Wat heeft zich in Duitschland afgespeeld? De éénheid geknakt. Een complot tegen Hitier* r eischt opnieuw No. 23330 Int. Telef. No. 20 4 PAGINA'S. 7 S.Afleiders doodgeschoten. Zie ook pagina 2. Maandag 2 Juli 1934. Postrekening SCHA6ER 77ste Jaargang. No. 9508 CODIANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De gebeurtenissen, welke zich den laat- sten tijd in Duitschland hebben afgespeeld, 'deden ernstig vermoeden, dat den een of an deren dag de bom zou barsten. In welken [vorm dit zou geschieden en in welke rich ting zij zou springen was moeilijk ie zeggen. Wij konden slechts constateeren, hoe in .Duitschland de spanning steeg en steeg, hoe Ihet gromde in de S.A., hoe daar de bolsje wistische elementen op een tweede, sociale [revolutie aanstuurden, hoe fel de tegenstel lingen in de nationaal-socialistische partij [waren geworden. Al deze politieke hartstochten zochten een uitweg, een veiligheidsklep, waar doorheen de spanning kon worden afgevoerd. En deze klep heeft zich thans geopend, maar de druk kwam niet van conser vatieve of communistische zijde, doch de uitbarsting kwam in het nationaal-socialis tische kamp zelf. Jn dit kamp, waarvan we nu reeds anderhalf jaar lang niets anders hebben hooren verkondigen dan dat er zoo'n geweldige éénheid heerschte. En als de fei ten niet bedriegen, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat deze hooggeroemde dénheid door de laatste politieke gebeurtenis sen een gevoelige knak heeft gekregen. Is er zelf swel ooit sprake geweest van éénheid? iWas deze éénheid niet 'n geforceerde één heid, gelijk zooveel in Duitschland iets ge forceerds heeft, iets kunstmatigs, als 't ware een geknevelde gemeenschap. Zou dit laatste het geval zijn, dan zal het niet gemakkelijk wezen om opnieuw vertrouwen te vinden. De naaste toekomst zal leeren hoe de kan sen van Hitier liggen. Wat in vrije landen zonder dictatuur geleidelijk onder den druk wan wcderzijdsche critiek en controle open- Jijk tot uiting kan komen, is in het gemuil korfde Derde Rijk onder de oppervlakte in duisternis gerijpt en eensklaps los gebarsten. Het front is bij voorbaat in tweeën gebroken, ondanks de officieelc mcdedceling dat men den toestand volkomen meester is. Het wordt aan een ieder overgelaten, om dit laatste te geiooven of niet, een feit is ech ter, dat de oppositie een harde klap gekregen heeft, maar het zal de vraag zijn, of dit haar dood betcekend heeft. Hoe sterk is het hui dige Duitschland? Wij weten het niet, maar kunnen slechts hopen, dat, indien er bij het nationaal-socfalisme ook nog van een opbou wend gedeelte sprake is, dat dat opbouwende gedeelte en allen, die het land voor het ergste willen behoeden, in eendrachtige samenwer king de gevaren, de zeer groote gevaren, welke in de huidige situatie gelegen zijn, zul len overwinnen. Want al staat onomstoote- lijk vast, dat wat zich thans afspeelt, van het hoogste belang is voor de verdere ontwik keling van den toestand in Duitschland, even waar is dat zij van den grootsten in vloed kan zijn op het wereldgebeuren. En nietwaar, hebben we nog niet dezer dagen aan den gedenkwaardigen datum herinnerd, dat een enkel schot de gansche wereld in vuur en vlam zette. Om uit de ovdrigens zeer breedvoerige en omvangrijke verklaringen van de verant woordelijke leiders, te concludeeren wat er nu precies aan de hand is, valt niet gemak kelijk; men is, zooals gewoonlijk, in Berlijn uiterst spaarzaam met reëele gegevens. Het was echter algemeen bekend, dat er den laat- sten tijd veel ontevredenheid in het algemeen en bij de S.A. in het bijzonder heerschte. Er liepen in Duitschland allerlei oncontroleer bare geruchten over crisis en contra-revolu tie en tenslotte hebben de systematisch uit gelokte incidenten er toe geleid, dat Hitier in den nacht van Vrijdag op Zaterdag zich per vliegtuig naar München heeft begeven om de onmiddellijke afzetting en arrestaties van de meest schuldige S.A.