DE OORLOGSSCHULDEN. RE gen DIcht BEZWAREN TEGEN HET VERKEERSFONDS. ENGELAND MN HET BEWAPENEN. Noord-Japan geteisterd door typhoon. Wederom een aanslag op Gandhi. Order van Göbbels. KIJKEn is KOOPEfl t,j CL0ECK Het goud van de „Lutine". Brutale inbrekers. WOESTE TOONEELEN. Vijf personen levend verbrand. Vier jongens verdronken. Onbruikbaar maken van tarwe. Engeland's antwoord aan Washington. -Redi" Reusachtige luchtaanval op Pariis. Fransch dorp door brand verwoest. De ondiepte in het meer Flevo. Donderdag 28 Juni 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9506 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- tentiCn nog sooveel mogelijk in bet eerstilltkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vh. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen!. Grnote letters worden naar plaatsruimte berekend TWEEDE KAMER. De ministers Kalf! en Oud op de bres. Tekorten van den spoorweg moeten ge dekt. Nadat gister in de Tweede Kamer de spellingsharts tochten wat gedoofd waren (men zie. ook het betreffen de bericht elders in dit nr.) werd overgegaan tot behandeling van het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfondjj. Ook hij dit ontwerp heeft het niet ontbroken aan veelvuldige en veelzijdige critiek op de Regeerings- voorstellen. Kort was de heer van Dis (s.g.p.) die van dat ontwerp schade voor het. bedrijfsleven en het plat te land vreest. Van de opheffing van het Wegen fonds wilde hij niet weten en wees de verhooging .van de. hand. Uitvoeriger was dc heer Bongaerts (r.k.) die het ontwerp zooals het daar ligt niet in het landsbelang acht. Hij drong aan op de invoering van een verkeerd- statistiek. waarvan dc kosten uit het Verkeersfonds jnoeten Worden bestreden. De nieuwe verkeersmiddelen zijn, zoo betoogde de lieer Bongaerts. van groot economisch belang. Het is dan ook niet billijk die nieuwe middelen te bezwaren en te belasten met de lasten van de oude. Dat is z.i. een verkeerd gericht beleid, waarvoor de staatsmacht niet gebruikt mag worden. Andere afgevaardigden hebben hun aanvallen speciaal gebaseerd op de „overheveling" van de ver hoogde belasting-opbrengst van het motorverkeer naar tekorten der spoorwegen. Zuiver financieel ge zien, maakt het voorstel deel uit van het dekkings plan van de regeering, zooals dat reeds in de milli- Vicnen-nota in September is bekend gemaakt. Het JRijk legt jaarlijks groote sommen ten koste aan het Vervoer. Het is noodig zoowel dit vervoer als één ge heel te bezien als het hoogo bedrag van die op den „al gemeen en" belastingbetaler neerkomende lasten omlaag te brengen. Kardinaal punt van verhoogde motor- en rijwielbelasting, maar vooral van dc orde ning van het verkeer, is de vraag, of het rail-verkeer kan worden gemist. Instelling van een Verkeersfonds zoo minister Kalff is noodzakelijk voor een zuiver inzicht van [datgene, wat op verkeersgebied moet worden ge- ulaan. De voorgestelde centrale-cominissie zal worden [uitgebreid en tezamen gevoegd met de Verkeere-com- Unissic uit den Economische» Raad. Het nieuwe col- Pfoge kan dan ten naaste bij de rol vervullen van het „Vervoerschap dat door velen zoo nadrukkelijk ge- ivraagd is. Dat de directie der Nederlandsche Spoor- twegen door het Verkeersfonds de prikkel ontnomen Izoti worden om met straffe hand met de bezuiniging Voort te gaan, is een fabel. Stellig heeft de Minister Ulie in liet algemeen goed op dreef was, het hiermede H»ij het rechte eind. Want ook nu reeds weet die di- frectie, dat de tekorten door den Nederlandschen 'Staat worden bijgepast. De verdediging van de financieele noodzaak van het ontwerp heeft minister Oud voor zijn rekening -genomen, op de hem bekende kernachtige en sug gestieve wijze. Stem toch voor, animeert