De gebeurtenissen in Ernstige lelletjes te Atletiekwedstrijd KIJKEfl is K00PEÏ1 tij (LOECK Nationale Vod Schleicher's begrafenis. Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Klaarheid moet er zijn. BEVEL VAN LUTZE. VON PAPEN BLIJFT AAN. Bezoekt de te Wieringerwaard op 8 JULI. Bloedige botsingen te San Francisco. Misdrijf Arbeidstijd in bloembollenpellerijen. Donderdag 5 Juli 1934. Postrekening No. 23330 SCHAKER 77ste Jaargang. No. 9511 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week; Dinedag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver tenten nog zooveel m «gflljk In het eprstuttk -mend nummer ge plat Ut Uitgave der N V v h. P. Trapman Co.t Schagen. Prijs per 3 maanden (180. Losse nummers 6 cent ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewtjsno. Inbpgrepen). Gmote leflers worden naar plaatsruimte berekend Prins Auwl naar het buitenland. Ond- mlnister Treviranns gevangen. Wie was de obscnre persoon? Al eens eerder schreven we neer, dat Berlijn met zijn officieele berichten altijd uiterst schanrsch is en er daardoor zeer zeker nog vele dagen zullen verloo- pen, vóór en aleer de wereld uitvoerig zal verne men. wat zich nu precies vóór, tijdens en na de laatste politieke gebeurtenissen in Duitschland heeft afge speeld. Aangenomen, dat zij dit ooit zal vernemen, wat tenslotte een zaak is. die alleen de Duitsche re geering aangaat, daar het hier louter een binnenland- sche aangelegenheid betreft. Dit kan hoogstens aan gemerkt worden als een drastisch voorbeeld van de wijze, hoe een groot volk onder dicatuur leeft. Zonder ecnigen twijfel worden de meer dan erger lijke handelwijzen van vele S. A.-leiders aan Hitier bekend. Hun onzedelijke leefwijze, naast hun onbe schoft en liederlijk optreden moeten hem zijn over gebracht. Dat nochtans in het openbaar geen woord van cri- tiek werd gehoord, is te wijten aan de muilkorf, die de vrije mecningsuiting is voorgedaan. Beter verdediging voor de vrijheid der drukpers is nauwelijks denkbaar. Dat echter niet reeds veel eerder de Führer heeft Ingegrepen, is slechts dan te begrijpen als men aan neemt, dat de groote dictatoriale macht, die hem veelal wordt toegedacht, in werkelijkheid zoo groot niet is, zoodat hij door zijn aarzelen om aan de mis standen een einde te maken, een groote ontevreden heid bij verschillende bevolkingsgroepen heeft laten groeien. Dat vogels van zoo diverse pluimage als Röhra, Ernst, de katholieke leiders en de monarchist von Schleicher elkaar konden vinden In óén gemeenschap pelijke poging tot onverwerping van Hitler's bewind, doet twijfelen aan de zoo dikwijls geroemde bekwaam heid van de opperste leiding der N.S.D.A.P. Wij laten hierop nog even het licht vallen door overname van een artikel van den Berlijnschen cor respondent van het Alg. Handelsblad. Deze schrijft aldus: Het is nu al een schier onbegonnen werk gebleken, niet alleen ware feiten na te snuffelen, doch ook de tallooze onware berichten, die hun w^g naar de bui- tenlandsche pers gevonden hebben, tegen te spreken. Om een enkel voorbeeld te noemen. Het is niet juist dat baron Henrich von Gleichen, uitgever van het conservatieve weekblad „Der Ring'' on secreta ris van do Deutsche Klub vóór de omwenteling „Deutscher Herrenklub" zich in gevangenschap bevindt. Het is evenmin juist, dat in deze club huis zoekingen hebben plaats gehad. De club is gevestigd in een huis, dat beheerd wordt door een commissie, waarin niemand minder dan de tegenwoordige di recteur der geheime staatspolitie, tevens chef der geheele S.S., de bekende nationaal-socialistische lei der Himmler, zelf zitting heeft. Is het denkbaar, dat llimmler als huisheer van de Deutsche Klub daarin een samenzwering zou dulden of althans daarvan niets zou hebben geweten? De Deutsche Klub heeft onder haar vele leden die voorname lijk tot de conser vatieven behoo- ren, doch onder wie zich ook