-leiders te be velen. Op welke wijze dit is geschied en hoe het daarbij toegegaan is, vindt men elders uitvoerig vermeld. Ook Generaal Von Schlelcher en zijn echtgenoote neergeschoten. Ongetwijfeld dank zij de censuur, kwamen er in den loop van Zondag weinig berichten door. Wel wist men nog te melden, dat men BERLIJN. Een poging van rechts- en links- staande elementen om het huidige regiem in Duitschland omver te werpen, is door de regee ring-Hitier op krachtdadige wijze de kop inge drukt. De samenzwering stond onder leiding van den* chef van den staf der S. A., minister Röhm, die achter den rug van Hiller om samen spande met generaal von Schleicher. Bovendien werden ernstige aanwijzingen ontdekt van een gebrek aan loyaliteit tegenover Hitier en van een deel van de leiders der S. A. Dit heeft geleid tot een zuiverringsactie te Berlijn en München met behulp van de S.S„ politie en Rijksweor. Röhm en zijn rechterhand, de S. A. leider Ernst, zijn gearresteerd. Tegen generaal von Schleicher die in verband met zijn hartkwaal verpleegd werd in een sanatorium nabij Berlijn, werd eveneens een bevel tot aanhouding uitgevaar digd. Toen de gewezen kanselier zich bij zijn arrestatie verzette, werd hij doodgeschoten. (Evenals zijn vrouw, die tusschenbeide wilde ko men.) Htiler heeft alle S.A.- en S.S.-leiders te Mün chen bijeen geroepen en in een rede tegenover hen uiting gegeven aan zijn verbondenheid tegen over de S. A. Er is hier slechts sprake van „uit snijding van een kankergezwel", wat echter op radicale wijze zal gebeuren. Minister-president Göring heeft in een rede te Berlijn gezegd dat allen die zich verzetten tegen deze „schoon maak" in de S. A. als verraders zullen worden doodgeschoten. Wat zich te München afspeelde. Zoodra de leider door de berichten der laatste da gen over het tegen hem en de beweging gesmede complot zekerheid had gekregen, nam hij het be sluit krachtig en scherp in te grijpen. Terwijl hij te Essen vertoefde en in West-Duitsch- land de kampen van den arbeidsdienst inspecteerde, ten einde naar buiten den indruk van absolute rust tc wekken, en de mannen te waarschuwen, werd het plan voor een grondige zuivering in bijzonder heden vastgesteld. De Führcr leidde persoonlijk dc actie en koester- op „Huize Doorn", de verblijfplaats van den ex-keizer, den ganschen nacht naar de uit zendingen van de Duitsche radio-stations had geluisterd, hetgeen ongetwijfeld niet aan een toevalligheid moet worden toegeschre ven. Volgens niet bi^estigde berichten was de ex-kroonprins, wiens naam de laatste dagen in verhand met de oppositie ook meermalen genoemd is, het land uitgevlucht. Zou dit een familiekwaal zijn? Eveneens verluidde, dat de gevangen ge- nomne opperste S.A.-leider Roehm, zelf moord had gepleegd. Van officieele Duitsche zijde werd Zondag avond nogmaals bekend gemaakt, dat men den toestand meester was en de alarm-toe stand was opgeheven. Het aangekondigde verlof van de S.A. ging evengoed door, doch de manschappen moch ten niet in uniform verschijnen en het was hun verboden de eeredolk te dragen. Critiek op de doodstraffen der S.A.-leiders zou ten strengste gestraft worden. Wat ver- waarloozing van deze aanmaning beteekent, weet iedereen. Aldus stond de toestand er Zondagavond voor. HITLER. de den wcnsch zelf de muiters tegemoet te treden en hen ter verantwoording te roepen. Ofschoon Hitier gedurende cenige dagen bijna zonder nachtrust was geweest, gaf hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om 2 uur in Godesburg het bevel tot den start van zijn vliegtuig naar München. Toen de leider tegen 4 uur in den morgen op het vliegveld te München landde, kreeg hij dc tijding dat de Münchcncr S.A. gedurende den nacht door haar leiders gealarmeerd was, onder het leugenach tig parool: De Fuehrer is tegen ons, de Rijksweer is tegen ons. S.A.