Oude Niedorp weer een nieuw gemeentehoofd Dinsdag 10 Juli 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9513 Installatie burgemeester Baar. .1 DE OPZIENBARENDE BOEKENSERIL MOORDAANSLAG TE OISTERWIJK. Warenhuis in vlammen. Bij heerlijk mooi zomerweer, deed de niouw-benoem- de burgQfncester van Oude Niedorp, de heer C. G. M. van Baar Zaterdagmiddag zijn intrede in zijn nieuwe gemeente. Van schier allo woningon wapperde de driekleur en ongetwijfeld zou het ton volle een feestdag zijn ge worden, ware het niet dat Burgemeester Van Baar nog maar enkele dagen geleden door het zeer smartelijk verlies van zijn erhtgcnoote was getroffen. Wel was de ontvangst hartelijk en vriendelijk, maar merkbaar drukte dit droevig gebeuren zijn stempel op dezen dag. i De ontvangst te Zijdewind. Te ruim 3 uur vindt de ontvangst plaats te Zijde wind. Behalve vele bewoners van Zijdewind zijn daar aanwezig de wethouders, leden van den raad met hunne dames, de heer en mevrouw Sutman Meijer, Pastoor v. d. Burg, de leden van het Btirgerlyk Arm bestuur, bestuursleden van den L.T.B., afd. 't Veld, Dr. Postma en echtgenoote enz. Door het Bestuur van de R.K. kiesverecniglng was de burgemeester met zijn dochtertje en moeder afge haald on als het gezelschap uit de auto's is gestapt, wordt door het dochtertje van den heer Kolkman een welkomstwoord tot den nieuwen magistraat gespro ken en bloemen aangeboden. Daarna treedt Pastoor v. d. Burg naar voren, er op wijzende dat dit de eerste officieele ontmoeting is met den burgemeester, den drager van het wereldlijk gezag, door het vertrouwen dat onze geëerbiodigde koningin in hem heeft gesteld. Het Is Pastoor een groot voorrecht bij dit dankbaar gebeuren namens alle ingezetenen een woord van hartelijk welkom tot den burgemeester te mogen richten. Het ambt van burge meester is in deze dagen geen sinecure, doch zoowel een verantwoordelijke als ondankbare taak; ondank baar, doordat, de geestesgesteldheid van velen is ge wijzigd. Doch de moeilijkheden zullen zeer zeker door den benoemde worden overwonnen, want staat hem eenerzijds een staf van kundige ambtenaren ten dien ste. anderzijds weet hij zich gedragen door do aanhan kelijkheid en genegenheid zijner gemcentenaren. Van die genegenheid hebben velen reeds blijk gegeven, toen zij hebben meegebeden bij 't verlies dat de hurge meester hoeft geleden en waarhij hij als voorbeeldig christen het hoofd heeft gebogen. Ook in de toekomst zullen wij met u meeleven. Gij kent, zegt spr., do West friezen, zij dragen in zich een hart van goud. zijn volgzaam en trouw tot den dood. Burgemeester wees voor ons een Burgervader! Uw geheele verschijning heeft u voor, de faam die u is vooruitgegaan, was oorzaak dat u van alle kanten werd gefeliciteerd. Mo gen al de voorspellingen bewaarheid worden, wij zijn uw trouwe, volgzame kinderen! Burgemeester Van Baar antwoordt dat het begrij pelijk is dat het voor hem niet gemakkelijk is, op de zen dag veel te zoggen. Natuurlijk had hij zich dozen dac anders voorgesteld. Spreker is den Pastoor dank baar voor zijn vriendelijke en hurtelijke woorden en hij hoopt dat het hem mogo gelukken het vertrouwen der burgerij te winnen. Spr. beschouwt het als een gelukkig teoken. dat het juist de Pastoor is die hem 't eerst in zijn nieuwe gemeente toespreekt, want juist in deze dagen blijkt de groote noodzakelijkheid dat het geestelijk en wereldlijk gezag nauw samenwerkt. Spr. legt de woorden van Pastoor v, d. Burg zóó uit, dat hij daarmede heeft vertolkt de gevoelens zij ner parochianen, dat er samenwerking zal zijn tus- schen geestelijk en wereldlijk gezag. Spr. zal trach ten 'n goed burgemeester te zijn, 'n raadsman voor iedereen en hoopt dat de