Het overlijden van PfinsJeÉik. Prins Hendrik f Donderdag 5 Juli 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9511 Woensdag de begrafenis. Koninklijk woord aan het Parlement. GEEN UITERLIJKE TEEKENEN VAN ROUW. ENGELSCHE SPOORWEGARBEIDERS BIJEEN. HET SPELLINGSVRAAGSTUK. SCHERPE AANVAL OP MACDONALD. Na de klieren de nieren. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDERS. IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. Gisteravond om kwart over tien werd officieel meegedeeld, dat de begrafenis van het stoffelijk overschot van Z. K. H. Prins Hendrik op Woens dag 11 Juli a.s. in de Nieuwe Kerk te Delft zal plaats hebben. Gisterenmiddag hebben de opperccremonicmecster van H. M. de Koningin, J. H. F. graaf Du Monceau en de Kamerheer-Ceremoniemeester R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek zich naar Delft bege ven, waar zij met burgemeester mr. G. van Baren de situatie in de Nieuwe Kerk in oogenschouw na men. Reeds gisterenmiddag na dit bezoek hoeft men een aanvang gemaakt met het uitbreken van het plankier dat de zerken bedekt, met het wegnemen van do stoelen, evenals met het hespannen met zeilen van het gedeelte, waarboven het dak in verband met de restauratie-werkzaamheden is gesloopt. Het steigerwerk zal door de firma Naaktgeboren, den aannemer van het restauratiewerk aan de Nieu we Kerk niet worden weggenomen, doch terzijde ge schoven .teneinde dezelfde overdekte geang te verkrij gen als bij de begrafenis van H. M. de Koningin-Moe der. Vrijdag zal de firma Pander beginnen met het aan brengen van do draperieën. Dinsdag zal H. M. do Koningin de situatie persoon lijk in oogenschouw komen nemen. H. M. de Koningin heeft de volgende boodschap aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene- raal doen toekomen: „Het heeft God behaagd Onzen beminden Ge maal plotseling tot zich te roepen. Met diepe droefheid geven wij daarvan kennis. Wij zijn overtuigd, dat geheel ons volk deel neemt in de smart, die Ons en Onze dochter vervult. En hiermede bevelen Wij U in Godes heilige bescherming." ,'s-Gravenhage, 3 Juli 1934. w.g. WILHELMINA. In de sterfkamer. Het stoffelijk overschot van Z.K.H. Prins Hendrik is opgebaard in de sterfkamer. Het is gekleed in ad miraalsuniform, met den steek in de hand. Het go- laat vertoont rustige trekken, alsof de Prins eerst kort geleden is ingeslapen. In de sterfkamer is een eenvoudige rouwversiering aangebracht. De dag van de begrafenis algemeene rouwdag. Aan alle hoofden van Gewestelijk Bestuur is opge dragen om alle openbare feestelijkheden af te lasten tot den dag volgende op dien van do bcgrafonis. Op don dag van de begrafenis, welke als algemeene rouwdag zal worden beschouwd, zullen alle scholen, kantoren enz. zijn gesloten. Rond het palels aan het Noordeinde. In den loop van gistermorgen verzamelde zich een vrij groote menigte bij het Paleis aan het Noordein de om het va-et-vient van degenen, die het condo leance-register kwamen tcekenen te zien. Omstreeks 12 uur kwam Minister Colijn ten pa- leize. Eenige minuten later kwamen H.M. de Ko ningin en Prinses Juliana. De Koningin ontving mi nister Colijn, die na een kwartier weer vertrok. De prinses had een tak roode rozen bij zich, welke zij bij het stoffelijk overschot van Haar vader neer legde. De Koningin en de Prinses bleven tot ruim half een in het paleis, waarna Zij naar het Huis ten Bosch vertrokken. Aankomst Hertog Adolf van Mecklenborg Gisteravond met den trein van 22.50 uur is Hertog Adolf van Mecklcnburg, broeder van wdjlen Prins Hendrik aan het Staatsspoorstation te s-Gravenhago aangekomen. Ter begroeting waren aan het station aanwezig jhr. Laman Trip, adjudant van wijlen Z.K.H. en burgemeester de Monchy. Zoowel op het perron als voor het station was grooto belangstelling van do