Raad Heer-Hugowaard SchagerCourant Raad Broeit op Laopdijk. Kantongerecht te Alkmaar. II Meisje onder vrachtauto geraakt. Portugeesche visschersboot gezonken. ADVERTEEREN W1 Vrijdagmiddag vergaderde dc Raad ten Raadhuize. Burgemeester J. B. T. Sutman Meijer, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom en verzocht den Secretaris tot het voorlezen der notu len van de vergadering d.d. 12 Mei 1934, welke on veranderd werden vastgesteld. Hierna volgde ingekomen stukken, a. Verzoek van den heer H. Viersma te Opmeer om ontheffing van schoolgeld over 1933. Besloten is den heer Viersma ontheffing te verleenen. b. Schrijven van God. Staten inzake jaarwedde Burgemeester, Secretaris en Ontvangers, voor ken nisgeving aangenomen. c. Schrijven van Mevr. HasterVisser om per 1 Juli 1934 eervol ontslag als schoonmaakster op het raadhuis. Besloten is om Mevr. Haster—-Visser met ingang van dien datum eervol ontslag to verleenen cn haar een klein aandenken te geven. d. Verzoek van Mej. K. Band om plaatsing in het Tehuis voor Ouden van Dagen. Ingevolge art. 4 van liet reglement van het Tehuis voor Ouden van Da gen ontheffing verleenen van den eisch dat de leef tijd van 65 jaar moet zijn bereikt. B. en W. stellen voor, onder verleening van do vereischte ontheffing, en in overleg met het Burger lijk Armbestuur, adressanto in het Tehuis op te ne men. Voorstel van B. en W. aangenomen. e. Verzoek van den heer J. Dekker om betaling der kosten van opname van zijn dochter in een inrich ting voor buitengewoon onderwijs. Na uitlegging van den Voorzitter wordt het foor stel van B. cn W. aangenomen, dat de kosten voor rekening der gemeente komen, onder voorwaarde, dat J. Dekker aan de gemeente terugbetaalt, hetgeen het meer kost dan f 200. Voorstel tot het vaststellen van een verordening waardoor voor koffiehuizen de huur ingev. de wet op de Personeele Belasting slechts voor 2/3 als belast bare huurwaarde wordt aangemerkt, wordt aange nomen. Beheersverordening voor het gemeentelijk electr. bedrijf. Evenals vorige jaren dient wederom de geldig heidsduur van de verordening tot regeling van het beheer van 't Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf ver lengd te worden. De geldigheidsduur loopt af per 1 Juli 1934. B. cn W. stellen voor de geldigheidsduur van bo vengenoemde verordening te verlengen tot 1 Juli 1935. Het voorstel aangenomen. Jaarwedderegeling voor den meteropnemer en in casseerder bij het Gem. Electr. Bedrijf. Voorgesteld werd om den heer Strooper f 100 te verhoogen in verband met de pensioensbijdragen. De pensioenswet is gewijzigd van 8V2 tot 10 pet., en stelde men voor, om de IVfe pet. te gieten in een tijdelijke toelage, gelijk aan dc toegepaste extra kor ting. Na eenige discussie ging men tot stemming over, en werd met meerderheid van stemmen aangeno men om Strooper f 100 verhooging te geven. Bezoldiging der Ambtenaren. Voorstel tot het verleenen van een tijdelijken toe slag in verband met de verhoogde aftrek wegens verhaal van pensioensbijdragen. Besloten is IV2 pet. toeslag te verleenen tot de ï)ieuwc salarisregeling wordt ingesteld. Vaststelling Pensioensgrondslagen. Voorstel tot aanwijzing van B. en W. als orgaan belast met het vaststellen der pensioensgrondslagen. Onder aanbieding van een concept-besluit stellen B. cn W. voor dienovereenkomstig to besluiten, het geen wordt aangenomen. Gemeenterekening 1931. In verband met eenige bemerkingen van Ged. Sta ten wordt voorgesteld, onder intrekking van besluit d.d. 2 Sopt. 1932 de rekening 1931 opnieuw voorloo- pig vast te stellen met aanbrenging van de gewenscli- tc wijzigingen. Voorstel aangenomen. Begrootingswijziging 1933. B. en W. bieden de 3e gewijzigde begrooting voor den dienst 1933 ter vaststelling aan. De gewijzigde begrooting wordt algemeen aangenomen. Verordening veldwachters. "Wijziging