Ernstige onlusten in de hoofdstad. PUROL NOODTOESTAND IN DEN TUINBOUW. DE JORDAAN IN OPSTAND. Enkele personen getroffen. Geneest zonnebrand HOLLYWOOD WORDT FATSOENLIJK. ÜT de OMGEVING Alle straten opgebroken en de lantaarns stukgeslagen. Tal van barricaden opgeworpen. De politie maakt van de vuurwapens gebruik. De relletjes in de hoofdstad, die Woensdagmiddag aanvingen en waarover we in ons nummer van Don derdag reeds uitvoerig meedeelden, zijn Donderdag opnieuw met hevigheid losgebarsten en wel in die mate, dat ze een zeer ernstig karakter hebben aan genomen. De politie trok zich overal terug, zoodat feitelijk de geheele Jordaan in handen was van de verzetplegcrs. Zij maakten daarvan een dankbaar gebruik door overal de straten op te breken, barricaden op te rich ten en de electrische verlichting te vernielen. Het was in alle straten volkomen donker, met uitzonde ring van een gedeelte van de Westerstraat, waar een posthuis van de politie is gevestigd. Ook de politie autoriteiten waren tenslotte van meening, dat de toe stand onhoudbaar was. zoodaf besloten werd met man en macht in de duisternis door ie dringen. Daarvoor werd de bereden militaire politie gerequi- reerd. De directeur van den G.G.D. begreep dat dit krachtig optreden vermoedelijk gewonden tengevol' ge zou hebben. Hij liet daarom een zestal ambulance- wagens met een verbandwagen in de Westerstraat tegenover het politieposthuis postvatten en richtte zich in om eventueele gewonden daar ter plaatse te kunnen verbinden. Twee geneesheeren verbonden aan zijn diensten waren mede aanwezig. De „meesters van de Jordaan", lieten zich niet onbetuigd. Van een win kel van de firma Jamin in kruidenierswaren op den hoek van de Westerstraat en Boomdwarsstraat wer den de spiegelruiten verbrijzeld en werd gepoogd den winkel te plunderen. De politie heeft dit laatste op het laatste oogenblik weten te verhinderen. Een par ticuliere auto die de Westerstraat kwam inrijden vanaf den kant van de Marnixstraat, werd bekogeld met steenen, zoodat geen ruit van den wagen heel bleef. In de Tweede Goudsbloemdwarsstraat is een boter- en kaaswinkel geplunderd en op de Linden- gracht is het volk de particuliere Bank van Leening van den heer Cosman binnengedrongen. Een houten brug over de Lijnbaansgracht voor de Tuinstraat is finaal afgebroken. De bemanning van een paar motorzijspanwa- gens van de politie, die een tocht door de donkere hoofdstraten waagden, kwamen op de Linden- gracht tot de ontdekking dat touwen over den weg waren gespannen, schouderhoogte om optre den te belemmeren. Barricaden waren hier en daar opgeworpen van een paar meter. Daarvoor waren o.a. gebruikt de hardsteenen trottoir banden die uit het plaveisel waren gehaald. Bij een charge in de omgéving van de Westerstraat werd een jongeman, Domhof geheeten, dooi: een kogel in den hals en borst getroffen. Zijn toe stand was zeer ernstig en vermoedelijk zal hij het leven er wel bij laten. De 26-jarige Gerrit sen, die des middags door een kogel in het hoofd werd getroffen, is in den loop van den avond overleden. Het was omstreeks middernacht, dat de tijding kwam, dat door politie en militairen een einde aan dezen onhoudbaren toestand zou wor den gemaakt. Intusschen kon men op het post huis in de Westerstraat hooren, dat in diezelfde straat het plaveisel werd opgebroken en dc steenen op elkaar werden geworpen, tot het vor men van een barricade. Vanaf de Rozengracht begon de