OPHEFFING 0. L. SCHOOL TE VALKKOOG. DE MOOISTE FOTO Neem 'n "AKKERTJE" Z U P F Donderdag j.1. werd ten Raadhuize alhier de aanbe steding gehouden van liet onderhoudswerk der ge meente-eigendommen. dienst 1934. Ingeschreven werd als volgt. a. Timmer- en metsel werk: Gebr. Veeter te Schagerbrug f547.—; F. Schot ten te Schagen f520.—; M. Schipper te Schagerbrug f 519.G. Plevier te Schagerbrug f 495.D. de Leeuw Wz te St. Maartensbrug f475.—: P. Tuin te 't Zand f 470.—; F. Ranzijn te 't Zand f 4-17.69; C. Dek ker te Schagerbrug f 427.A. van Eekeren te Keins- merbrug f355.50. b. Yerfwerk: P. J. Renooij te Schagerbrug f784.—. Het timmer- en metselwerk werd gegund aan den laagsten inschrijver, den heer A. van Eekeren te Keinsmerbrug en het verfwerk aan den heer P. J Renooij te Schagerbrug. Tegen verschillende veehouders in deze gemeen te is, nadat hieraan een waarschuwing was voor afgegaan, proces-verbaal opgemaakt wegens het hou den van te veel varkens. De Noordholl. vereen, tot bestrijding van de tu berculose hoeft aan de afd. „Zijpe-Callantsoog" van het Witte Kruis een subsidie van f 50 toegekend. SCHAGERBRUG. Aan het bestuur van do „Breikrans" alhier is ver gunning verleend tot het houden van een kleine ver loting ten bate van de Zondagsschool. De heer A. Bakker, ambtenaar ter secretarie al hier, is geslaagd voor het diploma A Esperanto. De heer Bakker was leerling van den heer K. Rogge veen te Schagen. T ZAND. Aan de vereen, tot het houden van huisvlijt- en floralia-tentoonstellingen alhier is vergunning ver leend tot het houden van een verloting. ST. MAARTENSBRUG. De vergunning voor den verkoop van sterken Klrank in het klein, thans staande ten name van wed. S. Kosscn, is, overeenkomstig verzoek, door B. en W. overgeschreven ten name van den heer P. Kossen alhier. Bnrgerl. Stand van 22—28 Juni 1934. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Dirk Kaper, oud 26 jaar, kruidenier te Schagen en Aaltje Elisabeth de Hoop, oud 20 jaar, zonder beroep, alhier. Getrouwd: Jacob Jan Bleek, poldersecretaris, alhier, en Elisabeth Sabatowski, zonder beroep, alhier. Overleden. Cornelia Blokker, oud 33 jaar. echtge- noote van Adriaan Schoorl. Petros Cornelis Burger, oud 2 jaar. zoon van Cornelia Petros Burger en van Maria Veldman. 'ANNA P AU L OW N A Duivensport. Bij den wedvlucht van „Altijd Verder", gehouden vanaf Chfit eau roux 'afst. 713 K.M.), werden de dui ven om 6 u. 40 gelost. De eerste duif werd om o u. 2 rn. 58 sec. geconstateerd, de laatste prijswinnende duif om 6 u. 55 m. 45 sec. Prijzen behaalden: J. van Steijn 1 en 2; G. dc Boe 3; N. Spigt 4, 5 en 6. Sport B.K.C. A.s. Zondag zijn alle drie elftallen weer in $ctie. Het eerste wacht een zware strijd te Den Helder, waar ze tegen Helder I in de volgende opstelling uitkomt: Prins. Van Teulingen. Van Teulingen. J. Steenvoorde, Wiggers. De Schipper. De Schipper, Tauber, Post, Huisman, Van Wees. Het derde speelt thuis om 1 uur tegen D.E.S. I van Barsingerhorn met hei elftal: Van der Burg. Zeeman, Baartman. Jn. Post. Jb. Post, Van Dijk. Wilsum, v. Dalen, Kapitein, v. d. Werke, W. Post. Het tweede speelt ook thuis om 3 uur tegen Helder 3 als volgt: De Schipper. Steenvoorde, De Jong. v. d. Burg. Groene veld. Oele. Van Duin, Blom, Kcijzer, Harder, Van Loon. Deze wedstrijden worden met een bal besloten in de tent achter het clublokaal (Zie adv.) 's Morgens om 10 uur spelen de b adsp. tegen Suc ces h en om 11 uur a tegen Succes a. ook beiden thuis. Verder worden dames voetballiefhebsters en oud- hecren-voetbnllers er op attent gemaakt, dat getracht zal worden Maandags van kermis een dameswed strijd en veteranenwedstrijd te organiseeren op B.K.C.