Geen nieuwe spelling Motie-Tilanus aanvaard. Een anti-slipmiddel. DE ZAAK-THaLMANN. De Gemeenteraad van Oudkarspel en de Kanalen. DE TWEEDE KAMER NEEMT MET 48 TEGEN «3 STEMMEN DE MOTIE AAN. DINSDAG A.S. EEN NADERE BESLISSING. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer haar mee ning over het spellingvraagstuk kenbaar gemaakt. Met 48 tegen 43 stemmen heeft zij de motie-Tila- nus aangenomen en daarmede te kennen gegeven, dat naar haar meening het compromis niet be hoort te worden ingevoerd. De motie-Tilanus luidt: De Kamer, van oordeel, dat niet behoort te worden overgegaan tot toelating van de schrijf wijze van de Nederlandsche taal volgens het op 7 Maan 193i geteekende verslag van de com missie, ingesteld voor het ontwerpen van rege len van overheidswege ten einde te komen tot vereenvoudiging van do schrijfwijze van de Ne derlandsche taal, gaat over tot de orde van den dag. Dc heer Goseling (r.k.) zegt, dat zijn fractie erkent, dat de overheid ten aanzien van het onderwijs met betrekking tot dc spelling de taak heeft om orde te brengen. Sommige leden zijner fractie zijn tegen de moties-Tiianus en -Ter Laan. Andere leden zijner fractie achten het niet voldoende verantwoord om onder de tegenwoordige omstandigheden zulk een daad te stellen, als de minister voornemens is te doen, des te minder, omdat een dringende reden ertoe ont breekt, en zijn daarom vóór de motie-Tilanus en tegen de motie-Ter Laan. Voor zoover noodig, zijn alle leden van spr. frac ties voor het gezond-nationale en oer-Nederlandsche verzoek van den heer Moller. De Kamer keurt met 4843 stemmen de motie-Ti lanus goed. Voor: de Chr.-Historischen, de anti-re- volutionnairen (behalve de heer Wieling,) de libe ralen, de staatkundig ger., de heeren Vervoorn (P.B.) Arts (R.K.V.P.), Westerman (N.H.), Lingheek (H.G.S.) en de katholieken Suring, Fleskens, Fcber, Van der Weydcn, Groen, IJsselmuidcn, Kampschoer. Bon- gaerts, Teulings, Meijer, Van Voorst tot Voorst, En- Geslaagde proefneming fe Den Haag. In 1932 overleden 378 personen in ons land tenge volge van ongelukken op den weg. waarhij een auto was geslipt. Niet minder dan 10.619 personen wer den in 't zelfde jaar bij slip-ongelukken gewond. Dat zijn onrustbarende cijfers, die er duidelijk op wijzen, dat es iets tegen het slip-gevaar dient te worden ge daan. Men heeft liet gezocht in het stroefmaken van het wegdek,, men heeft gepoogd, de banden zoodanig te constrneeren, dat de kans op slippen minder groot zou worden, maar afdoende heeft tot nu toe, voor zoo ver hekend. nog geen middel tegen deze kwaal van het automobilisme gewerkt De Duitscher, Waïter Joskev, heeft nu echter een uitvinding gedaan, waarmee gister in Den Haag proe- ven zijn genomen en naar het schijnt met succes. De Haagscho corr. van het Hdbld. schrijft er het volgende over: De uitvinding is nogal simpel. De heer Joskey heeft een vloeistof samengesteld, waarin hars het hoofd bestanddeel vormt Deze vloeistof wordt door middel del van een sproeiapparaat, dat gekoppeld is aan de voet rem. tegen elk der vier wielen gespoten. De ei genaardigheid nu van de vloeistof is, dat, zoodra ze met water in aanraking komt, ze sterk begint te kleven. De druk van het sproei-apparaat is zoodanig, dat de vloeistof door de watcrlaag, welke de banden door hun omwentelingen opscheppen, dringt Daardom worden de banden als 't ware met een sterk bindende huid overtrokken, maar bovendien verdwijnt het wa ter. dat op den weg ligt, ter plaatse van de wielspo ren. Slippen is daarmede practiscli gesprokeh uitge sloten en de herhaalde proeven, welke we gistermid dag