men- schen uit andore partijen en ook Israëlieten, bevin den als leden, sprekers of toe hoorders zeker ook eenige man nen gehad, die nog weinige da gen geleden roet generaal Von Schleicher en an dere nu gecom promitteerde per soonlijkheden in het geheim heb ben samenge werkt. Wij willen in dit verband in de eerste plaats dr. W. G. Regendanz noemen, omdat het nu wel ze ker is, dat deze werd bedoeld in het eerste offi cieele bericht, waarin van een vreemde mogendheid en een obscure persoonlijkheid, die bemiddelaar tusschen de samenzwerende groepen was, werd ge sproken. Dr. Regendanz behoort overigens tot dege nen. rlie bij het complot betrokken waren, die zich op dit oogenblik buiten Duitschland bevinden. Daarmede valt dus de verdenking weg. die de eer ste dagen op graaf Bodo von Alvenslebon, den broe der van den president van de Deutsche Klub, of op dezen Werner von Alvensleben zelf, in vele intieme gesprekken bleek te rusten. Voorzoover wij ons herinneren, was dr. Regen danz o.a: ook lid van deze club, maar zeker mag daarom dit gezelschap evenmin met politieke kui perijen in verbinding worden gebracht als twee jaar geleden met de handelingen van den toenmaligen rijkskanselier Von Papen, alleen omdat die toen ook wel eens als medelid in deze club verscheen. Het werkelijke brandpunt der besprekingen moet elders worden gezocht en het was blijkbaar een ka tholiek-conservatieve samenwerking, die bij de Röhm- kliek in de Hitlerbeweging aansluiting zocht en vond. Het feit, dat dr. Klausencr, de bekende leider van de Actio Catholica in Duitschland, naast Von Schlei cher tot de slachtoffers behoort, dat prins August- Wilhelm, intiem S.A. kamerand van der» gefusilloer- den groepsleider Ernst, zich reeds in het buitenland TREVIRANUS. bevindt en naar men zegt uit de S.A. partij is gestoo- ten, dat verder de oud-rijksminister Treviranus, mocht hij nog in leven zijn, zich hoogstwaarschijnlijk in gevangenschap bevindt en om het beeld af te ron den, dat morkwaardig genoog niet alleen von Papen, maar ook de Katholieke rijksminister van verkeer, baron Eltz von Rühenach aan de jongste kabinets zitting niet meer heeft deelgenomen Von Papen was volgens latere berichten slechts een kort oogen blik bij het begin der zitting aanwezig dit alles ontsluiert nog wel niet den samenhang, maar maakt hot toch mogelijk den omvang en de bet eekenis van do revolutie iets minder vaag te omlijnen. De vraag blijft nu nog over. wat deze mannen uit zoo verschillende kampen, blijkbaar eensgezind in een hoofddoel, maar overigens stellig „hien étonnés de se trouver ensemble', feitelijk achter zich hadden. Men kan het moeilijk schatten, maar vat het wel licht het bost samen in het begrip „algeineene onte vredenheid der onverzoenlijken in de door Hitier vernietigde politieke partijen, versterkt door een zeer gevaarlijk gemopper om thans openlijk toegegeven misstanden onder de S.A. en andere onderdeelen der Hitlerbeweging. Niet te beantwoorden is de vraag of bij een nog later ingrijpen van Hitier de revolte zou zijn gelukt. Men kan er ten hoogste naar raden. En dan moet in dit verband worden eeconsta- teerd. dat nien in nuchter denkende Duitsche krin gen de revolte in dit stadium voor een onzinnig waagstuk hield, waartegen naar wij weten, mannen als Treviranus. die de dingen van nabij zagen aan komen. ernstig maar vergeefs gewaarschuwd hebben. Men kan nu in allerlei kringen reeds de vraag hooren: heteekent bet nersoonlijk danner ingrijpen van Hitier een versterking van de positie van de Nationaal-Soeiallstische dictatuur in binnen- en buitenland of is deze eerste «litbarsfing het sein voor wat men het begin van het einde zou kunnen noemen? Ons dunkt, dat het nog te vroeg is. om zich in zulke vragen te verdiepen. Op het oogenblik is de binnenlandsche positie van het kabinet sterker ge worden en het schijnt, dat de samenwerking tus- schen partij en rijksweer. juist dank zif Hitiers in grijpen. nog een reden tot oogenhlikkelijke overpein zingen geeft. Maar aan den anderen kant hoort men. vooral in de kringen der arbeiders, zooveel opmer kingen die te denken geven, dat men het door de regeering ten toon gespreide optimisme niet kan meevoelen. De taak, die Adolf Hitier z.ich heeft gesteld, schijnt ons na zijn overwinning zwaarder dan ooit. Verlof der S.A. en het nnlformverbod blijven van kracht. Berlijn, 4 Juli. (D.N.B.) De chef van den S.A.