minister Oud. „Het verkeersfonds geeft een juist inzicht in dc totale lasten van het verkeer en in de kosten van elk verkeer afzonderlijk." „Wenscht gij nauw con tact tusschen de voorgestelde commissie van advies en de vaste commissie voor het verkeerswezen uit den Oeconomischen Raad, dan ben ik uw man", paait minister Kalff; „de leden dier laatste commis sie kunnen en bloc worden ingelijfd." „En geloof mij," laat de minister van waterstaat hierop volgen, „ik zou een beperkte, voorbarige coördinatie invoe ren, als ik nu al het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de openharè vervoermiddelen liet behan delen." Beidt uw tijd! Maar middelerwijl wenscht de regeering negen millioen mitsgaders het verkeersfonds in de wacht te sleepen. En dat staat velen afgevaardigde maar half aan. Gelijk morgen (vandaag) nog wel nader zal blijken. Versterking van de luchtvloot. Offlcieele bevestiging in het Hoogerhuis. Gister Is in den loop van het debat in het En- gelsche Hoogerhuis over dc Britsche luchtmacht door den minister voor de luchtvaart London- derry het besluit bevestigd van de Britsche regee ring om er voor te zorgen, dat de Britsche lucht vloot op één lijn komt te staan met de sterkste ter wereld. (Zoe ook het bericht elders in dit nummer.) Hij voegde hieraan de opmerking over het ontwapeningsvraagstuk toe: „Wij kunnen niet weer erop hopen, dat een internationale conven tie de problemen zal oplossen, die geheel Europa verontrusten." „De Britsche regecring heeft als gevolg hiervan be sloten, dat de hoofdzakelijke maatregelen om een vol doende luchtbescherming te waarborgen niet langer uitgesteld kunnen worden", aldus ging minister Lon- donderry voort. „Zonder eenigen twijfel word? in een uitbreiding van onze luchtmacht voorzien, maar het is op het oogenblik absoluut onmogelijk om aan te ge ven hoe deze uitbreiding zal geschieden en langs welke lijnen zij zal plaats hebben." Vele huizen verwoest. Tachtig personen vermist. Reuter seint, uit Tokio: Over het Noorden van Japan heeft een zware typhoon gewoed. Volgens de voorloopige berichten zijn ruim 340 huizen verwoest. Eenige personen weiden gedood en gewond. SI men- schen worden vermist. De telegraafverbindingen zijn gestagneerd. Zeven zijner aanhangers zijn ge wond. Simla (V.D.). In de nabij Bombay gelegen stad Ahmedabad is de auto van Gandhi wederom door orthodoxe Hin does, de zoogenaamde Sanatanistcn aangevallen. De aanvallers trokken met knuppels tegen Gandhi en zijn gevolg op. Zeven aanhangers van den Ma- hadma werden zwaar gewond. Veldtocht tegen de critici beëindigd. Ook de redenaars met vacantie. B e r 1 ij n, 27 Juni: De Duitsche rijksminister van propaganda, dr. Göbbels, heeft heden een decreet uit gevaardigd, waarbij in overeenstemming met het ver lof aan de S.A. ook allen rijks- en gouwsprekers wordt gelast gedurende de maand Juli vacantie tc r.emca De strijd tegen de criticasters eindigt op 30 Juni, aldus wordt in het decreet gezegd. Deze strijd heeft in dc twee maanden, dat hij heeft geduurd, van onze gouw- en rijkssprekers een veel meer dan normale inspanning geëischt. Ten einde hun de voor den herfst en don winter noodzakelijke ontspanning te ge ven, gelast ik hierbij voor de geheele maand Juli voor alle rijks- en gouwsprekers het nemen van vacantie. Gct. dr. Göbbels. Kanonnen van 1796 gevonden. De coit. van het „Hdbld." op Terschelling schrijft: Gedurende het slechte weer van de vorige week hebben wij de gelegenheid gehad om eens op de ber gingsbooten „Texel" en „Volharding" naar de resul taten van de „goudzoekers" te gaan zien. Een groote menigte kogels en zware bouten spanten lagen op het dek van de „Texel". Deze waren op de Lutinengrondcn door de duikers onder water