Terug naar Middeleeuwsche toestanden. Het aantal gefusileerden Ex-Kroonprins verbannen. De toestand in Duitschland. China wordt vergiftigd. KIJKEn isKOOPEn ujCLOECK Woensdag 4 Juli 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9510 HET RIJKSKABINET BIJEEN. PROCLAMATIE VAN HITLER. Men spreekt van 60 doch ook van 100. Prinses Hermina naar Duitschland. Hitier bij Hindenburg. Vatikaan verontwaardigd over Klausners dood. Prins August Wilhelm eveneens. HITLER GEEFT UITVOERIG VERSLAG VAN HET GEBEURDE. BERLIJN, 3 Juli. In de heden gehouden zitting van het rijkskabinet gaf Hitier een uitvoerige beschrijving van den hoog- verraderlijkcn aanslag en de onderdrukking van het complot. Hij betoogde, dat een bliksemsnel optreden noodza kelijk was, daar er anders gevaar bestond, dat dui zenden menschenlevens zouden zijn vernietigd. Rijksweer v. Blomberg dankte den Führer in den naam van het rijkskabinet en de weermacht voor zijn vastberaden en moedig optreden, waardoor hij het Duitsche volk voor den burgeroorlog had ge spaard. De leider had als staatsman en soldaat een grootheid getoond, die bij de leden van bet kabinet en het geheele Duitsche volk dankbaarheid had ge wekt door zijn prestaties en trouw. Het rijkskabinet keurde daarna een wet goed in zake maatregelen van noodweer, waarvan het eenig artikel luidt: ..De voor het afslaan der hoog- en landverradcrlijke aanvallen op 30 .Tuni. 1 en 2 Juli genomen maatregelen zijn als noodweer van den staat rechtmatig." De rijksminister van justitie dr. Gürtner verklaar de. dat de onmiddellijk vóór het uitbreken van een landverraderlijke actie genomen noodweermaatre- len niet alleen als een recht, maar-ook als de plicht van den staatsman moesten worden beschouwd. Het riikskabinet besloot verder tot wijziging der •wet ter verzekering der eenheid van partij en staat, volgens welke de chef van den staf der S.A. niet meer lid der regeering zal zijn. Verbod van collectes tot 31 October. Een van de belangrijkste maatregelen waartoe het kabinet verder heeft besloten tenslotte is het verbod van collectes tot 31 October, in welken vorm en voor welk doel ook. Collectes in kerken alleen zijn uitgezon derd. In de motiveering van do wet wordt er op ge wezen dat het collectceren in Duitschland in den laat- sten tijd is geworden tot een plaag, waaraan een einde behoort te worden gemaakt. Het volk verdient in het algemeen niet zooveel dat het zich voortdurend ge ven aan collectes kan permitteeren. Onder den over vloed van collectes moet de vreugde van het geven lijden. Bovendien blijkt dat de collectes steeds min der opbrachten. Vóór 31 October wordt het collecteeren nog apart geregeld. Von Papen nog niet afgetreden? Reuter meldt uit Berlijn, dat Von Papen gister bij het kabinet zijn ontslag zou hebben ingediend, maar dat dit tot dusver niet is aanvaard. Volgens een ander Reuter-bericht ontving von Pa pen een uitnoodiging om den kabinetsraad te komen bijwonen, toen deze reeds bijna twee uur aan den gang was, doch hij zou (Ht beleefd, maar stellig heb ben geweigerd. Hitier zou vergeefs hebben getracht hem te overreden van zijn besluit terug te komen en na een gesprek van een kwartier zou Von Papen weer zijn vertrokken.. Men hoort thans reeds met eenige beslistheid vertel len, dat het in de bedoeling ligt den heer Von Papen als vice-kanselier door minister Güring te vervangen en Von Papen het ambt van rijkscommissaris voor de stemming in het Saargebied te laten behouden. Tromgeroffel overstemde het schieten. De schattingen over het aantal gefusilleerden loo- pen sterk uiteen. Men spreekt van 60, maar ook van 80 en zelfs van 100. Zoo meldt de Associated Press uit Berlijn, dat in een oude cadetten-school in een voorstad van Ber lijn, 60 opstandige S.A.