gewapende macht de tocht door dc absoluut donkere Jordaan. Het waren 25 man van de bereden militaire politie met den helm op en gewapend met karabijn en revolver, twintig politieruiters en ongeveer 50 man te voet. Zij werden voorafgegaan door motorrijders, die sterke schijnwerpers vooruit wierpen en op de gevels van de huizen lieten spelen. Gecommandeerd werd dat alle ramen gesloten moesten worden. Een enkele maal wanneer dit niet al te spoedig gebeurde, werd een schot gelost. Overigens was in de straten geen sterveling te zien. Wel bleek, dat het geheele stadsgedeelte een ra vage was. Er was geen straat, waar het plaveisel heel was en ook kon geconstateerd worden, dat de lichtverbindingen, voor zoover men er had kunnen bijkomen, vernield waren. Na eenige rust in den namiddag begon nen de wanordelijkheden 's avonds op nieuw. Zeven gewonden. Tegen den avond begonnen dc ongeregeldheden echter opnieuw. Toen de politie zich teruggetrokken had, zijn in dc verschillende smalle straten het pla veisel opgebroken en zijn barricaden opgericht van karren en planken. Omstreeks acht uur had het eerste treffen met de politic plaats in de Goudsbloemstraat en in de Willemstraat. Bij dit krachtig optreden van de politie vielen drie gewonden, die door den Geneeskundigen Dienst naar een der gasthuizen zijn overgebracht, zoodat, op het oogenblik, dat wij dit schrijven, sedert hedenmiddag acht perso nen naar ziekenhuizen zijn overgebracht als ge volg van de relletjes. Een dezer kon onmiddellijk worden ontslagen, omdat de verwonding van geen beteekenis was. Een der anderen is op het oogen blik zeer bedenkelijk. Het is een zekere Ger- ritse, 26 jaar oud, die neergeschoten werd, toen hij met steenen gooide. Onder de gewonden is ook een werkman van de G.E.W., die bezig was werkzaamheden te verrichten. Zijn toestand is niet zonder zorg. Dit aantal gewonden in zoo betrekkelijk korten tijd heeft de superieuren der politie de vraag doen stellen of op deze wijze moest worden voortge gaan. Het opruimen der barricaden in de smalle Jordaan-straten met geweld, zou gelijk staan met het aanrichten van een bloedbad. Daarom heeft de politie zich omstreeks negen uur uit de stra ten teruggetrokken en zal niet anders dan bij harde noodzaak daar op aftrekken. Inmiddels schoolden natuurlijk overal in dc Jor daan de menschen samen en staan af te wachten wat gebeuren gaat. Een aantal belhamels heeft tegen ne gen uur een drietal bruggen opgehaald, waardoor het verkeer gestremd werd. Deze bruggen liggen over de Lijnbaansgraeht voor de Willemstraat en voor de Palmstraat, terwijl de derde ligt over de Brouwers- fracht voor de Willemsstraat. Omstreeks half 10 zijn deze bruggen onder bescherming van de politic wcei neergelaten. Ook in de andere doelen van dc stad is het rumoe rig. Zoo werd om negen uur weer een troep trekken- den in de buurt van het Haarlemmerplein uiteen ge slagen, waarbij ook nog een gewonde te betreuren valt. Voorts zijn in de Van Lennepstraat en Rusten burgerstraat troepen manifestanten verspreid. Tegen middernacht de toestand nog steeds ernstig. Omstreeks middernacht was de toestand in de Jordaan nog steeds zeer ernstig. Het gepeupel wist toen ook den toegang tot dc Westerstraat bij de Marnixstraat te versperren, door de straat open te breken. Inmiddels had de burgemeester dc Militaire Politie gerequireerd. Een afdeeling militaire poli tie was onderweg en het wachten was toen op deze