-terrein. Zij, die hieraan mee willen doen, kunnen zich op geven bij den secretaris van B K.C. De bedoeling is dan Maandags om 3 uur een wed strijd to spelen tussch en'Dames van Breezand en het andere gedeelte van den polder en om 4 uur tusschen heeren idem. BREEZAND. Geslaagd. Dirk Klerk, leerling van-de O. L. School II, slaagde voor het toelatingsexamen der Hoogere Handelsschool te Den Helder. WJERÏN GE A' Mutaties in het raadscollege. In de vergadering van den raad der gemeente was gistermiddag ingekomen een schrijven van den heer W. F. Lub, dat hij om gezondheidsrdeenen bedankte als lid van den Raad. Waar dc heer P. Kooij tegen 15 Augustus a.s. over geplaatst. wordt naar Amsterdam, zal ook deze dus tegen dien tijd als lid van den raad ontslag nemen. De S.D.A.P.-raadsfractie ziet dus aanstonds 2 harer leden vertrekken en zullen 2 nieuwe leden hun in trede in de raadzaal doen. Naar we vernemen zullen daartoe ln de eerste plaats worden aangewezen de heer L. Wigbout en mevr. WitSlikker, zoodat, mocht deze laatste de benoeming aanvaarden, een vrouwelijk lid dan deel uit zal maken van het raadscollege. Burgerlijke Stand (15 tm. 29 Juni 1934.) Geboren: Hendrik je, dochter van A. Bijma en G. van Wieren; Annigje. dochter van H. Akkerman en A. Schaaf; Stoffer Albert, zoon van H. Stubbe en T. H. Jonk; Cornelia Alberdina, dochter van H. de Groot en M. A. Beek; Neeltje, dochter van Corn. Pee reboom en N. Zeeman. Ondertrouwd: Pieter Dirk Spaander en Pieter- nella van der Schalie. Gehuwd: Th. Rijkers en J. B. Brinkman. Overleden: J. P. de Wolf, m., 26 jaren, ongeh., wo nende te Leeuwarden: Corn. Mulder, m., 75 jr.. we- duwn. van P. Mostert; E. Koorn. vr., 55 jr., echtgen. van O. Bosker; Als levenloos aangegeven een kind van T. Mölling en Alkina Koers. Drankwet. Gedeputeerde Staten hebben hunne goedkeuring verleend aan de onlangs gewijzigde bepalingen der al- gemeene politieverordening ten aanzien der slui tingsuren voor tapperijen. Voortaan zullen de café s gedurende den zomertijd dus geopend mogen zijn tot des avonds 11 uur. Aan de vereeniging Flora te Den Oever is vergun ning verleend tot het houden eener verloting ter ge legenheid van een te houden bloemententoonstelling aldaar. Bouwvergunningen. Vergunning ls verleend aan A. Walters tot het bouwen van een woonhuis aan den Akkerweg; aan C. Tijsen Pzn. tot het bouwen van een woonhuns aan den oPclweg: aan P. de Haan Czn. tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Nieuwstraat; aan de Doopsgezinde gemeente tot het aanbouwen van een catechisatielokaal aan de kerk in de Vcrma- ningsteeg; aan A. W. Berkhout tot het bouwen van een bergplaats achter zijn woning op het Kerkplein. Sportnieuws. L. R. rijles 10 uur. Succes-nieuws. B.K.C. a—Succes a. B.K.C. b—Succes b. Vertrek van beide elftallen om 9 uur. H ARENK AR SP F. 1 Donderdagavond kwam dc commissie voor auto tocht ouden van dagen in café Stevens te Kalver dijk bijeen om de mogelijkheid te hespreken ook dit jaar weder een uitstapje te maken met de ouden van dagen uit de gemeente. De Voorzitter opende te ongeveer 8 uur de bijeen komst met een hartelijk welkom en hoopte dat do bespreking wederom op aangename wijze zal plaats hebben en er zal toe leiden dat ook dezen zomer, zoo mogelijk, de oudjes weer een genoegelijken dag zal worden aangeboden. Als eerste punt stelt de voorzitter aan de orde de verkiezing van voorzitter en secr.-penningmeester. Bij acclamatie worden wederom gekozen de heeren C. dc Vries en T. Visser, met adviseur dc heer R. v. d. Laan. Bij dc nu volgende bespreking worden een 3-tal plannetjes gemaakt, waaruit een keuze kan worden gedaan als de opbrengst der lijsten bekend is. Gehoopt wordt dat de burgerij evenals vorige ja ren weer zal doen blijken te willen medewerken tot het slagen van dezen voor dc oudjes zoo zeer gewaar- deerden dag. Als datum wordt genoemd 17 Juli a.s. Zaterdag 7 Juli zal wederom door de commissie worden vergaderd om alles meer vasten vorm te Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER „Wij moeten, hoe vreeselijk het ook is, berusten." Gistermiddag vond in een der lokalen van het oude, maar vriendelijke schoolgebouw te Valkkoog een plechtigheid plaats, welke bij allen, groot en klein, steeds in de herinnering zal blijven voortle ven.. Op dezen raiddag vond officieel de opheffing en sluiting plaats van de openbare lagere school, in gevolge het besluit van de Kroon. Om 3 uur waren behalve de schooljeugd, vele ouders en andere belangstellenden aanwezig. We merkten op. burgemeester Klerk van St. Maarten, wethouder Glas. raadsleden Breet en van Drunen. Ds. Tinholt en de heer Orsel, raadslid van Schagt-n. Het lokaal is tot in de uiterste hoeken gevuld, al- burgemeester Klerk zich met de volgende rede tot de aanwezigen wendt: Geachte aanwezigen. Het is met zeer gemengde gevoelens, dat door mij hier het woord thans wordt gevoerd, aangezien wij hierheen zijn getrokken, om tegenwoordig te^zijn hij het afscheid nemen van deze school, welke op 1 Juli a.s. heeft opgehouden te bestaan, en mogelijk wel nim mer als zoodanig meer in gebruik zal worden geno men. Het was den 20sten Juli 1933, dat van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen het ont stellende bericht werd ontvangen, dat alle de drie openbare scholen dezer gemeente, in verband met de bezuiniging het eerst in aanmerking kwamen voor opheffing daarvan. Dit schrijven werd gevolgd, door een brief van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbij werd medegedeeld dat hunne medewerking daarvoor werd gevraagd, gepaard gaande met een uitnoodiging ons gevoelen daaromtrent kenbaar te willen maken. Dat is niet nagelaten te doen, zoowel door Burgemeester en Wethouders als door den Raad en op krachtda dige wijze is door gemelde Colleges alles in het werk gesteld, om gemotiveerd, van de bezwaren tegen op heffing, in ruime mate te doen blijken. Gedeputeerde Staten konden er zich dan ook niet mede vereenigen, dat in het geheel geen openbaar onderwijs in deze gemeente meer kon worden verkre gen en besloten dan ook de openbare school te Sint Maarten te doen blijven, maar die te Valkkoog en Eenigenburg echter te doen verdwijnen. Over dit besluit was men wel dankbaar, maar lang niet voldaan, zeer gaarne ook wij hadden gezien, dat de toestand bestendigd zou blijven, zooals die meer dan 100 jaren was geweest, met instemming en groote voldoening der burgerij van die dorpen. Wat stond ons toen nog open tc doen? In beroep gaan bij de Kroon, een poging die wel geprobeerd kon worden, hoewel het succes daarvan lang niet altijd gunstig is. Doch werd geoordeeld, laat niets onbe proefd. en al was men pessimistisch hier tegenover gestemd, alles werd opnieuw in het werk gesteld om te trachten te behouden, iets, waarvoor men reeds zoo veel jaren met overtuiging gestreden had, n.1. open baar onderwijs in de drie dorpen der gemeente. Het gevolg van dit ingestelde beroep was, dat rekwestranten op 11 April j.1. bij de behandeling van deze zaak, in de vergadering van den Raad van State tegenwoordig konden zijn, alwaar nog de gelegenheid werd gegeven een woord te kunnen spreken, in ver band met het ingestelde beroep. Ook daaraan is door mij voldaan en is dus door ons verricht, alles tot het uiterste, en kunnen wij de over tuiging en de voldoening hebben, tc hebben gedaan zooveel in ons vermogen was; te hebben gestreden en zich te hebben ontfermd tegen dc aantasting van iets, wat voor ons en voor u in het bijzonder, zoo n dierbaar kleinood was, het doen sluiten van de school, die door u zoo gaarne was blijven behouden. Zoolang de beslissing uitbleef, werd nog wel een hoop bij u gekoesterd, dat deze voor onze gemeente ten gunste zou uitvallen, al ligt het aan geen twijfel onderhevig, dat u ook andere, tegenovergestelde ge dachten zult hebben gehad. Aan die vertwijfeling