Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 26 Juni. Helder. EEN WINKELDIEVEGGE STAAT TERECHT. De 21-jarige mejuffr. Geertruida Elisahcth O. zon der beroep, wonende te Nijmegen en tijdelijk vertoe vende te Helder, stond heden voor de rechters ter zake, dat zij op onderscheidene datums in Maart 1931, verschillende winkeldiefstallen had gepleegd en wel: In den winkel van mctr. de wed. Veen, geboren Clee, diefstal van: 6 zijden hemden, zijden onderrok. 2 paar dameshandschocnen, voorts in den winkel van den heer Jacobus Thieleman: fleschjes crème de menthe, dc mandorie -in cognac; in den winkel van mej. M. Jongstra 2 dameshoeden; bij Emil Meijer da meshandschoenen en dameskousen en bij de firma v. d. Lee een kruik oude Bols. Het keurig gckleede meisje maakte een gunstigen indruk en werd ook door den heer Wiggers, qua per sone en wat haar karakter betrof, met welwillendhei 1 beoordeeld. De feiten door haar zelve gepleegd, werden door het meisje erkend en verklaarde zij over de gepleeg de oneerlijkheden, berouw te hebben, doch het bleek, dat zij ten zeerste onder den verderfelijkcn invloed had gestaan van een tante, die zoo aanstonds terecht zou moeten staan. De in beslag genomen voorwerpen, in een paar kisten aangevoerd, zouden een winkeltje van bescheiden omvang hebben kunnen vullen. Om de zaak te vereenvoudigen, waren dus maar enkele feiten tenlaste gelegd. Dc beide dames maakten er blijkbaar 'n soort dag taak van in onderscheidene winkels die op het pro gramma stonden, links en rechts zooveel mogelijk weg te gappen. Gelukkig, dat tenslotte de politie aan dc wanda den van deze vrouwelijke rampassers een eind kon maken. Na de visite van deze cliëntèle werden voortdurend later goederen vermist. Mej. Th. de Hablous, winkeljuffrouw, destijds bij de firma v. d. Lee. had de beide dames, de verdachte en haar tante verkocht een proeffleschje, nadat zij eerst met interesse de prijscourant hadden bestudeerd. La ter werd gemist een flesch Lucas Bols. Volgens ver klaring van het meisje had tante deze diefstal ge pleegd, wat den president eenigermate bevreemde. Zij had ook de bedoeling niet gehad, wat moest ik eigen lijk met drank doen, vroeg verdachte. De moeder van verdachte werd nog gerequireerd door den verdediger mr. Van Leeuwen, als getuige k decharge, doch op grond van het feit, dat zij op de publieke tribune dc behandeling had bijgewoond, kon zij alléén worden gehoord tot het geven van inlichtin gen. De in dit proces berucht geworden tante was een zuster van deze vrouw, die haar zuster volkomen in staat achtte tot het plegen van dergelijke diefstallen en haar dochter daartoe over te halen. Inderdaad geen adres voor nichtje om te komen lo- gecren t De officier memoreerde in zijn requisitoir, dat de tante niet zoo heel gunstig bekend stond in Den Hel der en deze reputatie sloeg ook wel een weinig over op het nichtje, doch de lieve tante was de kwade ge nius,het nichtje stond geheel onder suggestie en kwam volkomen onder den kwaden invloed van deze vrouw. Tante had het meisje natuurlijk niet oprecht lief, doch misbruikte nichtje voor haar oneerlijke neigin gen. Het meisje bleek veel beter te zijn, dan aanvanke lijk werd gedacht, ook de heer Beijerink. Directeur van het Huis van Bewaring, gaf omtrent haar een gunstige getuigenis. De Officier bleek dan ook volkomen bereid een voor waardelijke straf te requirecren en vorderde tegen haar 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren. Mr. Van Leeuwen kon volkomen meegaan met dit requisitoir en was eveneens overtuigd dat de tante de oorzaak was van het gebeurde. Pleiter hoopte dan ook, dat het uitspreken van een dergelijk vonnis, 't leven van verdachte weer in goede banen kon worden geleid en refereerde zich aan het requisitoir van den Officier. Helder. DE