versterking. Te ruim 12 uur begon de militaire politie van de Rozengracht af in de richting van de Lijn- baanbracht de Jordaan schoon te vegen. De stra ten werden door schijnwerpers van de politie auto's verlicht. In tal van straten werd omstreeks half een heftig geschoten. Ook aan de overzijde van het Y ernstige wanordelijkheden. In Amsterdam-Noord, aan de overzijde van het Y, is het den geheelen avönd en ook na het midder nachtelijk uur zeer rumoerig toegegaan. De politie trad hier op onder leiding van inspecteur C. J. de Vries Humel. In het Vogeldorp waren alle straten opgebroken en werd de politie bij het chargeeren herhaaldelijk met projectielen bekogeld, zoodat zij zich verplicht zag, van dc revolver gebruik te ma ken. Zulks geschiedde ook op het Mosplein, waar het gepeupel een 22-tal lantaarns stuk smeet, alsmede op het Binnenhof en aan den Kamperfoelie- en Win- gerdweg, waar bij vele winkeliers en particulieren de ruiten werden ingegooid. Ook op liet Blauwe Zand werden een paar honderd betoogers uiteenge slagen. De politie zag zich tegenover groote moeilijk heden geplaatst, doordat de belhamels in deze buur ten van open bebouwing langs steegjes, door gange tjes en tuintjes telkenmale een goed heenkomen zochten. WAARSCHUWING VAN DEN BUR- MEESTER. Amsterdam. De Burgemeester van Amster dam, in aanmerking nemend, dat de laatste da gen door duistere elementen op onverantwoor delijke wijze hier ter stede ongeregeldheden worden verwekt, die krachtig optreden der poli tie noodig maken, doet een dringend beroep op de goedgezinde burgerij zich niet te begeven naar plaatsen, waar de politie haar moeilijk werk in het belang van de openbare orde moot verrich ten, opdat geen onschuldigen daarvan het slacht offer worden, en waarschuwt voorts een ieder, zich voor lijfsgevaar te vrijwaren. met Doos 30-60, Tube 80ct DE KATHOLIEKE KERK GRIJPT IN. Filmproducers trekken de conclusies. Joe Schenk, een van dc grootste film magnaten ter wereld verklaarde onlangs, dat „sex-films" hadden afgedaan. Verrassend vlug breidt zich in de Vereenigde Sta ten een boycoltbewegihg tegen immireele films uit. De bioscoopdirecteuren moeten gedwongen worden af te zien van het vertoonen van onfatsoenlijke films Te Clevcland (Ohio) beloofden 50.000 Katholieken, die daar bijeenkwamen, teneinde het eerste offici- eele bezoek van een Pausclijken gezant te vieren, plechtig voortaan alle bioscopen te mijden, die twij felachtige films vertoonen. Het in de Vereenigde Staten veel gelezen week blad „Presbythyrian national" verkondigt, dat het voortaan geen reclame voor films meer zal maken. Weliswaar zijn er nog goede films, maar de film industrie staat thans in een kwaden reuk. Zij is er schuld aan, wanneer de wereld met onfatsoenlijke dingen overstroomd wordt. Te Lancaster (Pensvl- vaniö) richten alle Protestantsche geestelijken zich in hun proeken tegen dc immoraliteit van de film. Deze strijd tusschen de filmproducers en kerke lijke autoriteiten heeft een hoogtepunt bereikt nu dc Paus zelf in dezen twist heeft ingegrepen. Vanuit het Vaticaan zijn instructies gegeven aan alle Roomsch-Katholieke organisaties over de ge heele wereld. Zij worden verzocht commissies te vor men, wier taak het is tegen soxuecle en crimineele films te ageeren. Protestvergaderingen, boycott en prediken vanaf de kansel moeten de filmproductie alle lust en mogelijkheid ontnemen verder zede en fatsoen te kwetsen. De volgende maatregelen