zijde van het publiek, wien de treffende gelijkenis van Hertog Adolf met zijn overleden broeder terstond opviel. Hertog Adolf vertrok per auto naar het Paleis Noord einde, waar hij logeert. Uitzending van Radio-centrales. De Radioraad deelt mede, dat heden en op den begrafenisdag de radiocentralen in Nederland alleen de Nederlandsche programma's mogen doorgeven. Op Vrijdag en verdere dagen voor den begrafenis mo gen buitenlandsche programma's worden doorgege ven, op derde programma-mogelijkheid met dien verstande, dat dit beperkt blijft tot passende pro gramma's in overeenstemming met den nationalen rouw, b.v. geen dansmuziek. Rouwbeklag. H.M. de Koningin heeft nog betuigingen van rouwbeklag ontvangen van den Hertog de Guise, van de presidenten van Turkije, Mexico. Brazilië, Guatemala. Argentinië en Columbia, van de ex- Keizerin Zita van Oostenrijk en van Haar zoon. van den Koning van Roemenië, van Koningin Elisa- beth van België, van don Keizer van Japan, van prins en prinses Nobuhito, van den vorst van Mo naco en van den koning van den Hedjaz. In den loop van den dag hebben gisteren nog de Van officieele zijde wordt ons gemeld: Overeenkomstig den herhaaldelijken door Z.K.H. geulten wensch zal bij de teraardebestel ling worden afgeweken van het gebruik van zwart en znllen de lijkwagen en de paarden met wit overkleed zijn. Het was eveneens de wensch van den over ledene, dat aan de gevoelens over het verschei den van Z.KJFI. neen uiting zou worden gegeven door uiterlijke teekenen van rouw. Gezanten van Spanje en Zweden en de Portugeesche Zaakgelastigde bezoeken van rouwbeklag afgelegd bij den Minister van Buitenlandsche Zaken. Het personeel van den Prins, dat op het Loo was, is gisterenmiddag in Den Haag gekomen en tot de sterfkamer toegelaten. De hoofdcommissaris van politie, de heer van 't Sant, wien de Prins een groote genegenheid toe- droog en die eerst dezer dagen uit het ziekenhuis is gekomen, heeft met speciaal veriof van zijn arts een bezoek aan het Paleis gebracht om nog een maal den Prins te zien. Uit alle doelen van het land komen er blijken van belangsteling. Deelneming van de N.SB. Namens de Nationaal-Sociallstisr.he Beweging is het volgende telegram van rouwbeklag aan H.M. de Koningin gezonden: De Nationaal-Socialistische Beweging ln Neder land betuigt Uwe Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana haar oprechte deelneming met het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik: Moge God Uwe Majesteit de sterkte geven tot het dragen van uw smart en moge u daarbij troost vinden in het bezit Uwer Dochter. MUSSERT. Indien de salarisverlagingen worden door gezet De jaarlijksche nationale vergadering van de vak- vereeniglng der Engelsche spoorwegarbeiders heeft zich uitgesproken tne gunste van oen stakingsactie in geval de spoorwegmaatschappijen blijven weige ren de eischen in te willigen met betrekking tot een ongedaan maken der salarisverlagingen. In de desbetreffende resolutie wordt erop gewezen, dat de conferentie zich met betrokking tot de ver betering van de financieele positie der spoorwegen geheel aansluit bij de cisch van het dagelijksch be stuur met betrekking tot een beëindiging van. dQ IU delijke loonsverlagingen. Wanneer een bevredigonaé regeling niet tot stand komt zal de toestand worden bestudeerd in een algemeene vergadering. Van welingelichte zijde verneemt „De Maasbode", dat Minister Marchant zijn bijzondere aandacht wil wijden aan de uitvoering van de motie-Dr. Mol- Ier. welke de Tweede Kamer na het spellingdebat met schier algemeene stemmen heeft aangenomen. Deze motie vroeg verbetering van het onderwijs in de Nederlandsche taal. In een dezer dagen, bij de opening van een Katholieke school te 's-Graven- hage gehouden rede. heeft Minister Marchant al op de uitvoering