Salarisvermindering tjes te Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. in NoorcLHolland Verlaging van 5 en 8 pet. DIRECTEUR-GENERAAL LANDBOUW. MISLUKTE AANSLAG OP GANDH1. HOOG BEZOEK AAN DE WIERINGERMEER. Transpireerende Voeten, Ontzettend ongeluk in Zuid-Slavië. KIJKEI) is KOOPElUijCWECK Minister Steenberghe heeft zijn ambt aanvaard. Onbluschbare vlam. Hitier niet bang voor boycot Dinsdag 26 Juni 1934. SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9504 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in bet eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vh. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f180. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GEEN STANDPLAATS-AFTREK. VOORSTEL TOT INVOER VAN EEN KINDERTOESLAG. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor tot dusver genoten salarissen procentueel te verlagen in dier voege, dat dc vermindering voor de lagere klas se 5 procent zal bedragen om daarna geleidelijk tot 8 pet. voor de hoogste klasse van het reglement te stijgen. Tevens stellen zi> voor thans over te gaan tot invoering van een kindertoelage. De Haarlemsche corr. van het „Alg. Hsbl." schrijft daarover nog het volgende: In de in Januari gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland deed de heer Gorhard mededeeling van het voornemen spoedig 'n algerneene herziening van het salarisreglement ter hand te nemen. Ged. Staten komen nu met een ont werp herziening* besluit. Was aanvankelijk een gedachte, dat het in de ge wijzigde omstandigheden wellicht aanbeveling zou verdienen op het voetspoor van het rijk door invoe ring van huwelijks- en kindertoeslagen, standplaats aftrek en aftrek voor ongehuwden. in groote mate rekening te houden met de individucele behoeften der ambtenaren, zij hebben daarvan op advies van de centrale commissie voor georganiseerd overleg afgezien. De door den economischen toestand onver mijdelijke verlaging van de salarissen kan. naar het Ged. Staten hij nadere overweging voorkomt, ook op andere wijze worden tot stand gebracht en behoeft niet te leiden tot wijziging van het beginsel dat tot dusver steeds aan do salarieering van het provinci aal personeel in Noord-Holland ten grondslag heeft gelegen, het beginsel, krachtens hetwelk een ambte naar n>rt een gezin behoorlijk van de bezoldiging moet kunnen bestaan. Bovendien zou het bij een zoo ingrijpende wijziging van den grondslag, waarop hot geldendo salarisreglement rust, niet mogelijk zijn geweest gevolg te geven aan den door den minister %an binnenlandsche zaken kenbaar gemaakten wensch, het nieuwe reglement in de eerste gewone zitting van dit jaar aan de orde te stellen. Slechts in één opzicht wijkt het nu aangeboden ontwerp in beginsel van het geldende reglement af. Nu, mede ten gevolge van het volledig pensioensver- haal, de bezoldigingen belangrijk worden verlaagd, achten Ged. Staten deze voor ambtenaren met een groot gezin in de lagere bezoldigingsklnsse niet meer voldoende. Zij stellen daarom voor thans over te gaan tot invoering van een kindertoelage van f 52 per kind tot de voltooiing van het 18e jaar, te be ginnen hij het derde kind, echter met deze beper king. dat de toelage niet genoten wordt door ambte naren, wier bezoldiging f 3000 of meer bedraagt, en dat ze ten aanzien van ambtenaren, wier bezoldiging minder dan f 3000 beloopt, zoo noodig zooveel ver laagd wordt, dat de toelage, vermeerderd met de bezoldiging genoemd bedrag niet te boven gaat. In andere opzichten wenschen Ged. Staten den nlgenieenen grondslag van de salarieering niet aan te tasten. Inzonderheid achten zij het niet gewenscht den standplaatsaftrek in te voeren, omdat invoering 3 oor een groot deel van het personeel in verband met de geografische ligging van sommige takken van dienst tot onbillijke gevolgen zou leiden. Ged. Staten stellen voor de tot dusver genoten sa larissen procentueel te verlagen in dier voege dat de vermindering voor de lagere klassen 5 pet. zal bedragen om daarna geleidelijk tot 8 pet. voor de hoogste klasse van het reglement te stijgen. F.en vorder gaande gelijkschakeling met het be zoldigingsbesluit. 