zijn getroffen: 1. Plaatselijke vereenigingen worden opgericht, die als „Liga van het fatsoen" propaganda moeten ma ken voor moraliteit, volgens de opvattingen der Ka tholieke kerk. Steunbedrag te klein? In de Donderdagmiddag te 's Gravenhage gehou den vergadering van het district Zuid-Holland van den Ned. Tuindershond is een lange motie aange nomen, waarin o.m. gezegd wordt, dat het onom- stootbaar vaststaat, dat voor 1934 de Nederlandsche tuinbouw met 6 milliocn regeeringssteun niet in stand is te houden, terwijl de economische beteeke nis van den tuinbouw voor ons land van onbere kenbare waarde is, om welke reden het in elk op zicht sociaal-economisch gemotiveerd is. dat de Ne derlandsche tuinbouw gesteund wordt met ccn zoo- dauig bedrag, dat een sluitende exploitatierekening mogelijk wordt, zonder dat van ondernemerswinst cn c.q. van rente van eigen kapitaal sprake is. In deze motie wordt het voorts dringend wen- schelijk genoemd, dat zeer spoedig tot uitkeering van een voorschot op de steungelden 1934 wordt overgegaan en dat 'n commissie uit deze vergade ring den minister over den toestand in den Neder- landschen tuinbouw zal mogen inlichten. 'h Lichtstraal bij KINKHOEST leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden^ moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wiize bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: Hotsl-Griep-Brondiitis-Aslhma Bovenstaande prijzen worden verhoogd met bijslag voor Omzet belasting. ONDEUGDELIJK VLEESCH GEGETEN. Veertig personen vergiftigd. Parijs. (V.D.) Te Avranches werden veertig per sonen na het gebruik van worst ziek en toonden ernstige symptomen van vergiftiging. Een 70-jarige vrouw is reeds in het ziekenhuis overleden. De behandelende geneesheer heeft geweigerd, dc acte van overlijden te teekenen, teneinde een diep gaand onderzoek van de justitie uit te lokken. Veertien personen zijn naar het ziekenhuis overge bracht. Eenigen hunner verkeeren in levensgevaar. COMPLOT IN ITALIë ONTDEKT. 17 Personen veroordeeld. Rome. Zeventien Italiaansche onderdanen zijn he den tot gevangenisstraffen varieerend van twee tot tien jaar veroordeeld. Zij zouden een complot tegen de regeering hebben gesmeed en in den vorigen zo mer anti-fascistische propaganda hebben gemaakt. 2. Het-houden van protestvergaderingen in de na bijheid van bioscopen, waar aanstootgevende films worden vertoond, 3. Gebruik maken van den boycott. Dc leden der Katholieke kerk worden door de geestelijken inge licht, welke films niet gezien mogen worden. 4. In de geheele Katholieke pers moeten lijsten gepubliceerd worden van films, die in het buiten land verboden werden. 5. In ernstige gevallen moeten de bisschoppen van den omroep gebruik maken. Het spreekt vanzelf, dat deze hesluiten van de Katholieke kerk van groote beteekenis zijn voor de filmindustrie. Noch Amerika, noch Engeland, noch ieder ander land met een filmindustrie zal het op een strijd met de kerk laten aankomen. In tegendeel. Meer dan ooit wordt er voor zorg gedra gen, dat er niets in de manuscripten staat, waaraan de kerk aanstoot zou kunnen nemen. Scenario's, waarvoor men reeds 50.000 gulden betaald had, zijn voorloopig opgeborgen. Iedere directeur speelt voor censor, iedereen is van meening niet te streng te kunnen zijn. Millioenen kost deze kuisehheidswil Hollywood, door het vernietigen van de films, on derbreken van producties en opbergen van ma nuscripten. Ook de