is nu een einde gekomen, het besluit toch van H. M. de Koningin heeft daaraan een einde gemaakt, aangezien door Haar is beslist bij be sluit van den 27sten April j.1., dat de scholen te Valkkoog en te Eenigenburg, met ingang van den lsten Juli a.s. worden opgeheven. Deze beslissing is door U, even zoo goed als door onc met teleurstelling ontvangen, maar wij hebben dat eenvoudig te aanvaarden. Hierdoor is wederom een dierbaar pand door ons moeten worden ingeboet, ei aan ons platteland moeten worden onttrokken, en kunnen we ons nog niet indenken, wat deze dorpen, zonder hun school zullen zijn en worden. Enfin, biet aan valt niet meer te veranderen, de beslissing is ge vallen en daarmede uit. Het ligt nu weder op de weg, om de kinderen te plaatsen in een andere onder wijsinrichting, in de meest mogelijke nabije omge ving van die dorpen. uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. geven. Voor dien tijd zal een ieder in de gelegen heid worden gesteld om iets te offeren, waarvoor deze weck lijsten zullen worden aangeboden. Politie. Gevonden: een geldig rijwielbelasting- merk. C ALLANTSOÖG Geslaagd. Voor het esperanto-diploma A slaagde de heer H. J. Schut, onderwijzer aan de o. 1. school alhier. Verbetering in den postdienst. Het aantal lichtingen bij den postdienst is met één vermeerderd, er is n.1. een 3e lichting blijgeko- men, welke te 18.10 plaats heeft. Tevens zal er voortaan gelegenheid bestaan tot het afhalen van post, n.1. van 18.4519, een soort van derde bestel ling dus. Dc nieuwe regeling treedt a.s. Maandag in werking. T. 4 V OF V ïi IJ K We vernemen, dat de beperking van den export van vroege aardappelen naar Duitschland, bestaan de in het verleenen van consenten voor den uitvoer van slechts 750 spoorwagens aardappelen naar da* land, is opgeheven en dat thans onbeperkt mag wor den ingevoerd. De exporteurs zijn echter zeer voor zichtig met den handel in aardappelen op Duitscb land, eerstens, omdat de betalingsmoeilijkheden daar voor een belemmering vormen en tweedens om het va luta-risico, dat zij loopen in verband met de sterke koersfluctaties van de Mark. Was oorspronkelijk bepaald, dat dc Eigenheimers niet vóór Augustus gerooid mochten worden, heden deelt, men ons mede, dat daarin wijziging is gekomen n dat deze aardappelsoort reeds nu is vrijgelaten. Wat daarvan de beweegreden is, kon men ons niet meedeel en. Gaarne zouden we hebben gezien, dat alle de kin deren werden overgeplaatst naar de eenige openbare school welke in deze gemeente .gebleven is. n.1. die ie Sint Maarten, hoewel wij zeer goed begrijpen dat dit niet geheel mogelijk is. Een voldoening is het echter, dat waar zulks wel mogelijk was, de voorstanders van het openbaar onderwijs in deze gemeente hebben me degewerkt, dat dc slag nog niet grootcr zal worden als ze reeds is, n.1. dat ook voor die eenige onderwijs inrichting, waarin het openbaar onderwijs wordt ge huldigd, het niet denkbeeldig gevaar zou dreigen, dat ook die school, waarvoor de Inspecteurs van het L. O. hun medewerking tot opheffing verleenden niet al leen, doch ook voorstonden zo aan de vlakte to bren gen, maar welke door het kranige besluit van de Ge deputeerde Staten dezer provincie, thans nog is ge bleven. in de toekomst door tc weinig leerlingen, eveneens een groote kans zou maken to moeten ver dwijnen. Voor de Eenigenburgers was het echter te moeilijk de kinderen naar Sint Maarten te kunnen laten school gaan en is de school te Burgerhrug, "voor dat dorp het meest geschikt te bereiken, waarvoor Burgemeester cn Wethouders van Zijpe hunne welwillende mede werking, zooals wei was te verwachten, wilden ver leenen. Maar geheel anders is dat voor die te Valkkoog, waarvoor do afstand tenminste voor een deel daar van, feitelijk niet grooter is dan naar dc omliggen de gemeenten, wat ook door de ouders der school gaande kinderen zeer goed is begrepen. Geducht is door u uit. beido dorpen gestreden voor het behoud van uwe scholen, én daardoor tevens voor het be houd van openhaar onderwijs, te verkrijgen in dezo gemeente. Nu het lot is beslist, is het. 