Arme wereld! KIJKEII is KOOPEfl bijCLOECK De ziekte van Prins Hendrik. No. 23330 20 PAGINA'S. Bloeiende oorlogs-industrie. Weer een aanslag op Gandhi. NOODWEER IN BULGARIJE. DE NIEUWE HITTEGOLF IN AMERIKA. De dood van Zaro Agha. Wegwerker doodgereden. Koningin terug uit Zwitserland. MODERNE FOIO's en VERGROOTINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN Nieuwe Niedorp ZAANDAM WEIGERT. NA DE VARKENS THANS DE TARWE. Zaterdag 30 Juni 1934. Postrekening SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9507 coüiihit. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inrendlng tot s morgens S uur, worden Adver- teotién nog tooveel mogelijk In het eerslnltkomend oummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Engelsche wapenfirma Vickers Arm- strong krijgt groote bestellingen. Drieduizend nieuwe arbeiders aangenomen. Londen. De Engelsche wapenfirma Vickers Armstrong heeft sedert Januari 1934 drieduizend nieuwe arbeiders aan gesteld. Het wekelijks aan loonen uitbe taalde bedrag beloopt 4000 pond meer dan in Januari. Deze mededeelingen werden verstrekt door den directeur dezer firma, kapitein Sir Charls Graven. Op het oogenblik worden bij Vickers dertien schepen gebouwd, waaronder één kruiser, 4 destroycrs en drie onder zeeërs voor de Engelsche marine, hene vens drie onderzeeërs voor Portugal. Een schoolschip voor de Braziliaansche marine is juist gereed gekomen. Tokio. Naar alhier verluidt, oi.der- handelen op het oogenblik officieele Ja- pansclie instanties met de Engelsche Armstrong-fabriekcn, over den aankoop van Engelsche tanks voor het Japan- sche leger. Een vertegenwoordiger van de Arm- strongfabriekon is onderweg naar Tokio, om de onderhandelingen ten einde te voeren. En te Genève wordt inmiddels over ont wapening gesproken. Bij het lezen van bovenstaand bericht voelt men het eigenlijk als een bespotting, dat er nog een Genève bestaat, waar juist gisteren de technische commissie voor de wapen fabricage en wapenhandel Itaar laatste bijeenkomst heeft gehouden en een ontwcrp-conventie met bijbehoorende toelichting heeft aangenomen, die thans aanstaande Maandag aan het oordeel van de voltallige commissie uit de ontwapeningsconferentie voor het vraagstuk van de wapenfabricagc en den wapenhandel onderworpen zal worden. Het aangenomen ontwcrp-conventie legt aan de re geeringen de verplichting op. iedere fabricage en in voer van bij de ontwapenings-conventie verboden wa penen en oorlogsmateriaal tc verbieden. Particuliere fabrieken zullen slechts krachtens een vergunning wapenen en oorlogsmateriaal mogen vervaardigen. De regeeringen zullen aan de permanente ontwapenings commissie moeten opgeven, welke staatsinstellingen wapenen en munitie vervaardigen en welke particu liere fabrieken een vergunning hebben ontvangen. Zij zullen regelmatig in de permanente ontwapenings commissie mededeeiing moeten doen omtrent alle be stellingen, die staatsfabrieken en particuliere fabrie ken in hun land ontvangen en over alle vervaardigin gen van wapenen cn munitie, die daar plaats vin den. De permanente ontwapeningscommissie zal een nauwkeurig toezicht op de juistheid van al deze ge gevens, die ook openhaar gemaakt zullen worden, moe ten houden. Dc regeeringen zullen zich verplichten, zich aan het permanente en automatische to«icht der ontwapeningscommissie te onderwerpen. Uitbreiding der Amerikaansche lucht macht. Duizend nieuwe vliegtuigen. Washington, 29 Juni (Reuter): Het mi