hebben zien nemen, bewezen deze stelling ook. Men zal dus vermoedelijk „eureka"' mogen roepea Er is op de uitvinding patent genomen in schier alle landen ter wereld; de meeste patenten zijn verleend en het komt er nu alleen maar op aan het sproeiappa raat in de auto's in te bouwen. Als de fabrieken het gaan toepassen, zullen de kosten uiteraard niet hoog zijn, maar wie zijn wagen er mee wil uitrusten, zal zich toch ook geen groote uitgaven behoeven te ge troosten. Bovendien is de vloeistof niet duur en zuinig in gebruik. De voormalige leider der Duitsche oom munisten zal spoedig terechtstaan wegens voorbereiding van hoogverraad. Een medewerker van de „Berliner Börsenzeitung" heeft een onderhoud gehad met den Oberreichsan- walt inzake de affaire-Thalmann, den voormalige lei der der communistische partij. De procureur-generaal deelde mede, aldus het Deut sche N'achrichtcnbureau, dat hij al sedert jaren ge weldig veel materiaal tegen Th&lmann bezat, waarop de verdenking van voorbereiding tot hoogverraad be rustte. Hij wilde de massa voor een gewelddadigen Putsch en de instelling van een communistischen staat naar Russisch voorbeeld rijp maken. Daarbij kwamen nog andere hoogverraderlijke handelingen van Thiilmann. Vroeger was een strafvervolging onmogelijk, dooi- dat Thalmann werd beschermd door zijn immuniteit als lid van den rijksdag. Do rechter van instructie te Berlijn heeft thans de zaak in handen. Men verwacht, dat het voorloopig onderzoek spoedig zal zijn afgeloopen. Op de door Thalmann gepleegde strafbare handelin gen staat een vrijheidsstraf van maximaal 10 jaar. Het hoofdproces zal plaats hebben voor het Volksge rechtshof, het tijdstip staat nog niet vast. Het zal openbaar zijn, doch het is mogelijk, dat enkele gedeel ten met. het oog op de veiligheid van den staat met gesloten deuren zullen worden behandeld. PRINSES JULIANA NAAR ZWITSERLAND. Naar verluidt zal H.K.H. Prinses Juliana zich na baar bezoek aan Londen naar Zwitserland begeven. Prinses Juliana reist naar Brig, waar op 't oogenblik de Koningin vertoeft. Koningin en Prinses zijn voor- T-omens van Brig uit op 1 of 3 Juli verder te reizen naar Zinal in de Vallei d'Anniviers. Hdbld. gels, Goseling. Steinmefz en de voorzitter. Ook de heer Schaper (S.D.A.P.) stemde voor. Zooals men weet wilde minister Marchant bij het onderwijs de keus laten tusschen De Vries en Te Winkel en het compromis. Dc heer Ter Laan wilde alleen het compromis invoeren. Zijn daar toe strekkende motie werd bij zitten en opstaan verworpen. De motie-Mol Ier, waarin uitgesproken wordt dat vooral bij onderwijsexamens strengere eischen wor den gesteld aan het schrijven en uitspreken van de Nederlandsche taal werd bij zitten en opstaan aan genomen. Slechts alleen de communisten bleven zitten. Wat zal minister Marchant thans doen? Het compromis nog niet van de baan. Naar de „Tel." verneemt, is minister Marchant voornemens eerst het compromis nog eens in den ministerraad ter sprake te brengen. Zulks zal ge schieden in dc zitting van het Kabinet, die Dinsdag as. wordt gehouden, waarbij dan de uitspraak van de Kamer eveneens besproken zal kunnen worden. Eerst na deze vergadering van den ministerraad zal beslist worden wat er gaat gebeuren met het com promis. Het feit, dat de Tweede Kamer zich tegen de in voering van het spelling-compromis heeft uitgespro ken door h t aannemen van de motie-Tilanus, be- teekent geenszins, dat het compromis nu van de baan is. De motie had geen andere strekking dan het ge voelen der Kamer aan de regeering kenbaar te ma ken. De regeering behoudt de bevoegdheid het spel