-lieden geexecutecrd zijn, na dat ieder van hen gedurende drie minuten gelegen heid had gekregen zich te verantwoorden. De execu tie vond plaats door een vuurpeleton en de veroor deelden werden niet geblinddoekt, terwijl tromge roffel de schoten grootendecls onhoorbaar maakte- Dit bericht meldt verder nog, dat tal van geexecu- teerden onmiddellijk voor de schoten knalden, die een einde aan hun leven zouden maken: Ik ben onschudig. Heil Hitier, Heil Duitschland. uitriepen. Nadat de eerste 60 executies voltrokken waren, werd het vuurpeleton afgelost, daar de mannen vol komen uitgeput waren. Er verluidde, dat nog tal van veroordeelden meer gefusilleerd zijn. Omtrent de verschillende terechtstellingen ver luidt nog, dat o.m. gefusilleerd is een lid van het gevolg van den kroonprins, Von Müldencr. Verder is ter dood gebracht een der oudste S.A.-lciders, de groepleider Gehrt, een oorlogsvlieger, die groote be kendheid heeft, verworven door zijn onverschrokken heid bij luchtgevechten en die daarvoor gedecoreerd is met de orde Pour le Mérite. In zeer goed geïnformeerde kringen kan men thans bijzonderheden vernemen, die onze berichtge ving der laatste dagen in elk opzicht bevestigen. Volgens een lezing, die wij meenen als serieus te mogen beschouwen, aldus de Berlijnsche corr. van het Alg. Hsbl., heeft zich het tragische overlijden van het echtpaar von Schleicher inderdaad niet geheel zóó afgespeeld als uit het eerste bericht viel af te leiden. In kringen, die het weten kunnen, BERRLIJN, 3 Juli. Rijkskanselier Adolf Hit- Ier heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: De maatregelen ter onderdrukking van de Roehm-revolutie zijn op den len Juli 1934 des nachts beëindigd. Wie op eigen initiatief, met welke bedoeling ook, zich in voortzetting van deze actie schuldig maakt aan een gewelddaad, zal ter veroordeeling in handen worden gesteld van de normale justitie. DOORN, 3 Juli. De echtgenoote van ex-Keizer Wilhelm, Prinses Hermine, zal morgenochtend met haar kinderen naar Duitschland vertrekken voor het jaarlijksche bezoek, dat zij om dezen tijd aan haar landgoed Saabor in Silezië pleegt te brengen. houdt men met groote beslistheid vol, dat von Schleicher gevallen is op het oogenblik, dat hij zelf de voordeur van zijn villa opende, om het onver- wachttee bezoek binnen te laten en dat de dood van zijn op het geluid der schoten toesnellende echtge noote wat later gevolgd is en niet ten gevolge van een poging harerzijds om haar gemaal tegen revol verschoten te dekken. Men weet te vertellen dat de bij von Schleicher in huis wonende schoonzuster ook niet zonder meer bereid was zich met de later gepubliceerde lezing accoord te verklaren. Een voorstelling van zaken, die wij slechts weergeven, omdat zij blijkbaar reeds in hreede kringen van ernstige menschcn de rondo doet. Tragisch en hoogstwaarschijnlijk niet vrijwillig is het overlijden van den particulieren secretaris van den heer Von Papen en van den ministerieelen hoofdambtenaar dr. Klauscner, den bekenden leider van do Actio Catholica in Duitschland. Omtrent deze voorvallen is in <le thans zeer gedis ciplineerde Duitsche pers natuurlijk niets tc lezen, maar in goed ingelichte kringen meent men de bi- zonderheden te kennen en vreest men zeer, dat de stemming in bepaalde kampen daardoor niet be paald is verbeterd. Groote verontwaardiging in Engeland over wat zich in Duitschland afspeelt. In een hoofdartikel gewiül aan de gebeurtenissen in Duitschland wijst de „Times" op de fatale ver andering, die is ingetreden in den loop der jaren in de geestesgesteldheid van het Duitsche