nisterie van oorlog heeft 81 gevechtsvliegtuigen en 280 vliegtuigmotoren besteld. Deze orders zijn de eerste in verband met het voornemen om 1000 nieuwe vliegtuigen aan te schaffen, ten einde de sterkte der Amerikaansche luchtmacht op gelijke hoogte te brengen met die dor andere landen. Rails opgebroken, doch tijdig ont dekt. S i m 1 a. Nabij Kamshet is een aanslag gedaan op een trein, waarin zich Ghandhi bevond. De daders hadden de rails opgebro ken op een gedeelte van het traject, waar de spoorlijn dicht langs den oever van een ri vier loopt. De aanslag werd echter tijdig ont dekt, waardoor een ernstige ramp werd voorkomen. Paniek in Braschlanitza. Hel plaatsje vol komen onder water gezet. - Groote ver woestingen aangericht. Reuter seint uit Sofia: Over Noord-Bulgarije is Donderdag een ontzettend noodweer losgeslagen, dat groote verwoestingen heeft aangericht Vooral Braschlanitza is zwaar geteisterd. Het plaatsje werd door wolkbreuken volkomen onder water gezet. Zes huizen stortten ineen. Aan talrijke woon huizen en stallen werd zware schade toegebracht. Een ongekende paniek maakte zich meester van dc dorpsbevolking, die voor het grootste deel de vlucht nam. Het water stond hier en daar drie meter hoog. Een oude, die zich niet tijdig in veiligheid kon stellen, kwam om het leven. Of het noodweer nog meer slachtoffers heeft gemaakt, kon tot dusver niet worden vastge steld. Eerst toen de pioniers van de nabije garnizoen- stad te hulp kwamen, konden de noodzakelijkste maatregelen getroffen worden en verdere overstroo mingen worden tegengegaan. De matcrieele schade is buitengewoon groot. Dui zenden stuks vee zijn bij de overstrooming omgeko men. Nader uit Sofia: Blijkens de thans ontvangen berichten zijn bij het noodweer, dat »le Noordelijke districten van Bulga rije heeft geteisterd, ook tal van personen om het leven gekomen. O.m. zijn zeven personen door den bliksem gedood en drie verdronken. In het district Plewna is veel vee omgekomen. Verscheidene boerderijen zijn door den bliksem ge troffen en geheel verbrand. De matericele schade is aanzienlijk. Talrijke slachtoffers in de groote steden. - Te Chicago alleen reeds verdronken 75 personen, die in het water afkoeling zochten. Pittsburgh zijn vijf personen het slachtoffer gewor den van de warmte. Groote Oceaanstoomers onder welke de „Albert Ballin" en de „Berengaria" hebben door de nevelont wikkeling boven de haven van New York geruimen tijd vertraging gehad. Volgens de weerberichten, moet rekening worden gehouden met een aanhouden van de hitte. Politieagenten in... hemdsmouwen? New York, waar, zooals uit het bovenstaande blijkt, een hittegolf heerscht, mankt zich den laatsten tijd „warm" over de vraag of de politieagenten hun uni formjas mogen uittrekken, Tot voor kort wilde de hoofdcommissaris, generaal O'Ryan, er niets van we ten, maar nu heeft de burgemeester, La Guardia, het voor de politie opgenomen. Hij heeft een brief aan den hoofdcommissaris geschreven, waarin hij er op aandringt dat den agenten zal worden toegestaan hun jas uit te trekken en te verschijnen met hun zilveren insigne op het hemd gespeld. „Hemdsmouwen", aldus de burgervader, tot sta ving van zijn verzoek, zijn een Amerikaansche in stelling. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Dc hittegolf heeft te Chicago reeds 100, en te New York 20 slachtoffers gemaakt. Te Chicago verdronken 75 personen, die in het water afkoe ling zochten. Op vele plaatsen heerscht een temperatuur, zoonis tot nu toe in Juni niet is waargenomen. Ten gevolge van de hitte en do droogte is ook veel vee omgekomen. Te New York is de tempe ratuur tot 34 graden Celsius (is 93 graden Fah- renheit) gestegen. Nader uit New York: De thermometer is Vrijdag middag tot boven de 34 graden Celsius gestegen. Hiermede is het record, dat in 1874 op denzelfden dag werd gevestigd, geslagen. Daar het vochtigheidsgehalte van de lucht in den loop van den voormiddag het verzadigingspunt 100 had bereikt, is de hitte onverdraaglijk geworden. Uit de Westelijke staten worden tal van sterfge- gevailen tengevolge van de hitte gemeld. Alleen in De oudste man ter wereld. Volgens de dokters niet ouder dan 120 of 125 jaar; hij gebruikte het geboortebewijs van zijn vader. De Turksche gencesheeren die Zaro Agha, den oudsten man ter wereld, in zijn laatste oogenblikken hebben bijgestaan (volgens een bericht elders in dit nummer, is hij gister overleden), hebben aan een vertegenwoordiger van dc United Press te Konstan- tinopel gezegd, dat Zaro ongetwijfeld zeer oud was, wat overigens op den Balkan niets bijzonders is, maar toch niet ouder dan 120 of op zijn allerhoogst 125 jaar. Het geboortecijfer uit 1774, waarmee Zaro schermde, was waarschijnlijk dat van zijn vader, misschien zelfs van zijn grootvader, maar in geen geval van hemzelf. Het verhaal dat hij zich Napole- on's intocht te Moskou in 1S12 uitstekend weet te herinneren, ls natuurlijk onzin, maar de bijzonder heden, waarmee hij de wereld zoo langen tijd bij den neus heeft gehad, heeft hij van zijn vader, die dien veldtocht inderdaad meegemaakt heeft. Het geheu gen van den ouden man is tot enkele dagen voor zijn dood zeer goed geweest Eerst Maandag heeft hij het bewustzijn verloren. Voor de oogen van den ploegbaas door den trein gegrepen. Gistermorgen werd op de spoorlijn tusschen Weesp en Amsterdam de 30-jarige wegwerker J. Heek, wonende te Dicmen, door den trein. No. 104 ge grepen en op slag gedood. I)e ongelukkige was gehuwd en vader van een kind. Even te voren had de ploegbaas aan dezen weg werker opdracht gegeven een eind verder op dc baan een laschbout vast tc zetten. Terwijl Heek zich langs de baan begaf om deze opdracht uit te voeren, draaide hij zich nog even om. ten einde over de opdracht iets te informeeren. Op ditzelfde oogenblik naderde op beide sporen een zandtrein en de D-trein. Ter wijl de ploegbaas op de door den wegwerker toege roepen vraag antwoord wilde geven, zag hij tot zijn groote ontsteltenis hoe de D-trein den man greep en vermorzelde. Toestand van den Prins onveranderd. Omtrent den toestand van Z.K.H. Prins Hendrik, die Donderdag plotseling ongesteld geworden is, meldde het middagbulletin van gistermiddag 4 uur, dat deze nog steeds bevredigend is. Het bulletin luidde aldus: „De dokter verklaarde zich hedenmiddag over den toestand van Prins Hendrik voorloopig te vreden." Het avondcommuniqué luidde eveneens, dat de toestand onveranderd bleef. Men zou hieruit mogen afleiden, dat de genees heer den toestand, als zich geen complicaties voor doen, gunstig inziet. Aan Z.K.IL, die zich overigens vrij goed gevoelt, is met het oog op zijn hartzwakte absolute rust voorgeschreven. H.M. de Koningin in de Residentie terug. Gisterenmiddag met den D-trein van 17.19 uur is H.M. de Koningin in de Residentie teruggekeerd. Op het perron van het Staatsspoorstation had zich te gen het tijdstip dat de trein zou aankomen, een vrij