tier verordening regelende eischen van benoembaarheid cn dc bezoldiging van de veldwach ters van Heerhugowaard. Naar aanleiding van een schrijven van den Com missaris van de Koningin der Provincie Noord-Hol land, waarbij kenbaar wordt gemaakt de meening Vrijdag 29 Jnnt 1934. Alkmaar. OOK ALKMAAR KREEG ZIJN TARWESCHANDAAL. De vorige week stond terecht voor het kantongerecht te Hoorn de meel molenaar C. J. Sch., wegens net niet bijhouden van zijn tarweregister 4a en werd tegen hem gevorderd niet minder dan 10.000 gulden boete. Verdachte werd echter Woensdag j.I. door den kanton rechter vrijgesproken. Heden hadden zich evenwel in verband met boven staande zaak te verantwoorden een geheele schaar bakkers uit den omtrek en wel C. J. uit Bovenkarspel, S. v. d. St. uit Oude Niedorp, S. St., S. D., S. R., C. R., J. B. te Heerhugowaard, J. J. en B. J. A. te Koedijk, A. B. te Koedijk, A. C. te Koedijk en J. St. te Beemster, welke bakkers allen terecht stonden wegens het niet bijhouden van hun tarweregister, zooals bleek gedu rende het controlebezoek van do controleurs Snethlage en Bossen. Die nalatigheid was het gevolg van een verzoek van den reiziger der firma Schermer te Hoorn, die hen tarwemeel had aangesmeerd tegen verlaagden prijs cn de bakkers had verzocht dezen aankoop niet in het register te boeken. Toen do bakkers de zending ont vingen, stond dit meel op de rekening vermeld als „Gerstemeel". Het was echter tarwemeel dat niet was samengesteld met de officieele Vita tarwe, waarvan de opbrengst wordt gedeponeerd in het z.g. Tarwe- potje, tot steun der graanbouwers. Het dozijn gedagvaarde bakkers, waarvan een niet verschenen, erkenden het hun tclaste gelegde feit. Na genoeg allen had deze inschrijving nagelaten op ver zoek van den reiziger. De door hen van de firma Schermer betrokken tarwe was ongeveer f0.75 a f 1.— goedkooper dan de Vita tarwe. De heer Appel, broodbakker te Koedijk, had de zaak al direct niet vertrouwd en toen* hij las op de nota „gerstemeer.', voor de verdere toezending bedankt, Dc heer C. J. Schermer, de leverancier als getuige gehoord, beweerde dat het plan tot het verrichten van de knoeierij niet van hem, doch van zijn reiziger was uitgegaan. Hoewel met tegenzin, was hij er later ook mee doorgegaan. De ambtenaar noemde dit tarweschandaal een der grootste knoeierijen van het geheele land en voor spelde dat daarin het laatste woord nog niet was ge sproken. Door dit geraffineerde systeem waren reeds tal van slachtoffers gemaakt en nog vele zouden vol gen. Tegen elk der verdachte hakkers werd gevorderd f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. A s. weck schrif telijk vonnis. van den Minister van Binnenlandsche Zaken over de bezoldiging van de gemeenteveldwachters. B. en W. stellen voor dc verordening overeenkom stig aan een bijgaand concept te wijzigen, hetgeen algemeen wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van een missive van den gemeen teontvanger wordt aangenomen het schoolgeld dienst 1932 van den lieer K. Rezclman als oninbaar tc ver klaren. Eveneens naar aanleiding van een schrijven van den gemeenteontvanger wordt aangenomen de Hon denbelasting dienst 1932, van de liceren K. Bier- haalder en P. Mol als oninbaar te verklaren. R.K. school der Parochie van de II. Familie. Voorstel tot verleenen van medewerking, ingevolge art. 72 der Lager onderwijswet, tot vernieuwing van de plafonds in de leslokalen, verzocht bij schrijven van 21 Juni door het R.K. schoolbestuur der Parochie van de H. Familie onder mededeeling dat tle repa ratie niet meer mogelijk is, en algehecle vernieuwing zal moeten plaats hebben. Op een vraag van den heer Kooij, wat de on kosten hiervoor zijn, antwoordt Voorzitter dat de onkosten f 150 zullen bedragen. Besloten is medewerking to verleenen. Hierna sluiting. EEN VROUW IN HET OPENBAAR TERECHT GESTELD. Op een openbaar plein is te Stamboel (Turkije), een vrouw, die haar man met een bijl had doodgeslagen, opgehangen. Dit is de eerste openbare terechtstelling eener vrouw in Stamboul. NIEUWE HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. New York. Tengevolge van de nieuwe hittegolf, welke in verscheiden gebieden van dc Vereenigde Staten woedt zijn minstens tien personen gestorven en tientallen personen onwel geworden. 