van deze motie-Moller gezinspeeld. Het is duidelijk, zoo werd aan genoemd blad mee gedeeld. dat deze motie niet kan worden uitgevoerd door verlenging van don schooltijd of door uitbrei ding van de. inzonderheid op de kweekscholen reeds overladen werkplans. De door de Kamer gc- wenschte verbetering van het moedertaal onderwijs kan alleen plaats hebben, indien meer tijd aan goed leeren spreken en schrijven besteed wordt en minder tijd aan de grammatica. Naar „De Residentiebode" uit parlementaire kringen verneemt, is men daar algemeen overtuigd, dat Minister Marchant met de meening der Kamer zal rekening houden. Ilii zou nu zoo goed als zeker komen met een verbeterde spelling Terpstra. De uitzondering betreffende „eelen" en „eoren" zou vervallen, maar vooral de spellings-n zou behouden blijven voor duidelijk mannelijke woorden Deze snelling zou dan ook dringend voorgeschreven wor den. NOODWEER TE NEW YORK. New York. Na de ontzettende hitte der laatste dagen heeft zich Dinsdag boven do stad een hevig onweder ontlast, dat gepaard ging met een regen val, die aan een wolkbreuk deed denken. Het on weer was voorafgegaan door een zandstorm, die de stad bijna in het duister hulde. Snowden noemt hem een werktuig der conservatieven. Londen, 4 Juli. In het Hoogerhuis heeft de vroegere minister van de Schatkist, Lord Snowden, gisterenavond een heftigen aanval gedaan op mi nister-president MacDonald, in verband met de in de nieuwe financieele wet bepaaldo herroeping van belastingen. Het Engelsche volk. aldas Snowden, is bedro gen en millioenen kiezers hebben hun vertrou wen ln de eerlijkheid hunner leiders verloren. Het Kabinet heeft ln MacDonald een gewillig Instrument voor de conservatieve politiek ge vonden. Er bestaat, aldlns Snowden, geen belofte, die MacDonald niet bereid is te breken, en geen ver nedering waaraan hij zich niet zal onderwerpen, als men hem slechts toestaat zich minister president te noemen. MacDonald is slchts een werktuig der Con servatieven en hij wordt thans als een tentoon- steilingsstnk op de redenaarstribunes der Con servatieven getoond, na hij zijn vroegere socia- M tt-che overtuiging heel» afgelegd. De Lord-Kapselier van het Hoogerhuis wees deze aanvallen van Snowden af en verklaarde, dat deze niet in het Hoogerhuis pasten. De minister-president, aldus de Lord-Kanselier, machtigt mij tot het afleggen van de verklaring dat hij in een tijd van crisis geen andere keuze had, dan levenslange vrienden en altijd nagestreefde doeleinden voor het welzijn van het vaderland op te offeren. Wellicht heeft hij ongelijk gehad, aldus de Lord- Kanseller, doch ik geloof het niet. Het geheim van Zaro's lange leven. De man had drie nieren. Volgens „Der Mittag" is het geheim van de „le venskracht" van wijlen den Turkschen Methusalem, Zaro Agha, thans ontdekt. Men heeft namelijk volgens het blad sectie op het lijk verricht en de voornaamste inwendige organen aan een onderzoek onderworpen. Daarbij deed zich voor de heeren medici een buitengewone verrassing voor. Het bleek namelijk, dat de Turk niet, als ieder gewoon sterveling twee, maar 'liefst drie nieren had. Zijn lange levensduur zou aan deze abnormaliteit zijn toe te schrijven. Tot zoo ver „Der Mittag". Men kan nu, na deze nieuwe „ontdekking" naast allerlei proefnemingen met inplantingen van apen- klieren dito experimenten verwachten met inplanta- ties van allerlei slag nieren. Ook de officieele en niet-officieele kwakzalvers zullen nu meer nog dan vroeger met nierpillen en alles, wat der nieren werking bevorderen kan, gaan opereeren. Want gezonde nieren beteekont langen levens duur, zoo wordt er geredeneerd. Hieronder: Een aardig kijkje In den omtrek van de Waalbrug bij Nijmegen. De koeien prelereeren een wande lingetje in het water boven dat op het land. Weer