TANTE ALS HEELSTER GEEN SUCCES! De niet verschenen Mona Petronella Th., echtge- noote R., te Helder woonachtig, moest zich thans ver antwoorden wegens heling op grond van het feit, dat zij een door diefstal verkregen flesch Bols als ge schenk van haar nicht had aangenomen. Het meisje werd in deze zaak gehoord als getuige. De Officier kon echter niet slagen in de bewijsleve ring van deze telastelegging en requireerde alzoo vrijspraak. Na dit échec kon de uitdragerswinkel in de zaal weer worden opgeruimd.. Helder. NAWEEëN VAN EEN DRANKZAAKJE. Op 20 Februari werd behandeld een d rank wet over treding in hqoger beroep tegen den caféhouder Van Nimwegen te Helder en werd mej. Jansje van N„ thans gehuwd met den heer J. B., op vastigatie van dien caféhouder onder eede een verklaring afgelegd die den toets der waarheid niet kon doorstaan. Briga dier Horsman had destijd procesverbaal tegen van Nimwegen opgemaakt en o.m. geconstateerd, dat her meisje zich niet alleen bezig hield met haar verloof de. doch ook met andere mannen. Later had zij er kond destijds opzettelijk niet de waarheid te hebben gezegd en bleef thans daarbij volhouden. De heer Officier bracht naar voren, dat meineed een der ernstigste misdrijven is, omdat daardoor niet mogelijk is behoorlijk recht te spreken. Eisch is 6 maanden gevangenisstraf. De hevig schreiende verdachte was zeer ontdaan, door dezen eisch. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat een voorw. straf wordt opgelegd. A 1 k rn a a r. EEN ZWIJNEJAGER IN DE KA AS-METROPOOL. I)e niet verschenen heer Jos. Wilh. Herm. P.. had op 9 Januari te Alkmaar, bij dc gcm. Leeszaal wegge graaid een rijwiel, genaamd B.S.A.. met toebehooren, eigendom van den colporteur W. P. de Boei1. Het rij wiel was gedeponeerd in den tuin van het Leeszaal gebouw en daar een gemakkelijke buit van den fietsendief. Waar bleek dat de heer P. zich meer malen aan diefstal had schuldig gemaakt, was Ie Officier niet malsch en requireerde 1 jaar gevange nisstraf. U rsem, LANDELIJKE JAGER OP ZWIJNTJES. F.en 29 jarige boerenknecht uit Ursem, Renier Pe trus 13.. had zich op 21 Me: naar Castricum. alwaar zijn zuster woonachtig is, begeven en op deze familie reis tevens een aan zekeren heer K. Mulder tocbe hoorend rijwiel gestolen, voor welk strafbaar feu hij heden terecht stond. De verdachte beriep zich op zijn dronkenschap, doch stond reeds voor diverse diefstallen in het register van den Officier genoteerd Het gestolen rijwel had hij te Oostzaan van de hand gedaan. Eisch 8 maanden gev. Zuidscharwoude. FIGUREN UIT DE LANGEDIJKER ONDER WERELD. De publieke tribune, vulgo engelenbak, was heden j 'ïiddag aardig bezet door bewoners van de kool streek, die nieuwsgierig waren, hoe het hun geëerde dorpsgenooten, Hendrik B. en Cornelis Kr., die he den op het zondaarsbankje waren gerequireerd als verdacht van diefstal met behulp van een valschen sleutel in het bekende Cafe ,.De Roode Leeuw" van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude, voor de rechters zou vergaan. De heer Hendr. B., tuinbouwer, in zijn Zondagsclie kloffie en zijn compagnon Cornelis Kr., uitgedoscht in een manchester jas, beiden thans logé in het Huis van Bewaring, stonden dan heden terecht ter zake het binnendringen door middel van een val schen sleutel in café „De Koode Leeuw", alwaar zij zouden hebben weggenomen 8 gulden in gereed geld en twee flesschen drank, welk drama zich had af gespeeld in den nacht van 9 op 10 Mei. De heer Hendr. B„ desgevraagd, erkende wel zijn aanwezigheid ter plaatst, alwaar hij zich had ver voegd om sigaartjes te koopen. De deur was los, dus vermeende hij ongestraft zijn gang te kunnen gaan. Hij had toen den heer Kramer, den caféhouder, op gemerkt en was 'm daarna met spoed de achterdeur uit gesmeerd. De heer