filmsfars krijgen een veeg uit de pan, vooral de voll-schlanke Mae West moet het ontgelden. Maar ook Greta Garbo's „Koningin Christina" zou bijna verdwenen zijn. Gulzig hapte de schaar in het lint; dat de film tenslotte vertoond mocht wor den kwam door het feit, dat er ook nog toonoel- speelkunst in te zien was cn 3 millioen gulden ten koste was geleed. Plotseling ontdekte men, dat in dc Tarzan-film met Maureen O'Sullivean cn Johnv Weismüller, Maureen klaarblijkelijk volkomen ongekleed onder water zwom. Voor 50.000 gulden werd gecoupeerd en een badpakje voor Miss O'Sullivan werd aange schaft. Velen zullen aan een grap denkon, wanneer zii hooren. dat echtscheiding reden kan zijn voor het verbreken van een contract. Vroeger de mooiste re clame voor een slar! Een ruwe statistiek vermeldt, dat in het afgeloopen halfjaar 26 paren besloten hadden te scheiden. Elf paren hebben dit voorne men -inmiddels opgegeven. De bioscoopdirecteuren trachtten zich tegen de gevaarlijke campagne te verdedigen door te ver klaren, dat zij van de filmproducers afhankelijk rijn en die films moeten vertoonen die men bun le vert: In ieder geval weet Hollywood nu waar het zich aan te houden heeft. TRIBUNE TIJDENS WEDSTRIJD INGESTORT. Drie dooden, 56 gewonden. New York. Bij een baseballwedstrijd tusschen twee equipes van gedetineerden is een tribune inge stort. Drie gedetineerden van de Welfare Island-ge- vangenis zijn gedood en 56 werden gewond. ONAFHANKELIJKHEIDSBETOOGING IN SAARBRUCKEN. Bloedige botsing met politia Saarbrucken. Bij het uiteenjagen van socialis tische en communistische manifestanten, die ten ge tale van ca. 15.000 waren bijeengekomen om een be tooging te houden ten gunste van dc onafhankelijk heid van het Saargebied, ontstonden vrij ernstigo incidenten, waarbij vijf agenten en een aantal be toogers vrij ernstig gewond werden. W F lil v C, F N Wielrijders opgepast! Gelijk bekend is het aan bestuurders van motor en gewone rijwielen verboden om do Vermanings- stoeg te berijden. Bij velen schijnt deze wetenschap echter in het vergeethoek te zijn geraakt. Het ver bod wordt dan ook meermalen overtreden, hetgeen oorzaak is van gevaarlijke situaties. Thans zijn door de plaatselijke politie enkele processen-verbaal opgemaakt, teneinde aan dezen toestand een cindo te maken. Het is te hopen, dat dit voor anderen een waarschuwing inhoudt om voortaan hij dit bochtige straatje af te stappen. Burgerlijke Stand. Van 29 Juni t.m. 5 Juli 1934). Geboren: Neeltje Geertje, dochter van Jn. Bak ker en G. Halfweeg. Ondertrouwd: G. Hermink en D. Bakker; J. J. R. Groos en A. M. van Keulen; A. van Kocveringe en M. H. van Mastrigt. Gehuwd: P. D. Spaander en P. van der Schalie. Baron L. A. C. O. Müldner von Mülnheim, aan velen nog wel bekend uit den tijd van het verblijf van den Ex-kroonprins alhier, waar hij als andiu- dant van Z. H. optrad, schijnt bij clo jongste onlus ten in Duitschland te zijn geëxecuteerd. Zakenleven. Naar wij vernemen zal dc bekende brood- en banketbakkerij „De Koornschoof" van Mw. de Wed. N. Koorn te Hippolytushoef binnenkort een alge- heele verandering ondergaan. I)e gevel van het pand zal in geheel nieuwen trant worden opgetrokken, terwijl ook dc indec- ling en de winkel gemoderniseerd zullen worden. Ongetwijfeld zal deze verandering tot verfraaiing van het dorpsbeeld bijdragen. h f f n u u o o w a a n n De werkzaamheden aan den neiuwen provincialen weg Verlnat-Mnllegatsluis