1934 achten Ged. Staten niet in het belang van de provincie. Ze zouden dan een be scheiden bezetting «Ier hoogore rangen niet kunnen handhaven en zij zijn bevreesd, dat daardoor de kos ten van de griffie, die thans niettegenstaande de gunstige salarisregeling bij vergelijking met andere openbare lichamen niet hoog zijn, zouden stijgen In plaats van dalen. Als men het verschil in titulatuur in aanmerking neemt wordt slechts voor enkele hooge ambtenaren een jaarwedde voorgesteld, die in beteekenende mate uitsteekt boven die, welke door gelijksoortige arbeid .verrichtende rijksambtenaren wordt genoten. Doorgaande in de lijn in het aangeboden ontwerp- salarisreglement getrokken, meenen Ged. Staten liet salaris van den technisch-adjunct-directeur van het P.E.N. 8.2 pet. en de bezoldiging van de hoofden van takken van dienst 8.4 pet. lager te moeten stellen. Benoeming ir. S. L. Louwes te wachten. Is het ,.Alg. Hdbld." welingelicht, dan zou tot direc teur-generaal van den landbouw benoemd worden ir. S. L. Louwes, die kortelings is benoemd tot regeerings- commissaris voor den akkerbouw. De benoeming zal vermoedelijk eind Juli of begin Augustus ingaan. Een auto, waarin men dacht dat hij zat, door een bom getroffen. Reuter meldt uit Poona, dat gisteren een bom ge worpen is naar een auto, waarin men verwachtte, dat Gandhi zat. Zeven menschen werden door de bom ge wond. Gandhi verscheen cenigen tijd later met een anderen auto op de plaats van den aanslag, den in gang van een vergaderzaal waar een plechtigheid te zijner eere werd gehouden. De politie heeft in verband met dezen aanslag vijf menschen gearresteerd. Gister is door den minister van Waterstaat, ir. J. A. Kal ff vergezeld door den directeui generaal van den Rijkswatei staat, de heer Dr. Ir. Ringers onder leiding van de Wierin germeer-directie, een hezoe' gebracht aan dc Wieringei meer. Het werkkamp „Joodsch- Arbeid" werd eerst in oogen schouw genomen, waarna en tocht werd gemaakt langs d< boerderijen, welke aan he eind van dit jaar zullen wo» den uitgegeven. Ook de doi pen werden bezichtigd, waai hij in het bijzonder aan de K< ningin Emma-hoevc te Slooi dorp en aan de te Middcnmce gebouwde kerken aandacht werd geschonken. Ir. J. A. KALFF. Tijdens en na een groote N.S.B.-vergadering. Heftige tooneelen bij het vergaderlo kaal. Door de politie rake klap pen uitgedeeld. Gisteravond heeft de N S B. te Amsterdam In Ge- houw Bellcvue te Amsterdam, een vergadering ge houden, waarin als spreker optrad de heer C. Frenay. De vergadering was openbaar, terwijl het stellen van vragen was toegestaan. Kort voor de pauze werd het zeer onrustig in de zaal. De spreker werd herhaalde lijk geiiiterumpeerd en het tumult ging weldra in een algemeen handgemeen over. Er waren naar schat ting onder de 1200 aanwezigen ongeveer 200 anti fascisten in de zaal aanwezig. Langzamerhand groeide een ware oorlogsstem ming, cenige personen werden door aanwezige poli- tie-agenten uit de zaal verwijderd. Om ongeveer tien uur was de spanning zoo hevig, dat een oorlog niet meer vermeden kon worden, twee groote partijen, waarvan dc eene ongeveer twee maal zoo sterk als de andere, vlogen elkaar in de haren. Stoelen werden losgerukt en gebruikt als aanvalswapenen,, ook wa ren vele gewapend met gummistokken en andere stokken, waarmede zij elkaar te lijf gingen. Al spoe dig bleek, dat er gewonden waren gevallen. Twee personeu werden naar het Tessclschadeziekenhuis vervoerd. Een derde moest met een lichte hersen schudding naar huis gebracht worden. Dc politie, die in sterke getale in de omgeving van de zaal een oogje in het zeil hield, rukte nu met volle macht de zaal binnen en begon de boel schoon te vegen. Rake klappen werden uitgedeeld.. Twee per sonen werden gearresteerd inzake overtreding van de wapenwet. De politiemacht bestond uit ruiters, motoragenten, agenten te voet en rijwiolagentcn, het geheele leger onder leiding van hoofdinspecteur van Zoelen. Ook buiten de zaal had zi^h een groote menigte ver zameld van menschen, die niet meer in de zaal kon den, die zich later aansloten bij de menigte die uit de zaal gedreven werd Al was de zaal schoonge veegd, daarom was de rust nog niet teruggekeerd. Op de Leidschekade cn het Leidscheplein ontstonden telkens kleinere en grootert vechtpartijen, waarin de politie zich dan weer mengde en olie op de golven gooide met behulp van den gummistok. Toen wij later een kijkjt in de zaal van „Bellc vue" gingen nemen, was 't wel een troosteloos beeld, dat wij te zien kregen. Letterlijk geen tafel, geen stoel, geen ruit was heel gebleven. De schade is ze ker aanzienlijk Om elf uur moest do politie nog geregeld chargee ren. eerst tegen twaalf uur keerde de rust terug. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de vechtpartij in „Bellcvue' nogal is mcegeloopen. Enkelen kregen bloedende hoofdwonden en lieten zich aan het Tes- selschadcziekenhuis verbinden, terwijl op een der belhamels door de politie een gummistok werd ge vonden. Hij werd gearresteerd en overgebracht naar het bureau Leidscheplein. doch later op den avond is hij weer vrijgelaten. Hoewel het op straat zeer ru moerig was en ook vele nieuwsgierigen op het tu mult waren komen toeloopen. heeft politie hier toch afgezet en de verdere omgeving gezuiverd, welk werk door de ruiters werd opgeknapt. Bij Maison Boer liepen omstreeks twaalf uur twee N.S.B.'ers die door communisten werden lastig ge vallen. Toen een agont deze wilde verjagen stelde een hunner zich te weer. waardoor de agent aan zijn hand werd gewond. Het gelukte den politieman toch nog, den man te arresteeren, en over te brengen naar het vlakbij gedegen bureau, waar proces ver baal werd opgemaakt. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het moest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. LUCHTVAART. Vliegtuig stort neer op de menigte. 8 dooden, 9 gewonden. Reuter seint uit Belgrado: Tijdens een luchtvaart- meeting hij Osiek is een burgerlijk vliegtuig neerge stort cn op dc menigte terecht gekomen. Er zijn 8 dooden te betreuren. Negen personen wer den gewond. BOTSING IN DE LUCHT. Drie dooden. Londen: Op het Engelsche vliegveld Yate in het graafschap Gloucestershire zijn gistermiddag twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst en neergestort. Drie personen werden gedood. De portefeuille-overdracht heeft plaats ge vonden. Gistermiddag heeft de minister van Economische Zaken ad interim, dr. Colijn, de portefeuille overga dragen aan den nieuwen minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe. Minister Colijn heeft vervol gens in een der zalen van het departement afscheid genomen van de regeeringscommissarissen, voor zoo ver aanwezig en de hoofdambtenaren van het de partement, met wie hij gedurende zijn intcrimaat in contact is geweest. Minister Steenberghe heeft daarna zijn ambtsbezig heden aanvaard. De gaskraters in Zevenburgen. Aard gas genoeg voor eeuwen Maatregelen ter voorkoming van brand. Reuter meldt uit Boekarest: In de buurt van Kopsa-Mica (Zevenburgen), welke streek rijk is aan aardgassen, brandt sinds retim 'n jaar een gaskrater. De vlammen, die soms een hoog te van eenige honderden meters bereiken, zijn tot op 300 K.M. afstand zichtbaar. Sedert eenige dagen verkeert de bevolking van deze streeek, zooals dezer dagen is gemeld, in on gerustheid over het feit, dat zich twee nieuwe kra ters gevormd hebben, waaruit enorme hoeveelheden gas stroomen, volgens deskundigen ruim 2 milliocn cub. meter per dag. De geheele streek is met deze gassen bezwangerd. Een onachtzaam weggeworpen lucifer kan niet te overziene gevolgen hebben. Teneinde een brand te voorkomen, hebben de autoriteiten alle noodigc maat regelen getroffen. De bevolking van deze streek mag b.v. geen vuur maken. Niettemin blijft het gevaar bestaan, want met dc uitstroomende gassen komen talrijke stecnen met groote kracht uit het binnenste der aarde, welke elk oogenblik brand kunnen veroorzaken. Tengevolge van deze gaserupties en dc hitte, die uit den krater stijgt, waren do. boeren uit den om trek genoodzaakt, hun woningen tc verlaten en moes ten zij zelfs talrijke akkers onbebouwd laten. Mochten de kraters brand veroorzaken, dan zou dit tevens dc stagnatie van het spoorwegverkeer be- teekenen op een der voornaamste trajecten in Zeven burgen. Zooals men weet, hebben geologen uitgemaakt, dat zulk een brand ecuwen zou kunnen duren, alvorens de enorme hoeveelheden aardgas in dc streek Kop sa-Mica verbruikt zijn. Alle pogingen zijn er derhalve op gericht, een dergelijk vuur te voorkomen. Hij verklaart machtiger dan ooit te zijn. „De nationaal soc. beweging zal duizend jaar duren." Reuter meldt uit Londen: De „News Chronicle" publiceert een interview van haar diplomatieken medewerker, Vernon Bartlett, met Hitier, waarin laatstgenoemde sprak over een eventueelen buitenlandschen boycot van Duitschc