-staf Lutze maakt het volgende bekend: Onder intrekking van alle bevelen, welke onder staande aangelegenheden betreffen, bepaal ik het volgende: Het verlof der S. A. blijft in vollen omvang bestaan. Het dragen van de S. A.-uniform in den tijd is in zoo verre toegestaan, als het algemeene verlofsbevel dit toelaat Zoo spoedig mogelijk moet er voor gezorgd worden, dat de eeredolken, door afslijpen gezuiverd worden van den naam van den verrader van onzen Leider Adolf Hitier. Deze dolken kunnen verder als dienst- dolken der S. A. gedragen worden. De S. A.-leiders, van „Standarten" leider af geven schriftelijk hun groepen op, waar zij steeds te berei ken zijn. De verlofsreizen binnen Duitschland kun nen begonnen worden. Het deelnemen van S. A.-eenhedcn in burger- of dienstkleeding aan demonstraties van welken aard ook gedurende den verloftijd, is slechts met uitdruk kelijke toestemming der betrokken leiders veroor loofd. Slechts enkele vrienden aan het ®Ta! van von Schleicher en diens vrouw. Een onopvallende droeve plechtigheid. Gistermiddag om 3.15 uur zijn de stoffelijke resten van den gewezen rijkskanselier von Schleicher en zijn echtgenoote aan den schoot der aarde toevertrouwd. De begrafenis had een onopvallend verloop. In *en kleine kapel, die niet ver verwijderd is van de voormalige cadettenschool, waar sedert Zaterdag minstens twintig gewezen S.A.-leiders zijn neerge schoten, vonden de rouwplechtigheden plaats, die door een zeer kleinen kring van familieleden en vrienden werden bijgewoond. Vanaf de kapel naar het ongeveer tien minuten verder gelegen kerkhof vond geen processie plaats. De resten werden op on opvallende wijze van de kapel naar de laatste rust- plnats overgebracht. De Berlijnsche correspondent van de Intransigeant heeft precieze inlichtingen gekregen over de om standigheid, waarin generaal von Schleicher en zijn vrouw den dood gevonden zouden hebben. Zaterdag 30 Juni om tien uur in den ochtend, was hij in den tuin bezig zijn bloomen te verzorgen .in afwachting van zijn dochter, die uit school moest komen. De gouvernante van het meisje bevond zich ook in den tuin. Op dat oogenblik hoorde zij schellen. Zij ging opendoen en twee jongelui in burgerkleeren stonden voor haar, die den generaal te spreken vroegen. De gouvernante riep hem. in de meening. dat hij nog in den tuin was. maar hij was er niet meer. Zij liet de jongelui daarop in de werkkamer van den generaal. Deze was daar in tegenwoordig heid van zijn vrouw, achter zijn bureau tegenover de deur. met zijn vrouw aan zijn linkerhand. Toen de jongelui in het bureau waren, haalden zij zon der een woord hun automatische revolver voor den dag en schoten die af. De generaal en mevrouw von Schleicher vielen neer. Beiden zouden on slag ge dood zijn. De kinderjuffrouw belde de politie op. die onmiddellijk met een auto verscheen. De politie mannen waren van meening. dat het een gewone moord was en waarschuwden het bureau op den Alexanderplntz. Spoedig verscheen een commissie ter plaatse, die een onderzoek begon. De rechter van instructie, die van niets wist, verzegelde de deuren en zeide, dat hij zou terugkomen. Den volgenden dag werden de zegels verbroken en de lijken gebor gen. De correspondent voegt er bij. dat men in de omgeving van den kanselier, evenmin als in die van Goering, zou weten, wie het hevel tot het neerschieten gegeven heeft. De twee