7 \;b r.. vrlWl Koedij k. OP DEN HELDERSCHEN WEG BLIJFT HET OPPASSEN. Hoewel wat smal en niet fietsers-vrij, is de Helder- sche weg ideaal voor snelverkeer, maar vooral door de verschillende, weinig vrij uitzicht gevende zijwegen, blijft voorzichtigheid geboden. Ook de electricien A. G. uit Harlingen, die met zijn vrouw op de duo per motor in de richting Alkmaar reed, hield te weinig rekening met den Kogerdijk bij de Koedijker vlot brug en botste pardoes tegen een uit dien zijweg ko menden auto, die als rechts voorrang hebbend, min der met het verkeer uit richting Helder rekening had te houden. De motorrijder maakte een rare salto, zijn vrouw werd ernstig gewond en bovendien moest hij nu no;, terecht staan ook. 'n Serie twijfelachtige pretjes. Gelet echter op de schade aan echtgenoote en mo tor geleden, was de kantonrechter clement en legde slechts f 4 boete of 4 dagen op. Texel. DAT MAG OOK NIET MEER! Dc schippersknecht Jan K. uit Texel had te Zaan dam ingeladen een partij lijnkoeken, waarvan hij, te Schoorl aangehouden, desgevraagd niet kon too- ncn, een vervoerbewijs, afgegeven door de bevrach tingscommissie, die zorgt dat de scheepsvrachtjes eerlijk worden verdeeld. De toepassing van dezen crisismaatregel kwam het schippertje op f 6 boete of 3 dagen te staan, en het is niet meer dan billijk, dat zijn patroon, die hem opdracht gaf, hem deze schade vergoed. Spanbroek, Heerhugowaard. EEN ZONDERLINGE REMPROEF. De loodgieter Petrus Joh. T. uit Spanbroek werd op den Huijgcndijk te Heerhugowaard door de veld wachters Visser en Blcijendaal uitgenoodigd tot het houden van een remproef en toen deze niet naar ge noegen uitviel, op de bon gejongleerd. De loodbewer- ker stond nu terecht, maar vond zulks niet het erg ste, wel dat de veldwachters hem hadden gelast de rem aan te zetten en dan volgas te geven! Op die manier moest elke rem wel naar den drommel ra ken. De heeren konden echter niet aannemen, dat de controleurs een dergelijke tour de force haddon ver langd en werd dus de zaak geprolongeerd tot a.s. week. Oudorp. ZIJN DE DIENAREN VAN KONING FISCUS ZOO NAIF? Een verzekeringsinspecteur uit Oudorp, de heer J. A. Z. was op 21 Juni met zijn motor aangehouden ter controle en bleek hij niet te kunnen toonen een geldig rijbewijs, weshalve hij heden te dier zake zich had te verantwoorden. Noodlottig gevolg van speelschheid. Gisterochtend om half tien is in de v. d. Takstraat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan een 10-jarig meisje, J. V. uit de Zwijndrechtschestraat het slachtoffer is gen orden. Het meisje fietste in de richting van den rechter- Maasoever. aldus de „Msb.", toen zij gepasseerd werd door een l3>Jarigen Jongen die op zijn fiets allerlei rare capriolen uithaalde. Het gevolg was dat deze jongen met een pedaal van zijn fiets dc fiets van het meisje rankte. Zij viel en werd gegrepen door een zwaren, met houtbeladen zeswieligen vrachtauto, die op dat moment voorbij reed. Op het geschreeuw van het publiek remde de chauf feur uit alle macht en de wagen kwam vrij gauw tot staan. Het meisje lag toen onder een der achterwielen en het kostte veel moeite haar uit deze benarde positie te bevrijden. In. stervenden toestand is zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Autoreparaties, motorreparatics goed, vlug en uiterst billijk. NICO KAMP. Garage NOORD SCHAGEN. Vtjf dooden. P a r ij s: Volgens een bericht uit Lissabon is een visschersboot met acht opvarenden in do nabijheid van de haven N'ossa Senhora de Nazareth, gezonken. Vijf leden der bemanning verdronken. De overigen konden door een andere visschersboot worden opge- vischt. De heer Z., een serieus heer, erkende het feit, doch deed daarbij do ontstellende mededeeling, dat hij zijn nog geldig rijbewijs ter inruiling van een nieuwe vergunning op advies van een belastingambtenaar bad op gezonden naar de Provinciale griffie. Hem was daarbij verzekerd, dat hij gedurende den tijd. die verliep tot den dattim van ontvangst van het nieuwe rijbewijs, ongehinderd van zijn motor ge bruik kon maken! Hoewel deze bewering in twijfel werd getrokken, omdat een dergelijke onjuiste voorlichting van een belastingdeskundige ondenkbaar scheen, was er toch geen reden aan des heeren Z.'s toelichting te twijfelen en werd hij tot slechts f 2 boete of 2 dagen veroor deeld. Haren karspel. DE WISKUNDIGE OPPOSANT. Dc bekende jeugdleider Wim W., onderwijzer te Harenkarspel, had op 21 Juni aldaar zijn motor aan gezet, tot 45 K.M., terwijl 20 K.M. het maximum is. Hij verscheen heden ten tooneelc, gewapend met 'n wiskundige berekening omtrent de waarneming der snelheldsmetende veldwachters, wier autoriteit als gevolg van de door hem gebezigde methode sterk werd betwijfeld. Tegen een dergelijk gedocumenteerd „oritio pro Domo" werd natuurlijk direct bakzijl ge haald en de voortbehandeling der zaak, en presen tie der verbalisanten gelast en aangezegd. Ba rsingerhorn. DAT IS EEN ZAAK VOOR „HORECAF." De bond van hotel-, restaurant- en caféhouders mag zich wel eens gaan bemoeien met de declina tie van hun bedrijf door sommige ter zake onkundige veldwachters, want dit begint de spuigaten uit te loopen. De heer A. de Gr., de exploitant van een comfor tabel hotel en café te Barsingerhorn, stond heden terecht in combinatie met een viertal bezoekers, waarvan alleen de heer A. K. P. als gedelegeerd was verschenen, op grond van het feit, dat in den nacht van 20 Mei, hij na sluitingstijd nog eenige bezoekers in zijn cafézaal aanwezig had. Deze overtreding geconstateerd door rijksveldwach ter Schellinkhout, die toevallig zoo laat met zijn ega van den trein kwam en wiens dienstijver onder geen enkele omstandigheid aan vurigheid te kort schiet. Het geïncrimineerde feit werd dan ook zoowel door caféhouder als bezoeker toegegeven. Consumptie was niet meer verstrekt, doch de jongelieden hadden een biljartspelletje met 4 ballen (geen drie, om verwar ring te voorkomen), genaamd „honderd uit" willen beëindigen, voile Tout! Echter beklaagde de heer de Gr. zich er wel over, dat zijn inrichting, een belang rijk hotel-restaurant in het procesverbaal was ge noemd „een café-bierhuis," welke benaming hem en zijn cliënt Pik ietwat minderwaardig voorkwam. Zijn leed werd echter eeniger rnate verzacht door de lage boete, voor hem en de 4 bezoekers gesteld op 3 gulden of 3 dagen per persoon. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 769 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 17 gr. C. is 62 gr. F. Fa. Gebr. ROTGANS Gedipt. Opticien, Schagen HOOGZIJDE E 103. TWEE MARMEREN URNEN GEVONDEN. Met gebeenten van St. Eleuteric en St. Ponsiano. Rome. In de Villetri-Kathedraal zijn Donderdag tijdens restauratiew erkzaamheden van het cript twee marmeren urnen gevonden met de gebeenten van St. Eleuteric en St. Ponsiano, Pausen uit de 2e en 3e eeuw. De Rand dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond ten raadhuize. Alle raadsleden waren aanwezig. Na opening met gebed door den Voorzitter, den heer P. Slot, waarbij Voorzitter in het bijzonder wethouder Glas welkom heette, die weer hersteld is, werden de notulen vastgesteld. Onder de ingekomen stukkeu was het proces-ver baal van kasopname bij den gemeente ontvanger. In kas was f 1176.50. Goedkeuring was ingekomen op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting, personeele belasting en het besluit inzake de koffiehuizen. De baggerregelin>|. Niet te zwaar. Verder een uitvoerig schrijven van de Commissie van Vijf uit do 50 Gemeentebesturen, waarin werd medegedeeld, dat na een onderhoud met do Heldc- maat.