aangeslagen en naar boven gehieuwd. Het wrak, dat eerst vrij van zand is gemaakt, wordt op deze wijze geheel afgebroken. Onder de opgehaalde voorwerpen bevinden zich nog sluitstukken van kanonnen, die het jaartal 179G droe gen. De kogels vormen een dikke klomp roest, die eerst verwijderd moet worden alvorens de plaats be reikt is, waar het goud zich moet bvinden. Zoodra de weersomstandigheden beter worden, gaan do bergers weer naar zee. De toren van Beckers ligt gereeci in de haven van Terschelling, maar de heden toegepaste» methode heeft reeds zooveel resultaten opgeleverd,, dat het twijfelachtig is of de hulp van den heer Beckers zal worden ingeroepen. Op klaarlichten dag op heeterdaad be trapt. Gistermorgend hebben twee beruchte inbrekers ingebroken bij den winkelier Donkers tevens markt koopman aan de Laanstraat tc Hilversum, welke 's morgens om 7 uur naar de markt was gegaan. Toen hij om ongeveer half 10 even naar zijn wo ning terug ging, aldus lezen we in de „Msb." zag hij tot zijn ontsteltenis dat twee mannen aan zijn brandkast bezig waren. Snel vloog bij naar buiten en wist op zijn geroep van „dieven de omwonenden bijeen te krijgen, die de politie waarschuwden. Bei de inbrekers, die vermoedelijk door den schrik niet gevlucht waren, werden gearresteerd en naar het bureau overgebracht, waar zij onmiddellijk bekenden. Het zijn twee beroepsinbrekers, de 40-jarige S. en de 48-jarige B. uit Amsterdam. Rceils verschillende malen zijn zij met de politie in aanraking geweest. Talrijke sleutels waren nog in hun bezit, terwijl bij de brandkast nog inbrekerswerktuigen lagen. Uit een nader ingesteld onderzoek kan veilig wor den afgeleid dat het tweetal ook schuldig is aan nog eenige andere inbraken in die gemeente gepleegd. Ernstige stakingsonlusten aan de Californische kust. Huizen van werkgevers bestormd en in brand gestoken. V.D. verneemt uit San Francisco: Dinsdag is het in verscheidene plaatsen langs dc Californische kust tot ernstige stakingsonlusten gekomen. Kort na het bekend worden van de resultaten der hemiddclings-onderhandelingen, tot bijlegging van de reeds weken durende staking der stuwadoors, die on tevreden waren over dc huns inziens te geringe ta- riefverbeteringen. De menigte stroomde samen voor de woningen van de ambtenaren der scheepsvaartmaatschappijen. De politie was niet in staat de opgewonden arbeiders te verhinderen, dc huizen in brand tc steken. Op de ka den wierpen zij spoorwagons van de rails en verniel den ze. In Oakland bestormden honderden een fabrieksge bouw, liepen de fabrieksbewaking onder den voet en stichtten brand. Na enkele oogen blik ken stond het ge bouw in lichter laaie. Ook in Los Angeles hebben ar beidersmenigten gedemonstreerd voor de woonhuizen der werkgevers. Ook hier bestormden zij de. huizen, ofschoon deze, ter bescherming tegen aanvallen, ver schanst waren met prikkeldraadversperringen. Spoe dig stonden ook hier de huizen van de door de ar beiders meest gehate werkgevers in brand. Auto omgeslagen en in brand geraakt. Parijs. (R.O.). In de nabijheid van Luxeuil heeft gistermorgen een ernstig auto-ongeval plaats gehad, dat aan vijf personen het leven kostte. Een auto. waarin zeven personen waren gezeten, raakte op den straatweg van Luxeuil aan het slin geren en sloeg om. Hierbij vloog de wagen in brand. Vijf der inzittenden wisten zich niet meer in veilig heid to brengen en verbrandden levend. De beide andere passagiers werden met ernstige brandwonden en beenbreuken naar het ziekenhuis van Vesoul overgebracht. Betreffende het auto-ongeluk in de nabijheid van Luxeuil meldt een Reuter-bericht uit Vesoul nog na der, dat de inzittenden van de auto Belgen waren. Een heer, twee dames en drie meisjes zijn verbrand. Bij