-mannen naar buiten op straat. Dc Bciersche minister van binnenlandsche zaken, Wagener, had reeds uit eigen beweging Obergrup- penfuehrer Schneidhuber en Gruppenfuehrer Schmidt het bevel gegeven, hun mannen weer naar huis te sturen, aan welk bevel zij echter geen gehoor gaven. Terwijl Hitier van het vliegveld naar het ministerie van binnenlandsche zaken ging, waren nog de laat ste resten van de bedrogen en naar huis trekkende S.A.-groepen tc zien. Op het ministerie werden Schneidhuber en Schmidt in tegenwoordigheid van den Fuehrer gearresteerd. Hitier, die hen alleen te- gemoettrok, trok de onderschcidingsteekcnen van hun S.A.-uniformen. Om halfzes is Hitier met nog enkele begeleiders naar Rad Wiessee gereden, waar zich Roehm op hield in zijn landhuis. Ook Heines, de man die nog berucht is uit den tijd van do veemmoorden, was hier aanwezig. Hitier betrad met zijn begeleiders de woning, waar hij in de slaapkamer Roehm persoon lijk arresteerde. Zonder een woord te zeggen en zon der tegenstand te bieden, liet Roehm zich arrestee ren. In de er tegenover gelegen slaapkamer van Heines deed zich aan de oogen van de binnen- tredenden een schaamteloos schouwspel voor; de af schuwelijke scène, die zich afspeelde bij Heines' ar restatie is niet te beschiijven. Zij werpt wel een heel fel licht op de naaste omgeving van den thans afgezetten stafchef Roehm. Tegelijk met Roehm is het grootste gedeelte van zijn staf gearestcerd. Eenigen tijd later zijn Schneidhuber en Schmidt, alsmede eenige andere S.A.-leiders ge- fusileerd. In den loop van den dag zijn behalve Schneidhuber en Schmidt nog vijf andere S.A.- leiders terechtgesteld, n.1. Heines, Karl Ernst, Hayn, Hans Peter von Heydebreck en Spreti. De opperste leider der S. A.-troepen, Röhm, eens de oudste strijdmak ker van Hitier, werd door dezen persoonlijk gear resteerd. Röhm zou in zijn cel zelfmoord ge pleegd hebben. Generaal Kurt zon Schleicher, oud-rijkskanselier €ie bij zijn arres tatie te Berlijn werd doodgescho ten. Zijn bevel aan de S.A. „Ik eisch blinde gehoorzaamheid. Het moet nit zijn met de weelde en het zeden bederf. In de plaats van Böhm is thans de „Ober- gruppenführer", Lutze, tot opperste leider van dc S.A. benoemd. Hitier heeft aan dezen nieuwen chef het volgende bevel gegeven: Nu gij vandaag tot chef van den staf der S.A. zijt benoemd, verwacht ik, dat gij u aan de volgende taken zult wijden: le. Ik eisch van den S.A.-leider, evenals van eiken S.A.-man, blinde gehoorzaamheid en onvoorwaardelijke discipline. 2e. Ik eisch, dat elke S.A.-leider, evenals elke politieke leider, zich e rvan bewust is,' dat zijn gedrag en zijn optreden een voor beeld zijn voor zijn afdeeling en voor al on ze volgelingen. 3c. Ik eisch, dat S.A.- en politieke leiders, die zich in het openbare leven onbehoorlijk gedragen, direct uit de S.A. en de partij wor den verwijderd. Van den leider van den staf in het bijzon der verwacht ik, dat hij een voorbeeld van eenvoud en discipline is. Ik wensch niet, dat de S.A.-leider kostbare maaltijden geeft, of daaraan deelneemt. Vroeger heeft men ons daarvoor niet uitgenoodigd en wij hebben er ook niets tc zoeken. Millioenen van onze volksgenooten ont breekt ook thans nog het noodzakelijkste voor hun levensonderhoud, zij zijn niet af gunstig op diegenen, die door het geluk meer gezegend zijn, maar het is onwaardig voor een nationaal-socialist den reeds zóó grooten afstand tusschen nood en geluk nog grooter te maken. Speciaal verbied ik, dat gelden van de partij, de S.A. of van de open bare kas voor drinkgelagen en dergelijks worden gebruikt. Ik verwacht van alle leiders der S.A., dat zij zullen meehelpen, de S.A. als een moreel reine organisatie te handhaven en te be vestigen. Ik wil vooral, dat elke moeder haar zoon aan S.A. partij en „Hitlerjeugd" kan afstaan zonder de vrees, dat hij er zedelijk of moreel zal worden aangetast.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1