een leidende rol in Europa te spelen. Een tijd lang liet Hearst geen dag voorbijgaan, zonder er op te wijzen, dat Frankrijk een van de rijkste landen ter wereld, wel degelijk in staat was een deel van de door Duitschland be taalde schulden voor de terugbetaling der Ameri kaansche oorlogsschuldien te gebruiken. Frankrijk heeft getoond te kunnen vergeten. De ban, dien het drie jaar geleden tegen Hearst uit vaardigde, is nu opgeheven. Vrij kan de kranten koning door het land reizen. Of hij er gebruik van zal maken is een tweede kwestie. De krantenkoning is in het geheel geen populaire figuur. In de politiek, waar hij tot het optreden van Roosevelt een bcslissenden invloed op de democrati sche partij bezat, is hij gevreesd; do uitgevers, die hij meedoogcnloos bestrijdt, haten hem, omdat hij schrijvers en jonge talenten aan zich weet te ver hinden, maar vooral omdat hij met de typografen bonden samenwerkt. Een man, die voor zoovelen een steen des annstoots is. wiens beeltenis harhaaldelijk wordt opgehangen of verbrand, moet wel een bijzon der iemand zijn. William Randolph Hearst weet te zijner tijd het machtige wapen van de publiciteit voor persoonlijke doeleinden te gebruiken. Zeven jaar geleden werd zijn naam in verband met een twijfelachtige politieke affaire genoemd. Voor een Amerikaansche commissie had hij zich te verantwoorden, wegens agitatie voor interventie in Mexico. Nu bleek echter, dat hij in zijn rijk niet on beperkt kon heerschen; hij moest verantwoording afleggen, waarom hij in zijn kranten zulke ernstige en blijkbaar ongemotiveerde beschuldigingen durfde uiten. De Mexicanen hadden den krantenkoning door di verse ongelukkige maatregelen geprikkeld en Hearst wilde revanche nemen door dc relaties tusschen Mexico en de V. S., te verslechten. Hij beschuldigde de Mexicaansche regeering er van, Amerikaansche senatoren omgekocht te hebben en publiceerde docu menten. die vorvalscht bleken te zijn. Hij tastte zelfs de Mexicovlucht van Lindbergh aan en kwetste hier door het Amerikaansche nationale gevoel: sport gaat in Amerika voor politiek. Het was niet voor het eerst, dat Hearst de macht van het Amerikaansche publiek moest erkennen. Reeds voor den oorlog had zijn bedrijf zich tot een geweldige onderneming ontwikkeld. Hearst is een uiterst handige zakenman: zijn po'itieke activi teit was vaak van gunstge beteckonis. Niet nltijd had deze succes: toen hij de V S. terug wilde houden aan don wereldoorlog deel te nemen, weigerde het volk hem te volgen. Onvermoeid werkt Hearst voort: een zonderling mengsel van zakelijkheid en idealisme is zijn drijf veer. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Amerika treedt toe tot de internationale Arbeidsorganisatie. De dag van gister is voor de internationale ar- beidsconferer.tie te Genèvc een zeer belangrijke ge weest. Om elf uur gistermorgen werd n.l. het heugelijke nieuws medegedeeld, dat de toetreding \an de Ver- ccnigde Staten tot de internationale arbeidsorgani satie thans nog slechts een kwestie van een paar uren was. Aan liet slot van de ochtendbijeenkonist der con ferentie deelde directeur Butler mede. dat de Ameri kaansche consul te Genèvc hem don tekst had toe gezonden van de door president Roosevelt onder- teekende resolutie van het congres en van den se naat. die Roosevelt machtigt tot Ie toetreding tot de internationale arbeidsorganisatie. Butler voegde hieraan toe te weten, dat de Ameri kaansche regeering een uitnoodiging der conferentie om toe te treden, gunstig zal beanlwoorden. Algemeen applaus volgde. De regperingsgedele- geerden van Engeland. Japan. Cuba. Mexico en Ca nada drukten achtereenvolgens hun vreugde hier over uit. evenals de voorzitter van den raad van be heer en de voorzitters van do werkgevers- en van de arbeidersgroep. Van verzoening nog geen sprake. Donderdag werd een persconferentie te Berlijn ook bijgewoond door den vice-kanselicr Von Papen en ministers Goebbels, tusschen wie het tengevolge van de opzienbarende redevoering van eerstgenoemde, zooals bekend niet geheel „koek en ei" is. Het viel dus des te meer op, dat minister Goeb bels op deze bijeenkomst aan vicc-kanselier von Pa pen vuur aanbood, toen von Papen een sigaret op stak, waaraan onder de huidige omstandigheden een