Verzet breidt zich uit Amsterdam maakt haast. Het overlijden van Prins Hendrik. KIJKEIl is KOOPEn tijCLOECK No. 23330 Int. Telef. No. 20 10 PAGINA'S. Door den trein gegrepen. Te ver in zee gewaagd. Op zijn vrouw geschoten. HOE STAAT HET MET TORGLER? Zmkwitfabrieken stopgezet Défilé langs de baar. Spoorwegongeluk in Noord-Jutland. Ernstige gasontploffing bij Hamburg. Twee vliegtuigen neergestort. Dinsdag 10 Juli 1934. Postrekening 77ste Jaargang. No. 9513 SCRACRRsCOURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co.t Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ook op andere plaatsen in het land In de hoofdstad opnieuw opgelaaid. Ook in vele andere steden schermutse lingen. De ongeregeldheden en het verzet tegen de politie, die zich tot nu toe in hoofdzaak beperkt hadden tot de hoofdstad, beginnen zich geloidelijk aan uit te brei den over het geheele land. Op verschillende plaatsen en vooral in de groote steden, is het gisteravond uiterst rumoerig geweest en zoo hier en daar begon het een steeds dreigender vorm aan te nemen. Vooral onder den invloed der opruien de geschriften, welke door dc communisten verspreid worden, worden de menschen tot wanordelijkheden aangezet, waarbij door de politie rake klappen wor den uitgedeeld. Te Amsterdam. Bloedig treffen op de Palmgracht. Ofschoon do Zondag reeds ingetreden gunstigen toe stand in de hoofdstad zich gister den ganschen dag gehandhaafd heeft, en het behoudens enkele inciden ten, vrijwel overal rustig geweest is in de stad, kwam liet 's avonds toch weer lot ongeregeldheden. In bepaalde volkswijken, waartoe vooral, wat de Eilanden betreft, Wittenburg gerekend moet worden en in weinig minder ernstige mate, het complex van straten en straatjes met bloemennamen aan de over zijde van het IJ, blijft een groot deel der bewoners een terroriseerende houding aannemen, welke zich uit in het opbreken van het plaveisel, in vernieling en plun dering. Maar ook in andere stadsgedeelten blijkt de toestand nog niet zuiver tc zijn; zoo heeft in den namiddag in dc Borgerstraat tussrhen Overtoom en Kinkerstraat, welk gebied in den afgcloopen week mede een be- rucbten naam heeft gekregen, weer van zich doen spreken; Te vijf uur heeft in deze straat een naar schatting 34-jarige werklooze twee surveillcerende agenten aangevallen. De man kreeg onmiddellijk hulp van een aantal kornuiten, met het gevolg, dat de heide politiemannen van alle kanten besprongen werden en met de straatsteencn kennis maakten. Een der agenten slaagde erin zijn revolver te trekken en een schot te lossen, «lat den hoofddader in dc zijde trof. Terwijl van alle kanten politichulp kwam toe schieten vluchtten de anderen in wanorde, zoodat geen arrestaties konden worden verricht De Genees kundige Dienst heeft het slachtoffer, dat ernstig ge wond was, naar liet Wilhelmina Gasthuis vervoerd. In den namiddag hebben in de Derde Wittenburger dwarsstraat en op Oostenburg troepen opgeschoten kwajongens wanordelijkheden veroorzaakt. Van zes uur af werd in dit gebied weer gepatrouilleerd door marechaussee's, terwijl te acht uur ook een aantal mariniers het machtsapparaat kwam versterken. In de Houthaven, waar gistermorgen het werk was hervat, is in den middag weer, naar aanleiding van ©en aan een arbeider gegeven ontslag, staking uitge broken. De marechaussee's en het detachement extra mi litaire politie blijven nog in dc hoofdstad. Tegen 10 uur werd n.1 .de rust onderbroken door een groep communisten, die van uit de Haarlem- merpoortbuurt de Jordaan binnentrok en op den hoek van de Palmgracht de straat begon open te breken. Dat werd gezien door eeen patrouille agenten te voet, die terstond assistentie vroeg. Onder leiding van inspecteur A. Luteyn ging een overvalauto, vergezeld van twee auto's met militaire politie naar het bedreigde punt. Zoodra de troep communisten de politie in de gaten kreeg, stoof men