volk. De cynische onverschilligheid waarmede het publiek in Berlijn en Munchen de gebeurtenissen van het weekend heeft gevolgd, acht het blad van diepe beteekenis. Economische nood en langdurige politieke onrust hebben de moreele zenuwen van het volk verzwakt. De langdurige oorlog tusschen com munisten en nationaai-socialisten heeft een ver slapping van alle normale gevoeligheid teweeg ge bracht en sindsdien is weinig gedaan om de oude normen van een beschaafd bestaan te herstellen. Brutale vervolging van verdachten, onderdrukking van alle vrijheid van spreken en zelfs van denken, de pest van spionnen en verraders, gepaard gaande met de golven van intensieve propaganda door mid del van redevoeringen, radio en film hebben het volk in een bijna hysterische spanning gebracht. Daarbij komt nog het prediken van exentrieke heidensche leerstellingen en de voortdurende verheerlijking van kracht en geweld. Dit alles tezamen heeft de kloof, die Duitschland thans van andere Westersche vol ken scheidt, verwijdt. Mannen als Rochm en Heines, wier moreele ka rakter en teugelooze brutaliteit aan een ieder be kend waren, zijn uitgeroepen tot nationale helden, terwijl hun posities van de hoogste verantwoorde lijkheid werden toevertrouwd. Voor zoover regee- ringsmethodes en eerbied voor mcnschelijk leven en menschelijke vrijheid betreft heeft Duitschland voor het oogenblik opgehouden een modern Europeesch land te zijn. Ilct is teruggekeerd tot Middeleeuw sche toestanden. Een fataal symptoom voor den hul digen toestand in Duitschland is de verwildering cn de miskenning van alle wetsvormen die de on misbare waarborgen der justitie zijn cn die heilig geacht worden in iedere moderne beschaafde staat. Wat nog van grooter beteekenis is, dat is de on- verschiligheid zelfs de welgevalligheid waar mede deze soort politieke methodes der Middeleeu wen klaarblijkelijk beschouwd wordt. Dit alles is geen prettige gedachte voor de nabu ren van Duitschland. ofschoon het waarschijnlijk is, dat in de eerstvolgende paar jaren men zich veel eer bezorgd zal moeten maken om het lot van Duitschland, dan bevreesd moet zijn vóór Duitsch land. Martelli schrijft in de „Morning Post", dat de Hij brengt verslag uit NEUDECK, 3 Juli. (D.N.B.) Rijkskanselier Adol! Hitier, bracht heden hier den rijkspre9ident von Hindenburg uitvoerig verslag uit over de Zater dagavond geëindigde actie tegen de hoog- en land verraders. Rijkspresident von Hindenburg maakte van de gelegenheid gebruik om ook persoonlijk den rijks kanselier zijn dank te brengen voor het vastbe sloten optreden, waardoor het Duitsche volk veel bloedvergieten ei» het vaderland ernstige schok ken bespaard zijn. Geen zelfmoord. Volgens een telegram uit Rome aan de „Daily Te- legraph" :s men in het Vatikaan zeer ontsteld over de executie van Klausner. Klausner stond aan het hoofd van do Katholieke Actie tc Berlijn. Met klem wordt tegengesproken, dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Vroeger was Klausner chef der politie, en zou in die functie te streng tegen de nat.-socialistische par tij zijn opgetreden. bezittende klasse bestaat uit de groote grondbezit ters, de industrieelen en de financiers, terwijl de stormtroepen, de niet-bezittende klasse vertegen woordigen. Hitier moest zijn belofte aan een van beide klassen breken en heeft het thans met die aan de stormtroepen gedaan. Volgens Martelli is Hitier bezig Duitschland terug te brengen naar den status quo ante bcllum, met al wat dat voor Europa en de wereld beteekent. De „Manchester Guardian" vraagt, waarom Klau- sener, het hoofd van de katholieke actie, gedood is, wiens werkzaamheden onder het concordaat waren gewaarborgd