Kanaal Schagen-Stolpen-Kolhorn Het overlijden van Prins Hendrik. De aanbesteding. Een werk van ongeveer driekwart millioen. DE MOOISTE FOTO DE RADIO-UITZENDING OP WOENSDAG. De onlusten in San Francisco. Negentig menschen omgekomen. 140 dooden in Amerika. De plechtigheid te Delft. Voorkoming van brand door Hooibroei. De steunverlaging. TREINBOTSING TE ENKHUIZEN. Valsche bankbiljetten van honderd gulden. Inschrijvingen mei en zonder de arbeiders uit de gemeenten. In. het gebouw van het Provinciaal bestuur, aan de Dreef te Haarlem, vond Donderdag 5 Juli plaats de aanbesteding van het maken van twee kanaal vak ken en gedeelten aarden baan voor de provinciale wegen, tusschen het Noordhollandsch Kanaal bij de Stolpervlotbrug en de trambaan SchagenVan Ewijcksluis met bijkomende werken in de gemeen ten Zijpe, Schagen en Barsingerhorn. Het werk werd aanbesteed in 3 pcrccelen en in massa, terwijl mét en zonder de voorwaarde dat 25 pet. der arbeiders uit de gemeente Schagen en 5 pet. der arbeiders uit de gemeente Zijpe, te werk gesteld moeten worden kon worden ingeschreven. In den hieronder vermelden uitslag der aanbeste ding beteekent het tusschen haakjes geplaatste cij fer, de inschrijving zonder de voorwaarde t.a.v. de te werk te stellen arbeiders. Perceel I omvat A. het maken van het noordwestelijk deel van het kanaal StolpenSchagen t.w. 't gedeelte van 't Nd.- hollandsch Kanaal tot het midden van grondduiker A, beoosten den Westfrieschen dijk; B. het omleggen van den Westfrieschen dijk aan weerszijden van het kanaal tot de Groote Sloot; het maken van de aarden baan voor den provincialen weg benoorden het kanaal, ten deele met gewalste fundeering en van bestrate verbindingswegen en opritten; C. het maken van het grondlichaam van den noordoostelijken oprit in den Rijksweg naar de toe- komstigen brug over het Noordhollandsch Kanaal; D. het maken van boodvoorzieningen, bermslooten, opritten, dammen, duikers en keerschutten, het uit voeren van baggerwerk en van bijkomende werken. Naar deze werken, van perceel I werd ingeschre ven door: P. Broeken, Schagen C. Kooiman, Harlingen Verstoep, Gouda O. Bosker, Wieringen Strijland's Aannemersbedrijf, Uithoorn Krikke en Boltje, Heerenveen Hollandsche Beton Mij., Den Haag W. Visser, Lemmer Dikkeboom, Oude Haske D. BI anke voort, Bloemend aal Ballast Maatsch., Amsterdam Perceel II omvat: A. het maken van het zuidelijk deel van het ka naal StolpenSchagen, van het midden van grond- duiker A beoosten den Westfrieschen dijk (km. 3.155) tot km. 4.405) met verbreeding tot zwaai kom, nabij Schagen en van het westelijk deel van het kanaal Schagen—Kolhorn, zijnde het gedeelte tusschen de aansluiting met eerst genoemd kanaal en die met het reeds gegraven gedeelte van het kanaal Scha f 424.000 (f 419.000) 1 327.300 (f 305.200) i 309.800 (f 304.800) f 339.000 (Idem) f 387.000 (Idem) f 305.500 f 294.200 (Idem) 1 345.000 (f 335.000) i 345.000 (f 335.000) f 285.000 (f 279.000) f 256.899 (Idem) gen—Kolhorn, beoosten de trambaan Schagen—Van Ewijcksluis; B. het maken van de aarden baan voor den pro vincialen weg van grondduiker A, beoosten den Westfrieschen dijk tot nabij de Loet (km. 5.010) cn van den provincialen weg op den noordelijken ka naaldijk, ten deele met bestratingen tusschen de aansluiting met eerst genoemden weg en die met het reeds aangelegde wegvak beoosten de trambaan Schagen—Van Ewijcksluis; het aanleggen van een bestraten verbindingsweg tusschen den Lagedijkcrwcg en den Halerweg, het verbreeden, ophoogen en bestraten van den Haler weg tot het Hoog, en het maken van