wensch een burgervader te zijn. in vervulling moge komen. Allen, die spr. in de moeilijke dagen die achter hem liggen, blijken heb ben gegeven van meeleven, betuigt hij. ook namens zijn moeder, hartelijk dank. Naar *t Vold. Na deze ontvangst stapt het gezelschap in de auto's, om in een langzaam tempo, door Zijdewind naar 't Veld te rijden, overal vriendelijk gegroet door de burgerij. Tc 't Veld staan voor de katholieke school het on derwijzend personeel met de schoolkinderen opgesteld en ais allen zijn uitgestapt, wordt onder leiding van den heer Van F.st een welkomstlied gezongen. Burgemeester Van Baar dankt met eenige vrien delijke woorden en hoopt de kinderen Maandag met een kleine verrassing te bedanken. Spontaan klinkt: „Lang zal burgemeester leven", waarna het onderwijzend personeel aan den Burge meester en zijn moeder wordt voorgesteld. Te Oude Niedorp. Vervolgens gaat het naar Oude Niedorp, waar voor t raadhuis 't hoofd der school, de heer Buddendorf. met zijn leerlingen, heeft plaats genomen en ook hier. hij aankomst den Burgemeester een welkomstlied wordt toegezongen, waarbij Geerie Biersteker het ge dicht aan den Burgemeester overhandigt, terwijl we derom bloemen werden aangeboden, thans door Klaas Biersteker. Ook hier sprak de Burgemeester een vriendelijk woord van dank. De installatie. Tntusschen had zich de raadszaal geheel gevuld met belangstellenden, collega's, vrienden en familie leden. Het raadscollege was voltallig, terwijl bovendien o.a. aanwezig waren de heeren B. J. F. Sutman Meijer. P. Fluister en D. Hoogenboom, burgemeesters van Hecrhugowaard, Nieuwe Niedorp en Hoogwoud, met hunne dames, de heer H. Nolet, burgemeester van Harenknrspel en Warmenhuizcn, de heer H. Cram- winckel. burgemeester van Purmerend. de heer Vrij burg, hoofdcommies ter secretarie te Purmerend, de heer Van der Berg, wethouder van Purmerand, de heer Vlaar, lid van den Raad te Purmerend, de heer en mevrouw Dr. Postma. de heer en mevrouw Bud dendorf, de heeren Folkers en Kwantes, ambtenaren ter secretarie, enz. De heer J. Bakker, waarnemend burgemeester, opent de vergadering en benoemt als leden van do commissie, die de burgemeester en zijn familie zal binnenleiden, do. hoeren A. Molenaar en G. de Heer. Als die commissieleden aan dat verzoek hebben vol daan en de familie Van Baar heeft plaats genomen, leest de Secretaris, de heer B. T. F. Sutman Meijer het Koninklijk besluit van 11 Juni 1.1., vermeldende de benoeming van den beer C. G. M. van Baar tot burgemeester van Oude Niedorp, ingaande 1 Juli 1931. Van den Commissaris dor Koningin kwam bericht, dat de heer Van Baar op 28 Juni j.1. de vereischto eeden had afgelegd. Door den heer Bakker wordt de nieuwe burge meester dan al% volgt toegesproken: Edelachtbare Heer! Geachte aanwezigen! Heden is mij, in opdracht van den raad, de ver eerende taak toegedacht, onzen nieuwen Burge meester te installeeren. Met verlangen is door den raad en de burgerij naar dit tijdstip uitgezien. Zangholde door de kinderen van 't Veld. Naast den burgemeester diens moeder en dochtertje. Hoewel met gepaste piëteit, feestgedruisch achter wege latende, kan dit niet verhinderen, dat deze dag voor U een blijde dag gaat worden. De stille, maar welgemeende hulde, waarmede men U ontvangt in onze gemeente, stelt zich ten doel, ook U. op dit voor L' historisch moment, een aan gename en heuglijke dag te bezorgen. Ge moogt L" indenken, dat j.iist de bijzondere om standigheden mede oorzaak zijn. U recht hartelijk ie ontvangen, met U mede te leven. U in ons mid den te hebben, en U het leed helpen verzachten. Wanneer ik er toe overga, de zakelijke aangele genheden onzer gemeente te meinoreeron, vermeen ik. dat een niet