'n groote vol doening. dat de Valkkoogers voor het grootste deel, hun kinderen in St. Maarten laten schoolgaan, waar door worde verkregen door vergrooting der schoolbe volking, thans van 40 op 56 dat toch niet alle openbare scholen alhier weg zullen geraken en daar door alleen slechts zouden overblijven, de twee bijzon dere scholen en dat met een bevolking zoo ver en ver de overgrootc meerderheid vormende van te behooren tot het openhaar onderwijs. Laten we hopen dat deze wijze besluiten na ern stige overdenking door de ouders van Valkkoog en Eenigenburg geheel vrijwillig genomen, tot aller te vredenheid en genoegen zullen werken en dat de ouders nimmer spijt zullen krijgen, dat ze zoodanig hebben beslist, en zich tot het school-hoofd wendend: Het is heden dc laatste dag. mijnheer Speets, dat U in deze school onderwijs geeft, een betrekking die door U van af 16 November 1917. dus 10)4 jaar, tot tevredenheid van het Gemeentebestuur, van de ou ders, der schoolgaande kinderen, van de schoolkin deren en niet minder van U zelf, is bekleed. Toen U in het jaar 1917 uit de gemeente Zaandam zich hier vestigde, zal menigeen wel hebben gedacht, krijgen we hier in ons plattelands dorp, een stads onderwijzer? Doch al spoedig zal men gemerkt heb ben. dat mijnheer Speets geen mijnheer was, maar een zeer populair iemand, die zich dadelijk kon en ging aanpassen aan de gewoonten van zoo n dorp, welk voorbeeld door zijn echtgenoote. die al spoedig zich eveneens hier vestigde, werd gevolgd. Het zal U als een donderslag bij helderen hemel hebben getroffen, toen het dreigende zwaard van Damocles bóven uw hoofd zwaaide, nl. de ophef fing der school en waardoor het vooruitzicht werd geboren, dat U mettertijd onze gemeente en het dorp Valkkoog moet verlaten. Het dorp, waaraan U zoo gehecht is en waarin ge een groot stuk van uw le ven hebt gewerkt en op een prettige en aangenamen wijze met de burgerij hebt medegeleefd. Om dat to moeten vaarwel zeggen zal U zwaar vallen, U veel leed doen en voor U een groote teleurstelling zijn. Een troost kan het voor U zijn. al is het thans een schrale troost, dat U vele vrienden hier achter laat. die het eveneens een groot leed doet, dat U, na he den, hier niet meer als onderwijsgever in functie zult zijn en mogelijk binnenkort als burger uit dit dorp en uit onze gemeente inoet vertrekken. Wij bedanken U, mijnheer Speets. voor het onder wijs, dat U in die 16)4 jaar in de school te Valkkoog aan diverse kinderen hebt gegeven. Kinderen waarvan er ook thans al weder grootere menschen zijn geworden, zullen met dank terug den ken aan de jaren, dat zij van U hier het onderwijs ontvingen. De scholieren van thans zullen U noode zien heen gaan; wanneer Meester, die zóó van de kinderen hield, nu hun Meester niet meer zal zijn en niet hier kan blijven: dat zal hen buitengewoon spijten, U hield van de kinderen heb ik gezegd, maar de kinderen niet minder van U. Een moeilijke taak had U te vervullen, maar de tact bezat U om het onderwijs over 7 klassen te geven, waardoor uw onderwijs aan de kinderen ten goede kwam. voor- zooveel men dat op een eenmansschool met 30 leer lingen. naar behooren kon verstrekken. De ouders der kinderen hadden eveneens gaarne gezien, dat U hier in lengte van dagen zoudt hebben kunnen blijven, even zoo goed als de overige dorps- eenooten. én als Hoofd der School, èn als burger, èn als mensch. Dat de leerlingen uw onderwijs waar deerden is wel gebleken, doordat velen van hen, be- hoorende tot het tuinbouwbedrijf, weder in deze school terugkwamen, zelfs andersdenkenden, om