Corn. Kr., was zoo vrij beslist te ontken nen, dat hij dien nacht op de plaats, die de officier hen had toegedacht, aanwezig was geweest. De heer Kramer, de waard uit „de Roode Leeuw", was na afloop van een vergadering, omstreeks half een, naar een bruiloft gegaan, wat aan den heer Cor nelis Kr. bekend was. Omstreeks half drie kwam Kramer thuis, zag licht branden, hij ging de zaal, waarvan de deur los was, binnen. De stoelen in de zaal aanwezig moest hij op zij duwen. Hij zag toen duidelijk de heeren Hendr. B. en Cor K. Cor droeg een manchester jasje en had n pet op. Hendr. B. droeg ook n pet cn was ge kleed in een blauw jasje. Do caféhouder maakte zich natuurlijk wat dik en zonder iets te zeggen, maakten liendr. B. en Corn. Kr. dat zij de achterdeur uit kwa men. Zij zeiden niets en Hendrik B. sprak dus ook niet over het koopen van sigaren. Door den heer Kramer werd f8 uit de lade van het buffet, 'n flesch Port en 'n flesch kruidenbitter gemist. Aan den heer Kramer werd ook nog een grijs manchester jasje getoond, dat aan Cor Kr. toe behoorde en hij in den bewusten nacht zou hebben gedragen. De heer Cor Kr. bleef persé ontkennen. Hij was er beslist niet geweest. Door den heer Hendr. B. werd verklaard, dat hij niet over sigaren met Kramer bad gesproken. Hendr. B. wist niet dat Kramer dien avond naar een bruiloft was gegaan, antwoordde hij op de des betreffende vraag van Mr. Prins, verdediger van Cor Kr., Deze verklaarde ook nog dat hij dien nacht geen krullen in zijn haar droeg. De huishoudster van den heer Kramer, mej. C. E. v. d. Vliet, was niet ter bruiloft getogen, doch was thuis gebleven. Zij had de buitendeur gesloten, als ook de achterdeur, doch niet de zaaldeur. Omstreeks 1 uur ging zij naar bed en werd wakker door het la waai van de ontmoeting tusschen Kramer en de twee inbrekers. Later zag mej v. Vliet dat een sleutel van de deur op den grond lag. De juffrouw ontkende op de vraag van den Offi cier, dat zU 2 flesschen buiten de deur had gezet Door den heer Kramer werd nog verklaard, dat de gestolen flesschen hadden gestaan in het maga- zijntje. niet in 't buffet. Dc heer Kramer had direct aan juffr. v. Vliet me degedeeld. dat hij verdachten in de herbergzaal had aangetroffen. Verdachten erkenden voorts, dat zij om elf uur 's avonds nog in eikaars gezelschap hadden vertoefd. Door rijksveldwachter de Box werd alsnog ver klaard, dat hij de beide personen had gearresteerd en geconstateerd dat Hendr B. zeer sterk naar ster ken drank rook. hoewel hij niet dronken was. Ook Corn. K. rook bij zijn arrestatie naar sterken drank. Door beide verdachten werd beslist ontkend, dat zij sterken drank zouden hebben geconsumeerd. Er was overigens niets bezwarend op hen bevonden. Hendr. B. verklaard alsnog direct van het café van Kramer naar huis te zijn gefietst. Verdachte was reeds veroordeeld ter zake diefstal in voor de nacht rust bestemden tijd. De heer Cor Kr. kon zich beroe men op een zeer welgevuld strafregister, getooid met diverse veroordeelingen De heer Officier ging in zijn requisitoir het nach telijk gebeuren in Café „De Roode Leeuw" nog eens in bijzonderheden na en releveerde dat het heel wei nig manhaftig was van twee persone als verdachten, om bij de nadering van Kramer het hazenpad te kie zen. Vervolgens stak de Offic. zoo'n beetje den draak met het armzalig voorwendsel van Hendr. B.. dat hij kwam om sigaartjes te koopen. Gelukkig was hij door Kramer beet gepakt en kon hij zijn aanwezigheid moeilijk ontkennen. Voorts vestigde de Officier de aandacht op het jasje van Corn. Kr., dat door Kramer werd herkend, terwijl later een zelfde jasje ten huize van Cor K. in beslag werd genomen. Nog verschillende omstandigheden werden door den Officier ter sprake gebracht, o.m. dc twee flesschen drank, die na de visite van