speciale beteekenis werd gehecht. Weinig werd toen vermoed, dat het onderscheid tusschen schijn en wezen inzake de verhouding von Papen—Goebbels hun eenige uren later op even ver rassende als duidelijke wijze aan het verstand zou worden gebracht. Want. nog denzelfden avond beklom dr. Goebbels het spreekgestoelte in een arbeidersvcrgadering er gens te Berlijn, om op denzelfdo heer von Papen met wien hij kort tc voren zoo amicaal en gezellig had staan te kouten, een fulminanten aanval te on dernemen. Die vroegere cavalerie-officieren aldus ongeveer de heer Goebbels gooiden hun achterdeel tegen «ie kribbe, wanneer zij zich moesten schikken naar de regelen, voorgeschreven door officieele personen, gerecruteerd uit het volk. In hun tijd gingen zij er prat op, te regeeren bij de gratie Gods, doch zij waren ongeschikt gebleken om do macht in handen te houden en konden haar dan ook niet langer uitoefenen. „Wij weigeren", zoo verklaarde dr. Goebbels met klem, „aan deze oude hecren het recht toe te kennen van kritiek. Wij behouden dat recht aan ons zelf voor. Wij. nationalisten, mogen kritiek uitoefenen, omdat wij bekwamer zijn. hetgeen we bewezen heb ben door de anderen van de baan te kegelen." Rijksambtenaar door smokkelaars schaakmat gezet. Smokkelen heeft soms iets van dc Wild-West, Een rijksambtenaar te Rucphcn betrapte een dezer nach ten een groepje smokkelaars. Toen deze hem ont dekten, lieten zij hun vrachtje vallen, doch kwamen direct daarna op hem af en waren zoo brutaal, dat de ambtenaar gebruik wilde maken van zijn vuur wapen. Het bleek echter, dat zich geen patronen meer in de revolver bevonden en toen hij bezig was het wapen te laden, zag een der smokkelaars kans hem het. wapen afhandig tc maken. Do man zag nu de revolver op zichzelf gericht en moest het aanzien dat de kerels hun pakken smokkelwaar weer opna men en kalm wegtrokken. Hij verwittigde daarop de marechaussee te Sprun- del en deze arresteerde toen het dag geworden was zekeren v. G. te St. Willebrord en stelde dezen, ver dacht van bovenomschreven handeling, in verzeker de bewaring. Toen de wachtmeester dezen v. G. 's anderdaags in de gelegenheid stelde zich te wasschen, zag deze de kans schoon en vluchtte. Van G. viel later echter in handen van de rijksvekhvacht te St. Willebrord. Hij werd op transport gesteld naar Breda. De verdachten waren echter de politie te ▼lng af. In den afgeloopen nacht heeft de Amstcrdamsche politie van het bureau Warmoesstraat een inval ge daan in het perceel Molensteeg 10, waar, volgens bij haar ingekomen klachten, gelegenheid zou wordeu gegeven tot hazardspel. De Molensteeg is een obscuur steegje tusschen den Zeedijk en de O.Z. Achterburgwal, en de politie koesterde reeds lang het vermoeden, dat in ge noemd perceel hazardspel beoefend werd. Een aantal politiemannen in burger, gevolgd door eenige agenten in uniform onder leiding van een inspecteur van het bureau Warmoesstraat toog er vannacht op uit. in do hoop de spelers op heeterdaad te betrappen. Deze toeleg is echter mislukt. Een politieman in burger ging het perceel binnen, doch stuitte reeds op dc trap op een uitkijkpost, die weliswaar kon worden „op zij gezet", doch dit veroorzaakte voldoende rumoer om de personen, die zich in het verdachte huis ophiel den. te waarschuwen. Toen do politie binnenkwam zaten een twaalftal personen rondom een tafel, oogenschijnlijk bezig met gemoedelijken kout, want geld noch kaarten of andere sporen van spel waren niet meer in de kamer te vindon. Niettemin werden alle twaalf aanwezige personen ingerekend en naar liet bureau Warmoestraat overgebracht, waar zij al len gefouilleerd werden. Weliswaar werd bij ver schillenden hunner stellen speelkaarten gevonden, waardoor de politic in haar verdenking gesterkt werd, doch voldoende bewijs om de aangehoudenen vast tc houden leverde dat niet op. Aangezien onder de aangehoudenen eenige oude bekenden van de politie waren, werden dezen naar het Hoofdbureau overgebracht, waar men gemakkelijker gelegenheid heeft om te onderzoeken of deze personen misschien nog andere oude „zakpn" op hun kerfstok hebben. Is dat niet het geval, dan zullen zij, evenals de an deren, op vrije voeten gesteld worden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5