uiteen en werd naar alle kanten een goed heenkomen gezocht. Intusschen was ook een detachement marechaus sees gearriveerd en met vereende krachten werd de omgeving schoongeveegd. Daarbij was het aanhou dend noodig te chargeeren en te vuren. Een 26-jarige man, die op den hoek van de Palmgracht stond, kreeg een schot in dc zij en werd zeer ernstig gewond. In bedenkeliiken toe stand is hij door den G. G. D. naar het Binnen gasthuis gebracht. Het bleek te zijn een bewoner uit de Ban kastraat, die die uit de Indische buurt naar de Jordaan was getrokken, om daar deel te nemen aan de rolletjes. Nadot dit slachtoffer was gevallen, zat de schrik er danig in. De verzetplegers waren blijkbaar verschillende openstaande huizen binnengevlucht, om zich daar te verbergen. Men patrouilleerde verder door de Goudsnloemdwarsstraat, vandaar ging het naar de Vinkenstraat en de Lommerstraat, waarna men den Haarlemmerdijk volgde. Bij de komst van de politie en de militairen wer den de straten als het ware automatisch schoonge veegd. Men heeft nog eenige malen gepatrouilleerd en tegen 11 uur was alles weer rustig en kon het geheele detachement zich terugtrekken aan het bu reau Raampoort. Een rustige nacht. AMSTERDAM, 10 Juli. Ondanks de moeilijkhe den, die de politie aan den Overkant vaen het IJ en op de Eilanden voor middernftcht nog heeft ge had, is de nacht in het algemeen rustig verloopen. In de Vogelbuurt in Noord kon tegen twaalf uur een gedeelte der straatverlichtine hersteld worden. Eenige straten moeten tot het daglicht er weer is, in opengebroken staat blijven liggen. In enkele straten hadden de oproerlingen kopspij kers gestrooid. Er werd gepatrouilleerd door rijwiel- patrouilles van politie en militaire politie en tot wan ordelijkheden is het niet meer gekomen. Op Wittenburg bleef de gedwongen rust heerschen, die geforceerd werd door de afzetting van de Wit- tenhurgerstraat met zijstraten door politie en mari niers. Te ruim elf uur is in de Borgerstraat nog een poging tot plundering van een kruidenierswinkel gedaan. De politie kon hier echter spoedig ingrijpen; er werden verscheidene schoten gelost, waarbij voor zoover viel na te gaan echter niemand gewond werd. Aanjaagstation waterleiding onder be waking. Het aanjaagstation van de Amsterdamsche water leiding aan den Spanrndammerweg te Vfhuizen is. in verhand met de onlusten te Amsterdam, onder mi litaire bewaking gesteld. De grenadiers vertrokken. Gistermiddag is de afdeeling grenadiers, groot 300 man. die te Amsterdam, in verband met de onlusten vertoefde, weder naar den Haag vertrokken. EIDERS IN HET LAND. Te Rotterdam. Te Rotterdam begint het verzet, dat aanvankelijk niet van ernstigen aard was. ook geleidelijk een steeds dreigender vorm aan te nemen. Op verschillende plaatsen in de stad is het gister avond uiterst rumoerig geweest. Het begon 's morgens in de haven, waar een sta king was uitgebroken, welke bedoeld was als pro- lest tegen de steunverlaging en het optreden van dc politie bij relleties. De staking omvatte 200 losse ar beiders. Overigens bleef het op den dag vrij rustig, doch tegen den avond begon het verzet eerst ernstige vormen aan te nemen. De straten, waarin de lantaarns vernield waren, werden met politiezoeklichten verlicht. Er werd naar de politie gejoeld en een groot aantal agenten char geerde in dc verschillende zijstraten van den Croos- wijkscheweg, waarbij weer geregeld geschoten werd. Vast is komen to staan, dat in de Plerestraat en in de Marniksstraat op de politie is geschoten. Van de daken werden herhaaldelijk steenen en dakpan nen naar de agenten gegooid. Een paard van een po- iitie-majoor werd door een schot uit een der duis tere panden zoodanig in den hals getroffen, dat het dier naar het abattoir moest worden vervoerd otn afgemaakt te worden. Een inspecteur van politie te paard, die zich. om een rakeling langs hem heen sui zend gmot