de heeren verdachten, bij na geledigd in de steeg naast het café aangetroffen werden. De Officier vermeende dus niet alleen de huis vredebreuk. doch ook ter zake het primair telaste ge legde, de inbraak met diefstal te hebben kunnen be- wijzen en requireerde per saldo voor dit ernstige mis drijf, tegen ieder 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Jozephus Jitta, verdediger van Hendr. B., was het niet eens met den Officier dat de feiten aan zijn rliënt ten laste gelegd, In den door den Officier ge- bezigden zin zouden zijn bewezen. Ten hoogste zou bewezen zijn, de huisvredebreuk, wat door zijn cliënt ook werd erkend. PI. concludeerde dus ontslag uit de hechtenis, subsidiair een clemente straf. De eigen gekozen verdediger voor Cornelis Kr., mr. A. Prins, wierp zich op de bewijsvoeringen van den officier en trachtte deze ooveel mogelijk te ont zenuwen. Het in beslag genomen jasje kon naar plei ters meening worden uitgeschakeld. Het bewijs moest worden geconstrueerd door de verklaringen van een getuige, de heer Kramer en testis unno, testis nullio, Algerneene vergadering van het Bestuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier op Woensdag 27 Juni 1934, des voormiddags te tien uur. in het Gemeenlandshuis te Alkmaar. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, dijkgraaf; secretaris de heer J. W. Boersma, penningmeester de heer P. W. Groot, ingenieur de heer P. Tj. Poppens. Alle hoofdingelanden en hoofdingeland-plaatsver vangers zijn aanwezig, terwijl van het college van Dijkgraaf en Hoogheemraden alleen afwezig is de heer N. Dekker, wegens ongesteldheid. Het openingswoord. De Voorzitter opent met de volgende woorden de vergadering: Mijne Heeren. Het. is mij een aangename taak Uw Vergadering te openen en U hier welkom te heeten. Nadat tweemaal een college van Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-plaatsvervangers een zesjarige zittingsperiode had, is aan Uwe Vergadering thans opgedragen om met het college van Dagelijksch Be stuur de belangen van Noordhollands Noorderkwar tier te behartigen. Terwijl ik ü-eenerzijds verzeker, dat Dijkgraaf en Hoogheemraden gaarne zullen samenwerken om de ons toevertrouwde belangen zoo goed mogelijk voor te staan en te dienen, vraag ik U, ten dienste van Noordhollands Noorderkwartier, dat wij allen om zoovele redenen liefhebben en willen vooruitbrengen, om Uw steun en bijstand bij het verrichten van on ze taak wel .te willen verleenen. In de eerste en moeilijke jaren na de oprichting van ons waterschap moesten de richtlijnen min of meer gezocht en gevonden worden. Later kon daar op worden voortgebouwd, en zoo kon veel nuttig werk worden verricht. Wanneer wij den toestand, waarin de ons toevertrouwde objecten eerder ver keerden. met dien van thans vergelijken, dan mogen wij vaststellen, dat veel verbetering is bereikt en aanpassing aan de tegenwoordigt eischen is verkre gen. Ik meen ook te mogen zeggen, dat zoowel in de Algerneene Vergadering als daar buiten het doel van l w Bestuur en de wijze, waarop dit wordt nage streefd is begrepen en als juist is verstaan. Het is voor het Bestuur, toen de tijden zooveel ongunstiger werden, een voorrecht geweest, door de verkregen vorderingen in de betere dagen, telkens weer verlaging van lasten te kunnen voorstellen, waardoor deze tot op de helft van eerder konden worden teruggebracht. Zoo snel als de lasten in de laatste jaren werden verlaagd kan niet worden doorgegaan. Wij moeten het oog hierop gevestigd houden dat goed onder houd in de eerste plaats noodig is, dat de verbete ringen. welke de omstandigheden vorderen voor een coede aanpassing, niet mogen worden nagelaten, en dat het menschkundig niet juist is om lasten to ver ingen, wanneer het zich laai aanzien, dat de verla ging ook verder niet