geheimzinnige jongehii zouden onhekend gebleven zijn en gedu rende 24 uur zou de politie in de meening verkeerd hebben, dat het een gewone moord was. Maar krijgt „gezondheidsverlof" Beslnit aan wensch van v. Hindenburg toege schreven. Officieel wordt medegedeeld, dat vice-kanselier von Papen als lid van het Rijkskahinet gehandhaafd zal blijven. Hij behoudt zijn functie van vice-kanse lier. Deze beslissing heeft, naar United Press meldt, in Duitschland alom groote verrassing verwekt, want men meende met zekerheid te kunnen aannemen, dat de gebeurtenissen van Zaterdag, in welker ver loop de gcheele staf van von Papen werd gearres teerd en een zijner medewerkers zelfs werd doodge schoten, het aftreden van von Papen onvermijdelijk ten gevolge zouden hebben. Verondersteld wordt thans, dat president von Hin denburg zich zeer waarschijnlijk in den loop van zijn jongste onderhoud met rijkskanselier Ilitler tegen een aftroden van von Papen heeft verzet en dat men ook in de gelederen der rijksweer tegen een heen gaan van de vice-kanselier was gekant. Hij zal echter een „gezondheidsvorlof krijgen, wijl zijn gezondheid door dejongste gebeurtenissen zeer geschokt is, aldus weet de Berlijnsche corr. van dc „Msb." te melden. In politieke kringen neemt men aan, dat dc vice- kanselier van dit verlof niet meer in zijn ambt zal terugkeeren. Met havenarbeiders. Vele gewonden. San Francisco. De politic heeft stakende ha venarbeiders, die de lossing van schepen trachtten te verhinderen, met de vuurwapens en traangnsl>om- men uiteen moeten drijven. Een- groot aantal der stakers werd gewond. Ook in andere havensteden aan de Pacific-kust is het tot botsingen gekomen. Lijk van een man onder de verkoolde resten van een afgebrande schuur. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te West- dorpe een schuur afgebrand. In de verkoolde resten vond men het lijk van oen man. die de bewoner bleek te zijn van een aan de schuur grenzende woning. Po litieonderzoek wees uit, dat de man des nachts zijn woning had verlaten. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. De minister van sociale zaken, heeft aan hoofden of bestuurders van bloembollenpellerijen in alle ge meenten des rijks vergund, dat in hun ondernemin gen door arbeiders van IR jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen, gedurende het tijdvak van gisteren tot on met 25 Augustus, in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeids wet 191Ö, 10 uren per dag en 55 uren per week ar beid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de ar beidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is go- legen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. Ramoer in de Jordaan en de Indische bnnrt. Politie met steenen bekogeld. Tien tallen schoten gevallen. Gisteren heeft de politie op de^almgracht te Am sterdam een groep van ongeveer 400 Communisten uiteengejaagd, die daar successievelijk in kleine groepen bij elkaar waren gekomen om te trekken naar de Schiemanstraat Het was hun voornemen om bij het stempellokaal in die straat te gaan protesteeren tegen loonsverla ging. Een man, die zich tegen de politie heeft verzet, werd gearresteerd. Hij is overgebracht naar het bu reau Spaarndammerstraat, waar proces-verbaal te gen hem is opgemaakt. Ook in andere deelen van den Jordaan en in dc buurt van do Kinkerstraat vertoonden zich kleine troepen protcsteerenden, die door het Werklooze trijdcomitó in actie waren gezet. De politie heeft ook deze groepen verspreid, 's Avonds duurde de onrust onverminderd voort. In de Jordaan, meer in het bijzonder in de Tichel straat, werd naar de politie met flesschen en bloem potten gegooid. Deze antwoordde met het lossen van eenige revolverschoten in de lucht, en met het bevel, alle ramen en deuren te sluiten. In het gebouw dc Harmonie on de Rozengracht had de R.V.O. een vergadering belegd, wat voor een Kroot