hebben thans een aan vang genomen. Door de firma Daalder te Alkmaar, nanneemster van dit gedeelte is een directiekeet ge plaatst nabij liet Verlaat aan den Westlangereisdijk, terwijl inmiddels eenige personen zijn tewerkgesteld ingevolge de, in overleg met den provincialen water staat, tusschen de belanghebbende gemeenten ge troffen regeling. Aan het Zuideinde van den Middenweg is door de firma Schot langs den Huigendijk een steiger aangebracht, waarlangs de zandbakken ligging heb ben, die het van St. Pancras per auto aangevoerde zand naar de werken bij het Verlaat vervoeren. Naar men ons mededeelde, is de vergunning van het polderbestuur van Heerhugowaard in deze pro visoir, aangezien over het vervoer van het zand nog onderhandelingen met de Nederlandsche Spoorwe gen loopende zijn betreffende inrichting van stei gers op een andere plaats. De heer C.. arts te Hensbroek, geraakte hii het draaien met zijn auto op den Rustonburgerweg te water met gevolg, dat de kraanwagen van de Groot er aan te pas moest komen om deze weer op het droge te brengen. noonwo r n AARTSWOUD. Woensdagavond vergaderde het bestuur en de elf talcommissie van dc voetbalvereeniging ten huizo van den secretaris. Voorzitter, de heer Bos had het genoegen allen voltallig het welkom toe te roepen en de vergadering te openen. Do notulen werden gelezen en met dank goedge keurd. De rekening van den penningmeester werd nagezien door de heeren P. Sliver en Wm. Deutekom Deze werd met dankzegging goedgekeurd. Er was een saldo van ruim elf gulden tegenover een schuld van f 120. Door het plaatsen van een genummerd ladenkastje, hoopt men een hetere contributieinning te bevorderen. Besloten wordt een adspirantenafdeeling op te richten. De contributie wordt als volgt vastgesteld: tot 14 jaar 15 cent en van 14 tot 16 jaar 25 cent per maand. Vastgesteld wordt, dat een ieder die 3 maan den contributie ten achter is, wordt geroyeerd en niet eerder als lid kan toetreden dan wanneer het dubbele is betaald. Verder werden eenige regelen behandeld betreffende inning entreegelden cn werd het donateurschap op f 1 bepaald. Ook liet opknappen van het terrein en het opber gen van het materiaal werd geregeld. Ten slotte werd vastgesteld dat ieder lid, voor Zaterdagavond bij verhindering apgave behoort te doen hij J. Schoonewil. Volgt sluiting. NIEUWE N I EDO F P Burnerl. Stand over de maand Jnnl 1934. Geboren: Marinus, zoon van Willem Woudt en Si- montje Speets. Anna Maria, dochter van Johannes Groen en Anna Maria Beers. Ondertrouwd: Hendrik Oostra, oud 24 jaren en Jannetje Mulder, 18 jaren Christiaan Biesheuvel, oud 25 jaren en Teetje van Herwerden, oud 23 jr. Getrouwd: Roelof Snoeijer, oud 29 jaren, wonende fc Den Ham en Ilendrika Zeeman, oud 24 jaren, al hier. Overleden: Pieter Jacobus en Petrus Marie Berk hout, zoontjes van Jacob Berkhout en Maria Groen. Johannes Wester, oud 32 jaren, echtgenoot van Geertruda Snip (overleden te Alkmaar). Grietje Burger, oud 28 jaren, dochter van Jacobus Burger en Teetje Bommer. Z IJ PK GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke stand van 29 Juni tot en met 5 Juli. Geboren: Vrouwtje, dochter van Joost Koordes en van Elisabeth Reker. Petrus Helenius Jacobus, zoon van Cornelis Dignum en van Anna Johanna Koor- tens. Ondertrouwd of getrouwd: Geenc. Overleden: Jacobus Boekcl, oud 74 jaar, echtge noot van Maria Christina Baart.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10