groote groep belangstellenden verzameld, die zich aan weerszijden van het afgesloten gedeelte vóór de Koninklijke wachtkamer had opgesteld. De behandelende geneesheer van Prins Hendrik, dr Hannema, geneesheer-directeur in het Roodc-Kruis ziekenhuis, wachtte de aankomst van H.M. af. De Zwitsersche trein reed langzaam het eerste perron langs tot het voorste rijtuig voor de koninklijke wachtkamer was gekomen en H. M. de Koningin met enkele leden van Haar gevolg uitstapte. De Koningin, gekleed in een langen, donkergrijzen mantel, zag er ernstig uit en werd eerbiedig door de aanwezigen begroet. De stationschef geleidde H. M. naar de koninklijke wachtkamer, waar de Koningin circa twintig minuten lang een gesprek voerde met dr. Hannema over den gezondheidstoestand van Ilaar Gemaal. Toen H. M. tegen kwart voor zes op het stations bordes verscheen, stegen luide hoera's op, welke her haald werden toen dc Koningin in den koninklijken auto wegreed. Of H. M. door de berichten van dokter Hannema was gerustgesteld, het viel op, dat zij, die even daarvoor nog zoo ernstig keek, thans lachend het publiek bedankte voor de huidebetuigingen. H. M. reed met haar gevolg naar het Huis ten Bosch, waar Zij voorloopig verblijf zal houden. In den loop van den middag had dr. Hannema nog een bezoek gebracht aan Z. K. H. Hij verklaarde zich na afloop daarvan over den toestand voorloopig te vreden. De Koningin aan het ziekbed van den Prins. H. M. de Koningin heeft gisteravond, na zich in het Huis ten Bosch verfrischt te hebben van de reis van Birg naar Den Haag, een bezoek gebracht aan Ilaar gemaal in het Paleis Noordeinde, aan wiens ziekbed II. M. geruimen tijd vertoefde. Vervolgens keerde de Koningin naar Paleis Huis ten Bosch te rug. Prinses Juliana vraagt inlichtingen Naar dc „Tel." verneemt, heeft Prinses Julians gisterochtend vroeg uit Londen telefonisch inlichtin gen gevraagd aan den bchande'cnden geneesheer, dj Hannema, die de Prinses omtrent den gezondheids toestand van den Prins heeft ingelicht. van buitengewone kwaliteit Geen ontslag aan ambtenaren wegens revo lutionnaire gezindheid. In de vergadering van den gemeenteraad van Zaandam heeft gisteravond herstemming plaats ge had over het voorstel van den heer Tilkema*(a.r.), betreffende aanvulling van het Ambtenarenreglement, in verband met enkele circulaires van den minister van binnenlandsche zaken, o.m. aangaande ontslag van ambtenaren wegens revolutionnaire gezindheid of het lid zijn van verboden vereenigingen. Zooals is medegedeeld, oordeelden B. en W. die be palingen voor Zaandam niet noodig. Als gevolg van een vraag van den voorzitter van Ged. Staten van Noordholland, of men bereid zou zijn, het Ambtenarenreglement in den gewenschten zin ie wijzigen, heeft deze aangelegenheid in de Mei-verga dering een punt van bespreking uitgemaakt. In die vergadering heeft de heer Tilkema (a.r.) het volgende voorstel gedaan: „De Raad. van oordeel dat liet ge meentelijke ambtenarenreglement wijziging en aan vulling behoeft en in overeenstemming gebracht moet worden met de wenken en voorschriften van de lands- regeering, volgens de aan het gemeentebestuur ge zonden circulaire van 10 Januari 1934, nader aange vuld bij schrijven van 17 Januari en 7 Februari d.a.v., verzoekt B. cn W., spoedig een concept-ambtenarenre glement in bovenomschreven geest in te dienen." Over dit voorstel hebben in die vergadering de stem men gestaakt. Tegen hebben gestemd allo leden van de S.D.A.P., het lid van de O.S.P. en dc communist- De soc.