overige be strate verbindingswegen cn opritten; C. het maken van boordvoorzieningen van een aanlegplaats, van bermslooten, dammen, duikers, keerschutten en gedeelten slakkenweg, het dempen van slooten en vaarten, het uitvoeren van bagger werk en van bijkomende werken. Voor dit perceel werd ingesclireven door: P. Broeken, Schagen f 505.900 (f 499.900) C. Kooiman, Harlingen f 324.800 (f 290.945) Verstoep, Gouda f 432.000 (f 427.000) O. Bosker, Wieringen f 337.000 (Idem) Krikke en Boltje, Heerenveen f 302.500 HolL Beton Mij., Den Haag i 432.800 (Idem) Verwater, Goes f 504.800 (f 503.300) Jaartsveld, Silvolde f 452.000 (f 447.000) Ballast Mij., Amsterdam f 406.800 (Idem) Perceel IH omvat: A. het maken van ijzeren beschoeiingen, houten beschoeiingen met rand van gewapend beton, rietbe- plantingcn, enz.; B. het aanbrengen van bolders en meerpalen en het uitvoeren van bestratingen met bijkomende wer ken; een cn ander in het gedeelte van het kanaal StolpenSchagen, bezuiden km. 4.009 met omge ving (havengebied Schagen). Ingeschreven werd door: Verstoep, Gouda O. Bosker, Wieringen P. Doorn, St. Maartensbrug f 34.400 (f 34.000) f 34.500 (f 34.000) f 32.540 (f 32.300) In Massa. Naar het geheele werk, vermeld onder de percee- len I, II en III, werd ingeschreven door: Den Breejen van der Bout, Berg en Dal f 664.000 (f 649.000) Krikke en Boltje, Heerenveen f 768.600 HolL Beton Mij., Den Haag 1 760.600 Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER Alleen de begrafenisplechtigheid vai Prins Hendrik. Naar wij vernemen hebben de omroepvereeni- gingen van den minister van Binnenlandsche Zaken mededeeling ontvangen, dat op Woensdag 11 Juli as. alleen de plechtigheden bij de begra fenis van Z.K.H. Prins Hendrik uitgezonden mo gen worden en dat de omroepvereenigingen het verdere gedeelte van den dag moeten zwijgen. Militaire hulp ingeroepen. San Francisco. De onlusten, welke Don derdag in San Francisco hebben plaats gehad, wa den tlo bloedigste sinds 75 jaar. De stakende ha venarbeiders hebben een groot gedeelte van het havengebied en do depots geterroriseerd. Voor zoo ver bekend werden drie personen gedood en min stens 52 gewond. Er zijn echter minstens driemaal zooveel gewonden, die niet naar de ziekenhuizen werden vervoerd. Op verschillende plaatsen werden branden gesticht, winkelruiten vernield en het ver keer ontwricht. De gouverneur van San Francisco Merriam heeft de hulp van de militairen ingeroepen om de staats eigendommen te beschermen en de orde te herstel len. Bij het invallen van de duisternis werd in het geheele gebied, waar de onlusten plaats hadden, door de militairen gepatrouilleerd. Het hoogtepunt van de onlusten, die 's morgens te 0 uur begonnen, was laat in den namiddag. Twee duizend stakers verzamelden zich op de kade. Po litie trachtte hen te verdrijven, waarhij van revol vers en traangas benevens van een nieuw soort ~ns, dat misselijkheid veroorzaakt, gebruik werd ge maakt. De strijd was zeer heftig en de lucht was vol vuur. Om 5 uur in den middag schenen de militairen den toestand meester te zijn. De gevechten duurden echter nog ongeveer 2 uur. Deze onlusten zijn de climax van de staking der havenarbeiders, die de haven sinds 9 Mei blokkeert. Ook de havens van Seattle en Portland worden door deze staking getroffen. De haven van Los An gelos ts echter open. De directe aanleiding tot «Ie onlusten was een po ging van de industrieelen te San Francisco om on der toezicht der politie een schip in de haven bin nen te brengen. De botsingen te San Francisco. Nader uit San Francisco: Bij de