ook van dat onderwijs, door U gegeven, te kunnen pro- fiteeren. Het gemeentebestuur en ik ln het bijzonder, be tuigt hartelijk dank voor de aangename samen werking, welke zij steeds van U heeft ondervonden en hoopt gaarne, dat U spoedig als wachtgelder zult ophouden te bestaan en hoewel dut vooreerst niet zal meevallen, dat. U een nieuwe standplaats zult mo gen verkrijgen, door U zelf gewild, naar uwe keuze en genoegen, ook van uwe echtgenoote, kinderen en uwe ouders. Ik zal hiermede eindigen, met den wensch, dat het U wel moge gaan en hoop en vertrouw dat U de overtuiging bij U zult dragen, dat alles in hot werk is gesteld, om uwe school en daardoor ook U voor Valkkoog te kunnen behouden: nu dat niet ls mo gen gelukken, geven wij U wel de verzekering dat uw verblijf in onze gemeente, als Hoofd der school pa als ingezetene, bij ons in een aangename herinne ring zal bijblijven. Het zij zoo. Ook U juffrouw Bood. zult hierdoor ophouden on derwijzeres in de nuttige handwerken te zijn. een functie die door U op een voorbeeldige wijze werd ver vuld. Ook U bezat de tact om de kinderen, dat on derwijs op een uitstekende en practischo manier te geven. Door uw leiding en uw optreden wist U de harten der kinderen te winnen en zullen zij en ook do ouders u steeds dankbaar zijn voor heigeen U aan de school in uw kwaliteit' zijt geweest. Ook het Gemeentebestuur sluit zich hierbij gaarne aan en ba- tuigt U den hartelijkcn dank voor hetgeen l" ais zoo danig voor de gemeente zijt geweest en drukt den spijt uit, dat ook U hot slachtoffer zijt geworden van de opheffing dezer school. Tevens bedanken wij U oudercommissic voor het geen U in het belang en voor het behoud van deze school en voor de instandhouding van die tc Sint Maarten hebt gedaan, waardoor ge hebt getoond het openbaar onderwijs niet alleen te willen voorstaan, maar dat. waar noodig krachtig te willen steunen en daarvoor te willen strijden. Wij kunnen ons zeer goed indenken, uwe groote teleurstelling, dat uwe pdfeingen voor het behoud van uwe school, niet met het gehoopte succes zijn bekroond geworden en deelen gaarne daarin met U mede. Eveneens onzen dank aan den schoolsehoonmaker voor de nauwgezette wijze, waarop steeds dat werk is verricht en voor de goede zorgen, welke voor de verwarming van het schoollokaal is betracht, waar over wij gaarne onze tevredenheid betuigen. Gaarne zoudt gij allen uwe functién nog eenigen tijd hebben willen vervullen, tot genoegen van U zelf en in het belang van de gemeenschap, maar nu dat niet heeft mogen zijn. hoop ik dat ze U als een aangename herinnering zullen bijblijven. Tijdens het spreken van den Burgemeester waren velen hun aandoening niet meer machtig. Kleuters nog lagen het hoofd op de bank, te schreien. Ouderen pinkten tranen weg, of stonden met strakke gezich ten. Mr. Speets was geheel van streek. Nadat de burgemeester allen had toegesproken, brachten 4 leerlingen cadeaux aan. Een der meisjes droeg een toepasselijk gedicht voor, waarna aan don heer Speets een mooie wandelstok namens de kinde ren werd overhandigd, alsmede een kistje sigaren. Mej. Boot, de onderwijzeres in de nuttige hand werken, kreeg een prachtig bloemstuk in ontvangst te nemen en een vaas. De heer Speets. ten zeerste aangedaan, nam daarop 't woord. Veel wilde spreker niet zeggen, temeer waar het hem'zoo moeilijk viel. Het doet me, aldus de heer Speets, zeer veel ge noegen, dat zoovelen hier aanwezig zijn om van hun belangstelling blijk te geven. Ik hen er van over tuigd. dat jullie je meester niet zult vergeten, waar hij ook heen zal mogen gaan. maar ook hij vergeet de kinderen vaji Valkkoog nimmer. Met genoegen cn .dankbaarheid zal worden teruggedacht aan de pret tige St. Nicolaasfeesten hier. in dit schooltje samen gevierd. Voor het fraaie cadeau brengt ik, aldus de heer Speets, jullie