kati worden gehandhaafd. In dien geest is hier bestuurd en in dien geest zal het goed zijn voort te gaan. Wordt dat gedaan, dan staan wij zuiver en sterk. Ik vraag van L" den goeden wil om aldus bedacht zaam onze zaken te leiden en naar een betere toe komst te voeren, in het waarachtig behing van hun. voor wie wij besturend hebben te zorgen, en als wij daarbij zoeken naai en opbouwen door wat ons verbindt, dan zal Uwe zittingsperiode zijn tot heil van Noordhollands Noorderkwartier, terwijl het U rechtmatige voldoening zal schenken door hetgeen onze Provincie. U heeft helpen bereiken voor dat mooie deel van Moge de lust en de kracht U daartoe worden ge geven. dat wensch ik van ganscher harte U toe! Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken zij vermeld, de herbe noeming van dc ho.:gi ui. aden. de heeren Ver failIe en Versteeg, met welke herbenoeming de Voor zitter hen hartelijk gelukwenscht. Ged. Staten hechtten hunne goedkeuring aan di verse besluiten van de algerneene vergadering van bet bestuur yan het waterschap. Bij arrest van den Hoogen Raad is het Hoogheem raadschap ten aanzien van het proces met den polder Oostzaan in het gelijk gesteld. Verstrekt wordt een overzicht over de invordering van den omslag, diensten 1932, 1933 en 1934. Overneming van dijken, wegon, enz. Aan de orde komen diverse voorstellen tot over neming van dijken, wegen. enz., nl. voorstellen: lo. tot verwerving van den eigendom van de dij ken toebehoorende aan het hoogheemraadschap Wa terland; 2o. tot overneming in eigendom, beheer en on derhoud van een klein gedeelte van den Heerenweg, bij Camperduin, gemeente Schoorl; 3o. als voren van den Voorweg der gemeente Oudorp: 4o. als voren van den Bovenweg van de banne Koedijk en gemeente Koedijk; 5o. tot overneming van den Benedenweg, de Stee nenlaan. dc Zandboschlaan. de Van de Vijzellaan, de Kerklaan. of Kerkelaan, het Noordeindo en den Klei- neweg. der gemeente Sint Pancras in eigendom, be heer en onderhoud, tot aankoop van perceelsgedeel ten. welke in verband met de verbreeding dier we gen bij die wegen zijn getrokken, alsmede om Dijk graaf en Hoogheemraden te machtigen tot het aan koopen van nog meerdere perceelen of perceelsge deelten. welke daarvoor, in verband met de overne ming of de verbetering van genoemde wegen in aan merking zullen blijken te komen, 6o. tot overneming van den Dorpsweg der ge meente Warder. in eigendom, beheer en onderhoud, en om Dijkgraaf en Hoogheemraden le machtigen, tot het aankoopen van nog meerdere voor de vor- breeding van dien weg benoodigde perceelen of per ceelsgedeelten: 7o. tot overneming van den Dorpsweg en den Nieuwe weg. der gemeente Middelie in eigendom, beheer en onderhoud; 8o. tot overneming van den Zaandammerweg van den polder Assendelft in beheer en onderhoud en gedeeltelijk) van de gemeente Assendelft in eigen dom. Ten aanzien van het onder lo. genoemde voorstel verzoekt de heer Haremaker voortaan duidelijk on der elkaar de koopsommen te vermelden en de hoe veelheid grond die wordt verkregen, zoomede de kosten van transport, enz. De Voorzitter deelt, mede dat de transportkosten gering zijn. omdat het Rijk heeft goedgevonden dat voor dergelijke overdracht geen overdrachtkosten worden betaald. In tegenstelling met anders zijn bij dit voorstel geen kaarten verstrekt, omdat ze van te grooten omvang waren en hebben ze ter inzage ge legen. Met den wensch van den heer Haremaker zal zoo mogelijk rekening worden gehouden. Wat betreft het voorstel genoemd onder 3o. zegt de heer Best. dat dit het eerste punt op de agenda is inzake overneming van wegen. Spr. vraagt of de uitvoering der voorwaarden altijd even vredig ver loopt. Het lijkt van niet, want in de openbare raads vergadering van Hensbroek werd de opmerking ge maakt, dat toch zeker