en zegt, dat zijn dood, die volgens het Yaticaan geen zelfmoord was, evenals de deceptie '.oor twee dagen van von Papen en andere geweldda den veel stof tot denken zullen geven aan hen, die het meest tevreden zijn over de slachting der lei ders van de stormtroepen. De „News Chrnicle" zegt. dat wij meer zullen we ten wanneer de samenstelling van het nieuwe ka binet hekend wordt. Het blad zegt, dat de midden klasse in Duitschland, wel sympathie had voor de nazi's, doch geen groote geestdrift had voor de stormtroepen cn hun methoden. De „Daily Herald" ten slotte, komt met een zon derling verhaal, gebaseerd op een bericht van zijn Parijschen correspondent, flat achter de massamoor den in Duitschland werkelijk de intrige ligt met een vreemde mogendheid. De intrigant echter was Hit- Ier zelf, die aan de Fransche regeering zou hebben beloofd, dat hij de bruinhemden-organisatie zou op heffen tegen concessies op het gebied van Duitsch* land's bewapening. De hoofden der bruinhemden krPgen dit te hodrtm en irtP vrees hun macht tc ver liezen, begonnen zij een samenzwering, waarbij steun werd gezocht onder de ontevredenen van elke partij Deze samenzwering werd verraden, en het boven staande verklaart, hoe het komt, dat zoowel nazi's als katholieken en monarchisten zijn gearresteerd en doodgeschoten. Naar de Berlijn- i sche corr. van het „Alg. HsbL" uit alleszins betrouw bare bron ver neemt, schijnt het vast te staan, dat de Dnitsche re geering tot ver banning van den ex-kroonprins en prins Angnst Wil helm besloten heelt. In politieke kringen verluidt althans, dat beide prinsen zich heb ben moeten ver plichten, hnn do- micllie voorgoed in Nederland te vestigen. KROONPRINS WILHELM. De correspondent van Reuter te Berlijn heeft* den adjudant van den ex-kroonprins vernomen, laatstgenoemde nog steeds verblijf houdt in zijn wo ning te Potsdam en dat de geruchten omtrent zijri? vlucht naar Doorn en zijn uitwijzing uit Duitschland' onjuist zijn. In weerwil hiervan houdt bovengenoemde Ber lijnsche correspondent zijn mededeeling staande, dat de rijksregeering tot de verbanning van den ex- kroonprins zou hebben besloten. Enorm heroïne-gebruik. WEDERINVOER UIT JAPAN? Het Chineesche nationale verbond tot bestrijding van het gebruik van verdoo- vende middelen heeft in grijpende maatregelen van de regeering verzocht. De narcotica aldus zegt het verbond verlamt het weerstandsvermogen van het Chineesche volk. In de straat, die de afscheiding vormt tusschen de Fransche wijk en de Japansche concessie te Tient- sin, heerscht meestal groote bedrij vigheid. Aan de Fransche zijde vindt men keurige winkels voor kleeding, schoenen, fruit en le vensmiddelen; aan den Japanschen kant ziet men geen winkels, maar eigenlijk slechts kleine kitten, dicht naast elkaar gebouwd. En in deze kleine vertrekken is het een levendig komen en gaan. Riksja-koelies cn rijke Chineezen, die in hun auto's komen voorrij rijden, jonge meisjes, vrouwen, studenten, scholieren, zij allen ver dwijnen door de lage deuren. Er zijn straatarme menschen onder, en, als zij weer buiten komen, zijn zij beroofd van hun hoofddoek, hun schoenen of iets dergelijks. Ieder winkelier aan de Japan sche zijde van de Akijama Road het is een algemeen bekend feit in Tientsin handelt in heroïne. Hij is daarbij niet kieskeurig met het aannemen van panden der klanten, die de hooge prijzen voor dit narcoticum niet contant kun nen betalen. Van 1907 tot 1917 is het opium gebruik in China practisch verbo den geweest. Door een overeen komst met Britsch-Indië was het de regeering gelukt, den aanplant van papaver en het gebruik van papaver voor de bereiding van ver- doovende middelen in