geringe taak U staat te wachten. Wel hebben wegen- en scholenbouw een prijzens waardige verbetering en verfrnaiing aangebracht, maar zijn mede oorzaak geweest, dat de ongunstige tijden hun stempel zwaar hebben gedrukt op ouze gemeente. Er is moed en vastberadenheid toe noodig, om ons scheepje door de branding heen te helpen. Ik moge er echter aan toevoegen, dat Uw stuurlieden en be manning van goeden wille zijn, terwijl bereids een goede pers U is voorafgegaan. Een geheel nieuwe werkkring wacht U in een voor U tot voor kort nog onbekende omgeving. Voorzeker een mijlpaal in Uw leven, waarbij men even. stilstaat, om den afgclegden Weg" te" overzien en ,pen blik te werpen op den wqg, die voor ons.ligt. Men vraagt zich af; „Hoe zal het nog af te leggen gedeelte zich opdoen?" We mogen in deze en komende tijden niet ver wachten. dat U langs een fraai gesloten wegdek geruischloos de eindpaal zult bereiken. Noen, dit verwacht U niet Oneffenheden zullen zich voordoen, wie weet, misschien nog wel eens 'n enkele barricade. Maar ze zijn er om overwonnen te worden. Afgaande op het gerucht, dat men U in Pur merend noode ziet heengaan, zijn wij gesterkt in de verwachting, die wij van onzen nieuwen burgemees ter koesteren. Namens den Baad moge ik U vrij zeker zeggen, dat we allen met U zullen medewerken, om de moei lijke tijden te boven te komen. Dat God zijn onmisbaren zegen schenke aan Uw nieuwe taak. Thans wil ik U de Voorzittershamer overreiken en ten teekon Uwer waardigheid U de ambtsketen om hangen, waarbij ik verklaat U als burgemeester van Oude Niedorp te hebben geinstalleerd. (Applaus.) Het antwoord van den Burgemeester. De heer Van Baar zegt, thans voor de eerste maal als burgemeester het woord tot de leden van den raad le zullen richten, doch verzoekt den leden aller eerst op te staan, opdat we gedenken het d.epe leed dat ons Koninklijk Huis opmeuw heeft getroffen door het overlijden van den Gemaal v$n onze ge ëerbiedigde Koningin en den vader van onze Kroon prinses. W ij allen hebben in de bladen kennis ge nomen van zeer veel uit zijn leven, en het eind-oor deel was, dat een goed mensch is heengegaan. Hij ruste in vrede! Spr. brengt daarna eerbiedigen dank aan H. M. de Koningin voor zijne benoeming en aan Zijne Ex cellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en den heer Commissaris der Koningin voor het ver trouwen dat zij hem waardig hebben gekeurd voor deze benoeming. Hij hoopt, dat het geen vergissing zal worden. Wat de finantieele moeilijkheden dezer gemeente betreft, wijst spr. er op, dat die moeilijk heden niet moeten worden toegeschreven aan een minder goed beheer van den raad. Hij hoopt dat het met aller medewerking gegeven moge zijn de finan- cieele toestand weef gezond te maken, maar dat zal niet mogelijk zijn zonder een opbloei van de bronnen van bestaan voor de burgerij, zonder een verminde ring zoo het mogelijk ware. een algeheele verdwij ning, van de wereldcrisis. Zoolang deze depressie de bevolking teistert, zal een gezonde finantieele toestand niet mogelijk zijn. Spr. hoopt voorts, dat bij verschil van meening om trent de richting van 't bestuur der gemeente, we el- kaars overtuiging zullen weten te waardeeren en hij hoopt, het vertrouwen, dat zijn voorganger zoo ruimschoots mocht ten deel vallen, te verwerven. Met Godes onmisbare zege hoopt spr. in samenwer king met de wethouders, leden van den raad, en met bet oprechte vertrouwen van dc- ambtenaren en allen die in nauw verband daarmee staan, de belangen der gemeente te zullen behartigen. Zijnerzijds zal spr. alles doen om het vertrouwen der burgerij te win nen, terwijl hij dankbaar is voor de toezegging valt vertrouwen en medewerking van den