bet baden in een meertje. Priester nauwelijks van den dood gered. Vier 16-jarige leerlingen van het Klein Semina rium te Bastenaken, in België, die zich onder geleide van hun geestelijke professoren naar den 7 hectaren grooten vijver te Recogne, eveneens in de provincie Luxemburg, hadden begeven, zijn aldaar bij het baden verdronken. Een der jongens verloor den grond on der zijn voeten; zijn drie kameraden, die hem te hulp snelden, verdwenen eveneens in de diepte. Een priester, die te hulp was gekomen, kan slechts met de grootste moeite worden gered. Naar men uit Brussel nog meldt, is de toestand van den priester, die zooals boven gemeld, gered kon worden, zeer ernstig. Na een uur dreggen had men de vier lijken ge borgen. Het drama gaf aanleiding tot een begrijpelijke con sternatie in de streek. Te Oud-Beijerland 100 ton vernietigd? Dezer dagen zou te Oud-Beijerland, ten aanschou- we van verschillende personen, die daarover hun ergernis tc kennen gaven, 100 ton tarwe voor men schel ijk voedsel onbruikbaar zijn gemaakt Door den heer Duvmaer van Twist is aan den Mi nister van Economische Zaken gevraagd, of zulks juist is en zoo ja, op grond van welke overweging dan deze handeling plaats heeft gehad? Schuilt, zoo vraagt hij verder, in het onbruikbaar maken van tarwe, met het oog op het feit, dat van den nieuwen oogst nog niets bekend is, of zij vol doende broodgraan voor ons volk zal opleveren, niet het gevaar, dat zich gebrek aan tarwe zal kunnen voordoen? Engeland maakt bezwaar tegen betaling in natura; het acht voor een regeling de vaststelling van het te betalen bedrag de voornaamste kwestie; het wil de bespre kingen hervatten als de tegenwoordige abnormale omstandigheden geëindigd zijn. De Engelsche regeering heeft in antwoord op de jongste nota van de Ver. Staten inzake de oorlogs schulden een nieuwe nota naar Washington gezon den, welke als volgt luidt: Na nauwkeurige overweging van Uw nota van 12 dezer komt de Engelsche rezeering tot de conclusie dat er twee vraagstukken zijn, waarop nader terug gekomen moet worden. In de eerste plaats legt de Engelsche regeering er den nadruk op, dat zij in haar nota van 4 Juni niet verklaard heeft, dat de betaling van do Britsche oorlogsschuld wettelijk af hankelijk was van betaling van de bedragen, die van andere zijde aan haar verschuldigd zijn. Wat zij verklaarde was, dat het voor haar onmogelijk zou zijn om een toestand te aanvaarden, waarbij zij zelf genoopt zou worden haar oorlogsverplirh*ingen geheel na tc komen, terwijl de betalingen uit hoofde van oorlogsschuld aan Engeland geschorst zouden blijven. Dit was een verklaring, niet nopens een wettelijken, maar nopens een feitelijken toestand. Ten tweede wenscht de Engelsche regeering ten aanzien van de gedachte van betalingen in natura er aan te herinneren, dat de ervaring met dc Duit sche herstelbetalingen getoond heeft, dat de trans- fermoeilijkhedcn niet opgelost worden door een sy steem van betalingen in natura. De commissie on der voorzitterschap van generaal Dawes heeft in 1024 verklaard: Ten aanzien van de financieele ge volgen verschillen leveringen in natura niet we zenlijk van betalingen in contanten. De oeconomi- sche bezwaren tegen betaling in contanten zouden evenzeer toepasselijk zijn op leveringen in natura, tenzij deze leveringen zouden bestaan uit inheemsche producten van het debiteur-land. met uitsluiting van het export en tenzij deze door het crediteur-land aanvaard en verbruikt zouden worden, boven de hoeveelheid goederen die normaliter geleverd wor den. Indien het Britsche rijk geen betaling zou ont vangen voor de goederen welke uit hoofde van de gewone handelsbetrekkingen geleverd worden, zou den de beschikbare middelen voor het