lingscompromis hij de onder haar ressorteerende in stanties (het gaat hier voornamelijk om het open baar onderwijs) in to voeren. De minister kan dus de uitspraak van de Kamer naast zich neerlpggen en toch gevolg geven aan zijn voornemen het compromis in September a.s. bij het onderwijs in te voeren of het onderwijs de keus te laten tusschen de spelling De Vries en Te Winkel en het compromis. Onze parlementaire geschiedenis kent meer voor beelden, waarbij een minister zich, ondanks het door de Tweede Kamer in een motie van orde uitgespro ken gevoelen, niet aan die uitspraak stoorde en de betreffende maatregelen doorzette. Het is natuurlijk mogelijk, dat de ministerraad, met het oog op de samenwerking tusschen regeering en Kamer en ter vermijding van onnoodige wrij ving, er bij minister Marchant op zal aandringen, rekening te houden met de bij de interpellafie-Tila- nus door de Kamer geuite bezwaren, die zich voor namelijk richtten tegen het wegvallen van de bui- gings-n, en datdus op dit punt het compromis nog eenigc wijziging zal ondergaan, ofschoon te verwach ten valt, dat de minister daartegen ernstig bezwaar zal hebl>en. Intusschen zal over het lot van het compromis, eerst Dinsdag a.s. nader beslist worden. De Raad dezer gemeente kwam in openbare verga dering bijeen op Woensdag 27 dezer, des avonds 8 uur. Voorzitter de Edelachtbare Heer G. G. Loggers, bur gemeester, tevens secretaris. Aanwezig zijn alle leden. Na opening worden de notulen der vergadering van 19 Mei, onveranderd, onder dank vastgesteld. Mededeelingen. Naar aanleiding van vragen gesteld in de vergade ring van 19 Mei jJ., deelt de voorzitter het volgende mede: Gevraagd werd naar de motieven van de door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur verlaagde onder steuningen. Burgemeester deelt mede, dat deze vraag in de ver gadering van bet Alg. Burg. Armbestuur van 6 Juni 1934 behandeld is geworden. Met algemeene stemmen werd besloten den Voorzitter te verzoeken den Raad mede te dcelen, dat het Bestuur in het algemeen zeer erkentelijk is voor inlichtingen en gegevens, wel ke van belang kunnen zijn voor beslissing op steun aanvragen, enz. Het Bestuur meent echter, in het belang van de steunverleening zelve, den Voorzitter niet te mogen machtigen noch omtrent verlaging van steun in het bijzonder, noch omtrent de steunverleening in het al gemeen, in een openbare raadsvergadering inlichtin gen te verstrekken. Niet in de eerste plaats omdat het Alg. Burg. Armbestuur over de wijze van steunverlee ning, welke geschiedt met inachtneming der voor- schriften, aan den raad geen verantwoording schul dig is, doch voornamelijk op grond van andere mo tieven. Do steunverleening geschiedt naar individueele be oordeeling. Elk geval staat op zichzelf. Verschillende factoren worden daarbij in acht genomen. Beantwoording van vraagstellers over deze onder werpen, is niet goed mogelijk zonder daarbij in bij zonderheden te treden, en daartoe leent zich een open bare raadsvergadering niet. Zij is niet in het belang van de betrokkenen en evenmin bevordelijk aan een zoo goed mogelijke uitvoering van de buitengewoon moeilijke taak waarvoor het A.B.A. zich in deze tijden geplaatst ziet. Ingekomen stukken. De voormalige gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen, zond rekening en verantwoording in over 1933. Van Ged. Staten werd ontvangen een afschrift van een uittreksel uit het K. B., tot goedkeuring van de verordening op de heffing van brandassurantie- belasting. Voorts kwam in een rapport inzake de controle Gemeenteontvanger en penningmeester van het A.B.A. en Weezenarmenbestuur. Bij den gemeenteontvanger was en moest in kas zijn f 7726.03. Bij den penningmeester van het Wee zenarmenbestuur was 'n saldo in kas, groot f 4.849.l2y2 Het nadeelig saldo van 't Alg. Burg. Armbestuur be draagt f 1-9.77.34. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Van F. Koster, wonende in de gemeente, kwam een schrijven in, houdende verzoek om toekenning van vergoeding van reiskosten, ten behoeve van het aan zijn zoon te doen geven Nijverheidsonderwijs. B. en W. stellen voor een vergoeding te verleenen, berekend naar 50 pet., der kosten over het tijdvak April 1934 tot en met Maart 1935. De heer Blaauboer meent dat in den vervolge meer klem moet worden gezet op dergelijke aanvragen. De gemeente heeft het al moeilijk genoeg en voor onderwijs op de bijzondere scholen moet al veel worden betaald. Spr. hoopt dat bij een volgende be grooting met een en ander rekening zal worden ge houden. Voorzitter deelt mede dat de zaak bij de begroo ting 1935 aan de orde komt. Ieder kon dan het zijne er van zeggen. De heer Vries wijst er op dat de christelijke scho len hier niet in mogen worden betrokken. Dat is een verplichting, door 't rijk opgelegd. Voorzitter vindt het wel gewenscht, dat de ouders vooruit weten welke verplichtingen er zijn als kin deren naar andere onderwijsinrichtingen worden ge zonden. Het voorstel wordt dan z.ha. aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den Commissaris van do Koningin, houdende toezending van oen af schrift van een uittreksel uit het K. B., tot goedkeu ring van de door den Raad op 29 November 1933 vastgestelde verordening veldwachters, onder opmer king, dat de regeling van de finantiëele aanspraken van den veldwachter bij het vervullen van militai ren dienstplicht nog gewijzigd moet worden overeen komstig de bepalingen bedoeld in punt IV van diens brief van 21 Maart 1934. B. en W. stellen voor do verordening alsnog dien overeenkomstig te wijzigen. Aldus wordt besloten. Van Ged. Staten kwam een schrijven in meldende goedkeuring der suppl. begrooting 1933. De steunregeling werd tot 29 December 1934 ver lengd voor daaronder begrepen groepen. Voor kennisgeving aangenomen. Herbenoemingen. Gedaan wordt het voorstel tot benoeming van per soneel van den vleeschkeuringsdienst overeenkomstig advies van de commissie van uitvoering, en wel voor den tijd van 2 jaren: J. Smit. ing. 1 Juni 1934; P. de Boer, ing. 1 Oct. 1934: K. Keetman, ing. 1 Oct. 1934; D. Rempt, ing. 1 Jan. 1935; J. de Veer, ing. 1 Jan. *35; J. Muntjewerf, ing. 1 Jan. 1935; J. L. W. Quax, ing. 1 Maart 1935. De raad gaat daarmee accoord. Aangaan kasgeldleanlng. De Raad besloot in zijne vergadering van 12 Maart 1934 tot het aangaan van een rekening-courantover eenkomst met de Coop. Boerenleenbank tc Schagen, ten behoeve van den vleeschkeuringsdienst Kring Barsingerhorn. Tegen dit besluit zijn hij G.S. ver schillende bedenkingen gerezen. Zij eischen o.a. dat de Boerenleenbank onderpand verstrekt voor de bij haar gestorte gelden. Aangezien deze instelling hier toe niet genegen is, stelt de Commissie van Uitvoe ring voor het Raadsbesluit van 12 Maart 1934 in te trekken en te besluiten tot het aangaan van een kasgeldleening groot f 10.000. Aangenomen. Reglement van orde. Door en voor den raad wordt vastgesteld een re glement van orde. Suppletolre begrooting 1933. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting 1933. Eenige overschreden posten worden aangevuld uit onvoorzien. De gemeentebegrooting 1934 is door Ged. Staten teruggezonden, vergezeld van enkele op- en aan merkingen. De voornaamste der opmerkingen is het verzoek bij de raming van de kosten van steunverleening en werkverschaffing rekening te willen houden met de circulaire van den Min. van Sociale Zaken betref fende het boeken van uitgaven voortvloeiende uit het tewerkstellen van werkloozen bij een z.g. cen trale werkverschaffing. Deze opmerking komt hierop neer, dat de door genoemden Minister vastgestelde subsidieregeling ook van toepassing is op de plaatsing van de werk loozen in de Wieringcrmeer. Dit komt B. en W. hoogst onbillijk voor. Tengevol ge van de Zuiderzeewerken is het aantal werkloo zen in deze gemeente, in vergelijking tot andere üt de OMGEVING l A V C E -V D IJ K ZUIDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot, de heer J. Renaud, slaagde voor het eindexamen aan de Hoogere Handelsschool te Alkmaar. Alhier is opgericht een vereeniging van tuinders, met het doel, elkander in tijden van ziekte onderling bij de tuinhouwwerkzaamheden behulpzaam te zijn. Zij telt voorloopig 11 leden. Er bestaat in deze gemeente reeds een dergelijke vereeniging. die echter geen nieuwe leden meer aanneemt dan tegen een entree van f 10 in verhand met de in den loop der jaren gekweekte reserve. BROEK OP LANGENDIJK. De heer H. J. van Zuijien alhier behaalde het di ploma Hoogere Handelsschool. OUDKARSPEL. Botsing. Gisteren had op het Noordeinde een aanrijding plaats, welke nog góed afgeloopen is. Eenige kinderen waren op de fiets aan het rondjes rijden door den stal van den heer K. de Hart de café houder. Juist toen een meisje de stal uitreea en de straat opdraaide, kwamen eenige dames aangereden, met gevolg, dat een botsing plaats had. Persoonlijke ongevallen, behalve een paar onbeteekenende builen en schrammen, kwamen niet voor. Het verdient zeker aanbeveling, den kinderen op het groote gevaar te wijzen van dergelijke spelletjes. Als in plaats van de fietsendo dames een auto was gekomen, zouden dc gevolgen erger geweest zijn. In enkele gemeenteraden is herhaaldelijk gewezen op de moeilijkheid, om de indertijd toegestane gel den als bijdrage in de kosten voor de kanalisatie van West-Friesland te voteeren, nu het met de gemeento- financiën als gevolg van de economische depressie zoo bedroevend slecht gesteld is. En daaraan werd dan verder de vraag verbonden, of het niet mogelijk zou zijn van die bijdrage af te komen, alzoo de toe zegging tot het verleenen van een jaarlijksche sub sidie ongedaan te maken. Aan deze vraag meende men kracht te moeten bijzetten door er op te wijzen, dat de omstandigheden van tegenwoordig voor wat betreft de wijze van transport van goederen, voor Langendijk in het bijzonder groenten en aardappelen, zoo geheel anders zijn dan ten tijde, toen dc aange vraagde subsidie werd verleend. En de voorstanders van terugneming van liet eens gegeven woord wijzen dan op de groote veilingen te Broep op Langendijk en Noordscharwoude, vanwaar zooveel met vracht auto's wordt verzonden, zelfs naar het buitenland, en zoo betrekkelijk weinig per boot. En tot staving van hun redeneering beroepen zij zich dan op het klagen van de vrachtvaarders, die voor hun vaartuigen maar geen emplooi kunnen vinden. Of deze aangevoerde argumenten juist zijn, laten we in het midden, doch men hebhe thans te bedenken, dat op verschillende plaatsen met de werken der ka nalisatie reeds een aanvang is genomen, voor andere de voorbereidende werkzaamheden reeds zijn getrof fen en wat het kanaal aan de Oostzijde van Langen dijk betreft, verschillende gronden en perceelen reeds zijn aangekocht en met de eigenaars van en kele andere nog wordt onderhandeld, welke onder