Terugkeerende orde in de hoofdstad* De balans van Zondag» Inval van de Justitie bij „De Tribune". VERKLARING DER S.D.A.P. Conferentie op het Stadhuis. AARDAPPEGEBREK IN DÜITSCHLAND WAT ZICH TE WIESSEE AFSPEELDE. Ernstig verkeersongeval te Huizen. Politie, militairen en marechaussée beheer- schen thans de toestand, zoodat verder verzet nagenoeg onmogelijk ge maakt wordt. Amsterdam, Zondag. De hoofdstad Is, met haar militaire bezetting van honderden manschappen, bestaande nlt sol daten. marechaussee, militaire politie, huzaren, grenadiers en jagers, met haar actief dienst doende burgerwachters, haar eigen groote politie, korps en gansche uitrusting van oorlogsmate riaal binnen haar grenzen, de 1ste ochtend van de nienwe week ingegaan met een temperatunr van 70 graden in de schaduw. Vanuit het Westelijk stadsdeel bleven Zondag in de morgenuren alarmeerende berichten uit en ook in Oost, kon de toestand naar omstandigheden rustig genoemd worden. Van den order van den Burgemeester, dat er niet meer gesommeerd zou worden, doch in geval van daadwerkelijk verzet onmiddellijk zou worden ge schoten, blijkt over het algemeen een goede preven tieve werking uit te gaan. In den vooravond nieuwe onlusten op Wittenburg. De avond, die eenige verkoeling bracht na den warmen dag, heeft al klinkt het paradoxaal de gemoederen van den bevolking op Wittenburg weer zoodanig verhit, dat de politie met de vuurwapenen heeft moeten optreden. En den ganschen Zondag avond cn den daarop volgenden nacht bleef Witten burg de ongunstige uitzondering vormen op den overigens vrij rustigen toestand. 's Avonds om zeven uur kon echter nog het rap port over den toestand in de verschillende stadsdee- len worden samengevat in de woorden ..Alles rust- tig" en ook om 8 uur liet het zich aanzien, dat er, door de samenwerking van de politic met dc groote militaire macht, welke zich over de hoofdstad had verspreid, de schrik bij de onruststokers er in was gekomen. l>eze toestand bleef voortduren tot na tienen. Niettemin verslapte do waakzaamheid van politie en militairen geen oogenblik en bleef men paraat om elke eventueele nieuwe poging tot ver zet onmiddellijk den kop in te drukken. Dit zou spoedig blijken geen overbodige maatregel te zijn, want in de Groote Wittenburgerstraat was het gepeupel er in geslaagd barricaden van meer dan een meter hoog op te werpen, op een waarvan een roode vlag met sikkel en hamer was geplant, als een duidelijk bewijs uit welken hoek de opstan dige geest woei. Verscheidene lantaarnpalen werden omvergetrokken, van anderen werden de lampen stukgesmeten of er uit gehaald, zoodat de straat ge heel in het duister lag. De politie en dc mariniers die hier tegen de ongure elementen optraden, kregen later op den avond versterking van de marechaus see. Aan het consigne „Ramen dicht!" en „In de hui zen blijven!" werd met gebruikmaking van karabijn en revolver streng dc hand gehouden. Nachtelijke rust In de meeste stadsdee- len. Slechts Wittenburg geblokkeerd. De ongeregeldheden op de eilanden hebben Zon dagavond tot ongeveer 12 uur geduurd. Toen kwa men Kattenburg en Oostenburg vanzelf tot rust Op Wittenburg bleef het verzet echter in vrij ernstigen vorm voortduren. Teneinde verdere actie der oproer lingen onmogelijk te maken en het verzet te isolee- ren, besloot de politie tegen middernacht Witten burg geheel te blokkeeren. Alle toegangswegen wer den door politie-posten, versterkt met mariniers, af gesloten, en niemand mocht Wittenburg meer ver laten of kon deze buurt betreden. Op wie zich op Straat vertoonde, werd geschoten. Er zijn echter zoo goed als geen schoten gevallen, aangezien de