aankoopen van katoen en andere Amerikaansche producten ver minderen. Dientengevolge ziet de Britsche regeering hoewel ze niet ongeneigd is mogelijkheden in dien zin verder te onderzoeken, op het oogenblik geen me thode om een dergelijk plan in practijk te brengen, dat aannemelijk zou zijn voor de Amerikaansche re- gcering. De Britsche regeering is van meening, dat de voor naamste kwestie ten aanzien van een regeling het te betalen bedrag vormt, rekening houdend met al lo omstandigheden. Zij zal zich gelukkig achten de besprekingen te hervatten op het moment waarop zal blijken, dat de tegenwoordige abnormale toestand geëindigd is en zich gunstiger aspecten voor een re geling voordoen. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 763 m.M. Vooruitzichten: Waarschijnlijk regen. Temperatuur: 15 gr. C. is 60 gr. F. Fa. Gebr. ROTGANS Gedipl. Opticien, Schagen HOOGZIJDE E 103. DE BILT seint regen. In een „RedT* pak blijft U droog. en toch ventileerend j Overalls - Manchesterpakken - Werkbroeken - jassen. Fransch weekblad heeft iets ontdekt. Reuter meldt uit Parijs: Het politiek-litteraire weekblad „Vendémiairc", dat zich aandient als orgaan der Fransche frontstrij ders, verklaart dat men zich in officieele kringen te Berlijn sedert het begin van Juni bezig houdt met het uitwerken van een plan voor een reusachtigen luchtaanval op Parijs, welke midden Juli zal plaats vinden- Het blad deelt ook den juisten datum voor «lezen zoogenaamde» luchtaanval mede, namelijk den loden Juli, den herdenkingsdag van het uitbreken van den oorlog van 18701871. De bron, waaruit het blad deze berichten heeft ge put, is absoluut betrouwbaar. Geen dementi's zullen iets aan deze feiten kunnen veranderen. Het bezoek, dat generaal Weygand aan Londen heeft gebracht, is speciaal geschied, om met den Britschen gencralen staf over dc Fransch-Engelsche afweermaatregelen tegen don aanval te beraadsla gen. De Engelsche regeering heeft Frankrijk haar volle medewerking en steun toegezegd en alles is ge reed om de Duitsche vliegtuigen te ontvangen... SLECHTE POSTDIENST IN RUSLAND. Steekproef van minister. Moskou: In verband met de talrijke klachten over den postdienst in Moskou, heeft «le volkscom missaris voor het verkeerswezen, Alexei Rykov, IS proefbrieven gepost. Slechts acht dezer brieven berei- ten hun bestemming. In de bladen wordt een algehccle reorganisatio van den postdienst verlangd. Verklaard wordt, dat de be zorging van expressehrieven 19 uur duurt en nat. de bestelling van gewone brieven in Moskou twee dagen of zelfs langer duurt. Vijftien huizen in asch gelegd. Parijs. Door het. inslaan van den bliksem is het grootste deel van het dorp Pussy bij Champery ver nield. De bliksem sloeg in een schuur, welke in korten tijd in lichte laaie stond. Het vuur breidde zich met reusachtige snelheid uit en greep de omliggende huizen aan. Ondanks het onmiddellijke ingrijpen van talrijk brandweren werden vijftien gehouwen een prooi der vlammen. Menschenlevens zijn gelukkig niet tc betreuren. Het Tweede Kamerlid Duvmaer van Twist heeft aan den minister van waterstaat de volgende schrif telijke vragen gesteld: le. Is het juist, dat een de vorige week te Kampen binnengekomen schip met hout. dat een diepgang had van 2.50 M. aan de binnenzijde van den afsluit dijk op het meer Flevo ondiepten raakte en ook moeilijkheden ondervond bij het opvaren van den IJssel? 2e. Zoo ja, hoe is dan te verklaren de mededeeling van den minister in zijn antwoord, ingezonden 19 Mei, op vragen betreffende ondiepten, welke zich in het meer Flevo zouden bevinden: „Dat zich in het meer Flevo ondiepten zouden hebben gevormd, wel ke de scheepvaart bemoeilijken, is niet gebleken"?,

Schager Courant | 1934 | | pagina 1