hartelijk dank cn 't zal me steeds aan jullie doen terug donken. Zich wendend tot den burgemeester dankt spreker voor de woorden tot hem gesproken, voor de samen werking tusschen B. en W., den raad en de gemeen- tennren, met hem. Deze samenwerking is immer prettig geweest. Ook met de oudercommissie, die steeds voor het openhaar onderwijs op de bres heeft gestaan, heeft spreker woorden van dank en erken telijkheid. Deze commissie heeft zeer veel moeite ge daan om de school voor t dorp te behouden, men is er voor naar den minister gereisd, doch helaas, alles is voor niets geweest,. De ouders dankt dc heer Speets dan voor hot ver trouwen steeds in hem gesteld. Het grootste bezit van hen. nl. de kinderen, werd hem toevertrouwd en daar voor is spreker zéér dankbaar Ik heb, aldus gaat de heer Speets voort, in al die jaren 16)4 welke ik hier heb gewoond, nooit gesolliciteerd, want ik hield van dit dorp. de menschen en de kinderen. Mijn hart was aan de school verpand. Hier is mijn gezin gevormd, zijn mijn kinderen geboren cn geto gen en moeilijk, zeer moeilijk, is nu het gaan. Maar het moet, omdat hoogerhand zoo heeft beslist. Daarop werd ieder kind een foto overhandigd van Meester Speets, en gezin, een aandenken, welke ze ker goed zal worden bewaard. Daarop nam Ds. Tinholt het woord, die sprak na mens vaders en moeders, burgers van Valkkoog en Groenveld. Het is zeer te betreuren, wat hier is ge beurd. Vooral voor den heer Speets is het een zware slag. In de school was hij een goed onderwijzer, een vriend en raadsman van de kinderen. Buiten het schoolgebouw een gezien medeburger en een vriend van allen. Vooral op een kleine plaats is 't een voorrecht te noemen, een hoofdonderwijzer te hebben, als wij, aldus spreker. En nn de heer Speets het dorp metterwoon zal moeten verlaten, omdat do Hooge Oomos een beslis? sing namen die lang niet door ons wordt bewon derd en gewaardeerd nu rijpte het plan aan Meester een blijvend aandenken te geven. Spontaan werd er op lijsten geteekend en 't is met groot genoegen dat Ds. Tinholt dan namens ouders en burgerij den heer Speets kan aanbieden een schrijfbureautje, de wensch uitend, dat ook dit cadeau bij den heer Speets steeds dc gedachte aan Valkkoog en het schoolgebouw zal levendig houden. Met toepasselijke woorden bood dominé daarop aan mej. Boot een 4 deelige bloemenhanger aan, haar dan kend voor de nuttige lessen, steeds aan dc meisjes leerlingen gegeven. Wc moeten, zoo eindigt spreker, afscheid nemen van iets wat ons lief is. van de oude vriendelijke school, die minstens 350 jaren is geweest 't middel- ount der dorpsgemeenschap. Nu deze aanslag op het dorpsleven is gepleegd, zal het aanvaard moeten worden, hoe vreeselijk het ook is. Spreker wenscht de familie Speets alle goeds toe. Namens de Oudercommissie bracht dominé nog dank aan den heer Speets, er op wijzend, dat deze commissie naar Den Haag is gereisd om te strijden voor het behoud van dc school. Zeer aangedaan dankten daarop meester Speets en mej. Boot voor dc fraaie geschenken. Nadat de kinderen en andere aanwezigen waren gctracteerd op ranja en koekjes, terwijl ook voor de heeren de sigaren niet ontbraken, nam burgemeester Klerk voor de laatste maal het woord. Burgemeester dankte allen voor hunne aanwezigheid en belang stelling, betoond bij de opheffingsplechtighcid der school. En met deze woorden verklaarde spreker de school officieel voor gesloten. Het is, zoo eindigde Burgemeester, met groote wee moed, dat ik me van deze^ taak kwijt. De slag is ge vallen, we kunnen niet anders doen dan berusten. Met een handdruk namen de kinderen afscheid van „hun" meester en de juffrouw. De ouderen keken nog even het oude gebouw rond, terugdenkend aan die prettige schooljaren. Do school gesloten voor 't laatst en voor goed!

Schager Courant | 1934 | | pagina 16