brok steen te ontwijken, op zij liet val len. viel van zijn paard, doch werd daarbij niet ge wond. Ook in de Van Meekcrenstraat is op de politie ge schoten. Geen der politiemannen werd echter ge wond. Te 1 uru des nachts was de politie nog met een groote macht aanwezig. Zoodra iemand op de da ken werd waargenomen, werd van de vuurwapens gebruik gemaakt. Doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg. Gistermiddag is aan den onbewaakten overweg to Beek (gemeente Princenhage), de 22-jarige V., wonen de N. Koogdiik te Breda, terwijl hii den overweg wilde oversteken om naar Breda terug te keeren, door den van Breda komenden trein van kwart voor twaalf gegrepen en op slag gedood. De motor werd een 7-tal meters meegesleurd, terwijl het slachtof fer ongeveer 30 meter voorbij den overweg werd te ruggevonden. V. reed, zooals ooggetuigen gezien hebben, zeer kalm en heeft, lettend op de linkerzijde van dc spoor baan, den van Breda komenden trein niet opgemerkt. De machinist van den trein, die 't ongeluk zag aan komen, remde geducht doch kon het ongeluk niet voorkomen. Dr. v. d. Kar en de pastoor uit Beek waren spoedig ter plaatse. Dr. v. d. Kar'kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was vrcesclijk verminkt. 18-jarig meisje verdronken. Zondagmiddag omstreeks zes uur is bij het stille strand nabij Kijkduin een jeugdige baadster, de 18-ja- rige mej. S. Rood, wonende aan het Oranjcplein, te ver in zee afgedreven. Een agent van politie, die in de omgeving langs het strand surveilleerde, begaf zich zwemmende naar de drenkelinge toe en wist haar na veel moeite op het droge te brengen, doch zij gaf toen geen teeken van leven meer. Gedurende an derhalf uur hebben daarop drie agenten getracht door toepassing van kunstmatige ademhaling de le vensgeesten weder op te wekken, helaas zonder re sultaat. Een medicus van den G. G. D. kon slechts den dood constateeren. Bewoner van een woonschuit slaat de boel kort en klein. Zondagmiddag kregen een man en een vrouw, die in een in den Rijn hij Arnhem liggende woonschuit wonen, twist. De man wond zich zoodanig op, dat hij het huisraad stuk sloeg en de vrouw bedreigde. Toen de vrouw hierop de vlucht naar buiten nam, heeft dc man met een jachtgeweer twee schoten op haar gelost. De vrouw die aan een van de handen gewond werd, is in het ziekenhuis verbonden. De man is door de politie gearresteerd en in bewaring ge steld. Het geweer is iu beslag genomen, evenals eenige patronen. Te Utrecht. Communisten bij het stad huis uit elkaar gejaagd. In de zaal-Brons aan de Oudegracbt bij de Zaad- brug te Utrecht was er gistermiddag een vergade ring van werkloozen. Teneinde te voorkomen, dat bij een mogelijk rel letje de voorbijgangers mede klappen zouden oploo- pen. had de politie daar in de omgeving den weg af gezet. Na afloop gingen die werkloozen een vijftig man in optocht in de richting van het stadhuis. De demonstranten liepen aan de rechterzijde van de Ou degracht en de politie hield aan den overkant een oogje in het zeil. Bij het stadhuis gekomen, trachtte dc politie het troepje werkloozen op vreedzame wijze te versprei den. Toen evenwel met een steen naar de politic werd geworpen, werd er met den gummistok en de sabel op los geslagen en werden de onwillige bctoogers tot in de aangrenzende straten nagejaagd. De rust was spoedig hersteld, doch de politie heeft daarna nog een poosje hij hot stadhuis de wacht ge houden. Ook ongeregeldheden te Zuilen. Zaterdag werd te Zuilen een bekend communist ge arresteerd wegens opruiing. Dit heeft aanleiding ge- feven om gisteravond eonige relletjes uit te lokken. Aaartoc werd de jeugd gebruikt die van eenige in aanleg zijnde straten het plaveisel opbrak en daar barricaden vormden terwijl daarna de straatlantaarns werden stuk gegooid. Toen het zoover gekomen was, kwamen ook de ouderen naar huiten. De politie kwam ter plaatse en ging