bevol king het wijzer oordeelde, onder deze omstandighe den in de huizen te blijven. In de geheeie overige stad was het rustig. Op som mige politiebureaux ligt weliswaar nog een kleine militaire bezetting, doch in de meeste stadswijken zijn de militairen van de straat teruggetrokken en wordt de nog altijd verscherpte surveillance-dienst weer uitsluitend door de Amsterdamsche politie ver richt, met uitzondering van Amsterdam Noord, waar Amsterdam, 7 Juli: Zaterdagmiddag omstreeks drie tiur, verscheen plotseling politie en militairen, die het gedeelte van den Amstel afzetten, waar de bureaus van het communistisch dagblad „De Tribune" zijn ge- .vestigd. De Officier van Justitie, vergezeld van politie ging het gebouw binnen voor het doen van een huiszoe king. In een politieauto werden pakken papier geladen en later ook deel en van de rotatiepersen, waardoor het onmogelijk zal zijn, dat dit blad kan verschijnen. Er werd, voor zoover kon worden nagegaan, niemand in hechtenis genomen. De huiszoeking nam eenige uren in beslag. Op grooten afstand stond een nieuwsgierige menig te, die echter onophoudelijk in beweging werd ge houden. Een medewerker van Vaz Dias heeft een onderhoud gehad met Mr. J. A. van Thiel, Officier van Justitie, betreffende de huiszoeking bij „De Tribune". De inval is geschied naar aanleiding van opruiende «n ophitsende stukken in dit blad. Toen de inval ge schiedde, was juist de oplaag voor Zaterdag afgedrukt. Deze oplaag is geheel in beslag genomen. Tenslotte is een wacht van de militaire politie voor het gebouw geplaatst. Niemand mag naar binnen, als gevolg van de beslaglegging. De balans van de Zondag ln de hoofdstad door schoten uit revolvers of karabijnen getroffenen, wijst in de richting van terugkeerende orde. Zondagavond te ongeveer half elf, zijn naar het Binnen Gasthuis en het Wllhelmina Gasthuis respectievelijk vervoerd een 23-jarlge vrouw, die in de Tuinstraat een schot in een der dijbee- nen had opgeloopen en een 65-jarige vrouw, die in de Slootstraat door een kogel in het zitvlak was getroffen. Van de vorige dagen worden ln het Binnen Gast huis een 24-tal gewonden verpleegd; van enkelen hunner is de toestand levensgevaarlijk. In totaal werden 41 loopende patiënten in de verschillende gasthuizen behandeld. Het aantal dooden moet na Zondagavond 6 be dragen hebben. de politie nog gezamenlijk met de militaire politie patrouilleert. In den loop van den avond bereikte de politie de mededeeling, dat in een drietal huizen in de Jor- daan wapens en munitie opgeslagen zouden zijn. Een poHtie-macht, versterkt met marechaussée, be gaf zich naar de genoemde adressen en bezette de huizen, waarna huiszoekingen in alle drie pereae- Ien werd verricht. Deze huiszoekingen leverden echter geen resultaat op. De vrouw, die vroeg in den avond op Wittenburg door een schot in den buik was getroffen, was het eenige slachtoffer, waarover de G.G.D. zich Zondag moest ontfermen. „Laat U niet meesleepen ln het bloedige avontuur, waarvan ieder het roem- looze en bittere einde kan voor zien." In zijn Zaterdag gehouden vergadering zegt het partijbestuur der S.D.A.P. met groote bezorgdheid ken nis te hebben genomen van de. ongeregeldheden te Amsterdam en enkele andere plaatsen, die reeds bloe dige offers hebben gecischt. Het partijbestuur stelt vast, dat de hardvochtige be- zuinigingspolitiek der regeering tegenover de arbei dersklasse, zooals die het sterkst tot uiting komt in de verlaging van den werkloozensteun, den voedings bodem vormt voor een stemming van verbittering en wanhoop voor de slachtoffers van de crisis. In het slot van zijn verklaring roept het partijbe stuur