aantal mcnschen aanleiding was voor het ge bouw te demonstreoren. Ook hier was een groote po litiemacht aanwezig om de orde te handhaven, resp. te herstellen en om maatregelen te nemen, teneinde ongeregeldheden bij het uitgaan van de vergadering te voorkomen. Ernstiger verzet. Om half zes werd in de Madclievenstraat op den hoek van de Tuinstraat opnieuw ernstig verzet te gen de politie gepleegd zonder dat er veel aanlei ding toe bestond. Er schoolden overal groepjes per sonen samen, die, de aanwezige agenten begonnen uit te jouwen. Opnieuw rukte de overval-auto van bureau Raampoort uit, ditmaal onder leiding van inspecteur L. Visser. Toen de auto op de plaats van het rumoer arri veerde, begon het opnieuw steenen te regenen. De charge die de politiemannen daarna uitvoerden was zeer hevig, de hoeken van de nauwe straten werden finaal schoon geslagen, links en rechts vielen de klappen en 't werd een wilde jacht van vluchtende menschen door nauwe straten. Ondanks het krachtig optreden der politie bleef de blocmpottenregen aanhouden. Toen aan het bevel van de politie: ramen dicht, geen gevolg werd ge geven,, en een der agenten door een steen werd ge troffen, werden de revolvers getrokken en werd op de ramen geschoten, waaruit de steenenregen voort kwam. Tegen zes uur was de rust weergekeerd, en kon het overtollige materiaal weer Inrukken. Na afloop van een vergadering. Na afloop van een vergadering in gebouw „Har monie" op de Rozengracht trokken groepen personen de Jordaan in. Voortdurend werd de politie door hen lastig gevallen, zoodat zij onmiddellijk met dc sabel in moest grijpen. De overvalauto rukte terstond uit en de bezetting begon dadelijk met sabel en gummi stok de groepen uit elkaar te slaan in de. Wester- straat en op de Lindengrncht. De relletjesmakers ♦rokken zich daaron terug in dc donkere straatjes en slopjes van de Jordaan. De motorbrigade, die eveneens assistentie verleen-, de werd voortdurend van de daken met steenen be kogeld. Met revolverschoten trachtte men de omwo nenden te dwingen de ramen te sluiten en van de daken te komen. Overal zag men groepen personen uitecnvluchten bij het. naderen van de ruiters, die met hun lange gummistokken vanaf dc paarden de demonstranten herhaaldelijk uiteensloegen. Om half twaalf was het overal nog rumoerig. De politie stond onder leiding van commissaris Pijper en inspecteur Bonarius. Verschillende personen werden door sabelhouwen gewond. Er werden vier arrestaties verricht. In de Indische bnnrt. In de Indische huurt verminderde de, belangstel ling tegen half elf 's avonds ziendcroogen. Het bleek, dat verscheidene menschen door politiewapens groo- tere en kleinere verwondingen hadden opgeloopen. Ook een agent van politie had een verwonding aan de hand opgeloopen. De politie heeft een onderzoek ingesteld op ver schillende daken, waar zij eachter schoorsteenon o.d. voorraden steenen en grind aantrof. Den geheelen avo^nd zijn de motorfietsen met drie agenten be mand geewest, de ruiters chargeerden met vier man naast elkaar, terwijl er drie „overvalauto's" ter plaatse waren. Er zijn intotaal drie arrestaties ver richt. In de Jordaan heeft een en ander lang aange houden. Na afloop van de vergadering op de Rozen gracht verspreidden de bezoekers ?-eh in verschil lende kleine straatjes van de Jordaan. waar het de nolitie moeilijk werd gemaakt. Vooral in de Wes terstraat, en de Lindengracht was het rumoerig. Hetzelfde tooneel als elders speelde zich ook daar af: het gooien van allerhande vocrwernen naar do politie van de daken af en uit ramen. Ettelijke ma len is. met gebruikmaking van wapen, gummistok en revolver, doortastend opgetreden. Barricade^, Om kwart over twaalf zouden Ofrde Lindegracht' ^e hchten van verscheidene lantaarns door commu nisten zijn gedoofd, terwijl barricades werden opge worpen. - f k.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1