optreden. Zij werd echter niet vriendelijk ontvangen en met steenen bekogeld. Een inspecteur van politie kreeg een vuistslag in het gelaat De politie voerde charges uit en loste scho ten in de lucht. Daar de onlusten zich ook tot enkele straten op Utrechtsch gebied uitstrekten werd de hulp van dc politie aldaar ingeroepen. Deze verscheen met een twintigtal manschappen, terwijl later ook de mo torbrigade er aan te pas kwam. Na een kort maar krachtig optreden van de politie, waarbij van de vuur wapenen gebruik gemaakt werd, keerde do rust spoe dig weer terug. Tegen middernacht was het overal weer rustig. Voor zoover bekend, zijn er geen gewon den te betreuren en zijn geen arrestaties verricht. Onrust in de residentie. Hoewel het zich in den vooravond niet liet aan zien. is het toch na 9 uur in de omgeving van de Zuid-Holl. Bierbrouwerij weer tamelijk rumoerig geworden nadat communistische propagandisten met opruiende manifesten gingen colporteeren. In korten tijd was in deze volkrijke buurt de jeugd samengestroomd. De motorpolitie maakte aan do samenscholingen een einde. Naar verluidt is de echtgenoote van het communistische raadslid Schad- delee wegens het verspreiden van opruiende ge schriften gearresteerd. Verder hadden nog ongeregeldheden plaats te En schede, Deventer, te Capelle aan den IJssel, in wel ke laatste plaats na afloop der raadsvergadereing een ant rev. raadslid door het publiek werd mis handeld. Met de maatregelen ter bestrijding van de werkeloosheid. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, zijn Burgemeester en Wethonders van Amsterdam voornemens, om het groote plan tot uitvoering van verschillende werken ter bestrijding der werk loosheid, zulks als uitvloeisel van het zestig mil- lioenenplan van de regeering, nog vóór de vacan- tie ter goedkeuring aan den Raad voor te leggen. Reeds op Donderdag 12 Juli a.s. zal er een ge combineerde vergadering worden gehouden van de Commissie van Bijstand der Gemeente-Finan- ciën, der Publieke Werken, van de Volkshuis vesting en der Gemeentelijke Handelslnriohtingen, ter bespreking van dit plan. Dood in zijn cel gevonden? V.D. meldt tut. Berlijn: De Berlijnsche correspondent van de Daily Mail heeft aan zijn blad geseind, dat de voormalige Duitschc communistische leider Torglcr, bekend ook uit het Rijksdagproccs te Leipzig, in zijn cel dood is gevonden. De dood zou langs natuurlijken weg zijn ingetreden. Toen in Berlijn desbetreffende informaties werden ingewonnen, werd medegedeeld, dat inzake Torgler niets te vermelden viel. GOEDKOOP ZWEMMEN. Men meldt uit Muiderberg: Tengevolge van een tarievenoorlog tusschen de badinrichtingen zijn de prijzen der baden, Zaterdag en Zondag gedaald van 60 cent tot één cent. Deze sterke daling is te verklaren, doordat één dei- badhuizen Zaterdag plotseling 10 cent per bad aan kondigde. Uit concurrentienijd sloeg Zondagmiddag een inrichting het record met een bord: baden nul cent. Voor de honderden Amsterdamsche gezinnen was deze „badstrijd" een aangename verrassing. 450 arbeiders zonder werk. Maast richt. Naar wij vernemen zullen de zink- witfabricken te Eysden niet ingang van 15 Juli wor den stopgezet in verband met de achteruitgang van den afzet. 450 Arbeiders komen hierdoor zonder werk. 14 a 15000 personen voorbijgetrokken. Het défilé langs de baar van Z.K.H. Prins Hen drik heeft gister den ganschen dag geduurd. Om vier uur werd de toevoer van degenen die den Prins Gemaal een lantsten groet wilden brengen afgefloten en toch liep het tegen half zeven eer dc laatste be zoeker het Paleis verlaten had. Om twaalf uur hadden reeds duizenden de baar gepasseerd. Hot was een indrukwekkend gezicht, dien niet eindigenden stroom van menschen. die zich in de felle middagzon zwijgend over het plein voor het paleis langzaam voortbewoog, gade te slaan Het aantal personen uit de provincies.die gezien hun verschillende