alle arbeiders met de meeste klem op, zich niet mede te laten sleepen op den weg van het bloedige avontuur, waarvan ieder met nuchter verstand het roemlooze en bittere einde kan voorzien. Slechts de zwartste reactie, het harvochtigst scherpslijpersdom kan bij deze strijdmethode winnen. Arbeiders van Nederland, er is geen andere weg om uw eigen lot in handen te kunnen nemen dan de oude, beproefde weg der georganiseerde machtsvor ming. De weg, waarop thans een deel der Nederland- sche arbeidersklasse zich dreigt te laten drijven, voert onverbiddelijk naar de vernietiging van de democra tische rechten en volksvrijheden. HITTEGOLF IN MONGOLIË. Twintig dooden. In de omgeving van Kalgan en Dolonor in Binnen- Mongolië heerscht momenteel een buitengewone hitte, die den geheelen oogst bedreigt. Volgens tot nog toe ontvangen berichten zijn ongeveer twintig personen tengevolge van de hitte overleden. De minister-president dr. H. Colijn en de minister van defensie mr. dr. L. N. Deckers zijn Zaterdag te Amsterdam aangekomen en is te ruim 12 uur op het stadhuis in de kamer van den burgemeester een con ferentie begonnen ter bespreking van den toestand in de hoofdstad. r* «HMmi D« minister-preiidant dr. H. Colijn (midden) en de minister ven Defensie, dr. L N. Deckers (rechts), bij aankomst een het stedhuis te Amsterdam, weer Zaterdag een conferentie plaats had met burgemees ter de Vlugt, In verband met de onlusten in de hoofdstad Aan deze conferentie namen behalve de beide mi nisters deel de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de hoofdcommissaris van Amsterdam, de heer H. Versteegh en de kolonel-commandant van de brigade grenadiers en jagers J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst en diens adjudant. Onbevredigende oogst bij geringe invoer. De winkelvoorraden zijn uitverkocht. In West-Duitschland heerscht groote schaarschte aan aardappelen. Deze is aan diverse factoren toe te schrijven. Zoo is de oogst onbevredigend te noe men, wat door de volgende cijfers wordt aange toond: De met aardappelen beteelde oppervlakte bedraagt in Duitschland dit jaar 238.000 H.A., tegen 245.000 H.A. in 1933. Rekenend naar een opbrengst van 1G0 Kg. per H.A., geeft dit een verschil van 112.000 ton aardappels. Deze mindere opbrengst zou niet van zóó groot belang zijn voor een rijk als het Duitsche, ware het dat de oogst cvenzoo bevredi gend was als in voorgaande jaren. Dat is echter niet het geval. De oogst is onbevredigend te noemen, waardoor een schaarschte in aardappelen is ont staan. Daarnevens zijn er nog andere factoren. De invoer in Duitschland van buitenlandsche, vroege aardappelen is door contingcnteering beperkt. Indien soepeler regelingen zouden worden toegepast, zou deze schaarschte direct tot het verloden behooren. Nederland en België zijn immers in staat en bereid vroege en midden-vroege aardappels naar Duitsch land uit te voeren. Dat tot deze regeling niet reeds is besloten kan men toeschrijven aan de bescheiden voorraden deviezen. Het Duitsche volk schikt zich in deze situatie, waar er aan andere levensmidde len geen gebrek heerscht. Om eenige ponden aard appelen machtig te worden, staat men uren in de rij. En dan te bedenken, dat de nabuurstaten van het Duitsche rijk overvloed hebben en groote voorraden vernietigd moeten worden. Zaterdag kregen de huisvrouwen in Berlijn in eiken winkel tot antwoord: „Uitverkocht, kom mor gen terug". Een S.S.-man vertelt over de bloedige on derdrukking van het Putsch-plan-Röhm. Hitier ging als een krankzinnige in het Bruine Huis te keer. Het Hongaarsche dagblad „Nemezeti Ujzag", al dus verneemt V.D. uit Boedapest, publiceert een uitvoerig verhaal van een S. S.