sterke mate tegen te gaan. Maar weldra werden er uitwegen gevonden. In de plaats van het opium kwamen twee nieuwe giffen, morfine en heroïne. De gevolgen van het ge bruik dezer giffen zijn veel ver derfelijker dan die van het opium schuiven. In ten hoogste vijf jaar veroorzaakt een eenigszins regel matig heroïnegebruik den dood na een afschuwelijk geestelijk en li chamelijk verval. Niet oninteres sant is het te vernemen, dat deze giffen het Chineesche volk aan vankelijk werden aangeprezen als middel ter verlossing van de opi um verslaafdheid. Deze tegengiffen kwamen uit... Europa en Japan! In Tientsin in de provincie Sjantoeng leven, naar de statistie ken uitwijzen, ongeveer 5.000 Ja panners, van wie er 4800 hun brood verdienen met den handel in ver- doovende middelen. In de plaatsen langs de groote Chineesche spoor lijnen zijn overal narcoticazaken te vinden, en meer dan driekwart daarvan is in handen van Japan ners. Speciaal in den laatsten tijd zijn honderden fabrieken als pad destoelen uit den grond opgeko men: de eigenaars of de financiers, die daarachter staan, zijn Japan ners. Uit Dairen wordt voor een jaarlijksch bedrag van millioenen dollars aan China geleverd. In den nieuwen staat Mandsjoek- wo, waar, ook al weer volgens of- ficieele statistieken, de helft der bevolking verslaafd is aan het gebruik van verdoovende middelen, is onmiddellijk na de proclamatie der onafhankelijkheid een opium monopolie ingevoerd. En daar deze staat nog niet bestreken wordt door de internationale conventie betreffende verdoovende middelen, kan daar een onbegrensde hoe veelheid gif worden geproduceerd. Er moeten dan ook honderden fa brieken voor deze industrie zijn. In 1910 werd ongeveer 450 Kg he roïne van China naar Japan inge voerd, in 1920 17.000 Kg. en wan neer wij aan de desbetreffende be richten geloof mogen schenken, heeft de stijging van dezen invoer in de laatste veertien jaar in bijna hetzelfde tempo voortgeduurd. In de conventie betreffende de verdoovende middelen staat Ja pan met zijn medische behoefte", aan horoïne op de eerste plaats, 't verlangt permillioen inwoners 21.1 Kg. heroïne, terwijl bijv. Ame rika voor 0.03 Kg. is aangegeven. Er bestaat dan ook ernstige re den om aan te nemen, dat er bij een dcrgelijken invoer niet meer uitsluitend sprake kan zijn van „eigen behoefte", te meer waar Japan zeldzaam strenge bepalingen tegen ongeoorloofd gebruik van narcotica bestaan. Veeleer moet worden aangenomen, dat de in voer, na chemische bewerking en verwerking, zeer spoedig weer in uitvoer verandert. Een nieuw preparaat hij voorbeeld, dat door 't toevoegen van coffeïnc de ernstige depressietoestanden na liet ge bruik van heroïne moet wegwerken en dat een triomftocht over de we reld te begonnen, is van Japansche origine! Men kan zich nauwelijks een voor stelling maken van de moeilijkhe den, die er bestaan bij de bestrij ding der vergiftiging van China. Dit reusachtige land, zonder eeni- gen samenhang en voor het groot ste deel nog onomsloten, ligt onder het web, dat geweven is door dege nen, die belang hebben bij den handel in verdoovende middelen. De draden loopen naar alle zijden van den aardbol en de werkelijke schuldigen zijn nooit te vinden, daar ieder smokkelaar een schuil plaats kan vinden in de concessie gebieden der vreemde mogendhe den in China. Het eenige middel zoo heeft men gezegd zou zijn het nazoe ken van het geheele rijk met vlieg tuigen, opdat de uitgestrektheid der papavervelden cn het aantal fabrieken kunnen worden vastge steld. Maar voorloopig zal er van de uitvoering van een dergelijk plan niets komen. KROONPRINS WILHELM.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5