botsingen tusschen stakende havenarbeiders en de politie zijn drie ar beiders om het leven gekomen, terwijl er ongeveer 60 zijn gewond. Aan de zijde der politie zijn vijf gewonden gevallen. Overstroomingen in Noord-Afghanistan Pcsjawar. Door een verwoestende overstrooming in Noord-Afghanistan zijn verscheidene plaatsen ge teisterd. Negentig menschen zijn om het leven geko men. Duizend stuks vee zijn in het water verdron ken. Slachtoffers op Independants Day; 25 gewonden. New York. Naar thans gemeld wordt zijn op Independants Day 140 dooden te bereuren. Het aantal slachtoffers bij het afsteken van vuur werk was geringer dan ooit tevoren en bedroeg slechts 5 dooden. Duizenden personen liepen echter verwondingen op; alleen in New York 2500. Tenge- gevolge van verkeersongevallen kwamen 57 personen om het leven. Negen cn vijftig personen verdronken en 21 kwamen door andere oorzaken om het leven. VULKAANUITBARSTING IN MEXICO. Ma ra vat i o (Mexico). De oude vulkaan San Andres is Donderdag beginnen te werken. Een groote hoeveelheid lava, steenen en asch werd uit geworpen. Onder de bewoners van de omliggende dorpen is een paniek uitgebroken. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Landbouwer aan den dood ontsnapt. Op de lijn Den BoschUtrecht, even voorbij Or- tehen, heeft op n onbewaaktcn overweg van 'n land weg, Donderdag een ongeluk plaats geliad. Toen daar de landbouwer H. Mulders uit Orthcn met paard en kar reed, schoot het paard plotseling voor den Dicseltrein en werd gegrepen. Het paard werd gedood en de kar geheel vernield. Mulders was tijdig van de kar gesprongen en had geen letsel opgeloo- pen. De Dicseltrein had een half uur vertraging. De inrichting van de Nieuwe Kerk te Delft( waar, zooals reeds gemeld, de bijzetting van het stoffelijk overschot van Prins Hendrik Woensdag zal plaats hebben, zal in groote trekken gelijk zijn aan die, welke bij de plechtige bijzetting van het stoffelijk omhulsel van de Koningin-Moeder, gemaakt was. Voor de bespanning zal echter ditmaal een ivoor wit molton gebruikt worden, afgezet met een warm zacht-paarse tint. Het baldakijn aan den ingang van de kerk zal ook in deze kleuren worden uitgevoerd. Voor het baldakijn in de kerk, tegenover den uit gang van den tunnel, heeft men getracht een meer monumentale oplossing te vinden. De uitvoering hiervan is op aanwijzingen van monumentenzorg gemaakt door den architect H. van der Kloot Mey- burg. De vorm van het baldakijn zal lijken op die van een groote tent. Twee rechtopstaande zijwanden, die op een hoogte van negen meter langzaam naar el kaar toebuigen. De kleuren hiervan zullen ook weer wit en paars zijn, wat ongetwijfeld met het overheerschende wit der bloemstukken een zeer in drukwekkend effect zal opleveren. De zitplaatsen in de kerk, welke amphitheatersgewijze opgesteld wor den, zullen allen naar den ingang van den grafkel der gericht zijn. De indeeling van de plaatsen zal in groote trekken gelijk zijn, alleen zullen er in alle vakken meer genoodigden (nu ruim 900) ge plaatst kunnen worden, waardoor alle aanwezigen de plechtigheid in haar geheel goed zullen kunnen volgen. Men rekent te Delft, waar de firma's Naaktgebo ren en Pender in koortsachtige haast de voorberei dingen aan het treffen zijn, Maandag met de ver schillende werkzaamheden gereed te komen, zoodat wanneer de Koningin Dinsdag de inrichting van de kerk in oogenschouw zal komen nemen, zij alles voor de plechtigheid gereed zal vinden. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN vestigen de aandacht der in, gezetenen op artikel 158 der Algcmecne Po. litieverordening voor die gemeente, lui dende: Houders van hooi, stroo en andere licht ontvlambare stoffen zijn verplicht van ieder ontdekt gevaar van brand, door broeiing of eenige andere oorzaak ontstaan, onverwijld kennis te geven aan den Burgemeester en tevens aan de daartoe vanwege de gemeente aangestelde hooistekers, die steeds tot on derzoek daarvan moeten worden toege laten. Zij zijn verplicht op laste van den Burge meester of van de hooistekers de bedreigde voorwerpen terstond van de plaats te ver wijderen en verder al datgene aan te wen den, wat hun door of vanwege den Burge meester of de hooistekers wordt bevolen. Schagen, 4 Juli 1934. Burgemeester en Wethouders, voornoemd. J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. De minister wenscht er niet over te spre ken met hen die de ongeregeldheden niet desavoueeren. De Tweede Kamerleden de Visser en Wijnkoop hebben den minister van sociale zaken gevraagd hom te mogen spreken pver de thans in werking go- treden steunverleoning. De minister heeft hun mon deling geantwoord dat een onderhoud met de hoeren" onmogelijk is, zoolang zij niet de thans in Amster dam plaats hebbende ongeregeldheden desavou eeren. Het gesprek was daarmede geëindigd. Sneltrein tegen een stilstaanden wagon gebotst. Enkele gewonden. Tc Enkhuizen is gistermiddag half drie de sneltrein uit Alkmaar op een stilstaand personenrijtuig geloo- pen, dat voor het stootblok stond. De passagiers ini den trein stonden klaar om uit te stappen en werden door den hevigen schok omvergeworpen. Vier personen werden gewond naar het ziekenhuis gebracht. De conducteur Sornerdijk uit Hoorn en do lieer Rijskanip uit Groningen en diens verloofde lie pen lichte hoofdwonden op en hebben, na verbondcnl te zijn. het ziekenhuis verlaten. De hoofdconducteur van Reenen uit Alkmaar, die ook aan het hoofd was gewond, doch er erger aart toe was. had het tevens nog met de zenuwen ta kwaad. Hij verblijft nog in het ziekenhuis. Dc dienst; ondervindt geen vertraging. VERDWAALDE BIJENZWERM. De school aan de Bezemstraat te VGravenhage was gistermorgen verre van rustig. Net toen de kinderen in de pauze allen op de speelplaats waren, streek een gevluchte bijenkoningin met een zwerm van duizen den bijen neer in een der kastanjeboomen op do speelplaats, terwijl in dc lokalen verscheidene bijen verdwaald geraakten. Gelukkig had een der onderwij zers, zelf oud-bijenhouder, den moed het ongewenscht' gezelschap weg te vangen, waarna dc rust wederkeer de cn liet schoolwerk ongestoord kon voortgaan. EEN BAK OP HET VOLKERAK OMGESLAGEN. Een der opvarenden verdronken* De ketels van de suikerfabriek te Stampersgat zou den naar de machinefabriek van de firma Bakker ert ltueb worden vervoerd, om daar te worden hersteld, waarna zij zouden worden opgesteld in een raffineer- derij te Zuid-Beijerland. Voor het transport werd eert soort van zolderschuit, een zgn. hak gebruikt Op het Volkerak is de met ketels beladen hak omgeslagen en gezonken. Een van de opvarenden is daarbij ver dronken. Tegenspraak van de Nederlandsche Bank, Volgens het elders in dit nummer gepubliceerde re laas van de Belgische „Soir" omtrent «Ie valsche bank biljetten van f 100, zou een der ambtenaren van de Nederlandsche Bank op het denkbeeld gekomen zijn, een partij voor vernietiging bestemde bankbiljetten door deze valsche exemplaren te vervangen. Uit ta bevocgder plaatse ingewonnen inlichtingen is geble ken, dat dit verhaal van allen grond ontbloot en ge heel uit de lucht gegrepen is. De controle, die bij do kantoren van de Nederlandsche Bank wordt uitgeoe fend op voor vernietiging bestemde bankbiljetten, is bovendien van zoodanigen aard, dat een verwisseling van dergelijke bankbiljetten tegen valsch papier practisch uitgesloten moet worden geacht. HET ONGELUK OP DE LARENSCHE KERMIS. De burgemeester van Laren (N.