kleederdrachten van verre gekomen waren, viel op. Ook waren er tal van buitenlanders, die hun vacantie in Schoveningcn doorbrengend, me de de laatste eer aan den Prins brachten en zich in het défilé opstelden. Het is begrijpelijk, dat in deze geweldige hitte, waartegen -ie boomen in de Paleisstraat geen af doende beschutting meer boden, verschillende perso nen door een flauwte overvallen werden, doch zon der noemenswaardige stoornis in het verloop van het défilé konden Roode Kruis-soldaten hen buiten de file brengen en verder verzorgen. Ook des middags waren er weer tal van scholen, die zich in het défilé opstelden. Voortdurend bleef het uit dc stad menschen toe- stroomen, die zich bij de wachtenden aansloten. Men schat, dat er heden een 14 a 15.000 personen aan de haar voorbijgetrokken zijn. Om vijf uur werd de toegang tot de Amnlia«trant en aldus de gelegenheid zich bij het défilé aan te sluiten, stopgezet. Er stond toen nog een zeer groote menigte menschen te wachten. Tegen halfzcs waren deze de baar gepasseerd. Toen sloten zich nog een 1500 leden van het Nationaal Jongeren Verbond, die zich op het Plein 1813 hadden verzameld en een groep leden van de Prinsevlag aan. De heide laatstge noemde vcreenigingen legden een grooten krans aan de baar. Toen zij er aan voorbijgetrokken waren, worden de gordijnen van de chapelle ardente gesloten. Vandaag zal er van 9 tot 4 uur wederom gelegen heid zijn um te defileeren De bijzetting van het stoffelijk overschot Evenals bij de uitvaart van de Koningin-Moeder is ook thans weer een plaats beschikbaar gesteld voor de burgemeesters tegeno-. er het paleis Noordcinde (aan de rechterzijde van het paleis uit gezien) op het trottoir, van den bekenden kastanjeboom af langs den tuin en het gebouw van de Nedcrlandsche Bank. Klokluiden in de gemeenten. Namens de regcering hebben de commisarissen der Koningin in de verschillende provincies de ge meentebesturen verzocht om op den dag van de bij zetting de klokken te doen luiden van 8 tot 9, van 12 tot 13 en van 16 tot 17 uur. 25 gewonden. Kopenhagen, 9 Juli. (V.D.). Zondagavond heeft op het emplacement van het station Blaere in Nrd. Jutland een spoorwegongeluk plaats gehad: een bin nenkomende trein botste op een rangeerenden per sonentrein. Er zijn 25 gewonden. Acht zwaar gewonden. II a m h u rg, 9 Juli (V.D.) Maandagavond heeft in een buiten Hamburg gelegen huis een gasont ploffing plaats gehad. Acht personen zijn door val lend puin ernstig gewond. De bergingswerkzaamhe den zijn in vollen gang. Drie dooden. Nader uit Hamburg: Bij de ontploffingsramp te Volksdorf zijn. naar nader gemeld wordt, drie personen gedood, n.1. de eigenaar van het huis, de blinde oorlogsinvalide Westphal, zijn schoonmoeder en een bezoekster. Me vrouw Rabe. Vijf personen werden gewond. Zeven personen gedood. Vrees voor sabotage. Reizigers die gister te Gónève uit Duitsrhland zijn aangekomen, doen aldus Reuter, medcdceling van twee geheimzinnige ongelukken met Duitschc vlieg tuigen, die aan zeven personen het leven hebben ge kost. Men neemt aan, dat de berichten over de onge lukken niet in Duitschland mochten worden gepu bliceerd. Beide machines kwamen van het vliegveld Löwen- tal bij Friedrichshafen. De eerste machine stortte bij Reutenen neer. Er volgde een ontploffing en men ver moedt dat deze uit het inwendige van het toestel kwam. Drie inzittenden werden gedood. Een uur later verliet een andere machine Löwen- tal om over de plaats des onheils te vliegen. Dit toe stel stortte eveneens neer. De piloot en drie passagiers werden gedood. Alle personen, die verantwoordelijk zijn voor de vliegtuigen, welke van Löwental vertrekken, zijn ge arresteerd, daar men sabotage vermoedt. Machine geweren zijn op het vliegveld geplaatst met sterke bewaking van S.A -lieden, daar verdere moeilijkhe den verwacht worden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1