handelingen eerstdaags hun beslag zullen krijgen, terwijl reeds is meegedeeld, dat men er moet op re kenen, dat de perceelen ongeveer Mei van het volgen de jaar zullen moeten worden ontruimd. Wie zich deze feiten voor oogen stelt, zal ongetwij- gemeenten buitengewoon hoog. Dezelfde werkloozen brengen nu grootendeels op kosten der gemeente Barsingerhorn, de Wieringcrmeer mede in cultuur. Dit is geen gezonde toestand. Voor 1933 werd een subsidie berekend van 76 pet. De kosten van steunverleening en werkverschaffing bedroegen f 21000. Het subsidie bedroeg derhalve f 17000. Ten laste der gemeente komt dus over dat jaar I 4000. (Geraamd werd rond f 9000). Voor 1934 ontvangt de gemeente 46/75 van f 17000 is rond f 9800. Terwijl de kosten stijgen is het sub sidie gelimiteerd niet tot een bepaald percentage, doch tot een zeker bedrag. Een vermindering van ongeveer 40 pet. subsidie. Funest voor de gemeente- financiën. Wat te doen om onder die omstandighe den de begrooting nog sluitend te kunnen maken, is nu de vraag. Het mocht B. en W. gelukken de begrooting als nog sluitend te krijgen, zij het met verhooging van opcenten der personeele belasting. B. en W. stellen dus voor de begrooting te wijzigen, zoonis door dit college aangegeven, met verhooging van de opcenten op de personeele belasting van 115 tot 140 opcenten. De heer Burger neemt 't woord en wijst er op, dat hij met een bezwaard hart heeft kennis genomen van de voorstellen tot wijziging der begrooting. Waar de raad nu voor de keuze gesteld wordt, de begrooting al dan niet aan te nemen, in deze wijzi ging, wil spr. er op wijzen, dat de begrooting al heel sober was gesteld. Er werd bezuinigd, wat moge lijk was. Indien aan de eischen, van boven af gesteld, niot wordt voldaan, dan staat de stok achter de deur, en ls de kans niet uitgesloten, dat de gemeen te onder curateele zal worden gesteld. Het gemeente lijk beheer zal door het rijk zelf ter hand genomen kunnen worden. De voornaamste factoren tot het niet sluitend krijgen van de begrooting. berust op de enorme offers, die de werkverschaffing aan de ge meente oplegt Door de schriele uitkeering, welke het rijk geeft, een uitkeering veel lager gesteld, als vroeger, is het gemeentelijk huishouden moeilijker geworden. Het werk in de Wieringcrmeer heet te wezen een nationaal werk, doch ge en de geringe bijdrage van de cultuurmaatschappij, bezwaart net de gemeenten. De vraag rijst, of ten koste van de gemeenten, de Wieringcrmeer productief moet worden gemaakt. Er werken momenteel pl.m. 30 Zeeuwen in de Wie- ringermeer en spr. is van meening, dat in verhand met de offers, die gebracht worden, ook door de ge meente Barsingerhorn, dit onbillijk is. Dit jaar vraagt het van deze gemeente pl.m. f 3500 en daar van wordt weinig profijt getrokken. De heer Burger hoopt, dat de aannemers er ora zullen denken, dat de gemeente alle recht heeft, te vragen hare arbeiders te werk te stellen, gezien de offers, die gebracht worden. De heer Vries sluit zich bij deze woorden aan. en hoopt, dat geen verslechtering in do werkverschaf fing zal plaats vinden. \oorzitter antwoordt, dat B. en W. alles zullen doen wat in hun vermogen is om de werkloozen te werk gesteld te krijgen. De lieer Schenk hoopt, dat er in deze richting ac tie gevoerd zal worden en in 't bijzonder tegen de besluiten van Ged. Staten. Voorzitter kan mededeelen. dat het in de bedoe ling ligt, om gemeenschappelijk actie fe voeren. Deze toestand is voor de gemeente Barsingerhorn onhoudbaar. De heer Vries deelt mede, dat de Landarbeiders- bond deze actie zal steunen. De gewijzigde begrooting