-chapij de commissie van oordeel was dut niet te veel arbeid werd geëisclit. Een nadere regeling van het aanvangsuur is gemaakt. De brief van do Commissie is ook Voorzitters mco- ning en acht Voorzitter het goed, er in te berusten. Het is 'n mooie werkverschaffing, die door er moeite mee te maken wel eens kan worden opgeheven. B. en W. zullen de gevraagde opmeting der pra men doen geschieden. De heer P. van der Molen wilde er. zoo mogelijk, later nog eens op terugkomen. Dat recht behield spr. zich voor. Men zal, zeide Voorzitter, vervolgens, aanstonds wel zijn aangewezen op do destructor te Barsinger horn, daar het contract met de Thermo Chemische fabrieken niet is doorgegaan Spr. beval het verslag van dien Keuringskring ter lezing aan. De spoorlijn-garantie. De garantie van de spoorlijn is teruggebracht tot f3086.78. Het voordeelig saldo was over 1933 f 5287.22, wat den heeren nog meeviel, gezien dc toestand. Aan do orde was vervolgens het voorstel van B. en W. tot wijziging van de veldwachtersverordcning. Van den Politiebond was bericht ingekomen, dat men zich met de wijzigingen kon vcrecnigen. Alzoo ook do raadsleden. De winst van de lichtbedrljven. B. en W. stelden voor van dc gemeenschappelijke regeling van dc lichtbedrijvcn af te wijken door do saldi van den dienst 1933'34 geheel aan de gemeen te te doen uitkeeren. Voorzitter lichtte dit voorstel toe. Waarschijnlijk zal men er de goedkeuring op verkrijgen, is uit eeni ge inlichtingen gebleken. Het voorstel werd aangenomen. Hierna werden eenige wijzigingen van dc gemeente- begroot ing 1933 voorgesteld en vastgesteld tot een be drag van f 138,81. Tewerkstelling in de bedrijven. Voorzitter deelde daarna mede, dat bij dc proef van de tewerkstelling van arbeiders in het tuinbouwbedrijf met steun van de Overheid, eerst dc loonen waren be paald op f 15.per week. Later, sedert l Juni is het loon op f 17.per week gesteld. De zaak is zeer goed verloopen. De arbeiders heeft men zoo goed als allen kunnen plaatsen. Voorzitter betreurde dat deze proef niet meer uitgebreid wordt toegepast. Het is oen mid del waardoor alle drie betrokkenen, werknemer, werk gever en overheid gehaat zijn. De kosten zijn geringer, terwijl de arbeiders meer verdienen dan in werkver schaffing. De heer Van der Molen vroeg of dc plaatsing op deze manier doorgaat. Voorzitter antwoordde, dat de proef tot 1 Augustus loopt. Dan wil spr. er wel gaarne voor ijveren 0111 het te doen doorgaan. De heer Zuidatn meende dat de gunstige gevolgen van de proef nog niet goed zijn te overzien: verleden jaar werkten ze ook allemaal om dezen tijd. Wethouder Ooijevaar wees echter ook op de slcchto weken, die er aan vooraf zijn gegaan. De Raad was het geheel en al met den heer Van der Molen eens, dat deze wijze van plaatsing heel goed is. De heer Zuidam vroeg of er door deze plaatsing niete en ander op de straat zou worden gezet, b.v. de werkjongens van f 10 per week, waarvoor een volwassen man in de plaats wordt genomen. Voorzitter had een andere ervaring opgedaan. De heer Koedijk was van oordeel, dat eerst de va ders van gezinnen in aanmerking komen om te wor den gehuurd. Dat is de goede zijde ervan. De heer Zuidam vreesde de jeugd op dc straat te krijgen. Voorzitter deelde die vrees niet. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting. GEEFT BEKENDHEID AAN UW ZAAK EN DOET UW OMZET VERGROOTEN mam Maar daarvoor is noodig een algemeen gelezen Courant. En dat is de

Schager Courant | 1934 | | pagina 10