-man, die op 2 Juli met den correspondent van dit blad met een auto naar den Tegernsee en vandaar naar Wiessee was gegaan. De S. S.-man vertelde den correspondent uitvoerig, hoe Roehm, die vroeger arm was, in den loop der tijden een geweldig vermogen bijeen had gesleept en bij zijn dood ongeveer de rijkste man van Beieren was. Om aan geld te komen heeft Roehm zich van de meest misdadige methodes bediend. Hij schrikte er niet voor terug huiszoekingen te doen houden, bij weerlooze burgers en daarbij persoonlijk voorwerpen van waarde mee te nemen. Met zijn directe medewerkers vormde hij een ware bende gangsters. Toen nu Hitier, die op dc hoogte was van de Putsch-plannen, die in dit milieu werden uitge werkt, Vrijdagavond van von Epp bericht kreeg, dat het tijd was in te grijpen, was hij nog volstrekt niet voornemens een bloedige onderdrukking van de ontvredenheid te hevelen .doch wilde slechts por- soonlijk zijn oude medewerkers van hun ongelijk overtuigen, te meer daar hij volkomen overtuigd was van den goeden et rouw van Roehm. Zaterdagmorgen om i uur arriveerde het vlieg tuig in Munchen. Doodsbleek en over het geheeie lichaam bevend stapte Hitier uit. Hij gaf de S.S. en de rijksweer hevel onmid dellijk het Bruine Huis te bezetten en ging zelf naar Wiesee. De aanblik, die zich hem hier bood, deed hem in een volslagen razernij uit- baresten. Met een stoel sloeg hii als een wilde om zich heen en vernielde hij alles, wat onder zijn bereik kwam. Hierop volgde dan het bloed bad. Over den toestand, gelijk die door den Hongaar- schen journalist in Wiessee werd aangetroffen, ver telt deze o.m. het volgende: i Het gebouw werd reeds door de politie bewaakt. Wij konden echter de kamers bezichtigen en wat wij daar zagen, zal tot in alle eeuwigheid ons voor oogen staan. Het huis verkeerde in do grootste wan orde. Alles was kapot geslagen, men kon niets aan raken, want alles was met bloed besmeurd. Op de eettafel stond een half met champagne gevuld glas, daarnaast op een zilveren blad eenige ver droogde sinaasappelen en druiven. In de slaapka mer toonde een bloedvlek ter grootte van een hand de plek, waar naar men ons vertelde, Roehm was doodgeschoten. In het geheeie huis was geen deur meer heel. Alle deuren liggen, uit de hengsels over den grond, of zijn geheel versplinterd. Aan de muren ziet men de sporen van revolver- en geweer kogels. Eén doode, één gewonde. Zondagmiddag heeft op den Langen Huizerweg na bij het Kindersanatorium te Huizen een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. De 37-jarige wielrijder Kreuning uit Hilversum reed op den weg in de richting Huizen, met zijn zoontje op den bagage drager. Achter hem reed zijn 10-jarig dochtertje, die in haar mandje achter op de fiets haar twee-jarig broertje had. Nabij het Kindersanatorium ging het meisje vlak achter haar vader rijden, met het ge volg dat haar voorwiel het achterwiel van de fiets van den vader raakte, ten gevolge waarvan het meisje dwars over den weg viel. Op het zelfde oogen blik naderde een touringcar van de Gooiland. Het meisje werd door de auto overreden en ernstig (re- wond, terwijl het tweejarig broertje ernstige vleeschwonden bekwam. Beiden zijn in het Kin dersanatorium binnengedragen, waar Dr. Huet de eerste hulp verleende. Het meisje is later aan de bekomen verwondingen overleden. De chauffeur van de touringcar treft geen schuld. In het gebauw van de Tribune te Amsterdam hseft het Parket Zaterdag een Inval gedaan. De persen werden onklaar gemaakt en de in beslag genomen bescheiden werden per politieauto weggevoerd

Schager Courant | 1934 | | pagina 7