goederen. „Het allerlaatste wat wij wenschen", aldus Hitler, „Is een isoleering van Duitschland, doch geen belem meringen van den Duitschen export zouden in staat zijn, den Duitschen geest te breken. De Duitschers hebben tijdens den oorlog van ersat. zen geleefd en als het noodig is, zouden zij dat op nieuw kunnen doen en met nog meer succes, dan toen In enkele jaren zal Duitschland in staat zijn, kunstwol te vervaardigen en een geschikt product ter vervanging van benzine." Hitler wees er met nadruk op, dat de loyaliteit van zijn volgelingen onverzwakt is gebleven. Zijn ver wachtingen zijn in het afgeloopen jaar meer dan vervuld. Sprekende over Duitschland's moeilijkheden zeide Bartlett, dat deze deels als gevolg zijn te beschou wen van de onzekerheid in het buitenland of de na- tionaal-socialistische beweging naar rechts of links zal gaan. „Noch het een, noch het ander zal gebeu ren", was Hitiers antwoord. „Zij zal rechtuit gaan. In zulk een groote beweging zijn natuurlijk menschen die haar niet begrijpen en falen, maar zij zullen on derdrukt worden onmeedoogend, als het moet.'' „Op gevaar af, dat u mijn woorden onzinnig zult vinden, zeg ik u, dat deze beweging meer dan dui zend jaar zal duren. Het volk staat meer achter mij dan een jaar geleden. Het volgt mij, waarheen ik ook ga* En zij zullen dat blijven doen. Wij zijn er niet RUDOLF HESS. de menschen naar die voor moeilijkheden capitu- leeren." Omtrent den internationalen toestand wilde de rijkskanselier zich niet uitlaten. Wel gaf hij zijn groote bewondering voor Mussolini te kennen. „Ik ging met verwachting naar Venetië, en kwam terug met bewondering". Rudolf Hess spreekt over de uitge oefende critiek van de laatste da gen. Dc plaatsvervanger van Hitler, Rudolf Hess, heeft gisteravond een radiorede gehouden over het pro gram der nationaal-socialistische partij, niet in zijn hoedanigheid van minister, doch als lid der partij, Ook Hess heeft in deze rede, zij bet niet met zooveel woorden, stelling genomen tegen von Papen's rede te Marburg. Wij zijn toegankelijk, aldus Hess, voor zakelijke critiek, die in overeenstemming is met het nationaal- socialistische denken, voor zoover die op de geschikte wijze wordt uitgeoefend. Die critiek moet echter ter kennis worden gebracht van het centrale orgaan der partij en nooit mag zij. tot vreugde van alle vijanden van het nieuwe Duitschland, in de ooren van alle on bevoegden worden geschreeuwd. Des te meer moeten werkelijke nationaal-socialistische leiders er voor zor gen, dat gerechtvaardigde critiek tot hen doordringt. Als plaatsvervanger van den leider zeg ik, aldus Hess, dat zij met open ooren en oogen op het hun toever trouwde gebied letten en alles aan hun superieuren melden, wat aan critiek bloot staat en veranderd kan worden. „De Leider heeft altijd gelijk." De nationaal-socialisten vormen een groot gezin, dat ook ontaarde kinderen kan hebben. Eén blijft steeds uitgesloten van critiek, dat is de leider, omdat ieder weet en voelt, dat hij steeds gelijk heeft, en steeds gelijk zal hebben. Wij gelooven, dat. de leider een hoo- gere roeping volgt voor de vorming van de Duitsche toekomst. Dit geloof heeft geen critiek noodig. Rudolf Hess waarschuwde zijn idealistische licht- geloovige pariijgenooten zich niet tot provocateurs te wenden, die landgenooten tegen elkaar ophitsen en van een tweede revolutie spreken. Revoluties in mo derne staten kunnen niet volgens het voorbeeld van de 18e eeuw en van de jaarlijksche revoluties in kleine replieken worden gemaakt: slechts de leider kan tem po en richting der revolutie aangeven. j Misschien acht Adolf Hitler het eens noodig, ver volgde Hess, de ontwikkeling met revolutionnaire middelen verder te brengen; wij voegen ons naar zijn bevelen, vertrouwende, dat hij zijn oude revolution- nairen zal oproepen, wanneer het noodig is en wan neer hij weet, dat het noodig is. Alleen het bevel van den leider, aan wien wij trouw hebben gezworen, geldt. Wee hem, die ontrouw wordt, in de meening door een revolutie de revolutie te kunnen dienen. Adolf Hitler is een revolutionnair van grooten stijl en blijft dat ook innerlijk. Rudolf Hess besloot zijn rede met de verzekering, dat do nationaal-socialistische revolutie noodig was en dat het werk beëindigd zal worden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1