-H.) heeft mede in verband met het gevaar, dat verbonden is aan het rijden met een race-auto in de kermisinrichting, do z.g. steile wand, in welke inrichting op de Laren- sclie kennis reeds twee ongelukken zijn voorge vallen, het verbod gesteld op het rijden van een race auto in die inrichting. Tevens heeft de burgemeester verboden dat in do kennisinrichting de Globe, waarin in een z.g. sta len bol twee motorrijders door elkaar rijden met een snelheid van ongeveer 80 K.M., tegelijkertijd met twee motoren wordt gereden. 'I GROOTE BRAND TE TUBBERGEN. •Vfu Geen water om te blnsschen. Gisterenmiddag brandden, vermoedelijk door een lek in den schoorsteen, het café, winkelhuis, bakke rij en een tweetal bergplaatsen, alles toebehoorende aan de weduwe Rielink te Harbrinkhook, gemeente Tubbergen, tot den grond toe af. Van den inventaris kon niets worden gered. Aangezien geen water na bij de panden aanwezig was, kon aan bestrijding niet worden gedacht. Verzekering dekt de schade. Verder verneemt de N.R.Ct. dat de muzikale lei ding van de plechtigheid wederom in handen zal zijn van Johan Wagenaar. De organist van Thienen, die bij de bijzetting van de Koningin-Moeder het orgel bespeelde, is door een ongesteldheid verhinderd ook bij deze droevige ge beurtenis zijn medewerking te verlocnen. Het is de wensch van de Koningin, dat bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk alle aanwezigen zullen meezingen. Bij de plechtigheid voor de Ko ningin-Moeder is dit mislukt. De akte van overlijden. Donderdagmiddag te drie uur hebben de opper kamerheer van de Koningin W. J. baron van Lyii- den en jhr. W. Laman Trip, adudant en secretaris van wijlen Prins Hendrik, aangifte gedaan van het overlijden van Z.K.H. ten raadhuizc te 's-Gra- venhage. Het rouwbeklag van de Tweede Kamer. Het gisteren door dc daartoe benoemde uit de Tweede Kamer de heeren Joekes. Schaper, Schou ten. De Geer en Aaiberse ontworpen adres van rouwbeklag aan de Koningin luidt als volgt: „Majesteit. Met droefheid heeft de Tweede Kamer der Statcn- Generaal kennis genomen van het overlijden van den Prins der Nederlanden. Uw beminden Gemaal. liet zware verlies, dat Uw Huis wederom heeft getroffen, vervult haar met weemoed. Deze nieuwe beproe ving van Uwe Majesteit en van Uwe geliefde Dochter is een nieuw groote leed ook voor de natie. 's Prinsen liefde voor den evenmensch vond weerklank in het hart van het volk, dat den gestegen arbeid, door Hom in het belang der maatschappij verricht, dankbaar blijft geden ken. God schcnke Uwer Majesteit de kracht ook dit verlies in be rusting te dragen." Met de voorbereidende werkzaamheden voor de bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen Z. K. H Prins Hendrik heeft men in Delft een aanvang gemaakt Groote hoeveelheden hout worden aangevoerd voor de tijdelijke resleuretie van de Nieuwe Kerk De Kamer heeft dit ontwerp-adres zonder debat en zonder hoof delijke stemming goed gekeurd. De voorzitter deelde rnede, dat het adres aan de Koningin zal worden aangeboden door de commisie van redactie, vermeerderd met drie leden, welke de voorzitter benoemde, t.w. de heeren K. ter Laan. Fleskens cn Bier- ma. De voorzttter zal zich zelf aan het hoofd der commissie stellen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2