niet werd onderhandeld met Jan Rap en zijn maat. Het betrof hier de vraag wie voor dp verplaatsing van de palen van het electrisch net moest zorgen. De Voorzitter antwoordt dat de weg in Hensbroek overgenomen is van de Banne en niet van de ge meente. De gemeente is niet bij de onderhandeling tegenwoordig geweest. Alleen was een bestuurslid van het waterschap ook bestuurslid van de ge meente en dit bestuurslid meent, dat door ons toe zegging is gedaan tot het verplaatsen van de palen. Het Hoogheemraadschap heeft reeds tientallen keeren dezelfde zaak bij de hand gehad en nooit heeft het de kosten van verplaatsen van palen e.d. gedragen. En het hoogheemraadschap behoeft dat ook niet te doen. Niet de minste toezegging is dan ook aan Hensbroek gedaan. Het gaat hier om een principe en we moeit n aan den tot nu gevolgde ge dragslijn vasthouden, wil het hoogheemraadschap een getuige, geen getuige, vermeende .de verdediger. Voor het overige achte pleiter alle omstandigheden en stille getuigen uiterst zwak en concludeerde plei ter tenslotte vrijspraak van den diefstal en onmid dellijke invrijheidstelling van Cor Kr., omdat hem niet anders zal kunnen tenlaste worden gelegd dan huisvredebreuk. Dit verzoek werd daarop afgewezen. Hierop hield verdachte nog een schriftelijke verde diging, door hom in het huis van bewaring opge steld. GEDEELTELIJK GEVULD BIERVAT INGEPIKT. Aan den heer Hendr. B., de eerste verdachte uit de vorige zaak, werd nu weer ten laste gelegd dat hij zich in den nacht van li op 15 April een biervat, in houdende 8 liter, wederrechtelijk had toegeëigend. Dit vat met inhoud was het eigendom van den heer J. Krul, bierbottelaar te Zuidscharwoude, die dit in de steeg had gedeponeerd. De waarde was f l i totaal. Door verdachte werd wederrechtelijke toeëigening ontkend. Hij had het vat op 18 April in het water van het Geestmerambacht gevonden. Door den Officier werd opgemerkt, dat verdachte den datum van de vinding had gesteld op 18 Maart en zich later, toen hij bemerkte dat het vat eerst op 14 April was ver mist, had herzien. Eisch 6 maanden, waarbij de Officier rekening hield met de te verwachten omstandigheid dat hij zal veroordeeld worden voor de ten laste gelegde diefstal in „De Roode Leeuw." Mr. Jozephus Jitta, nam aan, dat er wèl schijn van schuld bestond, doch geenszins van wettig bewijs, wes halve verdediger zich refereerde aan het oordeel der rechtbank. Zuidscharwoude. NOG EENS DE HEER CORNELIS KR. OP HET ZONDAARSBANKJE. De verdachte uit de inbraak in de Roode Leeuw, Cornelis Kr., had zich nu nog weer eens te verant woorden voor wederrechtelijke toeeigening van een dekkleed, eigendom van zekeren heer Cornelis Zwa ger. Volgens verdachte zou dit kleed door een onbe kende hand in zijn koolschuit zijn gelegd. Door den groentenhandelaar Cornelis Zw. werd al*- nu verklaard, dat het ter zitting aanwezige kleed zijn eigendom was. In deze zaak werden als getuigen A charge gehoord de heeren Corn. Zwager, A. Mijts en de gemeente veldwachter Prins, die bedoeld kleed op den zolder van verdachte had gevonden. Deze vertelde toen dat hij dit waardelooze kleed zou hebben gevonden. Door den Officier werd herinnerd aan de zaak van het biervat en achtte hij de toelichting van verdachte ook hier onaannemelijk. Verdachte had heel goed kunnen weten, dat men een kleed met deze initialen gemerkt, niet in zijn vlet je zal leggen. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Prins, verdediger, ook in deze zaak. was van dien eisch voor dergelijk vod. geschrokken. Pleiter achtte zeer wel mogelijk, dat het kleed in de schuit van verdachte was gevonden en concludeerde vrij spraak. in de toekomst niet voor belangrijke kosten komen te staan. De heer Barendregt wijst er op, dat de gemeente Oudorp in de eerste jaren zal hebben te betaler f300 tot f 400 per jaar. de volgende 10 jaren f 1000 en daarna ruim f800. Welk belang is er voor de in gelanden in deze financiering? De Voorzitter deelt mede, dat de geringere betaling in de eerste jaren verband houdt met het feit dat Oudorp een vrij goeden weg had cn nu gelegenheid krijgt in de eerste jaren de daarvoor gemaakte schuld af te lossen. Naderhand wordt dan een hoo- ger bedrag betaald. Bij de vraag, welk belang de ingelanden bij deze financiering hebben, komen 2 dingen naar voren In de eerste plaats de wensch van de Provincie om te krijgen concentratie van het wegenheheer. welke wensch nog weer nader tot uitdrukking komt in de nieuwe voordracht aan Prov Staten tot wijziging van het reglement van het Hoogheemraadschap, door invoeging van een staat D. vermeldende 23 we gen, wier onderhoud tot taak van het hoogheem raadschap komt te behooren. Het voordeel van dc ingelanden is tweeledig; vele ingelanden in de om geving profiteeren van de verbetering van den weg, terwijl als tweede voordeel genoemd kan worden, dat het onderhoud door ons waterschap beter en goedkooper kan worden uitgevoerd. Bij het voorstel genoemd onder 7o. blijkt dat het de gemeente Middelie moeilijk valt de eerste termijn op den daarvoor gestelden datum te betalen en zal deze betaling, onder vergoeding van rente worden ver schoven. De heer Barendregt zegt, dat dit dus de eerste moeilijkheid is die met dergelijke overeenkomsten wordt verkregen en vraagt, hoe het moet als gemeen ten insolvent geraken. Tien jaren geleden hadden we niet gedacht dat we in economische moeilijkheden zouden komen, als die we thans beleven. Als iemand dat toen voorspeld had, zou hij naar Meerenberg zijn gebracht. De Voorzitter: Dan zou hij nu weer vrijgelaten worden. De heer Barendregt: Kan de financiering van deze overneming van wegen niet in gevaar komen? Kun nen Ged. Staten, als zij willen dat het hoogheem raadschap de wegen in onderhoud overneemt, zich niet garant stellen? De Voorzitter zegt, zich in het geheel niet ongerust te maken. Als gemeenten in moeilijkheden genaken, worden ze altijd wel geholpen om haar huishouding voor elkaar te houden. De heer Barendregt zegt zich er bezorgd over te ma ken. De Voorzitter: Laten we er later dan eens over pra ten? Alle voorstellen worden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Voorts wordt besloten: Tot het aangaan van een overeenkomst met het Rijk inzake de verlegging van den Assendeiverzee- dljk nabij Buitenhuizen, in verband met de verbree ding van het Noordzeekanaal: tot verkoop van een gedeelte van een perceel grond aan P. Groot Jbz.. te Andijk; tot verkoop van een perceel grond aan J. Koomen Szn. te Aartswoud; tot verkoop van het gebouw „de Tent" te Enkhui zen met het daarbij behoorend erf en het op dat erf staande dijksmagazijn; tot aankoop van een tweetal stukjes grond, deel uitmakende van de Hondsbossche zeewering en van .ten Hazedwarsdijk te Petten van N. Govers aldaar en tot het vestigen ten laste van de ter plaatse aan het Hoogheemraadschap toebehoorende gronden van de erfdienstbaarheid van weg naar den op den Haze dwarsdijk gelegen weg; tot uitgifte in erfpacht aan de gemeente Hoorn van een gedeelte van het buitentalud van den Wes- terdijk van Drechterland en van een deel van het voor dien dijk gelegen voorland, zulks ten behoeve van de stichting van een bad- en zweminrichting met speelterrein en kampeerterrein. Revolutionnaire gezindheid en eervol ont slag. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor, inge volge de circulaire van Ged. Staten, op aandrang van den Minister van Waterstaat, het ambtenaren reglement te wijzigen en aan te vullen. De organisaties zijn gehoord en kunnen zich met de bepalingen vereenigen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6