raad. Spr. richt zich daarna in hartelijke bewoordingen tot den heer Bakker, voor hetgeen deze als loco bur gemeester voor de gemeente heeft gedaan, tot den heer Sutman Meijer voor de groote bereidwilligheid hem in te leiden in de moeilijke situatie die voor de gemeente is ontstaan in verband met den finan- tieelen toestand der gemeente, om vervolgens diep ontroerd to getuigen dat hij zich heeft neergelegd bij den wil van den Almachtige, en nu hoopt dat Hij hem verder de krachten zal schenken om zijn taak te vervullen. Juist in die dagen is spr. gebleken hoe de bevolking van deze gemeente met hem meeleef de en daarvoor dankt spr. zeer hartelijk. L Vele vriendelijke woorden en gefcfc- wenschen. De heer B. J. F. Sutman Meijer voert het woord als secretaris, als oud-burgemeester van Oude Nie dorp en als ambtgenoot van de buurgemeente Hoer- luigowanrd. Als secretaris zal hij nog slechts zeer korten tijd in functie zijn, zegt echter de meest mo gelijke medewerking toe. In de 10 jaren dat spr. als burgemeester aan het hoofd van deze gemeente heeft gestaan, heeft spr. hier veel goedgezindheid ondervonden en hij hoopt dat burgemeester Van Baar dat ook moge ontvangen en hier zeer aange naam en gelukkig moge werken. Als ambtgenoot wijst spr. op de goede verstandhouding die tusschen beide gemeenten bes'aat en hoopt dat. die moge worden bestendigd. Spr. geeft de verzekering, dat op hem nimmer tevergeefs een beroep op samen werking zal worden gedaan. De heer Van Zooncn zegt dat deze dag én voor den Burgemeester èn voor de gemeente een uiter mate belangrijke dag is. Voor elke gemeente toch is het van groot belang, wie er aan 't hoofd der gemeente komt. Vanuit Purmerend is den heer Van Baar een uitstekende roep voorafgegaan, en al is dat dan een geruststellend toeken voor ons. toch is er een belangrijk onderscheid tusschen het wet houderschap en het burgemeesterschap. Als wet houder is men vertrouwensman van een partij, terwijl men als burgemeester dc vertrouwensman van de ganschc gemeente behoort te zijn. Spr. hoopt dat de heer Van Baar in dat' opzicht de Voetsporen zal drukken van zijn voorganger, die voor een ieder steeds de vraagbaak is geweest. Namens een andere groep van de gemeente doet spr. een beroep op het vertrouwen en dc mede werking van den Burgemeester, zich ten volle be reid verklarende zijnerzijds dat vertrouwen en die medewerking tc verleenen. De Voorzitter zegt dat hem uit een particulier ge sprek wei gebleken is. hoe de opvatting vnn den heer Van Zoonen is over de taak van een bestuur der en dus niet die enge heteekenis aan de woor den die de heer Van Zoonen zooevcn sprak, moet worden gegeven als do heer Van Zoonen thans eraan wil geven. Als wethouder van Purmerend hoeft hij niet de belangen van één partij gediend, maar die van de geheele gemeente. En spr. hoopt dat ook als burgemeester van deze gemeente te doen. Voor alle Mr. Bomans staakt de Donald-cyclus. „Lou tere fantasieën" of „soort grap" ver oorzaakte te veel „misver standen." In ons nummer van Zaterdag 30 Juni maakt«en we melding van een opzienbarende boekenserie, ver schenen bij de uitgeversmaatschappij de Wereld-bi bliotheek en waarvan men als den schrijver verdacht den heer Bomans, katholiek lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Thans heeft, naar we in het „Vshl." lezen, de direc tie van de Wereld-bibliotheek van mr. Bomans een schrijven ontvangen van den volgenden inhoud: „Zeer geachte directie, Naar aanleiding van uw aankondiging van „Mr. Rodius", als zoude deze vervolgroman de R.K. Staatspartij bcnadeeleji en van meening dat dit hoezeer onbedoeld er al weder uit gelezen zou kunnen worden, waar de voorafgaande loutere phantasieën zoo