wordt daarop aangeno men. De rondvraag levert eenige zaken van huishoude- lijken aard op, waarna sluiting volgt. feld eenigszins onthutst hebben gestAan bij het ver nemen van het besluit van den gemeenteraad van Oudkarspel, om eenvoudig het besluit tot betaling der toegestane subsidie in te trekken. En dat de Raad bij dat besluit is blijven volharden, toen bij een verzoek aan andere colleges, adhaesie to betuigen met dit streven, om de aangegane verbintenis te verbra ken, is gebleken, dat zoo goed als niemand mei een dergelijke handelwijze sympathiseerde, moet nog meer verwondering wekken. Intusschen —de Raad bleef zich zelf en weigerde den omslag te betalen In de voorloopige kosten, die over 1932 ten behoeve van de kanalisatie zijn gemaakt. Zelfs voor een sommatie van rechtsgeleerden is hij niet bezweken, zoodat nu het recht zijn loop zal heb ben. Ged. Staten van Noord-Holland vragen thans mach tiging van Provinciale Staten om te procedeeren tegen de gemeente Oudkarspel, die weigert de vordering van f31.38 als omslag in de voorloopige kosten der ka nalisatie over 1932 te betalen. Het gaat hierbij na tuurlijk niet in hoofdzaak om die f31, doch om het principe, n.1. de vraag, of de gemeenteraad gerechtigd is eenzijdig een toezegging tot het verleenen van een subsidie te verbreken. Het is duidelijk, dat deze quaestie met de grootste belangstelling wordt gevolgd, vooral omdat het moreele recht hier geweld zou wor den aangedaan, al zou het feitelijke recht de gemeen te Oudkarspel in het gelijk stellen. Allen, die nog hechten aan de nakoming van het eens gegeven woord, die met trotsch op de moraal durven wijzen, welke in het Nederlandsche „een man, een man, een woord een woord"' ligt opgesloten, hopen, dat Oud karspel zijn woord zal moeten gestand doen. W A R M E N H V 1 2 E N SCHOORLDAM. Onze plaatsgenoote, MeJ. C. G. ter Burg slaagde dezer dagen te Alkmaar voor het examen onderwij zeres. WIE RINGEN Raadsvergadering. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag, den 29 Juni 1934, des namiddags ten 2 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en Ingekomen stukken. 3. Nieuwe stemming over de voordracht tot uitkee ring eener schadevergoeding aan het heemraad schap Wieringen en den polder Waard-Niouw- land, wegens buitengewone onderhoudskosten aan hunne wegen. 4. Voordracht tot regularisatie van uitgaven op de begrooting dienst 1933. 5 Voordracht tot wijziging en nadere vaststelling van de instructie voor de gemeente-vroed vrouw. 6. Voordracht tot wijziging der verordening tot aan wijzing van de takken van dienst voor de toepas sing van artikel 252 der Gemeentewet. 7. Voordracht tot aanwijzing van een standplaats voor woonwagens. 8. Voordracht naar aanleiding van verzoeken om te gemoetkoming in de vervoerkosten van leerlingen van lagere scholen. 9. Voordracht naar aanleiding van bezwaarschriften en verzoeken om ontheffing inzake reinigings rechten. Landbouw. Verricht in gsproef voor Stamboek-warmbloedpaarden. In September zal een verrichtingsproef worden gehouden voor merrien, type tuigpaard. Zij zullen bij die proef een afstand van 10 K.M. binnen 40 mi nuten moeten afleggen. Dit alles onder het zadel. Indien blijkt dat de paarden onvoldoende zijn voor bereid, worden ze van plaatsing uitgesloten. Aan deze proef zijn gcldpremiën verbonden. De grootte van de premie hangt af van de deelneming. Het is dus zaak de paarden goed voor te bereiden. Laat ze daarom rijden door de leden der landelijke rijverecnigingen, doch niet den dag zelf, maar nu reeds te beginnen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2