treft een slag 't aloud Oranjehuis, Nog rouwend om zijn laatste, lieve doode, Weer treedt voor 't zwijgend en ontroerde volk, Met stil gebaar do droeve onheilsbode, En heft zijn hand. Het afscheidsuur is daar. Dan gaan de klokken 't Nederland verkonden, Het einde van een prinselijk bestaan, Dat lange jaren aan ons was verbonden. Thans rust Zijn arbeid voor het Roode Kruis, Dat al Zijn liefde rijk lijk heeft ontvangen, Waaraan hij werkte als Zijn levenstaak, En met een waarlijk ideaal verlangen, Zijn arbeid voor de Nederlandsche jeugd. Wanneer het kampvuur vlamde door de boomen, Wel is daaraan, in enk'le dagen tijds, Een onverwacht en droevig eind gekomen! Nu gaan ook de gedachten uit naar Haar, Die kracht zoekt, niet in 't tijdelijke leven, Maar weet, dat naast de Koninginne-kroon, Haar ook een kruis op aarde is gegeven. En naar Haar Kind, dat tastend naar Heur Hand, Ken steun vraagt bij dit al te groot bedroeven, Dat dezen Vader zeer heeft liefgehad, En niet voor 't laatst bij Hem heeft mogen toeven! Rust zacht, Prins Hendrik, ook al doet de tijd Zooveel wat tot herinn'ring wordt vervagen, Wij blijven trouw als nationaal geheel Toch Uw herinn'ring immer bij ons dragen. Gij werd een deel van ons Oranjehuis Bij wel en wee en Nederlandsche nooden, Gij hebt ons in Uw breed barmhartig werk Het allerbeste van Uw Ziel geboden! KROES Plotseling het fietspad verlaten. De ongelukkige in zorgelijken toestand naai het ziekenhuis gebracht. Do heer Tilanus uit Almelo reed gistermiddag met zijn auto op den rijksweg onder Naaiden bij Meer- stceg, komende uit de richting Amsterdam. Een fiet ser verliet plotseling het fietspad en wilde den weg oversteken. De heer T. remde onmiddellijk, doch kon eerst na veertig meter tot stilstand komen, doordat hij tegen een wegwijzer opreed. De fietser was in middels gegrepen en meegesleurd. Het was de 66- jarige heer R. Boudewijn uit Hilversum. Hij bleef bewusteloos liggen. Een passeerende dokter stelde vast dat hij een schedelbasis-fractuur had gekregen. Hij is in zorgelijken toestand naar de Majellastich- ting te Bussum vervoerd. De fiets was geheel in el kander gebogen. De auto was ernstig beschadigd. De heer T. heeft geen letsel gekregen. Hij is per taxi naar het ziekenhuis gegaan om zich op de hoogte te stellen van den toestand van het slachtoffer. Ernstige aanrijding. Twee gewonden. Te Winschoter Hoogebrug is Woensdagmiddag de heer dr. K. A. Kreijms, arts te Hilversum, toen hij per auto een stilstaande luxe auto wilde passeeren en uitwijken voor den 75-jarigen wielrijder Kuiper te Jipinghuizen, tegen een boom gereden. Dr. Kreijms en een 5-jarig zoontje van mevr. wed. J. W. ten BraakDröge te Winschoten, liepen daarbij vrij ernstige hoofdwonden op. Direct moest medische hulp ingeroepen worden. De wielrijder bleef ongedeerd. De auto was ernstig beschadigd. Door een antobns overreden en gedood. Gistermorgen is op den Helvoirtschenweg onder Vught, nabij bet missiehuis Sparrendaal, de land bouwer J. Maas, uit Udenhout, toen hij onverwachts met zijn rijwiel den weg overstak, door een autobus gegrepen. De man werd met een ernstige hersen schudding en inwendige kneuzingen opgenomen on in café Het Groene Woud binnengedragen, waar door dr. van Oorschot uit Helvoirt de eerste hulp werd verleend. Per ziekenauto is hij naar het Grootzieken- gasthuis in Den Bosch vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. PIETER JAARSMA BEKENT. Misdrijven te Rotterdam. Gisterochtend, even voor hij naar het huls van bewaring zou worden overgcbraclft, heeft de inter nationale oplichter Pieter Jaarsma bekend de dief stallen en oplichtingen ten nadeele van den hotel houder Rotgans te Rotterdam te hebben gepleegd. Tot dusver had hij alle schuld ontkend.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5