ernstig beoordeeld zijn, verzoek ik u die uitgave te staken en het aanwezige ma teriaal tc vernietigen, behalve de inleiding, als bewijs van mijn intenties." Naar aanleiding hiervan stelt dc directie van de Wereld-Bibliotheek er prijs op mede te deelen, dat door haar destijds de uitgave van genoemd werk voor rekening van den auteur genomen was en dat zij het beschouwde als een soort grap. Nu het boek echter met al zijn romantische situaties on bewerin gen onbegrijpelijkerwijze voor ernst genomen wordt, acht. zij het wenschelijker de uitgave te staken, om verdere misverstanden te voorkomen. EEN KERKSCHE GEMEENTE. Eén kerk op 900 inwoners. De burgemeester van Velsen hoeft dezer dagen van zijn gemeente meegedeeld, dat aldaar 47 verschillende kerken en godsdienstige secten gevonden worden. Vel sen heeft 43000 zielen. BRUTALE STRAATROOF TE ANTWERPEN. Koffer met 400.000 frs. gestolen. Zaterdag is te Antwerpen uit handen van een bank bediende gestolen een koffer, waarin zich bankbiljet ten bevonden ter waarde van 400.000 francs. De dader van wien een niet. nauwkeurig signale ment. hekend is, had klaarblijkelijk op den bediende gewacht en maakte zich met een auto uit de voeten. ingezetenen, van welke godsdienstige of politieke richting ook. zal spr. dezelfde taak hebben. De heer Kolkman biedt den Voorzitter eveneens zijn gelukwensch aan, daarbij speciaal wijzende op den finantieelen toestand der gemeente.in hoofd zaak ontstaan door de wereldcrisis. Spr. vraagt in het bijzonder dc medewerking van den burgemces- ster voor de kleine tuinders, arbeiders on kleine middenstanders en voor hun organisaties. Dat God U de kracht geve. uw werk met opgewektheid, iust en ijver tc verrichten en dat Hij l' de genade geve, de goede verstandhouding tusschen U en de ge meentenaren te bewaren. Dc heer Slijkerman hoopt dat in deze gemeente zonder geld, de nieuwe burgemeester zal zijn dc rechte man op de rechte plaats. Met den wensch dat de burgemeester hier veel tot stand zal kunnen brengen, feliciteert hij den heer Van Baar en zij*» moeder met zijn benoeming. De heer Molenaar spreekt den wensch uit, dat in deze gemeente, met haar landelijke en eenvoudige bevolking, de burgemeester de vraagbaak voor iedereen zal worden en hij een ieder een behulp zame hand zal bieden. Dat Gods zege op Uw arbeid neerdalc. en U vele jaren tot voorspoed en welzijn der gemeente zult werkzaam zijn! De heer Dc Heer wenscht den burgemeester van harte geluk met zijn benoeming en wenscht hem een aangename werkkring toe. De heer Wniboer had gevreesd, dat deze gemeente zonder een burgemeester zou blijven, maar toch is er een bereid gevonden het burgemeestersambt te aanvaarden. Spr. wijst erop. hoe de gemeente in de put zit en hoopt voorts dat de burgemeester in een gezin met twee soorten kinderen, nller vertrouwen zal winnen. De lieer Sutman Meijer was een recht vaardig, onpartijdig en humaan man. Door den Burgemeester werden de diverse spre kers beantwoord, waarbij hij hartelijk dank zegde voor de vriendelijke woorden en hoopte dat de uit gesproken wenschen in vervulling zouden gaan. Vóór alle kinderen zoti hij hebben een gewillig oor. Hierna sluit spr. de vergadering. Het niet-officieele gedeelte. Onmiddellijk geeft spr evenwel, niet-officicel. de gelegenheid het woord te voeren. Van deze gelegenheid maakt allereerst gebruik de heer Cramwinckcl, burgemeester van Purmer end, die wenscht te schetsen wat de gemeente in den heer Van Baar zal winnen. Hij schetst hem als iemand die een goede algemeene ontwikkeling heeft gehad, die een geod inzicht beeft in bet zakenloven in Noordhollands Noorderkwartier, als iemand met een gezond verstand, iemand die in goed gekozen woorden zijn