-dem. wethouder Kelder was door ongesteldheid voorstel-Tilkema Bij tweede stemming met 12 tegen afwezig. Bij de gisteravond gehouden stemming is het 11 stemmen verworpen. Bij de tegenstemmers had zich thans ook wethouder Kelder gevoegd. ESTLANDSCHE MOTORKOTTER GEZONKEN. Zes personen om het leven gekomen. Talinn. Een Estlandsche motorkotter, die met een lading visch op weg was naar Stockholm, is bij Odinsholm door een stoomschip geramd en gezonken. De uit zes koppen bestaande bemanning kwam in de golven om. Uit de gevonden wrakstukken meent men te kunnen afleiden, dat de kotter letterlijk in tweeën gevaren is. Naam en nationaliteit van het stoomschip zijn niet bekend. BOERDERIJ. Knoeierijen op groote schaal met de afleve* ring van tarwe in Noord-Brabant. Op het oogenblik wordt door de bevoegde instan ties een uitgebreid en nauwkeurig onderzoek inge steld naar groote knoeierijen, welke met de levering va ntarwe in Westelijk Noord-Brabant moeten heb ben plaats gehad. Zoowel door de Kon. Maréchaussée als door de con troleurs van de Rijkstarwe-centrale worden door ge heel West-Noord-Brabant nasporingen verricht. Bij deze fraudes zijn zoowel ambtenaren der Ge westelijke Tarwe-organisaties als boeren, handej laars en molenaars betrokken. Het eerste onderzoek had plaats in Halsteren, waar een groote partij zoogenaamde vrije tarwe als Vita-tarwe is vermalen en daarna aan verschillen de bakkers tegen den vollen prijs is afgeleverd. Naar aanleiding hiervan heeft de hoofdcontroleur van de Tarwe Centrale, de heer den Oudsten, te Halsteren, een onderzoek ingesteld, waarhij zooveel feiten aan het licht kwamen, dat de nasporingen, welke reeds vier weken duren, een zeer grootcn om vang hebben aangenomen. Hierbij is komen vast te staan, dat de Tarwe Cen trale en de Gewestelijke Tarwe-organisatic op tal van wijzen zijn benadeeld. Zoo is door al dan niet opzettelijke onjuiste schat tingen van dc opbrengst van den te velde staande oogst veel meer tarwe aan de Centrale geleverd, dan werkelijk door de boeren is verbouwd. Zoodnt. liet. vermoeden voor de hand ligt, dat goedkoop ge kochte vrije tarwe tegen den vollen prijs aan de Centrale, casu quo de gewestelijke organisatie is ge leverd. Ook is gefraudeerd met het monsterstrekken der geschoonde tarwe, waardoor groote partijen in een hoogerc prijsklasse geklassifirecrd zijn, tenge volge waarvan deze partijen van 50 ets. tot f 2 per 100 Kg. te duur aan de Centrale zijn geleverd. Voorts is gebleken, dat tarwe, die als A-kwaliteit of super-A-kwaliteit aan de Centrale werd gedecla reerd, bij de boeren als B- of C-kwaliteit is afgere kend. Fraude schijnt verder gepleegd te zijn met de le vering van zaai-tarwe, terwijl tenslotte met mede weten en goedvinden van ambtenaren der Geweste lijke Tarwe-organisatie vervoerhewijzon voor onge schoonde tarwe zijn afgegeven, tengevolge waarvan het hewaarloon in de opslagplaatsen te vroeg is ingegaan. Hierdoor is de Centrale opnieuw voor groote bedragen benadeeld. Naar al deze fraudes wordt thans een onderzoek' ■r.gesteld. onder meer te Halsteren, Woensdrecht, Loogerheide, Bergen op Zoom, Ossendrecht. Rucphen Steenbergen en Zevenbergen. Over de tot dusver be reikte resultaten wordt door de betrokken autoritci- «on de grootste stilzwijgendheid in acht genomen, terwijl alle inlichtingen hieromtrent worden gewei gerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1