meening naar voien kan brengen, iemand die niet zoekt eigen persoonlijk succes, maar uitsluitend let op de belangen der gemeenie, iemand met groote verdraagzaamheid jegens anders denkenden en die dan ook zeer gesehikt is voor het burgemeesterschap in een katholieke gemeente met een belangrijk deel protestanten. Daarom wenscht spr. de gemeente geluk met deze benoeming en spreekt den wensch uit, dat de burgerij den heer Van Baar zal helpen zijn leed te dragen. De heer P. Fluister, burgemeester van Nieuwe Niedorp, heet zijn ambtgenoot hartelijk welkom en wijst op de gemeepsrhappelijke belangen die heide gemeenten hebben, den wensch daarbij uitende, dat do goede samenwerking die steeds bestond, besten digd worde. De heer Vlaar. R.K. raadslid. Purmerend. huldigt namens de rechtsche raadsfractie den heer Van Baar voor de wijze waarop hij steeds leider is ge weest. ,De heer Van den Berg. wethouder van Purmer end. roemt de goede samenwerking die er steeds in het college van B. en W. te Purmerend was, en zegt dat Oude. Niedorp in den heer Van Baar een goed burgemeester krijgt. De heer Folkers, ambtenaar ter secretarie hoopt dat de arbeid onder don nieuwen burgemeester even aangenaam en vruchtdragend zal zijn als onder den zoo geachten heer Sutman Meijer, en zegt dat de ambtenaren ter secretarie daaraan door ijver en plichtsbetrachting zeer zeker zullen meewerken. De heer Nooij dankt namens de nfdeeling Pur merend van de R.K. Volkspartij voor het vele dat de heer Van Baar in het belang dier afdeeling heeft gedaan. Ook nu dankt de heer Van Baar voor de vele vriendelijke woorden. In de kolfbaan van den heer Feijs en later in het lokaal van den heer Pepping aan de Weel werd ver volgens gelegenheid gegeven Burgemeester Van Baar te complimenteeren.. Vlak bij het ouderlijk huis aangevallen. Twee gebroeders als de vermoedelijke daders gearresteerd. O i s t e r w i j k: Zondagnacht is dc 23-jarigo C. S die van de kermis naar huis ging, vlak bij zijn ouder lijk huis, door een persoon aangevallen en met een mes in zijn zijde gestoken, 't mes drong zoo diep door dat de lever werd geraakt. Door het vele bloedverlies raakte het slachtoffer bewusteloos. In levensgevaar lijken toestand is hij naar het Ziekenhuis tc Tilburg overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De gebroe ders F. en J. E. zijn als verdacht van dezen aanslag gepleegd tc hebben, gearresteerd. Groote brand te Libourne. In een groot warenhuis te Libourne, in het Fran- sche departement Gironde, brak Zondag een brand uil, die met razende snelheid om zich heen greep, zoodat hij het arriveeren van de brandweer reeds een geheel gebouwencomplex met een oppervlakte van ongeveer duizend vierkante meter in brand stond. De vlammenzee straalde een zoo lievige hitte uil, dat het de brandweer onmogelijk was, onmiddellijk krach tig in te grijpen. Niettemin slaagde men er in, met twaalf stralen water te geven, wat echter niet kon voorkomen, dat dc vlammen oversloegen naar drie in de nabijheid gelegen woonhuizen, die geheel afbrand den. Van het warenhuis bleef slechts het ijzeren geraamte overeind staan. Menschenlcvens zijn geluk kig niet te betreuren, doch de materieele schade wordt geschat op verscheidene millioenen francs. ZOEBKOF DE AVONTURIER. Hij wil matroos worden. Uit Brussel wordt gemeld: Alexander Zoebkof, de gewezen zwager van ex- keizer Wilhelm, houdt op het oogenblik verblijf te Brussel. Hij is zonder middelen van bestaan en doet thans moeite om zich in een Belgische haven als ma troos te laten aanmonsteren. In zijn avontuurlijk le ven was hij reeds kellner in een hotel te Luxemburg en beroepsdanser in een circus.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5